کلیات عطر و ادکلن  

کلیات عطر و ادکلن

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی
چکیده: تاریخچه عطر، تکنیک های عطر زدن، اشتباهات رایج در زدن عطر، نکات عطر و دیدگاه های احسان حسنانی در این زمینه
تاریخچه عطر
استخراج اسانس قدمتی طولانی دارد. وجود ادوات سفالین تقطیر که قدمتی 5000 ساله دارند، وجود گلاب در ایران و رم باستان از جمله شواهد استفاده از مواد خوشبو در تاریخ بشر است. در قرن 16 میلادی، کتابی چاپ شد که در آن 60 گیاه اسانس دار معرفی شده بود. شهر گراس در فرانسه و شهر کلن در آلمان محل تولید عطر و اسانس از قرن 18 میلادی تاکنون می باشند. سنگ نگاره هایی وجود دارد که مصریان باستان را در حال عطرسازی نشان می دهد. غالیه، دستنبو، شمامه، عبیر از جمله مواد معطری هستند که در آثار شعرای ایرانی یافت می شوند. بیشتر بدانیم
مواد اولیه صنایع عطرسازی
مواد اولیه طبیعی صنایع عطر سازی به دو دسته گیاهی و حیوانی تقسیم بندی می گردد.
آشنایی با عطریات
ادکلن، ادوتوالت و ادوپرفیوم به انواع عطر با درجات الکلی مختلف و درصد اسانس متفاوت اشاره دارد.
قدیمی ترین کارخانه عطرسازی
در شهر پیرگوس، شمال قبرس زادگاه آفرودیت ویرانه های قدیمی ترین کارخانه عطرسازی جهان که قدمتی 4000 ساله دارد و بر اثر زلزله ای تا سال 2005 زیر خاک دفن شده بود، کشف شد. اشیاء به دست آمده از این کشف باستان شناسی، اکنون در موزه ای در ایتالیا نمایش داده می شود.
ترکیبات اسانس
اسانس های روغنی از ملکولها و ترکیبات آروماتیک تشکیل شده اند.
هرم بویایی
رایحه عطر را می توان به یک هرم تشبیه کرد که روایح سنگین در قسمت پایه و روایح فرارتر در قسمت نوک هرم قرار می گیرد. رایحۀ عطر از لایه ها یا نت های مختلفی تشکیل شده است. چیزی که از بطری عطر استشمام می کنیم، رایحه فوقانی یا پیش رایحه است. بدنه اصلی عطر را رایحه میانی آن تشکیل می دهد. چند ساعت پس از مصرف، بویی به مشام می رسد که در واقع رایحه پایه ای یا نت ماده زمینه ای عطر است. بیشتر بدانیم
ویژگی های عطر خوب
رایحه عطر باید یكنواخت باشد و پس از قرار گرفتن روی پوست تغییر ماهیت ندهد. یک عطر خوب باید دوام داشته باشد و احساس لذت در شخص ایجاد کند.
آنالیز اسانس های روغنی
آنالیز اسانس های روغنی بسیار مشکل است. زیرا یک اسانس از صدها ترکیب تشکیل شده است. 
اسانس روغنی لاواند
اسانس روغنی لاواند معمولاً از سرشاخه های گلدار گیاه و با روش تقطیر جداسازی می شود. 
آروماهای گیاهی
عصاره به محصولات استخراج گفته می شود كه بر اساس مكانیزم «حلالیت» جداسازی گردیده اند.
تولید محصولات معطر گیاهی
روش های جداسازی محصولات معطر گیاهان بر اساس مكانیزم جداسازی تقسیم بندی می شوند.
اسانس روغنی
اسانس های روغنی، اسانس هایی هستند که قوامی شبیه روغن دارند و مثل روغن روی آب می ایستند. به همین علت نام اسانس های روغنی را روی آن ها گذاشته اند.
اسانس گیری با فشردن
فشردن یکی از روش های اسانس گیری از گیاهان است. اسانس روغنی مرکبات که به حرارت حساس است، با روش فشردن استخراج می شود.

تاریخچه صنعت عطرسازی

صنعت استخراج عطر و اسانس تاریخچه ای به قدمت تمدن بشر دارد. در مطالعات باستان شناسی، ادواتی مثل لوازم تقطیر سفالین کشف شده که از نظر قدمت به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مربوط می‌ شود. روشهای فراوری و تجزیه اسانس، ابتدا به حیطه کار داروسازان وارد شد و سپس شیمیدان ها وارد این عرصه شدند. تصور می‌شود که بنیانگذار شیمی اسانسها، فردی آلمانی به نام جان رادولف گلوبر باشد، در حالیکه فرانسوی دیگری به نام لاووازیه باعث توسعه پایه‌های اولیه علم شیمی اسانس‌ها گردید.
تاریخچه عطر
ادامه تاریخچه ...

ویژگی های یک عطر خوب

رایحه عطر باید یکنواخت باشد و پس از قرار گرفتن روی پوست تغییر ماهیت ندهد. پوست روی رایحه عطر تأثیر می گذارد. پوستها بوهای معینی را تضعیف و تشدید می کنند. عطر باید روی پوست امتحان شود. یک عطر خوب باید دوام داشته باشد و در شخص احساس لذت ایجاد کند.
smelling
ادامه ...

مواد اولیه عطرسازی

در صنعت عطرسازی، مواد اولیه به دو دسته طبیعی و سنتزی تقسیم بندی می شوند. مواد اولیه طبیعی خود به دو دسته گیاهی و حیوانی رده بندی می گردند. مواد اولیه طبیعی به دست آمده از حیوانات شدیدترین، گرانترین و با ارزشترین عطر را دارند و تقریباً همه آنها به عنوان تثبیت کننده (fixative) در صنایع عطرسازی کاربرد دارند. از قسمتهای مختلف گیاهان مختلف، در روزهای مختلف و حتی در ساعتهای مختلف یک روز اسانس های با رایحه و خواص مختلف به دست می آید. این مواد معطر در صورت داشتن بوی خوب، کیفیت مطلوب و خلوص مناسب، می توانند در صنعت عطرسازی استفاده شوند..
raw
ادامه ...

روش های اسانس گیری و عصاره گیری

روش های جداسازی محصولات معطره گیاهان بر اساس مکانیسم جداسازی آن که می تواند فراریت یاحلالیت باشد به دو دسته تقطیر و استخراج تقسیم بندی نمود. علاوه براین دو روش روشی موسوم به فشردن نیز جهت جداسازی اسانس مرکبات استفاده می گردد. استخراج (extraction) از آنجا که روش تقطیر به دلیل معایبی که در کنار مزایای عدیده اش دارد در مورداسانس برخی گیاهان روش مناسبی نمی باشد، لذا در این موارد از روش عصاره گیری یا استخراج استفاده می گردد. بطور کلی حلالهایی را که در استخراج به کار می روند می توان به دو دسته فرار و غیر فرار (چرب) تقسیم بندی نمود. تقطیر(distillation) در این روش اجزاء معطر غیر قابل حل در آب (آبگریز) که عمدتاً نقطه جوش بالاتری از آب دارند جداسازی می گردند! روشهای گوناگونی برای جداسازی اسانس روغنی از گیاه همگی تحت عنوان تقطیر به کار می رود. انتخاب روش مناسب به ماهیت محصول و میزان بازده قابل انتظار بستگی دارد
distillation-lavender
ادامه ...

atriat4
لوگوی عطریات فندی، ژیوانشی، کارن، کورلف، اکسیس و مارینا دو بوربون
caron
لوگوی عطریات کارن پاریس
givenchy1
عطریات ژیوانشی
my og
عطریات و محصولات آرایشی مای
Polysorbate 20 (Tween 20) is a surfactant and emulsifier used in cleaners and personal care products Fragrance Ingredient; Surfactant   Emulsifying Agent; Surfactant   Solubilizing Agent
 پلی سوربات 20 یا توئین 20 سورفکتانت و امولسیفایراست. همچنین به عنوان حل کننده در فرمولاسیون عطریات استفاده می شود. عدد 20، مجموع تعداد گروه های اتیلن اکساید است.
2017 10 17_081457
جادوی عطریات از رابطه ی بین انسان و طبیعت به وجود می‌آید.
perfume dictionary f n
 فرمول: لیست تركیبات تشکیل‌دهنده با درصد آنها كه برای تولید یك اثر بویایی مطلوب مورد نیاز است.
هد اسپیس یا فضای فوقانی به هوای بالا یا اطراف ماده معطر گفته می‌شود كه حاوی تركیبات فرار است. هر نوع روش آنالیز كه در آن نمونه‌ها و آنالیز انجام می‌شود به آن آنالیز فضای فوقانی گفته می‌شود.
هدونیك: احساس لذت مربوط به عطریات:
لیر: رابطه خطی انرژی آزاد.
نوت میانی: قلب عطر.
تم یا زمینه بویایی اصلی. چند ساعت روی پوست می‌ماند.
موگه: لیلی دره
طبیعی ماده معطر از منشأ طبیعی.
مشابه طبیعی: تركیبات عطری كه شباهت زیادی به تركیبات طبیعی دارد اما به صورت سنتزی به دست آمده است.


• عطریات

مطلب قبلی: مواد اولیه

مطلب بعدی: مراقبت از مو


scent marketing
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید