در صورتیکه تمایل دارید در شرکت های آرایشی بهداشتی مشغول به کار شوید مقالات خود را به ایمیل hosnani@gmail.com ارسال نمایید. در صورت تمایل خلاصه ای از قابلیت های شما به همراه شماره تماستان در صفحه مربوط به مقاله شما درج می شود تا شرکت ها با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول دوستان

تعدادی سؤال توسط دوستان مطرح شده است که چون پرتکرار هستند، سعی می کنم در این جا به همه جواب دهم. سؤال اول این که چرا همه شرکت ها سابقه کار می خواهند و کسانی که سابقه کار دارند، مگر از کجا شروع کرده اند؟ بالاخره باید یک کاری باشد تا یک نفر بتواند سابقه کار پیدا کند. یک جورهایی می گویند، قضیه مرغ و تخم مرغ پیش می آید. جواب من به این دسته از دوستان این است که بسیاری از مشاغل، اصلاً نیازی به سابقه کار ندارند. من خودم اولین کارم را در بخش تحقیق و توسعه یک کارخانه شروع کردم و آن ها برایشان کارهای تحقیقاتی که در زمان دانشجویی انجام داده بودم، مهم بود. کار دومم هم که در رابطه با بازرگانی بود، فقط به این خاطر استخدامم کردند که زبان انگلیسیم برای آن شغل در حد مطلوبی بود و رشته مطلوب داشتم. حالا من آن موقع فوق لیسانس بودم و آن ها گرایش لیسانس من برایشان مهم بود.
ببینید، شرکت ها هنگام استخدام، به پتانسیل فردی خیلی بیشتر توجه دارند تا داشته های فعلی فرد. بسیاری از شرکت ها معتقدند اگر فرد با استعداد و با پتانسیل باشد، مهارت های کار را می تواند آموزش ببیند.

اگر سابقه کار نداریم چه کنیم؟

بنابراین اگر سابقه کار ندارید، در رزومه خودتان می توانید مواردی مثل فعالیت های دانشجویی، مقالاتی که چاپ کرده اید، دوره هایی که گذرانده اید را پررنگ کنید و نشان دهید که آدم پرتلاش و با پتانسیلی هستید. خیلی ها می گویند ما آشنا نداریم، پارتی نداریم، کار گیرمان نمی آید.

آیا باید پارتی داشته باشیم؟

ببینید، آشنابازی آن طور که خیلی ها فکر می کنند، نیست. اگر شرکتی واقعاً کار از کارمندانش بخواهد، برایش مهم است که کسی را استخدام کند که از پس کار بر بیاید. خیلی برایشان مهم نیست که آشنای چه کسی هستی. چندوقت پیش، یکی از کارجویان آمد و در پی وی تلگرام، فینگیلیسی تایپ می کرد و می گفت که من دنبال کار هستم و لیسانس فلان رشته را دارم. چند وقته بیکارم. پرسیدم زبان انگلیسی بلدی؟ گفت: نه. خب تایپ کردن فارسی رو هم بلد نبود که داشت فینگیلیسی می زد. خداییش شما کارفرما باشید حاضرید فردی را استخدام بکنید. تازه شروع کنید بهش کار کردن با کامپیوتر را یاد دهید یا تایپ کردن فارسی را یاد دهید؟ مسلماً نه.

مهارت های حداقلی و ضروری

یک سری از مهارت ها، الان دیگر ضروری هستند و نداشتنشون عیب محسوب می شود نه اینکه داشتنشون امتیاز. شاید 20 سال پیش اگر کسی فقط مدرک یک رشته ای را داشت، می توانست شغل پیدا کند. اما الان دیگر همه آن مدرک را دارند. شرکت ها برایشان مهم این است که فردی را استخدام کنند که یک سری حداقل ها را داشته باشد. مثلاً اگر شرکت بازرگانی است، زبان انگلیسی، مهارت کار با کامپیوتر، نوشتار، تایپ فارسی، تایپ انگلیسی در حد روزمره را داشته باشد. حالا نمی گویم حتماً باید تایپ ده انگشتی بلد باشد، همین که بتوانند 20 تا 30 دقیقه در کلمه تایپ نمایند، یک فایل ورد بنویسند، یک گزارش بنویسند، کافی است. بنابراین در نظر داشته باشید که حداقل ها را دارید یا نه. اگر که این حداقل ها را ندارید،‌ برای اکتساب آن ها به سرعت تلاش کنید.

رزومه نویسی خلاق

در رزومه نویسی خلاق باشید. یکی از اشتباهات رایج رزومه نویسی، نوشتن یک رزومه و ارسال آن به صورت انبوه به شرکت های مختلف است. هر کدام از شما اگر تا به حال استخدام کرده باشید، با این پدیده مواجه بودید. می بینید به محض این که آگهی استخدام شما درج می شود،‌ انبوهی از رزومه بدون این که طرف توجه کند این کاری که می خواهید چه چیزی است، برای شما می آید. باید تفاوت ایجاد کنید.

ایجاد تمایز برگ برنده شما است

باید خودتان را بگذارید جای آن کارفرما که می خواهد استخدام کند و تفاوت ایجاد کنید. کاری کنید که رزومه شما بین بقیه رزومه هایی که می آید، بدرخشد. برای هر شرکت، یک رزومه جداگانه بنویسید و در متن ایمیلتان یا داخل رزومه، جایی که مطمئنید دیده می شود، حتماً قید کنید که به چه علت شما می توانید در این موقعیت شغلی برای آن کارفرما مؤثر باشید. یعنی از دیدگاه او به این قضیه نگاه کنید و به این سوال مهم که چرا شما می توانید مفید باشید، جواب دهید. از کپی کردن متن های انگلیسی آماده و درج آن در رزومه خودتان خودداری کنید. همه شرکت ها دیگر با این متن ها آشنا هستند. این متن ها آماده و کپی هستند و مهم این است که متن خودتان را بنویسید و صداقت را رعایت نمایید.

جمع بندی

• حداقل ها را اکتساب کنید. زبان انگلیسی، تایپ در حد معمولی، کار کردن با نرم افزارهای عادی آفیس مثل ورد و اکسل، این ها مهارت های حداقلی هستند.
• به کارفرما نشان دهید که آدم با پتانسیل و توانایی هستید و قدرت یادگیری دارید.
• رزومه اختصاصی برای هر شرکت بفرستید و در معرفی خودتان خلاقیت به خرج دهید.

امیدوارم این چند راهکار ساده ای که خدمتتان گفتم، بتواند برای شما مفید باشد.
beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید