آشنایی با مایع دستشویی و مواد اولیه آن  

آشنایی با مایع دستشویی و مواد اولیه آن

نویسنده:چکیده: یکی از پرفروش‌ترین و پرمصرف‌ترین مواد شوینده، مایع دستشویی است. بسته به این که در تکنولوژی تولید مایع دستشویی از چه موادی استفاده می‌شود، این محصول می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی را به همراه داشته باشد. استفاده از این تکنولوژی‎ها می‌تواند آن‌ها را برای انواع پوست‌ها، شرایط یا حتی کودکان و بزرگسالان مناسب سازد.
مایع دستشویی
این روزها استفاده از صابون‌ها و مایع‌های دستشویی به‌ اندازه‌ای عادی است که شاید کمتر زمانی به این فکر کنید که تکنولوژی تولید مایع دستشویی چیست و از چه مواد و با چه شیوه‌ای تولید می‌شود. با این ‌وجود، اطلاع از فرمول و نحوه تولید آن به شما کمک می‌کند تا بتوانید با خیال راحت‌تری از آن استفاده کنید و اطمینان داشته باشید که حفظ بهداشت از این طریق تا چه حد ممکن است.
اگر شما نیز از آن دسته تولیدکنندگان محصولات بهداشتی هستید که برای ساخت آن‌ها نیاز به مواد اولیه شیمیایی دارید، ابتدا مقاله ما را تا انتها بخوانید و سپس با مراجعه به سایت صدرا شیمی با متخصصان ما در این زمینه مشورت کنید. با ما همراه باشید.


handwash liquid

مایع دستشویی در میان محصولات شوینده بیشترین استفاده را دارد


چرا باید مایع دستشویی تولید کنید؟

شاید جالب باشد بدانید که یکی از پرفروش‌ترین و پرمصرف‌ترین مواد شوینده، مایع دستشویی است. بسته به این که در تکنولوژی تولید مایع دستشویی از چه موادی استفاده می‌شود، این محصول می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی را به همراه داشته باشد. استفاده از این تکنولوژی‎ها می‌تواند آن‌ها را برای انواع پوست‌ها، شرایط یا حتی کودکان و بزرگسالان مناسب سازد.
در تولید مایع‌های دستشویی از انواع سورفکتانت‌ها استفاده می‌شود. بتایین به‌ عنوان یک سورفکتانت آمفوتریک باعث مات بودن آن می‌شود، حال ‌آن که در تولید بعضی دیگر از این مایع‌ها مانند آنچه مخصوص کودکان است، از مواد شفافی استفاده می‌کنند. به‌ طور کلی، موادی که در این محصولات استفاده می‌شوند، نه‌ تنها باید خاصیت تمیزکنندگی و کف‌کنندگی بالایی داشته باشند؛ بلکه باید به حفظ سلامت کلی افراد نیز کمک کنند. از این رو، استفاده از مواد شیمیایی بی‌ضرر حرف اول فروش این محصولات را می‌زند.


kid washing hand

محصولات شوینده مخصوص کودکان از مواد شفاف تولید می‌شوند

گام اول تولید مایع دستشویی: با فرمول آن آشنا شوید

تولید مواد شوینده برای دست قدمتی چندین و چند ساله دارد؛ اما نکته مهم این است که همه آن‌ها به یک اندازه مفید نیستند و نمی‌توانند نیاز ما را برآورده کنند. در ابتدا استفاده از مواد گیاهی و طبیعی امری رایج بود؛ اما اکنون همه می‌دانند که دستور اولیه تولید ماده شوینده دست باید شامل واکنش بین چربی و یک‌پایه قوی همراه با یک کاتیون فلزی مانند Na+ یا K+ باشد. بسته به این که شما از کدام کاتیون فلزی استفاده می‌کنید، صابون یک نمک پتاسیم یا سدیم خواهد بود که می‌تواند قابلیت‌های خود را نمایان سازد.
اغلب در تکنولوژی تولید مایع دستشویی از هیدروکسید پتاسیم استفاده می‌شود که با یک چربی حیوانی یا گیاهی و گاهی اسید استیک واکنش نشان می‌دهد. مهم این است که در نهایت، مولکول صابون بتواند هم آب‌دوست باشد و هم خاصیت آب‌گریزی داشته باشد. به ‌این ‌ترتیب، مولکول تولید شده یک سر آنیونی آب‌دوست و یک دم آب‌گریز هیدروکربنی دارد. قسمت سر آن جذب شده و در آب حل می‌شود؛ در مقابل دم هیدروکربنی توسط آب دفع شده و جذب خاک می‌شود.
یک ویژگی دیگر صابون این است که این محصول دارای نوعی سورفکتانت به نام تگزاپون است. آب به‌ خودی‌ خود دارای کشش سطحی قوی است. این ماده کشش سطحی آب را کاهش می‌دهد و روند شویندگی آب را کند می‌کند. به این ترتیب، آب زمان بیشتری باقی‌ می‌ماند و بیشتر تمیز می‌کند. از همه مهم‌تر این که این ماده به ‌راحتی پخش می‌شود، آلودگی‌ها را شل کند و با پراکنده کردن آن در آب موجب شست‌وشو می‌شود.


lauramid foam booster

لورامید تقویت‌کننده کف فعال سطحی است


چه مواد دیگری را می‌توان در این محصول به کار برد؟
همان‌ طور که متوجه شدید، سورفکتانت‌ها نقش حیاتی در تکنولوژی تولید مایع دستشویی دارند. به همین دلیل، بد نیست با برخی از این مواد بیشتر آشنا شوید تا بتوانید با اطمینان بیشتری از آن استفاده کنید:
• اسید سولفونیک: یکی از موادی که در اغلب ماده ‌های شوینده وجود دارد، اسید سولفونیک است. این ماده هم به‌ صورت طبیعی موجود است و هم می‌توان آن را با فرمول‌های شیمیایی تولید کرد. اسید سولفونیک دارای آنزیم‌های فعالی است که می‌تواند لایه‌های مرده پوست را بردارد و در محافظت از پوست مؤثر باشد.
• لورامید: این محصول که به عنوان تقویت‌کننده کف فعال نیز از آن یاد می‌شود، به ‌عنوان تثبیت‌کننده کف و محصولی که باعث ایجاد ویسکوزیته می‌شود، در اغلب مواد شوینده کاربرد دارد. لورامید به ‌صورت طبیعی مایعی چسبناک یا موم جامد شکل است.

گام دوم: وقت ساخت صابون است

درست است که آنچه در قسمت قبل خواندید، کمی پیچیده بود؛ اما به‌ طور کلی، تکنولوژی تولید مایع دستشویی بسیار ساده است. برای این کار از دو روش می‌توانید استفاده کنید. در یکی از این روش‌ها چربی گرم می‌شود و سپس با واکنش نسبت به یک ماده قلیایی مایع دستشویی را تشکیل می‌دهد. در نهایت، به آن آب و گلیسیرین اضافه می‌کنند تا ترکیب کامل شود.
در روش دیگر، چربی‌ها با کمک بخار پرفشار به اسید چرب خام و گلیسیرین تقسیم یا هیدرولیز می‌شوند. پس از آن اسید‌های چرب تقطیر می‌شوند تا میزان خلوص آن‌ها افزایش پیدا کند. سپس توسط یک ماده قلیایی مانند هیدروکسید سدیم خنثی می‌شوند و مایع تولید می‌شود.
استفاده از هیدروکسید سدیم (سود پرک) باعث تولید مایع سدیمی می‌شود که از آن به‌ عنوان صابون سخت یاد می‌کنند. این صابون‌ها برخلاف صابون‌های نرم سخت‌تر در آب حل می‌شوند. صابون‌های نرم صابون‌هایی هستند که در ترکیب آن‌ها از ماده قلیایی هیدروکسید پتاسیم استفاده می‌شود و میزان حل‌شوندگی آن‌ها در آب بسیار بیشتر و ساده‌تر است. بسته به نوع نیاز خود می‌توانید چربی را با یکی از این دو ماده ترکیب کنید.


soft soap

صابون نرم کمتر در آب حل می‌شود

سخن آخر

محصولات شوینده یکی از تولیداتی بوده که همیشه مورد نیاز هستند. آن‌ها سلامت جامعه و حفظ بهداشت را تضمین کرده و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید با خیال راحت از سلامت خود مراقبت کنید. در این میان، مایع دستشویی بیشترین فروش را به خود اختصاص داده است.
تکنولوژی تولید مایع دستشویی برای تولیدکنندگان این محصول تنها یک فرمول و چند دستگاه نیست. تهیه مواد اولیه شیمیایی در حجم‌های زیاد یکی از دغدغه‌های آنان محسوب می‌شود که صدرا شیمی توانسته است پایه اصلی تامین این مواد در ایران باشد. اگر شما نیز یکی از صاحبان چنین کسب‌وکارهایی هستید، هم اکنون با متخصصان این مجموعه مشورت کنید.

isethionate vs sulfosuccinate
 ساختار ایزوتیونیک اسید و سولفوسوکسینیک اسید با یکدیگر مقایسه شده. همانطور که می بینید، سولفوسوکسینیک اسید، یک اسید دی کربوکسیلیک است. اما ایزوتیونیک اسید، مونوکربوکسیلیک است. هر دوی این ها، دارای گروه سولفونات می باشند. محصول استری شدن این اسیدها، سدیم ایزوتیونات و دی سدیم سولفوسوکسینات هستند. سدیم ایزوتیونات در صابون های قالبی لوکس و سولفوسوکسینات در صابون مایع، شامپو بچه و مایع دستشویی های ملایم استفاده می شود.
مایع دستشویی
مایع دستشویی در میان محصولات شوینده بیشترین استفاده را دارد


• مایع دستشویی

beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- قلیا = Alkali قلیا، باز متضاد اسید
قلیاها، مواد قلیایی، بازها، مواد با خاصیت بازی
عصب هایی که پیام را از حسگرهای بیرونی دریافت نموده و به مغز منتقل می کنند.
alkalinity = قلیاییت

alkalizing agent = عامل قلیایی کننده، ماده ای که به محصول خاصیت قلیایی می دهد، مثل آمونیاک در رنگ مو

alkalizing ingredient = ماده قلیایی کننده

desincrustation or an alkaline softening solution = دزن یا محلول نرم کننده قلیایی
alkalizing ingredient
ماده قلیایی کننده
desincrustation or an alkaline softening solution
دزن یا محلول نرم کننده قلیایی
2- شیمی = Chemistry شیمی 

organic chemistry = شیمی آلی 

AROMA CHEMICALS, Molecules obtained from natural products or made by synthetic organic chemistry that have an aroma. Most of the synthetic aroma chemicals are nature identical, i.e., identical to the same molecule obtained from a natural product. = مواد شیمیایی آروماتیك یا آروماكمیكال ها مولکول‌هایی هستند كه از محصولات طبیعی به دست می‌آیند یا به صورت سنتزی ساخته می‌شوند و بو دارند. بسیاری از مواد شیمایی آروماتیك بوی شبیه مواد طبیعی دارند. به عبارت دیگر شبیه مولکول‌هایی هستند كه از طبیعت به دست می‌آیند.

organic chemistry = شیمی آلی
chemistry
شیمی
organic chemistry
شیمی آلی
شیمی آلی
3- خلوص = Purity
impurity = ناخالصی، آلودگی
موی زبر
4- شفاف = Transparent کاملاً شفاف 
5- حیوانی = Animalic
ANIMALIC, Characterized by bodily aromas or aromas most associated with traditional animal materials such as musk, civet and castoreum. These materials are now banned and have been replaced with musks obtained from plants and civet and castoreum smelling molecules obtained synthetically. = انیمالیك یا حیوانی، به بوهایی گفته می‌شود كه در عطرهای حیوانی سنتی مثل مُشك، سیوت و كاستریوم وجود دارد. این مواد در حال حاضر ممنوع هستند و با مشک‌های به دست آمده از گیاهان و مولکول‌هایی كه بوی شبیه سیوت و كاستریوم می‌دهند و به صورت سنتزی تشكل شده‌اند جایگزین شده‌اند.
6- آنیونی = Anionic آنیونی، دارای بار الکتریکی منفی
7- ویسکوز = Viscose ویسکوز، با قوام
8- آمفوتری = Amphoteric آمفوتری، آمفوتریک
یکی از تکنیک های اثربخشی وایت اسنس، اکتیو آرایشی سفیدکننده
9- شویندگی = Detergency پاک کنندگی، دترجنسی
دسته ای از پلی ساکاریدها که از اگزوز آمین ها مشتق شده و با پروتئین ها در ترکیب است. فضای بین سلول ها با ماکرومولکول هایی از جنس کلاژن، الاستین و گلایکوز آمینو گلایکن ها و پروتئوگلایکن ها پر شده است.
Detergency mechanism = مکانیسم شویندگی
10- تگزاپون = Texapon تگزاپون، نام تجاری سدیم لوریل اثر سولفات
11- اسید چرب = Fatty Acid اسید چرب 
اسیدهای چرب، مواد سازنده چربی ها و روغن ها

exogenous fatty acids = اسیدهای چرب منابع خارجی

unsaturated fatty acid = اسیدهای چرب غیر اشباع

non-esterified fatty acids, NEFA = اسیدهای چرب استری نشده

coconut fatty acid diethanolamide = کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید

Lauric acid, dodecanoic acid, saturated fatty acid with a 12-carbon atom chain = لوریک اسید، دودکانوئیک اسید، اسید چرب اشباع شده با 12 اتم کربن
fatty acids
اسیدهای چرب، مواد سازنده چربی ها و روغن ها
12- هیدرولیز = Hydrolysis
13- گلیسیرین = Glycerin گلیسرین
گلیسیرین

Glycerol, glycerin = گلیسرول، گلیسرین

vegetable glycerin = گلیسرین گیاهی
glycerin
گلیسرین
14- کشش سطحی = Surface Tension
surface tension of water = کشش سطحی آب 
surface tension of water
کشش سطحی آب
15- سورفکتانت = Surfactant سورفکتانت، ماده فعال سطحی
سورفکتانت، ماده فعال سطحی 

biosurfactants = بیوسورفکتانت ها

surfactant-free = محصولات فاقد سورفکتانت

surfactant or emulsifier = سورفکتانت یا امولسیفایر

biosurfactants, amphiphilic compounds produced on living surfaces = بیوسورفکتانت ها، ترکیبات آمفی فیلی (دو خصلتی) که توسط ارگانیسم های سطحی تولید می شوند 

micelles, micelle, aggregate of surfactant molecules that arrange themselves in a spherical form in aqueous solutions = میسل، مایسل، تجمع مولکول های سورفکتانت که به شکل کروی در محلول آبی
biosurfactants
بیوسورفکتانت ها
surfactants
سورفکتانت، ماده فعال سطحی
surfactants2
16- ویسکوزیته = Viscosity ویسکوزیته، گرانروی، قوام، مقاومت در برابر جاری شدن

high viscosity at rest = ویسکوزیته بالا در حالت سکون 

low-viscosity topical preparation = محصول موضعی با ویسکوزیته پایین
17- مواد اولیه = Raw Materials مواد اولیه 

aminofunctional raw materials = مواد اولیه دارای گروه عاملی آمینی 

TINCTURE, Fragrant materials produced by directly soaking and infusing raw materials in room temperature or warm alcohol. = تنتور: ماده معطر كه در اثر خیساندن یا دم كردن ماده خام در دمای محیط یا الكل گرم شده به دست می آید. اگر الكل در دمای محیط استفاده شود به آن خیساندن می گویند. اگر در الكل گرم غوطه ور شود به آن دم كردن می گویند.

EXPRESSION, Raw material is squeezed or compressed and the oils are collected. Of all raw materials, only the fragrant oils from the peels of fruits in the citrus family are extracted in this manner. = فشردن یا افشردن یا متراكم سازی: یكی از روشهای بدست آوردن اسانس روغنی گیاهان است كه در آن ماده اولیه چلانده یا متراكم می شود تا روغن آن خارج شود. در میان روغنهای معطر فقط پوست میوه مركبات با این روش اسانسشان استخراج می شود.
raw materials
مواد اولیه
18- محصولات شوینده = Laundry Products محصولات رختشویی و لاندری
laundry products
محصولات رختشویی و لاندری
19- محصولات بهداشتی = Hygiene Products محصولات بهداشتی

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید