همه چیز در مود ناخن 

همه چیز در مود ناخن

نویسنده:

ehsan hosnani
گردآوری، ترجمه و نگارش: احسان حُسنانی
مهندس شیمی - مترجم و پژوهشگر صنایع آرایشی بهداشتی


چکیده: ناخن صفحه ای از جنس کراتین سخت است که علاوه بر نقش حفاظتی، نقش کمکی نیز در حساسیت لمس دارد. رشد ناخن بین ۱/۸ تا ۴/۵ میلی متر در ماه گزارش شده است. بنابراین، حدود هر ۶ ماه تمام سطح ناخن تجدید می گردد.
ناخن
ساختمان ناخن متشکل از بخش های زیر است:
•  پیکره ناخن (nail matrix)
•  حاشیه و چین خوردگی های مرکزی و جانبی ناخن (proximal and lateral nail folds)
•  لایه سلولی که ناخن روی آن قرار گرفته است (hyponychium)
•  بستر ناخن (nail bed)

رشد ناخن

رشد ناخن بین ۱/۸ تا ۴/۵ میلی متر در ماه گزارش شده است. به طور میانگین رشد ناخن حدود ۰/۱ میلی متر در روز یا ۳ میلی متر در ماه است. با توجه به این میانگین، حدود هر ۶ ماه تمام سطح ناخن تجدید می گردد. سرعت رشد ناخن های پا حدود یک سوم تا نصف سرعت رشد ناخن های انگشت دست می باشد. عوامل مختلفی بر رشد ناخن تأثیر می گذارند. اوج سرعت رشد ناخن در محدوده سنی ۱۴ – ۱۰ سال دیده می شود و پس از ۲۰ سالگی این سرعت رشد کاهش می یابد. سرعت رشد ناخن به طول انگشت نیز وابسته است؛ به گونه ای که بیشترین سرعت رشد ناخن در انگشت سوم و کمترین سرعت رشد در انگشت پنجم (کوچک) دیده می شود.

مواد تشکیل دهنده ناخن

بخش عمده ساختار صفحه ناخن از کراتین که در داخل یک ماتریکس پروتئینی قرار گرفته است، تشکیل شده است. مواد معدنی با درصدهای مختلف گزارش شده اند. عناصر مختلف مانند گوگرد، کلسیم، آهن، آلومینیوم، مس، نقره، طلا، تیتانیوم، فسفر، روی و سدیم در ناخن یافت می شوند.
این باور عمومی وجود دارد که کلسیم نقش مهمی در حفظ استحکام ناخن دارد. این تصور از نقش کلسیم در ساختار استخوان منشأ می گیرد. بررسی ها نشان می دهد که کلسیم کمتر از ۱% در ناخن یافت می شود و کمبود این عنصر تأثیر معنی داری بر استحکام ناخن ندارد.
محتوای آب ناخن بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است. برخی مواد چرب مانند اسکوالن و کلسترول نیز به میزان حدود ۵% در صفحه ناخن یافت می شود. به نظر می رسد این چربی ها از بستر ناخن به داخل صفحه ناخن نفوذ می کنند.


مطلب قبلی: مو

مطلب بعدی: اپیدرم

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- استحکام = Firmness
enhancement of firmness = افزایش استحکام 
استحکام


تلفظ elasticity and firmness ↓
2- آلومینیوم = Aluminium آلومینیوم
3- اسکوالن = Squalene اسکوالن
4- سرعت رشد = Speed Of Growth سرعت رشد
5- منشأ = Origin
Animal origin = منشاء حیوانی، به دست آمده از حیوان

country of origin = کشور مبدأ ، کشوری که از آنجا یک محصول صادر می شود.

Halal origin = منبع حلال
خاستگاه، منشأ 
6- پیکره ناخن = Nail Matrix

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریددرصورتی که این مطلب برای شما مفید است با کلیک روی لینک زیر آن را حمایت و توصیه کنید