اثر پلی ساکاریدها در ممانعت از پروکسی شدن لیپیدها 

اثر پلی ساکاریدها در ممانعت از پروکسی شدن لیپیدها

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
کارشناس ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی ، دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس تهران


چکیده: پلی ساکاریدهای برون سلولی قادر به ممانعت از پروکسی شدن لیپیدها در اثر پرتوهای فرابنفش هستند.
پرتوهای فرابنفش موجب تشکیل گونه های فعال اکسیژن در پوست می گردد که هیدروژن پروکسید یکی از آنها است. پروکسیدها موجب تخریب لیپید، پروتئین و DNA در پوست می شوند. پروکسی شدن لیپیدهای غشاء پوست باعث تغییر سیالیت و قدرت مخابره-ای آنها و نتیجتاً تغییرات التهابی ، پیری زودرس پوست و رشد نامتقارن سلولها می گردد. پاسخ غشاء های سلولی به استرس های اکسیدانی را می توان با روش فلوسایتومتری اندازه گیری نمود. در این تکنیک از 5-دو دکانوئیل آمینو فلورسین (C11-fluor)، یکی از مشتقات سبز رنگ لیپوفیل فلورسین، به عنوان پروب استفاده می شود. این ماده به علت ماهیت چربی دوستش به راحتی وارد غشاء سلول می گردد. اکسیداسیون این ماده توسط گونه های واکنش پذیر لیپوفیلی مثل رادیکالهای لیپید پروکسیل سیگنالهای فلورسنت را نابود می نماید. شدت کاهش سیگنالهای فلورسانی شاخصی پویا برای فرایندهای اکسیدانی در غشاء سلول می باشد.
پروکسی شدن لیپیدها


پروتکل: سلولهای کراتینوسیت انسان در یک محیط کشت ویژه ی عاری از سرم یک بار با ماده تحت آزمون (اگزوپی در غلظت 0.1%)، یک بار با آنتی اکسیدان سنتزی BHA درغلظت 50μM (به عنوان کنترل مثبت ) برای مدت 24 ساعت گرمخانه گذاری گردیدند. سپس ماده C11-fluor (پروب فلورسان لیپوفیلی ) وارد محیط کشت گردیده و پس از 45 دقیقه (زمان کافی برای ورود این ماده به غشاء سلولهای کراتینوسیت) با شستشو خارج گردید. اگزوپی و BHA مجدداً به محیط کشت اضافه شده، و سلولهای کراتینوسیت توسط پرتوهایUVB با شار 201 mJ/cm2 تحت چالش قرار گرفتند. پس از یک ساعت کشت مجدد، آبکشی و عمل آوری با آنزیم تریپسیناز انجام شد. خاصیت فلورسانی پروب با روش فلوسایتومتری برای تعداد مشخصی از سلول (1000 سلول) اندازه گیری شد. کاهش فلورسانی ، منعکس کننده اکسیدشدن پروب در اثر افزایش مقدار لیپیدهای پروکسیدشده در غشاء سلول می باشد.
فلزات سنگین
نتایج حاصل از آزمایش فلورسنس نشان دهنده محافظت غشاء سلولهای کراتینوسیت در برابر تشکیل رادیکال می باشد. مواجهه سلولها در برابر پرتوهای فرابنفش منجر به افزایش معنادار پروکسی شدن لیپید در سلولها می گردد. در همان شرایط، آنتی اکسیدان سنتزی BHA (کنترل مثبت ) پروکسی شدن لیپیدها را 76 درصد کاهش داد. همزمان، محافظت با اگزوپی میزان محافظت را 28 درصد افزایش داد. میزان محافظت متناسب با افزایش دوز افزایش می یابد.

نتیجه: اگزوپی به شکل معناداری از پروکسی شدن لیپیدهای غشاء سلولی پوست در اثر پرتوهای فرابنفش محافظت نموده و به این ترتیب از پیری پوست در اثر نور خورشید جلوگیری به عمل می آورد.


مطلب قبلی: اثر پلی ساکاریدها در زدایش فلزات سنگین

مطلب بعدی: فلزات سنگین

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- التهاب = Inflammation
anti-inflammation = ضدالتهاب

Reducing scalp inflammation = کاهش التهاب پوست سر


تلفظ inflammation ↓
2- آبکشی = Rinse
acid rinse = محلول یا امولسیونی که دارای خاصیت اسیدی بوده و برای انسداد کوتیکول های مو بعد از شامپو کردن یا استفاده از محصولات شیمیایی به کار می رود.

after rinse = محصول آرایشی بهداشتی که برای آبکشی موها بعد از آرایش مو یا به کار بردن محصولات خاص استفاده می شود.

color rinses, color rinse = رنگ موهای قابل آبکشی 
رنگ موهایی که با یک بار شستشو پاک می شوند

تلفظ rinsed ↓
3- کراتینوسیت = Keratinocytes
human epidermal keratinocytes, HEK = کراتینوسیت های اپیدرم انسان


تلفظ keratinocytes ↓
4- سنتزی = Synthetic

تلفظ synthetic chemicals ↓
5- دوز = Dose
6- پیری زودرس = Premature Aging
7- پروکسی = Peroxy
8- فلزات سنگین = Heavy Metals
9- غشاء سلولی = Cell Membrane
10- گونه های فعال اکسیژن = Reactive Oxygen Species

تلفظ reactive oxygen species ↓
11- آنتی اکسیدان = Antioxidant

3270

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید