آکواپورین در محصولات آرایشی بهداشتی 

آکواپورین در محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: آکواپورین ها گذرگاه های مولکولی از جنس پروتئین هستند که در داخل غشاء سلول های پوست وجود دارند و نقش مهمی در حفظ رطوبت پوست دارند. اوسرین و اوناگرین دو برند آرایشی بهداشتی هستند که روی ترکیبات آکواپورین زیاد مانور می دهند.
آکواپورین ها دسته ای از پروتئین های غشاء سلول هستند که جریان آب به داخل و بیرون از سلول را کنترل و تنظیم می کنند. این گذرگاه های ملکولی نقش مهمی در متعادل نگه داشتن رطوبت پوست دارند.
پزشک آمریکایی پیتر آرگ در سال 2003 به خاطر کشف آکواپورین ها جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.
peter arge
Peter Arge
بیش از ۲۰۰ نوع آکواپورین در دنیای حیوانات وجود دارد که ۱۰ نوع آنها در بدن انسان کشف شده است. فقط یکی از آنها به نام آکواپورین ۳ در اپیدرم وجود دارد. مطالعات نشان داده اند که با افزایش سن میزان آکواپورین ۳ در پوست کم می شود و این کاهش از ۴۰ سالگی به بعد بسیار مشهود است.
آکواپورین
یک کمپانی فرانسوی به نام آلبان مولر از عصاره خالص شده انار ترکیبی به نام آمیپورین ساخته که با تحریک آکواپورین های پوست، جریان طبیعی آب در پوست را برقرار می سازد.
انار

کاربردهای واقعی

کرم مرطوب کننده آکواپورین اوسرین

این کرم با الهام از جایزه نوبلی که به خاطر کشف آکواپورین ها اعطا شد، ساخته شده است. آکواپورین ها کانال هایی هستند که آب را از سلول به سلول حمل می کنند.فرمول این کرم حاوی گلوکو-گلیسرول است که بر اساس مستندات علمی، با حمایت از آکواپوین ها به انتقال رطوبت به داخل پوست کمک می کند.
اوسرین
Eucerin AQUAporin ACTIVE Moisturising Cream Rich

اسکراب ملایم صورت و گردن اناگرین

عصاره انار استفاده شده در محصولات اناگرین با تحریک آکواپورین ها (Aquaporines) آب را در لایه های مختلف پوست توزیع نموده و پوست را به شکلی ماندگار رطوبت رسانی می کند.
آکواپورین در اسکراب صورت اناگرین
Onagrine Gentle Scrub for face and neck

آدیپورگیولین: ماده آرایشی لاغری

ژنیستئین یکی از اجزاء آدیپورگیولین ترکیبی برگرفته از سویا است که سنتز آکواپورین آدیپوز (AQpap) را افزایش می دهد. آکواپورین آدیپوز، یک پروتئین بین غشائی است که کانالی برای تخلیه بقایای حاصل از لیپولیز به خارج از سلول تشکیل می دهد.
لوکاس مایر برای تخلیه بقایای حاصل از تجزیه چربی ها هم راه حل دارد و آن، ترکیبی برگرفته از دانه سویا به نام ژنیستئین است. گلیسرول و اسیدهای چرب ناشی از لیپولیز برای خارج شدن از سلول نیاز با کانالهای ملکولی به نام آکواپورین دارند. آکواپورین ها از جنس پروتئین هستند و ژنیستئین خوب می داند که چگونه این پروتئینها را سنتز کند!


مطلب قبلی: آنتی تایروسیناز

مطلب بعدی: سورفکتانت

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- رطوبت رسانی = Moisturizing
Super-rich moisturizing balm = بالم مرطوب کنندۀ فوق غنی شده 
2- سویا = Soy Bean
3- انار = Pomegranate
4- لیپولیز = Lipolysis
activate lipolysis = فعال سازی لیپولیز

stimulate lipolysis = تحریک لیپولیز
5- سرو = Cypress
6- اسکراب صورت = Facial Scrub
7- سرین = Serine
Potentilla, Potentilla anserine = پنجه برگ چمنزاری، پتنتیلا، گیاه پنجه ای یا پنج انگشت

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید