آب از دیدگاه مهندسی شیمی 

آب از دیدگاه مهندسی شیمی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتیآب

آب چیست؟

چرخه آب

همه آب موجود در طبیعت در میان منابع مختلف مدام در حال گردش است.
یادآوری: اقیانوس ها، دریاها، کوه های یخی، آب های زیرزمینی، بخارات آب و رطوبت خاک از منابع مختلف آب هستند و در فرآیند چرخه آب منظور از منابع، این موارد می باشد.
چرخه آب یک فرآیند است.
فرآیند به رویدادهای به هم پیوسته ای می گویند که به یک تغییر می انجامد.

ویژگی های غیرعادی آب

علت ویژگی های غیرعادی آب، قوی بودن جاذبه الکترواستاتیکی بین مولکول های آب است.
1- چگالی یخ کمتر از آب است. به همین علت یخ روی آب می ایستد. وقتی یک بافت زنده منجمد می شود، به علت افزایش حجم یخ تشکیل شده در اثر انجاد آب، سلول می ترکد.
2- ظرفیت گرمایی آب بالا است. همین عامل متعادل نگه داشتن دمای زمین می باشد.
ظرفیت حرارتی بالای آب باعث شده که از این ماده در صنعت به عنوان واسطه انتقال حرارت استفاده شود.
3- گرمای تبخیر آب بالا است. این ویژگی باعث می شود که در اثر تبخیر حجم کمی از آب گرمای زیادی خارج شود. مکانیسم تنظیم حرارت بدن توسط پوست و همچنین مکانیسم عملکرد کولرهای آبی بر اساس ویژگی گرمای تبخیر بالای آب عمل می کند.
4- کشش سطحی آب زیاد است. برای درک این پدیده راه رفتن حشرات روی سطح آب را به خاطر آوریم.

آب مایعی کمیاب در عین فراوانی

علت بحران آب آن است که بخش قابل مصرف آب کره زمین (آب شیرین) اندک بوده و همین آب اندک در جهان به طور یکنواخت و عادلانه توزیع نشده است. تفاوت در میزان بارندگی، تفاوت در شرایط آب و هوایی و دمایی از جمله علت های عدم توزیع یکنواخت آب است.
با وجود اینکه ۸۰ درصد سطح زمین پوشیده از آب است، اما همه نگران کمبود آن هستند. دلیلش آن است که ۹۷ درصد این آب ها شور، ۲ درصد آب ها یخ های قطبی و فقط ۱ درصد از منابع آب جهان، شیرین و قابل استفاده هستند.
آب قابل مصرف یا آب شیرین به سه شکل استفاده می شود:
• هفتاد درصد آب شیرین به مصرف کشاورزی می رسد.
• آب صنعتی برای تولید بخار، سردسازی و ماده حامل انتقال حرارت استفاده می شود.
• مصارف انسانی آب مواردی از قبیل شست و شو، نظافت و آشامیدن هستند.

منابع آب

آب های زیرزمینی، آب های سطحی و آب های شور منابع مختلف آب در زمین هستند.
آب های زیرزمینی مواد معلق کم و مواد آلی بسیار کمی دارند. آب چاه های خیلی عمیق، معمولا عاری از میکروب است اما آب چاه های کم عمق معمولاً آلوده به میکروب است.
آب های سطحی زلال نیستند. آلودگی هایی مثل دترجنت ها، نفت و فلزات سنگین و همچنین میکروارگانیسم ها، این آب ها را آلوده کرده اند. در آب شور مقدار املاح بسیار زیاد و معمولاً بیشتر از ۱۰۰۰ ppm می باشد. آب یکی از مشهورترین حلال ها است. مواد قطبی و بسیاری از نمک ها در آب حل می شوند. در جدول زیر حلالیت بعضی از مواد معدنی در آب دیده می شود.

مهمترین شاخص های آب عبارتند از:

•  شاخص املاح محلول آب TDS, pH, EC
•  شاخص های مواد معلق آب NTU, CU
•  شاخص های آلودگی آلی آب COD, BOD, TOC
•  شاخص بهداشتی بودن آب E.Coliform

ناخالصی های آب

غلظت ناخالصی آب را با واحدهای غلظت یون مثل ppm و ppb اعلام می کنند.
بیان این غلظت می تواند بر حسب جرم یون و یا بر حسب اکی والان از یون باشد.

از آنجا که بیان غلظت ها بر حسب واحد اکی والان معمولاً عدد کوچک و اغلب اعشاری است، غلظت اکی والان را در عدد ۵۰ ضرب می کنند و غلظت را بر حسب معادل کربنات کلسیمی و به عبارت دیگر معادل کربناتی (as CaCo3) بیان می کنند.
یادآور می شود که جرم هر اکی والان کربنات کلسیم، ۵۰ می باشد.

انواع سختی آب

سختی کل (مجموع یون های کلسیم و منیزیم)، سختی کلسیمی، سختی منیزیمی، سختی موقت (بی کربناتی) و سختی دائم (سختی غیر کربناتی) از انواع سختی آب هستند که بنا به ضرورت یکی از این روش ها برای بیان سختی آب انتخاب می شود.
سختی بی کربناتی آن قسمت از سختی آّب است که به صورت املاح بی کربنات بوده و در اثر حرارت از بین می رود.
سختی دائم یا غیرکربناتی آن قسمت از سختی آب است که به صورت نمک های غیرکربناتی مثل سولفات، کلراید یا نیترات می باشد. سختی غیرکربناتی در اثر حرارت حذف نمی شود.
رایج ترین روش اندازه گیری سختی کل، تیتراسیون با محلول EDTA در حضور معرف Eriochrome Black T می باشد.

تصفیه آب خانگی

مرحله اول فیلتر پلی پروپیلن - فیلتر الیافی ۵ میکرون 5 micron filter
مرحله دوم فیلتر کربن گرانول Granular activated carbon filter
مرحله سوم فیلتر کربن پودری یا فیلتر الیافی ۱ میکرون Carbon blank filter
مرحله چهارم فیلتر ممبران - اسمز معکوس Membrane RO
مرحله پنجم فیلتر پست کربن In line carbon filter
مرحله ششم , فیلتر بیو سرامیک مواد معدنی زرد جهت تنظیم پی اچ و بهبود طعم و مزه آب
فیلتر چند مرحله ای
Source: osmahabco.com

آب در صنایع آرایشی بهداشتی

اگر به فهرست ترکیبات تشکیل دهنده محصولات آرایشی بهداشتی نگاه کنیم، معمولا آب را در صدر این فهرست می بینیم. این به آن معنیست که آب معمولاً بخش عمده وزن یک محصول آرایشی بهداشتی را تشکیل می دهد. در ساخت مواد آرایشی ازآب به عنوان حلال استفاده می شود. شامپوها محصولات ویژه حمام، صابون ها و امولسیون ها همگی حاوی آب هستند. به همین علت کیفیت آب مصرفی که برای ساخت یک محصول آرایشی بهداشتی استفاده می شود، حائز اهمیت است.
بسیاری از شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی آب را از شبکه لوله کشی آب شهری تأمین می کنند. آب شبکه حاوی مقادیر بسیار کمی آلاینده است. در مناطق روستایی غلظت یون کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، بی کربنات سولفات، کلراید و سیلیکات بیشتر است. در آب مناطق شهری نیز آلاینده هایی مثل فسفات ها، کادمیم، مس، کبالت و منگنز یافت می شود.
به همین علت امروزه به جهت رعایت استانداردهای بالای پایداری محصول، تصفیه کردن آب شبکه قبل از استفاده در فرمولاسیون بسیار با اهمیت است. ادکلن ها و لوسیون های پس از اصلاح صورت حاوی ۱۵ تا ۴۰ درصد آب هستند. یون های کلسیم، منیزیم، آهن و آلومینیم موجب تشکیل آهسته رسوبات غیر قابل رویتی می شود که به مرور زمان موجب کدورت عطر می شوند. در فناوری تولید امولسیون ها، حضور یون های حجیم معدنی بر عملکرد مناسب مواد فعال در سطح به ویژه امولسیون کننده ها اختلال ایجاد نموده و با جدایش فازها پایداری امولسیون ها را کاهش می دهد. مهم تر از همه این ها حضور میکروارگانیسم ها در آب شبکه ممکن است به آلودگی میکروبی محصولات آرایشی بهداشتی منجر شود. اگر میکروب ها وارد مواد آرایشی شوند و بتوانند در آنجا رشد کنند، با ایجاد بوی نامطبوع کلونی های قابل رویت باکتری ها، کپک ها، قارچ ها و فساد محصول خواهند شد و مصرف کننده مورد آسیب قرار می گیرد. در بسیاری از کارخانه های آرایشی بهداشتی منبع بالقوه آلودگی میکروبی دقیقاً همان دستگاهیست که برای حذف آلاینده های یونی به کار می رود.

تصفیه آب برای صنایع آرایشی بهداشتی

یون زدایی با زرین های تبادل یونی

یون زدایی از آب شبکه را می توان با استفاده از سیستم های تبادل یون، اسمز معکوس یا تقطیر انجام داد. در این میان متداول ترین روش تبادل یون است. از دو نوع رزین برای حذف یون ها استفاده می شود. رزین های کاتیونی برای حذف کاتیون ها و رزین های آنیونی برای حذف آنیون ها. روی رزین های تعویض یونی مراکز فعالی وجود دارد که یون های آب روی آن ها جذب می شود. به مرور زمان این مراکز فعال کاهش می یابد و رزین های تعویض یونی بی اثر می شوند. به منظور ادامه فعالیت رزین ها باید آن ها را احیا نمود. به این معنا که با عبور دادن اسیدها و بازهای معدنی قوی جای کاتیون ها و آنیون های جذب شده را به هیدروژن و هیدروکسید داد.

روش تقطیر

در مواردی که آلاینده های یونی قابل حذف نباشند و همچنین در مواردی که آب یون زدایی شده میکروبی شده باشد، از روش تقطیر به عنوان روش جایگزین و یا همراه تبادل یون استفاده می شود. اساساً فرآیند تقطیر را برای دستیابی به آب سترون در صنایع داروسازی استفاده می کنند. تقطیر روش بسیار گران قیمتی است و انرژی بسیار زیادی را مصرف می کند.

اسمز معکوس

اسمز معکوس کاربردی ترین فناوری تخلیص با استفاده از غشا است. اصول کار بر این پایه قرار دارد که آب را تحت فشار اسمزی از غشا نیمه تراوا و از سمت محلول غلیظ تر به سوی محلول رقیق تر عبور می دهند. غشا قادر است مانع عبور ۹۵ درصد از یون های معدنی و ۱۰۰ درصد باکتری ها و ویروس ها شود.

تصفیه میکروبی آب برای صنایع آرایشی بهداشتی

پنج روش عملی برای کاهش یا حذف آلودگی میکروبی آب در کارخانه تولید مواد آرایشی وجود دارد:
•  تصفیه شیمیایی
•  تصفیه گرمایی
•  صاف کردن
•  تصفیه با نور UV
•  اسمز معکوس
از هر کدام این روش ها می توان به تنهایی یا همراه سایر روش ها استفاده نمود. تصفیه شیمیایی با استفاده از محلول های رقیق فرمالدهید یا کلر (معمولاً به صورت محلول هیپوکلریت) امکان پذیر است. تصفیه گرمایی روشیست که در آن مقدار مناسبی از آب به داخل ظرفی ریخته شده تا دمای ۸۵ تا ۹۰ درجه گرم شده و به مدت ۲۰ دقیقه در این دما نگهداری می شود. این روش آلاینده های هاگ زا را نمی تواند نابود کند. زیرا گرم کردن موجب جوانه زدن هاگ ها می شود. اگر احتمال وجود هاگ در آب باشد، همین روش گرم کردن را بعد از 2 ساعت باید تکرار نمود.
پرتوهای فرابنفش با طول موج های کمتر از ۳۰۰ نانومتر اغلب میکروارگانیسم های آلوده کننده آب مانند ویروس ها، باکتری ها و کپک ها را نابود می کنند. زیرا پرتوهای فرابنفش موجب نابودی DNA و RNA موجود در هسته سلول های آن ها می شود.

chitgar lake from waterfall
chitgar lake waterfall
choose sunscreen tip
در هنگام خرید کرم ضدآفتاب به عبارت های زیر توجه کنید: عدد SPF یا فاکتور حفاظت در برابر آفتاب باید 30 یا بالاتر باشد. عبارت Broad Spectrum یا محافظت وسیع الطیف روی آن درج شده باشد. عبارت water resistant یا مقاوم در برابر آب روی آن درج شده باشد.
in house water treatment
قسمت های مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی
soap hard water
صابون در آب سخت
solubility in water
حلالیت برخی از نمک های معدنی در آب
wastewater
water comb test
آزمایش نیروی کولومبی: شانه را به موی سر بکشید. بعد از آنکه باردار شد، جریان آب را منحرف می کند.
water fire1
water fountain
water og
water retention
water solubility
water treatment og
waterfall pavilion
waterfall playground
waterfall pond
waterfall2
waterfall3
waterlily
نیلوفر آبی

abidarya og
شرکت آبی دریا
aboatash golabgiri
گلاب گیری در پارک آب و آتش تهران بهار 95
abtab og
غرفه شرکت آبتاب پارسیان – محصولات جی اف لازارتیگ - در نمایشگاه
active sculptessence og
پلی هولوزیدهای استخراج شده از دانه بزرک، پوست را رطوبت رسانی و تغذیه می کند. اسکالپت اسنس توانایی بالایی در جذب آب دارد و برای استفاده در محصولات مرطوب کننده 24 ساعته مناسب می باشد.
active songa og
سونگا، عصاره آبی بخش های هوایی سالیداگو ویرگورا می باشد. سونگا استحکام و انعطاف پذیری پوست را افزایش می دهد.
Aquaporin
آکواپورین ها کانال های مولکولی هستند که ورود و خروج آب به داخل سلول از طریق غشاء سلولی ر اکنترل می کنند.
blue green algae1
جلبک های سبز آبی دریاچه کلامات
choose sunscreen tip
در هنگام خرید کرم ضدآفتاب به عبارت های زیر توجه کنید: عدد SPF یا فاکتور حفاظت در برابر آفتاب باید 30 یا بالاتر باشد. عبارت Broad Spectrum یا محافظت وسیع الطیف روی آن درج شده باشد. عبارت water resistant یا مقاوم در برابر آب روی آن درج شده باشد.
color cycle
چرخه رنگ : رنگ های قرمز، گرم هستند و رنگ های آبی، سرد هستند. طیف های مختلف چرخه رنگ برای رنگ کردن مو استفاده می شود.
color shades of oxidation dyes
مولکول های رنگ مو در ابتدا پارا فنیلن دی آمین هستند که پس از اکسیداسیون بسته به اینکه چه ترکیب دیگری در کنارشان استفاده شده باشد به رنگ های مختلف در می آیند. مثلا در مجاورت رزورسینول به رنگ قهوه ای یا سبز تبدیل می شوند. در مجاورت آمینوفنول ها به رنگ قهوه‌ای، قرمز و بنفش در می آیند. در مجاورت مولکول های فنول به رنگ بنفش، آبی در می آیند و در مجاورت دی آمین ها به رنگ آبی و آبی بنفش
conditioner faq og
کاندیشنرها به دو نوع آبکشی شدنی و غیرآبکشی شدنی تقسیم بندی می شوند.
directives blue
جلد اول کتاب مقررات و ضوابط تولید محصولات آرایشی بهداشتی در اتحادیه اروپا با رنگ آبی
distillation1
تقطیر با بخار آب
dont submerge cosmetic brushes
برس آرایشی را در آب غوطه ور نگه ندارید. زیرا چسب آن ممکن است آسیب ببیند.
dramiri og
کتاب اصول تصفیه آب با تجدید نظر جامع نوشته دکتر محمد چالکش امیری
emulsion og
امولسیون ها دو دسته هستند. روغن در آب و آب در روغن
extreme temperature
رژ لب را در معرض دمای بالا قرار ندهید. چون ممکن است قوامش را از دست بدهد و آب شود.
firoozabad
گلابگیری در فیروزآباد میبد
golabgiri
گلاب گیری، نمونه آشنای روش تقطیر با آب
in house water treatment
قسمت های مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی
korloff blue
کورلف آبی
MDI
تجزیه پروتئین های کلاژن با آنزیم های ماتریس متالو پروتئیناز که در این شکل به قیچی تشبیه شده اند و مهارکننده آن که در این شکل با غلاف های سبز و آبی نشان داده شده است.
perfume bottle
عطردان در موزه آبگینه تهران
perfume bottles
ظروف مینیاتوری بسیار کوچک. عطردان، ظروف دارو در موزه آبگینه تهران
rosemary
رزماری در پارک آب و آتش
soap hard water
صابون در آب سخت
solubility in water
حلالیت برخی از نمک های معدنی در آب
steam distillation lab
تقطیر با بخار آب یکی از متداول ترین روش های اسانس گیری از گیاهان
steam distillation pilot
تقطیر با بخار آب با دیگ زودپز
steam distillation pilot2
تقطیر با بخار آب با سماور
steam distillation
تقطیر با بخار آب با روش دانشجویی
TEWL concept
اندازه گیری ترانس اپیدرمال واتر لوس یا اتلاف آب ترانزممبران
tyrosin to melanin
توامتر: دستگاه اندازه گیری اتلاف آب ترانزاپیدرمال با پروب
vocabulary tewameter og
توامتر برای اندازه گیری اتلاف آب ترانز اپیدرمال
water comb test
آزمایش نیروی کولومبی: شانه را به موی سر بکشید. بعد از آنکه باردار شد، جریان آب را منحرف می کند.
waterlily
نیلوفر آبی

• Sealer 
• آب

مطلب قبلی: استاندارد

مطلب بعدی: سولفاسیون

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- عطر = Perfume
perfumer’s palette = پالت عطرساز

Eau de perfume = ادوپرفیوم

Natural perfumes = عطرهای طبیعی

Neroli perfume = عطرهای نرولی
عطر
عطرساز

perfume and parfum = پرفیوم و پارفوم، شکل های مختلف عطر، از نظر لغوی، پارفوم معادل فرانسوی پرفیوم است

unscented or the same scent as your perfume = بدون بو یا از رایحه ای هم خانواده با عطر شما 


تلفظ perfume and parfum ↓


تلفظ perfume ↓


تلفظ perfumer ↓


تلفظ unscented or the same scent as your perfume ↓
2- حلالیت = Solubility
limited solubility = حلالیت محدود
3- تبخیر = Evaporation تبخیر

evaporation of sweat = تبخیر عرق
4- فرابنفش = Ultraviolet
Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 


تلفظ ultraviolet or uv radiation ↓
5- فرمالدهید = Formaldehyde فرمالدئید، فرمالدهید، فرمالدهاید، متانال، گازی با بوی تند و زننده‌است و کوچک‌ترین آلدهید به شمار می‌آید، بخارات سمی دارد، سرطانزا می باشد. از فرمالدهید برای از بین بردن باکتریها بعنوان محلول ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. فرمالدهید معمولا به صورت محلول آبی 37 درصد به نام فرمالین عرضه می‌شود.

formaldehyde free = عاری از فرمالدهید


تلفظ formaldehyde free ↓


تلفظ formaldehyde ↓


تلفظ formaldehyde2 ↓
6- میکروارگانیسم = Microorganism میکروارگانیسم

fungus, eukaryotic organisms that includes unicellular microorganisms such as yeasts and molds, as well as multicellular fungi = قارچ، ارگانیسم یوکاریوتیکی که شامل میکروارگانیسم های تک سلولی مثل مخمر و کپک و همچنین قارچ های چند سلولی می شود. 
7- قارچ = Fungus
fungus, eukaryotic organisms that includes unicellular microorganisms such as yeasts and molds, as well as multicellular fungi = قارچ، ارگانیسم یوکاریوتیکی که شامل میکروارگانیسم های تک سلولی مثل مخمر و کپک و همچنین قارچ های چند سلولی می شود. 

fungus infections = عفونت قارچی 


تلفظ fungus infections ↓


تلفظ fungus ↓
8- لوسیون = Lotion لوسیون
محصولات آرایشی مایع که معمولا امولسیونی می باشند
lotion-like = لوسیون مانند

Oil-control lotion = لوسیون کنترل چربی 

unscented lotion = لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود


تلفظ unscented lotion ↓
9- مصرف کننده = Consumer مصرف کننده

consumer appeal = جذب مشتری 

consumer perception = درک مصرف کننده 
مصرف کنندگان 


تلفظ consumers ↓
10- رزین ها = Resins
11- آنیونی = Anionic آنیونی، دارای بار الکتریکی منفی
12- عمق = Depth عمق

maximum pentration depth = عمق نفوذ حداکثری

Tone depth level, TDL = تراز عمق رنگ مو 
13- سترون = Strile استریل، سترون
14- کاتیونی = Cationic کاتیونیک، کاتیونی

cationic peptide = پپتید کاتیونی
15- باکتری ها = Bacteria
acne causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده آکنه

antibacterial = ضد باکتری
باکتری ها

bacterial growth = رشد باکتریایی

Blemish causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده لک پوست

negative-charged membrane of bacteria = باکتری ها را که دارای بار منفی 

pseudomonas, genus of Gram-negative bacteria = سودوموناس، گونه ای از باکتری های گرم نگاتیو

bacterial agents = عوامل باکتریایی


تلفظ bacteria ↓


تلفظ bacterial agents ↓
16- ناخالصی = Impurity ناخالصی، آلودگی
17- جاذب = Absorbent جاذب، جذب کننده، ماده ای که جذب می کند. 
18- پیوسته = Continuously به شکل پیوسته و ادامه دار


تلفظ continuously ↓
19- سنگین = Heavy سنگین

heavy makeup = آرایش غلیظ

heavy metals = فلزات سنگین
20- مواد آرایشی = Cosmetic Materials مواد آرایشی
21- احیا = Recovery بازیابی، ترمیم، احیا
22- انتقال حرارت = Heat Transfer انتقال حرارت
23- حامل = Vehicle حامل
24- سختی آب = Hardness Of Water
25- طول موج = Wavelength طول موج، فاصله بین قله های متوالی یک موج
26- آلودگی میکروبی = Microbial Contamination آلودگی میکروبی
27- زمینی = Earthy زمینی
28- بی اثر = Inert خنثی، بی خاصیت

inert gas = گاز بی اثر 
مثل نیتروژن که برای بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی که در برابر اکسیداسیون مقاومت کمی دارند، استفاده می شود.
29- فلزات سنگین = Heavy Metals فلزات سنگین
30- پودری = Powdery پودری

powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
پودرهای آرایشی که معمولا روی صورت استفاده می شوند
31- نانومتر = Nanometer یک میلیاردم متر، یک بیلیونیوم متر. 
32- قارچ ها = Fungi
fungus, eukaryotic organisms that includes unicellular microorganisms such as yeasts and molds, as well as multicellular fungi = قارچ، ارگانیسم یوکاریوتیکی که شامل میکروارگانیسم های تک سلولی مثل مخمر و کپک و همچنین قارچ های چند سلولی می شود. 
33- دستگاهی = Instrumental
clinical-instrumental study = مطالعه بالینی-دستگاهی
دستگاهی، دستگاه وری
34- تبادل یونی = Ion Exchanging
35- ادکلن = Cologne ادکلن

eau de cologne = ادو کلن
کلن 


تلفظ cologne ↓


تلفظ colognes ↓
36- کپک = Mould
moulds and yeasts = کپک و مخمر
37- EDTA = EDTA

تلفظ Tetra sodium EDTA ↓
38- یون کلسیم = Calcium Ion یون کلسیم
39- دترجنت = Detergent دترجنت، ماده شوینده

synthetic detergents = دترجت های صناعی، شوینده های سنتزی
40- صنایع داروسازی = Pharmaceutical Industries
41- اصلاح صورت = Shaving تراشیدن
42- جوانه زدن = Germination جوانه زدن
43- شامپوها = Shampoos
shampoos, shampoo = شامپو، شامپوها 

selenium shampoos, Shampoos containing selenium sulfide such as Head & Shoulders. Selenium sulfide is a key ingredient in dandruff shampoos; it treats seborrheic dermatitis, dandruff and tinea versicolor. = شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید مثل برخی شامپوهای هد اندر شولد؛ سولفید سلنیوم یکی از ترکیبات کلیدی در شامپوهای ضدشوره است و سبوره درماتیت را نیز درمان می کند


تلفظ selenium shampoos ↓


تلفظ shampoos ↓
44- فرابنفش = Ultraviolet
Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 


تلفظ ultraviolet or uv radiation ↓
45- شیمی = Chemistry شیمی 

organic chemistry = شیمی آلی 


تلفظ chemistry ↓


تلفظ organic chemistry ↓

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید