پوست چیست؟ 

پوست چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: پوست بزرگ ترین عضو بدن است. وزن پوست در یک انسان بالغ 4 کیلوگرم و مساحت پوست 2 متر مربع می باشد.
ماتریس
ماتریس برون سلولی یا ماده زمینه ای درم، بافتی است که سلولها را به هم پیوند می دهد.
آدیپوسایت
 آدیپوسایت ها، سلول های چربی هستند که در عمقی ترین بخش پوست یعنی هیپودرم قرار گرفته اند.
سلول های بنیادی
کاربرد سلولهای بنیادی را خیلی جاها می شنویم. خیلی جاها فقط تبلیغ است و بسیاری از محققان تحقیقات واقعی کرده اند. برخی از افراد عوام فریبی می کنند و با به کارگیری واژه های دهان پرکنی مثل سلولهای بنیادی عوام فریبی می کنند.
مو
مو هم مانند ناخن یکی از ضمائم پوست است. مو سطح بدن را می پوشاند و از بدن محافظت می کند. سطح بدن و پوست سر با مو پوشیده شده است. موی سر از جمجمه محافظت می کند. ابرو از ورود عرق به داخل چشم ها جلوگیری نموده و مژه مانند سایه بانی از چشم در برابر آفتاب محافظت می کند. بنابراین نقش اصلی مو محافظت است. تمام سطح پوست به غیر از کف دست، کف پا و پشت پلک می تواند مو در بیاورد. بیشتر بدانیم
ناخن
ناخن صفحه ای از جنس کراتین سخت است که علاوه بر نقش حفاظتی، نقش کمکی نیز در حساسیت لمس دارد. رشد ناخن بین ۱/۸ تا ۴/۵ میلی متر در ماه گزارش شده است. بنابراین، حدود هر ۶ ماه تمام سطح ناخن تجدید می گردد.
اپیدرم
پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده که لایه فوقانی آن اپیدرم یا روپوست نام دارد.
لایه شاخی
فوقانی ترین لایه اپیدرم لایه شاخی نام دارد. سلولهای لایه شاخی اپیدرم را کورنئوسیت می نامند.
لایه خاردار
لایه خاردار اپیدرم، ضخیم ترین بخش زنده اپیدرم بوده و از ۳ تا ۱۰ ردیف سلول چندوجهی تشکیل شده است.
کراتینوسیت
کراتینوسیت ها بخش عمده سلولهای لایه اپیدرم را تشکیل می دهند و درگیر برنامه تمایز سلولی هستند
ملانوسیت
ملانوسیت سلولهایی هستند که مسئولیت ساخت رنگدانه های ملانین را در پوست و مو به عهده دارند.
ملانین
ملانین رنگدانه اصلی پوست و مو است که در سلولهای ملانوسیت ساخته می شود.
سبوم
سبوم، چربی طبیعی پوست
لایه دانه دار
لایه دانه دار اپیدرم از یک تا چهار ردیف، سلول تشکیل شده که هنوز زنده اند و فعالیت های متابولیکی دارند.
سایتوکین
سایتوکین ها پروتوئین هایی هستند که علایم را به صورت موضعی بین سلولها منتقل می کنند.
مست سل
مست سل ها تنظیم کننده های اصلی master regulators سیستم ایمنی بدن هستند.
لایه بازال
لایه زایا یا لایه بازال زیرین ترین لایه پوست است که برنامه تمایز سلولی از آنجا شروع می شود
لایه شفاف
لایه روشن یا شفاف اپیدرم، جایی است که سلول های آن کراتینه و هسته های سلول، متلاشی شده اند.
لانگرهانس
سلولهای لانگرهانس سربازان خط مقدم سیستم ایمنی پوست هستند.
کلاژن
حدود ۷۷% از وزن خشک بدون چربی درم، از کلاژن تشکیل یافته است. 
درم
پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده که لایه میانی آن درم یا میانپوست نام دارد.
DEJ
فصل مشترک درم و اپیدرم از پروتئینهای ساختاری مهمی تشکیل شده که در حفظ یکپارچگی پوست اهمیت دارند
غدد آپوکرینی
ترشحات غدد آپوکرینی به داخل فولیکول مو می ریزد. این غدد تنها در نواحی خاصی از بدن انسان وجود دارند. 
غدد اکرینی
غدد آکرینی مستقیما به سطح پوست راه دارند. عرق ترشح شده از این غدد بی بو هستند و برای تنظیم دمای بدن ترشح می شوند. 2.5 میلیکون غده آکرینی در تمام سطح پوست وجود دارد که بیشتر آن ها کف دست و پا، زیربغل و پیشانی قرار گرفته اند.
فیبروبلاست
فیبروبلاست سلولهای اصلی بخش میانی پوست است که کلاژن و ماتریس برون سلولی را تولید می کند.
پوست ترکیبی
پوستی که در بعضی قسمت ها چرب و در برخی نواحی خشک است را پوست ترکیبی نامگذاری می کنند. در این نوع پوست اطراف بینی و پیشانی و چانه چرب است و سایر نواحی پوست صورت خشک می باشد. پوست ترکیبی یا مختلط نیاز به مراقبت خاصی دارد.
پوست خشک
پوستی که فاقد چربی یا رطوبت یا هر دوی آن ها باشد را پوست خشک می نامند. فعال کردن غدد چربی و حفظ رطوبت پوست از راهکارهای مراقبت از پوست خشک می باشد. خشکی پوست در افراد سالم هم ممکن است بروز کند. برخی بیماری ها منجر به خشکی پوست می شوند. استفاده از مواد شیمیایی و پاک کننده های قوی موجب خشکی پوست می شود. بیشتر بدانیم
لایه هیدرولیپیدی
روی لایه شاخی پوست یک روکش امولسیونی وجود دارد که فاز روغنی آن را سبوم و فاز آبی آن را عرق تشکیل می دهد. این روکش امولسیونی لایه هیدرولیپیدی نام دارد که مانند سدی از تبخیر اب و اتلاف رطوبت پوستی جلوگیری می کند.
پوست نرمال
پوستی که رطوبت و چربی آن متعادل بوده و مشکل خاصی ندارد را پوست نرمال می نامند. مراقبت از پوست نرمال برای زیبایی و حفظ عملکرد آن ضرورت دارد.
پوست چرب
پوستی که دارای چربی زیاد بوده و غدد سبوم در آن ها بیش از حد فعال است را پوست چرب می نامند. پوست های چرب مستعد جوش زدن بوده و چروک های عمیقی روی آن ایجاد می شود. اگرچه استعداد چروک شدن در آن ها کمتر است. مراقبت از پوست چرب شامل پاکسازی و زدودن سلول های مرده و آلودگی های چرب پوست می باشد. بیشتر بدانیم
پوست دوم
عبارت پوست دوم به امولسیون های لاملار گفته می شود که به تقلید از ساختار لیپیدی لایه شاخی روی پوست لایه ای تشکیل داده که از اتلاف رطوبت می کاهد.
ساختار پوست
پوست، تمام قسمت های بدن را پوشانده و از آن محافظت می کند. مو و ناخن از ضمائم پوست هستند. 
پوست یکی از مهم ترین اندام های بدن و عامل اصلی حفاظت از اندام های درونی، مایعات و بافت های داخلی بدن و مؤثرترین مانع در برابر عوامل آسیب رسان بیرونی می باشد. از دیدگاه وزنی، پوست سنگین ترین اندام بدن بوده و حدود ۱۶ درصد از وزن کل بدن را تشکیل می دهد. از نظر مساحت، پوست پس از ریه ها قرار می گیرد. سطح پوست بین ۱/۵ تا ۲ متر مربع بوده ولی تعیین مساحت دقیق آن به علت وجود چین های طبیعی و نامشخص بودن حدود آن بسیار مشکل است.
ضخامت پوست نیز بسیار متغیر بوده و بسته به عوامل گوناگون نظیر سن، جنس، وراثت، شغل، نژاد، ناحیه مورد نظر و غیره متفاوت است ولی به طور متوسط ضخامت پوست بین ۰/۷ تا ۴ میلی متر می باشد. ضخیم ترین نقطه پوست در پاشنه پا و نازک ترین بخش آن در پلک چشم ها است.
پوست ضخیم و نازک
ضخامت پوست بین ۱ تا ۴ میلی متر است. لایه خارجی پوست (اپیدرم) در پلک چشم ضخامتی حدود یک دهم میلی متر اما کف دست و پا تا حدود یک میلی متر است.
ضخامت درم (لایه زیر اپیدرم) حدود ۲۰ برابر اپیدرم است.

وظایف پوست

1. محافظت از بدن
2. تنظیم حرارت بدن
3. تولید ویتامین D

محافظت از بدن

پوست همانند روکشی است که بدن را در برابر آسیب های مکانیکی، مواد سمی و اشعه فرابنفش خورشید و همچنین عوامل عفونت زا محافظت می کند. وظیفه مهم دیگر پوست، جلوگیری از هدر رفتن آب بدن است.

تنظیم حرارت بدن

حرارت بدن به وسیله تبخیر آب سطحی پوست پایین می آید. یکی دیگر از مکانیسم های تنظیم دمای بدن تغییر جریان خون در پوست است.

تولید ویتامین D

ویتامین D که برای تنظیم میزان کلسیم بدن مورد نیاز است، توسط پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب تولید می شود. ویتامین D تولید شده، سپس از طریق جریان خون وارد بدن می شود.

ساختار پوست

پوست از سه بخش تشکیل شده است: اپیدرم، درم، بافت زیرپوستی. اپیدرم، خود از چندین لایه تشکیل شده است. از بیرونی ترین لایه به سمت داخل اسامی این لایه ها عبارتند از: لایه شاخی، لایه دانه دار، لایه خاردار و لایه بازال. لایه بازال یا زیرین از سلول های ستونی تشکیل شده و در تماس با بخش میانی پوست (درم) می باشد.
سلول های لایه بازال به طور پیوسته در حال تکثیر هستند. سلول های جدید به سمت لایه های بالا حرکت می کنند. سلول های لایه خاردار برجستگی های خارمانند دارند و با فاصله باریکی از هم جدا شده اند. سلول های لایه دانه دار حاوی گرانول هایی به نام کراتوهیالین هستند که به سلول، شکل دانه ای داده است. سلول های لایه شاخی فاقد هسته می باشند و از پروتئینی به نام کراتین انباشته می باشند. زیبایی پوست به کیفیت لایه شاخی بستگی دارد.
اپیدرم حاوی سلول هایی به نام کراتینوسیت و ملانوسیت است. ملانوسیت ها در لایه بازال پراکنده هستند. در اپیدرم، سلول هایی به نام سلول های لانگرهانس وجود دارند که وظیفه محافظت از پوست در برابر مواد خارجی را به عهده دارند. زیر سطح اپیدرم، بخش میانی پوست یا درم وجود دارد که حاوی بافت های پیوندی می باشد. درم دو قسمت دارد. بخش فوقانی درم، برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی دارد که محل اتصالش با اپیدرم می باشد. آن بخش از اپیدرم که نزدیک فرورفتگی های اپیدرم است، «پاپیلاری درم» نامیده می شود و بخش های عمیق تر «رتیکولار درم» نام دارند. بر خلاف سلول های اپیدرم، سلول های درم به صورت فشرده به هم متصل نیستند و فضای بین سلول ها زیاد است. این فضاها با مولکول های بزرگی به نام ماتریس برون سلولی پر شده است. مست سل ها که هیستامین و هپارین ترشح می کنند در درم قرار دارند. ماتریس برون سلولی توسط سلول های فیبروبلاست در داخل درم تولید می شود. ماده اصلی تشکیل دهنده ماتریس برون سلولی گلایکوزامینوگلایکن ها یا موکوپلی ساکاریدهای اسیدی و پروتئین های رشته ای هستند.

غدد سبابه

غدد سبابه یا غده های تولیدکننده چربی پوست به فولیکول مو چسبیده اند و ترشحات خود را از طریق مجرای باریکی وارد فولیکول مو می کنند. ترشحات غدد سبابه را سبوم می نامند. سبوم از فولیکول مو خارج شده و پوست و مو را با لایه ای از چربی می پوشاند.

book skin care
دایرةالمعارف پوست و مو جلد اول مراقبت از پوست از انتشارات موثقی
book skin pigmentation
کتاب رنگی شدن پوست به زبان انگلیسی تألیف دکتر محمد بقایی و همکاران
combination skin og
پوست ترکیبی به پوستی گفته می شود که در ناحیه پیشانی، بینی و چانه چرب بوده و در سایر نواحی مثل گونه ها، خشک می باشد.
combination skin
بخش پیشانی، بینی و چانه که به شکل T در می آید، روی صورت به نام ناحیه T-Zone معروف است. افرادی که پوست ترکیبی دارند، در ناحیه T-Zone پوستشان چرب است و در بقیه نواحی خشک است.
dry skin og
پوست خشک
dry skin
پوست خشک از نمای نزدیک
mature skin og
mustela temporary skin disorders
normal skin og
normal skin
oily skin og
oily skin
poober skin blog
second skin og
skin anatomy og
skin dehydration
skin layers
skin layers2
skin layers3
skin layers5
skin mirror
skin pores
skin renewal
skin sensitivity
skin sensitivity2
skin types
skincode og
skincode1
thick vs thin skin
clove wilimin kerman asian
کلاوودي ويليمين از كشور فرانسه ، كازمتولوژيست، از مديران ارشد لوري آل ، رييس اسبق فدراسيون جهاني كازمتيك ٢٠١٤ الي٢٠١٥ سخنران مدعو موضوع CONSTITUTIVE PIGMENTATION AND SKIN COLOR DIVERSITY


• کلیات پوست

مطلب قبلی: گیاهان آرایشی بهداشتی

مطلب بعدی: درج تبلیغات

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید