ویتامین E چیست؟ 

تلگرام آرایشی بهداشتی تبلیغ کتاب شوینده ها

ویتامین E چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
سئو و بهینه سازی سایت های پزشکی و جراحی های زیبایی


چکیده: ویتامین E یا توکوفرول که معروفترین شکل آن آلفا توکوفرول استات است، یک آنتی اکسیدان معروف می باشد که در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی برای از بین بردن رادیکال های آزاد و همچنین برای محافظت از ترکیبات تشکیل دهنده یک محصول آرایشی بهداشتی در برابر اکسیداسیون استفاده می شود.
این ویتامین تحت عنوان توکوفرول نیز شناخته می شود. بر مبنای تعداد و جایگاه استخلاف های موجود بر روی حلقه این ماده، مشتقات متفاوتی از این ویتامین در دسترس می باشد. استرهای مختلفی از این ویتامین نیز وجود دارد. یکی از پرکاربردترین اشکال این ماده آلفا-توکوفرول استات است. ویتامین E یک آنتی اکسیدان است. شکل فعال این ویتامین، توکوفرول می باشد. استرهای مربوطه نیز تحت تأثیر هیدرولیز آنزیماتیک به فرم فعال ویتامین E تبدیل می شوند. این ویتامین محلول در چربی است و تمایل به نفوذ به مناطق لیپوفیل دارد. ویتامین E بیشتر به عنوان آنتی اکسیدان و پایدارکننده به فرمولاسیون ها اضافه می شود، ولی این ویتامین با عملکرد آنتی اکسیدانی خود، با دوزهای بالا می تواند از روندهای آسیب اکسیدانی پوست (مانند آسیب های ناشی از تابش طولانی مدت اشعه ماورای بنفش) پیشگیری نماید. برای به کارگیری در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی، فرم استات ویتامین E از پایداری بهتری برخوردار است.
ویتامین های این گروه آنتی اکسیدان های طبیعی هستند. رادیکال های آزاد را می زدایند و پوست را نرم می کنند. ویتامین های E مرطوب کننده هستند، از پیری زودرس پوست ممانعت می کنند و قرمزی پوست ناشی از مواجهه با پرتوهای فرابنفش را کاهش می دهند. توکوفرول هااز دیر باز به خاطر ویژگی های مرطوب کنندگی و آنتی اکسیدانی اش معروف بوده است.


مطلب قبلی: ویتامین C

مطلب بعدی: درماتولوژی چیست؟

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- هیدرولیز = Hydrolysis
2- رادیکال های آزاد = Free Radicals
3- دوز = Dose
4- توکوفرول = Tocopherol
5- پیری زودرس = Premature Aging
6- آنتی اکسیدان = Antioxidant

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریداگر مطالعه این مطلب برایتان مفید بود، روی دکمه زیر کلیک کنید !