آمار رسمی در خصوص واردات محصولات آرایشی بهداشتی  

آمار رسمی در خصوص واردات محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانییکی از دوستان با ارسال ایمیل زیر از من درخواست کمک نمود:


جناب آقای حسنانی، سلام و عرض ادب در حال جستجوی اطلاعات بازار محصولات آرایشی بهداشتی بودم که با سایت شما برخورد کردم و بسیار لذت بردم. ان شاالله همیشه در کارتانم موفق باشید.
من هم در زمینه تحقیقات بازار محصولات آرایشی بهداشتی فعالیت می کنم. منتها ایرادی که وجود دارد آن است که هیچ آمار رسمی ای نیست. چه کسی رهبر بازار است. آمار صادرات چقدر است. آمار واردات چقدر است؟ و سوالاتی از این دست. می توانم خواهش کنم من را راهنمایی بفرمایید؟ از لطف شما سپاسگزارم و موفقت روزافزون شما را خواهانم

پاسخ احسان حسنانی

آمارهایی که در خصوص واردات محصولات آرایشی بهداشتی و لوازم آرایش ارائه می شود، بسیار نادقیق و عجیب و غریب است. بارها مقامات رسمی اعلام کردند که یک میلیارد دلار لوازم آرایش تقلبی سالانه وارد کشور می شود. اینکه این آمار مربوط به کدام بخش از محصولات آرایشی بهداشتی است، دقیقاً مشخص نشده. ظاهراً دو دسته آمار داریم: آمارهای رسمی و آمارهای غیررسمی. طبق گفته مسئولین، آمارهای غیررسمی واردات محصولات آرایشی عددی بسیار فراتر از آنچه که به صورت رسمی اعلام می شود است. ضمن این که مشخص نیست این یک میلیارد دلار آیا شامل همه نوع واردات محصولات آرایشی بهداشتی از جمله مجاز و غیرمجاز، اصل و تقلبی، استاندارد و غیر استاندارد اظهار شده و اظهار نشده، قاچاق یا غیر قاچاق می شود یا خیر.
همانطور که می دانید، محصولات آرایشی بهداشتی توسط گمرک تقسیم بندی شده و هر گروه کد مخصوص خودش را دارد. مثلاً لوازم آرایش لب که شامل رژ لب، برق لب، خط لب و غیره می شود، همگی با کد ۳۳۰۴ وارد می شوند. قاعدتاً مقامات گمرک باید بتوانند از روی محموله هایی که با این کد وارد شده، مشخص کنند چه مقدار لوازم آرایش لب وارد کشور شده. مثلاً در سه ماهه اول سال ۹۴ طبق آمارهای گمرکی ۲۷ تن لوازم آرایش لب به ارزش ۳۲۷ هزار دلار وارد کشور شده است. با توجه به این که محموله های وارداتی معمولاً ترکیبی از محصولات آرایشی بهداشتی با کد تعرفه های مختلف هستند، این آمارگیری ها بسیار مشکل و وقت گیر است و ظاهراً عزم جدی نیز برای استخراج این آمارها وجود ندارد.


• آمار واردات محصولات آرایشی

40cheragh3

کانال تلگرام اصلی

@hosnani1
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید