مواد اولیه صنایع آرایشی بهداشتی  

مواد اولیه صنایع آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی
مدرس مراقبت از پوست
WhatsApp: 09101971690
شماره درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را بفرستید.
چکیده: تقسیم بندی مواد اولیه صنایع بهداشتی آرایشی به سه دسته شیمیایی، گیاهی و بیوتکنولوژی از دیدگاه احسان حسنانی
مواد اولیه
لایه بردار، اکسفولیانت
اسیدهای آلفاهیدروکسی و بتاهیدروکسی تغییراتی در لایه شاخی و لایه دانه دار اپیدرم ایجاد می کنند که باعث کاهش چسبندگی کورنئوسیت ها در نتیجه افزایش سرعت ریزش پوست می شود.
اسیدهای آلفا هیدروکسی
اسیدهای آلفا هیدروکسی دسته ای از اسیدهای کربوکسیلیک هستند که روی اتم کربن آلفای آنها، یک گروه هیدروکسیل نشسته است. کربن آلفا به اتم کربن مجاور با گروه کربوکسیل گفته می شود.
امولسیفایر
امولسیفایرها یا امولسیون سازها ترکیبات دارای بخش قطبی و غیرقطبی هستند که برای اتصال فاز آبی به فاز روغنی و تشکیل امولسیون در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند.
روغن ها
پایه اصلی کرم ها و بسیاری از محصولات آرایشی رنگی، روغن است. روغن های آرایشی بهداشتی سه نوع معدنی، طبیعی و سنتزی هستند. پارافین مایع مثالی از روغن معدنی، روغن جوجوبا مثالی از روغن طبیعی و ایزوپروپیل میرستات مثالی از یک روغن سنتزی است.
فسفولیپیدها
فسفولیپیدها، لیپیدهایی هستند که به علت برخورداری از گروه فسفات خاصیت دوقطبی دارند. ویژگی جالب این ترکیبات، تشکیل ساختار دو لایه ای است. فسفولیپیدها به عنوان کمک امولسیون ساز، تنظیم کننده ویسکوزیته و سامانه رهایش و رسانش در محصولات آرایشی بهداشتی کاربرد دارند. بسیاری از امولسیون های آرایشی بهداشتی، فسفولیپیدی هستند. بیشتر بدانیم
آنتی اکسیدان
آنتی اکسیدان همانطور که از نامش پیداست، از اکسیداسیون جلوگیری می کند. اکسیداسیون در محصولات آرایشی بهداشتی زیان آور بوده و می تواند سبب فساد محصول شود. آنتی اکسیدان ها با محدودکردن تشکیل رادیکال های آزاد با اکسایش مقابله می کنند.
دی هیدروکسی متیل کرومون
دی هیدروکسی متیل کرومون یک ماده شیمیایی است که تأثیر رتینول را زیاد می کند و نیاز به استفاده از رتینول در محصولات آرایشی بهداشتی را با حفظ اثربخشی کاهش می دهد،.
سورفکتانت
سورفکتانت ها مواد فعال کننده سطح هستند که پس از افزودن به آب، کشش سطحی آب را کاهش می دهند. سورفکتانت ها یک سر قطبی و یک سر غیرقطبی دارند.
کیوتن
کوانیزیم کیوتن یک حامل انرژی است که به عنوان ماده اولیه در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.
فیتواسفینگوزین
اسفینگوزین یکی از لیپیدهای پوست است. فیتو اسفینگوزینها در واقع اسفینگوزین های گیاهی با خاصیت ضدالتهابی، ضد آکنه و ضدپیری هستند که به عنوان مواد اولیه در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارند.
هیالورونیک اسید
نوعی گلایکوزآمینوگلایکن، یکی از مواد زمینه ای بافت همبند پوست، قوی ترین ماده جذب کننده رطوبت، مرطوب کننده پوست، مغذی، موثر در بهبود زخم
sodium hyaluronate
آکواپورین
آکواپورین ها گذرگاه های مولکولی از جنس پروتئین هستند که در داخل غشاء سلول های پوست وجود دارند و نقش مهمی در حفظ رطوبت پوست دارند. اوسرین و اوناگرین دو برند آرایشی بهداشتی هستند که روی ترکیبات آکواپورین زیاد مانور می دهند.
گلیسرول
گلیسیرین یک ترکیب قند الکلی با سه گروه هیدروکسیل و سه اتم کربن است. گلیسیرین یک رطوبت رسان معروف بوده و در لایه شاخی پوست به خوبی نفود می کند. گلیسیرین همچنین یکی از فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی پوست است که از تجزیه فیلاگرین به طور طبیعی در پوست تشکیل می شود.
فیلترهای فرابنفش
فیلترهای فرابنفش ترکیباتی هستند که در محصولات ضدآفتاب استفاده می شوند و از پوست در برابر پرتوهای زیانبار آفتاب محافظت می کنند. فیلترهای فرابنفش به دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند.
فاکتور مرطوب کننده طبیعی
از هیدرولیز پروتئین فیلاگرین در پوست ترکیباتی مثل هیالورونیک اسید و گلیسیرین تشکیل می شود که عوامل مرطوب کننده طبیعی پوست هستند. فرم سنتز شده این مواد در صنایع آرایشی بهداشتی به عنوان مرطوب کننده استفاده می شوند.
امولینت
امولینت به معنای نرم کننده پوست است. امولینت ها با جایگزین نمودن بخشی از چربی های از دست رفته پوست، زبری پوست را برطرف نموده و اثر پوشاننده نیز دارند.
روغن اناگر
از فشردن دانه های گیاه اوناگر، روغنی به دست می آید که 7 تا 10 درصد گامالینولنیک اسید دارد. روغن اوناگر ترکیب اصلی محصولات اوناگرین می باشد.
لیپیدها
گامالینولنیک اسید یک اسید چرب کمیاب و بسیار با ارزش است. این اسید چرب برای بدن ضروری است.
فلاوونوئید
ترکیبات آروماتیک و زرد رنگ گیاهان که به عنوان آنتی اکسیدان در محصولات آرایشی بهداشتی یافت می شوند.
سوربیتول
سوربیتول یک ترکیب قند الکلی با شش اتم کربن و شش گروه هیدروکسیل است. نسبت به گلیسیرین رطوبت کمتری جذب می کند. اما بر خلاف آن، نسبت به نوسانات رطوبت محیط کمتر حساس است.
دی استیل بولدین
یکی از پرکاربرد ترین فیلترهای فرابنفش، از ضد آفتاب های شیمیایی
diacetyl boldine
زینک پریتیون
زینک پریتیون کمپلکس کئوردینانسی زینک با خواص ضدباکتری و ضدقارچ است که به عنوان مواد اولیه ضد شوره در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.
دی اکسید تیتانیوم
ضدآفتاب فیزیکی، مات کننده. تیتانیوم دی اکساید یکی از ترکیبات معدنی بسیار مهم در محصولات آرایشی بهداشتی مثل ضدآفتاب ها و همچنین کرم های مراقبت از پوست نظیر کرم ویتامین بریر موستلا می باشد.
اکسید روی
ضدآفتاب فیزیکی، قابض، ضدعفونی کننده. اکسید روی یکی از ترکیبات معدنی با اهمیت در فرموله کردن محصولات ضدآفتاب است. فرم میکرونیزه اکسید روی، گسترده ترین طیف محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش آفتاب را دارد.
بنتونیت
خاک رس اسمکتایت نام دیگر بنتونیت است. بنتونیت خاصیت جالبی دارد: با جذب آب افزایش حجم پیدا می کند. بنتونیت در آب کلوئید تشکیل می دهد و خواص رئولوژیکی مطلوبی به فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی می دهد.
مواد جاذب الرطوبه
گلیسیرین، سوربیتول، پروپیلن گلایکول و سدیم هیالورونات به عنوان مواد جاذب الرطوبه در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند.
موم زنبور عسل
قوام دهنده، پایدارسازی امولسیون های آرایشی، افزایش ظرفیت نگهداری آب
beeswax
اکنت
ترکیب تجاری حاوی اولئانولیک اسید (مهارآنزیم پنج آلفا ردوکتاز، ضد سبورئیک)، نوردی هیدرو گوایارتیک اسید (ضد کراتوز و ضد التهاب) و ژل ضدباکتری
آیلیس
ترکیب تجاری حاوی هسپریدین متیل چالکون (کاهش تراوایی مویرگی)، دی پپتید (افزایش گردش لنفاوی) و پالمیتوئیل تتراپپتید-3 (سفتی پوست اطراف چشم) برای کرم های دور چشم ضد خستگی (رفع پف و رفع تیرگی)
Aqua (and) Glycerin (and) Hesperidin Methyl Chalcone (and) Steareth-20 (and) Dipeptide-2 (and) Palmitoyl Tetrapeptide-7
سولفور
گوگرد کلوئیدی به عنوان ماده ضدباکتری و قارچ کش در محصولات آنتی آکنه
sulfur
منتول
ماده جامد آلی که به صورت سنتزی یا از برگ نعناع تولید می شود، خاصیت خنک کنندگی و محرک دارد
menthol
کرایسین
ماده فلاونوئیدی موثر در کاهش رنگ قرمز ناشی از آهن و سایر محصولات تجزیه هموگلوبین که موجب تیرگی پوست اطراف چشم می شوند. کریسین در کنار ان هیدروکسی سوکسینیمید در کرم های ضد تیرگی دور چشم استفاده می شود.
Chrysin
اوره
یکی از فاکتورهای طبیعی مرطوب کننده پوست NMF، قابلیت نگهداری آب روی سطح پوست
Urea
هیدروکورتیزون
هیدروکورتیزون هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی ترشح می شود. این هورمون استروئیدی خاصیت ضدالتهابی دارد و به عنوان دارو استفاده می شود. مشابه این دارو، پلی ساکاریدهای به دست آمده از مخمر نان هستند که برای مصرف آرایشی بهداشتی کاربرد دارند.
آربوتین
مهارکننده آنزیم تیروزیناز، 30 مرتبه فعال تر از کوجیک اسید
arbutin
ضد آلاینده
آلودگی هوا و فلزات سنگین از عوامل آسیب رسان پوست هستند که در یک قرن اخیر مورد توجه قرار گرفته اند. استفاده از موادی مثل پلی ساکاریدها که می تواند با آلاینده هایی مثل فلزات سنگین کیلیت تشکیل دهند، یک راهکار آرایشی بهداشتی مدرن است.
آنتی سپتیک
آنتی سپتیک یعنی گندزدا و میکروب کش. آنتی سپتیک ها معمولاً برای جلوگیری از عفونت استفاده می شوند. به عبارت دیگر ترکیبات ضدعفونی کننده هستند. البته ضدعفونی کننده هایی که در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند، با ضدعفونی کننده هایی که برای کف اتاق، توالت و فاضلاب به کار می روند، متفاوتند. بیشتر بدانیم
اسیدهای آمینه
اسیدهای آمینه به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم بندی می شوند.
کلورلا
کاهش استرس سلولی، تاثیر فوری در لیفتینگ پوست، افزایش سنتز کلاژن 1
Algae extract
گلایکوزآمینو گلایکن
ماده زمینه ای ماتریس برون سلولی، مهار ماتریس متالوپروتئینازها
glycosaminoglycans
جلبک قهوه ای
افزایش دهنده متابولسیم سلولی، موثر در تخلیه چربی (به علت برخورداری از ید ارگانیک)، قابل استفاده در محصولات لاغری و رفع پف زیر چشم، حاوی موکوپلی ساکاریدهای نرم کننده پوست (موسیلاژ) و پلی ساکاریدهای ضدالتهاب و ضدپیری
Fucus vesiculosus Extract
آپیژنین
با افزایش گردش خون مویرگی در مویرگ های درمال پاپیلا با ریزش مو مقابله می کند.
apigenin
کافئین
معروف ترین و پرکاربردترین نحریک کننده لیپولیز
caffeine
اسین
ساپونوسید گیاهی، موثر در تخلیه ترکیبات ناخواسته، تقویت کننده مویرگ ها، منتول اثربخشی اسین را افزایش می دهد
escin
پلی فنل
پلی فنول ها دسته ای از فلاونوئیدها هستند که به عنوان آنتی اکسیدان در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند.
گلوکونات منگنز
منگنز باعث افزایش سنتز کلاژن و ترمیم پوست آسیب دیده می شود.
گلوکونات روی
زینک یا روی نقش بسیار مهمی در فعالیت های حیاتی بدن دارد. گلوکونات روی برای تأمین این عنصر ارزشمند در محصولات آرایشی بهداشتی به کار می رود.
مخمر نان
حاوی پلی ساکارید ارزشمند بتاگلوکان، تحریک کننده فیبروبلاست برای سنتز کلاژن بیشتر و دارای خاصیت آنتی اکسیدان
Saccharomyces Cerevisiae Extract
سیناکه
پپتید سنتزی، مشابه واگلرین (زهر افعی)، آنتاگونیست بازگشت پذیر رسپتورهای استیل کولین ماهیچه های پوست صورت که با ممانعت از اتصال عصب به ماهیچه، موجب ریلکس شدن ماهیچه های پوست و عدم حرکت آنها می شود و به این ترتیب از تشکیل چروک جلوگیری می کند. دی پپتید دی آمینوبوتیروئیل بنزیل آمید دی استات
Glycerin (and) Aqua (and) Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate
بیشتر بدانیم
سینکول
پپتید سنتزی سه تایی، بیومیمتیک فاکتور رشد بافت TGF، پالمیتولیل تری پپتید 5، تحریک فیبروبلاست و افزایش سنتز کلاژن 1، مهار ماتریس متالوپروتئینازها
Palmitoyl Tripeptide-5 (and) Glycerin (and) Aqua
بلیدز
ماده روشن کننده برگرفته از گل مروارید
Bellis Perennis (Daisy) Flower Extract
کروماکر
ترکیب تجاری حاوی دو عصاره گیاهی کاهش دهنده ملانین و افزایش دهنده کلاژن
Butylene Glycol (and) Sigesbeckia Orientalis Extract (and) Rabdosia Rubescens Extract
لومینسکین
ترکیب تجاری حاوی دی استیل بولدین (مهارکننده آنزیم تیروزیناز، روشن کننده پوست) در تری گلیسیریدهای 8 و 10 کربنه (کاپریک و کاپریلیک)
Caprylic/Capric Triglyceride (and) Diacetyl Boldine
بیووایت
بیواسکراب حاوی پلی هیدروکسی بوتیرات و اکسید تیتانیوم
Polyhydroxybutyrate (and) Titanium Dioxide (and) Blue 1 Lake (and) Ethylene Distearamide
پلی متیل سیلسکوئی اکسان
ماده سیلیکونی، لایه ساز، روان کننده، نرم کننده پوست، ایجاد لطافت ابریشم روی پوست
polymethylsilsesquioxane
ان - هیدروکسی سوکسینیمید
ماده شیمیایی موثر در کاهش رنگ قرمز ناشی از آهن و سایر محصولات تجزیه هموگلوبین. ان هیدروکسی سوکسینیمید در کنار کریسین در کرم های ضد تیرگی دور چشم استفاده می شود.
N-Hydroxysuccinimide
سیلاندیول سالیسیلات
از مشتقات سیلانول می باشد، برای جبران سیلسیوم از دست رفته پوست استفاده می شود.
silanediol salicylate
سیکلوپنتا سیلوکسان
نوعی دایمتیکون، ترکیب سیلیکونی ارگانیک که برای افزایش مقاومت فرمولاسیون در برابر نفوذ آب (ضدآب شدن) و همچنین برای افزایش خاصیت پراکنش (پخش شوندگی) محصول به فرمولاسیون اضافه می شود.
cyclopentasiloxane
اکتیل پالمیتات - اتیل هگزیل پالمیتات
استر آرایشی، امولینت، پخش کنندگی خوب
ethylhexyl palmitate
پلی دکان هیدروژنیزه
امولینت و مرطوب کننده، جایگزین روغن های معدنی
hydrogenated polydecene
ساکارز پالمیتات
امولسیون کننده و مرطوب کننده
sucrose palmitate
بنزوفنون 3
0
benzophenone-3
آووبنزون
آوو بنزون، فیلتر جاذب UVA
butyl methoxydibenzoylmethane
اوکتوکریلن
برای افزایش پایداری نوری به فرمولاسیون اضافه می شود
Octocrylene
اکتیل متوکسی سینامات
فیلتر جاذب UVB که بعد از مشتقات PABA بیشترین کاربرد را در کرم های ضد آفتاب دارند.
octyl methoxycinnamate
کلاژن هیدرولیز شده
اولیگوپپتید کلاژن با وزن مولکولی پایین، مرطوب کننده و سفت کننده پوست، توالی اسیدهای آمینه: گلایسین، پرولین، هیدروکسی پرولین
hydrolyzed collagen
الاستین هیدرولیز شده
الاستین هیدرولیز شده، اسیدهای آمینه و مواد غذایی مورد نیاز برای فیبروبلاست را فراهم می کند. لایه ساز و محافظ پوست.
hydrolyzed elastin
پروتئین شیر
پروتئین شیر: مرطوب کننده و امولینت قوی. تأمین مواد غذایی و رطوبت پوست و مو. اسیدهای آمینه متنوع و کامل هستند به همین علت غنی ترین ماده مغذی پروتئین به شمار می آیند.
milk protein
شیر الاغ
شیر الاغ از نظر پروتئین ها، املاح معدنی و امگا 3 شباهت زیادی به شیر مادر دارد. از این ترکیب برای تغیه و ترمیم پوست استفاده می شود.
donkey milk protein
پروتئین هیدرولیزشده ابریشم
ترمیم کننده پوست
hydrolyzed silk protein
عصاره خاویار
تقویت رشته های متصل کننده درم و اپیدرم (لامینین 5 و کلاژن 7)، افزایش سنتز گلایکوزآمینوگلایکن و کلاژن
caviar extract
پولولان
پلی ساکارید خطی، تاثیر فوری در لیفتینگ پوست
pulullan
کیتوسان
کیتین استیل زدایی شده، پلی ساکارید به دست آمده از پوشش سخت پوستان، دارای خاصیت ضدقارچی، افزایش دهنده نرمی و لطافت پوست و مو
chitosan
کائولین
جذب کننده چربی
kaolin
میکا
به عنوان پایه برای بارگذاری رنگدانه های طلایی و افزایش زیبایی محصول استفاده می شود
Mica (Natural hydrated aluminium silicate)
تالک
ماده پرکننده و تشکیل دهنده بخش عمده محصولات آرایشی پودری و پودر بچه
Talc
پودر الماس
افزایش درخشش پوست و زیبایی محصول
diamonds powder
هومکتانت
هومکتانت ها دسته ای از مرطوب کننده ها هستند که به آن ها مواد جذب کننده رطوبت نیز می گویند.
اولئانولیک اسید
مهارکننده آنزیم پنج آلفا ردوکتاز
oleanolic acid
نوردی هیدرو گوایارتیک اسید
تنظیم کننده رشد سلولی بوده و با مهار هایپرکراتوسیز و اثر ضدالتهابی با آکنه مقابله می کند.
Nordihydroguaiaretic Acid
سوربیتان اولیوات
ماده امولسیون ساز برگرفته از روغن زیتون
Sorbitan Olivate
هسپریدین متیل چالکون
ماده شیمیایی کاهش دهنده تراوایی مویرگ ها: به این ترتیب از خروج گلبولهای قرمز و گلبول های سفید از مویرگ و وارد شدن آن به ماتریس برون سلولی جلوگیری می کند. گلبول های قرمز و محصولات ناشی از تجزیه هموگلوبین موجب تیرگی پوست اطراف چشم و گلبول های سفید (لکوسیت ها) موجب چروک شدن پوست اطراف چشم می شوند.
hesperidin methyl chalcone
بیشتر بدانیم
گلیسریل لینولئات
امولینت مشتق از گلیسرین و لینولئیک اسید
glyceryl linoleate
گلوکونات مس
گلوکونات مس برای مهار آنزیم های ماتریس متالو پروتئیناز و همچنین افزایش توان کلاژن سازی فیبروبلاست ها به محصولات آرایشی بهداشتی افزوده می شود.
اسیدهای هیدروکسی
آسیدهای آلفا و بتاهیدروکسی به شکل گسترده ای برای درمان مشکلات مختلف پوستی از جمله کاهش چروک ها در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارند.
کراس پلیمرهای آکریلات
برای اصلاح ویژگی های رئولوژیکی فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی از کراس پلیمرهای آکریلات استفاده می شود.
پیروویک اسید
پیروویک اسید به عنوان لایه بردار و ضد میکروب در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
رزورسینول
رزرسینول یک هیدروکسی فنل است که به عنوان ضدلک در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
بایوکانین
بایوکانین A یک ترکیب ایزوفلاونی است که آنزیم ریزش مو و بروز آکنه (5 آلفا ردوکتاز) را مهار می کند. این ایزوفلاون ها خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارند.
آرابینو گالاکتان
آرابینو گالاکتان که هم از منابع گیاهی به دست می آید و هم با روش های میکروبی استخراج می شود، از اتلاف رطوبت پوست جلوگیری نموده و باعث افزایش SPF و پایداری امولسیون های آرایشی بهداشتی می شود.
آرژیرلین
پپتید بایومیمتیک بخش انتهایی رسپتورهای اسنپ، ریلکس کننده ماهیچه های صورت، ضد چروک با عملکرد شبیه بوتاکس
acetyl hexapeptide-8
پالمیتوئیل اولیگوپپتید
پپتید ماتریکین محرک فیبروبلاست برای تولید کلاژن بیشتر
palmitoyl oligopeptide
ماتریکسیل
ترکیب دو پپتید ماتریکین: پالمیتوئیل اولیگوپپتید و پالمیتوئیل تترا پپتید
palmitoyl oligopeptide, palmitoyl tetrapeptide-8
دی پپتید 2
افزایش گردش لنفاوی، موثر در تخلیه چربی ها و رفع پف زیر چشم
Dipeptide-2
پالمیتوئیل تتراپپتید
سفت کننده پوست اطراف چشم
Palmitoyl Tetrapeptide-7
پالمیتوئیل تری پپتید 1
پپتید ماتریکین محرک فیبروبلاست برای تولید کلاژن بیشتر
palmitoyl tripeptide-1
بیوتینوئیل تری پپتید 1
پپتید تقویت شده با بیوتین، با تحریک متابولیسم سلولی با ریزش مو مقابله می کند.
biotinoyl tripeptide-1
افرای قندی
عصاره افرای قندی حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع گلیکولیک اسید
Acer Saccharum (Sugar Maple) Extract
پرتقال
عصاره پرتقال حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع سیتریک اسید
Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract
لیمو
عصاره لیمو حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع سیتریک اسید
Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract
نیشکر
عصاره نیشکر حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع گلیکولیک اسید
Saccharum Officinarum (Sugar Cane) Extract
زغال اخته
عصاره زغال اخته حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع آنتی اکسیدان های آنتوسیانین
Vaccinium Myrtillus Fruit/Leaf Extract
آووکادو
نرم کننده پوست
avocado oil
روغن دانه کرچک
نرم کننده پوست
Ricinus Communis (Castor) Seed Oil
روغن بادام شیرین
نرم کننده پوست
Sweet Almond Oil (Prunus Dulcis Oil)
آلوئه ورا
آلوئه ورا یکی از گیاهان ضد التهاب می باشد. موسیلاژهای ترشح شده از برگ های این گیاه، ژلی بی رنگ حاوی ۹۹/۵ درصد آب و مخلوط پیچیده ای از موکوپلی ساکاریدها می باشد. اگر برگ آلوورا را از سوپرمارکت یا سبزی فروشی خریداری کرده باشید، متوجه ماده ژلاتینی بی رنگی که در داخل برگ های آن وجود دارد، شده اید. این ماده ژلاتینی خاصیت ضدالتهابی دارد و علاوه بر کاربرد خوراکی، در صنایع آرایشی بهداشتی نیز کاربرد فراوانی دارد. بیشتر بدانیم
آلانتوئین
آلانتوئین یک ماه ضدالتهاب قدیمی و نام آشنا است که به عنوان مواد اولیه در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.
رومکس اکسیدنتالیس
ماده روشن کننده برگرفته از گیاه رومکس، مهارکننده پنج آلفا ردوکتاز، ماده موثره تایروستات
rumex occidentalis extract
بامبو
بامبو یا نی هندی گیاهیست که در جنگل های مرطوب و گرمسیر آسیا رشد می کند. بامبو 25 سانتی متر در روز قد می کشد و ظرف چند ماه هم قد درختانی می شود که چندین دهه از عمرشان می گذرد. بامبو هم خانواده گیاهانی مثل گندم و جو است. به عبارت دیگر، نوعی گراس یا علف است و درخت به شمار نمی آید.
جینکوبیلوبا
جینکوبیلوبا یک درخت بسیار تنومند است. هزار سال عمر می کند و تا سی متر قد می کشد. برگ های جینکوبیلوبا حاوی ترکیبات پلی فنلی و فلاونوئیدی است که خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند.
جینکوبیلوبا
Ginkgo biloba is the tree with forty crowns: in fall, the leaves remain affixed to the branches and wear a beautiful golden color
جینکوبیلوبا به گیاه چهل سکه معروف است. در فصل پاییز، برگ هایش نمی ریزد ولی زرد می شود و به صورت متصل به شاخه درخت باقی می ماند. ؛ عکس از احسان حسنانی - باغ گیاه شناسی
جوجوبا
در بیابان های آمریکای شمالی گیاهی شبیه کاکتوس لوله ای به نام جوجوبا وجود دارد که می تواند در شرایط بیابانی و گرمای طاقت فرسای آن منطقه به حیات خود ادامه دهد. روغن این گیاه، ترکیب بسیار عجیبی است. این روغن همانطور که در گرمای سوزان بیابان سالم مانده، بسیار در برابر اکسیداسیون مقاوم است. از این نظر می توان آن را با روغن عنبر ماهی یا اسپرم وال مقایسه کرد. اما بر خلاف روغن اسپرم وال بوی ماهی نمی دهد. بیشتر بدانیم
چای سبز
چای سبز که خاستگاهش کشور چین است، دارای ترکیبات پلی فنلی با خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی است.
مورینگا
مورینگا درختی از کشور هندوستان است که از دیرباز در طب سنتی استفاده می شود. کره مورینگا برای ساخت مرطوب کننده های استیکی در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. مزیت کره مورینگا به کره شی باتر آن است که کمتر برق می زند و کمتر روی پوست خاصیت چربی به جا می گذارد.
انار
انار منبع خوبی برای تأمین ویتامین C (آسکوربیک اسید) و ویتامین B5 (پنتتونیک اسید)، پتاسیم و آنتی اکسیدان های فنلی می باشد.
مرمکی
موکول مرمرک، گیاه مرمکی یا گیاه میر همگی مترادف هستند. رزین معطر گیاهی مرمکی برای تحریک لیپیدسازی و توقف لیپیدسوزی در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. در ایران باستان رزین مرمکی را در عطرهای مخصوص بانوان استفاده می کردند.
اناگر
اوناگر، گل مغربی یا گل پامچال یکی از گیاهان طب سنتی است. گیاه اوناگر منبع الهام برند آرایشی بهداشتی اوناگرین می باشد.
سیب وحشی
سیب وحشی یا سیب خودرو، سیبی است که به صورت طبیعی و بدون آنکه به آن کود داده شود، رشد می کند. یک کمپانی سوئیسی نوعی خاص از این سیب ها تولید کرده و ادعا می کند سلول های بنیادی اش، شبیه سلول های بنیادی موجود در بالج فولیکول موی انسان است.
ختمی
عصاره ریشه ختمی حاوی موسیلاژهای گیاهیست که حالتی شبیه به نشاسته خیس خورده دارد. ختمی را می توان مانند چای، دم نموده و نوشید. برند آرایشی بهداشتی فیتو از عصاره ریشه ختمی به وفور استفاده می کند.
شبدر قرمز
عصاره شبدر قرمز حاوی بایوکانین A است.
هفت بند
هفت بند یا نات گرس گیاهیست که دارای مقادیر زیادی فلاونوئید می باشد. عصاره این گیاه از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش و فروسرخ محافظت می کند.
لاوندر
لاواند، لاوندر یا اسطوخدوس گیاهیست آفتاب دوست که هم به صورت خودرو رشد می کند و هم می توان آن را کشت نمود. کاربرد اصلی لاوندر استفاده از اسانس روغنی آن در صنایع عطرسازی است. اما جایگاه ویژه ای نیز در تزئین فضای سبز شهری دارد. گل های لاواند را در پارک های تهران هم می توان پیدا نمود. لاواند در فصل مرداد شکوفه زده و گل می دهد. بیشتر بدانیم
لوتوس
سوسن آبی یا لوتوس گیاهیست که ریشه آن در آب و برگ و گل های آن در هوا قرار دارد. ساقه بلندی دارد و برگ های آن پیاله ای شکل است.
مورت
مورد، مورت، آس و ریحان نام های مترادفی هستند که به درخت مورد اطلاق می شوند. برگ و میوه مورد دارای تانن ها، مواد رزینی، کامفن و اسانس می باشد.
شیتاکه
شیتاکه یک قارچ خوراکیست که دارای پروتئین هایی به نام سیرتوئین می باشد. سیرتوئین ها مقاومت فولیکول های مو را افزایش می دهند.
نیلوفر آبی
نیلوفر آبی گیاهیست حاوی آلکالوئیدها، گلیکوزید و تنین ها که برای تهیه لوسیون های آرامبخش پوست استفاده می شوند.
کاسنی
تقویت فلورای نرمال پوست
Cichorium intybus
شاه بلوط
شاه بلوط اروپایی حاوی ساپونین های تری ترپنوئیدی مثل آئسین، کومارین ها و فلاونوئیدها می باشد. خاصیت قابض، رفع کوپروز، تونیک، روشن کنندگی، ضد التهاب و ترمیم زخم از آن گزارش شده است.
Aesculus hippocastanum
بابونه رومی
اسانس ها ، عصاره ها و ترکیبات به دست آمده از گیاه آنتمیس نوبیلبیس یا بابونه رومی در صابون ها، محصولات حمام و محصولات مختلف آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
Anthemis nobilis flower extract
سنتلا آسیاتیکا
ضد التهاب گیاهی، ضد آلرژی، ترمیم کننده
Centella asiatica
پاپیتال
پاپیتال، حاوی ترکیبات مشابه هدرین، فلاونوئیدها، ساپونین ها، پلی فنولیک اسیدها. تحریک کننده گردش خون به علت وجود ساپونین ها. ضد التهاب. ضد میکروب.
Hedera Helix (Ivy) Leaf Extract
برگ بو
گیاه ادویه ای با برگ ها معطر
Laurus (Bay) Nobilis Extact
قدیفه
عصاره سلول های بنیادی یاسمین به صورت چند سطحی از سیستم کلاژن پوست محافظت نموده و تکثیر و تقسیم سلول های کلاژن را متعادل می کند. از اتلاف کلاژن در اثر پیری پوست جلوگیری نموده و ترکیبات مهم از دست رفته پوست را بازیابی می کند. عصاره سلول های بنیادی گل قدیفه چروک های اطراف چشم را کاهش می دهد. از اتلاف کلاژن جلوگیری نموده و موجب سفتی و بازسازی پوست ناحیه اطراف چشم می گردد. میزان فنیل پروپانوئید در این عصاره با روش تیتراسیون اندازه گیری شده و گارانتی شده است.
LEONTOPODIUM ALPINUM CALLUS CULTURE EXTRACT (and) GARDENIA JASMINOIDES CALLUS CULTURE
بیشتر بدانیم
رز وحشی
رز وحشی، عصاره هیدروالکلی رزا کانینا
Rosa canina Extract
سویا
سویا یکی از پرکاربردترین گیاهان آرایشی بهداشتی است. ژنستئین به کار رفته در محصولات لاغری از دانه سویا به دست می آید. بیولیپیدهای آlیسول تریو از سویا به دست می آید. الاستورگولاتور موستلا پروتئین هیدرولیز شده سویا است. عصاره سویا سرشار از ایزوفلاوون ها می باشد که نوعی فیتواستروژن به شمار می آیند. بیشتر بدانیم
نگهدارنده
برای جلوگیری از فساد میکروبی محصولات آرایشی و بهداشتی، معمولا بخش اندکی از فرمولاسیون را به مواد پرزرواتیو مثل پارابن ها و ایزوتیازولینون ها اختصاص می دهند که به آن ها نگهدارنده می گویند.
بنزالکونیوم کلراید
بنزالکونیوم کلراید یک ماده سورفکتانت کاتیونی است که برای مهار رشد میکروارگانیسم ها در شامپوها و پاک کننده ها استفاده می شود. بنزالکونیوم کلراید کف حاصل از مواد شوینده را نیز تقویت می کند.
پلی کواترنیوم 10
نمک آمونیومی چهارتایی هیدروکسی اتیل سلولز دارای بار الکتریکی مثبت
polyquaternium-10
پلی کواترنیوم 7
کاندیشنر کاتیونی برای پوست و مو، کمک به گره گشایی مو، افزایش لغزندگی و شانه خوری مو در حالت خیس
polyquaternium-7
بتائین
بتائین: سورفکتانت آمفوتری که کف پایدار تشکیل می دهد. به شامپو خاصیت نرم کنندگی داده و بار الکتریکی ناشی از سورفکتانت های آنیونی را خنثی می کند.
betaine
دی سدیم کوکو آمفو استات
سورفکتانت آمفوتری ملایم به عنوان سورفکتانت ثانویه، تقویت کننده کف، افزایش ویسکوزیته به فرمولاسیون شامپو اضافه می شود.
disodium cocoamphodiacetate
سولفوسوکسینات
سولفوسوکسینات: سورفکتانت آنیونی ملایم، می تواند هم به عنوان سورفکتانت اولیه و هم ثانویه استفاده شود. کف خوبی تشکیل می دهد. سازگاری بالایی با پوست دارد.
disodium laureth sulfosuccinate
سدیم لوریل اتر سولفات
پرکاربردترین سورفکتانت آنیونی، کف عالی تشکیل می دهد (حتی در آب سخت).
sodium lauryl ether sulfate
پلی ساکاریدها
پلی ساکاریدها مثل گالاکتان ها، فیوکان ها و گلوکومانانها، مولکول های پلی ساکاریدی هستند که در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند.
سلولز
0
Cellulose
مالتودکسترین
مالتودکسترین، ماده قندی به دست آمده از هیدرولیز نشاسته می باشد. ماده جاذب، نقش سازنده در فرمولاسیون، پایدارکننده امولسیون، لایه ساز، تعلیق ساز.
maltodextrin
دی هیدروکسی استون
دی هیدروکسی استون ماده مؤثره اغلب محصولات برنزه کننده است. این ماده با آمینواسیدهای پوست واکنش شیمیایی داده و پوست را قهوه ای می کند. این واکنش ها به صورت آنی انجام نمی شوند.
رتینیل پالمیتات
رتینیل پالمیتات، فرم پایدارشده رتینول می باشد. ویتامین نرمال ساز. به دنبال فعالیت های آنزیمی در پوست تبدیل به رتینوئیک اسید یا رتینول مادر می شود و علائم پیری را برطرف می کند.
Retinyl Palmitate
نیاسین آمید
نیاسین آمید فرم فیزیولوژیکی نیاسین یا ویتامین B3 است که جزء تشکیل دهنده اساسی آنزیم های کمکی اکسایشی کاهشی به نام های NAD و NADP می باشد. آنزیم های یاد شده، نیروی محرکه متابولیسم سلول ها هستند.
niacinamide
ایزوترتینوئین
ایزوترتینوئین شکلی از ویتامین A است که برای درمان مشکلات پوستی در محصولات دارویی استفاده می شود. فرم خفیف شده آن یعنی رتینول و مشتقات آن برای کاربردهای آرایشی بهداشتی مناسب هستند.
رتینوئیک اسید
رتینوئیک اسید یکی از فرمهای ویتامین A است که فرزند رتینول به شمار می آید. رتینوئیک اسید به شکل مستقیم در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده نمی شود.
رتینول
رتینول و مشتقات آن همگی شکل های مختلف ویتامین A هستند. رتینول با افزایش نوسازی سلولی چروکها را کاهش می دهد.
ویتامین ها
ویتامین های گروه های A,B,C,E که در محصولات آرایشی بهداشتی کاربرد بیشتری دارند به ویتامین های زیبایی مشهورند.
کاروتنوئید
کاروتنوئیدها از مشتقات ویتامین A هستند که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند. کاروتنوئیدها هم به صورت دهانی و هم به شکل موضعی استفاده می شوند.
پنتنول
دپنتنول یا پرو ویتامین B5 برای رطوبت رسانی به پوست و همچنین خواص تسکینی اش در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
آسکوربیک اسید
آسکوربیک اسید: آنتی اکسیدان، افزایش سنتز کلاژن، ضد لک
ascorbic acid
بیوتین
بیوتین: ویتامین قابل حل در آّب، مرطوب کننده، درخشان کننده مو. برای متابولیسم بدن ضروری است.
Biotin
پرو ویتامین B5
پروویتامین، مرطوب کننده قوی، تسکین دهنده، از مشتقات پنتتونیک اسید. با قدرت نفوذ به داخل پوست، مو و ناخن.
D-panthenol
توکوفریل استات
توکوفریل استات خاصیت آنتی اکسیدان داشته، از سلول های پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. خاصیت مرطوب کنندگی نیز دارد. کشسانی پوست را بهبود می بخشد. کاربرد ویژه ای در محصولات ضد آفتاب دارد. توکوفریل استات بر خلاف توکوفرول در برابر حرارت و اکسیژن پایدار است.
tocopheryl acetate
بیشتر بدانیم
واکس ها یا موم های آرایشی بهداشتی
واکس یا موم از دیدگاه شیمی، استر یک اسید چرب و یک الکل چرب است. واکس ها از اجزاء اصلی رژ لب و سایر محصولات آرایشی بهداشتی قلمی یا استیکی هستند. موم ها به چهار گروه حیوانی، گیاهی، معدنی و سنتزی طبقه بندی می شوند.
آنتی تیروزیناز
تیروزیناز آنزیم تبدیل کننده تایروسین به فرم اکسید شده آن می باشد و آنتی تیروزیناز به ماده ای گفته می شود که تایروسین را مهار کند.
هیدروکینون
هیدروکینون یک ماده شیمیاییست که با مهار آنزیم تیروزیناز، ملانین سازی را متوقف می کند. هیدروکینون رایج ترین ترکیبیست که در محصولات ضد لک و روشن کننده استفاده می شود.
کارمین
در صنایع آرایشی از رنگدانه ها مختلفی استفاده می شود. یکی از رایج ترین رنگدانه هایی که به عنوان پیگمت های طبیعی در ساخت رژ لب ساخته میشود رنگدانه ای به نام کارمین است که از حشرات قرمز رنگ و پشه مانندی که cochineal نام دارد به دست می آید.
مواد اولیه صنایع بهداشتی آرایشی را می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:
مواد اولیه شیمیایی: سورفکتانت ها، روغن ها، واکس ها، رنگدانه ها
مواد اولیه گیاهی: عصاره گیاهان، اسانس ها
مواد اولیه بیوتکنولوژی: پلی ساکاریدها، پپتیدها، لیپیدها

ترکیبات سازنده محصولات آرایشی بهداشتی

یک محصول آرایشی بهداشتی از سه جزء تشکیل شده است:
1. ماده فعال
2. ماده پایه یا حامل
3. مواد افزودنی و کمکی

مواد موثره آرایشی بهداشتی

موادی مثل رتینوئیک اسید که خاصیت ضدپیری دارد یا هیدروکینون که خاصیت روشن کننده دارد جزء دسته مواد فعال یا مواد مؤثره به شمار می آیند.

افزودنی های آرایشی بهداشتی

اسانس ها، مواد نگهدارنده و رنگدانه های آرایشی بهداشتی، جزء مواد افزودنی به شمار می آیند.

مواد پایه و حامل های آرایشی بهداشتی

حامل های آرایشی بهداشتی در واقع موادی هستند که ماده فعال را به داخل پوست حمل می کنند. حامل ها به سه دسته چرب، آبی و پودری تقسیم بندی می شوند. در محصولات آرایشی بهداشتی مدرن از حامل هایی استفاده می شود که علاوه بر حمل ماده پایه، تأثیراتی مثل مرطوب کنندگی و التیام بخشی نیز داشته باشند.
محصولات آرایشی بهداشتی که حامل آن ها الکل است را تنتور می نامند.
روغن، موم، چربی سه دسته اصلی حامل های چرب می باشند.
اکسید روی، تیتانیوم دی اکساید و تالک معروفترین حامل های پودری می باشند.
معمولا پایه های چربی، آبی و پودری به صورت مخلوط و ترکیبی استفاده می شوند. ترکیب آب و چربی، تشکیل امولسیون می دهد. ترکیب آب با مواد پودری ایجاد خمیر یا سوسپانسیون می کند.
از آنجا که آب با روغن قابل امتزاج نمی باشد، از مواد مخلوط کننده یا امولسیفایر برای یکنواخت نگه داشتن مخلوط آب و روغن استفاده می شود. در برخی از محصولات مثل ویتامین بریر موستلا از مخلوط پودر با یک پایه چربی استفاده می شود. این گونه مخلوط ها را خمیر می نامند. خمیرهایی که محتوی چربی آن بیشتر باشد نرم و خمیرهایی که محتوی پودر آن ها بیشتر باشد زبر هستند و خاصیت جذب کنندگی آن ها بیشتر است. خمیرها معمولا کاربرد آرایشی و زیبایی ندارند بلکه بیشتر در درماتولوژی استفاده می شوند.مواد بیولوژیکی

عصاره مخمر نان
حاوی پلی ساکارید ارزشمند بتاگلوکان، تحریک کننده فیبروبلاست برای سنتز کلاژن بیشتر و دارای خاصیت آنتی اکسیدان
INCI: Saccharomyces Cerevisiae Extract

سرم لیفتینگ فوری

سرم رفع سیاهی دور چشم
موم زنبور عسل
قوام دهنده، پایدارسازی امولسیون های آرایشی، افزایش ظرفیت نگهداری آب
INCI: beeswax

کرم روز خاویار

ترکیبات تجاری

اکنت
ترکیب تجاری حاوی اولئانولیک اسید (مهارآنزیم پنج آلفا ردوکتاز، ضد سبورئیک)، نوردی هیدرو گوایارتیک اسید (ضد کراتوز و ضد التهاب) و ژل ضدباکتری
INCI: Aqua (and) Butylene Glycol (and) PEG-60 Almond Glycerides (and) Caprylyl Glycol (and) Carbomer (and) Nordihydroguaiaretic Acid (and) Oleanolic Acid

کرم ضد آکنه
بلیدز
ماده روشن کننده برگرفته از گل مروارید
INCI: Bellis Perennis (Daisy) Flower Extract

کرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا-آربوتین

سرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا آربوتین
بیووایت
بیواسکراب حاوی پلی هیدروکسی بوتیرات و اکسید تیتانیوم
INCI: Polyhydroxybutyrate (and) Titanium Dioxide (and) Blue 1 Lake (and) Ethylene Distearamide

کرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا-آربوتین

سرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا آربوتین
کروماکر
ترکیب تجاری حاوی دو عصاره گیاهی کاهش دهنده ملانین و افزایش دهنده کلاژن
INCI: Butylene Glycol (and) Sigesbeckia Orientalis Extract (and) Rabdosia Rubescens Extract

کرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا-آربوتین

سرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا آربوتین
آیلیس
ترکیب تجاری حاوی هسپریدین متیل چالکون (کاهش تراوایی مویرگی)، دی پپتید (افزایش گردش لنفاوی) و پالمیتوئیل تتراپپتید-3 (سفتی پوست اطراف چشم) برای کرم های دور چشم ضد خستگی (رفع پف و رفع تیرگی)
INCI: Aqua (and) Glycerin (and) Hesperidin Methyl Chalcone (and) Steareth-20 (and) Dipeptide-2 (and) Palmitoyl Tetrapeptide-7

کرم ضد خستگی و رفع پف زیر چشم
لومینسکین
ترکیب تجاری حاوی دی استیل بولدین (مهارکننده آنزیم تایروسیناز، روشن کننده پوست) در تری گلیسیریدهای 8 و 10 کربنه (کاپریک و کاپریلیک)
INCI: Caprylic/Capric Triglyceride (and) Diacetyl Boldine

سرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا آربوتین
سیناکه
پپتید سنتزی، مشابه واگلرین (زهر افعی)، آنتاگونیست بازگشت پذیر رسپتورهای استیل کولین ماهیچه های پوست صورت که با ممانعت از اتصال عصب به ماهیچه، موجب ریلکس شدن ماهیچه های پوست و عدم حرکت آنها می شود و به این ترتیب از تشکیل چروک جلوگیری می کند. دی پپتید دی آمینوبوتیروئیل بنزیل آمید دی استات
INCI: Glycerin (and) Aqua (and) Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate

کرم ضد چروک بوتکس

کرم الماس
سینکول
پپتید سنتزی سه تایی، بیومیمتیک فاکتور رشد بافت TGF، پالمیتولیل تری پپتید 5، تحریک فیبروبلاست و افزایش سنتز کلاژن 1، مهار ماتریس متالوپروتئینازها
INCI: Palmitoyl Tripeptide-5 (and) Glycerin (and) Aqua

کرم ضد چروک بوتکس

مواد شیمیایی

آلفا آربوتین
مهارکننده آنزیم تایروسیناز، هیدروکینون گلیکولیز شده، می تواند به صورت سنتزی یا از عصاره توت bearberry به دست آید.
INCI: arbutin

کرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا-آربوتین

سرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا آربوتین
بوتیل متوکسی دی بنزوئیل متان
آوو بنزون، فیلتر جاذب UVA
INCI: butyl methoxydibenzoylmethane

کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر

کرم ضد آفتاب آرایشی

کرم ضد آفتاب و ضد لک با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر
کرایسین
ماده فلاونوئیدی موثر در کاهش رنگ قرمز ناشی از آهن و سایر محصولات تجزیه هموگلوبین که موجب تیرگی پوست اطراف چشم می شوند. کریسین در کنار ان هیدروکسی سوکسینیمید در کرم های ضد تیرگی دور چشم استفاده می شود.
INCI: Chrysin

سرم رفع سیاهی دور چشم
سیکلوپنتا سیلوکسان
نوعی دایمتیکون، ترکیب سیلیکونی ارگانیک که برای افزایش مقاومت فرمولاسیون در برابر نفوذ آب (ضدآب شدن) و همچنین برای افزایش خاصیت پراکنش (پخش شوندگی) محصول به فرمولاسیون اضافه می شود.
INCI: cyclopentasiloxane

کرم ضد چروک دور چشم

کرم ضد چروک بوتکس

کرم الماس

کرم روز فاقد چربی

کرم طلا
دی استیل بولدین
مهارکننده آنزیم تایروسیناز، 30 مرتبه فعال تر از کوجیک اسید
INCI: diacetyl boldine

سرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا آربوتین
پلی دکان هیدروژنیزه
امولینت و مرطوب کننده، جایگزین روغن های معدنی
INCI: hydrogenated polydecene

شیر پاک کن برای انواع پوست
منتول
ماده جامد آلی که به صورت سنتزی یا از برگ نعناع تولید می شود، خاصیت خنک کنندگی و محرک دارد
INCI: menthol

لوسیون ضد ریزش مو

کرم رفع ترک و ضد استرچ مارک و سفت کننده بدن
هیدروکسی سوکسینیمید
ماده شیمیایی موثر در کاهش رنگ قرمز ناشی از آهن و سایر محصولات تجزیه هموگلوبین. ان هیدروکسی سوکسینیمید در کنار کریسین در کرم های ضد تیرگی دور چشم استفاده می شود.
INCI: N-Hydroxysuccinimide

سرم رفع سیاهی دور چشم
اکتیل متوکسی سینامات
فیلتر جاذب UVB که بعد از مشتقات PABA بیشترین کاربرد را در کرم های ضد آفتاب دارند.
INCI: octyl methoxycinnamate

کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر

کرم ضد آفتاب آرایشی

کرم ضد آفتاب و ضد لک با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر
اوکتوکریلن
برای افزایش پایداری نوری به فرمولاسیون اضافه می شود
INCI: Octocrylene

کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر

کرم ضد آفتاب آرایشی

کرم ضد آفتاب و ضد لک با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر
اتیل هگزیل پالمیتات
استر آرایشی، امولینت، پخش کنندگی خوب
INCI: ethylhexyl palmitate

شیر پاک کن برای انواع پوست
بنزوفنون 3
یکی از پرکاربرد ترین فیلترهای فرابنفش، از ضد آفتاب های شیمیایی
INCI: benzophenone-3

کرم طلا
پلی متیل سیلسکوئی اکسان
ماده سیلیکونی، لایه ساز، روان کننده، نرم کننده پوست، ایجاد لطافت ابریشم روی پوست
INCI: polymethylsilsesquioxane

کرم روز قوی حاوی هیالورونیک اسید
سیلاندیول سالیسیلات
از مشتقات سیلانول می باشد، برای جبران سیلسیوم از دست رفته پوست استفاده می شود.
INCI: silanediol salicylate

آمپول ضد ریزش مو

لوسیون ضد ریزش مو
ساکارز پالمیتات
امولسیون کننده و مرطوب کننده
INCI: sucrose palmitate

کرم روز فاقد چربی
سولفور
گوگرد کلوئیدی به عنوان ماده ضدباکتری و قارچ کش در محصولات آنتی آکنه
INCI: sulfur

کرم ضد آکنه
اوره
یکی از فاکتورهای طبیعی مرطوب کننده پوست NMF، قابلیت نگهداری آب روی سطح پوست
INCI: Urea

ژل ضد چروک دور چشم

کرم ضد چروک دور چشم خاویار

کرم ضد خستگی و رفع پف زیر چشم

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی مولتی ویتامین

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی پروتئین ابریشم

ترکیبات پروتئینی

پروتئین و اسیدهای آمینه شیر الاغ
شیر الاغ از نظر پروتئین ها، املاح معدنی و امگا 3 شباهت زیادی به شیر مادر دارد. از این ترکیب برای تغیه و ترمیم پوست استفاده می شود.
INCI: donkey milk protein

کرم ترمیم کننده روز

کرم ترمیم کننده دور چشم

کرم ترمیم کننده شب

سرم ترمیم کننده
هیالورونیک اسید
نوعی گلایکوزآمینوگلایکن، یکی از مواد زمینه ای بافت همبند پوست، قوی ترین ماده جذب کننده رطوبت، مرطوب کننده پوست، مغذی، موثر در بهبود زخم
INCI: sodium hyaluronate

سرم کنسانتره هیالورونیک اسید

کرم روز فاقد چربی

کرم شب فاقد چربی

کرم روز قوی حاوی هیالورونیک اسید

کرم شب قوی حاوی هیالورونیک اسید
کلاژن هیدرولیز شده
اولیگوپپتید کلاژن با وزن مولکولی پایین، مرطوب کننده و سفت کننده پوست، توالی اسیدهای آمینه: گلایسین، پرولین، هیدروکسی پرولین
INCI: hydrolyzed collagen

کرم الماس

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی مولتی ویتامین

کرم روز کلاژن

کرم شب کلاژن
الاستین هیدرولیز شده
الاستین هیدرولیز شده، اسیدهای آمینه و مواد غذایی مورد نیاز برای فیبروبلاست را فراهم می کند. لایه ساز و محافظ پوست.
INCI: hydrolyzed elastin

کرم ضدچروک حاوی سلول های بنیادی
پروتئین هیدرولیزشده ابریشم
ترمیم کننده پوست
INCI: hydrolyzed silk protein

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی پروتئین ابریشم
پروتئین شیر
پروتئین شیر: مرطوب کننده و امولینت قوی. تأمین مواد غذایی و رطوبت پوست و مو. اسیدهای آمینه متنوع و کامل هستند به همین علت غنی ترین ماده مغذی پروتئین به شمار می آیند.
INCI: milk protein

کرم ترمیم کننده روز

کرم ترمیم کننده دور چشم

کرم ترمیم کننده شب

سرم ترمیم کننده

دریایی

عصاره جلبک دریایی کلورلا
کاهش استرس سلولی، تاثیر فوری در لیفتینگ پوست، افزایش سنتز کلاژن 1
INCI: Algae extract

کرم ضد چروک بوتکس
عصاره جلبک قهوه ای
افزایش دهنده متابولسیم سلولی، موثر در تخلیه چربی (به علت برخورداری از ید ارگانیک)، قابل استفاده در محصولات لاغری و رفع پف زیر چشم، حاوی موکوپلی ساکاریدهای نرم کننده پوست (موسیلاژ) و پلی ساکاریدهای ضدالتهاب و ضدپیری
INCI: Fucus vesiculosus Extract

کرم ضد خستگی و رفع پف زیر چشم
کیتوسان
کیتین استیل زدایی شده، پلی ساکارید به دست آمده از پوشش سخت پوستان، دارای خاصیت ضدقارچی، افزایش دهنده نرمی و لطافت پوست و مو
INCI: chitosan

سرم لیفتینگ فوری
گلایکوزآمینو گلایکن
ماده زمینه ای ماتریس برون سلولی، مهار ماتریس متالوپروتئینازها
INCI: glycosaminoglycans

سرم لیفتینگ فوری
پولولان
پلی ساکارید خطی، تاثیر فوری در لیفتینگ پوست
INCI: pulullan

کرم ضد چروک بوتکس
عصاره خاویار
تقویت رشته های متصل کننده درم و اپیدرم (لامینین 5 و کلاژن 7)، افزایش سنتز گلایکوزآمینوگلایکن و کلاژن
INCI: caviar extract

کرم روز خاویار

کرم ضد چروک دور چشم خاویار

کرم شب خاویار

سرم کنسانتره خاویار

مواد معدنی

پودر الماس
افزایش درخشش پوست و زیبایی محصول
INCI: diamonds powder

کرم الماس
کائولین
جذب کننده چربی
INCI: kaolin

میکا
به عنوان پایه برای بارگذاری رنگدانه های طلایی و افزایش زیبایی محصول استفاده می شود
INCI: Mica (Natural hydrated aluminium silicate)

کرم الماس

کرم طلا
تالک
ماده پرکننده و تشکیل دهنده بخش عمده محصولات آرایشی پودری و پودر بچه
INCI: Talc

کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر

کرم ضد آفتاب آرایشی
دی اکسید تیتانیوم
ضدآفتاب فیزیکی، مات کننده
INCI: Titanium dioxide

کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر

کرم ضد آفتاب آرایشی

کرم ضد آفتاب و ضد لک با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر
زینک اکساید (اکسید روی)
ضدآفتاب فیزیکی، قابض، ضدعفونی کننده
INCI: Zinc oxide

کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی 50 و بالاتر

کرم ضد آفتاب آرایشی

مواد فیتوشیمیایی

آلانتوئین
ماده شیمیایی ضد التهاب، از مشتقات اوره
INCI: allantoin

کرم روز خاویار

کرم ضد چروک دور چشم خاویار

کرم طلا

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی مولتی ویتامین

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی پروتئین ابریشم
آپیژنین
با افزایش گردش خون مویرگی در مویرگ های درمال پاپیلا با ریزش مو مقابله می کند.
INCI: apigenin

آمپول ضد ریزش مو

لوسیون ضد ریزش مو

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
کافئین
معروف ترین و پرکاربردترین نحریک کننده لیپولیز
INCI: caffeine

اسین
ساپونوسید گیاهی، موثر در تخلیه ترکیبات ناخواسته، تقویت کننده مویرگ ها، منتول اثربخشی اسین را افزایش می دهد
INCI: escin

گلیسریل لینولئات
امولینت مشتق از گلیسرین و لینولئیک اسید
INCI: glyceryl linoleate

کرم روز فاقد چربی
هسپریدین متیل چالکون
ماده شیمیایی کاهش دهنده تراوایی مویرگ ها: به این ترتیب از خروج گلبولهای قرمز و گلبول های سفید از مویرگ و وارد شدن آن به ماتریس برون سلولی جلوگیری می کند. گلبول های قرمز و محصولات ناشی از تجزیه هموگلوبین موجب تیرگی پوست اطراف چشم و گلبول های سفید (لکوسیت ها) موجب چروک شدن پوست اطراف چشم می شوند.
INCI: hesperidin methyl chalcone

کرم ضد خستگی و رفع پف زیر چشم
نوردی هیدرو گوایارتیک اسید
تنظیم کننده رشد سلولی بوده و با مهار هایپرکراتوسیز و اثر ضدالتهابی با آکنه مقابله می کند.
INCI: Nordihydroguaiaretic Acid

کرم ضد آکنه
اولئانولیک اسید
مهارکننده آنزیم پنج آلفا ردوکتاز
INCI: oleanolic acid

آمپول ضد ریزش مو

کرم ضد آکنه

لوسیون ضد ریزش مو

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
سوربیتان اولیوات
ماده امولسیون ساز برگرفته از روغن زیتون
INCI: Sorbitan Olivate

سرم ترمیم کننده

پپتیدها

آرژیرلین، استیل هگزا پپتید 8
پپتید بایومیمتیک بخش انتهایی رسپتورهای اسنپ، ریلکس کننده ماهیچه های صورت، ضد چروک با عملکرد شبیه بوتاکس
INCI: acetyl hexapeptide-8

سرم لیفتینگ فوری
بیوتینوئیل تری پپتید 1
پپتید تقویت شده با بیوتین، با تحریک متابولیسم سلولی با ریزش مو مقابله می کند.
INCI: biotinoyl tripeptide-1

آمپول ضد ریزش مو

لوسیون ضد ریزش مو

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
دی پپتید 2
افزایش گردش لنفاوی، موثر در تخلیه چربی ها و رفع پف زیر چشم
INCI: Dipeptide-2

کرم ضد خستگی و رفع پف زیر چشم
پالمیتوئیل اولیگوپپتید و پالمیتوئیل تترا پپتید
ترکیب دو پپتید ماتریکین
INCI: palmitoyl oligopeptide, palmitoyl tetrapeptide-8

کرم ترمیم کننده روز
پالمیتوئیل اولیگوپپتید
پپتید ماتریکین محرک فیبروبلاست برای تولید کلاژن بیشتر
INCI: palmitoyl oligopeptide

کرم ضد چروک دور چشم

کرم طلا
پالمیتوئیل تتراپپتید
سفت کننده پوست اطراف چشم
INCI: Palmitoyl Tetrapeptide-7

کرم ضد خستگی و رفع پف زیر چشم

سرم رفع سیاهی دور چشم
پالمیتوئیل تری پپتید 1
پپتید ماتریکین محرک فیبروبلاست برای تولید کلاژن بیشتر
INCI: palmitoyl tripeptide-1

سرم رفع سیاهی دور چشم
دی پپتید دی آمینو بوتیروئیل بنزیل آمید دی استات
پپتید بایومیمتیکرسپتورهای استیل کولین، ریلکس کننده ماهیچه های صورت، ضد چروک با عملکرد شبیه بوتاکس
INCI: dipeptide diaminobutyroyl benzylamide diacetate

کرم ضد چروک بوتکس
پالمیتوئیل تری پپتید
پپتید بایومیمتیک فاکتور رشد بافت
INCI: palmitoyl tripeptide-5

کرم ضد چروک بوتکس

کرم الماس

ترکیبات گیاهی

آلوئه ورا
آلوئه ورا یکی از گیاهان ضد التهاب می باشد. موسیلاژهای ترشح شده از برگ های این گیاه، ژلی بی رنگ حاوی ۹۹/۵ درصد آب و مخلوط پیچیده ای از موکوپلی ساکاریدها می باشد.
INCI: aloe barbadensis (aloe vera) extract

فوم پاک کننده آرایش صورت برای انواع پوست

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی مولتی ویتامین

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی پروتئین ابریشم

لوسیون تونیک برای پوست های خشک و حساس

لوسیون تونیک برای پوست های چرب و ترکیبی
عصاره بابونه رومی
INCI: Anthemis nobilis flower extract

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی مولتی ویتامین

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی پروتئین ابریشم

لوسیون تونیک برای پوست های خشک و حساس

لوسیون تونیک برای پوست های چرب و ترکیبی
روغن آووکادو
نرم کننده پوست
INCI: avocado oil

کرم روز خاویار

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی مولتی ویتامین

کرم ترمیم کننده روز

کرم ترمیم کننده دور چشم
عصاره برگ بو
گیاه ادویه ای با برگ ها معطر
INCI: Laurus (Bay) Nobilis Extact

آمپول ضد ریزش مو
زغال اخته
عصاره زغال اخته حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع آنتی اکسیدان های آنتوسیانین
INCI: Vaccinium Myrtillus Fruit/Leaf Extract

کرم متعادل کننده صورت حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی
روغن دانه کرچک
نرم کننده پوست
INCI: Ricinus Communis (Castor) Seed Oil

سرم کنسانتره خاویار
سنتلا آسیاتیکا
ضد التهاب گیاهی، ضد آلرژی، ترمیم کننده
INCI: Centella asiatica

کرم رفع ترک و ضد استرچ مارک و سفت کننده بدن
عصاره ریشه کاسنی
تقویت فلورای نرمال پوست
INCI: Cichorium intybus

عصاره رز وحشی
رز وحشی، عصاره هیدروالکلی رزا کانینا
INCI: Rosa canina Extract

ژل ضد چروک دور چشم
شاه بلوط اروپایی
شاه بلوط اروپایی حاوی ساپونین های تری ترپنوئیدی مثل آئسین، کومارین ها و فلاونوئیدها می باشد. خاصیت قابض، رفع کوپروز، تونیک، روشن کنندگی، ضد التهاب و ترمیم زخم از آن گزارش شده است.
INCI: Aesculus hippocastanum

کرم رفع ترک و ضد استرچ مارک و سفت کننده بدن
عصاره پاپیتال
پاپیتال، حاوی ترکیبات مشابه هدرین، فلاونوئیدها، ساپونین ها، پلی فنولیک اسیدها. تحریک کننده گردش خون به علت وجود ساپونین ها. ضد التهاب. ضد میکروب.
INCI: Hedera Helix (Ivy) Leaf Extract

لیمو
عصاره لیمو حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع سیتریک اسید
INCI: Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract

کرم متعادل کننده صورت حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی
سلول های بنیادی گل قدیفه و یاسمن
عصاره سلول های بنیادی یاسمین به صورت چند سطحی از سیستم کلاژن پوست محافظت نموده و تکثیر و تقسیم سلول های کلاژن را متعادل می کند. از اتلاف کلاژن در اثر پیری پوست جلوگیری نموده و ترکیبات مهم از دست رفته پوست را بازیابی می کند. عصاره سلول های بنیادی گل قدیفه چروک های اطراف چشم را کاهش می دهد. از اتلاف کلاژن جلوگیری نموده و موجب سفتی و بازسازی پوست ناحیه اطراف چشم می گردد. میزان فنیل پروپانوئید در این عصاره با روش تیتراسیون اندازه گیری شده و گارانتی شده است.
INCI: LEONTOPODIUM ALPINUM CALLUS CULTURE EXTRACT (and) GARDENIA JASMINOIDES CALLUS CULTURE

کرم ضدچروک حاوی سلول های بنیادی
پرتقال
عصاره پرتقال حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع سیتریک اسید
INCI: Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract

کرم متعادل کننده صورت حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی
عصاره رومکس اکسیدنتالیس
ماده روشن کننده برگرفته از گیاه رومکس، مهارکننده پنج آلفا ردوکتاز، ماده موثره تایروستات
INCI: rumex occidentalis extract

کرم روشن کننده 24 ساعته حاوی آلفا-آربوتین
نیشکر
عصاره نیشکر حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع گلیکولیک اسید
INCI: Saccharum Officinarum (Sugar Cane) Extract

کرم متعادل کننده صورت حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی
افرای قندی
عصاره افرای قندی حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع گلیکولیک اسید
INCI: Acer Saccharum (Sugar Maple) Extract

کرم متعادل کننده صورت حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی
روغن بادام شیرین
نرم کننده پوست
INCI: Sweet Almond Oil (Prunus Dulcis Oil)

شیر پاک کن برای انواع پوست

سورفکتانت ها

بتائین
بتائین: سورفکتانت آمفوتری که کف پایدار تشکیل می دهد. به شامپو خاصیت نرم کنندگی داده و بار الکتریکی ناشی از سورفکتانت های آنیونی را خنثی می کند.
INCI: betaine

فوم پاک کننده آرایش صورت برای انواع پوست

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
دی سدیم کوکو آمفو استات
سورفکتانت آمفوتری ملایم به عنوان سورفکتانت ثانویه، تقویت کننده کف، افزایش ویسکوزیته به فرمولاسیون شامپو اضافه می شود.
INCI: disodium cocoamphodiacetate

فوم پاک کننده آرایش صورت برای انواع پوست

لوسیون تونیک برای پوست های چرب و ترکیبی
دی سدیم لورت سولفوسوکسینات
سولفوسوکسینات: سورفکتانت آنیونی ملایم، می تواند هم به عنوان سورفکتانت اولیه و هم ثانویه استفاده شود. کف خوبی تشکیل می دهد. سازگاری بالایی با پوست دارد.
INCI: disodium laureth sulfosuccinate

فوم پاک کننده آرایش صورت برای انواع پوست

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
پلی کواترنیوم 10
نمک آمونیومی چهارتایی هیدروکسی اتیل سلولز دارای بار الکتریکی مثبت
INCI: polyquaternium-10

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
پلی کواترنیوم 7
کاندیشنر کاتیونی برای پوست و مو، کمک به گره گشایی مو، افزایش لغزندگی و شانه خوری مو در حالت خیس
INCI: polyquaternium-7

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
سدیم لوریل اتر سولفات
پرکاربردترین سورفکتانت آنیونی، کف عالی تشکیل می دهد (حتی در آب سخت).
INCI: sodium lauryl ether sulfate

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش

پلی ساکاریدها

سلولز
INCI: Cellulose

ژل ضد چروک دور چشم
مالتودکسترین
مالتودکسترین، ماده قندی به دست آمده از هیدرولیز نشاسته می باشد. ماده جاذب، نقش سازنده در فرمولاسیون، پایدارکننده امولسیون، لایه ساز، تعلیق ساز.
INCI: maltodextrin

مانیتول
INCI: Mannitol

ژل ضد چروک دور چشم

ویتامین ها

آسکوربیک اسید
آسکوربیک اسید: آنتی اکسیدان، افزایش سنتز کلاژن، ضد لک
INCI: ascorbic acid

سرم احیا کننده پوست حاوی ویتامین C
پرو ویتامین B5
پروویتامین، مرطوب کننده قوی، تسکین دهنده، از مشتقات پنتتونیک اسید. با قدرت نفوذ به داخل پوست، مو و ناخن.
INCI: D-panthenol

فوم پاک کننده آرایش صورت برای انواع پوست

کرم مرطوب کننده 24 ساعته حاوی پروتئین ابریشم
رتینیل پالمیتات
رتینیل پالمیتات، فرم پایدارشده رتینول می باشد. ویتامین نرمال ساز. به دنبال فعالیت های آنزیمی در پوست تبدیل به رتینوئیک اسید یا رتینول مادر می شود و علائم پیری را برطرف می کند.
INCI: Retinyl Palmitate

ژل ضد چروک دور چشم
نیاسین آمید
نیاسین آمید فرم فیزیولوژیکی نیاسین یا ویتامین B3 است که جزء تشکیل دهنده اساسی آنزیم های کمکی اکسایشی کاهشی به نام های NAD و NADP می باشد. آنزیم های یاد شده، نیروی محرکه متابولیسم سلول ها هستند.
INCI: niacinamide

توکوفریل استات
توکوفریل استات خاصیت آنتی اکسیدان داشته، از سلول های پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. خاصیت مرطوب کنندگی نیز دارد. کشسانی پوست را بهبود می بخشد. کاربرد ویژه ای در محصولات ضد آفتاب دارد. توکوفریل استات بر خلاف توکوفرول در برابر حرارت و اکسیژن پایدار است.
INCI: tocopheryl acetate

کرم متعادل کننده صورت حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی

کرم ضد چروک دور چشم

ژل ضد چروک دور چشم

کرم ضد چروک بوتکس
بیوتین
بیوتین: ویتامین قابل حل در آّب، مرطوب کننده، درخشان کننده مو. برای متابولیسم بدن ضروری است.
INCI: Biotin

شامپوی تقویت کننده موهای در حال ریزش
فهرست الفبایی مواد اولیه صنایع بهداشتی آرایشی
• افزودنی های شامپو
• لایه بردار، اکسفولیانت
• اسیدهای آلفا هیدروکسی
• امولسیفایر
• روغن ها
• فسفولیپیدها
• کاندیشن کننده
• آنتی اکسیدان
• دی هیدروکسی متیل کرومون
• سورفکتانت
• کیوتن
• فیتواسفینگوزین
• هیالورونیک اسید
• آکواپورین
• گلیسرول
• فیلترهای فرابنفش
• فاکتور مرطوب کننده طبیعی
• امولینت
• روغن اناگر
• لیپیدها
• گامالینولنیک اسید
• فلاوونوئید
• آمینکسیل
• سوربیتول
• دی استیل بولدین
• زینک پریتیون
• دی اکسید تیتانیوم
•  اکسید روی
• بنتونیت
• مواد جاذب الرطوبه
• موم زنبور عسل
• اکنت
• آیلیس
• سولفور
• منتول
• کرایسین
• اوره
• هیدروکورتیزون
• آربوتین
• ضد آلاینده
• آنتی سپتیک
• اسیدهای آمینه
• کلورلا
• گلایکوزآمینو گلایکن
• جلبک قهوه ای
• آپیژنین
• کافئین
• اسین
• پلی فنل
• گلوکونات منگنز
• گلوکونات روی
• مخمر نان
• سیناکه
• سینکول
• بلیدز
• کروماکر
• لومینسکین
• بیووایت
• پلی متیل سیلسکوئی اکسان
• ان - هیدروکسی سوکسینیمید
• سیلاندیول سالیسیلات
• سیکلوپنتا سیلوکسان
• اکتیل پالمیتات - اتیل هگزیل پالمیتات
• پلی دکان هیدروژنیزه
• ساکارز پالمیتات
• بنزوفنون 3
• آووبنزون
• اوکتوکریلن
• اکتیل متوکسی سینامات
• کلاژن هیدرولیز شده
• الاستین هیدرولیز شده
• پروتئین شیر
• شیر الاغ
• پروتئین هیدرولیزشده ابریشم
• عصاره خاویار
• پولولان
• کیتوسان
• کائولین
• میکا
• تالک
• پودر الماس
• هومکتانت
• اولئانولیک اسید
• نوردی هیدرو گوایارتیک اسید
• سوربیتان اولیوات
• هسپریدین متیل چالکون
• گلیسریل لینولئات
• گلوکونات مس
• اسیدهای هیدروکسی
• کراس پلیمرهای آکریلات
• پیروویک اسید
• رزورسینول
• بایوکانین
• آرابینو گالاکتان
• آرژیرلین
• پالمیتوئیل اولیگوپپتید
• ماتریکسیل
• دی پپتید 2
• پالمیتوئیل تتراپپتید
• پالمیتوئیل تری پپتید 1
• بیوتینوئیل تری پپتید 1
• افرای قندی
• پرتقال
• لیمو
• نیشکر
• زغال اخته
• آووکادو
• روغن دانه کرچک
• روغن بادام شیرین
• آلوئه ورا
• آلانتوئین
• رومکس اکسیدنتالیس
• بامبو
• جینکوبیلوبا
• جوجوبا
• چای سبز
•  مورینگا
• انار
• مرمکی
• اناگر
• سیب وحشی
• ختمی
• شبدر قرمز
• هفت بند
• لاوندر
• لوتوس
• مورت
• شیتاکه
• نیلوفر آبی
• کاسنی
• شاه بلوط
• بابونه رومی
• سنتلا آسیاتیکا
•  پاپیتال
• برگ بو
• قدیفه
• رز وحشی
• سویا
• نگهدارنده
• بنزالکونیوم کلراید
• پلی کواترنیوم 10
• پلی کواترنیوم 7
• تگزاپون
• سورفکتانت های آمفوتری
• سورفکتانت های آنیونی
• سورفکتانت های کاتیونی
• سورفکتانت های غیر یونی
• سورفکتانت های شامپو
• بتائین
• دی سدیم کوکو آمفو استات
• سولفوسوکسینات
• سدیم لوریل اتر سولفات
• پلی ساکاریدها
• سلولز
• مانیتول
• مالتودکسترین
• دی هیدروکسی استون
• رتینیل پالمیتات
• نیاسین آمید
• ایزوترتینوئین
• رتینوئیک اسید
• رتینول
• ویتامین ها
• کاروتنوئید
• پنتنول
• آسکوربیک اسید
• بیوتین
• پرو ویتامین B5
• توکوفریل استات
• واکس ها یا موم های آرایشی بهداشتی
• آنتی تیروزیناز
• هیدروکینون
• کارمین

book encyclopedia
کتاب دایرةالمعارف مواد اولیه فعال محصولات آرایشی بهداشتی و نکات مهم در رابطه با مصرف آن ها تألیف دکتر محمد شاه بنده
cosing og
بانک اطلاعات مواد اولیه آرایشی بهداشتی کازینگ
cosing1
دیتابیش یا بانک داده مواد اولیه آرایشی بهداشتی
essential oil ingredients og
مواد اولیه اسانس گیری
expression og
در روش فشردن، مواد اولیه فشرده می شود تا روغن آن خارج شود.
news kerman asian
کنفرانس آسیایی کرمان بهترین فرصت رایزنی های علمی در زمینه های فرمولاسیون ، رگیولاتوری، شناختن مواد اولیه جدید و بروز دنیا ، اطلاع از تکنولوژی های تولید .... است این فرصت استثنایی را از دست ندهید
ads0073
 محصولات آرایشی گریس شامل لاک ناخن با مواد اولیه فرانسوی
Grace
منبع: مجله ایده
ads0074
 محصولات آرایشی گریس شامل لاک ناخن با مواد اولیه فرانسوی
Grace
منبع: مجله ایده
ads0084
 شرکت بامداد برین نماینده شرکت های فیابیلا فرانسه و پیرامال گلس هند، تولیدکننده انواع مواد اولیه و رنگ در تولید لاک ناخن، تأمین کننده انواع ظروف شیشه ای از هندوستان
FIABILA
منبع: مجله ایده
ads0085
 شرکت سادات گروپ کازمتیک واردکننده انواع ظروف و مواد اولیه آرایشی بهداشتی، عطر و ادکلن از کشورهای اروپایی، آسیایی با چاپ و سفارش دلخواه شما
S.G.C
منبع: مجله ایده
ads0086
 شرکت سادات گروپ کازمتیک واردکننده انواع ظروف و مواد اولیه آرایشی بهداشتی، عطر و ادکلن از کشورهای اروپایی، آسیایی با چاپ و سفارش دلخواه شما
S.G.C
منبع: مجله ایده
shokri p.41
مواد مرطوب کننده، آنتی اکسیدان ها، پایدارکننده ها و امولسیون کننده ها از مواد اولیه پرمصرف در فرآورده های مرطوب کننده می باشد. پلی اول های هیدروکربنی شامل روغن های معدنی، اسکوالن، پترولاتوم، پروپیلن گلایکول، همچنین مشتقات لانولین مثل گلیسرول و سوربیتول، لانولین و لانولین الکل ها (اوسرین)، دایمتیکون و سیکلومتیکون جزء روغن های سیلیکونی به شمار می آید. از اسیدهای چرب می توان اسید استئاریک و اسید لینولئیک را نام برد. ستیل الکل، استئاریل الکل و سیتریل الکل، الکل های چرب هستند که به عنوان مواد مرطوب کننده استفاده می شوند. ایزو پروپیل میریستات، ایزو پروپیل پالمیتات و روغن جوجوبا جزء ترکیبات استری می باشد. روغن کنجد، روغن بادام شیرین و کره کاکائو تری گلیسیرید هستند. پروتئین هیدرولیز شده حیوانی، کلاژن، پروتئین شیر، آمینو اسیدهای ابریشم، جزئ ترکیبات آمینو اسیدی به شمار می آیند. اوره، لسیتین نیز مواد مرطوب کننده به شمار می آیند. بوتیل هیدروکسی آنیزول BHA و بوتیل هیدروکسی تولوئن BHT و توکوفرول از مواد آنتی اکسیدان و پایدار کننده هستند. صابون ها، معمولا ترکیبات استئارات هستند که می توانند آمونیوم استئارات، پتاسیم استئارات باشند. گلیسیریل استئارات و سوربیتان استئارات، جزء امولسیون کننده های استری هستند. ستیل الکل همچنین می تواند به عنوان امولسیون کننده استفاده شود. کاربومرها، صمغ زانتان یا گزانتان، صمغ سلولز جزء امولسیون کننده های پلیمری هستند. لانولین الکل، کلسترول و استرول های سویا نیز امولسیون کننده می باشند. مطالب این صفحه برگرفته از صفحه 41 کتاب دکتر شکری
Ambergris has been used in some expensive perfumes as it allows scent to last longer
آمبرگیریس از گونه ایی از اسپرم وال به دست می آید. یکی از با ارزشترین مواد اولیه در عطرسازی است بسیار کمیاب بوده و در عطر سازی به عنوان تثبیت کننده استفاده میشود. ترکیباتی مثل تری ترپن الکل، عامبرین و اپیکوپروستانول و کوپروستانون در عامبرگیریس وجود دارد.
fractional distillation
ستون تقطیر نفت خام در این شکل نمایش داده شده است: همانطور که می بینید برشهای ۷۰ کربن و بالاتر برای ساخت آسفالت استفاده می شود. برش های ۲۰ و ۷۰ کربنه برای ساخت سوخت کشتی ها و بویلر ها استفاده می شود. برش های ۲۰ تا ۵۰ کربن برای ساخت روغن های روان کننده، موم ها و جلا دهنده ها استفاده میشود. برش ۱۴ تا ۲۰ کربن برای سوخت کامیون و ماشین‌های سنگین است. برش ۱۰ تا ۱۶ کربن همان نفت سفید است که برای سوخت هواپیما یا برای تولید حرارت استفاده می شود. برش ۵ تا ۱۰ کربن به عنوان بنزین در اتومبیل استفاده می شود. برش های ۱ تا ۹ کربن را در صنعت پتروشیمی استفاده می کنند. بالاترین برش ستون تقطیر نفت خام، هیدروکربن های یک تا چهار کربنه است که گازی هستند و مصرف سوخت گاز مواد اولیه پتروشیمی و سوخت ماشین های گازسوز یا LPG استفاده می شود.
shiraz eram garden meuseum glaze materials
 مواد اولیه همه لعاب‌ها: سرب، قلع، شیشه، سنگ چخماق می‌باشد
cream raw materials
مواد اولیه کرم ها به سه دسته پایه ، موثره و نگهدارنده تقسیم بندی می شود

• Raw Material Supplier
• مواد اولیه
English: Natural Soap with Chocolate and Orange essences, is an ultra-lathering soap that gently cleanses your skin and leaves a fresh sense. By the help of natural ingredients, it leaves soft and smooth feeling. It also provides a natural relaxation through the beautiful and appetising smell of chocolate and orange.
ترجمه به فارسی: صابون طبیعی با اسانس های پرتقال و شکلات، با کف فراوان، به ملایمت پوست را پاکسازی نموده و رایحه ای طراوت بخش به جای می گذارد. با بهره گیری از مواد اولیه طبیعی، موجب احساس نرمی و لطافت پوست می شود. رایحه دلپذیر و اشتها آور شکلات و پرتقال، احساس آرامش طبیعی برای مصرف کننده به ارمغان می آورد.


ch1400 azar2
برای ثبت نام در وبینار آنلاین و مجازی چلچراغ کابین آپدیت 1400 سری آذرماه، کلمه چلچراغ را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال کنید یا روی تصویر بالا کلیک کنید

dvd10
پکیج آموزشی در حال حاضر شامل ده عنوان دی وی دی است که پیشنهاد می شود با ترتیبی که شماره گذاری شده استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال فرمایید
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید


راهنمای خرید عطر همه چیز در مورد سورفکتانتها موم زنبور عسل پویان تولید با ظرفیت خالی
linkedin facebook youtube gplus instagram aparat aparat

تمام مطالب این وب سایت با قلم احسان حسنانی نگاشته یا ترجمه شده است. کپی برداری فقط با ذکر منبع و درج لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است.