اکسید روی در محصولات آرایشی بهداشتی 

تلگرام آرایشی بهداشتی تبلیغ کتاب شوینده ها

اکسید روی در محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: اکسید روی یکی از ترکیبات معدنی با اهمیت در فرموله کردن محصولات ضدآفتاب است. فرم میکرونیزه اکسید روی، گسترده ترین طیف محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش آفتاب را دارد.
این ماده در فرم میکرونیزه ، گسترده ترین طیف محافظت را در زمینه تضعیف نور فرابنفش دارد و از ایمنی غیر قابل رقابتی برخوردار است . تنها عاملی که بر روی کارایی آن اثر می گذارد میزان مهارت ما در فرمول بندی آن است. یکی از روشهای تولید آن که به روش فرانسوی موسوم است به این صورت است که روی فلزی را بخار کرده و بخارات آن را اکسید می کنند در این روش ZnO با اندازه ذره بالاتر از 500nm بدست می آید. روش دیگری موسوم به روش «خیس» که از تکلیس استفاده می کند ZnO با اندازه کوچکتر ولی ناخالصی بیشتری تولید می کند.
تعدادی از اکسیدهای روی موجود در بازار عبارتند از:

Property

Particle size

Supplier

Trade name


Hydrophob
Hydrophobe
Hydrophobe

0.02-0.04nm
65nm
20nm
465nm

Ikeda corporation
Solaveil
Sunsmart Inc
Soloveil

MZO-25
Spectraveil AQ
Z-cote HP1
Spectraveil Tgop

زینک اکساید معمولاً قلیایی است (هر چند شرکت هارمن رایمر، ZnO خنثی نیز ساخته و آن را معرفی کرده است) در pH زیر6 در آب قابل حل است و در pH زیر ۹/۵ دارای بار مثبت است در حالی که TiO2 در محیط آبکی وقتی pH زیر ۷/۴ باشد دارای بار منفی است، برای به دست آوردن محصولی با SPF بالا، و دارای توانایی محافظت وسیع الطیف باید ترکیبی از TiO2 و ZnO استفاده شود اما اگر هر دو اکسید در فاز آبکی باشند تمایل زیادی به تجمع به وجود خواهد آمد برای جلوگیری از این امر می‌توان یکی از آنها را در فاز روغنی پراکنده کرد.
متخصصان شرکت تیوکسید (Tioxide) مخلوطی بر پایة روغن ازZnO تهیه کرده‌اند که به خاطر طبیعت محافظ اجزاء پراکنده شونده‌اش از تمایل برخی اجزاء به مهاجرت به فازهای دیگر جلوگیری می‌کند. به عنوان یک نکتة اضافی لازم به ذکر است ZnO یک نگهدارندة مؤثر در مقابله با باکتری‌های با گرم مثبت و گرم منفی همچنین قارچها ومخمرها (fungi and Yeasts) است.


مطلب قبلی: دی اکسید تیتانیوم

مطلب بعدی: آلانتوئین

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- باکتری = Bacterium
corynebacterium xerosis = کورینه باکتری زروسیس 

propionibacterium acnes = باکتری های پروپیونی آکنه
2- قارچ = Fungus

تلفظ fungus infections ↓


تلفظ fungus ↓
3- مخمر = Yeast
Baker's yeast = مخمر نان 

moulds and yeasts = کپک و مخمر

saccharomyces cerevisiae, saccharomycescerevisiae, baker’s yeast = مخمر نان

Malassezia yeast = مخمر مالاسزیا

lipid-dependent yeasts = مخمرهای وابسته به لیپید


تلفظ yeast ↓
4- زینک اکساید = Zinc Oxide

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریداگر مطالعه این مطلب برایتان مفید بود، روی دکمه زیر کلیک کنید !