اکتیو آرایشی بهداشتی لاناسیتین 

اکتیو آرایشی بهداشتی لاناسیتین

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: لاناسیتین مخلوط عصاره آلتراموناس و کریسنتموم است که به عنوان ضدآلودگی می تواند در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده شود. بروشور این محصول توسط احسان حسنانی ترجمه شده است.
در عصر حاضر تاثیرات شدید آلودگی هوا بر سلامت بدن و به ویژه تاثیرات آن بر پوست، قابل چشم پوشی نیست. پوست به عنوان اندامی که در تماس مستقیم با محیط است، مستقیماً در معرض تهاجمات سمی آلودگی های محیط قرار گرفته و با شتاب بیشتری پیر می شود! محققان عناصر مختلف تشکیل دهنده آلاینده های هوا و نحوه برهمکنش آنها با پوست و سیستم دفاعی پوست را مطالعه نموده و برای محافظت از پوست در برابر آلاینده های هوا توسط یک محصول آرایشی، ماده موثره ای به نام لاناستین را ابداع نموده اند.
لاناستین از دو ارگانیزم زنده به دست می آید که زیستگاه طبیعی هر روی آنها، محیط هایی بسیار خشن می باشد:
• یکی از این ارگانیزمها باکتری آلتروموناس ماکلئودی است که زیستگاه طبیعی آن شکاف های هایدروترمال اعماق اقیانوس ها است. یعنی جایی که به علت تراوش مواد جبه زمین از داخل این شکاف ها موادی سمی چون سولفیدهیدروژن، آهن، منگنز، روی و مس وارد اقیانوس شده و محیط را بسیار آلوده و مسموم می سازد.
hydrothermal
شکاف های هایدروترمال اعماق اقیانوس
بی شک ارگانیزمی که توانسته در این محیط مسموم زندگی کند دارای ویژگی منحصر به فردی بوده است . دانشمندان آتریوم با مطالعه بر روی این باکتری، پرده از این راز برداشته و در درون بدن این باکتری، پلی ساکارید مخصوصی کشف کرده اند که مقاومت این باکتری در برابر محیط های آلوده را می توان به وجود آن نسبت داد. اثر محافظتی این اگزو پلی ساکارید (EPS) توسط آزمایش های In vivo و In vitro اثبات شده است.
• دیگری گیاهی به نام کریسنتلوم ایندیکوم است که زیست گاه طبیعی آن کوهستانهای زیر استوایی آمریکای جنوبی است که تابش خورشید در آن مناطق بسیار شدید است. این گیاه آنقدر مقاوم است که می تواند بدون اینکه آسیب ببیند در معرض پرتوهای شدید فرابنفش آفتاب این مناطق زندگی کند. در درون بدن این گیاه موادی تولید می شوند که می توانند رادیکال های آزاد را از بین ببرند.
chrysantelum
. برای اثبات اثربخشی لاناستین آزمایشی طراحی شده که در آن از سلولهای پوستی جداشده از بدن انسان (توسط جراحی پلاستیک) به عنوان مدلی برای پوست زنده و از دود سیگار به عنوان مدلی برای آلاینده های هوا استفاده شده است. برای کمّی سازی میزان آسیب های وارد آمده توسط دودسیگار به غشاء این سلولها و همچنین جراحت های ایجاد شده در DNA این سلولها از تکنیک هایی مثل «آزمون جذب نیوترال رد» و آزمایش سه بعدی «آشکارسازی تخریب DNA» استفاده شده است.

لاناستین را می توان در فرمولاسیون محصولاتی مانند کرم های ضد آلودگی، پاک کننده های آرایش و ماسک های پاک کننده به عنوان ماده موثره به کار برد.

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- باکتری = Bacterium
corynebacterium xerosis = کورینه باکتری زروسیس 

propionibacterium acnes = باکتری های پروپیونی آکنه
2- سمی = Toxic
acute oral toxicity = مسمومیت دهانی حاد 

aquatic toxicity = سمیت آبی 

cytotoxicity = سمیت سلولی 

ecotoxicity = سمیت محیطی 

non toxic = غیر سمی

phototoxicity = سمیت نوری 


تلفظ exposure to toxic chemicals ↓


تلفظ non toxic ↓


تلفظ toxicity ↓
3- رادیکال های آزاد = Free Radicals
4- پلی ساکارید = Polysaccharide
exopolysaccharide = پلی ساکاریدهای برون سلولی

sulphated polysaccharides = پلی ساکاریدهای سولفاته


تلفظ polysaccharides ↓

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریداگر مطالعه این مطلب برایتان مفید بود، روی دکمه زیر کلیک کنید !