اکتیو آرایشی، برنزه کننده، کایزیس 

اکتیو آرایشی، برنزه کننده، کایزیس

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: کایزیس ، عصاره ریشه گیاه سیمیفوژا است. ویژگی ها: از پوست در برابر پرتوهای آفتاب به شکل طبیعی محافظت می کند. اثر برنزه کننده ماندگار دارد. التهاب پوست در اثر مواجهه با پرتوهای فرابنفش را کاهش می دهد. پوسته ریزی در اثر مواجهه با آفتاب را کاهش می دهد. ؛ مکانیسم: افزایش ملانوتروپ، زداینده رادیکال های آزاد، مهار TNF که یکی از سایتوکین های پیش برنده التهاب می باشد.
کایزیس عصاره ریشه گیاه سیمیسیفوگا رسموسا می باشد. این گیاه برای مقاصد درمانی مختلفی توسط آمریکایی های بومی استفاده می شده است. استخراج کایزیس از این گیاه یک فرایند بسیار ملایم بوده و کمترین تغییر ماهیت در محصول تولیدی ایجاد می شود. پس از استخراج یک فرایند پاستوریزاسیون منحصربه فرد بر روی عصاره انجام می گردد. عملکرد کایزیس، به دلیل محفوظ ماندن خاصیت های فیزیکی و شیمیایی ریشه گیاه سی. رسموسا ، بهینه و قدرتمند می باشد.

کایزیس: این نام از کجا گرفته شده است؟

به زبان بومیان آمریکای شمالی کایزیس به معنای «خورشید» می باشد. «خورشید» به شکل اجتناب ناپذیری به حیات بشر و طبیعت گره خورده و به همین علت در معنویات بومیان آمریکای شمالی جایگاه ویژه ای دارد. اثر کایزیس بر تسکین و حفاظت از پوست همانند اثر خورشید بر آهنگ تغییر فصول بارز است.

سیمیسیفوگا رسموسا: تسکین دهنده و محافظ در طب سنتی

سیمیسیفوگا رسموسا (گل مار ) گیاهی همیسه سبز از خانواده رانونکولاسه و بومی جنگلزار های شرق آمریکای شمالی می باشد. برگهای بزرگ و چند جزئی این گیاه از قسمت ریشه رشد نموده و طول و پهنای آنها به یک متر می رسد. فصل گل دهی این گیاه اواخر بهار و اوایل تابستان است.

مواد شیمیایی تشکیل دهنده عصاره این گیاه عبارتند از:

سیمیفوگین یکی از ترکیبات تشکیل دهنده سی. رسموسا با خواص استروژنیک است. دیگر ترکیبات تشکیل دهنده سی. رسموسا، آستئین (دارای خاصیت مقابله با فشار خون )، اسید فرولیک/ایزوفرولیک (خاصیت ضد التهابی ) و همچنین ترکیبات زیر می باشند: isoflavones, salicyclic acid, tannins, resins, starch, and sugars.

کاربردهای درمانی

بومیان آمریکای شمالی از سی.رسموسا برای درمان رماتیسم، کمردرد، سرفه، تب و غیره استفاده می نمودند. نام دیگر سی. رسموسا «کوهاش سیاه » است. کوهاش به زبان بومیان آمریکای شمالی به معنای «ریشه های زمخت و برآمده » است که توصیف کننده ریشه های این گیاه می باشد. از آنجا که ساقه های زیرزمینی این گیاه دارای رنگ سیاه متمایل به قهوه ای است این گیاه را کوهاش سیاه نامیده اند. ریشه ها و ساقه های زیر زمینی این گیاه بخشهای ارزشمند آن از نظر خواص درمانی می باشند.

یافته های فارماکولوژیکی و بالینی

سی. رسموسا اغلب به عنوان یک داروی زنانه شناخته می شود زیرا در اصل برای رفع مشکلات قاعدگی ، گرفتگی های مربوط به قاعدگی و رفع علایم بند آمدن قاعدگی (همچون گُر گرفتگی ) از آن استفاده می شود. کمیسیونE (دفتر نمایندگی دولت آلمان برای گیاهان دارویی) سی.راسموسا را برای این موارد تایید نموده است.


مطلب قبلی: وایتسنس

مطلب بعدی: ملکتیوا

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- التهاب = Inflammation
anti-inflammation = ضدالتهاب

Reducing scalp inflammation = کاهش التهاب پوست سر


تلفظ inflammation ↓

4496

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید