شکل ها و فرم های مختلف محصولات آرایشی بهداشتی  

شکل ها و فرم های مختلف محصولات آرایشی بهداشتی

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی
پژوهشگر و مدرس مراقبت از پوست
WhatsApp: 09101971690
لطفا از تماس تلفنی با این شماره خودداری فرمایید. این شماره فقط جهت پیام متنی با واتسپ می باشد.
چکیده: محصولات آرایشی بهداشتی به فرم ها و شکل های مختلفی وجود دارند. ساده ترین فرم محصصولات آرایشی بهداشتی محلولها هستند. محلول ها از اجزایی تشکیل شده اند که در یکدیگر حل می شوند. مثل شامپوها. اما گاهی باید ترکیباتی که در یکدیگر حل نمی شوند را در کنار یکدیگر داشته باشیم. مثلا کرم ها و لوسیون ها که از ترکیب آب و روغن به دست می آیند. در این جور موارد از امولسیون ها، سوسپانسیون ها و پمادها استفاده میشوند. استیک ها محصولات جامدی هستند که مستقیما روی موضع مالیده می شوند. مثل رژ لب. آئروسل ها محصولات آرایشی بهداشتی هستند که در قوطی مناسب بسته بندی شده و تحت فشار گاز پیش ران هستند و نازل دارند.

محلول های آرایشی

ساده ترین شکل یک محصول آرایشی بهداشتی محلولها هستند. شامپوها، ادکلن ها، محلولهای آرایش پاک کن که این روزها به میسلار واتر معروف شده اند، همگی از نوع محلول هستند. در محلولها، قطرات روغن وجود ندارد. چیزی به نام فاز روغنی و فاز آبی نداریم. فقط یک فاز است. همه ترکیباتی که در یک محلول وجود دارند از یک جنس هستند و در یکدیگر حل می شوند.


micellar water bioderma garnier
میسلارواترهای بایودرما، گارنیه.

کرم ها و امولسیون ها

وقتی ترکیبات به کار رفته برای ساخت یک محصول آرایشی بهداشتی از فازهای غیر قابل انحلال تشکیل می شوند، دیگر نمی توانیم به راحتی محلولها آنها را به دست آوریم. بلکه باید امولسیون درست کنیم.
اما امولسیون چیست؟ اگر نصف یک بطری را از آب و نصب بطری را از روغن پر کنیم و آن را هم بزنیم، برای مدت محدودی ذرات آب و روغن در کنار هم قرار می گیرند اما بعد از مدت کوتاهی از هم جدا می شوند.
کرم ها و لوسیون ها از دو دسته ترکیبات تشکیل شده اند. برخی از آنها غیر قطبی هستند و در روغن حل می شوند. برخی از آنها قطبی هستند و در آب حل می شوند. برای اینکه انها را در کنار هم قرار دهیم، ابتدا ترکیباتی را که در اب حل می شوند در یک ظرف جداگانه و با کمک حرارت در آب حل می کنیم. ترکیبات روغنی را هم به صورت جداگانه حرارت می دهیم تا در روغن حل شود. سپس به آرامی فاز آبی را به فاز روغنی اضافه می کنیم. هم زمان باید به آرامی هم بزنیم تا مخلوط دو فاز خنک شود. اما برای اینکه آب و روغن در کنار هم قرار بگیرند، باید از ترکیباتی به نام امولسیون کننده استفاده کنیم. امولسیون کننده ها ترکیباتی هستند که مولکولشان یک بخشی قطبی آبدوست و یک بخش غیر قطبی آبگریز دارد.
با این ترتیب به سطح مرزی آب و روغن مهاجرت نموده، بخش آبدوست به آب فرومیرود. بخشی چربی دوست به فاز روغن فرومی رود و به این ترتیب آب و روغن را درکنار هم نگه می دارد. مرطوب کننده های دست، نرم کننده های مو و کرم های ضدآفتاب از دسته امولسیون ها هستند.


cream parts oil water emulsifier
    یک کرم معمولاً از آب، روغن، مواد امولسیون کننده، مواد مؤثره و افزودنی ها تشکیل شده است. اگر قطرات روغن در آب پراکنده باشد لوسیون به دست می آید و اگر قطرات آب در روغن پراکنده شده باشد پماد به دست می آید.

لوسیون های آرایشی

به آن دسته از محصولات آرایشی بهداشتی که به فرم مایع هستند لوسیون گفته می شود. لوسیون ها می توانند، محلول، سوسپانسیون یا امولسیون باشند.

لوسیون های سوسپانسیونی

مثلا لوسیون کالامین یک نوع سوسپانسیون است. در این سوسپانسیون ذرات اکسید روی و اکسید آهن در گلیسیرین پراکنده شده اند.calamine suspension
    کالامین، سوسپانسیون آرایشی معروف

لوسیون های محلول

میسلار واتر لوسیونی است که ساختار محلول دارد.

لوسیون های امولسیونی

لوسیون های امولسیونی ساختاری شبیه کرمها دارند، با این تفاوت که آب بیشتری دارند در نتیجه قوام آن کمتر بوده و راحت تر جاری می شود. بافت سبک تری دارد و برای ساخت مرطوب کننده های بدن مناسب هستند.


سوسپانسیون های آرایشی

سوسپانسیون ها به مخلوط های ناهمگنی گفته می شود که در آن ذرات فاز پخش شونده به قدری بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح دیده می شوند. سوسپانسیون ها اگر به حالت ساکن بمانند و هم زده نشوند ته نشین می شوند. ذرات پخش شونده جامد هستند و قطرشان از 100 نانومتر بزرگ تر است.
محصولاتی که به صورت سوسپانسون هستند، در قسمت روش مصرف شان معمولا نوشته شده که قبل از مصرف به خوبی تکان داده شود. برخی شربت های دارویی از نوع سوسپانسیون هستد مثل شربت کو آموکسی کلاو. شیر کاکائو مثلا یک سوسپانسیون است چون باید قبل از مصرف تکان داده شود. شامپوهای خشک که بدون آبکشی استفاده می شوند حاوی ماده پودری جامدی به نام Aluminum starch octenylsuccinate  هستند که در یک پایه الکلی پراکندده شده است و طبق دستور العمل سازنده باید قبل از مصرف به خوبی تکان داده شود. برخی از لاک های ناخن (نه همه آنها) حاوی ذرات رنگی یا اکلیلی است و باید قبل از مصرف تکان داده شود.

shake before use
محصولاتی که در دستورالعملشان نوشته قبل از استفاده قوطی را تکان دهید معمولاً سوسپانسیون یا امولسیون های ناپایدار هستند.
آمیزه های ناهمگن پودری در فازآبی یا روغنی که در صنایع آرایشی بهداشتی به وفور استفاده می شود را نباید با سوسپانسیون اشتباه بگیریم. این ترکیبات معمولا کلوئید هستند. در در ادامه در موردشان توضیح خواهم داد.کلوئیدهای آرایشی

کلوئیدها پلی بین محلول و سوسپانسیون هستند. یعنی اندازه ذرات نه آنقدر کوچک است که محلول شفاف به دست بیاید و نه آنقدر بزرگ است که با چشم دیده شود و مثل سوسپانسیون ته نشین شود. مثلا ذرات تیتانیوم دی اکسید در کرم ضدآفتاب تشکیل کلوئید جامد در مایع می دهند. کلوئیدهای جامد در مایع را سول هم می گویند.
کرم پودرهای مایع یا فنداسیون ها از نوع کلوئید هستند.
خمیر دندانها از نوع کلوئید هستند.


پمادها

ترکیباتی با قوام بسیار بالا هستند که در ساخت محصولات آرایش مو یا محصولات پوستی با خاصیت دارویی استفاده می شود. از آنجا که بخش اصلی ساختار آنها روغن و چربی است بسیار چسبناک می باشند. از ترکیباتی مثل پترولاتوم، لانولین و دایمتیکون در ساخت آنها استفاده می شود. برای ساخت آنها خیلی راحت حرارت را بالا می برند و بعد از آنکه مواد آمیخته شد سرد می کنند.
قرص ها و کپسول ها
برای ساخت رنگ های آرایشی معمولاً از قرص ها استفاده می شود. اینها جامداتی هستند که با یکدیگر آمیخته شده و سپس فشرده می شوند به این شکل درآیند. برای ساخت آنها به تجهیزات خاصی نیاز است که گران تر می باشند.

پودرها

یکی از مهمترین شکل های محصولات آرایشی پودرها هستند. برای ساخت پودر بچه و کرم پودر های آرایشی استفاده می شود آمیزه ای از مواد جامد هستند که به شکل پودر نرم درآمدند. ترکیباتی مثل تالک، سیلیکات ها و نشاسته در آنها استفاده شده است. برای به دست آوردن پودر نرم از تجهیزات خاصی باید استفاده شود.

ژل ها

نوع دیگری از محصولات آرایشی ژل ها هستند که محصولاتی با قوام بالا معمولاً شفاف هستند که دراثر تنش قوامشان کاهش می یابد. به آن معنا که تا زمانی که نیرویی به آن وارد نشده قوام دارند. اما برای جاری شدن، باید به آنها نیرو وارد شود. همانطور که برای بیرون آوردن سس کچاپ از بطری اش نیاز به وارد آوردن نیرو می باشد. ژل ها برای ساختن محصولات مو، بدن شویه ها، محصولات اصلاح و خمیردندان ها استفاده می شوند. برای ساخت آنها از ترکیبات ژل کننده ای مثل پلیمرهای آکریلیک، صمغ طبیعی یا غلیظ کننده های سلولزی استفاده می شود.

استیک ها

ستیک ها یک فرم جامد رسانش هستند که در آنها مواد فعال با مالش خارج می شود. مثلا رژلب یا برخی واکس های مو به فرم استیک هستند. بارای ساخت آنه،ا ترکیبات را حرارت می دهند ذوب می کنند و در داخل قالب می ریزند. وقتی که سرد شد به شکل بسته بندی شان در می آید.

آئروسل ها

آئروسل ها بیشتر نوعی بسته بندی هستند تا فرمولاسیون. تقریباً می توان همه محصولات آرایشی بهداشتی را به فرم آئروسل درآورد. اگر که قوطی مناسب، پیشران و نازل داشته باشیم می توانیم هر فرمولی را آئروسل کنیم. آئروسل ها محصولات آرایشی هستند که از یک قوطی تحت فشار خارج می شوند ابتدا محصول را با هر فرمولی که هست می سازند بعد آنها را در قوطی آئروسل بسته بندی می کنید سپس آب بندی می کنند و بعد با یک ماده پیشران تحت فشار قرار می دهند. قوانین جدیدی که برای ترکیبات آلی فرار وضع شده استفاده از آئروسل ها در محصولات آرایشی را محدود کرده است.
• اشکال آرایشی

5DVD2
برای دریافت سرفصل ها و اطلاعات بیشتر، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال فرمایید.

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- آب بند = Sealer پلمپ کننده، آب بند


تلفظ sealer ↓
2- استیک = Stick
color stick = استیک های رنگ مو، رنگ موهای استیکی، رنگ مو های قلمی، رنگ موهای ماژیکی 

plaque = soft, sticky film that builds up on your teeth = پلاک دندان، لایه نرم و چسبناک که روی دندان انباشته می شود

lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 

Makeup Sticks = قلم های آرایشی

Hair Color Sticks = استیک رنگ مو
استیک، قلمی

Lipstick = رژ لب


تلفظ lipsticks and lip glosses ↓
3- میسل = Micelle
micelles, micelle, aggregate of surfactant molecules that arrange themselves in a spherical form in aqueous solutions = میسل، مایسل، تجمع مولکول های سورفکتانت که به شکل کروی در محلول آبی


تلفظ micelles ↓
4- لوسیون = Lotion
unscented lotion = لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود

Oil-control lotion = لوسیون کنترل چربی 

lotion-like = لوسیون مانند
لوسیون


تلفظ unscented lotion ↓
5- فرار = Volatile
essential oils, an essential oil is a concentrated hydrophobic liquid containing volatile aroma compounds from plants, also known as volatile oils = اسانس های روغنی، ماده هیدروفوب غلیظ شده که حاوی ترکیبات آروماتیک فرار گیاهان می باشد. اسانس های روغنی را روغن های فرار نیز می نامند. 

volatile organic compounds or VOCs = ترکیبات آلی فرار 
فرار


تلفظ volatile organic compounds or VOCs ↓
6- سبک = Light Weight سبک
7- سازنده = Manufacturer سازنده
8- گلی = Floral
hyrdosol, Herbal distillates, floral waters, hydrosols, hydrolates, herbal waters, and essential waters, are aqueous products of distillation. = هیدروسل، مقطره گیاهی، گلاب، هیدرولات ها، آب اسانسی، محصول آبی تقطیر
پلی هولوزیدها مشابه هیالورونیک اسید تا چندین برابر حجم خود آب جذب می کنند. فلورال، بر پایه رایحه گل ها
9- کرم پودر = Foundation Cream
10- جار = Jar

تلفظ blender jar ↓
11- نرم = Loose
adherent and loose white flakes = پوسته های سفید نرم و چسبنده

loose powder = پودرهای نرم
شل، نرم


تلفظ loose powder ↓
12- سوسپانسیون = Suspension
improving the suspension of the oil droplets = بهبود در وضعیت معلق بودن ذرات قطرات روغنی 

suspension of oil droplets = معلق کردن قطره های روغنی 

suspension challenge test = تست چالش سوسپانسیون

colloidal suspension = سوسپانسیون کلوئیدی
سوسپانسیون
13- آمیزه = Mixture
Silicone Elastomer Blend, Dow Corning® 9040, a mixture of high molecular weight silicone elastomer in cyclopentasiloxane = آمیزه الاستومر سیلیکون 
مخلوط، آمیزه
14- پودری = Powdery
powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
پلی هولوزیدها واحدهای قندی هستند که به علت قطبیتشان تار و پودهایی برای به دام انداختن مولکول های آب تشکیل می دهند. پودری
15- دندانه = Dendrite دندانه

Dendrite formation = تشكیل دندانه
16- روش مصرف = Direction Of Use روش مصرف، راهنمای استفاده
17- نانومتر = Nanometer یک میلیاردم متر، یک بیلیونیوم متر. 
18- اکسید آهن = Iron Oxide اکسید آهن 


تلفظ iron oxide ↓
19- ادکلن = Cologne
eau de cologne = ادو کلن
ادکلن
کلن 


تلفظ cologne ↓


تلفظ colognes ↓
20- آرایش مو = Hair Styling مدل دادن به مو، آرایش مو

Hair styling products = محصولات مدل دهنده مو
21- کاکائو = Cocoa
Cocoa, Theobroma cacao = کاکائو، درخت شکلات
22- فنداسیون = Foundation
cosmetic foundations = فونداسیون آرایشی، فنداسیون آرایشی، فن های آرایش، فن، فون، کرم پودر

powder foundation = فنداسیون های پودری آرایش

liquid foundation = کرم پودرهای مایع

Foundation Brush = برس فونداسیون 


تلفظ foundation ↓
23- غیر قطبی = Non Polar غیر قطبی
24- پماد = Ointment
Certificate of appointment = گواهی اعطاء نمایندگی
پماد
25- آئروسل = Aerosol آئروسل، سوسپانسیون کلوئیدی ذرات جامد یا مایع پخش شده در گاز؛ معلق در گاز؛ ظرفی که حاوی گاز مایع شده یا ماده حل شده ایست که می تواند به صورت افشانه یا اسپری پخش شود. 

aerosol can = قوطی افشانه، قوی آئروسل
26- خمیردندان = Toothpaste خمیر دندان
27- پودر نرم = Loose Powder پودرهای نرم


تلفظ loose powder ↓
28- بدون آبکشی = Leave-On بدون آبکشی
29- واکس ها = Waxes واکس ها، موم ها، استرهای اسید چرب و الکل چرب

Hair waxes = واکس مو
30- اکسید روی = Zno
31- پودر = Powder
Micro granulated powder = پودر میکروگرانوله، پودر گرانول شده، دانه دانه شده با اندازه های ریز

Powder puff = وسیله ای نرم برای پودرزنی

powder foundation = فنداسیون های پودری آرایش

pressed powder products = محصولات پودری فشرده

light beige powder = پودر بژ رنگ سبک 
either with sunscreen or other appropriate measures, like covering exposed skin
powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
پلی هولوزیدها واحدهای قندی هستند که به علت قطبیتشان تار و پودهایی برای به دام انداختن مولکول های آب تشکیل می دهند.
Broken powder = پودر خرد شده 

eyeshadow powder = پودر سایه چشم

loose powder = پودرهای نرم

Decolorizing powder = پودر دکلره

Powder Brush = برس پودر 
پودر 
پودری


تلفظ eyeshadow powder ↓


تلفظ loose powder ↓


تلفظ powder ↓
32- دایمتیکون = Dimethicone
dimethicone, Polydimethylsiloxane = دایمتیکون، پلی دی متیل سیلوکسان
نرم کننده های مو که بعد از شامپو در حمام استفاده می شوند

تلفظ dimethicone ↓
33- ترکیبات آلی فرار = Volatile Organic Compounds
volatile organic compounds or VOCs = ترکیبات آلی فرار 


تلفظ volatile organic compounds or VOCs ↓
34- ازن = Ozone
secondary pollutants, A secondary pollutant is not directly emitted as such, but forms when other pollutants (primary pollutants) react in the atmosphere.Examples of a secondary pollutant include ozone, which is formed when hydrocarbons (HC) and nitrogen oxides (NOx) combine in the presence of sunlight; NO2, which is formed as NO combines with oxygen in the air; and acid rain, which is formed when sulfur dioxide or nitrogen oxides react with water. = آلاینده های ثانویه هوا که بر خلاف آلاینده های اولیه به شکل مستقیم وارد هوا نمی شوند. بلکه در اثر واکنش آلاینده های اولیه با عوامل دیگر ایجاد می شوند. از ازن تروپوسفری می توان به عنوان نمونه ای از آلاینده ثانویه نام برد. زیرا از واکنش هیدروکربن ها و اکسیدهای نیتروژن در حضور نور آفتاب ایجاد می شود. باران های اسیدی نمونه دیگری از آلاینده های ثانویه هستند. زیرا در اثر ترکیب اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن با آب باران ایجاد می شوند. 

tropospheric ozone, Ozone that is a constituent of the troposphere. The troposphere extends from the Earth's surface to between 12 and 20 kilometers above sea level = ازن تروپوسفری، ازنی که در لایه تروپوسفر جو زمین قرار دارد. تروپوسفر آن قسمت از جو زمین است که از سطح زمین تا فاصله 12 و 20 کیلومتری بالای سطح دریا ادامه دارد.

photochemical smog, haze in the atmosphere accompanied by high levels of ozone and nitrogen oxides = مه دود فوتوشیمیایی، دودآلود شدن هوا به علت وجود ازن و اکسیدهای نیتروژن 

Ozone, trioxygen, an inorganic molecule with the chemical formula O3 = ازن، تری اکسیژن 


تلفظ ozone ↓


تلفظ tropospheric ozone ↓

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید