مراقبت از پوست 

مراقبت از پوست

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: مقالات و دیدگاه های احسان حسنانی در زمینه تکنیک های مراقبت از پوست، زیبایی پوست، پاکسازی پوست، آرایش صورت
برنزه کردن
در مبحث برنزه کننده های آرایشی، معرفی دی هیدروکسی استون به عنوان معروفترین ماده برنزه کننده و شرح فرآیند ملانین سازیث وجود دارد.
رطوبت رسانی به پوست
رطوبت رسانی به پوست یکی از مهمترین مراحل برنامه مراقبت از پوست می باشد. مرطوب کننده های امروزی با مکانیزم جذب رطوبت از محیط، تجدید مداوم مواد مغذی و ترمیم پوست می توانند با خشکی پوست مقابله نمایند.
روشن کردن پوست
گرایش به پوست روشن یا تیره در فرهنگ های مختلف فرق می کند. مثلاً خانم های آسیایی دوست دارند پوست روشن داشته باشند اما خانم های اروپایی برنزه بودن برایشان جذاب است. محصولات روشن کننده نه فقط برای روشن کردن پوست بلکه برای از بین بردن لک های پوست استفاده می شوند. هیدروکینون، آربوتین، کوجیک اسید از جمله ترکیبات روشن کننده پوست می باشند. بیشتر بدانیم
سولاریوم
سولاریوم همان تخت های برنزه کننده است. در برخی از استخر ها و سالن های زیبایی حتما دیده اید.
برنزه شدن بدون آفتاب
اگر برنزه کردن با آفتاب به پوست آسیب می رساند، چرا برنزه کردن بدون آفتاب یا برنزه کردن با محصولات آرایشی بهداشتی برنزه کننده را امتحان نکنیم؟
مراقبت از پوست در برابر آفتاب
آفتاب علاوه بر مزایای بیشماری که دارد، یکی از مهمترین عوامل از بین بردن جوانی و ایجاد کننده چروک های پوستی می باشد. مراقبت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است. دوری از آفتاب، استفاده از فرآورده های ضد آفتاب از جمله راهکارهای مراقبت از پوست در برابر آفتاب می باشند. در سالهای اخیر با اینکه آگاهی مردم در مورد استفاده از فراورده ای ضد آفتاب بیشتر شده، سرطانهای چوست افزایش داشته است. چرا؟ بیشتر بدانیم
به پوست صورت خود در آینه نگاه کنید. چه چیزی توجه شما را به خودش جلب می کند؟ پوستی صاف و شفاف به دور از هرگونه عیب و نقص؟ یا برعکس! چروکهایی که به تازگی نمایان شده یا لکه هایی که آرزو می کنید روزی از شرشان راحت شوید؟
اهمیت پوست
اهمیت پوست
بدون شک، پاسخ به این سوال در درجه اول به ژنتیک فردی بستگی دارد. وقتی می گویند فلانی «پوست خوبی» دارد، غالبا به آن معنی است که در قرعه کشی وراثت، خوش شانس بوده است. اما اینکه در طول زندگی چگونه با پوستمان رفتار کرده ایم، چقدر از پوست خود مراقبت نموده ایم و یا چقدر اجازه نداده ایم پوستمان نسبت به پوستی که در دوران کودکی داشته ایم تغییر کند نیز، نقش بسیار مهمی در خوب بودن و خوب ماندن پوست دارد. از لحاظ روانی، پوست نقش مهمی در زندگی انسان ایفا می کند. بطوریکه هر گونه ضایعه پوستی به طور مستقیم بر روحیه شخص اثر می گذارد. خانم ها معمولا در این مورد حساس تر هستند. یافتن یک لک کوچک یا یک چروک جدید روی پوست صورت، می تواند دغدغه ای بسیار جدی برای یک خانم باشد و او را به تکاپو برای یافتن راه حلی برای برطرف کردن آن مشکل وا دارد.

محصولات آرایشی بهداشتی مراقبت از پوست

کرمهای مرطوب کننده (Moisturizer creams) رطوبت رسانی به پوست اولین مرحله از تکنیک های مراقبت از پوست است که با استفاده از کرم های آرایشی بهداشتی مرطوب کننده انجام می شود. این کرمها از سه طریق می توانند رطوبت پوست را تأمین نمایند برخی با بر جای گذاردن یک لایه چرب بر روی پوست مانع از دست رفتن آب پوست می شوند (مانند وازلین و کلد کرمها) ، برخی کرمها حاوی اجزاء جاذب رطوبت هستند که رطوبت را جذب و در خود نگه می دارند، برخی از کرمهای مرطوب کننده حرفه ای (مانند هیدرازن لانکوم) سیستم آب رسانی دارند و مرتب آب به پوست می رسانند.


کرمهای مرطوب کننده

کرمهای روز و کرمهای شب : تشابه این دو نوع کرم آرایشی بهداشتی در مرطوب کنندگی آنها است. تفاوت آنها در این است که کرمهای روز حاوی مقادیری فیلتر ضدآفتاب هستند ولی کرمهای شب حاوی ویتامین ها و مواد مغذی مفید برای پوست می باشند، تا در طول شب روی پوست مانده و تأثیر خود را ظاهر کنند.
کرمهای ضدآفتاب (suncare cream) : کرم های ضدآفتاب دسته ای از فراورده های آرایشی بهداشتی هستند که با برخورداری از موادی به نام فیلترهای ضد آفتاب، اشعه مضر فرابنفش خورشیدی را از طریق جذب نور (absorption) و یا تفرق و انعکاس آن (scattering) تضعیف می کنند و مانع از آسیب رساندن آن به پوست می شوند. میزان کارایی یک فراورده ضدآفتاب با استفاده از عددی به نام SPF نشان داده می شود.مفهوم این عدد افزایش مقاومت پوست در برابر قرمز شدن در صورت استفاده از فراورده ضدآفتاب است.برای مثال اگر پوست بدن شما بدون استفاده از فراورده ضدآفتاب مثلاً پس از 10 دقیقه قرمز شود با استفاده از فراورده ضدآفتاب با SPF = 15 پس از 150 دقیقه قرمز خواهد شد.
کرم ضدآفتاب


مطلب قبلی: مراقبت از مو

مطلب بعدی: دانستنی های پوست و مو

4555

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید