اکتیو آرایشی، ضد التهاب، نیوترازن 

تلگرام آرایشی بهداشتی تبلیغ کتاب شوینده ها

اکتیو آرایشی، ضد التهاب، نیوترازن

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: نیوترازن ، لیپوپپتید برگرفته از ترکیبات واسطه عصبی یا نورومدیاتورها است. ویژگی ها: علائم التهاب نوروژنیک را معکوس نموده و جلوگیری می کند. پوست تحریک شده را تسکین داده و التیام می بخشد. آستانه تحمل پوست را افزایش می دهد. ؛ مکانیسم: بیومیمتیک نورومدیاتور POMC
وقتی شرایط نامناسبی برای پوست ایجاد می شود سلولهای پوست تلاش می کنند تا با ایجاد تغییراتی در داخل سلول با این شرایط تطابق پیدا کنند. یکی از راه های تطابق، تولید نورومدیاتورها است. این ترکیبات سلولهای پوست را تحریک نموده و مجبور به تولید سایتوکینها می کنند و سایتوکین ها زمینه را برای واکنش های التهابی مهیا می کنند. در اثر واکنش های التهابی، مویرگهای پوست گشاد می شوند و تراوایی آنها بیشتر می شود. به این ترتیب پوست دچار ورم، قرمزی و احساس سوزش و خارش می شود.
افرادی که پوست حساس دارند در اثر نامساعد شدن شرایط، به سرعت پوستشان ملتهب می شود. این شرایط نامساعد فقط محدود به عوامل بیرونی مثل آلودگی هوا، پرتوهای فرابنفش، گرما و سرما نمی شود. بلکه وجود استرس در زندگی روزمره منجر به بروز نوع دیگری از التهاب به نام التهابات نوروژنیک شده که دست در دست التهابات ایمونوژنیک داده و شدت قرمزی و سوزش پوست را بیشتر می کنند.
لوکاس مایر عامل ایجاد این التهابات را مطالعه نموده و به این نتیجه رسیده است که اگر ملکولی بسازد که از لحاظ ساختار شیمیایی و توالی آمینواسیدها مشابه ترکیبات ضدالتهابی طبیعی بدن باشد می تواند به شکلی موثر و هدف مند بدون نیاز به استفاده از دز بالا با التهابات ناشی از عوامل عصبی و استرس مبارزه کند و به این ترتین نبوترازن را ساخت.
نیوترازن یک لیپوپپتید پیشرفته است که هم در پیشگیری و هم در رفع عوامل التهاب ناشی از عوامل عصبی (التهابات نوروژنیک) موثر است.

التهاب پوست

التهاب پوست نه تنها باعث ایجاد قرمزی و ورم پوست در کوتاه مدت می شود، بلکه در دراز مدت، به پیری پیش هنگام پوست می انجامد. رفع التهاب پوست یکی از نگرانی های اصلی مراقبت از پوست است.
inflammation
رفع التهاب پوست از نگرانی های اصلی مراقبت از پوست است

نیوترازن چگونه از علایم التهاب جلوگیری می کند؟

نیوترازن همانند α-MSH به ملکول گیرنده ملانوکورتین (MC1-R) متصل شده و آن را به فعالیت وا می دارد و به این ترتیب بدون آنکه تولید ملانین را تحت تاثیر قرار دهد تولید سایتوکین های التهاب زا مانند اینترلوکین-8 را تعدیل می کند. البته α-MSH در این زمینه اثر قوی تری نسبت به نیوترازن دارد اما عیب آن این است که تولید ملانین را هم تحت تاثیر قرار می دهد. در حالیکه نیوترازن بر تولید ملانین بی اثر است.
neutrazen
نیوترازن همچنین از تولید TNF-α ممانعت به عمل آورده و به این ترتیب از تشکیل ورم جلوگیری می کند. مطالعات کلینیکی نیز که با روش گرماسنجی مادون قرمز پوست انجام شده اند توانایی بالقوه نیوترازن در برگرداندن و جلوگیری از علایم التهاب ایجاد شده توسط عوامل عصبی را تایید می کنند. نیوترازن حساسیت پوستی را در یک آستانه نرمال نگاه می دارد و موجب آرامش و تسکین پوست می گردد.


مطلب قبلی: کمپلکس ام دی آی

مطلب بعدی: کاپیکسیل

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- التهاب = Inflammation
anti-inflammation = ضدالتهاب

Reducing scalp inflammation = کاهش التهاب پوست سر


تلفظ inflammation ↓
2- توالی = Sequence
active sequence = توالی فعال

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریداگر مطالعه این مطلب برایتان مفید بود، روی دکمه زیر کلیک کنید !