ژینکوماستی چیست؟ 

ژینکوماستی چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی


چکیده: ژنیکوماستی یا بزرگ بودن پستان در آقایان در ورزشکاران و افرادی که از هورمون های استروئیدی استفاده می کنند و در مصرف آن داروها زیاده روی می کنند، رایج است. ژنیکوماستی می تواند به خودی خود برطرف شود و یا با دارو یا جراحی درمان گردد.
ژنیکوماستی به بزرگ بودن پستان در آقایان گفته می شود. این گونه بزرگی پستان معمولا به صورت نامتقارن و به شکل یک طرفه بوده و علت آن معمولا وراثتی و مادرزادی می باشد.
ورزشکاران و افرادی که از هورمون های استروئیدی و آندروژن استفاده می کنند، اگر در مصرف این داروها زیاده روی نمایند، مبتلا به ژنیکوماستی می شوند.
تعریف علمی: ژنیکوماستی ورم بافت پستان در پسرها و مردان است که در اثر به هم خوردن تعادل هورمون های استروژن و تستسترون ایجاد می شود.
ژنیکوماستی ممکن است یک یا هر دو پستان را تحت تأثیر قرار داده و شکل آن ها را نامتقارن نماید. اگرچه این عارضه حتی در نوزادان و پسرهای در حال بلوغ و مردان مسن نیز ممکن است ایجاد شود.
در کل ژنیکوماستی مسئله مهمی نیست اما کنار آمدن با آن، برای بسیاری از افراد مشکل است. افراد مبتلا به ژنیکوماستی معمولا در داخل پستان ها احساس درد نموده و از ظاهر سینه هایشان خجالت می کشند. ژنیکوماستی می تواند به خودی خود برطرف شود. اما اگر برطرف نشد، با استفاده از دارو و یا جراحی قابل رفع است.


مطلب قبلی: میکرونیدلینگ

مطلب بعدی: مراقبت از موی رنگ شده

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- هورمون = Hormone
male hormones = هورمونهای مردانه

melanin stimulating hormone, α-MHS = هورمون تحریک ملانین


تلفظ hormone ↓
2- تستسترون = Testosterone
dihydrotestosterone (DHT) level = میزان دهیدروتستوسترون

conversion of testosterone into DHT (dihydrotestosterone) = تبدیل تستسترون به دی هیدرو تستسترون
3- سترون = Strile
4- وراثت = Hierarchy
5- استروئید = Steroids
6- افرا = Maple
Red Maple, Acer rubrum = افرای قرمز، افرای مرداب، افرای شکر

7582

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید