معرفی گیاهان آرایشی بهداشتی 

معرفی گیاهان آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی


چکیده: یکی از مهمترین منابع اولیه محصولات آرایشی بهداشتی، گیاهان هستند. اسانس ها و روغن های گیاهی، جایگاه خاصی در فرمولاسیون های آرایشی دارند. روغن کرچک، نارگیل، آفتابگردان، زیتون و همچنی عصاره گیاهانی مثل چای و دانه انگور در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند.
کتاب شوینده ها
کتاب شوینده ها و مواد فعال سطحی نوشته دکتر موریس پورتر ترجمه سید مسیح میرمقتدایی کارشناس ارشد تحقیق و توسعه شرکت گلتاش می باشد. مباحثی مثل تئوری سورفکتانتها و شوینده ها، تقسیم بندی شوینده ها و معرفی ویژگی ها و شاخصه های هر دسته در این کتاب مطرح می شود.
دایره المعارف مواد اولیه
دایره المعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی و نکات مهم در رابطه با مصرف آن ها نام کتابیست 250 صفحه ای که توسط پروفسور محمدرضا شاه بنده استاد مدعو دانشگاه لندن نوشته شده و چاپ دوم آن در سال 95 توسط انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی آن انجام شد. در این کتاب، اکتیوهای مهم صنایع آرایشی بهداشتی به ترتیب حروف الفبا به صورت اجمالی معرفی شده است. تعدادی از ترکیبات معرفی شده در این کتاب، در این صفحه به همراه خلاصه ای از آن با کمی اضافات و تغییرات که توسط احسان حسنانی انجام شده، معرفی می گردد. بیشتر بدانیم
کتاب ضدعفونی
کتاب مدیریت فرآیندهای نظافت و ضدعفونی در صنایع غذایی، تألیف دکتر محمدرضا شاه بنده، استاد مدعو دانشگاه لندن در 164 صفحه تدوین شده است.
کتاب مقررات آرایشی
کتاب مجموعه مقررات و ضوابط تولید محصولات آرایشی بهداشتی در اتحادیه اروپا دو جلد است که توسط پروفسور محمدرضا شاه بنده تالیف شته شده و توسط مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران منتشر می شود.
کتاب مدیریت میکروبی
مدیریت کیفیت میکروبی یا MQM ترجمه عبارت Microbial Quality Management می باشد. نگارنده این کتاب (دکتر محمدرضا شاه بنده)، خود در تدوین ضوابط آن در سطح بین المللی مشارکت داشته است. با مطالعه 11 فصل این کتاب کاربران به اهمیت پیشگیری، در اشاعه آلودگی های میکروبی در محیط های کاری و مکان های ارائه خدمات درمانی پی خواهد برد. بیشتر بدانیم
گیاهان منابع غنی روغن هایی هستند که به عنوان مرطوب کننده در محصولات مختلف آرایشی بهداشتی استفاده می شوند. روغن نارگیل، روغن آووکادو از جمله روغن های گیاهی مشهور می باشند. اسانس های روغنی یکی دیگر از محصولات مهم گیاهی هستند که علاوه بر صنایع آرایشی بهداشتی در صنعت عطرسازی و آروماتراپی نیز کاربرد دارند.
plants
استفاده از عصاره های گیاهی در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی روز به روز رو به افزایش است. به همین نسبت از عصاره های حیوانی روز به روز کاربردشان کمتر می شود. عصاره های گیاهی به دو دسته عصاره های کامل و عصاره های گزینشی تقسیم بندی می شوند.
روغن کرچک، روغن کاکائو، روغن نارگیل، روغن آفتابگردان و روغن زیتون برای بکارگیری در محصولات آرایشی بهداشتی مراقبت از پوست خشک استفاده می شوند. گیاهانی مثل چای معمولی، چای سبز، چای مشکی و دانه انگور دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند. از شبنم قرمز، بابونه (کامومیل)، شنبلیله و جوجوبا برای خاصیت ضدالتهابیشان استفاده می شود. آلوورا و خیار برای محافظت از پوست کاربرد دارد.
پروآنتی سیانیدین های استخراج شده از دانه انگور فولیکول موها را تقویت می کند. جینکوبیلوبا رشد موها را افزایش می دهد. حنا ختمی و رزماری از جمله گیاهانی هستند که به رشد موها کمک می کنند. مریم گلی، رزماری و آویشن در محصولات ضدشوره کاربرد دارند. اسانس روغنی به دست آمده از گل های برگاموت، میوه ها، پوست مرکبات، برگ اکالیپتوس، ساقه دارچین و ریشه تومریک برای بکارگیری در صنایع بهداشتی و آرایشی در عطریات استحضار می شود.

مطالعات نشان داده اند که نگهدارنده های آرایشی بهداشتی را می توان با استفاده از اسانس های روغنی تقویت نمود. اسانس های روغنی معمولاً ایمنی بالایی دارند. اسانس روغنی لاوندر هم برای مقاصد درمانی و هم برای کاربردهای بهداشتی آرایشی قرن هاست که استفاده می شود. انواع صابون ها، لوسیون ها و عطرها با گونه های مختلف لاواند، معطر شده اند. همچنین ویژگی های ضدباکتری، ضدقارچی برای اسانس روغنی لاواند ادعا شده است. روغن لاواند واکنش های آلرژی نوع فوری را در موش های آزمایشگاهی کاهش داده است.

lavender


مطلب قبلی: روش ها

مطلب بعدی: کلیات پوست

7747

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید