مهندسی شیمی چیست؟

همه مهندسین در زندگی خود لحظه هایی را به یاد دارند که سعی کرده اند شغل خود را برای یک دوست ویا یک فامیل شرح دهند .این تجربه برای همگی آنها بخصوص مهندسین شیمی بسیار دردناک بوده است . [1] این موضوع از آنجا ناشی می شود که مردم اغلب درک درستی از مهندسی ندارند به خصوص رشته « مهندسی شیمی » که تفاوت زیادی بین «معنای ظاهری» و«مفهوم باطنی» آن وجود دارد.
مهندس شیمی

تاریخچه مهندسی شیمی

در سال 1880 جورج دیویس(George Davis) نام مهندسی شیمی را ابداع نمود. وی اقداماتی جهت مرتب کردن اصول فرایندهای شیمیایی و کلاسه کردن فنون مهندسی شیمی انجام داد، «انجمن مهندسین شیمی» را درانگلستان تأسیس کرد ولی موفق به پایه گذاری رشته مهندسی شیمی نگردید تا اینکه برای اولین بار لوئیس نورتون (Lewis M.Norton) که در انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT) یک استاد شیمی صنعتی بود در سال 1888 در ایالات متحده آمریکا درMIT رشته مهندسی شیمی را پایه گذاری کرد.وی اولین دوره مهندسی شیمی را که تلفیقی از دروس مهندسی مکانیک ورشته شیمی(با تأکید بر دروس مهندسی مکانیک) بود با حضور 7 دانشجو تحت عنوان Course X در دانشکده شیمی این دانشگاه تدریس نمود. اولین دانشجویی که این دوره را طی کرد شخصی به نام...
جورج دیویس
جورج دیویس
مهندس شیمی

تاریخچه زمانپیمای مهندسی شیمی

پیدایش وتکوین مهندسی شیمی تا مرحله کنونی خود مراحل زیر را طی کرده است درسال 1789 فرآیند تبدیل نمک به کربنات سدیم توسط Nicholas Le Blanc توسعه یافت. درسال 1802 شرکت Du pont تأسیس شد و کارخانه باروت را در سواحل برادوی راه اندازی کرد. در سال 1824 مفاهیم ترمو دینامیک توسط سعدی کارنو پایه ریزی شد درسال 1835 برزیلیوس (Jns Jacob Brezelius) اولین تئوری کاتالیزورها را منتشر کرد.

مهندسی چیست و مهندس کیست؟

پاسخ به این پرسش بسیار مشکل است . (حتی از پاسخ دادن به پرسش « مهندسی شیمی چیست؟ » نیز مشکل تر می باشد!) زیرا مهندسی بسیار طیف وسیعی دارد. در طول تاریخ بسیاری از مهندسان سعی کرده اند به این پرسش پاسخ دهند. برخی از این پاسخ ها از دیدگاه تعدادی از مهندسین مشهور تاریخ به ترتیب قدمت در این قسمت آورده می شوند:
beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید