دایره المعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی  

دایره المعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: دایره المعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی و نکات مهم در رابطه با مصرف آن ها نام کتابیست 250 صفحه ای که توسط پروفسور محمدرضا شاه بنده استاد مدعو دانشگاه لندن نوشته شده و چاپ دوم آن در سال 95 توسط انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی آن انجام شد. در این کتاب، اکتیوهای مهم صنایع آرایشی بهداشتی به ترتیب حروف الفبا به صورت اجمالی معرفی شده است. تعدادی از ترکیبات معرفی شده در این کتاب، در این صفحه به همراه خلاصه ای از آن با کمی اضافات و تغییرات که توسط احسان حسنانی انجام شده، معرفی می گردد. برای سفارش این کتاب، به فروشگاه اینترنتی سایت مراجعه کنید.
دایره المعارف مواد اولیه
مواد اولیه ای که در این کتاب معرفی شده، عمدتاً محصولات جدید تکنولوژی هستند که در طی سال های اخیر در فرمولاسیون محصولات بهداشت پوست و مو مورد استفاده قرار گرفته اند. این مواد را مواد فعال یا افزودنی های خاص می نامند. مواد فعال سطحی یا سورفکتانت ها از جمله موادی است که در این کتاب معرفی شده اند. اطلاعات ایمنی این مواد با استفاده از منابع مختلفی مثل بررسی های رسمی کمیته بازنگری ایمنی مواد اولیه آرایشی بهداشتی (CIR) جمع آوری شده است. مواد نگهدارنده در این کتاب بررسی نشده، چون نگهدارنده ها جزء مواد موثره (اکتیو) به شمار نمی آیند. از آنجا که نام شیمیایی رسمی (INCI) برخی از مواد طولانی است، از نام تجاری که معروفتر می باشد، استفاده شده است. در ضمیمۀ 1 کتاب، تجربیات شخصی پروفسور شاه بنده در مورد پایداری فرمولاسیون ها ارائه شده است. در ضمیمه 2 ابعاد صحیح طراحی مخازن محصولات مائی ارائه شده است. در ضمیمه 3 تصویر ساختار شیمیایی و واکنش های مربوط به برخی مواد برای درک بهتر به صورت رنگی ارائه شده است. از جمله این مواد می توان به پلی ساکاریدها، بتاگلوکان، ساختار گلایکوژن، ساختار لیپوزوم، واکنش تبدیل ATP به ADP اشاره نمود. این کتاب برای بار دوم چاپ می شود و در چاپ دوم آن، مواد اولیه ای که در فاصله زمانی چاپ اول (1388) و چاپ دوم (1395) وارد صنعت آرایشی بهداشتی شده، معرفی گردیده است.
این کتاب با حمایت مالی شرکت ایران آوندفر چاپ شده است. در چاپ دوم این کتاب، مواد اولیه با منابع طبیعی و سبز نیز معرفی شده اند.
در این کتاب، مواد اولیه پرکاربرد به ترتیب حروف الفبا معرفی شده است که تعدادی از آن ها عبارتند از:

آدنوزین تری فسفات

این ماده در همه موجودات زنده وجود دارد و منبع ذخیره انرژی برای فعالیت های بیولوژیکی می باشد. فرمول گسترده و واکنش تبدیل ATP به ADP در صفحه 16 این کتاب رسم شده است. استرهای پارابن با جلوگیری از تشکیل و فعالیت ATP میکروب ها مانع از رسیدن غذا و انرژی به آن ها می شوند.
ATP
ATP to ADP, energy

آلفا هیدروکسی اسیدها

اسیدهای گلایکولیک، لاکتیک، سیتریک، تارتاریک و مالیک، اسیدهای میوه ای نیز نام دارند. این اسیدها خاصیت لایه برداری داشته و باعث نرم و لطیف شدن پوست می گردند. فرمول گسترده شیمیایی این اسیدها در صفحه 19 و 20 کتاب رسم شده است.

الکل

الکل تقلیب شده یا دناتوره معمولاً به عنوان حلال و گاهی به عنوان سفت کننده پوست در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود. تترا بوتیل الکل، دناتونیوم بنزوات، دی اتیل فتالات و متیل الکل از موادی هستند که برای تقلیب الکل استفاده می شوند. 
Differential expression of lactic acid isomers
Differential-expression-of-lactic-acid-isomers.jpg
لاکتیک اسید دو ایزومر چپ گرد و راست گرد دارد و ایزومر چپ گرد آن، مرطوب کننده قوی است. لاکتیک اسید یک اسید آلفا هیدروکسی می باشد و گروه هیدروکسیل، روی کربن آلفا قرار دارد.
acetic acid glycolic acid salicylic acid
acetic-acid-glycolic-acid-salicylic-acid.jpg
استیک اسید، هیدروکسی استیک اسید (گلایکولیک اسیدیکی از اسیدهای آلفا هیدروکسی)، مونو هیدروکسی بنزوئیک اسید (اسید سالیسیلیک، یکی از اسیدهای بتا هیدروکسی)

عصاره جلبک

عصاره طبیعی جلبک ها جذب کننده آب هستند. به همین علت با سایر مواد مرطوب کننده فرمولاسیون خاصیت سینرژی یا هم افزایی دارند. 
red algae
red-algae.JPG
از جلبک های قرمز به عنوان ضد آلودگی در صنایع آرایشی بهداشتی استفاده می شود.


آلانتوئین

در گیاهانی مثل جوانه گندم، چغندر و برخی انواع شاه بلوط، ماده آلانتوئین وجود دارد. آلانتوئین خاصیت ضد ورم داشته و فرمول گسترده آن در شکل زیر رسم شده است. مشتقات آلانتوئین مثل آلانتوئین اسکوربات نیز در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی استفاده می شوند. میزان مصرف مجاز آلانتوئین حداکثر 2 درصد است. اما مشتقات آلانتوئین، میزان مصرف متفاوتی دارند. مثلاً میزان مصرف مجاز آلانتوئین اسکوربات، 0.05 درصد است. آلانتوئین سنتزی یا صناعی به عنوان آلانتوئین شبه طبیعی معرفی شده است.
allantoin

آلوئه ورا

آلوورا یا آلوئه ورا گیاهیست که در مناطق حاره و گرمسیر رشد می کند و آب را در برگ های خود نگه می دارد.
aloe vera

aloe vera leaves in bazar
aloe-vera-leaves-in-bazar.jpg
برگ های آلوئه ورا در بازار

روغن آووکادو

این ماده موجب کشیدن و نرم شدن پوست می شود و با فشردن گیاه Persea americana استخراج می شود. روغن آووکادو از معدود روغنهاییست که از دانه گرفته نمی شود. روغن آووکادو عملکرد سولفات کلسترول را تقلید می کند و به یکپارچگی سیستم حفاظتی پوست کمک می نماید.
avocado
میوه آووکادو

avocado oil
روغن آووکادو

آربوتین

آربوتین از تشکیل آنزیم تیروسیناز (تیروزیناز) که برای ایجاد ملانین در پوست لازم است، جلوگیری می کند و بنابراین به عنوان ماده فعال روشن کننده پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
arbutin
فرمول گسترده آربوتین

مهارکنندگی آربوتین

انواع آکاسیا

آکاسیا (Acacia) نوعی صمغ گیاهیست که به عنوان مواد ملایم کننده (امولینت) یا تنظیم کننده گرانروی در فرمولاسیون محصولات آرایشی استفاده می شود. برخی از انواع آکاسیا طبق گزارش CIR مناسب مصرف نمی باشند. دُز مصرف آن کمتر از 1 درصد می باشد و مقادیر بیش از آن موجب به هم خوردن شرایط رئولوژیک محصول می شود.

plant acacia arabica og
plant-acacia-arabica-og.jpg

plant Acacia senegal og
plant-Acacia-senegal-og.jpg
آکاسیا سنگال
acacia leaves
acacia-leaves.JPG
برگ های اقاقیا، آکاسیا
acacia
acacia.JPG
گیاه آکاسیا
Robinia pseudoacacia, commonly known in its native territory as black locust
Robinia-pseudoacacia,-commonly-known-in-its-native-territory-as-black-locust.jpg
اُقاقیا

استیل گلوکز آمین

یک قند آمینو اسیدی که جزء اساسی موکوپلی ساکاریدها و هیالورونیک اسید می باشد.

استیل هگزا پپتید

استیل هگزا پپتید 3 و استیل اوکتا پپتید 3، پپتیدهای سنتزی هستند که عملکردی شبیه بوتاکس دارند ولی به مراتب ضعیف تر از آن می باشند. استفاده از این پپتیدها تا 1 درصد مجاز است. 
argireline og
argireline-og.jpg
نام INCI آرژیرلین، استیل هگزا پپتید 8 است.

آلداوین

ترکیب 2 پلی ساکارید است که از جلبک های کشت شده در محیط های عاری از آلودگی به دست آمده و به صورت سولفاته عرضه می شوند. کاربرد اصلی آلداوین، کاهش تیرگی اطراف چشم و کاهش پف زیر چشم می باشد. آلداوین از مویرگ ها در برابر اشعه مخرب فرابنفش محافظت می کند.

آمونیوم لورت سولفات

ملح آمونیوم لوریل الکل اتوکسیله است.

واکس موم زنبور

موم تولید شده توسط زنبورها که عملکرد آن جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست می باشد. پالمیتات پالمیتولئات و اولئات استرهای بلند زنجیر از جمله ترکیبات تشکیل دهنده واکس موم زنبور عسل (BEES WAX) می باشند. ترکیب درصد مواد تشکیل دهنده موم عسل در صفحه 39.

بیودرمین

ماده ضد تحریک و آرام کننده پوست، دارای عصاره ریشه باباآدم Burdock از خانواده گل مینا، عصاره شیرین بیان و عصاره گیاه Comfrey می باشد.

بیوتین

بیوتین یا ویتامین H که به ویتامین B7 نیز معروف است، در حقیقت ویتامین B کمپلکس محلول در آب می باشد و برای رشد سلول ها ضروری است. بیوتین در ساخت مواد چسبناک بین لایه های شاخی پوست دخالت دارد. 
apigenin og
apigenin-og.jpg
پروکاپیل ترکیبی است از بیوتینیل تری پپتید که اثربخشی آن در غلاف داخلی و خارجی ریشه مو و همچنین در درمال پاپیلا است. اولئانولیک اسید یکی از ترکیبات پروکاپیل است که آنزیم پنج آلفا ردوکتاز را مهار می کند. آپیژنین، گردش خون مویرگی را افزایش می دهد.
biotinoyl tripeptide 1
biotinoyl-tripeptide-1.jpg
اثربخشی بیوتینوئیل تری پپتید پس از 14 روز در مقایسه با کنترل
biotinyl
biotinyl.jpg
مقایسه بیوتینوئیل تری پپتید با مینوکسیدیل در تحریک رشد مو
procapil mechanism
procapil-mechanism.jpg
بیوتینیل تری پپتید، اولئانولیک اسید و اپیژنین

بیسابولول

آلفا بیسابولول یا آلفا بیزابولول از مواد تشکیل دهنده بابونه می باشد که ضد حساسیت، آرام کننده پوست و ضد تورم است. در متون علمی با نام levomenol معرفی شده است. مصرف بیسابولول در حد 1 درصد پیشنهاد شده است.

ombra brand og
ombra-brand-og.jpg
کرم افترسان امرا حاوی بیسابولول و کیوتن

روغن بوراژ

روغن بوراژ یا روغن بوراج (گل گاو زبان اروپایی) بالاترین درصد امگا 6 را در بین دانه های روغنی دارد و حاوی 24 درصد گامالینولئیک اسید یا امگا 6 است.

plant borago officinalis og
plant-borago-officinalis-og.jpg
بوراژ، باریج یا گل گاو زبان اروپایی Borage

بوچرز بروم

عصاره ریشه گیاه بوچرز بروم، کوله خاس یا راسکوس (Ruscus) در کرم های تراپیوتیک و درمانی برای رفع ترک ها و جراحات پوستی استفاده می شود.

plant Ruscus hyrcanus woron og
plant-Ruscus-hyrcanus-woron-og.jpg
راسکوس

بنزالکونیوم کلراید

ماده آنتی باکتریال که در مقابل باکتری های گرم منفی و قارچ ها عمل می کند. بنزالکونیم کلراید به علت ایجاد حساسیت پوستی، فقط باید در محصولات آبکشی شونده (Rinse-off) استفاده شود.

بنزوئیل پراکساید

یکی از مؤثرترین مواد آنتی باکتریال در محصولات ضد آکنه که در غلظت های 2.5 تا 10 درصد مصرف می شود.

کالندولا یا گل همیشه بهار

پات ماری گلد (Pot marygold) یا گل همیشه بهار دارای خاصیت ضد التهاب پوستی است. همچنین خاصیت ضد آکنه دارد.

calendula softens
calendula-softens.JPG
کالندولا یا گل همیشه بهار، دارای خاصیت نرم کنندگی
formula 36
formula-36.jpg
فرمولاسیون لوسیون مغذی پوست حاوی روغن هسته ی زرد آلو، اسکواکن، لانولین هیدروژنه،روغن معدنی، لانولین الکل ها، استئاریک اسید، گلیسیرین مونو استئارات، روغن آووکادو، توپوفریل استات، روغن کالندولا، روغن ارنیکا، کاپریلیک کاپریک تری گلیسیرید، دایمتیکون، کلاژن محلول.

عصاره گیاه بید کانادایی

ضد حساسیت پوست و جمع آوری کننده رادیکال های آزاد می باشد. همچنین خاصیت آنتی باکتریال داشته و در کرم های ضد چروک، ضد پیری و ترمیم کننده استفاده می شود. 
willowherb
willowherb.JPG


سرامیدها

سرامیدها چربی های پوستی هستند که در گیاهانی مثل لوبیا، دانه آفتابگردان و دانه برنج نیز یافت می شوند. درست همانطور که ملات سیمان، آجرهای دیوار را به یکدیگر متصل می کند، سرامیدها نیز سلول های لایه شاخی پوست را به یکدیگر چسبانده و موجب حفظ یکپارچگی پوست می شوند. سرامید از یک مولکول اسفنگوزین Sphingosine و یک اسید چرب ساخته می شود. مهمترین خاصیت سرامید ها در پیام رسانی سلولی است و تغییرات سلولی مثل تفاوت گذاری (differentiation) و تکثیر سلولی (proliferation) را تنظیم و هماهنگ می کند.
نکته: در ترجمه های احسان حسنانی و همچنین در بسیاری از متون بیوتکنولوژی، کلمه «تمایز سلولی» به عنوان معادل فارسی واژه differentiation استفاده می شود.

کامازولن

Chamazulene
ماده روغنی استخراج شده از گل بابونه با خاصیت ضد التهاب. 
shokri p52
shokri-p52.jpg
عصاره های گیاهی با خاصیت ضد التهابی و التیام بخش شامل آلوئه ورا، آرنیکا، گل همیشه بهار کوهی، بابونه، جو دوسر، بلوط، گردو، بذرک می باشد. برگرفته از صفحه 52 کتاب دکتر شکری

عصاره گل بابونه

گل بابونه با نام لاتین Matricaria حاوی مواد فعالی مثل ترپین بیسابوبول، کامازولن و فلاونوییدها می باشد. خاصیت ضد التهابی، ضد باکتری و ترمیم سطحی پوست را دارد.

dried chamimile in bazaar
dried-chamimile-in-bazaar.jpg
خشک شده گیاه بابونه به رنگ زرد
2017 10 07_084906
2017-10-07_084906.jpg
خشک شده گیاه بابونه

یوبیکینون یا کوآنزیم Q10

یوبیکینون یا کوانزیم کیوتن در تمام موجودات وجود دارد. نقش اولیه آن تنظیم انرژی و فراهم سازی انرژی برای سلول ها می باشد. آنتی اکسیدان قوی و جمع آوری کننده رادیکال های آزاد و تثبیت کننده غشاء دیواره سلولی می باشد. قیمت یوبیکینون، یکی از عوامل محدودکننده مصرف آن می باشد.

کافئین

کافئین در دانه های قهوه و برگ چای یافت می شود. باعث افزایش سیرکولاسیون خون شده و در از بین بردن چربی بدن نقش دارد. کافئین به صورت کریستال های سفید می باشد. مزه بسیار تلخی دارد و در نسل جدید شامپوهای ضد ریزش مو استفاده می شود. استفاده از کافئین به علت مخدر بودن و تحریک سیستم عصبی در محصولات آرایشی بهداشتی محدود می باشد. در برخی انواع شامپو، تا میزان 1 درصد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

caffeine 1
caffeine-1.jpg
ساختار مولکولی حلقوی کافئین و شکل ظاهری کافئین به رنگ قهوه ای

کنتورمین

CONTOURMIN
ترکیب کمپلکس با پایه عصاره جو Barley Extract و گیاه اسین Escin که هر دو عصاره افزایش دهنده گردش خون بوده و به جمع آوری مواد سمی ناشی از متابولیسم پوست کمک می کنند.

escin
escin.jpg
ساختار مولکولی اسین

عصاره گل ذرت

آرام کننده و تنظیم کننده وضعیت بافت و رنگ پوست

سیکلودکسترین

Cyclodextrins
سیکلودکسترین 6 تا 8 حلقه مولکول قندی است که به شکل قیف روی هم قرار می گیرند. در داخل این قیف می توان مواد مختلفی را نگهداری کرد.
سیکلودکسترین

کارتاموس

از دانه های گیاه کارتاموس (Carthamus Tincotorius) که نام دیگر آن گلرنگ (Safflower) می باشد، روغنی استخراج می شود که در ساخت امولسیفایر طبیعی کاربرد دارد.
safflower, carthamus

کاملیا

کاملیا سینسیس گیاهیست که از برگ آن چای سبز تولید می شود. برگ های گیاه دارای 4 درصد کافئین می باشد و از دانه آن روغن چای گرفته می شود. البته نباید این روغن چای را با Tea Tree Oil به معنای روغن درخت چای اشتباه گرفت. عصاره گیاه Camellia Sinensis خاصیت آنتی میکروبی و آنتی اکسیدانی قوی دارد.
Camellia Sinensis

کروما برایت

CHROMABRIGHT®
دی متیل متوکسی کرومانیل پالمیتات Dimethylmethoxy Chromanyl Palmitate یا کرومابرایت ماده روشن کننده پوست است که با مهار آنزیم تیروزیناز عمل می کند.
کرومابرایت

چیتوزان آسکوربات

Chitosan Ascorbate is an Ascorbic Acid (q.v.) salt of Chitosan (q.v.).

ملح چیتوزان اسید اسکوربیک می باشد و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است.

سیکلوپیروکس اولامین

ماده سنتزی، ضد قارچ که در شامپوهای ضد شوره در کنار ماده دارویی کتوکونازول برای جلوگیری از رشد قارچ مالاسزیا استفاده می شود.
Ciclopirox olamine
Ciclopirox olamine is a synthetic antifungal agent.

