ویتامین A چیست؟ 

ویتامین A چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
سئو و بهینه سازی سایت های پزشکی و جراحی های زیبایی


چکیده: ویتامین A یا ویتامین نرمال ساز برای کمک به تکثیر سلول های اپیدرم در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود. با توجه به حساسیت بیش از حد این ترکیب به نور و گرما، معمولا از مشتقات پایدارتر آن مثل رتینول پالمیتات و رتینول استات به جای خود ویتامین آ استفاده می شود.
از ویتامین A معمولا به عنوان ویتامین نرمال ساز یاد می شود. زیرا این ویتامین به عادی سازی وضعیت پوست کمک می کند. ویتامین A برای تکثیر عادی سلول های لایه بازال اپیدرم ضروری است و روند تقسیم سلولی و سوخت و ساز سلول های قاعده اپیدرم را فعالسازی می نماید.
با توجه به این که ویتامین A در برابر هوا، گرما و نور حساس است، معمولا مشتقات پایدارتر آن مثل رتینول پالمیتات و رتینول استات در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی گنجانده می شوند.
اشکال مختلفی از ویتامین A در فرآورده های آرایشی به کار می روند. پرکاربردترین مشتقات فوق شامل رتینول (Retinol)، استرهای رتینیل (مانند رتینیل استات، رتینیل پالمیتات و رتینیل پروپیونات) و رتینالدئید (Retinaldehyde) می باشد. تمامی مشتقات ویتامین A به دنبال فرآیندهای آنزیمی در پوست به رتینوئیک اسید تبدیل می شوند.
ویتامین آ
ویتامین های این گروه متعلق به دسته ای از مواد شیمیایی به نام رتینوئیدها می باشد. بتاکاروتن ماده پیش ساز ویتامین های A است. ویتامین های A با نام های زیر در لیست ترکیبات محصولات آرایشی بهداشتی دیده می شوند:
•  رتینول
•  رتینال
•  رتینول پالمیتات (استر رتینول)
•  رتینول SA
•  رتینوئیک اسید
ادعا شده است که ویتامین های این گروه، التهابات پوست را کاهش می دهند، علائم پیری را برطرف می کنند، آکنه های پوستی را درمان می کنند و اثر روشن کنندگی و ضد لک دارند.

تحریک زایی ویتامین های A

با توجه به تحریک زایی رتینوئیدها، تنظیم دوز این ویتامین بسیار مهم است. رتینول و رتینیل پروپیونات، از جمله مشتقاتی هستند که کمترین تحریک زایی را در سطح پوست دارند. به طور معمول مقادیر کمتر از 1% از مشتقات این ویتامین، اثرات موضعی مناسبی دارند.

اثربخشی ویتامین های A

در بین ویتامین های مختلف، اثربخشی ویتامین های A بیش از بقیه شواهد علمی دارد. اثر رتینوئیک اسید در مبارزه با پیری پوست تا حدی قوی است که به عنوان دارو در نظر گرفته شده و برای فروش احتیاج به نسخه پزشک دارند. این ترکیبات پایداری کمی دارند و فرمول بندی آنها در محصولات آرایشی بهداشتی بسیار مشکل است. از طرفی، فرم های پایدارتر ویتامین A اثربخشی کمتر دارند. شواهدی مبنی بر اثربخشی ویتامین های A بر بهبود وضعیت مو وجود ندارد.


مطلب قبلی: عرق کردن

مطلب بعدی: ویتامین B

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- التهاب = Inflammation
anti-inflammation = ضدالتهاب

Reducing scalp inflammation = کاهش التهاب پوست سر


تلفظ inflammation ↓
2- رتینول = Retinol

تلفظ retinol ↓
3- آکنه = Acne

تلفظ acne ↓


تلفظ some cases of acne ↓
4- دوز = Dose
5- پیش ساز = Precursor
dye precursors = پیش ساز رنگ

dye precursors = ماده پیش ساز رنگ
مثلا پارا فنیلن دی آمین ماده پیش ساز بسیاری از رنگ موها است
protein precursor = پیش ساز پروتئینی


تلفظ dye precursors ↓


تلفظ dye precursors2 ↓
6- تقسیم سلولی = Meiosis
7- رتینوئیک اسید = Retinoic Acid
8- شواهد علمی = Scientific Evidence

تلفظ scientific evidence ↓
9- رتینیل پالمیتات = Retinyl Palmitate

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید در سایت درج خواهد شد.درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عددی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید