آشنایی با آفتاب سوختگی 

آشنایی با آفتاب سوختگی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
سئو و بهینه سازی سایت های پزشکی و جراحی های زیبایی


تابش نور خورشید در درازمدت سبب تجمع رنگدانه (لک پوستی) و چین و چروک می گردد. تابش نور خورشید سبب تحریک ملانوسیت ها در اپیدرم و تحریک ساخت رنگدانه می گردد. افزون بر این، قرار گرفتن پوست محافظت نشده در دوره های طولانی در برابر تابش نور خورشید اثرات مزمنی را در لایه درم نیز به دنبال دارد. چهار مورد زیر از جمله این تغییرات می باشد.
- مواجهه درازمدت در برابر نور خورشید سبب تخریب رشته های الاستین و کلاژن موجود در درم می گردد. این امر به از بین رفتن ویژگی های کشسانی و مقاومت فیزیکی پوست و نتیجتاً بروز چین و چروک در پوست فرد منجر می شود.
- تابش مزمن نور آفتاب سبب تخریب رگ های ظریف و بافت های محافظ پوست می گردد. شکننده شدن جدار این رگ ها، امکان تخریب و خونریزی در ناحیه پوست را فراهم می آورد.
- مواجهه پوست صورت در برابر آفتاب سبب گشاد شدن مویرگ ها و بروز پدیده telangiectasia می گردد.
- نور آفتاب در درازمدت سبب خشکی پوست به شکل مزمن می گردد؛ که همین امر سلامت و کیفیت پوست را تحت تأثیر قرار می دهد.
لازم به ذکر است که تابش درازمدت نور خورشید به چشم بدون حفاظ (عدم استفاده از عینک آفتابی مناسب)، احتمال بروز آب مروارید را افزایش می دهد و حتی می تواند سبب آسیب دیدن شبکیه شود.
اثر کوتاه مدت مواجهه با آفتاب، تخریب موقت اپیدرم است که به آن آفتاب سوختگی گویند. این عارضه به شکل یک سرخی اندک تا سوختگی دردناک و بروز تاول می تواند بروز کند. شدت یافتن این عارضه حتی می تواند به بروز علایم گرمازدگی منجر شود.
آفتاب سوختگی نتیجه مستقیم آسیب یا تخریب سلول های لایه خاردار و دناتوره شدن پروتئین های این سلول ها است. مواد شبه هیستامینی آزاد شده از این سلول های آسیب دیده، سبب گشاد شدن عروق پوست و بروز اریتما می گردد تورم سلول های اپیدرم و تحریک تکثیر سلول های زایا متعاقباً ایجاد می شود. عوارض ایجاد شده باعث بروز یک سلسله واکنش رادیکالی می شود که علائم آفتاب سوختگی را ایجاد می کنند.

آفتاب سوختگی در چهار سطح بروز می کند

۱. اریتم خفیف: تغییر رنگ صورتی یا سرخ پوست، که خفیف ولی بارز است و ظرف ۲۰ دقیقه ایجاد می شود.
۲. اریتم واضح: تغییر رنگ پوست به رنگ سرخ درخشان و بدون درد، که ظرف ۵۰ دقیقه بروز می کند.
۳. سوختگی دردناک: تغییر رنگ پوست به رنگ سرخ همراه با درد خفیف تا شدید، که ظرف ۱۰۰ دقیقه بروز می کند.
۴. سوختگی همراه تاول: اریتم شدید همراه با بروز تاول و درد شدید که گاه با عوارض سیستمیک همراه است. این علائم ظرف مدت ۲۰۰ دقیقه ظاهر می شود.


مطلب قبلی: ریزش مو

مطلب بعدی: آکنه، جوش صورت

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- مزمن = Chronic

3125

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید