آناتومی و ساختار دندان  

آناتومی و ساختار دندان

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی
پژوهشگر و مدرس مراقبت از پوست
WhatsApp: 09101971690
این شماره فقط جهت پیام متنی با واتسپ می باشد.
لطفا از ارسال پیام های نامرتبط خودداری بفرمایید. زیرا فرصت پاسخ گویی وجود ندارد.
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را بفرستید.
چکیده: برای اینکه در مورد اثر بخشی محصولات دهان و دندان بیشتر بدانیم باید کمی در مورد آناتومی دندان مطالعه کنیم و با اصطلاحاتی مثل تاج دندان ، عاج دندان ، مینای دندان و پالپ دندان آشنا شویم. بنابراین آناتومي دندان به شكل مختصر در ادامه توضيح داده مي شود.
آناتومی دندان
آناتومي دندان
دندان ها در استخوان هاي فك تشكيل مي شوند. بدنه دندان از جنس ماده اي شبيه استخوان است كه به آن dentine يا عاج دندان مي گويند. عاج دندان معمولاً با يك لايه سخت كلسيم دار به نام مينا پوشيده مي شود. ميناي دندان تاج دندان را تشكيل مي دهد و بخشي از ميناي دندان را كه از لثه بيرون زده مي پوشاند. بخشي از دندان كه در داخل لثه است را ريشه دندان مي گويند.
ريشه دندان با يك بافت نرم كلسيم دار به نام سمنتوم پوشيده شده است. عاج دندان پالپ را مي پوشاند. پالپ دندان ناحيه اي از بافت هاي نرم است كه در آن رشته هاي عصبي و عروق خوني وجود دارد. پالپ دندان كه حساس است را گاهي عصب دندان نيز مي گويند. وقتي كه دندان جوانه مي زند و رشد مي كند بخشي از بافت لثه روي تاج هر دندان توسعه يافته و gingiva را تشكيل مي دهد.
گاهی در اثر افزایش سن یا به علت برخی بیماری ها، لثه دندان عقب می کشد و بخشی از ریشه دندان نمایان می شود. با توجه به اینکه روی ریشه دندان، مینا وجود ندارد، پوسیدگی دندان ممکن است با سرعت بیشتری پیش برود.

پلاک دندان چیست؟ دندان با يك لايه نازك حاوي مخاط، بقاياي مواد غذايي و ميكروارگانيزم ها پوشيده شده است. اين لايه را پلاك دندان مي گويند.

متابوليسم باكتريايي در پلاك دندان به ميناي دندان آسيب مي زند و ايجاد پوسيدگي مي كند. پوسيدگي دندان به تدريج گسترش مي يابد تا اينكه نهايتاً پالپ دندان حساس مي شود. وقتي اين اتفاق مي افتد اقدامات دندانپزشكي لازم مي شود.

عمر هر دندان بستگي به سلامتي پالپ دندان دارد. هدف از محصولات پاك كننده دندان كمك كردن به عمل مكانيكي مسواك براي زدودن پلاك دندان مي باشد.


• آناتومی دندان

5DVD2
برای دریافت سرفصل ها و اطلاعات بیشتر، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال فرمایید.

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- اقدام = Measure
colorimetric measurement = اندازه گیری های رنگ سنجی
اقدام
2- نرم = Loose
adherent and loose white flakes = پوسته های سفید نرم و چسبنده

loose powder = پودرهای نرم
شل، نرم


تلفظ loose powder ↓
3- پالپ = Pulp
4- بدنه = Body

تلفظ massage is a relaxing way to introduce essential oils to the body ↓

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید