تاریخچه بیوتکنولوژی 

تاریخچه بیوتکنولوژی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
کارشناس ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی ، دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس تهران


چکیده: سالها طول کشید تا دانشمندان مبانی صنعت تخمیر و ارتباط این فرآیند با ساخت آبجو و پنیر را کشف کنند. 
تاریخچه بیوتکنولوژی
میکروبیولوژی با مطالعه بیماری های انسان ها و حیوانات شروع شد. واکسن آبله مرغان در سال ۱۸۰۰ دنیا را شگفت زده کرد. سازنده این واکسن، نمی دانست که ویروس آبله گاوی فرم ضعیف شده آبله مرغان انسان است. همچنین پاستور و همکارانش هفتاد سال طول کشید تا مبانی علمی فساد غذا و مفاهیم استریلیزاسیون را بتوانند به صورت علمی بیان کنند. هرچند که می دانستند با جوشاندن و قرار دادن اشیا در دمای بالا میکروب ها از بین می روند. به همین ترتیب سالها طول کشید تا دانشمندان مبانی صنعت تخمیر و ارتباط این فرآیند با ساخت آبجو و پنیر را کشف کنند.
biotechnology history
استفاده از آنتی بادی ها در جنگ جهانی دوم مرگ و میر در میدانهای جنگ را کاهش داد و صنعت تخمیر را به عنوان یک صنعت بسیار با پتانسیل معرفی نمود. وقتی مبانی تنظیم ژن فهمیده شد، راه خود را برای فهم چگونگی خاموش کردن ژن ها با استفاده از داروها و مهندسی ژنتیک باز نمود و واژه هایی مثل uprequlate به معنای فرآیند تغییر دادن المان های کنترل ژنتیکی برای افزایش تولید و downregulate به معنای ایجاى تغییر برای کاهش تولید معرفی شدند. البته، استراتژی های بیولوژی مولکولی بدون عمل کلون کردن به بالندگی کنونی نمی رسید.


مطلب قبلی: تعریف بیوتکنولوژی

مطلب بعدی: ابزارهای بیوتکنولوژی

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- سازنده = Manufacturer سازنده
2- تخمیر = Fermentation تخمیر، فرمانتاسیون
3- غان = Birch
Birch, Betula pendula roth = غان، سندر، توس، قان

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید