پنتنول در محصولات آرایشی بهداشتی 

پنتنول در محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: دپنتنول یا پرو ویتامین B5 برای رطوبت رسانی به پوست و همچنین خواص تسکینی اش در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
«ویتامین ب5» یا پنتوتنیک اسید به نام ویتامین پوست و مو معروف است. وجود ویتامین ب5 برای بسط و باززایی اپیتلیوم ها (سلولهای پوششی) و رشد بدن از سطح ضروری است. این ویتامین یک عنصر مهم در متابولیسم (سوخت و ساز) سلولی به شمار می رود. دپنتنول (پروویتامین ب5 ) پیش ساز پنتوتنیک اسید (ویتامین ب5) می باشد. یعنی متابولیسم سلولی برای سنتز ویتامین ب5 نیاز دارد که در مراحل میانی خود، اول دپنتنول را بسازد. دپنتنول سپس در پوست، توسط سیستم های آنزیمی پوست به پنتوتنیک اسید تبدیل می شود. دپنتنول و پنتوتنیک اسید، هر دو فعالیت بیولوژیکی یکسانی دارند.
دپنتنول قدرت نفوذ بالایی در پوست دارد. به همین علت می توان از این ماده به عنوان یک ماده فعال (اکتیو) بسیار موثر در محصولات آرایشی استفاده نمود. دپنتنول علاوه بر اینکه رطوبت را خوب نگه می دارد ، خواص تسکینی نیز دارد و احساس سوزش ناشی از پوست دهیدراته را کاهش می دهد. ضمناً متابولیسم سلولی و نتیجتا کُرنتوسیت ها را برای سنتز سازنده های سلولی تحریک می کند. از آنجا که برخی از این سازنده های سلولی نقش مهمی در فرایند رطوبت رسانی بازی می کنند، این فرایند طبیعی تا اندازه ای با عمل دپنتنول تحریک می شود.

پانتوتنیک اسید (Pantothenic acid) شکل فعال این ویتامین می باشد. پیشتاز این ویتامین، پانتنول (Panthenol) است که این پیش ویتامین تحت عنوان پانتوتنول (Pantothenol) و پانتوتنیل الکل (Pantothenyl alcohol) نیز شناخته می شود. ایزومر نوری D پانتنول، تحت عنوان دکسپانتنول، کاربرد وسیعی در داروسازی دارد. پانتنول محلول در آب، پایدار و با وزن ملکولی پایین است و به راحتی به لایه شاخی نفوذ می کند.
پانتنول به صورت موضعی برای درمان زخم، کوفتگی، اسکار، زخم های ناشی از فشار، سوختگی، جای زخم پس از جراحی و درماتوز به کار می رود. مکانیسم اثر این ویتامین به طور دقیق شناخته نشده است. پانتوتنیک اسید جزیی از ساختار کوآنزیم A می باشد، که در مسیر بیوسنتز اسیدهای چرب نقش دارد. این ویتامین با تأثیر بر ساخت چربی ها در اصلاح وضعیت چربی های پوست و به دنبال آن وضعیت عملکرد و سلامت پوست مؤثر می باشد و سبب ترمیم زخم می گردد. این ویتامین بر تمایز فیبروبلاست ها و افزایش تولید سلول های اپیدرم نیز تأثیر دارد که بر روند ترمیم زخم مؤثر است.
کاربرد موضعی پانتنول، به خوبی توسط پوست تحمل می شود. استفاده از این ماده سبب هیدراسیون پوست (این ویتامین تا حدودی اثر جاذب الرطوبه نیز دارد)، صاف شدن سطح پوست، افزایش الاستیسیته درم، محافظت در برابر عوامل تحریک زا، اثر ضد التهاب و تأثیر ضد خارش می گردد. به طور معمول این ویتامین در محدوده 1% در فرمولاسیون فرآورده ها به کار می رود.


مطلب قبلی: گلوکونات روی

مطلب بعدی: آرابینو گالاکتان

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- التهاب = Inflammation
anti-inflammation = ضدالتهاب

Reducing scalp inflammation = کاهش التهاب پوست سر


تلفظ inflammation ↓
2- لایه شاخی = Stratum Corneum
disruption of the stratum corneum = از هم گسیختگی لایه شاخی

reinforcement of stratum corneum = تقویت ساختار لایه شاخی


تلفظ stratum corneum ↓


تلفظ stratum corneum2 ↓
3- رطوبت رسانی = Moisturizing
Super-rich moisturizing balm = بالم مرطوب کنندۀ فوق غنی شده 
4- فیبروبلاست = Fibroblast
human fibroblastic collagenase = کلاژناز فیبروبلاست انسان


تلفظ fibroblasts ↓
5- پیش ساز = Precursor
dye precursors = پیش ساز رنگ

dye precursors = ماده پیش ساز رنگ
مثلا پارا فنیلن دی آمین ماده پیش ساز بسیاری از رنگ موها است
protein precursor = پیش ساز پروتئینی


تلفظ dye precursors ↓


تلفظ dye precursors2 ↓
6- ماده فعال = Active Matter
7- دپنتنول = D-Panthenol
8- پیش ویتامین = Provitamin
9- پانتنول = Panthenol
D-panthenol = دپنتنول، پیش ساز ویتامین ب 5
10- سازنده ها = Builders

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید در سایت درج خواهد شد.درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عددی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید