قلیاییت = alkalinity  

قلیاییت = alkalinity

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
چکیده: معادل انگلیسی کلمه یا واژه قلیاییت، Alkalinity می باشد.

قلیاییت چیست؟


قلیاییت = Alkalinity
alkalinity = قلیاییت


واژه «قلیاییت» در مقالات سایت احسان حسنانی

کتاب تصفیه آب دکتر امیری

کتاب اصول تصفیه آب تألیف دکتر محمد چالکش امیری مدت زیادیست به عنوان یک کتاب درسی در بسیاری از رشته ها از جمله مهندسی شیمی تدریس می شود. نسخه جدید آن که سرفصلهایش در یک درس سه واحدی برای ما تدریس شده بود قرار بود که به صورت کتاب دیگری منتشر شود. من به عنوان یکی از دانشجویان دکتر امیری شخصا شاهد بوده ام که چه زحمات زیادی بابت تهیه این کتاب کشیده شد. به نوبه خودم سعی کردم تاجایی که می توانم برای تالیف این کتاب به دکتر کمک کنم. تابستان سال 81 زمان زیادی را برای ویراستاری و صفحه نگاری این کتاب کردم. از خاطرات آن روزها بازی های جام جهانی 2002 کره جنوبی و ژاپن بود که صبح ها برگزار می شد و من در چاپخانه نشر ارکان مشغول اصلاح غلطهای املایی و ویرایش کتاب بودم تا این که در نهایت در پاییز سال 94 بالاخره کتاب وارد قفسه های کتاب فروشی گردید. از ویژگی های نگارش دکتر امیری ساده نویسی و سبک مفهومی کتاب هایشان است. به همین علت مطالعه این کتاب را به علاقه مندان توصیه می کنم.
 رایج ترین روش اندازه گیری سختی کل، تیتراسیون با محلول EDTA در حضور معرف Eriochrome Black T می باشد. قلیاییت آب دو نوع قلیاییت آب داریم:
 •  قلیاییت نسبت به فنول فتالئین که با حرف P نمایش داده می شود
 •  قلیاییت کل یا قلیاییت نسبت به متیل اورانژ که با حرف M نشان داده می شود. کدورت آب مواد ریز کلوئیدی موجب کدورت آب می شوند.
 •  قلیاییت آب
 خوردگی خورندگی آهن در اثر حل شدن تدریجی آهن در اسید اتفاق می افتد. غلظت اکسیژن محلول در آب، pH آب، درجه حرارت، سرعت آب و یون کلر از عوامل مؤثر در خوردگی فلز هستند. علاوه بر خوردگی در اثر اسید کلریدریک، نوع دیگری خوردگی به نام خوردگی بیولوژیکی نیز وجود دارد که توسط برخی باکتری ها در شرایط خاص ایجاد می شود. کنترل کیفیت آب بویلر بویلر همان دیگ بخار است که برای تولید بخار در نیروگاه ها و واحدهای صنعتی استفاده می شود. رسوب گرفتگی، خوردگی و مشکل حمل قطرات آب توسط بخار سه مشکل عمده ای هستند که به خاطر کیفیت آب بویلر به وجود می آیند. به همین علت آب بویلر به روش های خارجی و داخلی باید تصفیه شود. pH، قلیاییت، غلظت سود و اکسیژن محلول در آب بویلر باید به خوبی کنترل شوند.
 در اثر تزریق گاز کلر به آب، اسید تولید می شود. اگر قلیاییت آب کم باشد، pH شدیدا افت می کند.
مشاهده مطلب

واژه «قلیاییت» در منابع و ترجمه های احسان حسنانیBuilders can also supply and maintain alkalinity, which assists cleaning, especially of acid soils; help keep removed soil from redepositing during washing; and emulsify oily and greasy soils
 بیلدرهای صنایع شوینده قلیاییت مورد نیاز برای پاک کنندگی را به محیط اضافه می کنند. سازنده ها یا بیلدرها ترکیباتی هستند که عمل پاک کنندگی دترجنت ها را افزایش می دهند. مثلا از تشکیل رسوبات اسیدی جلوگیری می کنند. روغن ها را امولسیون می کنند و از رسوب مجدد چرک جلوگیری می کنند. سدیم تری پلی فسفات، سدیم سیلیکات، سولفات سدیم، سدیم کربنات، سدیم پربورات از رایج ترین بیلدرهای صنایع شوینده هستند.
Silicates provide alkalinity and soil suspension properties
 سیلیکات ها، با افزایش قلیاییت محلول شستشو، موجب معلق نگه داشتن چرک در محیط می شوند.

دوره فشرده مراقبت از پوست
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید