اثر هاله ای و اهمیت عطر بر آن  

اثر هاله ای و اهمیت عطر بر آن

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: اثر هاله ای می گوید مردم در ناخوداگاه خود ویژگی های مثبت و منفی را تعمیم می دهند. همین اثر هاله ای می تواند به علت وجود بوی خوب یا بوی بد بوجود آید. در مورد محصول یا فروشگاه شما هم اثر هاله ای وجود دارد. ممکن است دو فروشگاه دریک مکان، هر دو یک چیز را بفروشند، اما فروشگاهی که تهویه بهتری دارد و رایحه مطبوع تری در محیط آن پراکنده است معمولا انتخاب مشتری خواهد بود. وقتی در انتخاب بین دو محصول شک می کنیم، ذهن ما به صورت نا خودآگاه گرایش به محصولی دارد که بوی بهتری دارد.
آیا چیزی به نام اثر هاله ای به گوش تان خورده است؟ اثر هاله ای می گوید مردم در ناخوداگاه خود ویژگی های مثبت و منفی را تعمیم می دهند.

اجازه بدهید چند مثال ساده بزنم تا مفهوم اثر هاله ای جا بیفتد.
من موقعی که مشکلی برای ماشینم پیش می آید، آن را به چند تعمیرگاه می برم، نظراتشان را جویا می شوم و در نهایت، کار را به کسی می سپارم که بیشتر از همه قانعم کند. باید اعتراف کنم، خیلی وقت ها از توضیحاتشان سردر نمی آورم و از نظر فنی نمی توانم تشخیص دهم کدام راست می گوید. به همین خاطر، گاهی به طور ناخودآگاه و حسی برای انتخابم تصمیم می گیرم. بنابراین در بین این تعمیرکارها، کسی که خوش برخوردتر، خوش تیپ تر و مَشتی تر باشد را انتخاب می کنم. یا مثلا وقتی آرایشگاه می رویم، اگر فرد آرایشگر یک جوان آراسته و با ظاهر معقول باشد، پیش خودمان تحلیل می کنیم که احتمالا کارش هم خوب است. دقیقا به همین دلیل است که دکترها سعی می کنند با انرژی تر و مرتب تر باشند. چون مردم احساس می کنند، دکتری که پرانرژی است به احتمال زیاد با سوادتر است.

اثر هاله ای بوی خوب

همین اثر هاله ای می تواند به علت وجود بوی خوب یا بوی بد بوجود آید. آیا شما برای استخدام یک کارمند، حاضرید کسی را انتخاب کنید که بوی بدنش شما و سایر همکاران را اذیت می کند. آیا به کسی که بوی خوب می دهد بیشتر اعتماد می کنید یا کسی که بدنش بوی عرق می دهد؟
رایحه دل انگیز، اثرهاله ای مثبت دارد.
در مورد محصول یا فروشگاه شما هم اثر هاله ای وجود دارد. ممکن است دو فروشگاه دریک مکان، هر دو یک چیز را بفروشند، اما فروشگاهی که تهویه بهتری دارد و رایحه مطبوع تری در محیط آن پراکنده است معمولا انتخاب مشتری خواهد بود. وقتی در انتخاب بین دو محصول شک می کنیم، ذهن ما به صورت نا خودآگاه گرایش به محصولی دارد که بوی بهتری دارد.
حتی اگر برای خرید کالایی که ظاهرا رایحه اش اهمیتی ندرد، مثلا برای خرید به کتاب فروشی می رویم شاید خودمان فکرش را نکنیم اما اگر کتاب فروشی تهویه مطبوع داشته و بوی خوبی در فضای آن پراکنده باشد، احتمال خریدمان بیشتر خواهد بود.
• اثر هاله ای

مطلب قبلی: بوی برند

مطلب بعدی: اعتیاد به بوی بد


scent marketing

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- آراسته = Well Groomed آراسته
2- بد بو = Odoriferous بد بو
3- مشک = Musk
4- آرایشگاه = Hair-Salon
5- عرق = Sweat
sweat secretions = ترشحات عرق

evaporation of sweat = تبخیر عرق

sweat glands = غدد عرق
عرق 


تلفظ sweat ↓

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید