آیا ویتامین ث آکنه ایجاد می کند؟  

آیا ویتامین ث آکنه ایجاد می کند؟

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی مدرس مراقبت از پوست
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ به شماره 09017562749 بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید.

شماره های درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
چکیده: احسان حسنانی هستم و می خواهم به این سوال رایج پاسخ بدهم که آیا ویتامین ث باعث آکنه می شود؟ خیلی وقت ها دیده شده است که بعضی افراد در اثر مصرف کرم ها و سرم های حاوی ویتامین ث پوستشان دچار آکنه یا جوش صورت شده است. راستش اولین بار که این سوال مطرح شد من یک کم تعجب کردم.
ویتامین ث و آکنه
احسان حسنانی هستم و می خواهم به این سوال رایج پاسخ بدهم که آیا ویتامین ث باعث آکنه می شود؟ خیلی وقت ها دیده شده است که بعضی افراد در اثر مصرف کرم ها و سرم های حاوی ویتامین ث پوستشان دچار آکنه یا جوش صورت شده است. راستش اولین بار که این سوال مطرح شد من یک کم تعجب کردم.

به خاطر اینکه خوب همان طور که می دانید ویتامین ث در برابر رادیکال های آزاد از پوست محافظت می کند، تولید کلاژن را تقویت می کند، از شکسته شدن کلاژن جلوگیری می کند، لک ها را کم می کند، باعث روشن شدن پوست می شود و التهاب را کاهش می دهد.
همان طور که می دانیم یکی از عوامل ایجاد آکنه التهاب است و وقتی که یک عاملی مثل ویتامین ث دارد التهاب را کاهش می دهد، از آن انتظار می رود که در واقع به بهبود جوش ها کمک کند نه اینکه باعث بشود جوش ها بدتر بشوند.

2019 06 24_090127
در همین سایتی که این اطلاعات در مورد ویتامین ث گفته شده، یکی از همین سایت های خارجی است، یک تئوری مطرح شده است و آن این است که اولش با این مقدمه شروع کرده است که بعضی از انواع رادیکال های آزاد ( این ROS که اینجا نوشته منظورش رادیکال های گونه های فعال اکسیژن است. انگلیسی اش اینجا نوشته شده است reactive oxygen sepias ) برای جلوگیری از رشد میکروب ها ساخته شده اند. یک antimicrobial effects دارد. بنابراین وقتی که ویتامین ث می آید و این رادیکال های آزاد را از بین می برد، حالا اینجا حرفش و تئوری اش این است، می گوید این ویتامین ث اگر مقدارش زیاد باشد و تمام این رادیکال های آزاد را حذف کند، در نتیجه چیزی برای مقابله با باکتری های مولد آکنه که به آن پی آکنه (p-acne) می گویند وجود ندارد، باکتری ها رشد می کند و این ممکن است باعث جوش زدن پوست بشود. البته در ادامه هم گفته است که این چیزی که من دارم در موردش می گویم خیلی کم در موردش تحقیق شده است و احتیاج است بیشتر در موردش تحقیق بشود و خودش هم گفته است که این یک تئوری بیش نیست.

2019 06 24_090156

درخصوص این موضوع با استادم، دکتر جورقانیان صحبت کردم و ایشان این پاسخ را دادند که ویتامین ث خودش به عنوان یک ماده فعال باعث ایجاد آکنه نمی شود و این خیلی بعید است و آن ساختار کرمی و سرمی محصول ممکن است باعث ایجاد آکنه شود. در واقع این طور می شود تعبیر کرد که آن روغن هایی که در کرم به همراه ویتامین ث می آید، ممکن است باعث بروز آکنه شده باشد. ولی خوب خود آقای دکتر خودشان هم تایید کردند که بعضی از افراد به صورت تجربی دیده شده است و بسیار هم شایع بوده که افراد در نوبت اول مصرف کرم یا حتی سرم ویتامین ث جوش بزنند و در ادامه گفته اند که کومدون زایی ویتامین ث به عنوان یک ترکیب خالص، به عنوان یک ماده خالص خیلی کم است. پس در واقع آن ساختار کرم و سرم را مقصر اصلی دانسته اند.


2019 06 24_090233

البته بعضی جاها هم گفته شده است که کرم ها بیشتر از سرم ها باعث ایجاد این جوش می شوند. این هم یک نکته است و 2 مورد و احتمال دیگر هم که من دیدم این است که این چربی هایی که همراه ویتامین ث های لیپوزومال (Liposomal) می آید، می دانید که لیپوزومال ها اینهایی هستند که با دولایه چربی ویتامین ث را کپسوله کرده اند و به این صورت وارد غشای پوست می شود.
همین چربی ها ممکن است باعث بروز آکنه بشود. یعنی خاصیت کومدوژنیک (comedogenic) ایجاد کند. یک احتمال دیگر هم که می شود داد آن ویتامین ث هایی است که از اتصال پالمیتیک اسید (Palmitic acid) با اسکوربیک اسید (Ascorbic acid) ساخته شده است و اسم آن آسکوربیل پالمیتات ( L-Ascorbyl Palmitate ) است. این گروه پالمیتیک اسید هم ممکن است باعث بروز آکنه بشود.

2019 06 24_090254

2019 06 24_090312
خوب همان طور که می بینید نظریات متفاوت است و هنوز شواهدی دیده شده است که ویتامین ث باعث بروز آکنه می شود و اگر همچین چیزی نبود یک سایت خارجی در موردش مطلب نمی نوشت. هرچند که اولش باعث تعجب من شد و من اصلا همچین چیزی را فکر نمی کردم و شاهد خیلی درستی هم پیدا نشد که نهایتا این موضوع را تایید کند.

یکی تئوری این سایت بود که می گفت تمام رادیکال های آزاد را ممکن است این ویتامین ث از بین ببرد و در نتیجه این باکتری های مولد آکنه از این فرصت استفاده کنند.
تئوری بعدی مربوط به آقای دکتر جورقانیان بود که گفتند این اصلا به ساختار کرم و سرم بر می گردد و به ویتامین ث ربطی ندارد.
تئوری بعدی هم از خودم بود که گفتم این لیپوزوم ها (Liposome) و این پالمیتیک اسیدی (Palmitic acid) که به ویتامین ث ممکن است متصل بشود، اینها شاید باعث خاصیت کومدوژنیک (comedogenic) بشود.


در هر صورت این موضوع در دست بررسی است. حالا در ادامه اگر که مطالعات دیگری پیدا کردم دال بر اینکه ویتامین ث باعث بروز آکنه بشود به اطلاع دوستان خواهم رساند. احسان حسنانی هستم. سایت Hosnani.com. این آدرس اینستاگرام من است. آموزش های پیشرفته را در کانال تلگرام به آدرس Hosnani1 و آموزش های عمومی را در کانال تلگرام من به آدرس Hosnani3 می توانید پیدا کنید. با تشکر از توجه شما.


• ویتامین ث و آکنه

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- آکنه = Acne

تلفظ acne = chronic inflammatory disorder of the sebaceous gland ↓


تلفظ acne lesions ↓


تلفظ acne ↓


تلفظ retin A or retinoic acid is used in acne treatments ↓


تلفظ some cases of acne ↓
2- باکتری ها = Bacteria
pseudomonas, genus of Gram-negative bacteria = سودوموناس، گونه ای از باکتری های گرم نگاتیو

negative-charged membrane of bacteria = باکتری ها را که دارای بار منفی 

Blemish causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده لک پوست

acne causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده آکنه

thermal water, type of mineral water that is located deep underground which contains healing properties and is exempt from bacteria and pollution (jeancoutu.com). spring whose water issued at a temperature higher than the mean temperature of the locality where the spring (merriam-webster.com) = آب چشمه های آب گرم 

bacterial agents = عوامل باکتریایی

bacterial growth = رشد باکتریایی

antibacterial = ضد باکتری
باکتری ها

Bacterial flora of human saliva = فلور باكتريايي آب دهان انسان

skin is covered with acid mantle an acidic covering that protects from bacterial invasions = پوست با اسیدمنتل پوشیده شده است. اسید منتل یک پوشش اسیدی است که از پوست در برابر باکتری های مهاجم محافظت می کند


تلفظ bacteria ↓


تلفظ bacterial agents ↓


تلفظ skin is covered with acid mantle an acidic covering that protects from bacterial invasions ↓
3- رادیکال های آزاد = Free Radicals
hesperidin methyl chalcone, bioflavinoid found in the peel, pulp, and membranes of citrus fruit, such as grapefruits, lemons, and oranges. Hesperidin methyl chalcone has antioxidant properties, which help it to combat the inflammation and cell damage caused by free radicals. = هسپریدین متیل چالکون ماده بیوفلاونوئیدی که در پوست و گوشت مرکباتی مثل گریپ فروت، لیمو و پرتقال وجود دارد. نقش آنتی اکسیدان داشته و التهاب را کاهش می دهد و در کرم های دور چشم کاربرد دارد.
4- ماده فعال = Active Matter ماده فعال، بخش فعال سورفکتانت آنیونی که با روش تیتراسیون پتانسیومتری در آزمایشگاه کنترل کیفیت شرکت های صنایع شوینده اندازه گیری می شود.
5- لیپوزوم = Liposome لیپوزوم
6- کومدون = Comedo
acne lesions, characterized by open comedones (blackheads) and closed comedones (whiteheads) = زخم های آکنه با کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) 
آنزیم های از بین برنزه الاستین و پروتئین های مشابه
closed comedo = کومدون بسته، جوش سرسفید

open comedo = کومدون باز، جوش سرسیاه

comedogenic = کمدوژنیک، جوشگاه زایی

noncomedogenic = غیرکومدون زایی

comedones = کومدون ها


تلفظ comedones ↓
7- گونه های فعال اکسیژن = Reactive Oxygen Species
reactive oxygen species, ROS, chemically reactive chemical species containing oxygen. Examples include peroxides, superoxide, hydroxyl radical, and singlet oxygen. = گونه های فعال اکسیژن به اختصار ROS مواد شیمیایی فعال که حاوی اکسیژن می باشند. مثل پروکسیدها، سوپراکسیدها، رادیکال هیدروکسیل و اکسیژن منفرد

reactive oxygen species, ROS = گونه های فعال اکسیژن

ROS, Reactive oxygen species (ROS) are chemically reactive chemical species containing oxygen. Examples include peroxides, superoxide = گونه های فعال اكسیژن


تلفظ reactive oxygen species ↓
8- افرا = Maple
Red Maple, Acer rubrum = افرای قرمز، افرای مرداب، افرای شکر

BALSAMS, Sticky, resinous materials obtained from trees or shrubs which give a combined sweet-woody odor associated with well-seasoned, nonconiferous woods such as maple. = بالزام یا بِلسان: ماده رزینی چسبناك كه از درخت یا بوته به دست می‌آید و بوی شیرین چوبی دارد كه به افرا مرتبط است.
9- جوش زدن = Break Out
break out, formation of acne breakout on face = جوش زدن، تشکیل آکنه روی صورت 

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید