آیا پارابن خطرناک است؟ 

تلگرام آرایشی بهداشتی تبلیغ کتاب شوینده ها

آیا پارابن خطرناک است؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی


چکیده: پارابن یکی از انواع نگهدارنده های شیمیایی است که در محصولات آرایشی بهداشتی به شکل رایجی استفاده می شود. پارابن ها (مثل متیل پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل پارابن) استرِ اسید پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید هستند. پاراین ها معمولا به صورت ترکیبی در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند تا از محصول در برابر دامنه وسیعی از میکروارگانیسم ها محافظت کنند. نگرانی از وجود پارابن ها در محصولات آرایشی بهداشتی در سال های اخیر افزایش پیدا کرده اما سایت سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2007 بسیاری از این نگرانی ها را بی مورد اعلام کرده و رد می کند.
پارابن چیست؟
پارابن چیست؟

پارابن چیست؟

پارابن ها یکی از رایج ترین انواع نگهدارنده ها در محصولات آرایشی بهداشتی هستند. از نظر شیمیایی، پارابن استر اسید پارا هیدروکسی بنزوئیک است. متیل پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل پارابن، رایج ترین پارابن های آرایشی بهداشتی هستند. معمولا در یک محصول آرایشی بهداشتی بیش از یک نوع پارابن استفاده می شود و همچنین از انواع دیگر نگهدارنده ها نیز در کنار پارابن ها استفاده می شود تا محدوده وسیع تری از میکروارگانیسم ها را مهار نمایند. استفاده از پارابن ها به صورت مخلوط موجب می شود که نیاز مصرف آنها در فراورده کمتر شود.
پارابن

آیا پارابن ها خطرناک هستند؟

طبق مطالعه انجام شده توسط سازمان CIR استفاده از پارابن ها در محصولات آرایشی به شرطی که در غلظت بین ۰/۰۱ تا ۰/۳ درصد استفاده شود، ایمن است. این مصوبه در سال ۱۹۸۴ تصویب شده بود.
در نوامبر سال ۲۰۰۳ مسئله ایمنی پارابن ها دوباره مطرح شد اما پس از مطالعات دو ساله در سال ۲۰۰۵ تصمیم بر آن شد که تغییری در مصوبه سال ۱۹۸۴ در خصوص مجاز بودن پارابن ها در محصولات آرایشی بهداشتی اعمال نشود.
البته در سال ۲۰۰۴ در مقاله ای، وجود پارابن در تومورهای سرطانی شناسایی شد. اما با توجه به این که سرطانزایی پارابن در آن مقاله اثبات نشده بود، مورد تأیید قرار نگرفت.
خطرات پارابن ها
Image source: safecosmetics.org

نتیجه گیری

در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا دلیلی نمی بیند که مصرف کنندگان از وجود پارابن در محصولات آرایشی بهداشتی نگران باشند. مطلب فوق توسط احسان حسنانی با استناد به مرجع زیر که در سال ۲۰۰۷ به روز رسانی شده ترجمه و تدوین شده است.

منبع: سازمان غذا و داروی آمریکا


مطلب قبلی: آرایشی ارگانیک

مطلب بعدی: طبقه بندی مواد معطره گیاهان

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- میکروارگانیسم = Microorganism
2- شناسایی = Identification
3- سازمان غذا و دارو = Food And Drug Administration
4- پارابن ها = Parabens

تلفظ parabens ↓


تلفظ parabens2 ↓
5- سرطانزا = Carcinogen

تلفظ carcinogen ↓


تلفظ carcinogens ↓
6- تومور = Tumor

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریداگر مطالعه این مطلب برایتان مفید بود، روی دکمه زیر کلیک کنید !