پ هاش چیست؟  

پ هاش چیست؟

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی
مدرس مراقبت از پوست
WhatsApp: 09101971690
شماره درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را بفرستید.در این مقاله می خواهم در مورد عدد PH صحبت کنم و یک سوالی که یکی از دوستان پرسیدند و خواستند بدانند که آیا با استفاده از ترکیبات شیمیایی یک محصول می توانیم بفهمیم PH آن چند است یا نه.
پاسخ به این سوال منفی است و PH را با روش های مختلفی اندازه می گیرند. یکی همین است که در این شکل می بینید.

یعنی استفاده از یک سری کاغذهایی است که در PHهای مختلف تغییر رنگ می دهد و این کاغذها آغشته به یک موادی است که حالت مولکولی اش با حالت یونی اش رنگ های متفاوتی دارد.

یکی دیگر از روش های تعیین PH، استفاده از PHمترهای دیجیتالی است. همان طور که می بینید دقتش بالا است،
مثلا این یکی سمت چپی مثلا تا 3 رقم اعشار اندازه گیری کرده است و این یکی تا 2 رقم اعشار اندازه گیری کرده است.
خوب عموما این روش ها برای مقاصد آزمایشگاهی خیلی دقیق استفاده می شود. حالا برای شما به عنوان کسی که می خواهید یک حدودی از PH به دست بیاورید، من یک روش ابتکاری می خواهم به شما معرفی کنم و آن استفاده از آب کلم است.
همان طور که می بینید کلم خرد شده که یک مقداری هم آب به آن اضافه شده است یک همچین رنگی دارد حتی آب تصفیه اگر به آن اضافه شود به این رنگ در می آید.
اگر که یک مقدار آب صابون داخل آن بریزید، رنگ آن این شکلی می شود و این نشان دهنده ی PH قلیایی است. یک حدودی از PH به شما می دهد. مثلا به شما می گوید PH آن 9 یا 10 است. از 8 به بالا است.
اگر که مثلا سرکه یا یک محلول غلیظ اسیدی در آن بریزید به این رنگ در می آید.

حالا من یک آزمایشی که انجام دادم، شامپویی که رویش نوشته بود عدد 5 و نیم را به آن اضافه کردم به این رنگ درآمد. ببینید با حالا خنثی اش آنقدر متفاوت است. با یک همچین کار ساده ایی شما می توانید PH را اندازه گیری کنید و یک حدودی از آن به دست بیاورید.

toothpaste ingredients detergents
 دترجنتها: با پایین آوردن کشش سطحی و افزایش نفوذ خمیردندان به پاک کنندگی کمک می‌کند و مواد باقیمانده روی سطح دندان را جدا می‌کند. دترجنتهای استفاده شده در خمیردندان باید بدون مزه، غیرسمی و غیرمحرک برای مخاط دهان باشند. دترجنتها همچنین مخاط دهان را با عمل امولسیون سازی می‌زدایند. نکته: صابون اولین ماده کف کننده است اما معایبی مثل پ هاش قلیایی، مزه بد و عدم سازگاری با بسیاری از مواد دارد.
nitrazine ph papaers
کاغذهای پ هاش سنج نیترازینی
pencil ph meter
مداد پ هاش سنج

• Phmeter
• پ هاش

safi ingredients webinar2
وبینار ترکیب شناسی محصولات صافی و احیای مو در تاریخ 5 شهریور 1400 برگزار می شود. برای ثبت نام و اطلاعات بیشتر کلمه صافی را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال بفرمایید

dvd10
پکیج آموزشی در حال حاضر شامل ده عنوان دی وی دی است که پیشنهاد می شود با ترتیبی که شماره گذاری شده استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال فرمایید

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- قلیا = Alkali
alkalizing agent = عامل قلیایی کننده، ماده ای که به محصول خاصیت قلیایی می دهد، مثل آمونیاک در رنگ مو
قلیاها، مواد قلیایی، بازها، مواد با خاصیت بازی
قلیا، باز متضاد اسید

alkalizing ingredient = ماده قلیایی کننده
پودرهای آرایشی که به فرم نرم و پرس نشده عرضه می شوند. در مقابل پودرهای فشرده
alkalinity = قلیاییت


تلفظ alkalizing ingredient ↓
2- شیمی = Chemistry
organic chemistry = شیمی آلی 
شیمی 


تلفظ chemistry ↓


تلفظ organic chemistry ↓

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذاریدراهنمای خرید عطر همه چیز در مورد سورفکتانتها موم زنبور عسل پویان تولید با ظرفیت خالی
linkedin facebook youtube gplus instagram aparat aparat

تمام مطالب این وب سایت با قلم احسان حسنانی نگاشته یا ترجمه شده است. کپی برداری فقط با ذکر منبع و درج لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است.