اکتیو آرایشی، ضد آلودگی، لاناسیتین 

اکتیو آرایشی، ضد آلودگی، لاناسیتین

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: لاناسیتین، ترکیب درخت آفریقایی و پلی ساکاریدهای دریایی است. ویژگی ها: از پوست و DNA آن در برابر آلاینده ها حفاظت می کند. مقاومت پوست در برابر عوامل آسیب رسان محیط و همچنین اتلاف رطوبت را کاهش می دهد. ؛ مکانیسم: زداینده رادیکال های آزاد
در عصر حاضر تاثیرات شدید آلودگی هوا بر سلامت بدن و به ویژه تاثیرات آن بر پوست، قابل چشم پوشی نیست. پوست به عنوان اندامی که در تماس مستقیم با محیط است، مستقیماً در معرض تهاجمات سمی آلودگی های محیط قرار گرفته و با شتاب بیشتری پیر می شود! محققان عناصر مختلف تشکیل دهنده آلاینده های هوا و نحوه برهمکنش آنها با پوست و سیستم دفاعی پوست را مطالعه نموده و برای محافظت از پوست در برابر آلاینده های هوا توسط یک محصول آرایشی، ماده موثره ای به نام لاناستین را ابداع نموده اند.
لاناستین از دو ارگانیزم زنده به دست می آید که زیستگاه طبیعی هر روی آنها، محیط هایی بسیار خشن می باشد:
• یکی از این ارگانیزمها باکتری آلتروموناس ماکلئودی است که زیستگاه طبیعی آن شکاف های هایدروترمال اعماق اقیانوس ها است. یعنی جایی که به علت تراوش مواد جبه زمین از داخل این شکاف ها موادی سمی چون سولفیدهیدروژن، آهن، منگنز، روی و مس وارد اقیانوس شده و محیط را بسیار آلوده و مسموم می سازد.
hydrothermal
شکاف های هایدروترمال اعماق اقیانوس
بی شک ارگانیزمی که توانسته در این محیط مسموم زندگی کند دارای ویژگی منحصر به فردی بوده است . دانشمندان لوکاس مایر با مطالعه بر روی این باکتری، پرده از این راز برداشته و در درون بدن این باکتری، پلی ساکارید مخصوصی کشف کرده اند که مقاومت این باکتری در برابر محیط های آلوده را می توان به وجود آن نسبت داد. اثر محافظتی این اگزو پلی ساکارید (EPS) توسط آزمایش های In vivo و In vitro اثبات شده است.
• دیگری گیاهی به نام کریسنتلوم ایندیکوم است که زیست گاه طبیعی آن کوهستانهای زیر استوایی آمریکای جنوبی است که تابش خورشید در آن مناطق بسیار شدید است. این گیاه آنقدر مقاوم است که می تواند بدون اینکه آسیب ببیند در معرض پرتوهای شدید فرابنفش آفتاب این مناطق زندگی کند. در درون بدن این گیاه موادی تولید می شوند که می توانند رادیکال های آزاد را از بین ببرند.
chrysantelum
. برای اثبات اثربخشی لاناستین آزمایشی طراحی شده که در آن از سلولهای پوستی جداشده از بدن انسان (توسط جراحی پلاستیک) به عنوان مدلی برای پوست زنده و از دود سیگار به عنوان مدلی برای آلاینده های هوا استفاده شده است. برای کمّی سازی میزان آسیب های وارد آمده توسط دودسیگار به غشاء این سلولها و همچنین جراحت های ایجاد شده در DNA این سلولها از تکنیک هایی مثل «آزمون جذب نیوترال رد» و آزمایش سه بعدی «آشکارسازی تخریب DNA» استفاده شده است.

لاناستین را می توان در فرمولاسیون محصولاتی مانند کرم های ضد آلودگی، پاک کننده های آرایش و ماسک های پاک کننده به عنوان ماده موثره به کار برد.


مطلب قبلی: اگزوپی

مطلب بعدی: آمیسول تریو

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- باکتری = Bacterium
corynebacterium xerosis = کورینه باکتری زروسیس 

propionibacterium acnes = باکتری های پروپیونی آکنه
2- سمی = Toxic
acute oral toxicity = مسمومیت دهانی حاد 

aquatic toxicity = سمیت آبی 

cytotoxicity = سمیت سلولی 

ecotoxicity = سمیت محیطی 

non toxic = غیر سمی

phototoxicity = سمیت نوری 


تلفظ exposure to toxic chemicals ↓


تلفظ non toxic ↓


تلفظ toxicity ↓
3- استیک = Stick
color stick = استیک های رنگ مو، رنگ موهای استیکی، رنگ مو های قلمی، رنگ موهای ماژیکی

Lipstick = رژ لب
محصول آرایشی رنگی که روی لب ها مالیده می شود
Makeup Sticks = قلم های آرایشی
محصولات آرایشی که به فرم استیک یا قلم هستند

تلفظ lipsticks and lip glosses ↓
4- رادیکال های آزاد = Free Radicals
5- پلی ساکارید = Polysaccharide
exopolysaccharide = پلی ساکاریدهای برون سلولی

sulphated polysaccharides = پلی ساکاریدهای سولفاته


تلفظ polysaccharides ↓
6- آشکارساز = Detector
7- آلتروموناس = Alteromonas

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید