کوانزیم Q10 در محصولات آرایشی بهداشتی 

کوانزیم Q10 در محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: کوانیزیم کیوتن یک حامل انرژی است که به عنوان ماده اولیه در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.
کو آنزیم Q10 که به آن ubiquinone نیز می گویند، یک ماده مغذی است که در تمام سلول های بدن یافت می شود. علاوه بر نقش مهمی که به عنوان حامل انرژی در میتوکندری دارد، کوآنزیم Q10 نقش اساسی دیگری نیز در عملکرد سلول به عنوان یک آنتی اکسیدان دارد. به همین علت کوآنزیم Q10 یا یوبیکوئینون یک ماده با ارزش برای به کارگیری در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی است.
coQ10 in cosmetics
این کوآنزیم در غشاء سلولی در نزدیکی زنجیره های غیراشباع لیپیدی قرار گرفته است و زداینده اصلی رادیکال های آزاد می باشد. اثر کوآنزیم Q10 در زدودن رادیکال های آزاد در کنار ویتامین E تقویت می گردد. به آن معنا که این دو ماده با کمک یکدیگر از پوست در برابر استرس های اکسیدانی محافظت می کنند. فرم احیاء شده یا کاهیده کوآنزیم Q10 قادر به بازسازی فرم فعال ویتامین E از توکوفریل رادیکال می باشد.
ubiquinone
متاسفانه کوآنزیم Q10 را نمی توان به راحتی در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی استفاده نمود. کوآنزیم Q10 اگر به تنهایی استفاده شود، فرمولاسیون را با محدودیت مواجه نموده و اثربخشی آن را کاهش می دهد. در آب و روغن به خوبی حل نمی شود و زیست دسترس پذیری کمی دارد. در دمای محیط متبلور شده و با گذشت زمان رسوب می کند. برای رفع این مشکل، کوآنزیم Q10 را در حامل های فسفولیپیدی قرار می دهند.


مطلب قبلی: زینک پریتیون

مطلب بعدی: فیتواسفینگوزین

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- رادیکال های آزاد = Free Radicals
2- دمای محیط = Ambient Temperature
3- کندر = Frankincense
4- غشاء سلولی = Cell Membrane
5- آنتی اکسیدان = Antioxidant

نظر شما هر چه باشد، بدون نیاز به تائید، در سایت درج خواهد شد.

درج نام اختیاری است


درج آدرس ایمیل ضروری نیست، اما پُلی برای ارتباط با شما ایجاد می کند.


در صورت تمایل می توانید آدرس وب سایت یا وبلاگ خود را بدون http
در کادر زیر وارد کنید تا نام شما به صورت لینک دار نمایش داده شود.لطفاً عبارتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید را در کادر مقابل وارد نمایید:
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید