دایره المعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی 

دایره المعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی


چکیده: دایره المعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی و نکات مهم در رابطه با مصرف آن ها نام کتابیست 250 صفحه ای که توسط پروفسور محمدرضا شاه بنده استاد مدعو دانشگاه لندن نوشته شده و چاپ دوم آن در سال 95 توسط انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی آن انجام شد. در این کتاب، اکتیوهای مهم صنایع آرایشی بهداشتی به ترتیب حروف الفبا به صورت اجمالی معرفی شده است. تعدادی از ترکیبات معرفی شده در این کتاب، در این صفحه به همراه خلاصه ای از آن با کمی اضافات و تغییرات که توسط احسان حسنانی انجام شده، معرفی می گردد.
دایره المعارف مواد اولیه
دایره المعارف مواد اولیه
مواد اولیه ای که در این کتاب معرفی شده، عمدتاً محصولات جدید تکنولوژی هستند که در طی سال های اخیر در فرمولاسیون محصولات بهداشت پوست و مو مورد استفاده قرار گرفته اند. این مواد را مواد فعال یا افزودنی های خاص می نامند. مواد فعال سطحی یا سورفکتانت ها از جمله موادی است که در این کتاب معرفی شده اند. اطلاعات ایمنی این مواد با استفاده از منابع مختلفی مثل بررسی های رسمی کمیته بازنگری ایمنی مواد اولیه آرایشی بهداشتی (CIR) جمع آوری شده است. مواد نگهدارنده در این کتاب بررسی نشده، چون نگهدارنده ها جزء مواد موثره (اکتیو) به شمار نمی آیند. از آنجا که نام شیمیایی رسمی (INCI) برخی از مواد طولانی است، از نام تجاری که معروفتر می باشد، استفاده شده است. در ضمیمۀ 1 کتاب، تجربیات شخصی پروفسور شاه بنده در مورد پایداری فرمولاسیون ها ارائه شده است. در ضمیمه 2 ابعاد صحیح طراحی مخازن محصولات مائی ارائه شده است. در ضمیمه 3 تصویر ساختار شیمیایی و واکنش های مربوط به برخی مواد برای درک بهتر به صورت رنگی ارائه شده است. از جمله این مواد می توان به پلی ساکاریدها، بتاگلوکان، ساختار گلایکوژن، ساختار لیپوزوم، واکنش تبدیل ATP به ADP اشاره نمود. این کتاب برای بار دوم چاپ می شود و در چاپ دوم آن، مواد اولیه ای که در فاصله زمانی چاپ اول (1388) و چاپ دوم (1395) وارد صنعت آرایشی بهداشتی شده، معرفی گردیده است.
این کتاب با حمایت مالی شرکت ایران آوندفر چاپ شده است. در چاپ دوم این کتاب، مواد اولیه با منابع طبیعی و سبز نیز معرفی شده اند.
در این کتاب، مواد اولیه پرکاربرد به ترتیب حروف الفبا معرفی شده است که تعدادی از آن ها عبارتند از:

آدنوزین تری فسفات

این ماده در همه موجودات زنده وجود دارد و منبع ذخیره انرژی برای فعالیت های بیولوژیکی می باشد. فرمول گسترده و واکنش تبدیل ATP به ADP در صفحه 16 این کتاب رسم شده است. استرهای پارابن با جلوگیری از تشکیل و فعالیت ATP میکروب ها مانع از رسیدن غذا و انرژی به آن ها می شوند.
ATP
ATP to ADP, energy

آلفا هیدروکسی اسیدها

اسیدهای گلایکولیک، لاکتیک، سیتریک، تارتاریک و مالیک، اسیدهای میوه ای نیز نام دارند. این اسیدها خاصیت لایه برداری داشته و باعث نرم و لطیف شدن پوست می گردند. فرمول گسترده شیمیایی این اسیدها در صفحه 19 و 20 کتاب رسم شده است.

الکل

الکل تقلیب شده یا دناتوره معمولاً به عنوان حلال و گاهی به عنوان سفت کننده پوست در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود. تترا بوتیل الکل، دناتونیوم بنزوات، دی اتیل فتالات و متیل الکل از موادی هستند که برای تقلیب الکل استفاده می شوند.

عصاره جلبک

عصاره طبیعی جلبک ها جذب کننده آب هستند. به همین علت با سایر مواد مرطوب کننده فرمولاسیون خاصیت سینرژی یا هم افزایی دارند.

آلانتوئین

در گیاهانی مثل جوانه گندم، چغندر و برخی انواع شاه بلوط، ماده آلانتوئین وجود دارد. آلانتوئین خاصیت ضد ورم داشته و فرمول گسترده آن در شکل زیر رسم شده است. مشتقات آلانتوئین مثل آلانتوئین اسکوربات نیز در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی استفاده می شوند. میزان مصرف مجاز آلانتوئین حداکثر 2 درصد است. اما مشتقات آلانتوئین، میزان مصرف متفاوتی دارند. مثلاً میزان مصرف مجاز آلانتوئین اسکوربات، 0.05 درصد است. آلانتوئین سنتزی یا صناعی به عنوان آلانتوئین شبه طبیعی معرفی شده است.
allantoin

آلوئه ورا

آلوورا یا آلوئه ورا گیاهیست که در مناطق حاره و گرمسیر رشد می کند و آب را در برگ های خود نگه می دارد.
aloe vera

روغن آووکادو

این ماده موجب کشیدن و نرم شدن پوست می شود و با فشردن گیاه Persea americana استخراج می شود. روغن آووکادو از معدود روغنهاییست که از دانه گرفته نمی شود. روغن آووکادو عملکرد سولفات کلسترول را تقلید می کند و به یکپارچگی سیستم حفاظتی پوست کمک می نماید.
avocado
میوه آووکادو

avocado oil
روغن آووکادو

آربوتین

آربوتین از تشکیل آنزیم تیروسیناز (تایروسیناز) که برای ایجاد ملانین در پوست لازم است، جلوگیری می کند و بنابراین به عنوان ماده فعال روشن کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
arbutin
فرمول گسترده آربوتین

مهارکنندگی آربوتین

انواع آکاسیا

آکاسیا (Acacia) نوعی صمغ گیاهیست که به عنوان مواد ملایم کننده (امولینت) یا تنظیم کننده گرانروی در فرمولاسیون محصولات آرایشی استفاده می شود. برخی از انواع آکاسیا طبق گزارش CIR مناسب مصرف نمی باشند. دُز مصرف آن کمتر از 1 درصد می باشد و مقادیر بیش از آن موجب به هم خوردن شرایط رئولوژیک محصول می شود.

استیل گلوکز آمین

یک قند آمینو اسیدی که جزء اساسی موکوپلی ساکاریدها و هیالورونیک اسید می باشد.

استیل هگزا پپتید

استیل هگزا پپتید 3 و استیل اوکتا پپتید 3، پپتیدهای سنتزی هستند که عملکردی شبیه بوتاکس دارند ولی به مراتب ضعیف تر از آن می باشند. استفاده از این پپتیدها تا 1 درصد مجاز است.

آلداوین

ترکیب 2 پلی ساکارید است که از جلبک های کشت شده در محیط های عاری از آلودگی به دست آمده و به صورت سولفاته عرضه می شوند. کاربرد اصلی آلداوین، کاهش تیرگی اطراف چشم و کاهش پف زیر چشم می باشد. آلداوین از مویرگ ها در برابر اشعه مخرب فرابنفش محافظت می کند.

آمونیوم لورت سولفات

ملح آمونیوم لوریل الکل اتوکسیله است.

واکس موم زنبور

موم تولید شده توسط زنبورها که عملکرد آن جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست می باشد. پالمیتات پالمیتولئات و اولئات استرهای بلند زنجیر از جمله ترکیبات تشکیل دهنده واکس موم زنبور عسل (BEES WAX) می باشند. ترکیب درصد مواد تشکیل دهنده موم عسل در صفحه 39.

بیودرمین

ماده ضد تحریک و آرام کننده پوست، دارای عصاره ریشه باباآدم Burdock از خانواده گل مینا، عصاره شیرین بیان و عصاره گیاه Comfrey می باشد.

بیوتین

بیوتین یا ویتامین H که به ویتامین B7 نیز معروف است، در حقیقت ویتامین B کمپلکس محلول در آب می باشد و برای رشد سلول ها ضروری است. بیوتین در ساخت مواد چسبناک بین لایه های شاخی پوست دخالت دارد.

بیسابولول

آلفا بیسابولول یا آلفا بیزابولول از مواد تشکیل دهنده بابونه می باشد که ضد حساسیت، آرام کننده پوست و ضد تورم است. در متون علمی با نام levomenol معرفی شده است. مصرف بیسابولول در حد 1 درصد پیشنهاد شده است.

روغن بوراژ

روغن بوراژ یا روغن بوراج (گل گاو زبان اروپایی) بالاترین درصد امگا 6 را در بین دانه های روغنی دارد و حاوی 24 درصد گامالینولئیک اسید یا امگا 6 است.

بوچرز بروم

عصاره ریشه گیاه بوچرز بروم، کوله خاس یا راسکوس (Ruscus) در کرم های تراپیوتیک و درمانی برای رفع ترک ها و جراحات پوستی استفاده می شود.

بنزالکونیوم کلراید

ماده آنتی باکتریال که در مقابل باکتری های گرم منفی و قارچ ها عمل می کند. بنزالکونیم کلراید به علت ایجاد حساسیت پوستی، فقط باید در محصولات آبکشی شونده (Rinse-off) استفاده شود.

بنزوئیل پراکساید

یکی از مؤثرترین مواد آنتی باکتریال در محصولات ضد آکنه که در غلظت های 2.5 تا 10 درصد مصرف می شود.

کالندولا یا گل همیشه بهار

پات ماری گلد (Pot marygold) یا گل همیشه بهار دارای خاصیت ضد التهاب پوستی است. همچنین خاصیت ضد آکنه دارد.

عصاره گیاه بید کانادایی

ضد حساسیت پوست و جمع آوری کننده رادیکال های آزاد می باشد. همچنین خاصیت آنتی باکتریال داشته و در کرم های ضد چروک، ضد پیری و ترمیم کننده استفاده می شود.

سرامیدها

سرامیدها چربی های پوستی هستند که در گیاهانی مثل لوبیا، دانه آفتابگردان و دانه برنج نیز یافت می شوند. درست همانطور که ملات سیمان، آجرهای دیوار را به یکدیگر متصل می کند، سرامیدها نیز سلول های لایه شاخی پوست را به یکدیگر چسبانده و موجب حفظ یکپارچگی پوست می شوند. سرامید از یک مولکول اسفنگوزین Sphingosine و یک اسید چرب ساخته می شود. مهمترین خاصیت سرامید ها در پیام رسانی سلولی است و تغییرات سلولی مثل تفاوت گذاری (differentiation) و تکثیر سلولی (proliferation) را تنظیم و هماهنگ می کند.
نکته: در ترجمه های احسان حسنانی و همچنین در بسیاری از متون بیوتکنولوژی، کلمه «تمایز سلولی» به عنوان معادل فارسی واژه differentiation استفاده می شود.

کامازولن

Chamazulene
ماده روغنی استخراج شده از گل بابونه با خاصیت ضد التهاب.

عصاره گل بابونه

گل بابونه با نام لاتین Matricaria حاوی مواد فعالی مثل ترپین بیسابوبول، کامازولن و فلاونوییدها می باشد. خاصیت ضد التهابی، ضد باکتری و ترمیم سطحی پوست را دارد.

یوبیکینون یا کوآنزیم Q10

یوبیکینون یا کوانزیم کیوتن در تمام موجودات وجود دارد. نقش اولیه آن تنظیم انرژی و فراهم سازی انرژی برای سلول ها می باشد. آنتی اکسیدان قوی و جمع آوری کننده رادیکال های آزاد و تثبیت کننده غشاء دیواره سلولی می باشد. قیمت یوبیکینون، یکی از عوامل محدودکننده مصرف آن می باشد.

کافئین

کافئین در دانه های قهوه و برگ چای یافت می شود. باعث افزایش سیرکولاسیون خون شده و در از بین بردن چربی بدن نقش دارد. کافئین به صورت کریستال های سفید می باشد. مزه بسیار تلخی دارد و در نسل جدید شامپوهای ضد ریزش مو استفاده می شود. استفاده از کافئین به علت مخدر بودن و تحریک سیستم عصبی در محصولات آرایشی بهداشتی محدود می باشد. در برخی انواع شامپو، تا میزان 1 درصد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کنتورمین

CONTOURMIN
ترکیب کمپلکس با پایه عصاره جو Barley Extract و گیاه اسین Escin که هر دو عصاره افزایش دهنده گردش خون بوده و به جمع آوری مواد سمی ناشی از متابولیسم پوست کمک می کنند.

عصاره گل ذرت

آرام کننده و تنظیم کننده وضعیت بافت و رنگ پوست

سیکلودکسترین

Cyclodextrins
سیکلودکسترین 6 تا 8 حلقه مولکول قندی است که به شکل قیف روی هم قرار می گیرند. در داخل این قیف می توان مواد مختلفی را نگهداری کرد.
سیکلودکسترین

کارتاموس

از دانه های گیاه کارتاموس (Carthamus Tincotorius) که نام دیگر آن گلرنگ (Safflower) می باشد، روغنی استخراج می شود که در ساخت امولسیفایر طبیعی کاربرد دارد.
safflower, carthamus

کاملیا

کاملیا سینسیس گیاهیست که از برگ آن چای سبز تولید می شود. برگ های گیاه دارای 4 درصد کافئین می باشد و از دانه آن روغن چای گرفته می شود. البته نباید این روغن چای را با Tea Tree Oil به معنای روغن درخت چای اشتباه گرفت. عصاره گیاه Camellia Sinensis خاصیت آنتی میکروبی و آنتی اکسیدانی قوی دارد.
Camellia Sinensis

کروما برایت

CHROMABRIGHT®
دی متیل متوکسی کرومانیل پالمیتات Dimethylmethoxy Chromanyl Palmitate یا کرومابرایت ماده روشن کننده پوست است که با مهار آنزیم تایروسیناز عمل می کند.
کرومابرایت

چیتوزان آسکوربات

Chitosan Ascorbate is an Ascorbic Acid (q.v.) salt of Chitosan (q.v.).

ملح چیتوزان اسید اسکوربیک می باشد و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است.

سیکلوپیروکس اولامین

ماده سنتزی، ضد قارچ که در شامپوهای ضد شوره در کنار ماده دارویی کتوکونازول برای جلوگیری از رشد قارچ مالاسزیا استفاده می شود.
Ciclopirox olamine
Ciclopirox olamine is a synthetic antifungal agent.

درمولن

ماده ای که از روغن زیتون استخراج می شود و شامل قسمت های صابونی نشدنی روغن طبیعی زیتون می باشد. درمولن حاوی اسکوالن، ویتامین های طبیعی و فیتواسترول ها می باشد.
dermolene
Dermolene: Olea Europaea [Olive Oil (Fruit)] Unsaponifiables

دی هیدروکسی استون

این ماده فعال با برخی پروتئین های لایه فوقانی پوست ترکیب شده و رنگی شبیه رنگ پوست برنزه ایجاد می کند. 3 تا 4 ساعت طول می کشد که این رنگ به وجود بیاید ولی برای چند روز باقی می ماند. به محصولات حاوی DHA، برس هوا یا Air Brush نیز می گویند.
DHA
Dihydroxyacetone /ˌdaɪhaɪˌdrɒksiˈæsᵻtoʊn/, or DHA is primarily used as an ingredient in sunless tanning products

کوآنزیم ها

نام دیگر کوآنزیم ها مواد فعال کننده آنزیم ها می باشد که با تحریک آنزیم های پوستی، فرآیندهای حیاتی را انجام می دهند. بیوتین، کوآنزیم R و ATP از این نوع مواد هستند.

روغن یا عصاره گل مغربی

عصاره گل مغربی حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب گامالینولئیک، لینولئیک، اولئیک، پالمیتیک، استئاریک و آراشیدیک می باشد.

روغن دانه کتان

روغن لینسید، روغن دانه کتان، روغن تخم کتان، روغن بذر کتان آمیزه ای از تری گلیسیریدهای مختلف حاوی اسیدهای چرب پالمیتیک، اولئیک، لینولئیک و آلفا لینولئیک می باشد.
linum
Linum = Linseed = Flax

عصاره جنتیان

Gentian
جنتیان یک خانواده گیاهی دارای بیش از 400 گونه گیاه می باشند که خواص درمانی دارند و باعث تسریع گردش خون در پوست می شوند.
gentian
جنتیان

عصاره جینسنگ

عصاره جینسنگ، جین سنگ، جین زنگ یا جینسینگ گیاهیست که در 11 نوع مختلف یافت می شود و نام لاتین تیره آن Panax می باشد. عصاره Ginseng خاصیت سفت کنندگی پوست و جوان کنندگی آن را دارد.
جینسنگ

عصاره انگور

حاوی مواد قندی و اسید تارتاریک است. عصاره انگور را نباید با عصاره هسته انگور یا روغن دانه انگور اشتباه کرد.

روغن هسته انگور

مایع زردرنگ و شفاف متمایل به سبز که از دانه انگور استخراج می شود. حاوی اسیدهای چرب طبیعی و فیتواسترول می باشد.

روغن گلایسین سوجا

Glycine Soja is also known as soy acid and glycine soja oil.
روغن دانه سویا یا روغن گلایسین سوجا با تشکیل یک لایه نازک روی پوست مانع از کاهش رطوبت پوست می شود.

گلایکوزآمینوگلایکن ها

Glycosaminoglycans (GAGs) or mucopolysaccharides
لایه میانی پوست از شبکه فیبرهای کلاژن و الاستین ساخته شده که دور آن ماده ای به نام بافت همبند احاطه شده است. این بافت همبند یا ماده Ground حاوی گلایکوز آمینو گلایکن ها می باشد. در ماده تجاری MRT Complex، گلایکوز آمینو گلایکن هایی وجود دارند که به صورت سنتزی تولید شده و باعث برطرف شدن زبری و ناهمواری پوست و باز شدن چروک های کم عمق، تنظیم رنگ و تونالیته پوست و همچنین افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می گردد.
MRT = Matrix Rejuvenation Technology

عصاره هاماملیس

Hamamelis virginiana, known as common or American witch-hazel
هوماملیس، هماملیس، هاماملیس، عنبرسائل یا Witch-hazel دارای انواع آمریکایی، ژاپنی و چینی است. عصاره گیاه ویچ هیزل خاصیت انقباض کنندگی و ضد التهابی دارد. این گیاه بوی خوشی داشته و گیاه تزئینی نیز می باشد.

هیبیسکوس

چای ترش، چای مکه، هایبیسکوس یا هیبیسکوس، گیاهیست که در مناطق حاره می روید و دانه های آن حاوی انواع پروتئین ها و ویتامین ها می باشند. اسیدهای گل گیاه هیبیسکوس مخلوطی از هیدروکسی اسیدها و پلی ساکاریدها می باشند.

عصاره عسل

باعث برقراری موازنه در رطوبت پوست می شود.

اسید هیالورونیک

اسید هایالورونیک یا هیالورونان یک گلوکز آمینو گلایکن از نوع آنیونیک و سولفاته نشده است که فرمول گسترده آن از تکرار واحدهای هیالورونان به دست می آید. طبق بررسی CIR کاربرد آن تا حداکثر 1 درصد مجاز است.

اولئوزوم

نسل جدیدی از امولسیفایرها که برای ساخت آن ها روغن های طبیعی در مرکز کره ای از جنس فسفولیپید قرار داده می شوند.

هیدروکینون

ماده هیدروکینون به عنوان آنتی اکسیدان به همراه BHA و BHT در فرمولاسیون محصولات آرایشی به کار می روند. مصرف اصلی آن در گذشته به عنوان ماده روشن کننده پوست بوده ولی به دلیل مسائل ایمنی، امروزه کمتر استفاده می شود. به جای هیدروکینون، امروزه از کوجیک اسید و آربوتین استفاده می شود.

هیدروکسی دسیل یوبیکینون

این ماده شباهت زیادی به کوآنزیم کیوتن دارد اما قابلیت انحلال آن در آب بیشتر است.

رنگدانه های شفاف گیاه پیچک

رنگدانه های گیاهی، آمیزه ای از کلروفیل ها و کاروتنوئیدها

ریشه آیریس

ریشه گیاه Iris یا Orris خاصیت قابض داشته و هم به صورت پودر و هم مایع غلیظ قابل مصرف است. در صابون اسکراب و کرم های لایه بردار کاربرد دارد.

روغن جوجوبا

از میوه گیاه جوجوبا گرفته می شود و نرم کنندگی بسیار خوبی دارد. بر خلاف سایر روغن های گیاهی، روغن جوجوبا شباهت زیادی به چربی پوست انسان (سبوم) دارد.

کائولن

به دلیل داشتن خاصیت جذب چربی اضافی، از این ماده پودری در محصولات آرایشی بهداشتی از دیرباز استفاده می شود.

کوژیک اسید

کوژیک اسید یا کوجیک اسید یک ماده شلاته کننده است که توسط چند نوع قارچ تولید می شود.

اسید لاکتیک

به اسید شیر معروف است و نقش اساسی در بسیاری از فرآیندهای بیوشیمی بدن ایفا می کند.

کمپلکس لسیتین

مخلوطی شامل لسیتین، فسفولیپید و چربی های دیگر

لسیتین

مخلوطی از اسید فسفریک، کولاین، اسیدهای چرب، گلیسرول، گلایکولیپیدها، تری گلیسریدها و فسفولیپیدها.

عصاره شیرین بیان

لیکوریس یا شیرین بیان دارای ریشه ای است که عصاره آن حاوی ایزوفلاونوئیدها، فلاونوئیدها و فیتواسترول ها می باشد.

لیپوزوم ها

لیپوزوم برای تحویل کنترل شده مواد فعال به پوست استفاده می شود. ساختاری مانند حباب در ابعاد چند صد نانومتر دارد که جنس دیواره آن فسفولیپیدها می باشد. لیپوزوم ها نسبت به نمک ها، سورفکتانت ها، نیروهای تنشی شدید و حلال ها حساس می باشند.

روغن لوپین

روغن دانه گیاه لوپین سفید حاوی اسیدهای چرب طبیعی و ویتامین E می باشد.

لانولین

ماده نیمه جامد که از غدد چربی گوسفند گرفته می شود و گاهی به نام روغن گوسفند معروف است.

روغن ماکادمیا

ترکیب شیمیایی روغن ماکادمیا حاوی 60 درصد اسید اولئیک، 19 درصد اسید پالمیتولئیک و 1 تا 3 درصد روغن لینولئیک می باشد. به عنوان نرم کننده می توان تا غلظت 5 درصد از این روغن استفاده نمود.

منتول

ماده ای که از روغن نعنا گرفته می شود و یا به صورت سنتزی تهیه می شود. منتول و مشتقات آن دارای خاصیت خنک کننده می باشد. میزان مصرف مجاز آن تا 0.3 درصد است.

عصاره نعنا

آنتی باکتریال و خنک کننده

عصاره مالبری

توت سیاه ، شاه توت

میریستیل استئارات

استرهای استئارات از جمله میریستیل استئارات به عنوان روان کننده در محصولات بهداشت پوست استفاده می شوند.

سلول های بنیادی مالوس دومستیکا

تکنولوژی رشد سلول های بنیادی به منظور مبارزه با سلول های بیمار و پیر و جایگزین شدن با آن ها، دستاوردهای شگفتی داشته است. این عصاره از یک نوع سیب سوییسی گرفته شده و به کمک راکتورهای تخصصی تولید می شود. عصاره سلول های بنیادی سیب وحشی یا سیب سوئیسی، نام دیگر مالوس دومستیکا است.

ماماکو

ماماکو عصاره برگ درخت سرخس نیوزلندی است که باعث انقباض و سفت شدن پوست شده و چروک های اولیه را از بین می برد.

ماتیپور

ماتیپور یا متیپور ماده فعال جدیدی که برای کنترل چربی پوست در محصولات پوست های مستعد آکنه استفاده می شود.

کره مورینگا

محصولی از خانواده فلورالیپیدها که از اینتراستریفیکاسیون روغن مورینگا و روغن مورینگای تمام هیدروژنه به دست می آید.

نیکوتینیک اسید یا نیاسین آمید

این ترکیب که به ویتامین B3 نیز معروف است، روی پوست خاصیت کنترل چربی داشته و در فرمولاسیون مخصوص پوست های چرب استفاده می شود. مقدار مصرف نیاسین حداکثر 0.1 درصد و نیاسین آمید 3 درصد می باشد.

نانو کاکائو

به فرم کپسول در ابعاد نانو در امولسیون قرار داده شده است. با تأثیر روی عصب عضلات متصل به پوست، موجب آرامش پوست می شود.

عصاره گل نرگس سفید

عصاره گرفته شده از پیاز گل نرگس سفید که مطالعه اثربخشی آن با مقایسه با هیدروکورتیزون انجام شد.

اکتوپیروکس

همان پیروکتون اولامین است.

عصاره روغن زیتون

بخش صابونی نشدنی روغن زیتون حاوی مواد با ارزشی مثل اسکوالن، فیتواسترول ها، توکوفرول ها و کاروتن ها می باشد.

عصاره گل بنفشه

خاصیت ضد میکروبی داشته و عصاره آن برای درمان آکنه و نوع خفیف اگزما استفاده می شود.

پارسول ها

نام تجاری برخی مواد ضد آفتاب.

عصاره نخود

دارای پروتئینی است که کشسانی پوست را بهینه می کند.

فیتواسترول ها

این مواد از قسمت های غیرقابل صابونی شدن چربی ها و روغن ها به دست می آیند و باعث حفظ رطوبت پوست می شوند.

پیروکتون اولامین

اولامین یا اوکتوپیروکس ماده ضد شوره ملایمیست که از مشتقات ترکیب پیریدیون pyrithione می باشد. درصد مصرف آن حداقل 0.3 و حداکثر 1 درصد می باشد.

روغن پورسلین

روغن پورسلین (Purcellin Oil) مشابه روغن موجود در بدن مرغابی می باشد. از خشک شدن پوست جلوگیری نموده و در از بین بردن استرچ مارک ها بسیار مؤثر است.
PurCellin Oil is a substance that comes from the preen gland oil of ducks.

پیرودیکسین

پایرودیکسین یا پیرودیکسین (Pyridoxine) که به ویتامین B6 معروف است، یک ماده ضد التهاب پوست می باشد.

پالمیتوئیل اولیگوپپتید

نام تجاری آن ماتریگزیل یا ماتریکسیل بوده، یک آمینوپپتید است که سنتز کلاژن الاستین و گلایکوزآمینو گلایکن ها را در بدن تسریع می کند.

فسفاتیدیل کولین

ماده فعال موجود در لسیتین است و مانند لسیتین خاصیت جذب و نگهداری آب را دارد.

پروژلین

با کاهش تولید ماده پروژرین (عامل پیر شدن سلول ها) باعث کند شدن فرآیند پیری سلول ها می شود. مصرف پروژلین در محصولات آرایشی صورت باعث کاهش اثر جاذبه روی پوست شده و در نتیجه به پوست حالت کشیدگی می دهد. افزایش تولید کلاژن و کاهش اثرات تخریبی آنزیم هایی مثل کلاژناز، الاستاز، MMP1، MMP3، MMP9 از دیگر ویژگی های این ماده می باشد.

عصاره برگ شاتوت

با مهار و کنترل ماتریس متالو پروتئینازها یا پروتئینازهای شبکه سلولی موجب برطرف کردن چروک های پوست می شود. Rubus Fruticosus (Blackberry) Leaf Extract

ریبوز

ریبوز به صورت خالص و با روش های بیوتکنولوژیکی از دانه های ذرت استخراج می شود. سنتز ATP را افزایش می دهد و به این ترتیب به پوست انرژی و اکسیژن رسانده و چروک ها را کاهش می دهد.

پروتئین ابریشم

بر روی پوست اثر جوان کنندگی و افزایش الاستیسیته دارد. در محصولات بهداشت مو مثل شامپوها یک لایه محافظ روی ساقه مو تشکیل می دهد و باعث افزایش شفافیت مو می شود.

عصاره گل راعی

عصاره گل راعی یا علف چای با نام انگلیسی ST. Johns wort extract گلی قرمزرنگ می باشد که نام لاتین آن Hypericum است. از دیرباز به عنوان ماده ضد التهاب پوست استفاده می شود.

کره یا چربی طبیعی درخت شی

شی آ باتر، شی باتر، کره کاریته ماده چربیست که از میوه درخت Shea گرفته می شود.

پروتئین سویا

یکی از منابع طبیعی پروتئین ها، دانه های سویا می باشد. پروتئین سویا اثر سفت کنندگی دارد.

اسکوالین

اسکوالین فرم اشباع شده اسکوالن می باشد.

اسکوالن

ماده طبیعی با منشأ حیوانی از روغن جگر کوسه و با منشأ گیاهی از روغن های گیاهی. اسکوالن ماده پیش نیاز خانواده استروئیدها می باشد.

گزنه

گیاه گزنه یا common nettle در تماس با پوست، احساس سوزن آمپول را ایجاد می کند که ناشی از هیستامین و دیگر مواد شیمیایی است. عصاره گزنه حاوی انواع فلاونوئیدها، گلوکوکینون، مواد معدنی، استرول های گیاهی و انواع ویتامین ها می باشد. مصرف عصاره گزنه در شامپو به دلیل افزایش گردش خون در پوست سر، باعث رویش مو و جلوگیری از ریزش مو می شود.

اوسرین

اوسرین یکی از مشتقات نفتی است که در کنار اوره آمیزه ای بسیار مناسب برای درمان پوست های حساس و آتوپیک ایجاد می کند. محبوبیت این ماده تا حدیست که یک برند معروف جهانی با نام آن شناخته می شود. مقادیر 3، 5 و 10 درصد اوره در کنار اوسرین برای درمان حساسیت های پوستی و اگزما بسیار مؤثر می باشند. برند اوسرین حاوی 41 درصد اوسرین در کنار ترکیباتی مانند آب، روغن های معدنی و لانولین می باشد.

رتینول

ویتامین A خالص یا رتینول را ویتامین ضد چروک می نامند. ویتامین A مسئول بافت طبیعی پوست بوده و فعالیت آن را کنترل می کند. رتینول خالص، شکل اصلی ویتامین A است که بدن به طور مستقیم می تواند مصرف کند. در فرمولاسیون محصولات آرایشی از فرم پایدار رتینول به نام رتینیل پالمیتات استفاده می شود که یک استر است.

عصاره کرنبری

Cranberry
میوه کرنبری، میوه ای قرمزرنگ از خانواده بری ها می باشد که در عربی به آن قره قاط می گویند. عصاره این میوه سرشار از فلاونوییدها، ویتامین C، و آنتی اکسیدان قوی به نام پرو آنتوسیاندین proanthocyanidins می باشد.

عصاره ریشه نیلوفر آبی

نیلوفر آبی یا Water lily گیاهیست که روی آب دریاچه ها می روید و سمبل شادابی و تازگی محسوب می شود. عصاره ریشه نیلوفر آبی خاصیت ملایم کنندگی (امولینسی) دارد.

پروتئین های گندم

پروتئین ها از منابع گوناگونی استخراج می شوند که یکی از آن ها گندم است. پروتئین های گندم خاصیتی مانند کلاژن دارند و در سطح پوست شبکه ای تشکیل داده و چربی و رطوبت مورد نیاز پوست را به تدریج رهاسازی می کنند.


مطلب قبلی: کتاب شوینده ها

مطلب بعدی: کتاب ضدعفونی

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- صابون = Soap

تلفظ antimicrobial soaps ↓
2- التهاب = Inflammation
anti-inflammation = ضدالتهاب

Reducing scalp inflammation = کاهش التهاب پوست سر


تلفظ inflammation ↓
3- پپتید = Peptide
antimicrobial peptides = پپتیدهایی که خاصیت ضد میکروبی دارند

biopeptide = بایوپپتید، بیوپپتید، بایوپپتاید

neuropeptide = نوروپپتیدها

oligopeptides = اولیگوپپتیدها

palmitoyl oligopeptide = پالمیتوئیل اولیگو پپتید

preservative free peptide = پپتیدهای عاری از نگهدارنده

signal peptide = پپتیدهای سیگنالی

tridecapeptide = تری دکاپپتید

antimicrobial peptides = پپتیدهای آنتی میکروبیال

cationic peptide = پپتید کاتیونی

argireline, Acetyl hexapeptide-8 is marketed as Argireline by the Barcelona-based research laboratory Lipotec = آرژیرلین، استیل هگزاپپتید-8، پپتید ضد چروک که با مهار واکنش های بیولوژیکی درگیر در حرکت و انقباض ماهیچه ها عمل می کند


تلفظ antimicrobial peptides ↓


تلفظ peptides ↓
4- رتینول = Retinol

تلفظ retinol ↓
5- باکتری = Bacterium
corynebacterium xerosis = کورینه باکتری زروسیس 

propionibacterium acnes = باکتری های پروپیونی آکنه
6- آبکشی = Rinse
acid rinse = محلول یا امولسیونی که دارای خاصیت اسیدی بوده و برای انسداد کوتیکول های مو بعد از شامپو کردن یا استفاده از محصولات شیمیایی به کار می رود.

after rinse = محصول آرایشی بهداشتی که برای آبکشی موها بعد از آرایش مو یا به کار بردن محصولات خاص استفاده می شود.

color rinses, color rinse = رنگ موهای قابل آبکشی 
رنگ موهایی که با یک بار شستشو پاک می شوند

تلفظ rinsed ↓
7- لایه بردار = Scrub
facial scrub = لایه بردار صورت


تلفظ wet scrubber ↓
8- لایه شاخی = Stratum Corneum
disruption of the stratum corneum = از هم گسیختگی لایه شاخی

reinforcement of stratum corneum = تقویت ساختار لایه شاخی


تلفظ stratum corneum ↓


تلفظ stratum corneum2 ↓
9- آکنه = Acne

تلفظ acne ↓


تلفظ some cases of acne ↓
10- سبوم = Sebum
excess sebum = سبوم اضافی 

scalp excess sebum = چربی های اضافی پوست سر


تلفظ sebum ↓


تلفظ sebum2 ↓
11- سویا = Soy Bean
12- قارچ = Fungus

تلفظ fungus infections ↓


تلفظ fungus ↓
13- سورفکتانت = Surfactant

تلفظ biosurfactants ↓


تلفظ surfactants ↓


تلفظ surfactants2 ↓
14- افزودنی = Additive
15- اتوکسیله = Ethoxylated
16- مواد اولیه = Raw Materials
aminofunctional raw materials = مواد اولیۀ دارای گروه عاملی آمینی 


تلفظ raw materials ↓
17- تایروسین = Tyrosine
18- باکتری ها = Bacteria
acne causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده آکنه

antibacterial = ضد باکتری

Blemish causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده لک پوست

negative-charged membrane of bacteria = باکتری ها را که دارای بار منفی


تلفظ bacteria ↓


تلفظ bacterial agents ↓
19- انگور = Grapes
20- سمی = Toxic
acute oral toxicity = مسمومیت دهانی حاد 

aquatic toxicity = سمیت آبی 

cytotoxicity = سمیت سلولی 

ecotoxicity = سمیت محیطی 

non toxic = غیر سمی

phototoxicity = سمیت نوری 


تلفظ exposure to toxic chemicals ↓


تلفظ non toxic ↓


تلفظ toxicity ↓
21- بوتاکس = Botox
22- ضد چروک = Anti-Aging
23- کافئین = Caffeine
24- تایروسیناز = Tyrosinase
anti-tyrosinase = ضد تایروسیناز، مهارکننده آنزیم تایروسیناز
فعالیت تایروسیناز در ملانوسیت ها با ظاهرشدن نوارهای سیاه رنگ نشاندار شده با یک آنتی بادی تک دودمانی ویژه به نام آنتی تایروسیناز مشخص می شود

تلفظ tyrosinase(1) ↓


تلفظ tyrosinase ↓
25- سنتزی = Synthetic

تلفظ synthetic chemicals ↓
26- جوجوبا = Jojoba
27- هیالورونیک اسید = Hyaluronic Acid
28- ساقه مو = Hair Shaft
29- عنبر = Amber
Chamber of commerce = اتاق بازرگانی
30- رادیکال های آزاد = Free Radicals
31- بابونه = Chamomile
German chamomile, Matricaria recutita = بابونه اروپایی، ماتریکاریا، بابونج، بابونغ

English chamomile, Chamemelum nobile = بابونه انگلیسی، بابونه رومی
32- بلوط = Oak
33- پلی ساکارید = Polysaccharide
exopolysaccharide = پلی ساکاریدهای برون سلولی

sulphated polysaccharides = پلی ساکاریدهای سولفاته


تلفظ polysaccharides ↓
34- مهار آنزیم = Enzyme Inhibition
35- سلول های بنیادی = Stem Cells
36- آتوپیک = Atopic
37- گردش خون = Blood Circulation
38- توکوفرول = Tocopherol
39- اوره = Urea

تلفظ urea ↓
40- نام تجاری = Brand
41- مالاسزیا = Malassezia
The exact concentration of Malassezia strain = تعیین دقیق غلظت سوش مالاسزیا

different Malassezia strains = سوش های مختلف مالاسزیا


تلفظ malassezia globosa ↓
42- اگزما = Eczema
Housewives' hand eczema = اگزمای دست، اگزمای خانم های خانه دار


تلفظ eczema prone skin ↓
43- تحویل = Delivery
44- شاه بلوط = Spanish Chestnut
45- درخت چای = Tea Tree

تلفظ tea tree essential oil ↓
46- امولینت = Emmolient
47- جینسنگ = Ginseng
Siberian Ginseng, Eleuthero coccussenticosus = جینسنگ سیبریایی
48- آلانتوئین = Allantoin
49- رویش مو = Hair Growth
50- زیتون = Olive
51- منشأ = Origin
Animal origin = منشاء حیوانی، به دست آمده از حیوان

country of origin = کشور مبدأ ، کشوری که از آنجا یک محصول صادر می شود.

Halal origin = منبع حلال
52- هیدروکینون = Hydroquinone

تلفظ hydroquinone ↓
53- آلوئه ورا = Aloevera
54- آفتابگردان = Sunflower
55- آمیزه = Mixture
56- ضد قارچ = Anti Fungal
57- اسید چرب = Fatty Acid
coconut fatty acid diethanolamide = کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید
از انواع سورفكتانت هاي نانيونيك است كه در محصولات آرايشي و بهداشتي مصرف زيادي دارد. مایعی گرانرواست که به عنوان ماده کف زا مورد استفاده قرار می گیرد. کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید از ترکیب روغن کوکونات با دی اتانول آمین در حضور کاتالیزور تولید میشود. مایع ویسکوز زرد کمرنگی است که در گروه مواد فعال سطحی غیر یونی قرار دارد.
non-esterified fatty acids, NEFA = اسیدهای چرب استری نشده

unsaturated fatty acid = اسیدهای چرب غیر اشباع
اسید چربی که در آن زنجیره کربن می تواند اتم های هیدروژن بیشتری جذب نماید.
exogenous fatty acids = اسیدهای چرب منابع خارجی
58- تثبیت کننده = Fixative
affixative = محصولی مثل اسپری مو یا لوسیون تثبیت کننده که برای تثبیت آرایش مو استفاده می شود.
59- ماده فعال = Active Matter
60- سرامید = Ceramide

تلفظ ceramide ↓
61- قارچ ها = Fungi
62- حساسیت پوست = Skin Sensitivity
63- امولسیفایر = Emulsifier
co-emulsifiers = کمک امولسیون کننده 
64- فشردن = Expression
gene expression = بیان ژن
مثلاً هایدراپورین بیان ژن آکواپورین 3 را کاهش می دهد. بیان ژن با استفاده از دستگاه PCR که از ابزارهای قدرتمند بیوتکنولوژی است اندازه گیری می شود. این روش در آزمایشات اثربخشی هایدراپورین، اکتیو آرایشی استفاده شده است.
Interleurkin-8 (IL-8) expression = تولید اینترلوکین هشت
65- هاماملیس = Witch Hazel
66- شیرین بیان = Licorice
67- آووکادو = Avocado
68- ماتریکسیل = Matrixyl
69- همیشه بهار = Calendula
Marigold, Calendula officinalis = همیشه بهار، ماریگلد، آذریون
70- همیشه بهار = Marigold
Marsh Marigold, Caltha palustris = همیشه بهار باتلاقی، زرنق باتلاقی
71- دی هیدروکسی استون = Dihydroxyacetone
72- منتول = Menthol
73- گلرنگ = Safflower
74- سرو = Cypress
75- جار = Jar

تلفظ blender jar ↓
76- گزنه = Nettle
White Nettle, Lamium album = گزنه سفید، گزنه سا، گزنه زنبوری، گزنه کور

Indian Nettle, Acalypha indica = گزنه هندی، آکالیفا

Hempnettle, Galeopsis segetum = همپ نتل
77- پراکساید = Peroxide
hydrogen peroxide = آب اکسیژنه

hydrogene peroxide = پراکسید هیدروژن، اکسیژن پروکساید

SOD, superoxide dismutase = سوپراکساید دیسموتاز


تلفظ hydrogen peroxide ↓


تلفظ hydrogen peroxide2 ↓
78- نرگس = Amaryllis
79- بید = White Willow
80- مستعد آکنه = Acne Prone
81- کاکائو = Cocoa
82- کتوکونازول = Ketoconazole
83- ضد میکروب = Anti Microbial
84- نیمه جامد = Semi Solid
85- شلات = Chelate
86- گل گاو زبان = Borage
87- ضد شوره = Anti Dandruff
88- گل مغربی = Evening Primrose
89- استرچ مارک = Stretch Marks

تلفظ stretch marks ↓
90- آکاسیا = Gum Arabic
91- شامپوهای ضد شوره = Antidandruff Shampoo
92- حمایت مالی = Financial Support
93- کوله خاس = Butcher'S Broom
94- علف چای = St.John'S Wort
95- شاه توت = Black Mulberry
96- چای ترش = Hibiscus
97- رئولوژی = Rheology
98- استروئید = Steroids
99- ندول = Nodule
100- عنبرسائل = Storax
101- بیزابولول = Bisabolol
102- هاماملیس = Hamamelis
103- پیروکتون اولامین = Piroctone Olamine
104- روغن هسته انگور = Grapeseed Oil
105- جوانه گندم = Wheat Germ
106- چای سبز = Green Tea
107- کالندولا = Calendula
Marigold, Calendula officinalis = همیشه بهار، ماریگلد، آذریون
108- رتینیل پالمیتات = Retinyl Palmitate
109- آرژیرلین = Argireline
110- بوراژ = Borage
111- شی باتر = Shea Butter
unroasted shea butter = شی باتر بونداده
112- موم زنبور عسل = Beeswax
113- آدنوزین تری فسفات = Adenosine Triphosphate
114- یوبیکینون = Ubiquinone
115- کیوتن = Q10
116- اسکوالن = Squalene
117- آنتی اکسیدان = Antioxidant
118- نیلوفر آبی = Lotus
Sweet Clover, Lotus corniculatus = یونجه زرد، یونجه پاکلاغی
119- کاملیا = Camellia
120- لوپین = Lupin
121- گلایسین = Glycine
Soy bean, Glycine soja = سویا، لوبیای روغنی
122- سرین = Serine
Potentilla, Potentilla anserine = پنجه برگ چمنزاری، پتنتیلا، گیاه پنجه ای یا پنج انگشت

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید