هوازی = aerobic  

هوازی = aerobic

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: معادل انگلیسی کلمه یا واژه هوازی، Aerobic می باشد.

هوازی چیست؟


هوازی = Aerobic
aerobic = هوازی، قابل زیستن یا رخ دادن فقط در شرایط حضور اکسیژن. به ورزش ها و رقص هایی که باعث افزایش ضربان قلب می شوند نیز گفته می شود.

aerobic respiration = تنفس هوازی که در میتوکندری سلول ها اتفاق می افتد.


واژه «هوازی» در مقالات سایت احسان حسنانی

آشنایی با آکنه، جوش صورت

آکنه بیماری دستگاه پیلوسباسه است که شامل ضایعات التهابی و غیرالتهابی می باشد. ضایعات غیرالتهابی را کمدون می گویند. کمدون ها می توانند سرسیاه یا سرسفید باشند. پاپول ها، پوستچول ها، نگول ها، کیست ها از دیگر انواع آکنه هستند. آکنه های خفیف با آنتی بیوتیک و آکنه های شدید با ایزوترتینوئین درمان می شوند.
 یكی از عوامل ایجاد آكنه، تكثیر باكتری پروپیونی آكنه است. این باكتری، یك میكروب چربی دوست و بی هوازی است و اكسیژن برای آن سم می باشد. این باكتری به صورت نرمال در فولیكول مو زندگی می كند.
 اكسیژن رسانی به فولیكول مو را افزایش می دهد و به همین علت میكروب های بی هوازی (از جمله باكتری پی آكنه) نمی توانند رشد كنند
 بنزوئیل پروکساید بنزوئیل پروكساید با مهار آنزیم لیپاز، هیدرولیز تری گلیسیریدها را كاهش می دهد و به این ترتیب از تبدیل شدن چربی به گلیسرول جلوگیری می كند. اگر این كار انجام نشود گلیسرول كه غذای باكتری P. Acne است در محیط فراهم می باشد از طرفی بنزوئیل پروكساید اكسید كننده است به همین علت اكسیژن آزاد شده برای باكتری پروپیونی آكنه سم است زیرا این باكتری بی هوازی می باشد.
مشاهده مطلب

باکتری پروپیونی آکنه و نقش آن در بروز آکنه

باکتری پروپیونی آکنه یک باکتری بی هوازی است که در منافذ پوست زندگی می کند و از پوست در برابر میکروب های بیماری زا دفاع می کند. در عوض از چربی های پوست تغذیه می کند و از محیط امن منافذ پوست به عنوان محل زندگی استفاده می کند. در واقع با پوست معامله می کند. پوست به این باکتری جا و غذا می دهد در عوض باکتری پروپیونی آکنه نگهبان پوست می شود. در اثر بسته شدن منافذ پوست، این باکتری شروع به رشد بیش از حد کرده و با دفع اسیدهای چرب و تکثیر بیش از حد موجب التهاب می شود و آکنه های التهابی را تشکیل می دهد.
مشاهده مطلب

تصفیه فاضلاب با روش های بیوتکنولوژی

تصفیه بیولوژیکی لجن فاضلاب با روشهای بیوتکنولوژی امکان پذیر است.
 4- هضم هوازی (Aerobic digestion)
 5- هضم بی هوازی (Anaerobic digestion)
مشاهده مطلب

پایان نامه کارشناسی ارشد احسان حسنانی

پایان نامه کارشناسی ارشد من در مورد قابلیت آبدهی توده های زیستی بود. بالا بودن حجم آب در لجن های بیولوژیکی یکی از معضلات فرایند تصفیه فاضلاب است.
 در این پژوهش علاوه بر روش های سنتی اندازه گیری قابلیت آب دهی مانند اندیس حجمی لجن (SVI)، زمان فیلتراسیون (TTF) و مقاومت ویژه فیلتراسیون (SRF) که در گذشته به کارگرفته می شده اند، از روش نسبتاً جدیدی به نام زمان مکش موئین (CST) استفاده شده است. با مقایسه نتایج به دست آمده از داده های این روش با روش های قدیمی، نتیجه گیری شد که این روش ساده تر بوده و نتایج بهتری ارائه می کند. بر اساس این یافته، در سراسر این پژوهش برای اندازه گیری قابلیت آب دهی از روش زمان مکش موئین استفاده شده است. هدف اصلی این مطالعه، اصلاح فرایندهای تغلیظ، پیش تصفیه و تصفیه لجن های فعال مازاد بوده است به طوری که در نهایت لجنی با قابلیت آب دهی بهتر تشکیل گردد. ته نشینی گرانشی، سونیکیشن و فرایند هضم بی هوازی دما-فازی به ترتیب به عنوان نمونه هایی از فرایندهای تغلیظ، پیش تصفیه و تصفیه انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفتند. نشان داده شد که بهترین فاکتور تغلیظ برای غلیظ کردن لجن فعال مازاد، محدوده غلظتی 2 تا 3 درصد TS بوده است. همچنین نشان داده شد که این محدوده غلظتی برای تسهیل و بهبود راندمان فرایند سونیکیشن نیز بهترین محدوده است. بر اساس این نتایج، عمل هضم زیستی بر روی لجن سونیکیت شده با غلظت جامدات 2درصد انجام-شد. اندازه گیری های قابلیت آب دهی نشان داد که انجام فرایند سونیکیشن کم انرژی و کم شدت قبل از عمل هضم-زیستی می تواند موجب بهبود آب دهی لجن فعال مازاد پس از عمل هضم گرمادوست گردد.
 قابلیت آب دهی، توده های زیستی، لجن فعال مازاد، تغلیظ، اولتراسوند، سونیکیشن ، هضم بی هوازی، زمان مکش موئین Abstract Biological wastewater treatment processes, through their microbial activities, produce huge amounts of excess biomass (waste activated sludge) which due to their large volume and polluted nature have caused serious problems both for the environment and the treatment plants. These biomasses usually contain a large amount of water. Therefore, the dewatering is considered as the best method for their volume reduction. Dewatering of these biomasses, however, is not always an easy process. In fact, Sludge dewatering is one of the most complicated and least understood processes in wastewater treatment.
مشاهده مطلب

کتاب تصفیه آب دکتر امیری

کتاب اصول تصفیه آب تألیف دکتر محمد چالکش امیری مدت زیادیست به عنوان یک کتاب درسی در بسیاری از رشته ها از جمله مهندسی شیمی تدریس می شود. نسخه جدید آن که سرفصلهایش در یک درس سه واحدی برای ما تدریس شده بود قرار بود که به صورت کتاب دیگری منتشر شود. من به عنوان یکی از دانشجویان دکتر امیری شخصا شاهد بوده ام که چه زحمات زیادی بابت تهیه این کتاب کشیده شد. به نوبه خودم سعی کردم تاجایی که می توانم برای تالیف این کتاب به دکتر کمک کنم. تابستان سال 81 زمان زیادی را برای ویراستاری و صفحه نگاری این کتاب کردم. از خاطرات آن روزها بازی های جام جهانی 2002 کره جنوبی و ژاپن بود که صبح ها برگزار می شد و من در چاپخانه نشر ارکان مشغول اصلاح غلطهای املایی و ویرایش کتاب بودم تا این که در نهایت در پاییز سال 94 بالاخره کتاب وارد قفسه های کتاب فروشی گردید. از ویژگی های نگارش دکتر امیری ساده نویسی و سبک مفهومی کتاب هایشان است. به همین علت مطالعه این کتاب را به علاقه مندان توصیه می کنم.
 در گذشته فاضلاب خانه ها را به رودخانه، دریا و بیابان می ریختند. باکتری های موجود در آب دریا شروع به تجزیه مواد آلی نموده و عمل تصفیه فاضلاب به صورت طبیعی انجام می شد. اما با افزایش جمعیت و زیاد شدن فاضلاب، ادامه این روند باعث می شود که موجودات و گیاهان آبزی که در اکوسیستم رودخانه به صورت همزیستی به سر می برند به علت فقدان اکسیژن، حیاتشان را از دست بدهند. در چنین سیستمی باکتری های بی هوازی به باکتری های هوازی غلبه کرده و مواد آلی را به ترکیبات سمی تبدیل می کنند. مراحل انجام تصفیه فاضلاب شهری به این صورت است: فاضلاب ورودی از آشغال گیر عبور نموده و پس از پمپاژ به کانال شن گیر و چربی گیر، وارد حوضچه ته نشینی اولیه می شود. فاز بالایی این حوضچه پس از تصفیه بیولوژیکی وارد حوضچه ته نشینی ثانویه شده و پس از کلرزنی به فاضلاب تصفیه شده تبدیل می گردد. فاز زیرین حوضچه ته نشینی اولیه و ثانویه به تانک جمع آوری لجن هدایت شده و به واحد تصفیه لجن ارسال می شود.
 تصفیه ثانویه شامل تصفیه بیولوژیکی و کاهش آلودگی بیولوژیک فاضلاب BOD می باشد. به همین علت تصفیه ثانویه را تصفیه بیولوژیکی نیز می نامند. تصفیه بیولوژیک به سه دسته تقسیم بندی می شود: 1- تصفیه هوازی (Aerobic): در حضور میکروارگانیسم هایی که از اکسیژن محلول در آب استفاده می کنند.
 2- تصفیه بی هوازی (Anaerobic) : با استفاده از میکروارگانیسم هایی که اکسیژن خود را از سایر منابع مثل مواد شیمیایی اکسیژن دار تأمین می کنند.
 3- تصفیه بیولوژیکی اختیاری (Facultative) : با استفاده از میکروارگانیسم هایی که در شرایط مختلف در هر دو حالت هوازی و بی هوازی کار می کنند.
 تصفیه هوازی بوی نامطلوبی ندارد و می تواند در فضای باز انجام شود. تصفیه بی هوازی بوی نامطلوبی دارد و باید در تانکهای در بسته انجام شود. تصفیه لجن حاصل از روش بی هوازی هزینه زیادی می برد. به همین علت فاضلاب های شهری را معمولاً با این روش تصفیه نمی کنند. معمولترین روش های تصفیه فاضلاب شهری عبارتند از: 1- سیستم لاگونی: تصفیه طبیعی فاضلاب در گودال های کم عمق مستطیلی به نام لاگون یا برکه
مشاهده مطلب

برند آرایشی بهداشتی بوتگاورد


 نمک های روی: کنترل باکتری های بی هوازی مثل پروپیون باکتریوم آکنه
مشاهده مطلب

واژه «هوازی» در منابع و ترجمه های احسان حسنانی
40cheragh4

کانال تلگرام اصلی

@hosnani1
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید