ایران کد چیست؟ 

ایران کد چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
متاسفانه در حال حاضر از انجام فعالیت های مشاوره ای معذورم.


چکیده: برای شناسنامه کردن کلیه کالاهای وارداتی و تولیدی، یک عدد 16 رقمی به نام ایران کد به هر کالا اختصاص داده می شود.
با هدف شفافسازی بازار و تحقق تأمین حداکثری نیازهای جامعه از منابع داخلی و همچنین برای سلامت اقتصادی و حل معضل قاچاق طرحی به نام ایران کد تصویب و اجرائی شد. ایران کد در واقع یک کد ملی است که به کالا اختصاص داده می شود. وقتی یک کالا کد ملی داشته باشد، شناسایی آن آسانتر است و در بازار با زبان مشترکی از آن یاد می شود. همچنین با سهولت بیشتری می تواند در عرصه تجارت الکترونیک حضور بیابد. منابع ساخت و توزیع آن کالا مشخص بوده و هزینه های توزیع آن کاهش می یابد. ایران کد یک عدد شانزده رقمی است که هر گروه از رقم های آن معنای خاصی دارد. مثلاً کد ملی شامپو روزانه ۳۰۰ میلی متری برند بایول از کشور فرانسه عرضه شده توسط شرکت پوبر کد ملی اش ۲۱۶۱۲۲۰۰۳۰۴۲۰۰۰۲ می باشد. در عددهای فوق، عدد ۰۳۰۴۲ تعیین کننده مرجع عرضه کننده یعنی شرکت پوبر است. عدد ۲۱۶۱۲۲ نشاندهنده شامپو بودن محصول است. اقلام آرایشی بهداشتی با عدد ۲۱۶ مشخص می شوند. حال این عدد زیرسطح های گوناگونی دارد. مثلاً اگر عدد ۱ در ادامه بیاید، به معنای دسته شوینده ها و مواد ویژه نظافت است. اگر ۲ بیاید به معنای بهداشت عمومی و اقلام آرایشی است. مجمع عالی واردات یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات ایران کد است که برای محصولات آرایشی بهداشتی ایران کد صادر می نماید. هزینه تولید هر عدد ایران کد حدود ده هزار تومان می باشد.


مطلب قبلی: واردات

مطلب بعدی: برچسب شبنم

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- قاچاق = Smuggle
2- شناسایی = Identification
3- ایران کد = Iran Code
4- جار = Jar

تلفظ blender jar ↓

4274

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید