رتینوئیک اسید در محصولات آرایشی بهداشتی 

رتینوئیک اسید در محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: رتینوئیک اسید یکی از فرمهای ویتامین A است که فرزند رتینول به شمار می آید. رتینوئیک اسید به شکل مستقیم در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده نمی شود.
رتینول و رتینوئیک اسید فرم های مختلف ویتامین A هستند. این دو با یکدیگر رابطه خویشاوندی دارند اما از نظر ماهیتی با یکدیگر متفاوت هستند. رتینول مادر رتینوئیک اسید است. به عبارت علمی تر، رتینوئیک اسید متابولیت رتینول است و از رتینول به دست می آید.
توجه داشته باشید که از بین فرم های مختلف ویتامین A تنها رتینوئیک اسید است که روی سلول پوست تاثیر مستقیم گذاشته و علائم پیری را برطرف می کند.

retinol
مولکول رتینول
•  متاسفانه رتینوئیک اسید بسیار قوی است و نمی تواند به شکل مستقیم در کرم های آرایشی بهداشتی استفاده شود.
•  خوشبختانه در داخل پوست، آنزیم هایی وجود دارد که رتینول را به رتینوئیک اسید تبدیل نموده و آن را قابل استفاده می نماید.


بسیاری از کرم های ضدچروک و جوان کننده صورت ادعا می کنند که حاوی رتینول هستند. اما اگر به ترکیبات تشکیل دهنده این محصولات (مثل نیتروژنا، رویتالیف لورآل، ایزولیفت اوریاژ) دقت کنیم عبارت های رتینیل پالمیتات یا رتینول پالمیتات را به جای رتینول می بینیم. چرا؟
چون رتینول به شکل خالص ناپایدار است و درصورت استفاده مستقیم در کرم ممکن است به راحتی تجزیه شده و از بین برود. به همین علت از فرم استری شده و پایدار آن مثل رتینیل پالمیتات استفاده می شود.
بنابراین پوست باید در یک مرحله رتینیل پالمیتات را به رتینول تبدیل کند و در مرحله بعدی رتینول را به رتینوئیک اسید (متابولیت فعال) تبدیل کند تا بتواند از مزایای آن بهره مند شوند.

انواع ویتامین A

رتینول: ویتامین A کامل که می تواند به بقیه انواع ویتامین A تبدیل شود.
رتینال: فرم آلدهیدی ویتامین A که برای بینایی چشم مفید است.
رتینوئیک اسید: فرم اسیدی و فعال ویتامین A که برای جوانی پوست مفید است.

رتین آ چیست؟

ترتینوئین که بیشتر با نام تجاری اش یعنی Retin-A شناخته می شود فرم اسیدی ویتامین A است که برای درمان جوش های صورت استفاده می شود.
رتین آ می نواند مشکلات محتلف پوست را برطرف کند. رفع آکنه، لک، چروک های نازک، چروکهای عمیق و حتی افتادگی پوست با رتین آ انجام شدنی است.
retin A
مولکول رتینوئیک اسید

نتیجه گیری

رتینوئیک اسید از رتینول قوی تر و موثرتر است. اما به همین نسبت نیز، به مراتب نسبت به رتینول، پوست را بیشتر تحریک می کند. بنابراین رتینول برای به کارگیری در محصولات آرایشی بهداشتی که بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می رسند از رتینوئیک اسید مناسب تر است. در واقع محققان به این نتیجه رسیده اند که رتینول را که مادر رتینوئیک اسید است و ملایم تر از آن می باشد استفاده کنند.


مطلب قبلی: رزورسینول

مطلب بعدی: رتینول

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- رتینول = Retinol

تلفظ retinol ↓
2- آکنه = Acne

تلفظ acne ↓


تلفظ some cases of acne ↓
3- لورآل = L'Oreal

تلفظ l'oreal paris ↓


تلفظ l'oreal ↓


تلفظ l'oreal2 ↓


تلفظ l'oreal3 ↓
4- نام تجاری = Brand
5- جار = Jar

تلفظ blender jar ↓
6- متابولیت = Metabolite
7- رتینوئیک اسید = Retinoic Acid
8- رتینیل پالمیتات = Retinyl Palmitate

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید