ویتامین A چیست؟ 

تلگرام آرایشی بهداشتی تبلیغ کتاب شوینده ها

ویتامین A چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
سئو و بهینه سازی سایت های پزشکی و جراحی های زیبایی


چکیده: ویتامین A یا ویتامین نرمال ساز برای کمک به تکثیر سلول های اپیدرم در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود. با توجه به حساسیت بیش از حد این ترکیب به نور و گرما، معمولا از مشتقات پایدارتر آن مثل رتینول پالمیتات و رتینول استات به جای خود ویتامین آ استفاده می شود.
از ویتامین A معمولا به عنوان ویتامین نرمال ساز یاد می شود. زیرا این ویتامین به عادی سازی وضعیت پوست کمک می کند. ویتامین A برای تکثیر عادی سلول های لایه بازال اپیدرم ضروری است و روند تقسیم سلولی و سوخت و ساز سلول های قاعده اپیدرم را فعالسازی می نماید.
با توجه به این که ویتامین A در برابر هوا، گرما و نور حساس است، معمولا مشتقات پایدارتر آن مثل رتینول پالمیتات و رتینول استات در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی گنجانده می شوند.
اشکال مختلفی از ویتامین A در فرآورده های آرایشی به کار می روند. پرکاربردترین مشتقات فوق شامل رتینول (Retinol)، استرهای رتینیل (مانند رتینیل استات، رتینیل پالمیتات و رتینیل پروپیونات) و رتینالدئید (Retinaldehyde) می باشد. تمامی مشتقات ویتامین A به دنبال فرآیندهای آنزیمی در پوست به رتینوئیک اسید تبدیل می شوند.
ویتامین آ
ویتامین های این گروه متعلق به دسته ای از مواد شیمیایی به نام رتینوئیدها می باشد. بتاکاروتن ماده پیش ساز ویتامین های A است. ویتامین های A با نام های زیر در لیست ترکیبات محصولات آرایشی بهداشتی دیده می شوند:
•  رتینول
•  رتینال
•  رتینول پالمیتات (استر رتینول)
•  رتینول SA
•  رتینوئیک اسید
ادعا شده است که ویتامین های این گروه، التهابات پوست را کاهش می دهند، علائم پیری را برطرف می کنند، آکنه های پوستی را درمان می کنند و اثر روشن کنندگی و ضد لک دارند.

تحریک زایی ویتامین های A

با توجه به تحریک زایی رتینوئیدها، تنظیم دوز این ویتامین بسیار مهم است. رتینول و رتینیل پروپیونات، از جمله مشتقاتی هستند که کمترین تحریک زایی را در سطح پوست دارند. به طور معمول مقادیر کمتر از 1% از مشتقات این ویتامین، اثرات موضعی مناسبی دارند.

اثربخشی ویتامین های A

در بین ویتامین های مختلف، اثربخشی ویتامین های A بیش از بقیه شواهد علمی دارد. اثر رتینوئیک اسید در مبارزه با پیری پوست تا حدی قوی است که به عنوان دارو در نظر گرفته شده و برای فروش احتیاج به نسخه پزشک دارند. این ترکیبات پایداری کمی دارند و فرمول بندی آنها در محصولات آرایشی بهداشتی بسیار مشکل است. از طرفی، فرم های پایدارتر ویتامین A اثربخشی کمتر دارند. شواهدی مبنی بر اثربخشی ویتامین های A بر بهبود وضعیت مو وجود ندارد.


مطلب قبلی: عرق کردن

مطلب بعدی: ویتامین B

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- التهاب = Inflammation
anti-inflammation = ضدالتهاب

Reducing scalp inflammation = کاهش التهاب پوست سر


تلفظ inflammation ↓
2- رتینول = Retinol

تلفظ retinol ↓
3- آکنه = Acne

تلفظ acne ↓


تلفظ some cases of acne ↓
4- دوز = Dose
5- پیش ساز = Precursor
dye precursors = پیش ساز رنگ

dye precursors = ماده پیش ساز رنگ
مثلا پارا فنیلن دی آمین ماده پیش ساز بسیاری از رنگ موها است
protein precursor = پیش ساز پروتئینی


تلفظ dye precursors ↓


تلفظ dye precursors2 ↓
6- تقسیم سلولی = Meiosis
7- رتینوئیک اسید = Retinoic Acid
8- شواهد علمی = Scientific Evidence

تلفظ scientific evidence ↓
9- رتینیل پالمیتات = Retinyl Palmitate

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریداگر مطالعه این مطلب برایتان مفید بود، روی دکمه زیر کلیک کنید !