درمولن

ماده ای که از روغن زیتون استخراج می شود و شامل قسمت های صابونی نشدنی روغن طبیعی زیتون می باشد. درمولن حاوی اسکوالن، ویتامین های طبیعی و فیتواسترول ها می باشد.
dermolene
Dermolene: Olea Europaea [Olive Oil (Fruit)] Unsaponifiables

دی هیدروکسی استون

این ماده فعال با برخی پروتئین های لایه فوقانی پوست ترکیب شده و رنگی شبیه رنگ پوست برنزه ایجاد می کند. 3 تا 4 ساعت طول می کشد که این رنگ به وجود بیاید ولی برای چند روز باقی می ماند. به محصولات حاوی DHA، برس هوا یا Air Brush نیز می گویند.
DHA
Dihydroxyacetone /ˌdaɪhaɪˌdrɒksiˈæsᵻtoʊn/, or DHA is primarily used as an ingredient in sunless tanning products

کوآنزیم ها

نام دیگر کوآنزیم ها مواد فعال کننده آنزیم ها می باشد که با تحریک آنزیم های پوستی، فرآیندهای حیاتی را انجام می دهند. بیوتین، کوآنزیم R و ATP از این نوع مواد هستند. 
CoQ10 cosmetics
CoQ10-cosmetics.jpg
کوآنزیم کیوتن در محصولات آرایشی بهداشتی
CoQ10
CoQ10.jpg
ساختمان مولکولی کوآنزیم کیوتن و ویتامین E

روغن یا عصاره گل مغربی

عصاره گل مغربی حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب گامالینولئیک، لینولئیک، اولئیک، پالمیتیک، استئاریک و آراشیدیک می باشد.

روغن دانه کتان

روغن لینسید، روغن دانه کتان، روغن تخم کتان، روغن بذر کتان آمیزه ای از تری گلیسیریدهای مختلف حاوی اسیدهای چرب پالمیتیک، اولئیک، لینولئیک و آلفا لینولئیک می باشد.
linum
Linum = Linseed = Flax

عصاره جنتیان

Gentian
جنتیان یک خانواده گیاهی دارای بیش از 400 گونه گیاه می باشند که خواص درمانی دارند و باعث تسریع گردش خون در پوست می شوند. 
active swt 7 og
active-swt-7-og.jpg
SWT7، اسورتیامارین استخراج شده از برگ های گیاه خارجی جنتیان هندی است که ادعا می کند چروک های عمودی پوست را بعد از 7 روز کاهش می دهد. این اکتیو، تولید فاکتور رشد کراتینوسیت، توسط سلول های بنیادی مشتق از آدیپوز را که در لایه هیپودرم قرار گرفته اند افزایش می دهد. فاکتور رشد کراتینوسیت از لایه میانی پوست عبور کرده، خودر را به سلول های لایه زایای اپیدرم می رساند و موجب افزایش سنتز و نوسازی بیشتر سلول های زایای لایه اپیدرم می شود و با افزایش تگثیر و تمایز سلول های کراتینوسیت ضخامت اپیدرم را افزایش می دهد.
gentian
gentian.jpg
گیاه جنتیان هندی که اسورتیامارین را از آن به دست می آورند.
swertia
swertia.jpg
گیاه جنتیان هندی
plant extracts shokri p48
plant-extracts-shokri-p48.jpg
برخی از عصاره های گیاهی پرمصرف در فرآورده های مراقبت از پوست شامل خیار، باباآدم، رازک، توس یا غان، شاهی آبی، جنتین (جنتیان)، صنوبر، گل مروارید، نارون کوهی (ویچ هیزل)، لادن، رزماری، درمنه (مریم گلی)، دم اسب و آویشن. عکس از کتاب دکتر جواد شکری صفحه 48

عصاره جینسنگ

عصاره جینسنگ، جین سنگ، جین زنگ یا جینسینگ گیاهیست که در 11 نوع مختلف یافت می شود و نام لاتین تیره آن Panax می باشد. عصاره Ginseng خاصیت سفت کنندگی پوست و جوان کنندگی آن را دارد.
جینسنگ

عصاره انگور

حاوی مواد قندی و اسید تارتاریک است. عصاره انگور را نباید با عصاره هسته انگور یا روغن دانه انگور اشتباه کرد.

روغن هسته انگور

مایع زردرنگ و شفاف متمایل به سبز که از دانه انگور استخراج می شود. حاوی اسیدهای چرب طبیعی و فیتواسترول می باشد.

grapeseed
grapeseed.JPG
دانه انگور سرشار از آنتی اکسیدان
lium4
lium4.jpg
پروسیانیدول های دانه انگور و اسانس روغنی کانانگا برای محافظت و تقویت بافت اطراف پیاز مو
grapeseed OPC
grapeseed-OPC.JPG
دانه انگور به دلیل داشتن ترکیبات OPC، خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

روغن گلایسین سوجا

Glycine Soja is also known as soy acid and glycine soja oil.

plant Glycine soja og
plant-Glycine-soja-og.jpg
دانه های سویا – گلایسین سویا
روغن دانه سویا یا روغن گلایسین سوجا با تشکیل یک لایه نازک روی پوست مانع از کاهش رطوبت پوست می شود.

گلایکوزآمینوگلایکن ها

Glycosaminoglycans (GAGs) or mucopolysaccharides
لایه میانی پوست از شبکه فیبرهای کلاژن و الاستین ساخته شده که دور آن ماده ای به نام بافت همبند احاطه شده است. این بافت همبند یا ماده Ground حاوی گلایکوز آمینو گلایکن ها می باشد. در ماده تجاری MRT Complex، گلایکوز آمینو گلایکن هایی وجود دارند که به صورت سنتزی تولید شده و باعث برطرف شدن زبری و ناهمواری پوست و باز شدن چروک های کم عمق، تنظیم رنگ و تونالیته پوست و همچنین افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می گردد.
MRT = Matrix Rejuvenation Technology

عصاره هاماملیس

Hamamelis virginiana, known as common or American witch-hazel
هوماملیس، هماملیس، هاماملیس، عنبرسائل یا Witch-hazel دارای انواع آمریکایی، ژاپنی و چینی است. عصاره گیاه ویچ هیزل خاصیت انقباض کنندگی و ضد التهابی دارد. این گیاه بوی خوشی داشته و گیاه تزئینی نیز می باشد.

whitch hazel
whitch-hazel.JPG
ویچ هیزل یا ویچ هازل یا نارون کوهی، هاماملیس

هیبیسکوس

چای ترش، چای مکه، هایبیسکوس یا هیبیسکوس، گیاهیست که در مناطق حاره می روید و دانه های آن حاوی انواع پروتئین ها و ویتامین ها می باشند. اسیدهای گل گیاه هیبیسکوس مخلوطی از هیدروکسی اسیدها و پلی ساکاریدها می باشند.

hibiscus2
hibiscus2.jpg
درخت چای ترش در باغ فیروزه
plant Hibiscus sabdariffa og
plant-Hibiscus-sabdariffa-og.jpg
چای ترش یا هیبیسکوس

عصاره عسل

باعث برقراری موازنه در رطوبت پوست می شود.

اسید هیالورونیک

اسید هایالورونیک یا هیالورونان یک گلوکز آمینو گلایکن از نوع آنیونیک و سولفاته نشده است که فرمول گسترده آن از تکرار واحدهای هیالورونان به دست می آید. طبق بررسی CIR کاربرد آن تا حداکثر 1 درصد مجاز است.

keratofiller
keratofiller.JPG
مکانیسم های مختلف اثربخشی کراتوفیلر: ترمیم از درون با پروتئین های گیاهی برای جبران اسیدهای آمینه از دست رفته کراتین مو، تأمین رطوبت از درون با هیالورونیک اسید، محافظت از بیرون با عصاره انار حاوی آنتی اکسیدان، ترمیم از بیرون با سرامیدهای کپسولی برای ترمیم پولک های مو
roc retinax ingredients
roc-retinax-ingredients.jpg
اسید هیالورونیک، رتینول و بایوپپتید برای مبارزه با چروک پوست
ads0032
ads0032.jpg
محصولات فری لیمیکس سری کرایونیک حاوی کراتین و اسید هیالورونیک
Free Limix
منبع: مجله ایده

اولئوزوم

نسل جدیدی از امولسیفایرها که برای ساخت آن ها روغن های طبیعی در مرکز کره ای از جنس فسفولیپید قرار داده می شوند.

هیدروکینون

ماده هیدروکینون به عنوان آنتی اکسیدان به همراه BHA و BHT در فرمولاسیون محصولات آرایشی به کار می روند. مصرف اصلی آن در گذشته به عنوان ماده روشن کننده پوست بوده ولی به دلیل مسائل ایمنی، امروزه کمتر استفاده می شود. به جای هیدروکینون، امروزه از کوجیک اسید و آربوتین استفاده می شود.

hydroquinine
hydroquinine.jpg
هیدروکینون hydroquinone
Arbutin is a naturally occurring derivative of hydroquinone. It is believed to be one of the best alternatives to hydroquinone
Arbutin-is-a-naturally-occurring-derivative-of-hydroquinone.-It-is-believed-to-be-one-of-the-best-alternatives-to-hydroquinone.jpg
آربوتین یکی از مشتقات ترکیبی هیدروکینون می باشد و یکی از بهترین جایگزین های هیدروکینون است معمولا به هیدروکینون طبیعی مشهور است. همانند هیدروکینون اثرش در مهار آنزیم تیروزیناز است. کرم های آردن، سینره و ژاک آندرل حاوی آربوتین می باشند. آردن حاوی گوگیج اسید و آربوتین. سینره حاوی آربوتین و گلابریدین.
Cysteamine Cream effectively removes pigmented brown and dark spots
Cysteamine-Cream-effectively-removes-pigmented-brown-and-dark-spots.jpg
سیستئامین قویترین جایگزین هیدروکینون است قیمت آن بالاست حاوی گوگرد می باشد ساختار ملکولی این ترکیب را در شکل بالا می بینید. سیستئامین ممکن است در فرد ایجاد حساسیت کند. برای افرادی که قرار است این دارو مصرف شود سابقه ویتیلیگو را حتماً چک کنید

هیدروکسی دسیل یوبیکینون

این ماده شباهت زیادی به کوآنزیم کیوتن دارد اما قابلیت انحلال آن در آب بیشتر است.

رنگدانه های شفاف گیاه پیچک

رنگدانه های گیاهی، آمیزه ای از کلروفیل ها و کاروتنوئیدها

ریشه آیریس

ریشه گیاه Iris یا Orris خاصیت قابض داشته و هم به صورت پودر و هم مایع غلیظ قابل مصرف است. در صابون اسکراب و کرم های لایه بردار کاربرد دارد.

روغن جوجوبا

از میوه گیاه جوجوبا گرفته می شود و نرم کنندگی بسیار خوبی دارد. بر خلاف سایر روغن های گیاهی، روغن جوجوبا شباهت زیادی به چربی پوست انسان (سبوم) دارد.

کائولن

به دلیل داشتن خاصیت جذب چربی اضافی، از این ماده پودری در محصولات آرایشی بهداشتی از دیرباز استفاده می شود.

کوژیک اسید

کوژیک اسید یا کوجیک اسید یک ماده شلاته کننده است که توسط چند نوع قارچ تولید می شود.

اسید لاکتیک

به اسید شیر معروف است و نقش اساسی در بسیاری از فرآیندهای بیوشیمی بدن ایفا می کند.

کمپلکس لسیتین

مخلوطی شامل لسیتین، فسفولیپید و چربی های دیگر

لسیتین

مخلوطی از اسید فسفریک، کولاین، اسیدهای چرب، گلیسرول، گلایکولیپیدها، تری گلیسریدها و فسفولیپیدها.

عصاره شیرین بیان

لیکوریس یا شیرین بیان دارای ریشه ای است که عصاره آن حاوی ایزوفلاونوئیدها، فلاونوئیدها و فیتواسترول ها می باشد.

لیپوزوم ها

لیپوزوم برای تحویل کنترل شده مواد فعال به پوست استفاده می شود. ساختاری مانند حباب در ابعاد چند صد نانومتر دارد که جنس دیواره آن فسفولیپیدها می باشد. لیپوزوم ها نسبت به نمک ها، سورفکتانت ها، نیروهای تنشی شدید و حلال ها حساس می باشند.

روغن لوپین

روغن دانه گیاه لوپین سفید حاوی اسیدهای چرب طبیعی و ویتامین E می باشد.

لانولین

ماده نیمه جامد که از غدد چربی گوسفند گرفته می شود و گاهی به نام روغن گوسفند معروف است.

روغن ماکادمیا

ترکیب شیمیایی روغن ماکادمیا حاوی 60 درصد اسید اولئیک، 19 درصد اسید پالمیتولئیک و 1 تا 3 درصد روغن لینولئیک می باشد. به عنوان نرم کننده می توان تا غلظت 5 درصد از این روغن استفاده نمود.

منتول

ماده ای که از روغن نعنا گرفته می شود و یا به صورت سنتزی تهیه می شود. منتول و مشتقات آن دارای خاصیت خنک کننده می باشد. میزان مصرف مجاز آن تا 0.3 درصد است.

عصاره نعنا

آنتی باکتریال و خنک کننده

عصاره مالبری

توت سیاه ، شاه توت

میریستیل استئارات

استرهای استئارات از جمله میریستیل استئارات به عنوان روان کننده در محصولات بهداشت پوست استفاده می شوند.

سلول های بنیادی مالوس دومستیکا

تکنولوژی رشد سلول های بنیادی به منظور مبارزه با سلول های بیمار و پیر و جایگزین شدن با آن ها، دستاوردهای شگفتی داشته است. این عصاره از یک نوع سیب سوییسی گرفته شده و به کمک راکتورهای تخصصی تولید می شود. عصاره سلول های بنیادی سیب وحشی یا سیب سوئیسی، نام دیگر مالوس دومستیکا است.

ماماکو

ماماکو عصاره برگ درخت سرخس نیوزلندی است که باعث انقباض و سفت شدن پوست شده و چروک های اولیه را از بین می برد.

ماتیپور

ماتیپور یا متیپور ماده فعال جدیدی که برای کنترل چربی پوست در محصولات پوست های مستعد آکنه استفاده می شود.

کره مورینگا

محصولی از خانواده فلورالیپیدها که از اینتراستریفیکاسیون روغن مورینگا و روغن مورینگای تمام هیدروژنه به دست می آید.

نیکوتینیک اسید یا نیاسین آمید

این ترکیب که به ویتامین B3 نیز معروف است، روی پوست خاصیت کنترل چربی داشته و در فرمولاسیون مخصوص پوست های چرب استفاده می شود. مقدار مصرف نیاسین حداکثر 0.1 درصد و نیاسین آمید 3 درصد می باشد.

نانو کاکائو

به فرم کپسول در ابعاد نانو در امولسیون قرار داده شده است. با تأثیر روی عصب عضلات متصل به پوست، موجب آرامش پوست می شود.

عصاره گل نرگس سفید

عصاره گرفته شده از پیاز گل نرگس سفید که مطالعه اثربخشی آن با مقایسه با هیدروکورتیزون انجام شد.

اکتوپیروکس

همان پیروکتون اولامین است.

عصاره روغن زیتون

بخش صابونی نشدنی روغن زیتون حاوی مواد با ارزشی مثل اسکوالن، فیتواسترول ها، توکوفرول ها و کاروتن ها می باشد.

عصاره گل بنفشه

خاصیت ضد میکروبی داشته و عصاره آن برای درمان آکنه و نوع خفیف اگزما استفاده می شود.

پارسول ها

نام تجاری برخی مواد ضد آفتاب.

عصاره نخود

دارای پروتئینی است که کشسانی پوست را بهینه می کند.

فیتواسترول ها

این مواد از قسمت های غیرقابل صابونی شدن چربی ها و روغن ها به دست می آیند و باعث حفظ رطوبت پوست می شوند.

پیروکتون اولامین

اولامین یا اوکتوپیروکس ماده ضد شوره ملایمیست که از مشتقات ترکیب پیریدیون pyrithione می باشد. درصد مصرف آن حداقل 0.3 و حداکثر 1 درصد می باشد.

روغن پورسلین

روغن پورسلین (Purcellin Oil) مشابه روغن موجود در بدن مرغابی می باشد. از خشک شدن پوست جلوگیری نموده و در از بین بردن استرچ مارک ها بسیار مؤثر است.
PurCellin Oil is a substance that comes from the preen gland oil of ducks.

پیرودیکسین

پایرودیکسین یا پیرودیکسین (Pyridoxine) که به ویتامین B6 معروف است، یک ماده ضد التهاب پوست می باشد.

پالمیتوئیل اولیگوپپتید

نام تجاری آن ماتریگزیل یا ماتریکسیل بوده، یک آمینوپپتید است که سنتز کلاژن الاستین و گلایکوزآمینو گلایکن ها را در بدن تسریع می کند.

فسفاتیدیل کولین

ماده فعال موجود در لسیتین است و مانند لسیتین خاصیت جذب و نگهداری آب را دارد.

پروژلین

با کاهش تولید ماده پروژرین (عامل پیر شدن سلول ها) باعث کند شدن فرآیند پیری سلول ها می شود. مصرف پروژلین در محصولات آرایشی صورت باعث کاهش اثر جاذبه روی پوست شده و در نتیجه به پوست حالت کشیدگی می دهد. افزایش تولید کلاژن و کاهش اثرات تخریبی آنزیم هایی مثل کلاژناز، الاستاز، MMP1، MMP3، MMP9 از دیگر ویژگی های این ماده می باشد.

عصاره برگ شاتوت

با مهار و کنترل ماتریس متالو پروتئینازها یا پروتئینازهای شبکه سلولی موجب برطرف کردن چروک های پوست می شود. Rubus Fruticosus (Blackberry) Leaf Extract

ریبوز

ریبوز به صورت خالص و با روش های بیوتکنولوژیکی از دانه های ذرت استخراج می شود. سنتز ATP را افزایش می دهد و به این ترتیب به پوست انرژی و اکسیژن رسانده و چروک ها را کاهش می دهد.

پروتئین ابریشم

بر روی پوست اثر جوان کنندگی و افزایش الاستیسیته دارد. در محصولات بهداشت مو مثل شامپوها یک لایه محافظ روی ساقه مو تشکیل می دهد و باعث افزایش شفافیت مو می شود.

عصاره گل راعی

عصاره گل راعی یا علف چای با نام انگلیسی ST. Johns wort extract گلی قرمزرنگ می باشد که نام لاتین آن Hypericum است. از دیرباز به عنوان ماده ضد التهاب پوست استفاده می شود.

کره یا چربی طبیعی درخت شی

شی آ باتر، شی باتر، کره کاریته ماده چربیست که از میوه درخت Shea گرفته می شود.

پروتئین سویا

یکی از منابع طبیعی پروتئین ها، دانه های سویا می باشد. پروتئین سویا اثر سفت کنندگی دارد.

اسکوالین

اسکوالین فرم اشباع شده اسکوالن می باشد.

اسکوالن

ماده طبیعی با منشأ حیوانی از روغن جگر کوسه و با منشأ گیاهی از روغن های گیاهی. اسکوالن ماده پیش نیاز خانواده استروئیدها می باشد.

گزنه

گیاه گزنه یا common nettle در تماس با پوست، احساس سوزن آمپول را ایجاد می کند که ناشی از هیستامین و دیگر مواد شیمیایی است. عصاره گزنه حاوی انواع فلاونوئیدها، گلوکوکینون، مواد معدنی، استرول های گیاهی و انواع ویتامین ها می باشد. مصرف عصاره گزنه در شامپو به دلیل افزایش گردش خون در پوست سر، باعث رویش مو و جلوگیری از ریزش مو می شود.

اوسرین

اوسرین یکی از مشتقات نفتی است که در کنار اوره آمیزه ای بسیار مناسب برای درمان پوست های حساس و آتوپیک ایجاد می کند. محبوبیت این ماده تا حدیست که یک برند معروف جهانی با نام آن شناخته می شود. مقادیر 3، 5 و 10 درصد اوره در کنار اوسرین برای درمان حساسیت های پوستی و اگزما بسیار مؤثر می باشند. برند اوسرین حاوی 41 درصد اوسرین در کنار ترکیباتی مانند آب، روغن های معدنی و لانولین می باشد.

رتینول

ویتامین A خالص یا رتینول را ویتامین ضد چروک می نامند. ویتامین A مسئول بافت طبیعی پوست بوده و فعالیت آن را کنترل می کند. رتینول خالص، شکل اصلی ویتامین A است که بدن به طور مستقیم می تواند مصرف کند. در فرمولاسیون محصولات آرایشی از فرم پایدار رتینول به نام رتینیل پالمیتات استفاده می شود که یک استر است.

عصاره کرنبری

Cranberry
میوه کرنبری، میوه ای قرمزرنگ از خانواده بری ها می باشد که در عربی به آن قره قاط می گویند. عصاره این میوه سرشار از فلاونوییدها، ویتامین C، و آنتی اکسیدان قوی به نام پرو آنتوسیاندین proanthocyanidins می باشد.

عصاره ریشه نیلوفر آبی

نیلوفر آبی یا Water lily گیاهیست که روی آب دریاچه ها می روید و سمبل شادابی و تازگی محسوب می شود. عصاره ریشه نیلوفر آبی خاصیت ملایم کنندگی (امولینسی) دارد.

پروتئین های گندم

پروتئین ها از منابع گوناگونی استخراج می شوند که یکی از آن ها گندم است. پروتئین های گندم خاصیتی مانند کلاژن دارند و در سطح پوست شبکه ای تشکیل داده و چربی و رطوبت مورد نیاز پوست را به تدریج رهاسازی می کنند.


• دایره المعارف مواد اولیه

40cheragh2

کانال تلگرام اصلی

@hosnani1

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- شاه توت = Black Mulberry
Black Mulberry, Morus nigra = شاه توت، توت شامی
2- ندول = Nodule ندول، تومور التهابی پوست که از پاپول عمیق تر است.
3- رئولوژی = Rheology
rheology modofication = اصلاح ویژگی های رئولوژیکی
4- استروئید = Steroids استروئید
5- رتینول = Retinol رتینول


تلفظ retinol ↓
6- شوره = Dandruff
selenium shampoos, Shampoos containing selenium sulfide such as Head & Shoulders. Selenium sulfide is a key ingredient in dandruff shampoos; it treats seborrheic dermatitis, dandruff and tinea versicolor. = شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید مثل برخی شامپوهای هد اندر شولد؛ سولفید سلنیوم یکی از ترکیبات کلیدی در شامپوهای ضدشوره است و سبوره درماتیت را نیز درمان می کند

Dandruff scale = لایه هایشوره های لایه ای یا پولک مانند

antidandruff haircare products = محصولات مراقبت از مو با خاصیت ضدشوره

onset of dandruff = پیدایش شوره، شروع شوره
Finasteride is being sold under the brand names Proscar and Propecia
anti dandruff shampoo = شامپو ضد شوره
a common Gram-negative, rod-shaped bacterium
antidandruff shampoo = شامپو ضدشوره

anti dandruff = ضد شوره

Antidandruff = ضدشوره
شوره


تلفظ antidandruff haircare products ↓


تلفظ dandruff ↓


تلفظ onset of dandruff ↓
7- آنتی اکسیدان = Anti-Oxidant
high anti-oxidants properties = ویژگی آنتی اکسیدانی قدرتمند
ملانین از طریق دندانه های ملانوسیت وارد کراتینوسیت می شود. آنتی اکسیدان
8- روشن کننده = Skin Lightener روشن کننده
9- تبخیر = Evaporation
evaporation of sweat = تبخیر عرق
تبخیر
10- فرابنفش = Ultraviolet
ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 


تلفظ ultraviolet or uv radiation ↓
11- لایه شاخی = Stratum Corneum
stratum corneum, outermost layer of the skin, consisting of keratinized cells. = لایه شاخی، بیرونی ترین لایه پوست شامل سلول های کراتینیزه شده 

stratum corneum, SC, horny layer = لایه شاخی، بیرونی ترین لایه اپیدرم که به لایه شاخی معروف است.

strong affinity with the stratum corneum = جذب تمایلی قوی نسبت به لایه شاخی پوست 

disruption of the stratum corneum = از هم گسیختگی لایه شاخی

reinforcement of stratum corneum = تقویت ساختار لایه شاخی


تلفظ stratum corneum ↓


تلفظ stratum corneum2 ↓
12- آکنه = Acne

تلفظ acne lesions ↓


تلفظ acne ↓


تلفظ some cases of acne ↓
13- قارچ = Fungus
pullulan,polysaccharide polymer produced from starch by the fungus Aureobasidium pullulans. = پولولان، پلی ساکارید طبیعی که از قارچ به دست می آید و فرآیند تولید آن، فرمنتاسیون ذرت نشاسته مایع در حضور یک قارچ مخمر مانند به نام پولولان 

fungus, eukaryotic organisms that includes unicellular microorganisms such as yeasts and molds, as well as multicellular fungi = قارچ، ارگانیسم یوکاریوتیکی که شامل میکروارگانیسم های تک سلولی مثل مخمر و کپک و همچنین قارچ های چند سلولی می شود. 

fungus infections = عفونت قارچی 


تلفظ fungus infections ↓


تلفظ fungus ↓
14- سبوم = Sebum
sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 

sebumeter = سبومتر، دستگاه سنجش میزان سبوم پوست

scalp excess sebum = چربی های اضافی پوست سر
دانه هایی با خاصیت فلورسنت که برای تقلید از ملانوزوم در آزمایش ارزیابی ممانعت از ملانوزوم برای اثربخشی وایت اسنس استفاده شد.
sebum triglycerides = تری گلیسیرید های سبوم

sebum in the sebaceous glands = سبوم در غدد سبابه 
بالم، بوم یا بلسان به پمادهای معطری گفته می شود که برای رفع مشکلات پوستی استفاده می شوند. بالم لب را بوم لب و بلسان لب هم ترجمه کرده اند. بوم معادل فرانسوی کلمه بالم است و معنای لغوی آن در فرانسوی، مرهم می باشد.
excess sebum = سبوم اضافی 

sebum production = تولید سبوم
سبوم


تلفظ sebum in the sebaceous glands ↓


تلفظ sebum ↓


تلفظ sebum2 ↓
15- سویا = Soy Bean
Soy bean, Glycine soja = سویا، لوبیای روغنی
16- سورفکتانت = Surfactant
biosurfactants, amphiphilic compounds produced on living surfaces = بیوسورفکتانت ها، ترکیبات آمفی فیلی (دو خصلتی) که توسط ارگانیسم های سطحی تولید می شوند 

micelles, micelle, aggregate of surfactant molecules that arrange themselves in a spherical form in aqueous solutions = میسل، مایسل، تجمع مولکول های سورفکتانت که به شکل کروی در محلول آبی
سورفکتانت، ماده فعال سطحی 
سورفکتانت، ماده فعال سطحی

surfactant or emulsifier = سورفکتانت یا امولسیفایر


تلفظ biosurfactants ↓


تلفظ surfactants ↓


تلفظ surfactants2 ↓
17- آنیونی = Anionic آنیونی، دارای بار الکتریکی منفی
18- تار مو = Strand Of Hair تار مو


تلفظ strand of hair ↓
19- مواد اولیه = Raw Materials
aminofunctional raw materials = مواد اولیه دارای گروه عاملی آمینی 
مواد اولیه 


تلفظ raw materials ↓
20- جزء = Component جزء
21- عمق = Depth
maximum pentration depth = عمق نفوذ حداکثری

Tone depth level, TDL = تراز عمق رنگ مو 
22- افزودنی = Additive ماده افزودنی، ماده ای که به محصول اضافه می شود. 
23- لایه برداری = Exfoliate لایه برداری


تلفظ exfoliate ↓
24- اتوکسیله = Ethoxylated اتوکسیله، ترکیبی به آن مولکول اتیلن اکساید اضافه شده. 
25- الاستین = Elastin
tropoelastin = تروپوالاستین
الاستین
26- انگور = Grapes
Grapes, Vitis vinifera = انگور، عنب
27- سلول های بنیادی = Stem Cells سلولهای بنیادین، سلولهای بنیادی، سلولهای مادر
28- سرین = Serine
Potentilla, Potentilla anserine = پنجه برگ چمنزاری، پتنتیلا، گیاه پنجه ای یا پنج انگشت 
اسید آمینه سرین
ماده شیمیایی که از مرکبات استخراج شده و در واقع سیمان بین سلولی میوه هاست.
serine protease = سرین پروتئاز
29- جوجوبا = Jojoba
Jojoba, Simmondsia chinesis = جوجوبا، حوحوبا، هوهوبا
30- باکتری ها = Bacteria
pseudomonas, genus of Gram-negative bacteria = سودوموناس، گونه ای از باکتری های گرم نگاتیو

negative-charged membrane of bacteria = باکتری ها را که دارای بار منفی 

Blemish causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده لک پوست

acne causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده آکنه

thermal water, type of mineral water that is located deep underground which contains healing properties and is exempt from bacteria and pollution (jeancoutu.com). spring whose water issued at a temperature higher than the mean temperature of the locality where the spring (merriam-webster.com) = آب چشمه های آب گرم 

bacterial agents = عوامل باکتریایی

bacterial growth = رشد باکتریایی

antibacterial = ضد باکتری
باکتری ها


تلفظ bacteria ↓


تلفظ bacterial agents ↓
31- سنتزی = Synthetic
synthetic detergents = دترجت های صناعی، شوینده های سنتزی
سنتزی، مصنوعی، صناعی

synthetic chemicals = مواد شیمیایی سنتزی

synthetic polymer = پلیمر سنتزی 
مثال: میزان سبوم در دو طرف پیشانی با سبومتر اندازه گیری شد.

تلفظ synthetic chemicals ↓
32- بابونه = Chamomile
German chamomile, Matricaria recutita = بابونه اروپایی، ماتریکاریا، بابونج، بابونغ

English chamomile, Chamemelum nobile = بابونه انگلیسی، بابونه رومی
بابونه، کامومایل
33- بوتاکس = Botox بوتاکس، بوتوکس، سم بوتولین، یکی از انواع سم های بولولینوم که برای ریلکس کردن یا فلج کردن موقت ماهیچه های صورت و رفع چروک های آن استفاده می شود. 

botox-like = شبه بوتاکس، کرم هایی که ادعا می کنند تأثیری مشابه بوتاکس تزریقی دارند. 
34- اوره = Urea

تلفظ urea ↓
35- کافئین = Caffeine
36- جاذب = Absorbent جاذب، جذب کننده، ماده ای که جذب می کند. 
37- هیالورونیک اسید = Hyaluronic Acid
sodium hyaluronate, sodium salt of hyaluronic acid, a glycosaminoglycan found in various connective tissue of humans = سدیم هیالورونات، نمک سدیمی هیالورونیک اسید، گلایکوز آمینو گلایکنی که در بافت همبند پوست و دیگر اعضای بدن وجود دارد 

hyaluronic acid injection-like = مواد آرایشی مشابه تزریق هیالورونیک اسید
اسید هیالورونیک
38- ویتامین ها = Vitamins ویتامین ها
39- تیروزیناز = Tyrosinase
anti-tyrosinase = ضد تیروزیناز، مهارکننده آنزیم تیروزیناز
تیروزیناز، تیروزیناز


تلفظ tyrosinase(1) ↓


تلفظ tyrosinase ↓
40- آلانتوئین = Allantoin آلانتوئین، پودر کریستالی بدون بو و سفید رنگ که به عنوان ماده ضد التهاب در صنایع دارویی و آرایشی بهداشتی استفاده می شود. در گذشته آلانتوئین از گیاهان به دست می آمد اما امروزه به صورت صناعی از اسید اوریک تولید می شود.
41- اسکوالن = Squalene اسکوالن


تلفظ squalene ↓
42- کیوتن = Q10

تلفظ coenzime q10 ↓


تلفظ q10 ↓
43- ساقه مو = Hair Shaft
44- گلی = Floral
hyrdosol, Herbal distillates, floral waters, hydrosols, hydrolates, herbal waters, and essential waters, are aqueous products of distillation. = هیدروسل، مقطره گیاهی، گلاب، هیدرولات ها، آب اسانسی، محصول آبی تقطیر
پلی هولوزیدها مشابه هیالورونیک اسید تا چندین برابر حجم خود آب جذب می کنند. فلورال، بر پایه رایحه گل ها
45- ضد پیری = Anti Aging ضد پیری، ضدپیری، ضد سالخوردگی
فراورده هایی که برای افزایش زیبایی استفاده می شوند
46- شفافیت = Transparency شفافیت
47- وحشی = Wild
48- عسل = Honey
Amber, a honey-yellow colour typical of amber = عنبر، رنگ زرد عسلی کهربایی
عسل
49- عنبر = Amber
Amber, a honey-yellow colour typical of amber = عنبر، رنگ زرد عسلی کهربایی

Chamber of commerce = اتاق بازرگانی
Reapply every 2 hours and after swimming, perspiring or towel drying to maintain protection = هر دوساعت یکبار، بعد از هر بار شنا کردن، عرق کردن و خشک کردن پوست با حوله، استفاده از ضد هر آفتاب را تکرار کنید
50- ایمن = Safe
51- رادیکال های آزاد = Free Radicals
hesperidin methyl chalcone, bioflavinoid found in the peel, pulp, and membranes of citrus fruit, such as grapefruits, lemons, and oranges. Hesperidin methyl chalcone has antioxidant properties, which help it to combat the inflammation and cell damage caused by free radicals. = هسپریدین متیل چالکون ماده بیوفلاونوئیدی که در پوست و گوشت مرکباتی مثل گریپ فروت، لیمو و پرتقال وجود دارد. نقش آنتی اکسیدان داشته و التهاب را کاهش می دهد و در کرم های دور چشم کاربرد دارد.
52- بلوط = Oak

تلفظ oak moss ↓


تلفظ oakmoss ↓
53- زیتون = Olive
lilac, common lilac, Syringa vulgaris is a species of flowering plant in the olive family = یاس بنفش یاس شیروانی
زیتون
54- آمونیوم = Ammonium آمونیوم
55- جینسنگ = Ginseng
Ginseng, Panax ginseng = جین سنگ، جین شن، جینسنگ کره ای

Siberian Ginseng, Eleuthero coccussenticosus = جینسنگ سیبریایی
56- نام تجاری = Brand
vaseline, brand of petroleum jelly-based products owned by Unilever. = وازلین، برند محصولات حاوی ژل پترولیوم، متعلق به یونیلیور 

Brand sense = حس برند، نام کتابی از مارتین لیندستورم Martin Lindstorm
برند، علامت تجاری، مارک

Brand image = تصویر برند
57- آتوپیک = Atopic
atopic dermatitis = درماتیت آتوپیک، درماتیت حساسیتی

atopic skin = پوست آتوپیک، پوست حساس
آتوپیک، حساسیتی
58- جار = Jar

تلفظ blender jar ↓
59- ضد قارچ = Anti Fungal ضد قارچ، آنتی فونگال
60- اگزما = Eczema
Housewives' hand eczema = اگزمای دست، اگزمای خانم های خانه دار
اگزما، مترادف درماتیت، التهاب پوست

eczema prone skin = پوست مستعد اگزما

eczematous = اگزمایی


تلفظ eczema prone skin ↓
61- هیدروکینون = Hydroquinone هیدروکینون، ترکیب شیمیایی که در فرآورده های ضد لک کاربرد دارد. اثر هیدروکینون مهار آنزیم تیروسیناز است. 


تلفظ hydroquinone ↓
62- چای سبز = Green Tea چای سبز
63- گردش خون = Blood Circulation گردش خون
64- شی باتر = Shea Butter
unroasted shea butter = شی باتر بونداده
65- مالاسزیا = Malassezia
pityrosporum ovale, Malassezia ovale, lipophilic yeast belonging to the normal human cutaneous flora = پیتروسپوروم اوال یا مالاسزیا اوال، مخمر چربی دوست که یکی از فلورای نرمال پوست بدن می باشد. آكنه استروئیدی در مواردی می تواند ناشی از فولیكولیت پیتروسپورمی (مالاسزیایی) باشد.
قارچی که به طور طبیعی روی سطح پوست انسان و بسیاری حیوانات مقیم است.
elixir, quintessence, scent, aroma, Essential Oil, Volatile Oils, Etheral Oils
malassezia furfur, pityrosporum ovale = مالاسزیا فورفور، مالسیزیا فورفور، قارچ شوره سر

The exact concentration of Malassezia strain = تعیین دقیق غلظت سوش مالاسزیا

malassezia globosa = قارچ ایجاد کننده شوره سر

MALASSEZIA STRAIN = سویه های مختلف مالاسزیا

different Malassezia strains = سوش های مختلف مالاسزیا

Malassezia species = گونه های قارچ مالاسزیا

malassezia restricta = مالاسزیا رستریکتا

Malassezia yeast = مخمر مالاسزیا


تلفظ malassezia globosa ↓
66- ماکادمیا = Macadamia ماکادمیا، درخت همیشه سبز استرالیایی که دانه های آن قابل خوردن هستند و از روغن دانه آن در صنایع آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
67- امولینت = Emmolient
68- تحویل = Delivery رسانش، رهایش

delivery system = سامانه رسانش
69- آلوئه ورا = Aloe Vera
Aloe vera, Aloe vera = آلوئه را، آلوورا، صبر زرد، گیاهی سوسن مانند با 25 سانت ارتفاع 
70- مهار آنزیم = Enzyme Inhibition
71- نرم = Loose
adherent and loose white flakes = پوسته های سفید نرم و چسبنده

loose powder = پودرهای نرم
شل، نرم


تلفظ loose powder ↓
72- منشأ = Origin
country of origin = کشور مبدأ ، کشوری که از آنجا یک محصول صادر می شود.
A substance which interferes with or inhibits the physiological action of another, A substance that acts against and blocks an action, opposite of agonist
Animal origin = منشاء حیوانی، به دست آمده از حیوان

natural origin = دارای خاستگاه طبیعی، منبع طبیعی 
خاستگاه، منشأ 

Halal origin = منبع حلال 
73- افزایش دهنده = Enhancer
penetration enhancer = افزایش دهنده قدرت نفوذ
تقویت کننده
74- دانه سویا = Soybean دانه سویا
75- حیوانی = Animalic
76- بیزابولول = Bisabolol
77- الاستیسیته = Elasticity الاستیسیته، کشسانی، قابلیت کش آمدن مو یا یک بافت فیبری دیگر

resilience, elasticity, toughness = انعطاف پذیری، کشسانی، چقرمگی

elasticity test = تست الاستیسیته 
ظاهر پوست پرتقالی در اثر سلولیت

تلفظ elasticity and firmness ↓


تلفظ elasticity test ↓
78- رویش مو = Hair Growth
Hair growth cycle = چرخه رشد مو، سیکل رویش مو

hair growth promotion = افزایش رشد مو
رشد مو
79- موم زنبور عسل = Beeswax
80- متابولیسم = Metabolism
activate connective tissue metabolism = تحریک کننده متابولسیم بافت همبند 

global action on adipocyte metabolism = اثر کلی بر متابولیسم آدیپوسایت 
متابولیسم، سوخت و ساز سلولی

lipid metabolism = متابولیسم لیپید
81- درخت چای = Tea Tree
tea tree essential oil = اسانس روغنی درخت چای 

Tea tree oil = روغن درخت چای

Tea Tree, Melaleuca alternifolia = درخت چای


تلفظ tea tree essential oil ↓
82- گزنه = Nettle
White Nettle, Lamium album = گزنه سفید، گزنه سا، گزنه زنبوری، گزنه کور

Hempnettle, Galeopsis segetum = همپ نتل، گیاه کله گربه

Indian Nettle, Acalypha indica = گزنه هندی، آکالیفا
گزنه
83- آووکادو = Avocado
Avocado, Persea americana = آووکادو، پرسیا آمریکانا
آووکادو
84- توکوفرول = Tocopherol
tocopherol acetate = توکوفرول استات
توکوفرول
85- شیرین بیان = Licorice
Licorice, Glycyrrhiza glabra = شیرین بیان، مک، سوس، شیرین بن، گیاه علفی چند ساله، ریشه این گیاه در طب سنتی و شیرینی پزی کاربرد دارد. از عصاره شیرین بیان در صنایع آرایشی بهداشتی نیز استفاده می شود. 
86- تثبیت کننده = Fixative
affixative = محصولی مثل اسپری مو یا لوسیون تثبیت کننده که برای تثبیت آرایش مو استفاده می شود. 
87- عصاره های گیاهی = Herbal Extracts عصاره های گیاهی 


تلفظ herbal extracts ↓
88- سرامید = Ceramide سرامید


تلفظ ceramide ↓
89- سیب وحشی = Wild Apple سیب وحشی
90- همیشه بهار = Marigold
Marsh Marigold, Caltha palustris = همیشه بهار باتلاقی، زرنق باتلاقی

Marigold, Calendula officinalis = همیشه بهار، ماریگلد، آذریون
91- شاه بلوط = Spanish Chestnut
Spanish chestnut, Castanea sativa = شاه بلوط اسپانیایی
92- ماده فعال = Active Matter ماده فعال، بخش فعال سورفکتانت آنیونی که با روش تیتراسیون پتانسیومتری در آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت های صنایع شوینده اندازه گیری می شود.
93- منتول = Menthol منتول
94- میوه ای = Fruity میوه ای
95- لسیتین = Lecithin
crude lecithin = لسیتین خام 
لسیتین
0
96- آمیزه = Mixture
Silicone Elastomer Blend, Dow Corning® 9040, a mixture of high molecular weight silicone elastomer in cyclopentasiloxane = آمیزه الاستومر سیلیکون 
مخلوط، آمیزه
97- گلرنگ = Safflower
Safflower, Carthamus tinctorius = گلرنگ، کاجیره، کارتاموس
98- پیروکتون اولامین = Piroctone Olamine پیروکتون اولامین
99- اسید چرب = Fatty Acid
Lauric acid, dodecanoic acid, saturated fatty acid with a 12-carbon atom chain = لوریک اسید، دودکانوئیک اسید، اسید چرب اشباع شده با 12 اتم کربن

coconut fatty acid diethanolamide = کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید

exogenous fatty acids = اسیدهای چرب منابع خارجی

non-esterified fatty acids, NEFA = اسیدهای چرب استری نشده

unsaturated fatty acid = اسیدهای چرب غیر اشباع
محصول آرایشی که برای شکل دادن به موها یا تثبیت آرایش موها استفاده می شود اسید چرب 
100- آفتابگردان = Sunflower
Sunflower, Helianthus annuus = آفتابگردان، سان رز، گیاهی که روغن آن حاوی اسیدهای چرب غیراشباع و منبع بسیاری از ویتامین ها است. 
101- کالندولا = Calendula
Marigold, Calendula officinalis = همیشه بهار، ماریگلد، آذریون
گل همیشه بهار
102- یوبیکینون = Ubiquinone
103- لایسین = Lysine لایسین
104- زبری = Roughness زبری
105- جوانه گندم = Wheat Germ جوانه گندم 
106- حساسیت پوست = Skin Sensitivity
Skin sensitivity test = تست حساسیت پوست
107- پودری = Powdery
powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
پلی هولوزیدها واحدهای قندی هستند که به علت قطبیتشان تار و پودهایی برای به دام انداختن مولکول های آب تشکیل می دهند. پودری
108- ضد باکتری = Antibacterial ضد باکتری
109- ماتریکسیل = Matrixyl ماتریکسیل، نام جاری یکی از پپتیدهای ماتریکین
110- پلی ساکارید = Polysaccharide
pullulan,polysaccharide polymer produced from starch by the fungus Aureobasidium pullulans. = پولولان، پلی ساکارید طبیعی که از قارچ به دست می آید و فرآیند تولید آن، فرمنتاسیون ذرت نشاسته مایع در حضور یک قارچ مخمر مانند به نام پولولان 

proteoglycans, compound consisting of a protein bonded to mucopolysaccharide groups, present especially in connective tissue. = پروتئوگلایکن، ترکیبات پروتئینی که به گروه های موکوپلی ساکاریدی پیوند یافته و در بافت پیوندی بدن وجود دارند 

sclerotium gums, polysaccharide gum produced by the bacterium Sclerotium rolfssii. = صمغ اسکلروت، صمغ پلی ساکاریدی که توسط باکتری اسکلروتیوم تولید می شود. 

exopolysaccharide = پلی ساکاریدهای برون سلولی

sulphated polysaccharides = پلی ساکاریدهای سولفاته
پلی ساکاریدها 


تلفظ polysaccharides ↓
111- نانومتر = Nanometer یک میلیاردم متر، یک بیلیونیوم متر. 
112- امولسیفایر = Emulsifier
co-emulsifier = کمک امولسیون کننده، ترکیباتی که با کاهش اندازه ذرات و معلق کردن ان ها به امولسیون کردن کمک می کنند. 

lamellar emulsifier = امولسیون کننده های لاملار 
امولسیون ساز، امولسی فایر

surfactant or emulsifier = سورفکتانت یا امولسیفایر

co-emulsifiers = کمک امولسیون کننده 


تلفظ emulsifier ↓
113- قارچ ها = Fungi
fungus, eukaryotic organisms that includes unicellular microorganisms such as yeasts and molds, as well as multicellular fungi = قارچ، ارگانیسم یوکاریوتیکی که شامل میکروارگانیسم های تک سلولی مثل مخمر و کپک و همچنین قارچ های چند سلولی می شود. 
114- بید = White Willow
White willow, Salix species = بید سفید، گونه های بید
115- لیپوزوم = Liposome لیپوزوم
116- لینولئیک اسید = Linoleic Acid لینولئیک اسید
117- فشردن = Expression اسانس گیری با روش فشردن 

Interleurkin-8 (IL-8) expression = تولید اینترلوکین هشت

facial micro-expressions = حرکات ظریف چهره 

gene expression = بیان ژن
118- گلایسین = Glycine گلایسین، نوعی اسید آمینه 

Soy bean, Glycine soja = سویا، لوبیای روغنی
119- سرو = Cypress
Cypress, Vupressus sempervirens = سرو
120- آرژیرلین = Argireline
Argireline, Acetyl hexapeptide-8 is marketed as Argireline by the Barcelona-based research laboratory Lipotec = آرژیرلین، استیل هگزاپپتید-8، پپتید ضد چروک که با مهار واکنش های بیولوژیکی درگیر در حرکت و انقباض ماهیچه ها عمل می کند
121- نیلوفر آبی = Waterlily نیلوفر آبی
122- نرگس = Amaryllis گل نرگس
123- استون = Acetone استون، مایع قابل اشتعال، بی رنگ، قابل امتزاج با آب و الکل و اتر که طعم شیرین اما سوزاننده دارد و به عنوان حلال استفاده می شود.

Dihydroxyacetone = دی هیدروکسی استون


تلفظ acetone ↓
124- حلقوی = Areolar حلقوی
125- تلخ = Bitter
Bittersweet Nightshade, Solanum dulcamara = تاجریزی پیچ، تاجریزی ایرانی، سولانوم

Bitter orange, Citurs aurantium = نارنج، نرولی، پرتقال تلخ
تلخ
126- هماهنگ = Harmonious
coexist harmoniously = به صورت مسالمت آمیز و در تعادل با یکدیگر همزیستی دارند. 
هماهنگ
127- پف زیر چشم = Puffiness پف کردگی زیر چشم


تلفظ puffiness ↓
128- فسفولیپید = Phospholipids فسفولیپید

A specific ratio oil/water/phospholipids = نسبت ویژه روغن به آب به فسفولیپید

calibrated selection of phospholipids = انتخاب كالیبره شده فسفولیپیدها
129- ضد شوره = Anti Dandruff
anti dandruff shampoo = شامپو ضد شوره
a common Gram-negative, rod-shaped bacterium ضد شوره
130- دی هیدروکسی استون = Dihydroxyacetone دی هیدروکسی استون
131- الاستاز = Elastase
elastase inhibitor = مهارکننده الاستاز 
الاستاز
132- گل مغربی = Evening Primrose
evening primrose oil = روغن اوناگر، روغن گل مغربی

Evening Primrose, Oenothera biennis = گل مغربی، اناگر
133- مستعد آکنه = Acne Prone
acne prone skin = پوست مستعد آکنه
مستعد آکنه
134- مویرگ ها = Capillaries مویرگ ها

Breakage of capillaries = از هم گسیختن مویرگ ها
دستگاه عصبی محیطی شامل عصب ها و گانگلیون ها است که بیرون مغز و نخاع می باشند.
135- کاکائو = Cocoa
Cocoa, Theobroma cacao = کاکائو، درخت شکلات
136- آکاسیا = Gum Arabic
Gum Arabic, Acacia senegal = آکاسیا، صمغ عربی، ارتفاع درخت آکاسیا به 6 متر می رسد. 
137- کتوکونازول = Ketoconazole کتوکونازول
138- کاملیا = Camellia
139- هاماملیس = Witch-Hazel
140- نیمه جامد = Semi Solid
141- شلات = Chelate شلات، کیلیت 
142- واکس مو = Hair Waxes واکس مو
143- لوپین = Lupin
144- آدنوزین تری فسفات = Adenosine Triphosphate
adenosine triphosphate, ATP = آدنوزین تری فسفات. مولکول حامل انرژی که در هنگام انقباض ماهیچه ای مورد نیاز است. این ماده انرژی را در خود ذخیره نموده و برای فعالیت های سلولی و ماهیچه ای در زمانی که نیاز است، انرژی را آزاد می کند. 
145- گل گاو زبان = Borage
Borage, Echium amoenum = گل گاو زبان اروپایی، بوراژ، باریج

Borage, Borago officinalis = گل گاو زبان اروپایی
146- ضد میکروب = Anti Microbial ضدمیکروبی
147- آمپول = Ampulla آمپول
148- رتینیل پالمیتات = Retinyl Palmitate
149- پروژلین = Progeline پروژلین
150- دناتوره = Denatured دناتوره، بی اثر شده
151- روغن هسته انگور = Grapeseed Oil
152- هم افزایی = Synergy هم افزایی، تقویت متقابل
153- شامپوهای ضد شوره = Antidandruff Shampoo شامپو ضدشوره
154- کوله خاس = Butcher'S Broom
Butcher's Broom, Ruscus hyrcanus woron = کوله خاس، آسبری
155- حمایت مالی = Financial Support حمایت مالی
156- از بین بردن چربی = Fat Elimination از بین بردن چربی
157- هیدروکورتیزون = Hydrocortisone هیدروکورتیزون
158- اکتوپیروکس = Octopirox اکتوپیروکس
159- پروژرین = Progerin
progerin synthesis = سنتز پروژرین
پروژرین
160- استرچ مارک = Stretch Marks ترک های پوست


تلفظ stretch marks ↓
161- چای ترش = Hibiscus
Hibiscus, Hibiscus sabdariffa = چای مکه، چای گینه، معجون جاماییکا، هایبیسکوس، هیبیسکوس، چای ترش
162- علف چای = St.John'S Wort
St.John's wort, Hypericum perforatum = علف چای، علف سنجان، گل راعی، هزارچشم
163- پودر = Powder
Micro granulated powder = پودر میکروگرانوله، پودر گرانول شده، دانه دانه شده با اندازه های ریز

Powder puff = وسیله ای نرم برای پودرزنی

powder foundation = فنداسیون های پودری آرایش

pressed powder products = محصولات پودری فشرده

light beige powder = پودر بژ رنگ سبک 
either with sunscreen or other appropriate measures, like covering exposed skin
powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
پلی هولوزیدها واحدهای قندی هستند که به علت قطبیتشان تار و پودهایی برای به دام انداختن مولکول های آب تشکیل می دهند.
Broken powder = پودر خرد شده 

eyeshadow powder = پودر سایه چشم

loose powder = پودرهای نرم

Decolorizing powder = پودر دکلره

Powder Brush = برس پودر 
پودر 
پودری


تلفظ eyeshadow powder ↓


تلفظ loose powder ↓


تلفظ powder ↓
164- پلی ساکاریدها = Polysaccharides
sulphated polysaccharides = پلی ساکاریدهای سولفاته
پلی ساکاریدها 


تلفظ polysaccharides ↓
165- آلفا هیدروکسی اسید = Aha

تلفظ AHA ↓
166- کوآنزیم کیوتن = Coenzime Q10

تلفظ coenzime q10 ↓
167- صنعت آرایشی = Cosmetics Industry صنعت آرایشی 


تلفظ cosmetics industry ↓
168- سیر = Garlic
garlic shampoo = شامپو سیر
سیر 


تلفظ garlic ↓
169- شامپوها = Shampoos
selenium shampoos, Shampoos containing selenium sulfide such as Head & Shoulders. Selenium sulfide is a key ingredient in dandruff shampoos; it treats seborrheic dermatitis, dandruff and tinea versicolor. = شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید مثل برخی شامپوهای هد اندر شولد؛ سولفید سلنیوم یکی از ترکیبات کلیدی در شامپوهای ضدشوره است و سبوره درماتیت را نیز درمان می کند

shampoos, shampoo = شامپو، شامپوها 


تلفظ selenium shampoos ↓


تلفظ shampoos ↓
170- سورفکتانت = Surfactants
biosurfactants, amphiphilic compounds produced on living surfaces = بیوسورفکتانت ها، ترکیبات آمفی فیلی (دو خصلتی) که توسط ارگانیسم های سطحی تولید می شوند 
سورفکتانت، ماده فعال سطحی 


تلفظ biosurfactants ↓


تلفظ surfactants ↓


تلفظ surfactants2 ↓
171- فرابنفش = Ultraviolet
ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 


تلفظ ultraviolet or uv radiation ↓
172- شیمی = Chemistry
organic chemistry = شیمی آلی 
شیمی 


تلفظ chemistry ↓


تلفظ organic chemistry ↓
173- لوریل = Lauryl
sodium lauryl sulfate = سدیم لوریل سولفات 


تلفظ lauryl ↓


تلفظ sodium lauryl sulfate ↓
174- ازن = Ozone
secondary pollutants, A secondary pollutant is not directly emitted as such, but forms when other pollutants (primary pollutants) react in the atmosphere.Examples of a secondary pollutant include ozone, which is formed when hydrocarbons (HC) and nitrogen oxides (NOx) combine in the presence of sunlight; NO2, which is formed as NO combines with oxygen in the air; and acid rain, which is formed when sulfur dioxide or nitrogen oxides react with water. = آلاینده های ثانویه هوا که بر خلاف آلاینده های اولیه به شکل مستقیم وارد هوا نمی شوند. بلکه در اثر واکنش آلاینده های اولیه با عوامل دیگر ایجاد می شوند. از ازن تروپوسفری می توان به عنوان نمونه ای از آلاینده ثانویه نام برد. زیرا از واکنش هیدروکربن ها و اکسیدهای نیتروژن در حضور نور آفتاب ایجاد می شود. باران های اسیدی نمونه دیگری از آلاینده های ثانویه هستند. زیرا در اثر ترکیب اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن با آب باران ایجاد می شوند. 

tropospheric ozone, Ozone that is a constituent of the troposphere. The troposphere extends from the Earth's surface to between 12 and 20 kilometers above sea level = ازن تروپوسفری، ازنی که در لایه تروپوسفر جو زمین قرار دارد. تروپوسفر آن قسمت از جو زمین است که از سطح زمین تا فاصله 12 و 20 کیلومتری بالای سطح دریا ادامه دارد.

photochemical smog, haze in the atmosphere accompanied by high levels of ozone and nitrogen oxides = مه دود فوتوشیمیایی، دودآلود شدن هوا به علت وجود ازن و اکسیدهای نیتروژن 

Ozone, trioxygen, an inorganic molecule with the chemical formula O3 = ازن، تری اکسیژن 


تلفظ ozone ↓


تلفظ tropospheric ozone ↓
175- پپتیدها = Peptides
antimicrobial peptides = پپتیدهای آنتی میکروبیال، پپتیدهایی که خاصیت ضد میکروبی دارند

oligopeptides = اولیگوپپتیدها
مثلاً دتوکسیوم دارای پروفایل ایمنی عالی است.

تلفظ antimicrobial peptides ↓


تلفظ peptides ↓
176- راش = Rashes
skin rashes, noticeable change in the texture or color of your skin = راش پوستی، تغییر واضح در بافت و رنگ پوست 

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید