سرب در رژ لب و محصولات آرایشی بهداشتی  

سرب در رژ لب و محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی مدرس مراقبت از پوست
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ به شماره 09017562749 بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید.

شماره های درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
چکیده: احسان حسنانی هستم و امروز می خواهم در مورد وجود سرب در رژ لب، لوازم آرایش و محصولات آرایشی بهداشتی صحبت کنم و این که چقدر خطر آن را بایستی جدی بگیریم و این که اصلا چه چیزهایی در مورد سرب گفته می شود. کدامش واقعیت دارد کدامش واقعیت ندارد.
سرب رژلب
احسان حسنانی: یکی از دوستانی که از فالوورهای پیج بنده هستند در مورد سرب در رژ لب نگرانی هایی ابراز کردند و به من گفتند که خود فروشنده ها می گویند که رژ لب سرب دارد.
در واقع فروشنده ها خودشان رژ لب هایی که در مغازه هست را به بدون سرب و با سرب تقسیم بندی کردند و این گونه بهشان راهنمایی دادند که اگر می خواهی رژ لبت پررنگ باشد، رنگش ماندگار باشد، از این رژ لب های سرب دار باید ببری و یک نفر دیگر به ایشان گفته بود: اصلا رنگ در رژ لب یعنی سرب!

2019 07 19_164955

اجازه بدهید من صحبت های ایشان را پخش کنم. البته جاهایی که اسم از برند خاص برده می شود من اسم اون برندها را حذف می کنم اما کلیت را می خواهیم مطرح کنیم و به آن پاسخ دهیم.
بچه هایی که در شرکت ها نمایندگی های اصلی شان کار می کنند، نه آن هایی که در داروخانه ها کار می کنند. آن هایی که در نمایندگی های اصلی شان کار می کنند بچه های باسوادی هستند که من هم در کیش با آنها صحبت کردم و هم در یک نمایندگی خوب اینجا که در گیشا دارد. این ها اصلا داخل نمایندگی شان دو مدل رژ دارند. یک مدل رژهای فاقد سرب، یک مدل رژهای در واقع با یک سرب حالا مشخصی که از نظر آن ها تعریف شده است. اما هیچ جای رژ لب این را قید نکرده من هردوشان را هم نگاه کردم.


احسان حسنانی: ببنید اصلا سرب رژ لب مثل سرب بنزین نیست که به دودسته بدون سرب و سرب دار تقسیم بندی اش بکنیم.

در بنزین های قدیمی سرب را برای این استفاده می کردند که عدد اکتان (Octane) بنزین بالا برود و خوب تر بسوزد. 
Lead tetraethyl

در واقع تترا اتیل سرب یکی از ترکیبات تشکیل دهنده بنزین های سربدار بود. اما اگر در محصولات آرایشی بهداشتی یا رژ لب به فرض سربی هم وجود داشته باشد که الان در ادامه در مورد حد و حدودهایش صحبت می کنیم، این به عنوان آلاینده یا ناخالصی داخل محصول رفته است. این گونه نبوده که سرب را بردارند به رژ لب اضافه کنند تا پایداری و ماندگاری رنگ آن افزوده بشود.
سرب به صورت ناخالصی و به صورت آلاینده، همراه رنگ دانه های دیگر که می تواند اکسید آهن (Iron oxide) یا تیتانیوم دی اکساید(Titanium dioxide) باشد وارد رژ لب شده است.

2019 07 19_165909

اگر کسی بخواهد سرب را در محصولات آرایشی بهداشتی تشخیص بدهد و آن فروشنده عزیز اگر بخواهد این ها را به دو دسته سرب دار و بدون سرب طبقه بندی کند، یا بایستی که روی آن جنس نوشته باشد بدون سرب یا باید نوشته باشد حاوی سرب ولی در مقدار مجاز یا استاندارد.
فروشنده خودش از کجا تشخیص داده که این محصول سرب دارد یا ندارد!؟
آن تست طلا که اصلا یک چیز کاملا رد شده است. 
2019 07 19_170029

تعیین سرب در محصولات آرایشی بهداشتی فقط با روش های شیمیایی مثل جذب اتمی (Atomic Absorption) امکان پذیر است که این را هم فروشنده ها معمولا ندارند. 
atomic adsorption

نمایش دستگاه جذب اتمی
حالا این که به چه صورتی تقسیم بندی کردند واقعا برای من سوال است.
- خوب حالا ادامه صحبت دوستمان را بشنویم در مورد این چیزهایی که در مورد سرب می گویند.
- رویش هم یک نوشته های خیلی ریزی دارد که خوب اصلا من چشمم نمی بیند حالا منتظرم، با ذره بین هم هر کاری کردم فوکوس کنم که از رویش برای شما عکس بگیرم نتوانستم این کار را بکنم.

احسان حسنانی: ببینید حالا هرچقدر هم ذره بین تان قوی باشد یا گوشی تان مد ماکرو داشته باشد بروید از ریزترین چیزهایش هم بخواهید عکس برداری بکنید تا حالا کسی نیامده لیبلی بزند روی محصولات آرایشی که بگوید من سربم این قدر است یا سرب دارم یا ندارم. بنابراین دنبالش نگردید این قضیه را روی رژ لب ها نمی زنند. حالا در ادامه می گویم دلیلش چیست. اجازه بدهید صحبت دوستمان را گوش دهیم.
- از خودشون که پرسیدم گفتند اصلا درباره سرب روی این چیزی قید نشده است.

خوب خود فروشنده ها هم در واقع اذعان دارند که در مورد سرب چیزی قید نشده است. حالا من نمی دانم چگونه تقسیم بندی کردند. اجازه بدهید برویم دوتا سایت معتبر را بررسی بکنیم. در مورد سرب حرف هایی زیادی در سایت های مختلف نوشته شده است.
دو تا سایت هست که صحبت هایشان قابل قبول است. یکی سایت FDA هست و یکی سایت اتحادیه اروپا یعنی دوتا از معتبرترین سایت ها را برویم نوشته هایش را بررسی کنیم.

سایت FDA

2019 07 19_163431

احسان حسنانی: خوب لینک سایت FDA را آن بالا گذاشتم و در ادامه عکسی از سایتشان برداشتم و آنجایی که دارد می گوید سرب وقتی به عنوان یک ایمپیوریتی (impurity)یعنی ناخالصی یعنی آلودگی در محصولات آرایشی استفاده می شود بایستی محدوده اش (part per million) 10 تا 20 باشد. برای آن که ببینیم چقدر این عدد کوچک است 20 ppm یعنی یک عدد صفر یک عدد ممیز، پنج عدد صفر جلویش و عدد 2 (0.000002)، این مقدارش است.

2019 07 19_163500


kohl kajal

سرمه هایی که به چشم اطفال مالیده می شود، سرشار از سرب خطرناک است
احسان حسنانی: چیزی که واقعأ جای نگرانی دارد وجود سرب در داخلش، همین سرمه هایی است که متأسفانه در ایران هم زیاد استفاده می کنند. سرمه با اسم های مختلفی که یکیش همان Surma است که آنجا نوشته است ولی Kohl و Kajal و این ها Alkahal به معنای کهل در عربی می گویند احتمالأ اینجا هم آمده، این ها در واقع چیزهایی هستند که نگرانی خطر وجود سرب در آن ها خیلی زیاد است. بنابرین از این سرمه های چشم به هیچ عنوان استفاده نکنید.

2019 07 19_163521

احسان حسنانی: سال 2003 یعنی 16 سال پیش این واتساپ و تلگرام و این چیزها که نبود اینستاگرام هم نبود. ملت خوراکشان را از یاهومیل (Yahoo mail) می گرفتند. یعنی شبکه اجتماعی که در دسترس ما بود یاهومیل (Yahoo mail) بود. من دقیقأ یادم هست یک روز یک ایمیلی آمد و در آن ایمیل از قول فردی به نام ناهید نمان گفته بود که در کلینیک شان تعدادی رژ لب را بررسی کرده اند از جمله کریستین دیور (Christian Dior)، لانکوم (Lancome)، کلینیک (clinique)، ایوسن لورن (Yves saint Laurent)، استی لودر (Estee Lauder)، شی سی دو (SHISEIDO) همه این برند معروف ها را سربشان را اندازه گیری کرده بودند. حالا با چه روشی بماند!

2019 07 19_163555

اتفاقا با همان روشی که طلا را روی رژ لبی که روی دست مالیده شده می مالند تست شده بود! 
2019 07 19_163628

این روش خنده داری که هنوز که هنوز است سوال می کنند از ما که این واقعیت دارد یا نه. بعد همان موقع هم وسایلی بود که چک کند این ها ایمیل های واقعی هستند یا نه وجود داشت.

2019 07 19_163746

این هم یکی از همان سایت هایی هست که در واقع راست آزمایی می کرد. سایت هایی هستند که می آیند مشخص می کنند که این واقعیت ندارد اصلش این بوده است. حالا این سایت را که چک بکنید متن پیام را گذاشته و توضیحاتش را هم گذاشته در موردش. من متن پیام را در ادامه برایتان می گذارم و یک مقدارش را ترجمه می کنم..

2019 07 19_163555


متن پیام این است. دقیقا مثل همان پیام هایی که در ایران هم هست می گویند که اگر ایرانی هستی این را برای همه منتشر کن. این جا هم اولش با این شروع شده است. گفته است که این پیام را به همه زنان و همسران و دوست دخترانتان بدهید. این خیلی مهم است!

2019 07 19_192702

بعد آن ناهید نمان حالا این جا در واقع الیزابت ایوب بوده است که می گوید قیمت رژ لب از 75 دلار به 9 دلار کاهش پیدا کرده است. قیمت این رژ لب های معروف. علتش را هم در ادامه گفته است بخاطر وجود سرب است.

2019 07 19_192713

حالا آن تست حلقه طلا که هنوز که هنوز است در سایت های ایرانی من دارم می بینم. همین الان داشتم چک می کردم در سایت دیجی کالا هم زده بود تست حلقه طلا! در واقع از این جا آمد.

2019 07 19_163716

این ایمیلی که برای کی بوده؟
برای 16 سال پیش.
گفته است یک مقداری لیپ استیک (lipstick) روی دستت بزن بعد با یک حلقه طلا بمال روی این رژ لبی که مالیدی روی دستت اگر تغییر رنگ پیدا کرد به سیاه بدان و آگاه باش که در داخلش سرب است. .
بالاترش هم گفته است
if your lipstick is fixed but this is due to high level of lead.
همان چیزی که الان همه می گویند. می گویند هرچه که مقدار سربش بیشتر باشد بهتر فیکس می شود. بهتر تثبیت می شود.
خوب من این را از سایت دیجی کالا متاسفانه برداشتم. سایتی که تولید محتوا می کند، خیلی ها بهش اعتماد می کنند و همان طور که می بینید این تست مالیدن طلا را برداشته است به عنوان محتوا به مخاطبانش داده است. در ادامه ببینیم که حقیقت چیست و در موردش صحبت بکنیم.

در این جا می گوید که آن تست منظورش تست طلاست، بسیار گمراه کننده است و گفته است که این واکنش سیاه شدن ممکن است بین هر فلزی با موم موجود در رژ لب اتفاق بیفتد. یعنی شما اگر که به جای این که رژ لب را روی پوستتان بمالید موم زنبور عسل را بمالید روی پوست و به جای طلا هر فلز دیگری را هم بمالید رویش این واکنش سیاه شدن اتفاق می افتد.

2019 07 19_163746برگردیم دوباره به سایت FDA:
FDAبنده خدا هم این قدر این گزارش ها را بهش دادند در سایتش شروع کرد اطلاعیه زدن. این اطلاعیه همین الان هم موجود است. من عکسش را می گذارم یک مقدارش را برایتان ترجمه می کنم.

2019 07 19_163808


این از همان سایت FDAهست. گفته است در سال های گذشته گزارش های زیادی مبنی بر خطرناک بودن مقدار سرب در رژ لب به دست ما رسیده است. به همین خاطر FDA صدها رژ لب را از محصولات مختلف هم رژ لب هم برق لب را تست کرده است تا مقدار سربش را به دست آورده است و نتیجه این بررسی که انجام داده اند این است که مقدار سرب در این محصولات کمتر از مقدار ppm 7 بود.
حالا بالاتر گفته بود 10 تا 20 ppm مقدار مجازش است ولی این چیزی که برداشته اند اندازه گیری کردند، احتمالا میانگین گیری کردند زیر ppm 7. متدی که برای آنالیز کردن سرب در رژ لب استفاده کردند را هم لینک آبی دارد قابل دسترسی.
البته احتمالا دسترسی اش محدود است چون برای من باز نشد یوزر (user) و پسورد (password) می خواست.
ولی به احتمال زیاد روش های شیمیایی است.
روش های شیمیایی مثل جذب اتمی (Atomic Absorption) که یک دستگاه آنالیز خیلی بزرگ می خواهد و در همه جا نیست. فقط در آزمایشگاه های شیمی هست. در دسترس همه نیست.
پایین تر گفته است که FDAصدها محصول آرایشی دیگری که استفاده می شود را بررسی کرد. آنالیز کرد. محصولاتی مثل سایه چشم، رژ گونه، شامپو، لوسیون بدن که سربشان را اندازه گیری بکند و دید که سرب آنها کمتر از ppm 14 است.
باز پایین تر می گوید که این اطلاعات به ما نشان داد که 99 درصد محصولات لبی که در بازار هست در بازار آمریکا البته، کمتر از ppm 10 سرب در رژ لبش داشت.
یکی دیگر از سایت های معتبری که می شود روی نوشته هایشان حساب کرد و اصلا خیلی از نهادهای قانون گذاری قانون هایشان را بر اساس اطلاعات این وب سایت صادر کردند و وضع کردند این سایت اتحادیه اروپا است که لینکش این بالا هست در مورد رژ لب چیزهایی نوشته که در ادامه عکس می گیرم و صحبت می کنم در موردش.
دوستان عزیزی که در این کانال دارند صحبت های من را می شنوند خیلی هایشان مشاوران و فروشندگانی هستند که به مردم اطلاعات می دهند.


2019 07 19_163828

عزیزان این عکس را همیشه یادتان باشد و هیچ وقت دیگر به صورت غلط به مشتری هایتان مشاوره ندهید و نگویید که سرب را اضافه می کنند برای که رنگ را فیکس بکند. نگویید رژ لب بدون سرب وجود ندارد. این اطلاعات را به مردم غلط ندهید. این عکس را نگاه کنید این از همان اتحادیه اروپا گرفته شده است. گفته که سرب همان lead،
can be found as an on intentional contaminant
یعنی چی؟ یعنی به عنوان یک آلودگی که غیر عمدی اضافه شده است:
An unintentional contaminant.
در غذا هم ممکن است وجود داشته باشد و اتحادیه اروپا رژ لب را مثل غذا دارد در نظر می گیرد. در ادامه دوباره زرد کردم آن قسمتی که مهم است نوشته است:
lead is not a allowed to be used as an ingredient in cosmetics
این دیگر از خود سایتشان است. نوشته است سرب مجاز نیست که به عنوان یک ماده، به عنوان یک جز، به عنوان یک ترکیب تشکیل دهنده محصولات آرایشی بهداشتی استفاده بشود.
اماnonintendent present یعنی آن قسمتی که حضور غیرعمدی، مقدار کم آن سرب ممکن است بخاطر این باشد که از طبیعت وارد شده باشد، از مواد سنتزی وارد شده باشد، در فرآیند ساخت وارد شده باشد، چون بلاخره این ها در ماشین آلاتی که در آن ها رژ لب را می سازند بالاخره از جنس فلزاتند و آن فلزات ممکن است سرب داشته باشد.
در حمل و نقل، در بسته بندی در همه این ها ممکن است آن مقدار کم وجود داشته باشد و برخلاف آمریکا که یک محدوده ای وضع کرده است ظاهرا اروپا محدوده ای هم برای سرب در رژ لب و خمیر دندان وضع نکرده است. ولی می گوید که خیلی کم است.
- ببینید این اطلاعاتی که من از بازار به گوشم می رسد یک نمونه اش را الان این جا با همدیگر می شنویم. گوش کنید.
- اما باز من از همین بچه هایی که در فروشگاه ها کار می کنند گاهی از آنها خرید می کنم که چندتاشون بچه های تقریبأ باسوادی هستند از آن ها هم پرسیدم آن ها گفتند که الان رژ لب های ما بین خانم ها خوب خیلی طرفدار دارد و خیلی فروشش خوب است ازشان پرسیدم آیا این ها هم سرب دارند گفتند اصلا رنگ در رژ لب یعنی سرب.
- چه کسی این حرف را زده است؟ آن فروشنده هایی که قابل اعتماد هستند به نظر افراد باسوادی می آیند. این دوستمان هم که باهاشون صحبت می کند ایشون هم یکی از افرادی هستند که بسیار مطالعه دارند در زمینه محصولات آرایشی بهداشتی. در یکی از کلاس های ما بودند و این گونه دارند راهنمایی می کنند. یک بار دیگر گوش بدهید آن قسمتش را.
- گفتند اصلا رنگ در رژ لب یعنی سرب.
-خوب یعنی چی؟ این اطلاعات اشتباه را برای چه به مشتری هایتان می دهید. رنگ در رژ لب یعنی سرب یعنی چی؟
در پیام بالا دیدیم. سرب اصلا به عنوان یک ماده ای که به عنوان یک ترکیب، بخشی از ترکیبات محصولات آرایشی بهداشتی اجازه ندارد استفاده شود و آن سربی که هست آلودگی هست. پس ربطی به رنگ ندارد.
- در ادامه دوباره بشنوید ببینید چه می گویند به مشتری هایشان.
- می گویند سرب است که باعث هم تنوع رنگ می شود در رژ لب ها هم اصلا رنگ های خیلی خوبی دارد.
- این اطلاعاتی است که دوستان در فروشگاه های معتبر و بزرگ می دهند که نامشان را نمی برم و در این ویسی هم که گوش دادید نامشان را من حذف کرده بودم.
- این همیشه برای من سوال بوده هیچ جایی که منبعش به درد بخور باشد پیدا نکردم گفتم شاید شما یک گوشه ای مطالعه در این زمینه داشتید خوشحال می شویم که share بکنید. ممنونم از لطفتون و وقتی که گذاشتید.
- من هم ممنونم از شما بخاطر این که به هر حال سوال به این خوبی پرسیدید و همان طور که دیدید سایت های خیلی معتبری هست و در مورد این موضوع صحبت کرده است. سایت FDA صحبت کرده است، سایت اتحادیه اروپا صحبت کرده است و اینگونه نیست که هیچ چیز به درد بخوری نباشد.
منتهای مراتب سایت های معتبر به زبان انگلیسی هستند و ما باید یک مقداری برای افزایش اطلاعاتمان تلاش بکنیم. زبان انگلیسی مان را تقویت بکنیم و سعی بکنیم برای به دست آوردن اطلاعات خوب بخوانیمشان.
در همان سایت اتحادیه اروپا در ادامه این پاراگراف را هم من عکسش را گرفتم. اینجا گذاشتم. رژ لب های مختلف را بررسی کرده اند دیدند که 78 درصد این رژ لب هایی که در بازار اروپا بوده است از مقدار ppm 1 هم سربش کمتر بوده است. میلی گرم بر کیلوگرم همان ppm است.
در ادامه من بایستی تأکید کنم که رژ لب های که در زیرزمین ساخته می شوند، در خانه ها ساخته می شوند، توسط افراد فاقد مجوز درست می شوند این ها اتفاقأ ممکن است سرب داشته باشند.
آن سرمه ای که اطراف چشمانتان می مالید و در این فروشگاه هایی مثل فروشگاه های در بازار است این ها اتفاقأ داخلش سرب دارد از این ها بایستی بترسید. اما رژ لب یا محصولات آرایش بهداشتی که می روید از داروخانه می خرید از فروشگاه های معتبر می خرید این ها خطر وجود سرب در داخلش تقریبا با این اطلاعاتی که من به شما دادم می توانیم بگوییم که یاوه ای بیش نیست.
این که می روید یک جایی و یک فروشنده به شما می گوید این رژ لب سرب دارد نخر، این رژ لب سرب ندارد بخر، این در واقع یک حقه بازاری هست. اول می آید اعتماد شما را جلب می کند می گوید من می دانم این سرب دارد ولی چون دوستت دارم این را نخر. تکنیک این را نخر آن را بخر در کتاب های فروش بهش گفته اند. حالا این یک نمونه اش است. برای آن که اعتمادتان را جلب کنند می گویند این رژ لب ها را ما تقسیم بندی کرده ایم. این ها سرب دارد این ها سربشان مثلا در حد استاندارد است. این ها اصلا سرب ندارد. من چون تو را دوستت دارم می گویم. بهت می گویم این هایی که سرب ندارد را بخر.• سرب رژلب

beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- شیمی = Chemistry شیمی 

organic chemistry = شیمی آلی 

AROMA CHEMICALS, Molecules obtained from natural products or made by synthetic organic chemistry that have an aroma. Most of the synthetic aroma chemicals are nature identical, i.e., identical to the same molecule obtained from a natural product. = مواد شیمیایی آروماتیك یا آروماكمیكال ها مولکول‌هایی هستند كه از محصولات طبیعی به دست می‌آیند یا به صورت سنتزی ساخته می‌شوند و بو دارند. بسیاری از مواد شیمایی آروماتیك بوی شبیه مواد طبیعی دارند. به عبارت دیگر شبیه مولکول‌هایی هستند كه از طبیعت به دست می‌آیند.

organic chemistry = شیمی آلی
chemistry
شیمی
organic chemistry
شیمی آلی
شیمی آلی
2- بخور = Facial Steam بخور صورت
دستگاهی که با استفاده از اصول حرکت یون ها میزانpH سطح پوست را اندازه می گیرد. بخور صورت 
facial steams
بخور صورت
3- اوره = Urea
urea
اوره
4- تنوع = Versatility تنوع

formulation versatility = تنوع فرمولاسیون
5- رژ لب = Lipstick رژ لب

lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 
lipsticks and lip glosses
رژ لب ها و برق لب ها
6- قانون = Regulation قانون گذاری

downregulation = کاهش

osmoregulation = تنظیم تراوایی، اسمو رگولاسیون

natural regulation = تنظیم طبیعی
عصب ها دو ضمیمه به نام های آکسون و دندانه دارند.
Seborrhea regulation = تنظیم ترشح چربی توسط غدد چربی

cosmetics regulations = قوانین و مقررات آرایشی بهداشتی

Scalp hyperseborrhea regulation = تنظیم فعالیت بیش از حد غدد چربی پوست سر

functions of the skin are protection, heat regulation, sensation, excretion, secretion and absorption = عملکردهای پوست عبارتند از محافظت، تنظیم دما، لامسه، ترشح چربی و تراوش عرق
cosmetics regulations
قوانین و مقررات آرایشی بهداشتی
functions of the skin are protection, heat regulation, sensation, excretion, secretion and absorption
عملکردهای پوست عبارتند از محافظت، تنظیم دما، لامسه، ترشح چربی و تراوش عرق
regulation
قانون گذاری
7- سنتزی = Synthetic سنتزی، مصنوعی، صناعی

synthetic polymer = پلیمر سنتزی 

synthetic chemicals = مواد شیمیایی سنتزی

synthetic detergents = دترجت های صناعی، شوینده های سنتزی

IONONES, One of the most valued synthetic perfume ingredients. They have a fresh, violet aroma and were first introduced into perfumery in 1936 in Violettes de Toulouse. = آیونونها: یكی از باارزش ترین مواد عطری سنتزی، رایحه تازه و گل بنفشه دارند. در سال 1936 به صنعت عطرسازی معرفی شدند.

COUMARIN, A chemical compound with a sweet, distinctive vanilla-like odor with grassy elements. Found naturally in some plants, it may also be produced synthetically. It is used by perfumers as a base note to add warmth and depth. = كومارین: ماده ای شیمیایی با رایحه شیرین و شبیه وانیل. از كومارین به عنوان نوت پایه در فرمولاسیون عطر اضافه می شود تا به آن گرما و عمق ببخشد.

AROMA CHEMICALS, Molecules obtained from natural products or made by synthetic organic chemistry that have an aroma. Most of the synthetic aroma chemicals are nature identical, i.e., identical to the same molecule obtained from a natural product. = مواد شیمیایی آروماتیك یا آروماكمیكال ها مولکول‌هایی هستند كه از محصولات طبیعی به دست می‌آیند یا به صورت سنتزی ساخته می‌شوند و بو دارند. بسیاری از مواد شیمایی آروماتیك بوی شبیه مواد طبیعی دارند. به عبارت دیگر شبیه مولکول‌هایی هستند كه از طبیعت به دست می‌آیند.

ANIMALIC, Characterized by bodily aromas or aromas most associated with traditional animal materials such as musk, civet and castoreum. These materials are now banned and have been replaced with musks obtained from plants and civet and castoreum smelling molecules obtained synthetically. = انیمالیك یا حیوانی، به بوهایی گفته می‌شود كه در عطرهای حیوانی سنتی مثل مُشك، سیوت و كاستریوم وجود دارد. این مواد در حال حاضر ممنوع هستند و با مشک‌های به دست آمده از گیاهان و مولکول‌هایی كه بوی شبیه سیوت و كاستریوم می‌دهند و به صورت سنتزی تشكل شده‌اند جایگزین شده‌اند.
synthetic chemicals
مواد شیمیایی سنتزی
8- مشتری = Client مشتری

clients with pacemakers = مشتری هایی که باطری قلب دارند

A contra indication is a condition that client has or a treatment that client is undergoing that may cause a negative side effect during a facial treatment = کنتراندیکاسیون به شرایطی گفته می شود که مشتری دارد یا درمانی که بیمار تحت آن است که در آن شرایط یا بیماری می تواند اقدام فیشال را با عوارض جانبی مواجه کند

And contra indications that client may have = کنترا اندیکاسیون هایی که مشتری می تواند داشته باشد
A contra indication is a condition that client has or a treatment that client is undergoing that may cause a negative side effect during a facial treatment
کنتراندیکاسیون به شرایطی گفته می شود که مشتری دارد یا درمانی که بیمار تحت آن است که در آن شرایط یا بیماری می تواند اقدام فیشال را با عوارض جانبی مواجه کند
And contra indications that client may have
کنترا اندیکاسیون هایی که مشتری می تواند داشته باشد
Sun damaged skin has been chronically exposed to sun over the clients life time
Sun damaged skin has been chronically exposed to sun over the client’s life time
client
مشتری
clients with pacemakers
مشتری هایی که باطری قلب دارند
9- تشخیص = Diagnosis تشخیص

differential diagnosis = تشخیص افتراقی
diagnosis
تشخیص
10- مشاوره = Consultation مشاوره

consultation card = فرم مشاوره که روی مقوا چاپ شده است

follow up consultation = مشاوره پیگیری

Prior to a facial you must conduct a consultation and skin analysis which will help you determine skin type = قبل از انجام فیشال باید مشاوره و آنالیز پوست انجام دهید تا نوع پوست تعیین شود
Prior to a facial you must conduct a consultation and skin analysis which will help you determine skin type
قبل از انجام فیشال باید مشاوره و آنالیز پوست انجام دهید تا نوع پوست تعیین شود
consultation card
فرم مشاوره که روی مقوا چاپ شده است
consultation
مشاوره
follow up consultation
مشاوره پیگیری
11- برق لب = Lip Gloss برق لب

lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 

Lipgloss, lip-gloss, lip gloss = برق لب
lip gloss
برق لب
lipsticks and lip glosses
رژ لب ها و برق لب ها
12- لوسیون = Lotion لوسیون
لوسیون ها

lotion 2 = لوسیون

Body lotion = لوسیون بدن

lotion-like = لوسیون مانند

tanning lotion = لوسیون برنزه کننده

unscented lotion = لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود

Oil-control lotion = لوسیون کنترل چربی 

moisturizing lotion = لوسیون مرطوب کننده

Most lotions are oil-in-water emulsions = اغلب لوسیون ها امولسیون روغن در آب هستند

lotions that contain smaller amounts of emollients = لوسیون هایی که حاوی امولینت کمتری هستند

Cleansing milks are non-foaming lotions designed to cleanse dry and sensitive skin types = شیرپاک کن ها یا شیرهای کلنزر لوسیون های غیر کف زا هستند که برای تمیز کردن پوست خشک و حساس طراحی شده اند

first sunless tanning lotion was introduced in 1960 = اولین لوسیون برنزه کننده بدون آفتاب در سال 1960 معرفی شد

Or lotions that help rebalance the pH = لوسیون هایی که به متعادل کردن پ هاش کمک می کنند
Cleansing milks are non-foaming lotions designed to cleanse dry and sensitive skin types
شیرپاک کن ها یا شیرهای کلنزر لوسیون های غیر کف زا هستند که برای تمیز کردن پوست خشک و حساس طراحی شده اند
Or lotions that help rebalance the pH
لوسیون هایی که به متعادل کردن پ هاش کمک می کنند
lotion 2
لوسیون
lotions that contain smaller amounts of emollients
لوسیون هایی که حاوی امولینت کمتری هستند
lotions
لوسیون ها
unscented lotion
لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود
13- خطرناک = Hazardous خطرناک 
hazardous
خطرناک
14- رژ گونه = Blush رژ گونه

Blush Brush = برس رژگونه
سرخی چهره، بلاش
blush
رژ گونه
15- ناخالصی = Impurity ناخالصی، آلودگی
موی زبر
16- ماندگار = Long Lasting ماندگار
17- سایه چشم = Eye Shadow سایه چشم

Eye Shadow Brush = برس سایه زنی زیر چشم

palettes of eye shadow = پالت های سایه چشم
سایه پشم
eye shadow
سایه چشم
eye shadow2
سایه پشم
palettes of eye shadow
پالت های سایه چشم
18- ماندگاری = Lastingness ماندگاری
19- داروخانه = Drugstore داروخانه
drugstore
داروخانه
20- اکسید آهن = Iron Oxide اکسید آهن 
اکسیدهای آهن مثل هماتیت
iron oxide
اکسید آهن
21- استی لودر = Estee Lauder Cosmetics محصولات آرایشی برند استی لودر
estee lauder cosmetics
محصولات آرایشی برند استی لودر
22- ماشین آلات = Machinery ماشین آلات
machinery
ماشین آلات
23- موم زنبور عسل = Beeswax موم زنبور عسل
24- اتحادیه اروپا = European Union اتحادیه اروپا 
european union
اتحادیه اروپا
25- تیتانیوم دی اکساید = Titanium Dioxide اکسید تیتانیوم

Titanium Dioxide, TiO2 = تیتانیوم دی اکساید
titanium dioxide
اکسید تیتانیوم

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید