سرب در رژ لب و محصولات آرایشی بهداشتی  

سرب در رژ لب و محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی
مدرس مراقبت از پوست
WhatsApp: 09101971690
شماره درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را بفرستید.
چکیده: احسان حسنانی هستم و امروز می خواهم در مورد وجود سرب در رژ لب، لوازم آرایش و محصولات آرایشی بهداشتی صحبت کنم و این که چقدر خطر آن را بایستی جدی بگیریم و این که اصلا چه چیزهایی در مورد سرب گفته می شود. کدامش واقعیت دارد کدامش واقعیت ندارد.
سرب رژلب
احسان حسنانی: یکی از دوستانی که از فالوورهای پیج بنده هستند در مورد سرب در رژ لب نگرانی هایی ابراز کردند و به من گفتند که خود فروشنده ها می گویند که رژ لب سرب دارد.
در واقع فروشنده ها خودشان رژ لب هایی که در مغازه هست را به بدون سرب و با سرب تقسیم بندی کردند و این گونه بهشان راهنمایی دادند که اگر می خواهی رژ لبت پررنگ باشد، رنگش ماندگار باشد، از این رژ لب های سرب دار باید ببری و یک نفر دیگر به ایشان گفته بود: اصلا رنگ در رژ لب یعنی سرب!

2019 07 19_164955
اجازه بدهید من صحبت های ایشان را پخش کنم. البته جاهایی که اسم از برند خاص برده می شود من اسم اون برندها را حذف می کنم اما کلیت را می خواهیم مطرح کنیم و به آن پاسخ دهیم.
بچه هایی که در شرکت ها نمایندگی های اصلی شان کار می کنند، نه آن هایی که در داروخانه ها کار می کنند. آن هایی که در نمایندگی های اصلی شان کار می کنند بچه های باسوادی هستند که من هم در کیش با آنها صحبت کردم و هم در یک نمایندگی خوب اینجا که در گیشا دارد. این ها اصلا داخل نمایندگی شان دو مدل رژ دارند. یک مدل رژهای فاقد سرب، یک مدل رژهای در واقع با یک سرب حالا مشخصی که از نظر آن ها تعریف شده است. اما هیچ جای رژ لب این را قید نکرده من هردوشان را هم نگاه کردم.


احسان حسنانی: ببنید اصلا سرب رژ لب مثل سرب بنزین نیست که به دودسته بدون سرب و سرب دار تقسیم بندی اش بکنیم.

در بنزین های قدیمی سرب را برای این استفاده می کردند که عدد اکتان (Octane) بنزین بالا برود و خوب تر بسوزد. 
Lead tetraethyl
در واقع تترا اتیل سرب یکی از ترکیبات تشکیل دهنده بنزین های سربدار بود. اما اگر در محصولات آرایشی بهداشتی یا رژ لب به فرض سربی هم وجود داشته باشد که الان در ادامه در مورد حد و حدودهایش صحبت می کنیم، این به عنوان آلاینده یا ناخالصی داخل محصول رفته است. این گونه نبوده که سرب را بردارند به رژ لب اضافه کنند تا پایداری و ماندگاری رنگ آن افزوده بشود.
سرب به صورت ناخالصی و به صورت آلاینده، همراه رنگ دانه های دیگر که می تواند اکسید آهن (Iron oxide) یا تیتانیوم دی اکساید(Titanium dioxide) باشد وارد رژ لب شده است.

2019 07 19_165909
اگر کسی بخواهد سرب را در محصولات آرایشی بهداشتی تشخیص بدهد و آن فروشنده عزیز اگر بخواهد این ها را به دو دسته سرب دار و بدون سرب طبقه بندی کند، یا بایستی که روی آن جنس نوشته باشد بدون سرب یا باید نوشته باشد حاوی سرب ولی در مقدار مجاز یا استاندارد.
فروشنده خودش از کجا تشخیص داده که این محصول سرب دارد یا ندارد!؟
آن تست طلا که اصلا یک چیز کاملا رد شده است. 
2019 07 19_170029
تعیین سرب در محصولات آرایشی بهداشتی فقط با روش های شیمیایی مثل جذب اتمی (Atomic Absorption) امکان پذیر است که این را هم فروشنده ها معمولا ندارند. 
atomic adsorption
نمایش دستگاه جذب اتمی
حالا این که به چه صورتی تقسیم بندی کردند واقعا برای من سوال است.
- خوب حالا ادامه صحبت دوستمان را بشنویم در مورد این چیزهایی که در مورد سرب می گویند.
- رویش هم یک نوشته های خیلی ریزی دارد که خوب اصلا من چشمم نمی بیند حالا منتظرم، با ذره بین هم هر کاری کردم فوکوس کنم که از رویش برای شما عکس بگیرم نتوانستم این کار را بکنم.

احسان حسنانی: ببینید حالا هرچقدر هم ذره بین تان قوی باشد یا گوشی تان مد ماکرو داشته باشد بروید از ریزترین چیزهایش هم بخواهید عکس برداری بکنید تا حالا کسی نیامده لیبلی بزند روی محصولات آرایشی که بگوید من سربم این قدر است یا سرب دارم یا ندارم. بنابراین دنبالش نگردید این قضیه را روی رژ لب ها نمی زنند. حالا در ادامه می گویم دلیلش چیست. اجازه بدهید صحبت دوستمان را گوش دهیم.
- از خودشون که پرسیدم گفتند اصلا درباره سرب روی این چیزی قید نشده است.

خوب خود فروشنده ها هم در واقع اذعان دارند که در مورد سرب چیزی قید نشده است. حالا من نمی دانم چگونه تقسیم بندی کردند. اجازه بدهید برویم دوتا سایت معتبر را بررسی بکنیم. در مورد سرب حرف هایی زیادی در سایت های مختلف نوشته شده است.
دو تا سایت هست که صحبت هایشان قابل قبول است. یکی سایت FDA هست و یکی سایت اتحادیه اروپا یعنی دوتا از معتبرترین سایت ها را برویم نوشته هایش را بررسی کنیم.

سایت FDA

2019 07 19_163431
احسان حسنانی: خوب لینک سایت FDA را آن بالا گذاشتم و در ادامه عکسی از سایتشان برداشتم و آنجایی که دارد می گوید سرب وقتی به عنوان یک ایمپیوریتی (impurity)یعنی ناخالصی یعنی آلودگی در محصولات آرایشی استفاده می شود بایستی محدوده اش (part per million) 10 تا 20 باشد. برای آن که ببینیم چقدر این عدد کوچک است 20 ppm یعنی یک عدد صفر یک عدد ممیز، پنج عدد صفر جلویش و عدد 2 (0.000002)، این مقدارش است.

2019 07 19_163500

kohl kajal
سرمه هایی که به چشم اطفال مالیده می شود، سرشار از سرب خطرناک است
احسان حسنانی: چیزی که واقعأ جای نگرانی دارد وجود سرب در داخلش، همین سرمه هایی است که متأسفانه در ایران هم زیاد استفاده می کنند. سرمه با اسم های مختلفی که یکیش همان Surma است که آنجا نوشته است ولی Kohl و Kajal و این ها Alkahal به معنای کهل در عربی می گویند احتمالأ اینجا هم آمده، این ها در واقع چیزهایی هستند که نگرانی خطر وجود سرب در آن ها خیلی زیاد است. بنابرین از این سرمه های چشم به هیچ عنوان استفاده نکنید.

2019 07 19_163521
احسان حسنانی: سال 2003 یعنی 16 سال پیش این واتساپ و تلگرام و این چیزها که نبود اینستاگرام هم نبود. ملت خوراکشان را از یاهومیل (Yahoo mail) می گرفتند. یعنی شبکه اجتماعی که در دسترس ما بود یاهومیل (Yahoo mail) بود. من دقیقأ یادم هست یک روز یک ایمیلی آمد و در آن ایمیل از قول فردی به نام ناهید نمان گفته بود که در کلینیک شان تعدادی رژ لب را بررسی کرده اند از جمله کریستین دیور (Christian Dior)، لانکوم (Lancome)، کلینیک (clinique)، ایوسن لورن (Yves saint Laurent)، استی لودر (Estee Lauder)، شی سی دو (SHISEIDO) همه این برند معروف ها را سربشان را اندازه گیری کرده بودند. حالا با چه روشی بماند!

2019 07 19_163555
اتفاقا با همان روشی که طلا را روی رژ لبی که روی دست مالیده شده می مالند تست شده بود! 
2019 07 19_163628
این روش خنده داری که هنوز که هنوز است سوال می کنند از ما که این واقعیت دارد یا نه. بعد همان موقع هم وسایلی بود که چک کند این ها ایمیل های واقعی هستند یا نه وجود داشت.

2019 07 19_163746
این هم یکی از همان سایت هایی هست که در واقع راست آزمایی می کرد. سایت هایی هستند که می آیند مشخص می کنند که این واقعیت ندارد اصلش این بوده است. حالا این سایت را که چک بکنید متن پیام را گذاشته و توضیحاتش را هم گذاشته در موردش. من متن پیام را در ادامه برایتان می گذارم و یک مقدارش را ترجمه می کنم..

2019 07 19_163555

متن پیام این است. دقیقا مثل همان پیام هایی که در ایران هم هست می گویند که اگر ایرانی هستی این را برای همه منتشر کن. این جا هم اولش با این شروع شده است. گفته است که این پیام را به همه زنان و همسران و دوست دخترانتان بدهید. این خیلی مهم است!

2019 07 19_192702
بعد آن ناهید نمان حالا این جا در واقع الیزابت ایوب بوده است که می گوید قیمت رژ لب از 75 دلار به 9 دلار کاهش پیدا کرده است. قیمت این رژ لب های معروف. علتش را هم در ادامه گفته است بخاطر وجود سرب است.

2019 07 19_192713
حالا آن تست حلقه طلا که هنوز که هنوز است در سایت های ایرانی من دارم می بینم. همین الان داشتم چک می کردم در سایت دیجی کالا هم زده بود تست حلقه طلا! در واقع از این جا آمد.

2019 07 19_163716
این ایمیلی که برای کی بوده؟
برای 16 سال پیش.
گفته است یک مقداری لیپ استیک (lipstick) روی دستت بزن بعد با یک حلقه طلا بمال روی این رژ لبی که مالیدی روی دستت اگر تغییر رنگ پیدا کرد به سیاه بدان و آگاه باش که در داخلش سرب است. .
بالاترش هم گفته است
if your lipstick is fixed but this is due to high level of lead.
همان چیزی که الان همه می گویند. می گویند هرچه که مقدار سربش بیشتر باشد بهتر فیکس می شود. بهتر تثبیت می شود.
خوب من این را از سایت دیجی کالا متاسفانه برداشتم. سایتی که تولید محتوا می کند، خیلی ها بهش اعتماد می کنند و همان طور که می بینید این تست مالیدن طلا را برداشته است به عنوان محتوا به مخاطبانش داده است. در ادامه ببینیم که حقیقت چیست و در موردش صحبت بکنیم.

در این جا می گوید که آن تست منظورش تست طلاست، بسیار گمراه کننده است و گفته است که این واکنش سیاه شدن ممکن است بین هر فلزی با موم موجود در رژ لب اتفاق بیفتد. یعنی شما اگر که به جای این که رژ لب را روی پوستتان بمالید موم زنبور عسل را بمالید روی پوست و به جای طلا هر فلز دیگری را هم بمالید رویش این واکنش سیاه شدن اتفاق می افتد.

2019 07 19_163746


برگردیم دوباره به سایت FDA:
FDAبنده خدا هم این قدر این گزارش ها را بهش دادند در سایتش شروع کرد اطلاعیه زدن. این اطلاعیه همین الان هم موجود است. من عکسش را می گذارم یک مقدارش را برایتان ترجمه می کنم.

2019 07 19_163808

این از همان سایت FDAهست. گفته است در سال های گذشته گزارش های زیادی مبنی بر خطرناک بودن مقدار سرب در رژ لب به دست ما رسیده است. به همین خاطر FDA صدها رژ لب را از محصولات مختلف هم رژ لب هم برق لب را تست کرده است تا مقدار سربش را به دست آورده است و نتیجه این بررسی که انجام داده اند این است که مقدار سرب در این محصولات کمتر از مقدار ppm 7 بود.
حالا بالاتر گفته بود 10 تا 20 ppm مقدار مجازش است ولی این چیزی که برداشته اند اندازه گیری کردند، احتمالا میانگین گیری کردند زیر ppm 7. متدی که برای آنالیز کردن سرب در رژ لب استفاده کردند را هم لینک آبی دارد قابل دسترسی.
البته احتمالا دسترسی اش محدود است چون برای من باز نشد یوزر (user) و پسورد (password) می خواست.
ولی به احتمال زیاد روش های شیمیایی است.
روش های شیمیایی مثل جذب اتمی (Atomic Absorption) که یک دستگاه آنالیز خیلی بزرگ می خواهد و در همه جا نیست. فقط در آزمایشگاه های شیمی هست. در دسترس همه نیست.
پایین تر گفته است که FDAصدها محصول آرایشی دیگری که استفاده می شود را بررسی کرد. آنالیز کرد. محصولاتی مثل سایه چشم، رژ گونه، شامپو، لوسیون بدن که سربشان را اندازه گیری بکند و دید که سرب آنها کمتر از ppm 14 است.
باز پایین تر می گوید که این اطلاعات به ما نشان داد که 99 درصد محصولات لبی که در بازار هست در بازار آمریکا البته، کمتر از ppm 10 سرب در رژ لبش داشت.
یکی دیگر از سایت های معتبری که می شود روی نوشته هایشان حساب کرد و اصلا خیلی از نهادهای قانون گذاری قانون هایشان را بر اساس اطلاعات این وب سایت صادر کردند و وضع کردند این سایت اتحادیه اروپا است که لینکش این بالا هست در مورد رژ لب چیزهایی نوشته که در ادامه عکس می گیرم و صحبت می کنم در موردش.
دوستان عزیزی که در این کانال دارند صحبت های من را می شنوند خیلی هایشان مشاوران و فروشندگانی هستند که به مردم اطلاعات می دهند.


2019 07 19_163828
عزیزان این عکس را همیشه یادتان باشد و هیچ وقت دیگر به صورت غلط به مشتری هایتان مشاوره ندهید و نگویید که سرب را اضافه می کنند برای که رنگ را فیکس بکند. نگویید رژ لب بدون سرب وجود ندارد. این اطلاعات را به مردم غلط ندهید. این عکس را نگاه کنید این از همان اتحادیه اروپا گرفته شده است. گفته که سرب همان lead،
can be found as an on intentional contaminant
یعنی چی؟ یعنی به عنوان یک آلودگی که غیر عمدی اضافه شده است:
An unintentional contaminant.
در غذا هم ممکن است وجود داشته باشد و اتحادیه اروپا رژ لب را مثل غذا دارد در نظر می گیرد. در ادامه دوباره زرد کردم آن قسمتی که مهم است نوشته است:
lead is not a allowed to be used as an ingredient in cosmetics
این دیگر از خود سایتشان است. نوشته است سرب مجاز نیست که به عنوان یک ماده، به عنوان یک جز، به عنوان یک ترکیب تشکیل دهنده محصولات آرایشی بهداشتی استفاده بشود.
اماnonintendent present یعنی آن قسمتی که حضور غیرعمدی، مقدار کم آن سرب ممکن است بخاطر این باشد که از طبیعت وارد شده باشد، از مواد سنتزی وارد شده باشد، در فرآیند ساخت وارد شده باشد، چون بلاخره این ها در ماشین آلاتی که در آن ها رژ لب را می سازند بالاخره از جنس فلزاتند و آن فلزات ممکن است سرب داشته باشد.
در حمل و نقل، در بسته بندی در همه این ها ممکن است آن مقدار کم وجود داشته باشد و برخلاف آمریکا که یک محدوده ای وضع کرده است ظاهرا اروپا محدوده ای هم برای سرب در رژ لب و خمیر دندان وضع نکرده است. ولی می گوید که خیلی کم است.
- ببینید این اطلاعاتی که من از بازار به گوشم می رسد یک نمونه اش را الان این جا با همدیگر می شنویم. گوش کنید.
- اما باز من از همین بچه هایی که در فروشگاه ها کار می کنند گاهی از آنها خرید می کنم که چندتاشون بچه های تقریبأ باسوادی هستند از آن ها هم پرسیدم آن ها گفتند که الان رژ لب های ما بین خانم ها خوب خیلی طرفدار دارد و خیلی فروشش خوب است ازشان پرسیدم آیا این ها هم سرب دارند گفتند اصلا رنگ در رژ لب یعنی سرب.
- چه کسی این حرف را زده است؟ آن فروشنده هایی که قابل اعتماد هستند به نظر افراد باسوادی می آیند. این دوستمان هم که باهاشون صحبت می کند ایشون هم یکی از افرادی هستند که بسیار مطالعه دارند در زمینه محصولات آرایشی بهداشتی. در یکی از کلاس های ما بودند و این گونه دارند راهنمایی می کنند. یک بار دیگر گوش بدهید آن قسمتش را.
- گفتند اصلا رنگ در رژ لب یعنی سرب.
-خوب یعنی چی؟ این اطلاعات اشتباه را برای چه به مشتری هایتان می دهید. رنگ در رژ لب یعنی سرب یعنی چی؟
در پیام بالا دیدیم. سرب اصلا به عنوان یک ماده ای که به عنوان یک ترکیب، بخشی از ترکیبات محصولات آرایشی بهداشتی اجازه ندارد استفاده شود و آن سربی که هست آلودگی هست. پس ربطی به رنگ ندارد.
- در ادامه دوباره بشنوید ببینید چه می گویند به مشتری هایشان.
- می گویند سرب است که باعث هم تنوع رنگ می شود در رژ لب ها هم اصلا رنگ های خیلی خوبی دارد.
- این اطلاعاتی است که دوستان در فروشگاه های معتبر و بزرگ می دهند که نامشان را نمی برم و در این ویسی هم که گوش دادید نامشان را من حذف کرده بودم.
- این همیشه برای من سوال بوده هیچ جایی که منبعش به درد بخور باشد پیدا نکردم گفتم شاید شما یک گوشه ای مطالعه در این زمینه داشتید خوشحال می شویم که share بکنید. ممنونم از لطفتون و وقتی که گذاشتید.
- من هم ممنونم از شما بخاطر این که به هر حال سوال به این خوبی پرسیدید و همان طور که دیدید سایت های خیلی معتبری هست و در مورد این موضوع صحبت کرده است. سایت FDA صحبت کرده است، سایت اتحادیه اروپا صحبت کرده است و اینگونه نیست که هیچ چیز به درد بخوری نباشد.
منتهای مراتب سایت های معتبر به زبان انگلیسی هستند و ما باید یک مقداری برای افزایش اطلاعاتمان تلاش بکنیم. زبان انگلیسی مان را تقویت بکنیم و سعی بکنیم برای به دست آوردن اطلاعات خوب بخوانیمشان.
در همان سایت اتحادیه اروپا در ادامه این پاراگراف را هم من عکسش را گرفتم. اینجا گذاشتم. رژ لب های مختلف را بررسی کرده اند دیدند که 78 درصد این رژ لب هایی که در بازار اروپا بوده است از مقدار ppm 1 هم سربش کمتر بوده است. میلی گرم بر کیلوگرم همان ppm است.
در ادامه من بایستی تأکید کنم که رژ لب های که در زیرزمین ساخته می شوند، در خانه ها ساخته می شوند، توسط افراد فاقد مجوز درست می شوند این ها اتفاقأ ممکن است سرب داشته باشند.
آن سرمه ای که اطراف چشمانتان می مالید و در این فروشگاه هایی مثل فروشگاه های در بازار است این ها اتفاقأ داخلش سرب دارد از این ها بایستی بترسید. اما رژ لب یا محصولات آرایش بهداشتی که می روید از داروخانه می خرید از فروشگاه های معتبر می خرید این ها خطر وجود سرب در داخلش تقریبا با این اطلاعاتی که من به شما دادم می توانیم بگوییم که یاوه ای بیش نیست.
این که می روید یک جایی و یک فروشنده به شما می گوید این رژ لب سرب دارد نخر، این رژ لب سرب ندارد بخر، این در واقع یک حقه بازاری هست. اول می آید اعتماد شما را جلب می کند می گوید من می دانم این سرب دارد ولی چون دوستت دارم این را نخر. تکنیک این را نخر آن را بخر در کتاب های فروش بهش گفته اند. حالا این یک نمونه اش است. برای آن که اعتمادتان را جلب کنند می گویند این رژ لب ها را ما تقسیم بندی کرده ایم. این ها سرب دارد این ها سربشان مثلا در حد استاندارد است. این ها اصلا سرب ندارد. من چون تو را دوستت دارم می گویم. بهت می گویم این هایی که سرب ندارد را بخر.• سرب رژلب

safi ingredients webinar2
وبینار ترکیب شناسی محصولات صافی و احیای مو در تاریخ 5 شهریور 1400 برگزار می شود. برای ثبت نام و اطلاعات بیشتر کلمه صافی را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال بفرمایید

dvd10
پکیج آموزشی در حال حاضر شامل ده عنوان دی وی دی است که پیشنهاد می شود با ترتیبی که شماره گذاری شده استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال فرمایید

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- استیک = Stick
color stick = استیک های رنگ مو، رنگ موهای استیکی، رنگ مو های قلمی، رنگ موهای ماژیکی 

plaque = soft, sticky film that builds up on your teeth = پلاک دندان، لایه نرم و چسبناک که روی دندان انباشته می شود

lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 

Makeup Sticks = قلم های آرایشی

Hair Color Sticks = استیک رنگ مو
استیک، قلمی

Lipstick = رژ لب


تلفظ lipsticks and lip glosses ↓
2- لوسیون = Lotion
unscented lotion = لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود

Oil-control lotion = لوسیون کنترل چربی 

lotion-like = لوسیون مانند
لوسیون


تلفظ unscented lotion ↓
3- رژ لب = Lipstick
lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 
رژ لب


تلفظ lipsticks and lip glosses ↓
4- سنتزی = Synthetic
synthetic detergents = دترجت های صناعی، شوینده های سنتزی
سنتزی، مصنوعی، صناعی

synthetic chemicals = مواد شیمیایی سنتزی

synthetic polymer = پلیمر سنتزی 
مثال: میزان سبوم در دو طرف پیشانی با سبومتر اندازه گیری شد.

تلفظ synthetic chemicals ↓
5- قانون = Regulation
Scalp hyperseborrhea regulation = تنظیم فعالیت بیش از حد غدد چربی پوست سر
capable of bringing about chemical changes=قادر به ایجاد تغییرات شیمیایی
cosmetics regulations = قوانین و مقررات آرایشی بهداشتی

osmoregulation = تنظیم تراوایی، اسمو رگولاسیون

Seborrhea regulation = تنظیم ترشح چربی توسط غدد چربی

natural regulation = تنظیم طبیعی
قانون گذاری

downregulation = کاهش


تلفظ cosmetics regulations ↓


تلفظ regulation ↓
6- اوره = Urea

تلفظ urea ↓
7- ناخالصی = Impurity ناخالصی، آلودگی
8- گلی = Floral
hyrdosol, Herbal distillates, floral waters, hydrosols, hydrolates, herbal waters, and essential waters, are aqueous products of distillation. = هیدروسل، مقطره گیاهی، گلاب، هیدرولات ها، آب اسانسی، محصول آبی تقطیر
پلی هولوزیدها مشابه هیالورونیک اسید تا چندین برابر حجم خود آب جذب می کنند. فلورال، بر پایه رایحه گل ها
9- ماندگار = Long Lasting ماندگار
10- عسل = Honey
Amber, a honey-yellow colour typical of amber = عنبر، رنگ زرد عسلی کهربایی
عسل
11- تنوع = Versatility
formulation versatility = تنوع فرمولاسیون
تنوع
12- سایه چشم = Eye Shadow
Eye Shadow Brush = برس سایه زنی زیر چشم

palettes of eye shadow = پالت های سایه چشم
سایه چشم


تلفظ eye shadow ↓


تلفظ eye shadow2 ↓


تلفظ palettes of eye shadow ↓
13- ماندگاری = Lastingness ماندگاری
14- موم زنبور عسل = Beeswax
15- اتحادیه اروپا = European Union اتحادیه اروپا 


تلفظ european union ↓
16- مشاوره = Consultation مشاوره
17- اکسید آهن = Iron Oxide اکسید آهن 


تلفظ iron oxide ↓
18- حاد = Acute حاد، متضاد مزمن، به بیماری هایی گفته می شود که سریع و با علائم شدید و در دوره های کوتاه خودش را نشان می دهد. بیماری هایی که به سرعت پیشرفت می کنند اما باقی نمی مانند؛ یا فروکش می کنند و یا وارد فاز مزمن می شوند.

acute oral toxicity = مسمومیت دهانی حاد 
19- برق لب = Lip Gloss
lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 

Lipgloss, lip-gloss, lip gloss = برق لب


تلفظ lip gloss ↓


تلفظ lipsticks and lip glosses ↓
20- تیتانیوم دی اکساید = Titanium Dioxide
Titanium Dioxide, TiO2 = تیتانیوم دی اکساید
اکسید تیتانیوم


تلفظ titanium dioxide ↓
21- بخور = Facial Steam بخور صورت 
بخور صورت


تلفظ facial steams ↓
22- رژ گونه = Blush
Blush Brush = برس رژگونه
رژ گونه


تلفظ blush ↓
23- ماشین آلات = Machinery ماشین آلات


تلفظ machinery ↓
24- افرا = Maple
Red Maple, Acer rubrum = افرای قرمز، افرای مرداب، افرای شکر
25- استی لودر = Estee Lauder Cosmetics محصولات آرایشی برند استی لودر


تلفظ estee lauder cosmetics ↓
26- خطرناک = Hazardous خطرناک 


تلفظ hazardous ↓
27- شیمی = Chemistry
organic chemistry = شیمی آلی 
شیمی 


تلفظ chemistry ↓


تلفظ organic chemistry ↓
28- ازن = Ozone
secondary pollutants, A secondary pollutant is not directly emitted as such, but forms when other pollutants (primary pollutants) react in the atmosphere.Examples of a secondary pollutant include ozone, which is formed when hydrocarbons (HC) and nitrogen oxides (NOx) combine in the presence of sunlight; NO2, which is formed as NO combines with oxygen in the air; and acid rain, which is formed when sulfur dioxide or nitrogen oxides react with water. = آلاینده های ثانویه هوا که بر خلاف آلاینده های اولیه به شکل مستقیم وارد هوا نمی شوند. بلکه در اثر واکنش آلاینده های اولیه با عوامل دیگر ایجاد می شوند. از ازن تروپوسفری می توان به عنوان نمونه ای از آلاینده ثانویه نام برد. زیرا از واکنش هیدروکربن ها و اکسیدهای نیتروژن در حضور نور آفتاب ایجاد می شود. باران های اسیدی نمونه دیگری از آلاینده های ثانویه هستند. زیرا در اثر ترکیب اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن با آب باران ایجاد می شوند. 

tropospheric ozone, Ozone that is a constituent of the troposphere. The troposphere extends from the Earth's surface to between 12 and 20 kilometers above sea level = ازن تروپوسفری، ازنی که در لایه تروپوسفر جو زمین قرار دارد. تروپوسفر آن قسمت از جو زمین است که از سطح زمین تا فاصله 12 و 20 کیلومتری بالای سطح دریا ادامه دارد.

photochemical smog, haze in the atmosphere accompanied by high levels of ozone and nitrogen oxides = مه دود فوتوشیمیایی، دودآلود شدن هوا به علت وجود ازن و اکسیدهای نیتروژن 

Ozone, trioxygen, an inorganic molecule with the chemical formula O3 = ازن، تری اکسیژن 


تلفظ ozone ↓


تلفظ tropospheric ozone ↓

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید