گزارش از شرکت داروگر  

گزارش از شرکت داروگر

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مدرس و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی
چکیده: شامپو دارموی داروگر، به علت قیمت پایین آن 43% بازار شامپوی ایران را دارد.
داروگر

darmoo
شامپو دارموی تخم مرغی داروگر
darougar nakhl soap
صابون نخل داروگر
 بازدیدکننده: احسان حسنانی
تاریخ بازدید: ۱۶مهرماه سال ۱۳۸۰

شامپو سازی

در بخش شامپو، تگزاپون رقیق شده (27%) را همراه دیگر افزودنی ها از جمله GMS (برای صدفی کردن) و ... را اضافه کرده، هم می زنند. شامپو دارمو داروگر، به علت قیمت پایین آن 43% بازار شامپوی ایران را دارد. بسته بندی این شامپو را به این علت عوض نمی کنند که مردم شامپوی دارمو را با این بسته بندی می شناسند و اگر عوض شود، بازار را از دست خواهد داد. از تگزاپون برای تولید مایع دستشویی نیز استفاده می شود.
شامپو دارمو
شامپو دارموی تخم مرغی داروگر

تولید مایع ظرفشویی

در بخش مایع ظرفشویی اسید سولفونیک تولید شده توسط سود خنثی شده و همراه با افزودنی های دیگر از جمله اوره (که نقش شفاف کننده و نرم کننده را دارد) و در مراحل آخر اضافه کردن ویسکوزیته دهنده هایی مثل کوکونات و نمک طعام و اسانس و رنگ و ... انجام می شود.

صابون سازی

چربی ذوب شده به همراه سود در دیگهای بخار پخته می شود، محصول زیرین (آب + گلیسیرین) است. محصول فوقانی چربی صابونی نشده و محصول میانی صابون است که توسط Gear Pump به مراحل بعدی پمپ می شود. محلول آب و گلیسیرین را در حوضچه تبخیر توسط فوارده در شرایطی قرار می دهند که آب این محلول تا اندازه زیادی تبخیر شود و بعد به خارج از شرکت و در شرکتهای دیگری که تکنولوژی جداسازی کامل و بازیابی گلیسرین را دارند فرستاده می شود. صابون (محصول میانی دیگ) به قسمت خردکن و خشک کن فرستاده می شود تا آب ان گرفته شود، صابون در این حالت detergency بالایی دارد ولی بوی مطبوعی ندارد و تا حدودی skin-irritant است. بنا به این دلیل در یکی از مراحل به این صابون، کرم، رنگ و اسانس اضافه می کنند و بالاخره به قسمت شمس کننده و قاب کننده می فرستند. در مرحله آخر مارک مورد نظر را خورده، وارد بسته بندی می شود. در خلال انجام کار نمونه برداری از قسمتهای مختلف انجام شده و تستهای کنترل کیفیت روی آن انجام می شود. مارک صابون: نخل

وسایل بسته بندی

در بسته بندی این محصولات نیروی انسانی زیاد دخیل است. قرار دادن ظرف در نوار نقاله، قرار دادن ظرف زیر لوله (این لوله با پمپ سیلندر پیستونی با flow خاص و period خاص عمل می کند)، گذاشتن در (پیچاندن با دستگاه) و گذاشتن در مقوای بسته بندی با دست انجام می گیرد. بسته بندی ظروف 4 لیتری مایع دستشویی توسط cock volve کاملاً به صورت manual انجام می شود.
گذاشتن درب مایع ظرفشویی با چکش انجام می شود ولی مراحل چسب خوری، مارک خوری و ... با دستگاه است.
سیستم کنترلی: سیستم کنترلی plc استولی توسط 4 کارت A/D Convertor به کامپیوتر متصل شده و فرم اقرار پردازش اطلاعات و فرمان دادن توسط شرکت فروشنده راکتور به شرکت داده شده است. این نرم افزار تحت windows است و تمامی loop ها و presentation element ها را که نمایش دهنده (SP، PV و OP% است) در روی صفحه مانیتور نشان می دهد. تنظیم شرایط، A/M کردن و همگی با موس انجام می گیرد.
• نوسانان به جای ثبت شدن در روی کاغذهای گرانقیمت با قلم های گران قیمت روی صفحه مانیتور ثبت شده و می توان به راحتی نوسانات قبلی را مشاهده کرد.

نقاط ضعف کارخانه

•  برای بویلرها از آب D.M استفاده نمی شود.
•  پساب به صورت تصفیه نشده به داخل زمین تخلیه می شود (BOD≅3000)
•  هوای ابزار دقیق عاری از H2O و CO2 نیست.
•  آب آشامیدنی با کیفیت خوبی تهیه نمی شود.
•  از قسمتهای مختلف نشتی داریم (نشتی بخار، نشتی مواد و از همه بدتر نشتی SO3 و ...) و اشکالات کوچک و بزرگ که دیگر به خوبی مشهود است.
• کامپیوتر مورد استفاده در بخش کنترل واحد سولفوناسیون یک کامپیوتر PC با اجزاء نیمه صنعتی است. 24 ساعت روشن است و چندین ماه است که کار می کند. با سه فن خنک می شود، نرم افزار ان توسط شرکت خارجی به همراه تجهیزات واحد فروخته شده است.
•  mechanical seal پمپ الکل در حال سولفاته شدن نشتی داشت و به این علت آب به همراه مواد نشت می کرد و آن را با یک شلنگ به مجرای جوب مانندی هدایت می کردند.

آزمایشگاه کنترل کیفیت

• تست active matter تگزاپون و همچنین free oil اسید سولفونیک در آزمایشگاه مجاور واحد توسط یک تکنسین انجام می شود.
هایامین با تگزاپون واکنش داده و بقیه هایامین به عنوان متصل کننده دو فاز کلروفرم و متیل بلو (یا بنفش متیل) عمل می کند و طیق فرمول خاصی اکتیو؟؟ اندازه گیری می شود. (هم زدن و خالی کردن گاز مربوطه در همان استوانه مدرج انجام می گیرد. هایامین توسط بورت به دقت ریخته می شود چون مقدار آن مهم است).

• سفیدکننده، یکی از محصولات اینجا است، آب ژاول (۱۴ درصد کلر) در این واحد با زدن نگهدارنده و اسانس به مخلوط (6-5.5 درصد کلر) تبدیل می شود. این محصول به عنوان سفیدکننده بسته بندی و فروخته می شود.
• جدیداً واحدی در شهرک صنعتی اشتهارد شهریار مشغول به اتوکسیله کردن الکل چوب است.
• پساب صابونی اینجا به شرکت یاس خرمشهر فرستاده می شود، گلیسیرین از آب در فرایند تقطیر جداسازی شده و نصف و نصف بین دو شرکت تقسیم می شود.

تاسیسات و یوتیلیتی

•  در قسمت تولید بخار، دو بویلر با ظرفیتهای ۱۲ و ۶ تن در ساعت، بخاری با فشار 8 bar را تولید می کنند. این بویلرها fire-tube هستند و به محض آنکه فشار از حدی گذشت، خاموش می شوند.
- هوای بویلرها توسط یک فن متصل به یک موتور الکتریکی با اسب بخار (HP=50) تأمین می شود.
- برای تأمین گازوئیل (سوخت) مشعل از پمپ متصل به موتور با 5=HP استفاده می شود.
(مدل موتورها هر دو Gold Star است).
فشار مورد نیاز واحدها حدود 4 بار است. لذا با شیرهای فشارشکن، فشار شکسته می شود. بویلرها به صورت استوانه افقی هستند. (جداره بن ضخیم است). از زیر بویلر Blow-down را خارج کرده، وارد پساب می کنند.
هوازدایی توسط ماده ای به نام C150 (هیدرازین + ...) انجام می شود.
•  4 فن cooling-tower دارد که دو تا دائم در حال سرویس است و دو تای جدید را در تابستان و روزهای گرم استفاده می کنند.
•  کمپرسور هوای ابزار دقیق هوای اطراف را از بستری کوچک عبور می دهد که طی آن تنها گرد و غبار موجود در هوا گرفته می شود و ناخالصی های دیگر هوا وارد سیستم ابزار دقیق خواهد شد. (قبل از ورود به سیستم ابزار دقیق نوسانات در surge-Drum گرفته می شود). - هوای فرایند هوای مورد استفاده در قسمت سولفوناسیون (سوزاندن گوگرد، تبدیل SO 2 به SO3 و ...) توسط کمپرسورهای مجزا انجام می شود.
•  آب کارخانه از چاهی کشیده شده و به داخل استخر می ریزد (استخر ماهی و جلبک و ...) دارد.

واحد آب

آب آشامیدنی مستقیم از چاه وارد مخزن ذخیره آب اشامیدنی گوشه سالن شده، در زمان استفاده پس از عبور از یک بستر رزینی کوچک به آن محلول پرکلرین تزریق شده، سپس وارد خطوط مصرف می گردد. در ضمن در اثر تبخیر علاوه بر هدر رفتن آب، افزایش غلظت آلودگی هم خواهیم داشت). آب از استخر وارد بستر شنی شده و بعد از آن وارد بستر رزین کاتیونی می شود.
در این بستر تنها یونهای Mg2+ و Cu2+ گرفته شده و به Na+ تبدیل می شود.
Back wash این بستر رزینی با آب نمک است. (نمک مورد استفاده، نمک معدنی است و کاملاً به صورت فله ای مشهود است).
آب آشامیدنی بدون Sand-filler شدن فقط کلرزنی می شود و تنها تستهای کلر و میکروبی روی آن انجام می شود. بر روی بقیه آبهای مورد استفاده در قسمتهای مختلف واحد، آزمایشی صورت نمی گیرد.
چیزی به عنوان آب D.M در این کارخانه تولید و مصرف نمی شود.
آب تولید شده توسط پمپ وارد منبعی که در ارتفاع بسیار بالا قرار گرفته وارد می شود و از آنجا وارد مجتمع می شود (ظرفیت منبع کم است و دائم باید پر و خالی شود.)


• داروگر

40cheragh3

کانال تلگرام اصلی

@hosnani1
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید