مدیریت کیفیت میکروبی  

مدیریت کیفیت میکروبی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: مدیریت کیفیت میکروبی یا MQM ترجمه عبارت Microbial Quality Management می باشد. نگارنده این کتاب (دکتر محمدرضا شاه بنده)، خود در تدوین ضوابط آن در سطح بین المللی مشارکت داشته است. با مطالعه 11 فصل این کتاب کاربران به اهمیت پیشگیری، در اشاعه آلودگی های میکروبی در محیط های کاری و مکان های ارائه خدمات درمانی پی خواهد برد. برای سفارش این کتاب، به فروشگاه اینترنتی سایت مراجعه کنید.
کتاب مدیریت میکروبی
کتاب مدیریت کیفیت میکروبی تألیف پروفسور محمدرضا شاه بنده، کتابیست 247 صفحه ای که توسط انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران پخش شد. مدیریت کیفیت میکروبی یا MQM ترجمه عبارت Microbial Quality Management می باشد. نگارنده این کتاب، خود در تدوین ضوابط آن در سطح بین المللی مشارکت داشته است. با مطالعه 11 فصل این کتاب کاربران به اهمیت پیشگیری، در اشاعه آلودگی های میکروبی در محیط های کاری و مکان های ارائه خدمات درمانی واقف خواهند شد.
دکتر محمدرضا شاه بنده
دکتر محمدرضا شاه بنده در کنفرانس ایمنی محصولات آرایشی
مدیریت کیفیت میکروبی MQM یکی از مدرن ترین شاخه های علم مدیریت است که در اوایل هزاره سوم، کاربرد آن ابتدا برای صنایع آرایشی بهداشتی مطرح شد و با توجه به دستاوردهای مطلوب آن، کاربری فراگیرتری در صنایع غذایی و درمانی پیدا نمود.
در فصل اول این کتاب، فلسفه و مفاهیم کلی مدیریت کیفیت میکروبی مطرح شده است. در فصل دوم این کتاب، به نقش فعالیت های تحقیق و توسعه در جلوگیری از ایجاد و اشاعه آلودگی میکروبی اشاره شده است. ویژگی های فرمولاسیون، تجزیه و تحلیل ریسک و روش ارزیابی آن مطرح شده است. در فصل سوم به موارد مربوط به نیروی انسانی از جمله نظافت شخصی، آموزش و کارآموزی اشاره شده است. در فصل چهارم، ساختمان، تجهیزات، ادوات و وسایل تولید مورد بررسی قرار گرفته و در فصل پنجم به کیفیت آب و سیستم آبرسانی و نقش آن در کنترل آلودگی میکروبی اشاره شده است. نقش مواد اولیه، چیدمان آن ها در انبار، تدوین برنامه نمونه برداری، شرایط دریافت و جابجایی مواد اولیه و همچنین بسته بندی آن ها در فصل ششم مورد ارزیابی قرار گرفته است. در فصل هفتم، به مرحله تولید اشاره شده و نقش کنترل کیفیت محصول نهایی و کنترل فرآیند توضیح داده شده است. نظافت و ضدعفونی، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، لابراتوار میکروبیولوژی، نمونه برداری میکروبیولوژی و مدیریت بحران، از دیگر سرفصل های این کتاب می باشد.


• کتاب مدیریت میکروبی

40cheragh

کانال تلگرام اصلی

@hosnani1

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- مواد اولیه = Raw Materials
aminofunctional raw materials = مواد اولیه دارای گروه عاملی آمینی 
مواد اولیه 


تلفظ raw materials ↓
2- ارزیابی = Assessment ارزیابی، بازرسی

self-assessment = خودارزیابی
3- ایمن = Safe
4- آلودگی میکروبی = Microbial Contamination آلودگی میکروبی
محصولات آرایشی پودری که معمولا روی کرم پودرهای مایع استفاده می شوند
5- کنترل کیفیت = Quality Control
quality control laboratory = آزمایشگاه کنترل کیفیت 
کنترل کیفیت 


تلفظ quality control laboratory ↓


تلفظ quality control ↓
6- مدرن = Modern مدرن
7- تحقیق و توسعه = Research And Development
R&D, research and development, research & development = تحقیق و توسعه


تلفظ research and development ↓
8- ارزیاب = Assessor ارزیاب، بازرس

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید