گواهی GMP چیست؟ 

گواهی GMP چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
متاسفانه در حال حاضر از انجام فعالیت های مشاوره ای معذورم.


چکیده: برای حصول اطمینان از اینکه محصول آرایشی بهداشتی در شرایط مطلوبی تولید می شود، تولیدکنندگان موظف هستند الزامات خاصی را رعایت نموده و گواهی GMP دریافت نمایند.

GMP مخفف کلمات Good Manufactory Processes به معنای روش های خوب تولید می باشد.

گواهی GMP برگه ایست که در آن ارگان صادرکننده گواهی می کند که فلان شرکت تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی که آدرس کارخانه اش در فلان مکان است، فرآیندهای تولید خود را داوطلبانه به منظور ممیزی در اختیار آن سازمان قرار داده و آن سازمان پس از انجام بازدیدها و ممیزی های لازم، این تأییدیه را به آن ها اعطا نموده است. GMP در واقع قسمتی از تضمین کیفیت است که برای حصول اطمینان از مطابقت فرآیندهای تولید یک کارخانه با استانداردهای کیفیت تدوین می شود.
certificate of GMP
نمونه گواهی GMP قدیمی
در گواهی GMP های قدیمی تر عبارات زیر درج می شد:
This document duly attests that the company [name of company] declared to ministry of health of [name of country] that the cosmetic manufacturing site [name and address of manufacturing site] has voluntarily undertaken to confirm its manufacturing process to the Good Manufacturing Practices for cosmetic products as recommended by the council of Europe (Guidelines for cosmetic Good Manufacturing Practices – 1995)/Colipa.
* The above text is accepted and confirmed

این مدرک گواهی می کند که شرکت [نام شرکت تولید کننده] به وزارت بهداشت [نام کشور] اظهار نموده که کارخانه تولیدی اش واقع در [آدرس کارخانه] داوطلبانه تعهد نموده که فرایندهای تولیدی اش با شرایط مطلوب تولید پیشنهاد شده توسط شورای اروپا یا کولیپا تحت عنوان راهکارهای تولید مطلوب مصوب 1995 مطابقت داشته باشد.
* متن بالا مورد قبول و مورد تایید است.
با وجود اینکه دستورالعمل های ارائه شده سال ۱۹۹۵ درحال حاضر از رده خارج شده و از جولای ۲۰۱۳ قوانین جدید در دستور کار قرار گرفته، اما ارائه مدارک با فرمت قدیمی برای وزارت بهداشت قابل قبول تر و راحت تر است.
نکته قابل تامل درج عبارت ستاره دار بالا است که مفهوم خاصی هم ندارد اما بارها شده که کارشناسان وزارت بهداشت روی وجود این جمله حساسیت نشان داده اند و مدارک فاقد این جمله را رد کرده اند!
. طبق قوانین جدید، تمام محصولات آرایشی که در بازار اروپا عرضه می شود باید با استاندارد ایزو ۲۲۷۱۶ مطابقت داشته باشند. این دستور العمل ها در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است.
از یک طرف شرکتهای خارجی ISO 22716 را ملاک قرار می دهند و به آن بسنده می کنند، از طرف دیگر وزارت بهداشت به درج عبارت GMP حساسیت به خرج داده و آن را الزامی می دانند. راهکاری که من برای رفع این مشکل ارائه کردم این است که با مذاکره با شرکت تولیدکننده از آنها می خواهم که عبارت cosmetic-Good Manufacturing Practices (GMP) را در گواهی GMP خود درج کنند. به نمونه زیر توجه کنید:
new GMP
نمونه گواهی GMP جدید
نکته های مهم:
ارگان صادر کننده گواهی GMP در کشورهای مختلف فرق می کند.
آدرس کارخانه تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی باید در گواهی GMP درج شود در غیر اینصورت مورد تایید وزارت بهداشت قرار نمی گیرد


مطلب قبلی: برچسب اصالت

مطلب بعدی: پروانه بهداشتی

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- وزارت بهداشت = Ministry Of Health
2- سمی = Toxic
acute oral toxicity = مسمومیت دهانی حاد 

aquatic toxicity = سمیت آبی 

cytotoxicity = سمیت سلولی 

ecotoxicity = سمیت محیطی 

non toxic = غیر سمی

phototoxicity = سمیت نوری 


تلفظ exposure to toxic chemicals ↓


تلفظ non toxic ↓


تلفظ toxicity ↓
3- GMP = Good Manufacturing Practice

تلفظ good manufacturing practice ↓
4- اتحادیه اروپا = European Union

تلفظ european union ↓
5- ممیزی = Audit

تلفظ internal audits should be conducted ↓
6- داوطلبانه = Voluntary
7- تضمین کیفیت = Quality Assurance
8- حاد = Acute
9- ارگان صادرکننده = Issuing Organization
10- استانداردهای کیفیت = Quality Standards
11- شرایط مطلوب تولید = Good Manufacturing Practice

تلفظ good manufacturing practice ↓
12- ISO 22716 = Iso 22716

تلفظ ISO 22716,2007 ↓


تلفظ ISO 22716 ↓

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید