خنثی سازی = neutralize  

خنثی سازی = neutralize

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: معادل انگلیسی کلمه یا واژه خنثی سازی، Neutralize می باشد.

خنثی سازی چیست؟


خنثی سازی = Neutralize
Neutralized = خنثی، خنثی شده

neutralizer = خنثی کننده

neutralize = خنثی سازی

WHITE TEA EXTRACT: Neutralizes free radicals caused by exposure to smog, cigarette smoke and other forms of air pollution. Helps keep skin comfortable and hydrated regardless of air quality. (cellularskinrx.com)


واژه «خنثی سازی» در مقالات سایت احسان حسنانی

صاف کردن موها با روش ژاپنی

اخیرا در آرایشگاه ها صحبت از روش جدیدی برای صاف کردن موها به نام روش ژاپنی یا یوکو می شود. می خواهید در مورد این تکنیک بیشتر بدانید؟ صاف کردن مو با روش ژاپنی در سه مرحله انجام می شود. ماده مؤثره محصول اصلی آمونیوم تیوگلیکولات می باشد. این روش با روش های حرارتی همزمان انجام می شود و خنثی سازی توسط لوسیون خنثی کننده انجام می گردد. بعد از این عمل 2 تا 3 روز نباید مو شامپو یا حتی خیس شود.
 اتوکردن مو مرحله 6: خنثی سازی و مدل دادن محلول خنثی کننده تعادل pH مو را برقرار نموده و مواد شیمیایی به جا مانده را خنثی می کند. ساختار داخلی مو با یک لوسیون خنثی کننده شامل مواد اکسید کننده به فرم راست شده پیکربندی می گردد. موی صاف شده حالت گرفته و تثبیت می شود.
 خنثی سازی و مدل دادن مرحله 7: سشوار و اتو در مرحله پایانی، مو دوباره آبکشی می شود تا محلول خنثی کننده از روی موها زدوده شود. سپس آرایشگر موها را سشوار و اتو نموده و به شکل دلخواه آرایش می کند. در مرحله نهایی یک بار دیگر موها اتو زده می شود.
مشاهده مطلب

هوای صنعتی چیست؟

از دید یک مهندس شیمی دو نوع هوای صنعتی داریم: هوای فرایند و هوای ابزار دقیق. هوای فرایند برای تمیز کردن فیلتر ها و احیای برخی کاتالیست ها و هوای ابزار دقیق برای کار اندازی سیستم های سنجش استفاده می شود. کیفیت هوای ابزار دقیق به مراتب بالاتر از کیفیت هوای فرایند است.
 س- تبخیرکننده های بخاری و هوایی چه تفاوتی از لحاظ کاربرد دارند؟ هر دو برای رساندن نیتروژن گازی به دمای محیط به کار می روند ولی هوایی در تابستان و بخاری در زمستان فعال است و در ضمن lineهای جدایی دارند. س- کاربردهای هوای فرایند Plant-air در داخل utility 1 و بقیه قسمتهای مجتمع چیست؟ شستشوی معکوس (back-wash) بسترهای شنی واحد آب D.M Air mix کردن رزین های مختلف (mixed-bed) واحد بازیافت: مخلوط کردن هوا با خروجی AD-8411 و DAF کردن داخل AD-8407 واحد تصفیه: حوضچه خنثی سازی برای مخلوط کردن محتویات داخل آن بدون خوردگی هم زن در واحد نیروگاه: اتمیزه کردن (پودر کردن) گازوئیل برای ورودی به مشعل و ... پرسش و پاسخ س- آیا وظیفه واحد chiller فقط خنک کردن است؟ خیر. چیلر دو وظیفه عمده دارد:
مشاهده مطلب

سولفاسیون چیست؟

سولفاسیون نام دیگر سولفاته کردن است.
 •  در سولفونه کردن: پیوند پایدار C-S تشکیل می گردد. سولفاته کردن الکل های اتوکسیله سورفکتانت اصلی شامپو آلکیل اتر سولفات است که از سولفاته کردن الکل های اتوکسیله و متعاقباً خنثی سازی محصول واکنش زیر به دست می آید.
 Organic عبارت است از LAB و یا یک الکل اتوکسیله چرب (etoxylated fatty alcohol) که در خلال فرایند سولفوناسیون به detergent تبدیل می شود. تعدادی از این لوله ها به صورت موازی قرار گرفته به طوری که در مجموع یک راکتور plug را به منظور عمل سولفوناسیون مهیا می کند. تولید تگزاپون طراحی عمده راکتور مربوط به بخش فوقانی آن یعنی قسمت پخش کننده مواد (organic، Air و SO3) است بطوریکه اگر این قسمت نبود مثلاً Air جریان LAB را در ابتدای راکتور به جلو نمی راند، راه عبور مواد در حال ابتدای راکتور بسته می شد. پس ملاحظه می شود علاوه بر سینتیک و شیمر که در قسمت طراحی قطر و طول مناسب برای قسمت داخلی راکتور لازم است طراحی راکتور شامل طراحی مکانیکی و عملیاتی واحد هم می شود. دو راکتور مشابه به صورت موازی جریان organic را که می تواند lAB یا AE باشد سولفونه می کند. خروجی راکتورها که از دو لوله شیشه ای به منظور دیدن محصول خروجی عبور می کند، حاوی هوای معلق هستند که همراه گاز SO3 وارد شده است، این دو جریان توسط پمپ به یکدیگر join شده و وارد یک تانک همزن دار با دور پایین (60rpm) می شود. در این قسمت بقیه واکنش های SO3 با organic ?? نجام می شود و مثلاً درجه تبدیل از 96% به 99% می رسد. در ضمن هوای وارد شده اضافی گرفته می شود. در حالتی که محصول AES باشد باید فوراً به مرحله خنثی سازی برود، جریان NaOH و یا TEA از تانک ذخیره وارد جریان AES می شود و توسط پمپهایی با شکل بخصوص Mix شده خنثی سازی صورت می گیرد. در طی این عمل خمیر تگزاپون (کیمیاپون) با ویسکوزیته بالا و غلظت 70 درصد با فشار پمپ ساخته شده به جلو رانده می شود. تگزاپول تولید شده می تواند بسته بندی شود و یا به مرحله رقیق سازی برود. تگزاپون قبل از فرستاده شدن به مراحل بعدی باید توسط vacuum هواگیری شود. رقیق سازی تگزاپون: از آنجا که تگزاپون رفتار pseudo-plastic از خود نشان می دهد یعنی منحنی µ بر حسب غلظت در آن به صورت زیر تغییر می کند، اگر به صورت نامناسب رقیق شود در غلظت 50% تشکیل ژل خواهد داد طوری که پره همزن نخواهد چرخید گیر خواهد کرد. لذا شرایط عملیاتی بخصوصی باید مدنظر قرار گیرد:
مشاهده مطلب

دانستنی های پوست و مو: پیلینگ

پیلینگ شیمیایی یکی از روش های ترمیم و درمان نسبی چین و چروک های زودرس است که در آن با استفاده از مواد کراتولیتیک، لایه ای از روی پوست برداشته می شود.
 انواع روش های لایه برداری پوست یا پیلینگ شیمیایی لایه بردارهای شیمیایی بر حسب شدت به سه دسته 1- سطحی 2- با عمق متوسط و 3- عمیق تقسیم بندی می شوند. لایه برداری سطحی قبل از بکارگیری لایه بردار سطحی پوست را به خوبی تمیز می کنند. ماده لایه بردار با یک برس کوچک یا پد کتانی روی پوست قرار داده می شود. چند دقیقه روی پوست می ماند. سپس از آب یا الکل برای خنثی سازی اسید موجود در ماده لایه بردار استفاده می شود. زمانی که ماده لایه بردار روی پوست است، احساس سوختگی مختصری وجود دارد که استفاده از بادبزن دستی می تواند به رفع مشکل کمک کند. لایه برداری با عمق متوسط این تکنیک همانند لایه برداری سطحی است با این تفاوت که ماده لایه بردار مدت زمان بیشتری روی پوست قرار می گیرد و از مواد لایه بردار قوی تر با نفوذ بیشتر استفاده می شود. برای کاهش سوزش و درد ناشی از این روش لایه برداری بادبزن کفایت نمی کند. بلکه این بار باید از مسکن و کمپرس سرد استفاده شود. مدت لایه برداری در این روش معمولا 40 دقیقه است. لایه برداری عمیق لایه برداری عمقی زمان بیشتری دارد و در هنگام استفاده درد بیشتری احساس می شود. پزشکان معمولا برای این نوع لایه برداری داروی آرامبخش و ضد درد قوی تجویز می کنند. تفاوت های یلینگ عمیق و پیلینگ سطحی در پیلینگ های عمیق، ظاهر ناخوشایند پوسته پوسته شدید خواهید داشت. بنابراین تا یکی دو هفته از منزل خارج نشوید. پیلینگ سطحی نیاز به ماندن در منزل ندارد و به شرط مصرف کرم ضدآفتاب می توانید فعالیت روزمره را از سر گیرید.
مشاهده مطلب

سورفکتانت ها: سولفات ها


 اتم گوگرد به وسیله یک اتم اکسیژن به اتم کربن زنجیره آبگریز متصل شده است. استر اسید حاصل ناپایدار بوده و می تواند به راحتی به الکل و سولفوریک اسید تبدیل شود (خصوصاً در شرایط اسیدی) ولی نمک های خنثی شده آن در pH خنثی پایدار هستند. در مورد سولفونات ها، اتم گوگرد مستقیماً به اتم کربن زنیره ابگریز متصل شده است. دردر تولید سولفات ها عمل خنثی سازی باید به سرعت انجام گیرد تا از شکستن اسید استر جلوگیری شود. در عمل از خود اسید سولفوریک به ندرت استفاده می شود و کلروسولفونیک یا سولفورتری اکسید (مخلوط با هوا) در راکتورهای پیوسته برای واکنش سولفاسیون بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند (توضیحات کاملتری در بخش 4-6 آورده شده است). معمولاً عمل خنثی سازی به طور پیوسته با عمل سولفاسیون انجام می شود.
 2- خواص فیزیکی محلول های آبکی: بیشتر شوینده های سولفاتی پدیده ایی که به اثر نمک معروف است را نشان می دهند. افزودن نمک های معدنی (کلرید سدیم، سولفات سدیم) به محلول های رقیق (زیر حدود %30) ویسکوزیته را افزایش می دهد. این در حالی است که افزودن نمک به محلول های غلیظ موجب کاهش ویسکوزیته می شود. هرگونه نمکی که در حین سولفاسیون یا خنثی سازی تولید شود می تواند منجر به تغییرات ویسکوزیته شود. منابع نمک ها عبارتند از: نمک حاصل از فرآیند سولفاسیون به دلیل وجود رطوبت، هیدرولیز اسید قبل و یا در حین فرآیند خنثی سازی و افزودن رنگبر هیپوکلریت توسط تولیدکننده.
مشاهده مطلب

برند آرایشی بهداشتی استل روسیه

برند استل روسیه که در حال انجام مقدمات اولیه برای ورود به بازار ایران است. انواع محصولات تخصصی آرایش مو به ویژه رنگ مو در خانواده این سری از محصولات وجود دارند.
 0/00N - خنثی/ کرم بی رنگ بدون آمونیاک برای دستیابی به رنگ های روشن تر پالت مقدار کرکتور پیشنهادی: Х/Х (Х/ХХ) (30 g) + 0/00N (10 g) + oxigent (40 g). کرکتور های رنگ 0/11, 0/22, 0/33, 0/44, 0/55, 0/66, 0/77* کرکتور های رنگ به افزایش یا خنثی سازی رنگ های اضافی ناخواسته کمک می کنند.
 مقادیر پیشنهادی کرکتور برای خنثی سازی رنگ های اضافی ناخواسته به شرح زیر می باشد: یک گرم = دو سانتی متر از کرم رنگ 30 گرمی 10/Х – 1-2 cm 7/Х – 4-5 cm 4/Х – 7-8 cm 9/Х – 2-3 cm 6/Х – 5-6 cm 3/Х – 8-9 cm 8/Х – 3-4 cm 5/Х – 6-7 cm
 1 سانتی متر برای رنگ موی S-OS 30 گرمی. • مقدار اکسیدان به ازای کرکتور برای خنثی سازی رنگ های اضافی یا تقویت رنگ محاسبه نمی شود. • مقدار اکسیدان به ازای کرکتور برای افزایش روشنایی رنگ محاسبه می شود.
 • افزودن کرکتور به میزان بیش از یک سوم کرم رنگ مو پیشنهاد نمی شود. • اگر کرکتور را به عنوان یک ماده رنگی مستقل روی پایه دکلره استفاده می کنید، رنگ انتخابی باید با اکسیدان 3 % ایسکس پرنسس به نسبت 1 به 1 یا با اکتیواتور 1.5% به نسبت 1 به 2 مخلوط شود. • *0/77 - کرکتور رنگ که برای افزودن ته رنگ قهوه ای استفاده می شود (برای خنثی سازی رنگ های کاربرد ندارد). از 8X تا 10X (به جدول خنثی سازی مراجعه نموده، مقدار کرکتور باید برای محاسبه مقدار اکسیدان در نظر گرفته شود). از 1X تا 7X ( تا یک سوم جرم رنگ مو، مقدار کرکتور باید برای محاسبه اکسیدان در نظر گرفته شود).
مشاهده مطلب

واژه «خنثی سازی» در منابع و ترجمه های احسان حسنانی


WHITE TEA EXTRACT: Neutralizes free radicals caused by exposure to smog, cigarette smoke and other forms of air pollution. Helps keep skin comfortable and hydrated regardless of air quality. (cellularskinrx.com)

English: odour control deodorizing foot spray refreshes tired feet and neutralizes odour. spritz liberally anytime of day onto the foot. it is great to use before and after work, sports activity or right after showering to keep feet cool and comfortable all day long.
ترجمه به فارسی: اسپری کنترل کننده بوی پا، طراوت دهنده پاهای خسته و خنثی کننده بوی بد پا می باشد. مقدار زیادی از این کرم را هر موقع از روز روی پاها اسپری کنید. این محصول برای استفاده قبل و بعد از رفتن به محیط کار یا انجام فعالیت های ورزشی و همچنین بعد از دوش گرفتن محصولی بسیار ارزشمند است و موجب خنکی و ایجاد حس آرامش در پاها در تمام مدت روز می گردد.
English: odour control deodorizing foot spray refreshes tired feet and neutralizes odour. spritz liberally anytime of day onto the foot. it is great to use before and after work, sports activity or right after showering to keep feet cool and comfortable all day lo
ترجمه به فارسی: اسپری کنترل کننده بوی بد پا، موجب ایجاد طراوت در پاهای خسته گردیده و بوی بد پا را خنثی می کند. مقدار فراوانی از این محصول را می توانید هر موقع روز روی پاها اسپری کنید. این محصول برای استفاده قبل و بعد از رفتن به محیط کار و انجام فعالیت های ورزشی و همچنین بعد از دوش گرفتن محصولی ارزشمند بوده و موجب ایجاد خنکی و آرامش در پاها در تمام مدت روز می گردد.


In an acid base (or neutralization) reaction, the H+ ions from the acid and the OH  ions from the base react to create water
در واکنش اسید باز یا خنثی سازی، یون هیدروژن از اسید و یون هیدروکسیل از باز با یکدیگر واکنش میدهند تا مولکول آب تشکیل شود.


40cheragh2

کانال تلگرام اصلی

@hosnani1
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید