حتما شنیده اید که هیالورونیک اسید می تواند تا چندین برابر حجمش آب را در خود نگه دارد. از این ویژگی برای پرکردن چروک های پوست، هم در جراحی های زیبایی و هم در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
water retention
در دنیای گیاهان نیز ترکیباتی مشابه هیالورونیک اسید وجود دارد. مثلا گیاه بزرک حاوی ترکیباتی به نام پلی هولوزید است که می توانند تا چندین برابر حجم خود آب جذب کنند و رطوبت مورد نیاز برای زنده ماندن این گیاه در شرایط بی آبی را تامین کنند.
linseed
بزرک یا لینسید گیاهیست از خانوادۀ لیناسه که کاشت آن از نظر اکولوژیکی بسیار به صرفه است. بزرک گیاهی است که به علت سرسخت بودن و قابلیت عمل آوری با مقدار اندکی کود در سرتاسر جهان کشت می شود.
لوکاس مایر پس از کشف این ترکیبات، آنها را از دانه بزرک استخراج و خالص سازی نموده و برای به کارگیری در محصولات آرایشی بهداشتی به منظور افزایش پُری صورت با نام تجاری اسکالپتسنس ارائه نموده است.
flax
بذرک قابلیت تطابق با آب و هوای خشک را دارد و با تولید پلی هولوزیدهای بی همتا، قادر است مقادیر زیادی آب را در خود نگاه دارد و آب مورد نیاز برای مرطوب نگاه داشتن دانۀ گیاه قبل از جوانه زدن را تأمین می کند.
اسکالپتسنس علاوه بر توانایی بالا در جذب و نگهداری آب، سنتز ماکروملکولهای پرکننده فضای بین سلولهای پوست را افزایش داده و از تخریب کلاژن ممانعت می نماید. به این ترتیب، پوست را هم در برابر نیروهای کششی و هم در برابر نیروهای فشاری، مقاوم می نماید.
توانایی اسکالپتسنس در جذب و نگهداری رطوبت پوست با استفاده از تکنیک کورنئومتری ارزیابی شد.
Mowry staining
روش رنگ آمیزی Mowry برای بررسی اثر اسکالپتسنس در در افزایش سنتر ماکرومولکولهای بین سلولی مورد استفاده قرار گرفت.
sirus
رنگ آمیزی با رنگ قرمز Sirius برای ارزیابی اثر اسکالپتسنس در محافظت از کلاژن در شرایط پیری شتاب یافته استفاده شد.
gags

اصلاح محدوده صورت با کرم حاوی 5 درصد اسکالپتسنس با روش برون تنی تصویرنگاری فرینج و رضایت مشتریان با آزمونهای خودارزیابی سنجیده شد.
اسکالپتسنس را می توان برای فرموله کردن محصولات ضدپیری صورت و محصولات شکل دهنده صورت و بدن استفاده نمود.
lips
با روی هم قرار دادن تصاویر سه بعدی صورت داوطلبان، قبل و بعد از درمان با اسکالپتسنس، کاهش حجم خط آرواره (محدوده صورت) به وضوح مشخص شد. همچنین مشاهده شد که محدودۀ صورت شکل بهتری به خود گرفته، از داخل لیفت شده و انحنای اولیۀ خود را بازیابی نموده است.
فرینج
تکنیک تصویرنگاری فرینج در یک آزمون invivo تغییرات حجم منطقۀ انتخابی را بعد از یک دورۀ درمان اندازه می گیرد
اسکالپتسنس مشکلات ناشی از افزایش سن مثل کاهش استحکام و کشسانی پوست را از سه طریق رفع می کند:
• افزایش رطوبت پوست
• تحریک و افزایش سنتز گلایکوز آمینو گلایکن ها
• محافظت از کلاژن

نتیجه گیری

اسکالپتسنس اثری شبیه هیالورونیک اسید داشته و باعث پُری پوست و برجسته شدن لبها می شود.
beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید