کتاب فراورده های آرایشی بهداشتی دکتر جواد شکری  

کتاب فراورده های آرایشی بهداشتی دکتر جواد شکری

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: کتاب فرآورده های آرایشی بهداشتی (کلیات، فرمولاسیون و روش ساخت) تالیف دکتر جواد شکری عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، نشر افروز چاپ اول بهار 82 با استفاده از معتبرترین منابع آرایشی بهداشتی نوشته شده و فرمولاسیون های مهم با ذکر روش ساخ در آن درج شده است. از ویژگی های جالب این کتاب می توان به ایندکس عمومی فارسی و انگلیسی و ایندکس مواد شیمیایی و ارائه رفرنس های در انتهای هر فصل نام برد.
کتاب شکری
پوست برای یک کازمتیک شناس مانند کاغذ برای یک هنرمند است. همانگونه که هنرمند برای خلق اثر هنری نیازمند دانستن جنس کاغذ و ساختار آن می باشد، کازمتیک شناس نیز نیازمند داشتن اطلاعات کافی و دقیق در خصوص پوست است.
مساحت پوست در یک فرد بالغ بیش از 2 متر مربع می باشد.
پوست پس از عضلات اسکلتی، سنگین ترین عضو بدن می باشد.
دو نوع پوست در انسان وجود دارد: پوست فاقد مو و پوست مودار. نوع اول در کف دست ها و پاها یافت می شود و فاقد فولیکول می باشد. نوع دوم که دارای فولیکول مو می باشد، در پوست سر و صورت فراوان است. پوست کف دست و کف پا از نوع بدون مو می باشد.

glabrous skin is found on the ventral portion of the fingers, palms, soles of feet and lips
دو نوع پوست در بدن وجود دارد. پوست بی مو یا گلابوروس که که کف دست، کف پا، کف انگشتان و لب ها را تشکیل می دهد. پوست مودار دارای فولیکول و غدد سبابه است. پوست بی مو، بدون فولیکول و بدون غدد سبابه است. برای اطلاعات بیشتر، کتاب پوچرز، صفحه 394 را بخوانید.
Source:
پوشش اسیدی پوست، لایه ای شامل اسیدهای آلی، فلور میکروبی، بافرهای شیمیایی، عوامل سم زدا و عوامل ضد باکتری میباشد که از پوست در برابر عوامل شیمیایی و میکروبی محافظت می کند.

acid mantle is a very fine, slightly acidic film on the surface of human skin
پوشش اسیدی، لایه بسیار نازکی است که روی سطح سلول های پوست قرار می گیرد و مواد شیمیایی و باکتری ها در آن قرار دارند.
Source:
وظایف پوست را می توان به دو دسته حفاظتی و ارتباطی تقسیم بندی کرد. حفاظت میکروبی، حفاظت شیمیایی، حفاظت از اشعه های مضر، حفاظت حرارتی و حفاظت الکتریکی جزء دسته اول است. ادراک و احساس محرک های خارجی مثل احساس فشار، دما و درد جزء نوع دوم وظایف پوست به شمار می آیند.

skin duties cosmonva
وظایف پوست به شرح زیر می باشد: 1 – محافظت در برابر سرما، گرما و پرتوها 2 – محافظت در برابر فشار، باد و اصطکاک 3 – محافظت در برابر مواد شیمیایی 4 – محافظت در برابر عوامل میکروبی 5 – محافظت از پوست در برابر اتلاف رطوبت: از تبخیر بی رویه آب از بدن جلوگیری می کند. 6 – دفاع در برابر میکروارگانیسم های مهاجم 7 – جذب مواد خاص 8 – تعریق و خنک کردن پوست 9 – تنظیم حرارت بدن 10 – ادراک و حس فشار، دما، درد و غیره
منبع: cosmonova
اصلی ترین لایه اپیدرم لایه شاخی نام دارد که مانع و محافظ در برابر عوامل خارجی می باشد و وظیفه اپیدرم، حفظ حالت طبیعی و مطلوب لایه شاخی می باشد.

کورنئوسایت چیست؟

لایه شاخی از سلول های مرده و مقام به آب به نام کورنئوسایت ها تشکیل شده است که توسط ترکیبات چربی به یکدیگر متصل شده اند. لایه شاخی یک بافت متراکم و با دانسیته بالا دارد. به همین علت گاهی به لایه شاخی لایه فشرده نیز گفته می شود.

اپیدرم زنده چیست؟

اپیدرم زنده به سلول های اپیدرم قرار گرفته در زیر لایه شاخی اطلاق می گردد که خود از لایه های زایا، خاردار، دانه دار و روشن تشکیل شده است.
به سلول های لایه های زیرین اپیدرم زنده، اصطلاحا کراتینوسایت گفته می شود. کراتینوسایت ها یا کراتینوسیت ها از تقسیم میتوز سلول های لایه بازال تشکیل شده است. در اثر تقسیم سلول های لایه زایا، سلول های دختر ایجاد شده و به سمت سطح پوست رانده می شود.

layered structure of the skin
ساختار پوست را می توان به دیوارهای آجری تشبیه کرد که در آن کورنئوسایت ها آجر و ترکیبات چربی لیپیدها، ملات سیمانی این دیوار را تشکیل می دهند. سلول های مرده و لایه شاخی، بخش مرده اپیدرم هستند و سایر لایه ها از جمله لایه شفاف، دانه دار، زایا بخش زنده اپیدرم را تشکیل می دهند. در اپیدرم زنده، لایه ای به نام لایه زایا وجود دارد که در آن کراتینوسیت ها و ملانوسیت ها وجود دارند. ملانوسیت ها، رنگدانه ملانین را وارد کراتینوسیت ها می کنند. در این شکل، سلول های لایه خاردار به صورت خاردار نمایش داده شده تا به خوبی در ذهن بماند. ولی در واقعیت به این شکل نیست. این شکل کاملا شماتیک می باشد. به همین منظور، سلول های لایه دانه دار به صورت نقطه نقطه و دانه دار نشان داده شده است.
Source:
viable epidermis
اپیدرم زنده شامل لایه زایا، خاردار، دانه دار و شفاف
Source:

فاکتور مرطوب کننده طبیعی چیست؟

در حرکت سلول ها از لایه زایا به سمت سطح سلول و لایه شاخی، اجزاء سلولی به تدریج تخریب می شوند. باقی مانده های تخریب اجزاء سلولی، مجموعه ای از اسیدهای آمینه با خاصیت جاذب الرطوبه می باشد که به آن ها فاکتور مرطوب کننده طبیعی یا NMF گفته می شود. فاکتور مرطوب کننده طبیعی، یک منبع ذخیره آب برای لایه شاخی عل می کند و عمدتا از ترکیباتی مثل پیرولیدون کربوکسیلیک اسید، اوره و اسید لاکتیک تشکیل شده است.

nmf composition pouchers 397
 ترکیب درصد فاکتور مرطوب کننده طبیعی یا NMF: همانطور که می بینید 40 درصد ترکیب درصد NMF ها را اسبد آمینه آزاد تشکیل می دهد. لاکتات یا لاکتیک اسید 12 درصد، پیرولیدون کربوکسیلیک اسید، اوره، نمک های معدنی، قندها، اسیدهای آلی، پپتیدها و یوروکانیک اسید، ترکیبات دیگر تشکیل دهنده NMF ها می باشد.
منبع: پوچرز ، ص 397

پیرولیدون کربوکسیلیک اسید

پیرولیدون کربوکسیلیک اسید یا PCA در ترکیبات مرطوب کننده استفاده شده و مرطوب کنندگی به مراتب بالاتری نسبت به فرآورده های مرطوب کننده فاقد آن ایجاد می کند.

Sodium pyrrolidone carboxylic acid is the major Natural Moisturing factor (NMF) found in human skin
ساختار شیمیایی پیرولیدون و پیرولیدون کربوکسیلیک اسید. همانطور که گفته شد، پیرولیدون کربوکسیلیک اسید، یکی از عوامل و فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی پوست است.
Source:

اوره

اوره یکی از اجزاء عمده فاکتور مرطوب کننده پوست را تشکیل می دهد. اوره در غلظت های پایین تر، مرطوب کننده قوی و در غلظت های بالاتر، خاصیت لایه بردار دارد. اوره در غلظت های مشابه، اثر مرطوب کنندگی بهتر و تحریک کنندگی کمتری در مقایسه با گلیسرول دارد.
اوره در ترکیب با اسید لاکتیک برای درمان ایکتیوزیس استفاده می شود.

Eucerin Hand Creme Urea is moisturiser Enriched with Urea and Lactate
کرم دست اوسرین حاوی 5 درصد اوره به عنوان مرطوب کننده، حاوی اوره و لاکتات
Source:

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک جزء مهم دیگر NMF می باشد. اسید لاکتیک، اسید آلفا هیدروکسی به شمار می آید و علاوه بر مرطوب کنندگی، سبب افزایش سرعت تجدید سلول های پوست و به تعویق انداختن پیری پوست می گردد.
اسید لاکتیک سبب افزایش تولید سرامیدها توسط کورنئوسیت ها می گردد. اسیدلاکتیک دارای دو ایزومر نوری D و L می باشد که ایزومر L آن مرطوب کنندگی قوی تری دارد.

Differential expression of lactic acid isomers
لاکتیک اسید دو ایزومر چپ گرد و راست گرد دارد و ایزومر چپ گرد آن، مرطوب کننده قوی است. لاکتیک اسید یک اسید آلفا هیدروکسی می باشد و گروه هیدروکسیل، روی کربن آلفا قرار دارد.
Source:

نوسازی سلولی

سیستم کنترل کننده رشد و تجدید اپیدرم بسیار پیچیده است و ترکیبات زیادی مثل فاکتور رشد اپیدرم، نوکلئوتیدهای حلقوی، پروستاگلاندین ها، کلسیم و مواد مهارکننده تقسیم سلولی در آن نقش دارند.

لایه میانی پوست

درم چارچوب نگهدارنده و بستر حمایت کننده اپیدرم می باشد. درم همچنین با داشتن مویرگ های خونی، اپیدرم را تغذیه می کند. درم یا بخش میانی پوست، متشکل از یک بافت پیوندی می باشد که این بافت پیوندی، شامل یک شبکه متراکم از فیبرهای پروتئنی مثل کلاژن و الاستین است که توسط یک ژل ویسکوالاستیک به نام ماده زمینه ای احاطه شده است.
ساخت، نگهداری و آرایش بافت پیوندی درم، توسط سلول های فیبروبلاست انجام می گیرد.
قسمت عمده درم یعنی حدود 75 درصد آن را کلاژن تشکیل می دهد. الاستین، رتیکولین و ماده زمینه ای از دیگر اجزاء تشکیل دهنده درم می باشند. الاستین 4 درصد، رتیکولین 4 درصد و ماده زمینه ای 20 درصد وزن اپیدرم را تشکیل می دهد.
کلاژن 75 درصد وزن خشک درم و 30 درصد وزن مرطوب درم را تشکیل می دهد.
ماده زمینه ای، کمپلکسی از مولکول های پروتئینی به نام پروتئوگلایکن ها هستند که حاوی نمک، آب و گلوکزآمینوگلایکن ها می باشند. شناخته شده ترین گلوکزآمینوگلایکن، اسید هیالورونیک و کندروتین سولفات است.
درم از سلول های مختلفی تشکیل شده است و علاوه بر فیبروبلاست ها حاوی سلول های دیگری از جمله ماست سل ها نیز می باشد. ماست سل ها در نزدیک عروق خونی کوچک پوست قرار دارند و در ساخت و ترشح هپارینو هیستامین و پروستاگلاندین فعال است.
سلول های لانگرهانس در حفظ و بقای سیستم ایمنی پوست، نقش حیاتی دارند.

غدد عرق

غدد عرق که فقط در پستانداران وجود دارد به دو نوع آکرین و آپوکرین تقسیم بندی می شوند. آپوکرین غدد عرق زیربغل است که در نواحی دیگری مثل نواحی تناسلی یافت می شود. آپوکرین ها، ترشحات خود را به مجرای فولیکول ترشح می کنند و از آن طریق به سطح پوست می رسانند. ترشحات غدد آپوکرین، غلیظ، استریل و در ابتدا بی بو است ولی بلافاصله پس از رسیدن به سطح پوست، توسط باکتری ها، عمدتا دیفتروئیدها تجزیه شده و در اثر این تجزیه میکروبی، ایجاد بوی نامطبوع خصوصاً در ناحیه زیر بغل می کند.
ترشحات غدد آکرین بر خلاف آپوکرین دارای ویسکوزیته پایین است و عمدتا حاوی آب و نمک می باشد. اکرین ها مستقیماً به پوست راه دارند.
بعضی از مواد می توانند نفوذپذیری پوست را افزایش دهند. آب، گلیسرول، اتانول، فنول اوره، املاح آلومینیوم و اسیدهای چرب از جمله موادی هستند که می توانند تراوایی پوست را افزایش دهند. کف دست ها و پاها ضخیم ترین لایه شاخی را دارند اما بر خلاف انتظار، نفوذپذیری و تراوایی بالاتری در برابر آب دارند.

sweat glands
ساختار پوست: غدد آکرینی و آپوکرینی در این شکل نمایش داده شده است.
Source:

درماتیت چیست؟

التهاب پوست، اصطلاحاً درماتیت نامیده شده و شامل کلیه تغییراتیست که در بافت های زنده آسیب دیده ایجاد می گردند. علائم درماتیت عبارتند از:
1 – قرمزی یا اریتما
2 – تورم یا ادما
3 – وسیع شدن قرمزی و تورم (Flare)
مراقبت از پوست شامل سه مرحله کلی پاک کردن (Cleansing)، تقویت (Toning) و مرطوب کردن (Noisturizing) است.

تقسیم بندی انواع پوست

پوست انسان معمولاً در 4 گروه طبقه بندی می شود که اساس این طبقه بندی بر مبنای قدرت غدد سبابه در ترشح و تولید چربی یا سبوم می باشد.

اتلاف نامحسوس آب از پوست

پوست دائماً در حال از دست دادن آب به صورت بخار به محیط اطراف می باشد که به این پدیده، تبخیر نامحسوس آب از اپیدرم یا اتلاف رطوبت ترانس اپیدرمال TEWL گفته می شود.
اگرچه آب برای حفظ انعطاف پذیری لایه شاخی بسیار مهم است اما تماس مکرر پوست با آب می تواند سبب خشکی پوست شود. مکانیسم احتمالی این پدیده آن است که لایه شاخی در تماس طولانی مدت با آب منبسط می شود و انبساط لایه شاخی، سبب ایجاد شکاف در لایه شاخی و آسیب دیدن این لایه می شود. مکانیسم دوم احتمالی آن است که فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی مثل پیرولیدون کربوکسیلیک اسید در اثر تماس طولانی مدت با آب از روی پوست شسته می شوند.
از میان سورفکتانت ها، سورفکتانت های آمفوتری ملایم تر از بقیه انواع است به همین دلیل در شامپوهای بچه مورد استفاده قرار می گیرد (شکری صفحه 20).

disrupted epiderm
در اثر تجزیه کورنئودسموزوم ها توسط آنزیم ها، اتلاف نامحسوس آب از اپیدرم افزایش می یابد.
Source:

غدد سبابه

غدد سبابه از غدد هالوکرین بوده و ترشحات خود را از طریق مجاری فولیکول مو به بیرون ترشح می کنند. غدد سباسه در تمام قسمت های پوست بدن به جز کف دست ها و کف پاها یافت می شود.
سبوم عمدتاً از تری گلیسریدها، اسیدهای چرب آزاد، موم استرها، اسکوالن ها و مقادیر کمی کلسترول و استرهای آن تشکیل شده است.
گفته می شود که سبوم موجب نرمی لایه شاخی می گردد اما این نظریه زیاد مورد پذیرش نیست. زیرا کودکان دارای پوست نرم هستند در حالی که غدد سباسه در آن ها هنوز تکامل نیافته. همچنین آزمایشات in-vitro نیز ثابت کرده اند که برداشتن ملایم چربی های سطح پوست، کاهش قابل ملاحظه ای در خواص لایه شاخی و اثر محافظتی آن به جا نمی گذارد (شکری صفحه 22).

follicle1
ساختار پوست : در این شکل مو، سبوم، فولیکول و غدد سبابه نشان داده شده است.
Source:

آکنه

آکنه ولگاریس یا لکه های جوانی که در اصطلاح عامیانه به آن جوش های غرور می گویند، در اثر فعالیت بیش از حد غدد سبابه ایجاد می شود.
آکنه می تواند به صورت سرسیاه با کومدون های باز و سرسفید با سرسفید با کومدون های بسته بروز کند. در فرآیند بروز آکنه، میکروارگانیسم هایی مثل باکتری پروپیونی آکنه، استافیلو کوکوس آلگوس و کورینه باکتریوم آکنه نقش دارند که این باکتری ها با تولید آنزیم لیپاز، تری گلیسرید موجود در سبوم را به اسیدهای چرب و گلیسرول هیدرولیز می کند.
برخی از مواد می توانند سبب تشدید یا ایجاد آکنه شوند. به این مواد کومدوژنیک می کنند. اصطلاح کومدوژنیک بعدها با اصطلاح دقیق تر آکنه ژنیک جایگزین گردید. ایزوپروپیل میریستات، ایزوپروپیل پالمیتات، اولئیک اسید، روغن نارگیل، لانولین، کره کاکائو برخی از مواد پرمصرف با خاصیت تولید آکنه یا آکنه ژنیک یا به اصطلاح قدیمی آن، کومدوژنیک می باشند.

comedogenicity pouchers p409
برخی از مواد می توانند سبب تشدید یا ایجاد آکنه شوند. به این مواد کومدوژنیک می کنند. اصطلاح کومدوژنیک بعدها با اصطلاح دقیق تر آکنه ژنیک جایگزین گردید.
منبع: پوچرز ، ص 409
comedogens pouchers 410
ایزوپروپیل میریستات، ایزوپروپیل پالمیتات، اولئیک اسید، روغن نارگیل، لانولین، کره کاکائو برخی از مواد پرمصرف با خاصیت تولید آکنه یا آکنه ژنیک یا به اصطلاح قدیمی آن، کومدوژنیک می باشند.
منبع: پوچرز ، ص 410

تونر چیست؟

تونر که به تقویت کننده یا شاداب کننده نیز ترجمه شده است، برای پاک کردن مقادیر بسیار کم باقیمانده از آلودگی های سطح پوست و همچنین باقیمانده احتمالی صابون ها از روی پوست به کار برده می شود. به عبارت یگر، تونرها صابون و چرک باقیمانده را می زدایند. استفاده از تونرها، دومین مرحله از رژیم مراقبت از پوست می باشد. یک رژیم مراقبت از پوست از سه مرحله پاک کردن، تونینگ و مرطوب کردن، تغذیه و محافظت تشکیل شده است.

چربی های مکمل در صابون سازی

افزودن چربی های مکمل یا superfatting agent به صابون به منظور افزایش سازگاری آن با پوست استفاده می شود.
صابون ها به تدریج جای خود را به فرآورده های شوینده سنتتیک (synthetic detergents or syndets) می دهند.
بر خلاف صابون ها، سیندت ها را می توان در pH نزدیک به pH پوست فرموله کرد. در فرمولاسیون پایه سیندت، ترکیباتی مثل سولفات الکل های چرب (سدیم لوریل اتر سولفات) و سولفوسکسینات به عنوان سورفکتانت، الکل های چرب به عنوان چربی های مکمل، استئاریل مونو یا دی گلیسیرید به عنوان پلاستیسایزر، انواع نشاسته به عنوان حجم دهنده، تیتانیوم دی اکساید به عنوان سفیدکننده و آب دیونیزه وجود دارد.
ژل های شستشوی بدن، صابون های مایع، کف های دوش، شامپوهای مو و بدن و پاک کننده های صورت، همگی از موادی هستند که در فرمولاسیون آن ها، پایه سیندت وجود دارد. در فرمولاسیون این مواد، لسیتین سویا به عنوان نرم کننده استفاده می شود.

آمالگاماتور

دستگاه اختلاط صابون های آرایشی، آمالگاماتور نام دارد.

fragrant oil being added to the soap noodles in amalgamator
 اضافه کردن اسانس و روغن معطر به نودل های صابون در آمالگاماتور
منبع: youtube video: youtube video: How to make Soap - Factory Production

سیندت ها

مواد صدفی کننده مثل مشتقات اتیلن گلیکول استئارات، مواد مات کننده مثل تیتانیوم دی اکساید در فرمولاسیون محصولات شوینده بر پایه سیندت استفاده می شوند. سورفکتانت های آنیونی ملایم عبارتند از فتی اسید کربوکسیلات ها، سارکوزینات ها، ایزوتیونات ها، تارات ها، سولفوسوکسینات ها و مونو الکیل فسفات ها.
برای افزایش ویسکوزیته شوینده های سیندت، علاوه بر نمک می توان از صمغ های کاتیونی گوار و مشتقات آن ها، مشتقات سلولز، پلی اتیلن گلایکول استرها، صمغ زانتان و رزین های پلی اکلیلیک با نام تجاری کاربوپول استفاده نمود. از مشتقات سیلیکون می توان برای ایجاد احساس نرمی بدون ایجاد چسبندگی در فرآورده استفاده نمود. دایمتیکون کوپلیئول یکی از مشتقات پرمصرف سیلیکون در ژل های سیندت می باشد.
از آنزیم های پروتئولیتیک مثل پاپائین می توان در فرمولاسیون پاک کننده های سیندت استفاده نمود. این مواد دارای اثر کراتولیتیک بوده و پاک کنندگی فرآورده را افزایش می دهند.
دایمتیکون کوپلیئول، علاوه بر ایجاد حس خوشایند روی پوست، خاصیت پایدارکنندگی کف نیز دارد.
پلی سوربات 20 و روغن کرچک پلی اتیل گلایکول 40 به عنوان افزاینده محلولیت یا سولوبلایزر در فرمولاسیون پاک کننده ها استفاده می شود.
پلی اتیلن گلایکول 150 دی استئارات به عنوان افزاینده ویسکوزیته استفاده می شود.
در پاک کننده های مناسب پوست های چرب، از فرآورده های قابض برای کاهش ترشح سبوم استفاده می شود. الکل و عصاره نارون کوهی، جزء مواد قابض به شمار می آیند. استفاده از مواد کراتولیتیک یا لایه بردار در پاک کننده های پوست چرب مفید است اما لایه بردارهای حاوی مواد ساینده یا اسکراب برای این پوست ها توصیه نمی شود. چون ممکن است باعث پاره شدن کومدون ها و بدتر شدن وضعیت پوست شود.

advantage of syndet vs soap pouchers 412
 قالب های سیندت از قالب های صابون گران قیمت تر هستند اما سازگاری بیشتری با پوست دارند، کف کرمی تشکیل می دهند و به علت سختی آب روی وان حمام یا سینک روشویی، تشکیل رسوب و املاح نامحلول نمی دهد. pH قالب های سیندت می تواند نزدیک pH پوست فرموله شود.
منبع: پوچرز ، ص 412
soap drawbacks pouchers 411
 معایب قالب های صابونی در برابر قالب های سیندت: صابون ها، محلول شستشویشان خاصیت قلیایی دارد و می تواند موجب تحریک و خشکی و فصل شدن پوست شود. اگرچه سازگاری آن ها با پوست با استفاده از چربی های مکمل یا سوپرفتینگ ایجنت ها اصلاح شده اما قالب های سیندت با توجه به اینکه پاک کنندگی ملایم تری دارند و می توانند به فرم ژل، مایع و موس های آئروسول استفاده شوند، محبوبیت بیشتری در بین مصرف کننده ها دارند.
منبع: پوچرز ، ص 411
syndet base pouchers 412
 پایه سیندت که به کارخانه های صابون سازی فروخته می شود تا با استفاده از آن ها و افزودن ترکیبات دیگر، قالب های سیندت بسازند. همانطور که می بینید، سورفکتانت های آنیونی رایج مثل سدیم لوریل اتر سولفات و سولفوسوکسینات، بخش عمده آن را تشکیل می دهند. از الکل های چرب به عنوان چربی های مکمل یا ریفتینگ ایجنت استفاده می شود. استئاریل مونو دی گلیسیرید به عنوان پلاستیسایزر، نشاسته به عنوان فیلر، پرکننده یا حجم دهنده، تیتانیوم دی اکساید به عنوان سفیدکننده یا وایتنر استفاده می شود.
منبع: پوچرز ، ص412

کلد کرم ها

امولسیون های پاک کننده مثل کرم های پاک کننده، لوسیون ها و شیرپاک کن ها، برای پاک کردن مواد آرایشی لیپوفیل، حاوی روغن می باشند. این فرآورده ها پس از مصرف یک لایه چربی روی پوست بهه جام می گذارند. بنابراین پاک کننده های امولسیونی مناسب پوست های خشک است و برای پوست های چرب توصیه نمی شوند.
در فرمولاسیون کلدکرم، فاز چربی بیش از فاز آبی بوده و فاز پیوسته امولسیون را تشکیل می دهد – شکری صفحه 34.
کلدکرم ها پس از مصرف، به علت تبخیر آرام آب، ایجاد احساس خنکی روی پوست می کند به همین جهت این کرم ها کلدکرم نامیده شده اند – شکری صفحه 34.
در فرمولاسیون کرم های پاک کننده، از ژل پترولیوم یا پترولاتوم ژلی برای افزایش قوام فرآورده استفاده می گردد و از ایزوپروپیل میریستات برای بهبود خواص تیکسوتروپی و پخش شوندگی فرآورده روی پوست استفاده می گردد.

cleansing creams and cold creams pouchers p419
علت نامگذاری کلدکرم ها از دیدگاه پوچرز: استفاده از کلدکرم ها روی پوست به علت تبخیر تدریجی آب موجود در امولسیون، موجب ایجاد احساس خنکی روی پوست می شد.
منبع: پوچرز ، ص 419

cold cream og
کلد کرم ها از قوام بالایی برخوردارند.
Source:
role of petroleum jelly and iso propyl myristate pouchers 419
 نقش ژل پترولیوم و ایزوپروپیل میریستات در ساختمان کلد کرم. ژل پترولیوم برای افزایش قوام و بهبود بافت کرم استفاده می شود. ایزوپروپیل میریستات برای افزایش رفتار تیکسوتروپیک و پخش شدن بهتر کرم.
منبع: پوچرز ، ص 419

تونرهای پوست

تونرهای پوست با نام هایی مثل تونیک ها، شاداب کننده ها و قابض های پوست نیز در بازار عرضه می شوند. این فرآورده ها با یک پد پارچه ای روی پوست مالیده می شود تا اندک آلودگی به جا مانده روی پوست بعد از مصرف پاک کننده ها و همچننین باقیمانده صابون یا پاک کننده امولسیونی را از روی پوست پاک کنند. سلول های مرده را از سطح پوست پوست پاک می کنند. موجب احساس تمیزی، تازگی و نیروی تازه در پوست می شوند. تونرها قبل از مرطوب کننده ها و مواد آرایشی استفاده می شوند. ماده موثره تونرها، ماده قابض آن می باشد. ماده قابض می تواند در پوست ایجاد سفتی کند. قطر منافذ پوست را کاهش موقتی داده، چربی و عرق پوست را به صورت موقتی کاهش دهند.

apply skin toner
استفاده از تونرها، شاداب کننده ها یا تقویت کننده ها، مرحله دوم از رژیم مراقبت از پوست است که پس از استفاده از پاک کننده ها استفاده می شود تا بقایای مواد پاک کننده و همچنین آلودگی های جدانشده را بزداید. تونرها معمولا با pad استفاده می شوند.
Source:

قابض ها

انواع قابض به شرح زیر می باشد:
1 – الکل های کوتاه زنجیر مثل اتانول و ایزوپروپانول
2 – اسیدهای آلی با وزن مولکولی پایین مثل اسید لاکتیک و اسید سیتریک
3 – آلومینیوم لاکتات و آلومینوم سولفات که املاح فلزی اسیدهای آلی می باشند.
4 – عصاره های گیاهی حاوی تانن مثل عصاره نارون کوهی
ترکیب پایه ای و اصلی یک فرآورده تونیک عبارت است از ماده قابض، آب، مرطوب کننده، محافظت کننده ضد میکروبی و اتانول. اتانول در غلظت 5 تا 25 درصد به عنوان ماده قابض، خنک کننده و ضدعفونی کننده در این فرآورده ها مصرف می شود. اتانول علاوه بر خاصیت قابض، اثر ضدمیکروبی و ضدعفونی نیز دارد و در اثر تبخیر از سطح پوست، ایجاد احساس خنکی خوشایندی روی پوست می کند. اگرچه الکل می تواند موجب خشکی پوست شود، بنابراین در تونرها و شاداب کننده های پوست های خشک و معمولی، محتوای الکل باید بسیار پایین باشد و یا وجود نداشته باشد. امروزه تونرهای بدون الکل برای پوست های خشک ترجیح داده می شود.
برای ایجاد احساس خنکی مشابه با اتانول، می توان از منتول در فرآورده های آرایشی مثل تونرها و شاداب کننده های پوست های خشک و معمولی استفاده نمود.


astringent matreials pouchers 422
انواع قابض به شرح زیر می باشد:
1 – الکل های کوتاه زنجیر مثل اتانول و ایزوپروپانول
2 – اسیدهای آلی با وزن مولکولی پایین مثل اسید لاکتیک و اسید سیتریک
3 – آلومینیوم لاکتات و آلومینوم سولفات که املاح فلزی اسیدهای آلی می باشند.
4 – عصاره های گیاهی حاوی تانن مثل عصاره نارون کوهی
منبع: پوچرز ، ص 422
 

• کتاب شکری

مطلب قبلی: کتاب پوچرز

مطلب بعدی: افزودنی های شامپو


scent marketing

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- پروستاگلاندین = Prostaglandin پروستاگلاندین
2- پروتئوگلایکن ها = Proteoglycan پروتئوگلایکن ها
ترکیبی حاوی پروتئین های متصل به موکوپلی ساکاریدها که در بافت همبند پوست یافت می شوند.
proteoglycans, compound consisting of a protein bonded to mucopolysaccharide groups, present especially in connective tissue. = پروتئوگلایکن، ترکیبات پروتئینی که به گروه های موکوپلی ساکاریدی پیوند یافته و در بافت پیوندی بدن وجود دارند 


تلفظ proteoglycans ↓
3- کومدون ها = Comedones کومدون ها

acne lesions, characterized by open comedones (blackheads) and closed comedones (whiteheads) = زخم های آکنه با کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) 


تلفظ comedones ↓
4- عطر = Perfume
perfumer’s palette = پالت عطرساز

Eau de perfume = ادوپرفیوم

Natural perfumes = عطرهای طبیعی

Neroli perfume = عطرهای نرولی
عطر
عطرساز

perfume and parfum = پرفیوم و پارفوم، شکل های مختلف عطر، از نظر لغوی، پارفوم معادل فرانسوی پرفیوم است

unscented or the same scent as your perfume = بدون بو یا از رایحه ای هم خانواده با عطر شما 


تلفظ perfume and parfum ↓


تلفظ perfume ↓


تلفظ perfumer ↓


تلفظ unscented or the same scent as your perfume ↓
5- تبخیر = Evaporation تبخیر

evaporation of sweat = تبخیر عرق
6- لایه شاخی = Stratum Corneum
disruption of the stratum corneum = از هم گسیختگی لایه شاخی

reinforcement of stratum corneum = تقویت ساختار لایه شاخی

stratum corneum, SC, horny layer = لایه شاخی، بیرونی ترین لایه اپیدرم که به لایه شاخی معروف است.

stratum corneum, outermost layer of the skin, consisting of keratinized cells. = لایه شاخی، بیرونی ترین لایه پوست شامل سلول های کراتینیزه شده 

strong affinity with the stratum corneum = جذب تمایلی قوی نسبت به لایه شاخی پوست 


تلفظ stratum corneum ↓


تلفظ stratum corneum2 ↓
7- میکروارگانیسم = Microorganism میکروارگانیسم

fungus, eukaryotic organisms that includes unicellular microorganisms such as yeasts and molds, as well as multicellular fungi = قارچ، ارگانیسم یوکاریوتیکی که شامل میکروارگانیسم های تک سلولی مثل مخمر و کپک و همچنین قارچ های چند سلولی می شود. 
8- آکنه = Acne

تلفظ acne lesions ↓


تلفظ acne ↓


تلفظ some cases of acne ↓
9- استیک = Stick
Hair Color Sticks = استیک رنگ مو

color stick = استیک های رنگ مو، رنگ موهای استیکی، رنگ مو های قلمی، رنگ موهای ماژیکی 

Lipstick = رژ لب
محصول آرایشی رنگی که روی لب ها مالیده می شود
Makeup Sticks = قلم های آرایشی
محصولات آرایشی که به فرم استیک یا قلم هستند استیک، قلمی

lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 


تلفظ lipsticks and lip glosses ↓
10- سبوم = Sebum
excess sebum = سبوم اضافی 

scalp excess sebum = چربی های اضافی پوست سر
سبوم
چربی طبیعی پوست
sebum production = تولید سبوم

sebum triglycerides = تری گلیسیرید های سبوم

sebumeter = سبومتر، دستگاه سنجش میزان سبوم پوست
مثال: میزان سبوم در دو طرف پیشانی با سبومتر اندازه گیری شد.
sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 

sebum in the sebaceous glands = سبوم در غدد سبابه 


تلفظ sebum in the sebaceous glands ↓


تلفظ sebum ↓


تلفظ sebum2 ↓
11- پیری پوست = Skin Explants
human skin explants = اکسپلانت های پوست انسان
اکسپلانت های پوستی
12- ویسکوزیته = Viscosity ویسکوزیته، گرانروی، قوام، مقاومت در برابر جاری شدن

high viscosity at rest = ویسکوزیته بالا در حالت سکون 
13- سویا = Soy Bean
Soy bean, Glycine soja = سویا، لوبیای روغنی
14- سورفکتانت = Surfactant سورفکتانت، ماده فعال سطحی

micelles, micelle, aggregate of surfactant molecules that arrange themselves in a spherical form in aqueous solutions = میسل، مایسل، تجمع مولکول های سورفکتانت که به شکل کروی در محلول آبی
سورفکتانت، ماده فعال سطحی 

biosurfactants, amphiphilic compounds produced on living surfaces = بیوسورفکتانت ها، ترکیبات آمفی فیلی (دو خصلتی) که توسط ارگانیسم های سطحی تولید می شوند 

surfactant or emulsifier = سورفکتانت یا امولسیفایر


تلفظ biosurfactants ↓


تلفظ surfactants ↓


تلفظ surfactants2 ↓
15- لوسیون = Lotion لوسیون
محصولات آرایشی مایع که معمولا امولسیونی می باشند
lotion-like = لوسیون مانند

Oil-control lotion = لوسیون کنترل چربی 

unscented lotion = لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود


تلفظ unscented lotion ↓
16- رزین ها = Resins
17- آنیونی = Anionic آنیونی، دارای بار الکتریکی منفی
18- موقتی = Temporary
Temporary Hair Color, temporary dye = رنگ موی موقتی
موقتی

temporary dye = رنگ موهای موقتی


تلفظ temporary dye ↓


تلفظ temporary ↓
19- جزء = Component جزء
20- پوشش = Coverage پوشش

good coverage = پوشش خوب 

Gray hair coverage = پوشش سفیدی موها
21- فولیکول مو = Hair Follicle
opening of a hair follicle = دهانه فولیکول های مو

pores, openings of hair follicles = منافذ پوستی، دهانه های فولیکول
فولیکول مو 


تلفظ hair follicle ↓


تلفظ hair follicles ↓


تلفظ hair follicles2 ↓
22- قرمزی = Redness قرمزی

rosacea, a very common skin disease that affects people over the age of 30. It causes redness on your nose, cheeks, chin, and forehead = رزاسه، بیماری رایج پوستی که افراد بالای 30 سال را تحت تأثیر قرار می دهد و با قرمزی روی بینی، گونه، چانه و پیشانی بروز می کند
23- الاستین = Elastin الاستین
یکی از گلیکوپروتئین رشته ای بافت پیوندی پوست
tropoelastin = تروپوالاستین
24- نوسازی = Renewal
cell renewal = نوسازی سلولی
نوسازی

skin renewal = نوسازی پوست

tissue renewal = نوسازی بافت
25- ویسکوز = Viscose ویسکوز، با قوام
26- فیبروبلاست = Fibroblast فیبروبلاست
سلاولهای موجود در بخش میانی پوست که کلاژن و الاستین را می سازند
human fibroblastic collagenase = کلاژناز فیبروبلاست انسان

fibroblasts, a cell in connective tissue which produces collagen and other fibres = فیبروبلاست ها، سلول های بافت پیوندی که کلاژن و فیبرهای دیگر تولید می کنند 


تلفظ fibroblasts ↓
27- کاتیونی = Cationic کاتیونیک، کاتیونی

cationic peptide = پپتید کاتیونی

aluminum salts and cationic ingredients = نمک های آلومینیوم و ترکیبات کاتیونی 
28- سرین = Serine
Potentilla, Potentilla anserine = پنجه برگ چمنزاری، پتنتیلا، گیاه پنجه ای یا پنج انگشت 
اسید آمینه سرین

serine protease = سرین پروتئاز
29- هیدرولیز = Hydrolysis
30- باکتری ها = Bacteria
acne causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده آکنه

antibacterial = ضد باکتری
باکتری ها

bacterial growth = رشد باکتریایی

Blemish causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده لک پوست

negative-charged membrane of bacteria = باکتری ها را که دارای بار منفی 

pseudomonas, genus of Gram-negative bacteria = سودوموناس، گونه ای از باکتری های گرم نگاتیو

bacterial agents = عوامل باکتریایی

thermal water, type of mineral water that is located deep underground which contains healing properties and is exempt from bacteria and pollution (jeancoutu.com). spring whose water issued at a temperature higher than the mean temperature of the locality where the spring (merriam-webster.com) = آب چشمه های آب گرم 


تلفظ bacteria ↓


تلفظ bacterial agents ↓
31- درماتیت = Dermatitis
actinodermatitis = درماتیت ایجاد شده در اثر مواجهه بیش از حد با نور آفتاب، پرتوهای آکتینیک و اشعه ایکس

atopic dermatitis = درماتیت آتوپیک، درماتیت حساسیتی

contact dermatitis = درماتیت تماسی، این نوع درماتیت به علت استفاده از مواد آرایشی بوجود می آید. دو نوع است: درماتیت تماسی تحریکی، درماتیت تماسی آلرژیک
درماتیت، مترادف اگزما، التهاب پوست در اثر واکنش های آلرژی یا عوامل بیرونی

phytodermatitis = فیتودرماتیت، درماتیت گیاهی، درماتیت تماسی در اث تماس با گیاهانی مثل گزنه

seborrheic dermatitis = درماتیت سبورئیک، درماتیت سبوره ای، اگزمای سبوره

selenium shampoos, Shampoos containing selenium sulfide such as Head & Shoulders. Selenium sulfide is a key ingredient in dandruff shampoos; it treats seborrheic dermatitis, dandruff and tinea versicolor. = شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید مثل برخی شامپوهای هد اندر شولد؛ سولفید سلنیوم یکی از ترکیبات کلیدی در شامپوهای ضدشوره است و سبوره درماتیت را نیز درمان می کند
32- کراتینوسیت = Keratinocytes
human epidermal keratinocytes, HEK = کراتینوسیت های اپیدرم انسان
کراتینوسیت ها، سلولهای سنگفرشی

corneocytes, terminally differentiated keratinocytes = کورنئوسیت ها، کورنئوسایت ها، کراتینوسیت های تمایز یافته از بخش انتهایی


تلفظ keratinocytes ↓
33- اوره = Urea

تلفظ urea ↓
34- آلومینیوم = Aluminium آلومینیوم
35- نرمی = Softness نرمی
36- جاذب = Absorbent جاذب، جذب کننده، ماده ای که جذب می کند. 
37- تازه = Fresh تازه

freshly isolated human keratinocyte = کراتینوسیت های تازه انسان 

Skin freshner = لوسیون شاداب کننده پوست 
38- مراقبت از پوست = Skin Care
prestige skin care products = محصولات لوکس مراقبت از پوست

sensitive and reactive skin care = مراقبت از پوست حساس و واکنش پذیر
محافظت از پوست
39- ترشحات = Secretion ترشحات
ترشحات پوستی، یکی از عوامل آلوده کننده پوست می باشد.
sweat secretions = ترشحات عرق
40- مهارکننده = Inhibitor
competitive inhibitor = مهارکننده رقابتی 

elastase inhibitor = مهارکننده الاستاز 

inhibitor of lipid accumulation = مهارکننده انباشت لیپید

inhibitory potential = توان ممانعت

MIC, Minimum Inhibitory Concentration = غلظت بازداری حداقل 
the lowest concentration of a chemical that prevents visible growth of a bacterium
41- اسکوالن = Squalene اسکوالن


تلفظ squalene ↓
42- پیوسته = Continuously به شکل پیوسته و ادامه دار


تلفظ continuously ↓
43- گلی = Floral فلورال، بر پایه رایحه گل ها

hyrdosol, Herbal distillates, floral waters, hydrosols, hydrolates, herbal waters, and essential waters, are aqueous products of distillation. = هیدروسل، مقطره گیاهی، گلاب، هیدرولات ها، آب اسانسی، محصول آبی تقطیر
44- گلاب = Rosewater
45- سنگین = Heavy سنگین

heavy makeup = آرایش غلیظ

heavy metals = فلزات سنگین
46- پوست چرب = Oily Skin
oily skin, greasy skin = پوست چرب
47- سلول های مرده = Dead Cells
48- پلی اتیلن = Polyethyene
49- حجم دهنده = Volumizing حجم دهنده

volumizing shampoo = شامپو حجم دهنده
50- ضدعفونی کننده = Disinfectants ضدعفونی کننده
51- ایمن = Safe
52- سیستم ایمنی = Immune System
imbalance of immune system = عدم تعادل سیستم ایمنی
سیستم ایمنی

immune system activation = فعالیت سیستم ایمنی بدن

immune system disorders = نقص و نارسایی در سیستم ایمنی بدن که منجر به بیماری هایی مثل دیابت نوع 1، روماتیسم مفصلی و لوپوس می شود


تلفظ immune system disorders ↓
53- سباسه = Sebaceous Gland غدد سبابه، غدد چربی ساز پوست، غده کوچکی در پوست پستانداران که تولید چربی می کند، غده ای که سبوم ترشح می کند
غدد سبابه

lanoline, wool wax, wool grease, a wax secreted by the sebaceous glands of wool-bearing animals = لانولین، موم پشم، چربی پشم، روغن پشم گوسفند، ماده مومی یا چرب که توسط غدد سبابه حیوانات پشم دار مثل گوسفند ترشح می شود 

sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 

sebum in the sebaceous glands = سبوم در غدد سبابه 


تلفظ sebaceous gland ↓


تلفظ sebum in the sebaceous glands ↓
54- مواد آرایشی = Cosmetic Materials مواد آرایشی
55- منافذ = Pores
conspicuous pores = منافذ مشخص پوست 

physical enlargement of pores = افزایش سایز فیزیکی منافذ

small pores = منافذ ریز

pores, openings of hair follicles = منافذ پوستی، دهانه های فولیکول


تلفظ pores ↓
56- نام تجاری = Brand برند، علامت تجاری، مارک

vaseline, brand of petroleum jelly-based products owned by Unilever. = وازلین، برند محصولات حاوی ژل پترولیوم، متعلق به یونیلیور 
57- جار = Jar

تلفظ blender jar ↓
58- غدد سباسه = Sebaceous Glands غدد سبابه

lanoline, wool wax, wool grease, a wax secreted by the sebaceous glands of wool-bearing animals = لانولین، موم پشم، چربی پشم، روغن پشم گوسفند، ماده مومی یا چرب که توسط غدد سبابه حیوانات پشم دار مثل گوسفند ترشح می شود 

sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 

sebum in the sebaceous glands = سبوم در غدد سبابه 


تلفظ sebum in the sebaceous glands ↓
59- اختلاط = Stirring
agitation, stirring = هم زدن شدید همراه با ایجاد تلاطم
همزدن، اختلاط

strong stirring = هم زدن شدید 

longer stirring = هم زدن به مدت طولانی تر 
60- نرم = Loose
adherent and loose white flakes = پوسته های سفید نرم و چسبنده
شل، نرم

loose powder = پودرهای نرم
پودرهای آرایشی که به فرم نرم و پرس نشده عرضه می شوند. در مقابل پودرهای فشرده

تلفظ loose powder ↓
61- خشکی پوست = Skin Dryness خشکی پوست
62- اکرین = Eccrine اکرین
63- ماده موثره = Active Ingredient ماده موثره
مواد موثره

entrap active ingredients = به دام انداختن مواد مؤثر 
64- باقی مانده = Residue باقی مانده
بقایا
65- آپوکرین = Apocrine آپوکرین
آپوکرینی، نوعی از غدد عرق
66- آمفوتری = Amphoteric آمفوتری، آمفوتریک
67- سدیم لوریل اتر سولفات = Sodium Lauryl Ether Sulfate
68- اریتما = Erythema اریتما، قرمزی

minimal erythema dose, MED = دوز حداقلی اریتم
the amount of UV radiation that will produce minimal erythema (sunburn or redness) within a few hours following exposure.
69- نارگیل = Coconut Palm
Coconut Palm, Cocos nucifera = نارگیل، نارجیل، کوکونات، پالم
70- عصاره های گیاهی = Herbal Extracts عصاره های گیاهی 


تلفظ herbal extracts ↓
71- سرامید = Ceramide سرامید


تلفظ ceramide ↓
72- تونیک = Tonic
hair tonics = تونیک های مو، تقویت کننده مو

Skin tonics = تونیک ها و محصولات تقویت پوست 
تونیک

tonicity = قابلیت کشش، قوام پوست
کلاژن و الاستین نقش اساسی در سفتی و قوام پوست دارند.
73- منتول = Menthol منتول
74- چرک = Dirt
75- غدد عرق = Sweat Glands غدد عرق
76- سبابه = Sebaceous مربوط به غدد سبابه یا سباسه 

sebaceous activity = فعالیت غدد سبابه 

Sebaceous gland = غدد سبابه، غدد چربی ساز پوست، غده کوچکی در پوست پستانداران که تولید چربی می کند، غده ای که سبوم ترشح می کند

sebaceous glands = غدد سبابه

lanoline, wool wax, wool grease, a wax secreted by the sebaceous glands of wool-bearing animals = لانولین، موم پشم، چربی پشم، روغن پشم گوسفند، ماده مومی یا چرب که توسط غدد سبابه حیوانات پشم دار مثل گوسفند ترشح می شود 

sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 

sebum in the sebaceous glands = سبوم در غدد سبابه 


تلفظ sebaceous gland ↓


تلفظ sebum in the sebaceous glands ↓
77- لسیتین = Lecithin لسیتین

crude lecithin = لسیتین خام 
78- نوسازی سلولی = Cell Renewal نوسازی سلولی
79- مات کننده = Opacifier مات کننده
80- چسبندگی = Adhesion چسبندگی
81- پاک کردن = Cleansing
bad skin cleansing = عدم پاکسازی صحیح پوست
پاک کنندگی

cleansing ingredients = مواد پاک کننده


تلفظ cleansing ingredients ↓
82- کندر = Frankincense کندور، رزین با بوی شیرین که از درختان آسیایی و آفریقایی به دست می آید و در گذشته در مراسم مذهبی کاربرد داشته. 
83- ضد باکتری = Antibacterial ضد باکتری
84- صدفی = Coral صدفی، نوعی رنگ فانتزی برای مو
85- گوار = Guar
86- کومدون = Comedo
closed comedo = کومدون بسته، جوش سرسفید

comedogenic = کمدوژنیک، جوشگاه زایی
متیپور، کمدون ساز یا جوشگاه ساز نیست.
comedones = کومدون ها

noncomedogenic = غیرکومدون زایی
خاصیت غیرکمدون زایی متی پور اکتیو آرایشی روی پیشانی داوطلبان ارزیابی شد.
open comedo = کومدون باز، جوش سرسیاه

acne lesions, characterized by open comedones (blackheads) and closed comedones (whiteheads) = زخم های آکنه با کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) 


تلفظ comedones ↓
87- اولئیک اسید = Oleic Acid
linoleic acid = لینولئیک اسید
اسید چرب غیراشباع چندگانه موجود در دانه بزرک و روغن های دیگر
88- سرو = Cypress
Cypress, Vupressus sempervirens = سرو
89- سولفوسوکسینات = Sulfosuccinate سولفوسوکسینات، نوعی ماده سورفکتانت آنیونی ملایم
90- تونر = Toner تونر
91- حلقوی = Areolar حلقوی
92- زیر بغل = Armpit زیر بغل
93- روغن نارگیل = Coconut Oil روغن نارگیل، روغن کوکونات
94- لاکتیک اسید = Lactic Acid
95- لایه بازال = Basal Layer لایه بازال، پایه ای ترین لایه اپیدرم که به آن لایه زایا هم می گویند.
96- جاذب الرطوبه = Hemactant هیومکتانت، هومکتانت، هومکتان، ماده جاذب الرطوبه که اجسام را مرطوب نگه می دارد
97- سرسیاه = Blackheads
acne lesions, characterized by open comedones (blackheads) and closed comedones (whiteheads) = زخم های آکنه با کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) 


تلفظ blackheads ↓
98- روغن کرچک = Castor Oil روغن کرچک
99- ساینده = Abrasive ساینده، ماده ای که برای صاف کردن، ساییدن و برس کردن پوست در درم ابرژن استفاده می شود. 
100- شکاف = Slot
101- اسید سیتریک = Citric Acid سیتریک اسید
102- تیتانیوم دی اکساید = Titanium Dioxide اکسید تیتانیوم

Titanium Dioxide, TiO2 = تیتانیوم دی اکساید
دی اکسید تیتانیوم

تلفظ titanium dioxide ↓
103- مویرگ ها = Capillaries مویرگ ها
104- کاکائو = Cocoa
Cocoa, Theobroma cacao = کاکائو، درخت شکلات
105- صدفی کننده = Pearlising Agent
106- صمغ زانتان = Xanthan Gum صمغ زانتان، صمغ گزانتان 
107- کورنئوسیت = Corneocyte
cluster of corneocytes = خوشه هایی از سلول های کورنئوسیت
کورنئوسیت، سلول های مرده لایه شاخی

corneocyte cohesion = چسبندگی کورنئوسیت ها

Corneocyte cohesion reinforcement = تقویت پیوستگی کورنئوسیت ها

corneocyte flakes = پوسته های کورنئوسیت

nucleus free corneocytes = کورنئوسیت های بدون هسته سلولی

corneocytes, terminally differentiated keratinocytes = کورنئوسیت ها، کورنئوسایت ها، کراتینوسیت های تمایز یافته از بخش انتهایی


تلفظ corneocytes ↓


تلفظ corneocytes1 ↓
108- کراتولیتیک = Keratolytic کراتولیتیک، لایه بردار
109- تقسیم سلولی = Meiosis تقسیم سلولی
110- محصولات شوینده = Laundry Products محصولات رختشویی و لاندری


تلفظ laundry products ↓
111- لانگرهانس = Langerhans
Langerhans cells = سلولهای لانگرهانس
112- ضد میکروب = Anti Microbial ضدمیکروبی
113- کورنئوسیت ها = Corneocytes
cluster of corneocytes = خوشه هایی از سلول های کورنئوسیت

nucleus free corneocytes = کورنئوسیت های بدون هسته سلولی

corneocytes, terminally differentiated keratinocytes = کورنئوسیت ها، کورنئوسایت ها، کراتینوسیت های تمایز یافته از بخش انتهایی


تلفظ corneocytes ↓


تلفظ corneocytes1 ↓
114- انعطاف پذیری = Flexibility فلاونوئید
115- لاکتات = Lactate لاکتات
116- فعالیت بیش از حد = Overactivity فعالیت بیش از حد
117- اسید آلفا هیدروکسی = Alphahydroxy Acid
AHA, Alpha Hydroxy Acid, Alphahydroxy acid = اسیدهای آلفا هیدروکسی
اسید آلی حاوی گروه عاملی هیدروکسی که به اتم کربن مجاور گروه عاملی کربوکسیل متصل است اسیدهای آلفاهیدروکسی 


تلفظ Alphahydroxy acids ↓
118- سرسفید = Whiteheads جوش های سر سفید 

acne lesions, characterized by open comedones (blackheads) and closed comedones (whiteheads) = زخم های آکنه با کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) 


تلفظ whiteheads ↓
119- مواد قابض = Astringents قابض ها
120- پاک کننده های صورت = Facial Cleaners پاک کننده ای صورت
121- فیبروبلاست = Fibroblasts
fibroblasts, a cell in connective tissue which produces collagen and other fibres = فیبروبلاست ها، سلول های بافت پیوندی که کلاژن و فیبرهای دیگر تولید می کنند 


تلفظ fibroblasts ↓
122- اسیدهای آمینه = Amino Acids اسیدهای آمینه 


تلفظ amino acids ↓
123- دایمتیکون = Dimethicone
dimethicone, Polydimethylsiloxane = دایمتیکون، پلی دی متیل سیلوکسان


تلفظ dimethicone ↓
124- سیلیکون = Silicon
silicon rubber replica = رپلیکای سیلیکون کائوچو

silicone coated = پوشیده با سیلیکون

silicone-based primers = پرایمرهای سیلیکونی
سیلیکون 

silicone-like skin feel = احساس لمس پوستی شبیه سیلیکون، نرم و لغزنده مثل سیلیکون 

to substitute silicones = برای جایگزین کردن با ترکیبات سیلیکونی (دایمتیکون ها و سیلوکسان ها )

silicone oil, liquid polymerized siloxane with organic side chains. The most important member is polydimethylsiloxane = روغن سیلیکون، سیلوکسان مایع پلیمریزه شده دارای شاخه های آلی و ارگانیک

Silicone Elastomer Blend, Dow Corning® 9040, a mixture of high molecular weight silicone elastomer in cyclopentasiloxane = آمیزه الاستومر سیلیکون 

silicone free = عاری از سیلیکون، بدون سیلیکون 


تلفظ silicon ↓
125- سورفکتانت = Surfactants سورفکتانت، ماده فعال سطحی 

biosurfactants, amphiphilic compounds produced on living surfaces = بیوسورفکتانت ها، ترکیبات آمفی فیلی (دو خصلتی) که توسط ارگانیسم های سطحی تولید می شوند 


تلفظ biosurfactants ↓


تلفظ surfactants ↓


تلفظ surfactants2 ↓
126- عرق = Sweat
evaporation of sweat = تبخیر عرق

sweat glands = غدد عرق

sweat secretions = ترشحات عرق
عرق 


تلفظ sweat ↓
127- شیمی = Chemistry شیمی 

organic chemistry = شیمی آلی 


تلفظ chemistry ↓


تلفظ organic chemistry ↓
128- لوریل = Lauryl
sodium lauryl sulfate = سدیم لوریل سولفات 


تلفظ lauryl ↓


تلفظ sodium lauryl sulfate ↓
129- تبخیر نامحسوس آب از اپیدرم = TEWL
130- TEWL = Transepidermal Water Loss
TEWL, Trans-Epidermal Water Loss, Transepidermal water loss, TWL = تبخیر نامحسوس رطوبت از سطح پوست، تبخیر نامحسوس آب از اپیدرم، تبخیر نامحسوس پوست، اتلاف آب ترانس اپیدرمال، اتلاف رطوبت از طریق ایپدرم، تبخیر نامحسوس آب از سطح پوست
پوست دائما در حال از دست دادن آب به صورت بخار به محیط اطراف می باشد که به این پدیده، تبخیر نامحسوس آب از اپیدرم اطلاق می شود (شُکری، ص 19) امولینت ها با کاهش تبخیر نامحسوس آب از سطح پوست، سبب باقی ماندن آب در لایه شاخی و افزایش محتوای آب آن می شوند (شکری ، ص 42). محدود نمودن تبخیر نامحسوس پوست یکی از پنج عملکرد ماتریکس بین سلولی می باشد (سعیدی، ص 85). افزایش میزان تبخیر نامحسوس پوست اگر تاحدی باشد که محتوای آب لایه شاخی به کمتر از 10 درصد برسد، عوارض خشکی پوست بروز می کند (سعیدی، ص 86).

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید