ژینکوماستی چیست؟ 

تلگرام آرایشی بهداشتی تبلیغ کتاب شوینده ها

ژینکوماستی چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی


چکیده: ژنیکوماستی یا بزرگ بودن پستان در آقایان در ورزشکاران و افرادی که از هورمون های استروئیدی استفاده می کنند و در مصرف آن داروها زیاده روی می کنند، رایج است. ژنیکوماستی می تواند به خودی خود برطرف شود و یا با دارو یا جراحی درمان گردد.
ژنیکوماستی به بزرگ بودن پستان در آقایان گفته می شود. این گونه بزرگی پستان معمولا به صورت نامتقارن و به شکل یک طرفه بوده و علت آن معمولا وراثتی و مادرزادی می باشد.
ورزشکاران و افرادی که از هورمون های استروئیدی و آندروژن استفاده می کنند، اگر در مصرف این داروها زیاده روی نمایند، مبتلا به ژنیکوماستی می شوند.
تعریف علمی: ژنیکوماستی ورم بافت پستان در پسرها و مردان است که در اثر به هم خوردن تعادل هورمون های استروژن و تستسترون ایجاد می شود.
ژنیکوماستی ممکن است یک یا هر دو پستان را تحت تأثیر قرار داده و شکل آن ها را نامتقارن نماید. اگرچه این عارضه حتی در نوزادان و پسرهای در حال بلوغ و مردان مسن نیز ممکن است ایجاد شود.
در کل ژنیکوماستی مسئله مهمی نیست اما کنار آمدن با آن، برای بسیاری از افراد مشکل است. افراد مبتلا به ژنیکوماستی معمولا در داخل پستان ها احساس درد نموده و از ظاهر سینه هایشان خجالت می کشند. ژنیکوماستی می تواند به خودی خود برطرف شود. اما اگر برطرف نشد، با استفاده از دارو و یا جراحی قابل رفع است.


مطلب قبلی: میکرونیدلینگ

مطلب بعدی: مراقبت از موی رنگ شده

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- هورمون = Hormone
male hormones = هورمونهای مردانه

melanin stimulating hormone, α-MHS = هورمون تحریک ملانین


تلفظ hormone ↓
2- تستسترون = Testosterone
dihydrotestosterone (DHT) level = میزان دهیدروتستوسترون

conversion of testosterone into DHT (dihydrotestosterone) = تبدیل تستسترون به دی هیدرو تستسترون
3- سترون = Strile
4- وراثت = Hierarchy
5- استروئید = Steroids
6- افرا = Maple
Red Maple, Acer rubrum = افرای قرمز، افرای مرداب، افرای شکر

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریداگر مطالعه این مطلب برایتان مفید بود، روی دکمه زیر کلیک کنید !