مراقبت از پوست در برابر آفتاب  

مراقبت از پوست در برابر آفتاب

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی مدرس مراقبت از پوست
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ به شماره 09017562749 بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید.

شماره های درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
چکیده: آفتاب علاوه بر مزایای بیشماری که دارد، یکی از مهمترین عوامل از بین بردن جوانی و ایجاد کننده چروک های پوستی می باشد. مراقبت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است. دوری از آفتاب، استفاده از فرآورده های ضد آفتاب از جمله راهکارهای مراقبت از پوست در برابر آفتاب می باشند. در سالهای اخیر با اینکه آگاهی مردم در مورد استفاده از فراورده ای ضد آفتاب بیشتر شده، سرطانهای چوست افزایش داشته است. چرا؟
مراقبت از پوست در برابر آفتاب

آیا می توان ضدآفتاب را روی مرطوب کننده زد؟

یکی از دوستان سوالی کردند که من احساس کردم باید به صورت دسته جمعی جواب داده بشه و اینکه یک سوء برداشتی شده است از اینکه من گفته بودم ضدآفتاب باید روی پوست تمیز استفاده بشود و این دوستمان فکرکرده بودند که تمیز یعنی اینکه هیچگونه آب رسان یا مرطوب کننده ای زیر آن نباشد.

ببینید وقتی که ما می گوییم تمیز، علت آن در درجه اول این است که روی پوستمان میکروب و آلودگی نباشد زیرا یکی از عوامل ایجادکننده آکنه یا جوش صورت کثیفی هایی است که روی پوست قرار می گیرد یا باکتری های است که در پوست قرار می گیرد. اگر که ضدآفتاب بزنید روی پوستی که کثیف است می تواند آن را مستعد آکنه یا جوش صورت بکند. در نتیجه علت اینکه می گویند پوست تمیز باشد این است. شما می توانید بعد از اینکه پاکسازی پوست را انجام دادید و پوست را تمیز کردید، روی آن را کرم مرطوب کننده بزنید و بعد ضدآفتاب استفاده کنید.

حتی می توانید ضدآفتاب را با کرم مرطوب کننده به یک میزانی که مرطوب کننده دیگر غالب نشود، یک کم مرطوب کننده و به اندازه 2 بند انگشت ضدآفتاب مخلوط بکنید اگر احساس می کنید ضدآفتابتان خیلی مرطوب کننده نیست و آن را روی صورت استفاده کنید. به این ترتیب که مرطوب کننده را از کرم خارج می کنید و به یک مقدار کافی کف دستتان میریزید، ضدآفتاب را رویش با انگشتتان کف دست قاطی می کنید و روی پوست تمیز می مالید. همچنین می توانید مرطوب کننده را اول روی پوست بزنید و بعد ضدآفتاب را روی آن.

نکته مهم دیگر این است که روی آرایش نباید ضدآفتاب را استفاده کرد. به این علت که حتی اگر که آن آرایش شما تمیز باشد، یعنی مشکل میکروب را نداشته باشیم، این فیلترهای شیمیایی ضدآفتاب برای اینکه بتوانند نفوذ کنند به داخل پوست احتیاج دارد که روی پوست تمیز استفاده بشود تا بتوانند نفوذ کنند به داخل پوست. اما در مورد مرطوب کننده اینطور نیست.
یعنی اگر شما مرطوب کننده زدید روی پوست تمیزتون و بعد ضدآفتاب را رویش زدید اتفاقا کمک می کند به نفوذ فیلترهای شیمیایی ضدآفتاب.

برای زدن و تجدید ضدآفتاب آیا صورت باید شسته بشود یا می تواند روی ضدآفتاب قبلی زده شود.

پاسخ به این سوال خیلی واضح است. ضدآفتاب کلا باید روی پوست تمیز استفاده بشود. حالا چه برای تجدیدش چه برای زدنش.
اما اگر که در جایی هستید که دسترسی به آب ندارید می توانید با استفاده از میسلارواتر (micellar water) که شوینده های بدون آب کشی هستند صورتتان را پاک کنید و ضدآفتاب را روی آن بزنید؛ اما حالت ایده آل آن این است که جایی باشید که به آب دسترسی داشته باشید. بعد از اینکه با یک میسلارواتر (micellar water) یا شوینده فوم یا هر شوینده دیگری ضدآفتاب را پاک کردید آب کشی کنید، اجازه دهید که پوستتان خشک بشود و بعد ضدآفتاب را تجدید کنید.

آیا دور چشم باید ضدآفتاب زده شود؟

پاسخ سوال در درجه اول این است که دور چشم بهتر است با عینک های آفتابی محافظت شود. یعنی عینک های آفتابی بزرگ با شیشه هایی که UV را کاملا جلویش را می گیرد. اگر که عینک آفتابی در دسترس نبود از ضدآفتاب مخصوص دور چشم که بعضی از برندها دارند، مثلا برند اوسرین (Eucerin) دارد، برند ایزدین (ISDIN) دارد. اما اگر که ضدآفتاب مخصوص دور چشم هم در دسترس نبود، ضدآفتاب معمولی زدنش بهتر از نزدن آن است. البته روی پلک پایینی و خیلی هم نزدیک به چشم نباید باشد. روی پلک بالایی اصلا ضدآفتاب نزنید.

آیا ضدآفتاب را می شود به لب ها زد؟

آیا اگر ضدآفتاب را روی لب ها بزنیم بازهم بایستی 20 دقیقه را صبر کنیم بعد رژ لب بزنیم یا می شود 5 دقیقه بعدش از رژ لب استفاده کرد؟
به طور کلی برای لب ها بهتر است از بالم لب های دارای SPF استفاده بشود. یعنی خود آن کرم ضدآفتاب روی لب ها مالیده نشود چون ممکن است زبان بزنید و وارد بدنتان بشود. این است که در درجه اول بهتر است که ضدآفتابتان مناسب لب باشد یا بالم لب باشد. اما اگر که دسترسی ندارید زدن ضدآفتاب بهتر از نزدن آن است.

نکته دوم اینکه علت اینکه می گویند ضدآفتاب ها را قبل از اینکه بروید جلوی نور آفتاب بزنید این است که ضدآفتاب ها یک سری فیلتر فیزیکی دارند و یک سری فیلتر شیمیایی دارند. فیلترهای شیمیایی آنهایی هستند که نور آفتاب را جذب می کنند و فیلترهای فیزیکی آنهایی هستند که مثل آینه منعکس می کنند.
آن شیمیایی هایی که نور آفتاب را جذب می کنند برای اینکه بتوانند کارشان را انجام بدهند احتیاج دارند که یک فرصتی بهشان بدهیم به لایه های پوست نفوذ بکنند و خودشان را برسانند به چند لایه زیری تر و بتواند محافظت را کامل انجام بدهند. به این علت است که می گویند بایستی ضدآفتاب را 20 دقیقه قبل از مواجهه با آفتاب زد. ربطی به رژ لب زدن ندارد. برای رژ لب زدن همین که یک چند دقیقه ای صبر کنید تا ضدآفتابتان خشک بشود کفایت می کند.

آیا در خانه هم نیاز به ضدآفتاب هست یا نه؟

حقیقتش این است که این سوال از آنجایی ناشی می شود که بسیاری از پزشکان مردم را به ضدآفتاب زدن خیلی زیاد دعوت می کنند و من خودم در کلاس هایی بودم که از پزشکان پرسیدند آیا باید در منزل ضدآفتاب بزنیم و آنها گفتند که بله باید بزنید.
اما نظر خود بنده این است که هر چیزی را که برای یک نفر سخت بکنید، یک کاری را برای یک نفر سخت بکنید، باعث می شود که آن کار را کلا کنار بگذارد. ضدآفتاب زدن در منزل هم همین حکم را دارد.
به جز در مواقعی که فرد تحت درمان شدید لک است، یعنی فاز درمانی درمان لک را طی می کند، چون می دانید که هر درمانی یک فاز شدید دارد و یک فاز نگهدارنده دارد. به جز افرادی که در فاز درمان شدید لک یا مثلا درمان شدید جوش هستند که لایه بردار استفاده می کنند، در این صورت در منزل استفاده از یک کرم روزی که حاوی SPF باشد نهایتا کار ساز است و نیازی نیست که ضدآفتاب را با آن حجمی که بیرون می زنید استفاده کنید.
حتی اگر که جلوی مانیتور وقتتان را می گذرانید یا نور لامپتان پرتوهای فرابنفش دارد همان کرم روزی که حاوی ضدآفتاب است برای منزل کافی است. هم صورت شما را مرطوب نگه می دارد هم از پوستتان در برابر اشعه های مضر جلوگیری می کند.
خیلی از آنهایی که گفته اند آب کشی نکنید، با توجه به اینکه اگر که دیدید پوستتان را نوچ می کند آنها را یک آبکشی مختصر بکنید در نتیجه آن حالت از بین می رود. ولی در کل تونرها نیاز به آب کشی کردن ندارند و به صورت پیش فرض طوری طراحی شده اند که بدون آبکشی کردن کارشان را انجام دهند. بعد از تونر زدن می توانید حالا یک کرم مرطوب کننده یا یک سرم استفاده کنید مطابق پوستتان، مطابق نیاز پوستتان.

کرم پودر اول بزنیم یا ضدآفتاب؟

به عبارت دیگر اول آرایش بکنیم یا ضدآفتابمان را بزنیم. پاسخ به این سوال این است که ضدآفتاب برای اینکه اثر کند احتیاج به یک محیط پاک دارد. مخصوصا ضدآفتاب های شیمیایی احتیاج به یک پوست پاک و تمیز دارند برای اینکه آن ترکیباتی که داخلشان است و بهشان فیلتر شیمیایی می گوییم و نور را جذب می کند باید به داخل پوست نفوذ کند و در قسمت های مختلف لایه های فوقانی پوست قرار بگیرد به طوری که وقتی که نور خورشید می آید به صورت چند مرحله ای بتواند آن را جذب کند.
اگر که شما ضدآفتاب را روی یک سطحی بزنید که قبلا آرایش شده یا تمیز نیست در نتیجه این ترکیبات اولا نمی توانند نفوذ کنند و ثانیا روغنی که موجود در کرم ضدآفتاب است باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. آن آرایشی که شما کرده اید می رود داخل منافذ و وقتی که رویش بسته می شود محیطی آماده می کند برای رشد باکتری ها و ممکن است اصلا صورتتان جوش بزند. از این جوش های کوچک سرسفید که بهشان می گویند کومدون (Comedo).
در نتیجه اول باید ضدآفتاب بزنید بعد کرم پودر یا آرایشتان را بزنید. اما ممکن است این سوال پیش بیاید که خوب ما آرایشمان روی کرم ضدآفتاب لیز می خورد یا اصلا آرایش کردن روی کرم ضدآفتاب مشکل است.
برای این دسته از افراد ضدآفتاب های کرم پودری یا ضدآفتاب های رنگی آمده است و همچنین ترکیباتی مثل بی بی کرم (BB Cream) و سی سی کرم (CC CREAM) آمده است که از آنها هم می توانید استفاده کنید.

نکاتی در مورد مصرف ضدآفتاب

1. تا حد امکان در فاصله زمانی 10 صبح تا 4 بعدازظهر، کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید. زیرا در این محدوده زمانی میزان رسیدن تابش UVB نور خورشید به سطح زمین در شدیدترین میزان خود می باشد. بنابراین توصیه می شود فعالیت های محیط باز به صبح زود و یا بعدازظهر موکول شود.

2. در سال های اخیر، علی رغم استفاده از فرآورده های ضدآفتاب، بروز ضایعات و سرطان های پوست افزایش داشته است. یکی از عللی که پژوهشگران بر می شمارند، اعتماد بیش از اندازه به این فرآورده ها است و افراد تصور می کنند با کاربرد یک ضدآفتاب، کاملاً در برابر نور خورشید مصون می باشند؛ بنابراین باید از لباس های آستین بلند، کلاه های با لبه بزرگ و پوشش کامل استفاده شود تا میزان تماس بدن با نور کاهش یابد. نکته دیگر آنکه لباس های تیره توان بیشتری در محافظت پوست در برابر تابش نور دارند، اگرچه در تابستان، باعث احاس گرمای بیشتر در فرد می شوند.

3. ۲۰تا ۳۰دقیقه پیش از بیرون رفتن باید از فرآورده ضدآفتاب استفاده نمود. همچنین در صورتی که برای مدت طولانی مجبور به ماندن در محیط باز باشیم، باید هر ۲ساعت، دوباره از فرآورده ضدآفتاب استفاده نمود. نکته مهم این است که حتی در شرایط آب و هوای ابری نیز نباید استفاده از ضدآفتاب را فراموش نمود. برخی بر این باورند که استفاده از فرآورده هایی با SPF بالا، نیاز کاربرد مجدد آن ها را برطرف می سازد؛ در حالی که همانگونه که پیشتر اشاره گردید، ارتباط مستقیمی بین عدد SPF و درصد عملکرد آن وجود ندارد.

4. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در مورد استفاده از فرآورده های ضدآفتاب، مقدار فرآورده ای است که باید مورد استفاده قرار گیرد. استاندارد رسمی برای دستیابی به عملکرد فرآورده بر اساس مقدار SPF بیان شده، استفاده از حداقل ۲mg/cm۲ از فرآورده در سطح پوست، با توجه به اینکه به طور میانگین سطح پوست صورت حدود ۶۰۰ سانتی متر مربع است، بنابراین باید حداقل ۱/۲ گرم از فرآورده در سطح پوست صورت مالیده شود. اهمیت این امر به ویژه در مورد نوع اشکال فرآورده دیده می شود. به عنوان نمونه در مورد پودرها، اغلب خانم ها حدود ۰/۰۸۵ گرم از فرآورده را در سطح پوست صورت استفاده می کنند و باور دارند که اثرات ضدآفتابی لازم اعمال می شود؛ در حالی که برای رسیدن به این کارایی باید این میزان مصرف پودر ۱۴ بار در سطح تکرار شود.
5. در محیط هایی که سطوح آن ها دارای انعکاس نور بالایی هستند مانند مناطق ماسه ای (مانند سواحل دریا و بیابان)، برف، نواحی شنی و اب، باید بیشتر مراقب آفتاب سوختگی بود.

6. باید مراقب مناطق مرتفع بود، زیرا با افزایش ارتفاع، از ضخامت جو کاسته می شود و در نتیجه میزان جذب اشعه UV کاهش می یابد.

7. از تخت های برنزه کننده (solarium) باید اجتناب نمود، زیرا معمولاً این دستگاه ها با استفاده از اشعه UVA کار می کنند.

8. نوزادان و کودکان را از تابش مستقیم نور خورشید باید محافظت نمود.

9. باید به بچه ها از کودکی در خصوص آفتاب سوختگی آموزش داد، تا نسبت به اثرات تابش نور خورشید و نحوه مراقبت از خود، آگاهی داشته باشند.

10. علاوه بر پوست باید از چشم نیز مراقبت نمود، لذا استفاده از عینک های محافظ در برابر تابش اشعه ماورای بنفش، بسیار دارای اهمیت است.

11. یکی از نقاطی در صورت که گاه مورد محافظت قرار نمی گیرد، بینی می باشد. بینی بیشترین میزان نور را در صورت دریافت می کند، بنابراین استفاده از فرآورده های ضدآفتاب در این ناحیه بسیار مهم است.

12. با توجه به تومورهایی که در ناحیه لب ایجاد می شود، استفاده از ضدآفتاب های ناحیه لب، که معمولاً به صورت قلم لب (lipstick) ارائه می شوند، بسیار مهم می باشد. این فرآورده ها معمولاً به صورت فیزیکی عمل می کنند.

فراورده های ضدآفتاب :

این فراورده ها که به فرم کرم ، لوسیون و حتی اسپری عرضه می شوند حاوی موادی موسوم به فیلترهای UV هستند که از طریق فیزیکی تفرق نور Light scattering و یا جذب اشعه Absorbtion مانع رسیدن اشعه UV به پوست می شوند.

با توجه به اینکه بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی ترکیبات ضدآفتاب هستند، نحوه استفاده از فراورده های ضدآفتاب یا فراورده های آرایشی بهداشتی حاوی ترکیبات ضدآفتاب از اهمیت زیادی برخوردارند. به خاطر داشته باشید که استفاده سخاوتمندانه، کلیدی ترین نکته در خصوص روش صحیح استفاده از فراورده های ضدآفتاب است.

کرم ضدآفتاب در کدام مرحله از روند مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرند؟ اگر محصولات مراقبتی متعددی اعم از پاک کننده ها، داروهای درمان آکنه و مرطوب کننده ها را استفاده می کنید، به طور معمول آخرین موردی که مورد استفاده قرار می گیرد کرم ضدآفتاب است. اگر ابتدا ضدآفتاب و بعد، مثلاً مرطوب کننده را مصرف کنید، تاثیر ضدآفتابی را که استفاده نموده اید ناخواسته از بین خواهید برد.
استفاده از پایه آرایش (نوع بدون ضدآفتاب) بعد از کرم ضدآفتاب به چه صورت است؟ اگر پایه آرایش مصرفی شما از نوع مایع و رقیق باشد یا از لوسیون مرطوب کننده رنگی (که حاوی ضدآفتاب نیست) استفاده نمایید، قدرت کرم ضدآفتاب را تا پائین ترین حد کاهش می دهید. به هر حال، اگر از پایه آرایش مایع استاندارد، پایه آرایش کرم - پودر، کرم پایه آرایش و یا پودر فشرده استفاده می کنید تا زمانیکه آن را از روی پوست پاک نکرده اید یا به مقدار بسیار زیاد روی پوست مالش داده اید، احتمال این که لایه زیرین ضدآفتاب را تحت تأثیر قرار دهد، بسیار کم یا ناچیز است.
چگونه از پایه آرایشبه عنوان ضدآفتاب استفاده کنیم؟ اگر از پایه ارایش خود به عنوان محصول ضدآفتاب استفاده می کنید، باید آن را به طور سخاوتمندانه مصرف نمایید، زیرا اگر تنها لایه ای نازک از آن را به کار برید، یا از محصول دیگری روی آن استفاده کنید، اثر محافظتی ضدآفتاب را کاهش خواهید داد. پودرهای فشرده متعددی با درجات در حالت مختلف SPF وجود دارد. هرچند درباره صحت و درستی عدد SPF تردیدی نیست، اما مسأله این است که اکثر خانمها، مقادیر کافی پودر را روی پوست خود استفاده نمی کنند. لذا به میزانی که در برچسب محصول ذکر شده، محافظت کننده نیست. اگر پودر را به مقدار کم روی پوست پراکنده کنید، به هیچ عنوان از تأثیر حفاظتی ذکر شده آن محصول بهره مند نخواهید شد، باید مطمئن شوید که پودر فشرده به نحوی استفاده شده که به طور کامل و یکنواخت پوستتان را پوشانده باشد. به هر حال به نظر نمی رسد که پودرهای فشرده شیوه مطمئنی برای محافظت از پوست در برابر آفتاب باشند

ضدآفتاب مناسب پوستهای چرب

علیرغم ادعاهای مطرح شده در بروشور شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی، که مثلاً کرم ضدآفتاب خود را فاقد چربی و مناسب پوست چرب ذکر کرده اند، محصولات ضدآفتاب مناسب پوست های چرب به ندرت یافت می شود. زیرا همواره این خطر وجود دارد که ترکیبات ضدآفتاب، منافذ پوست را مسدود کرده یا ظاهری چرب و لیز به پوست بدهند. این مشکل معمولاً در استفاده از ضدآفتاب های شیمیایی بروز می کند. چراکه دی تیتانیوم دی اکساید و اکسید روی، تقریباً بی ضرر بوده و کمترین خطر تحریک کنندگی را دارند. همچنین «بدون چربی» ادعایی بی معنی است و شاید مصرف کنندگان را به سوی خرید فرآورده هایی که سبب انسداد روزنه ها می شوند، گمراه کند. تعداد زیادی از این مواد وجود دارد که شبیه چربیها به نظر نمی رسند، اما مطمئناً می توانند مشکلات را وخیم تر کنند. تقریباً اکثر مواد آرایشی حاوی ترکیباتی هستند پوست را چرب می کنند.


• مراقبت از پوست در برابر آفتاب

sunme

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- تومور = Tumor
Tumor, Neoplasm = نئوپلاسم، تومور، ضایعه ای که با رشد بیش از حد بافت بدن تظاهر می یابد

nodules are smaller tumors = ندول


تلفظ nodules are smaller tumors ↓
2- فرابنفش = Ultraviolet
ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 


تلفظ ultraviolet or uv radiation ↓
3- آکنه = Acne

تلفظ acne = chronic inflammatory disorder of the sebaceous gland ↓


تلفظ acne lesions ↓


تلفظ acne ↓


تلفظ retin A or retinoic acid is used in acne treatments ↓


تلفظ some cases of acne ↓
4- مواجهه = Exposure مواجهه، در معرض قرار گرفتن، در تماس قرار گرفتن

Exposure time = زمان تماس، زمان مواجهه

exposure to toxic chemicals = مواجهه با مواد شیمیایی

overexposure = مواجهه بیش از حد


تلفظ exposure to toxic chemicals ↓
5- میسل = Micelle
micelles, micelle, aggregate of surfactant molecules that arrange themselves in a spherical form in aqueous solutions = میسل، مایسل، تجمع مولکول های سورفکتانت که به شکل کروی در محلول آبی


تلفظ micelles ↓
6- سرطان = Cancer
Breast cancer = سرطان پستان 
محصولات آرایشی که خاصیت درخشان کننده دارند.
noncancerous = غیرسرطانی 

skin cancer = سرطان پوست

carcinoma, cancer = سرطان

carcinoma, a cancer arising in the epithelial tissue of the skin or of the lining of the internal organs = كارسینوما، سرطانی كه در بافت اپیتلیال پوست یا در پوشش داخلی اندامهای بدن ایجاد می شود.

vitamin A is an antioxidant that helps to prevent skin cancer = ویتامین A آنتی اکسیدانی است که جلوی سرطان پوست را می گیرد


تلفظ vitamin A is an antioxidant that helps to prevent skin cancer ↓
7- لوسیون = Lotion
unscented lotion = لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود

Oil-control lotion = لوسیون کنترل چربی 

lotion-like = لوسیون مانند
لوسیون


تلفظ unscented lotion ↓
8- برنزه کننده = Bronzer
Bronzer Brush = برس برای استفاده از محصولات برنزه کننده
boundary line of the hair growth = خط مرزی رشد مو برنزه کننده


تلفظ bronzer ↓
9- رژ لب = Lipstick
lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 
رژ لب


تلفظ lipsticks and lip glosses ↓
10- پوشش = Coverage
Gray hair coverage = پوشش سفیدی موها

good coverage = پوشش خوب 
پوشش
11- مشک = Musk
12- سرین = Serine
Potentilla, Potentilla anserine = پنجه برگ چمنزاری، پتنتیلا، گیاه پنجه ای یا پنج انگشت 
اسید آمینه سرین
ماده شیمیایی که از مرکبات استخراج شده و در واقع سیمان بین سلولی میوه هاست.
serine protease = سرین پروتئاز
13- باکتری ها = Bacteria
pseudomonas, genus of Gram-negative bacteria = سودوموناس، گونه ای از باکتری های گرم نگاتیو

negative-charged membrane of bacteria = باکتری ها را که دارای بار منفی 

Blemish causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده لک پوست

acne causing bacteria = باکتری های ایجاد کننده آکنه

thermal water, type of mineral water that is located deep underground which contains healing properties and is exempt from bacteria and pollution (jeancoutu.com). spring whose water issued at a temperature higher than the mean temperature of the locality where the spring (merriam-webster.com) = آب چشمه های آب گرم 

bacterial agents = عوامل باکتریایی

bacterial growth = رشد باکتریایی

antibacterial = ضد باکتری
باکتری ها

Bacterial flora of human saliva = فلور باكتريايي آب دهان انسان

skin is covered with acid mantle an acidic covering that protects from bacterial invasions = پوست با اسیدمنتل پوشیده شده است. اسید منتل یک پوشش اسیدی است که از پوست در برابر باکتری های مهاجم محافظت می کند


تلفظ bacteria ↓


تلفظ bacterial agents ↓


تلفظ skin is covered with acid mantle an acidic covering that protects from bacterial invasions ↓
14- مراقبت از پوست = Skin Care
sensitive and reactive skin care = مراقبت از پوست حساس و واکنش پذیر
متیپور، کمدون ساز یا جوشگاه ساز نیست.
prestige skin care products = محصولات لوکس مراقبت از پوست
محافظت از پوست
15- بالم = Balm
16- پوست چرب = Oily Skin
oily skin, greasy skin = پوست چرب
17- مواد آرایشی = Cosmetic Materials مواد آرایشی
18- کارایی = Efficacy اثربخشی، کارآمد بودن

caffeine-like efficacy = اثر شبه کافئینی 


تلفظ efficacy ↓


تلفظ efficacy2 ↓
19- منافذ = Pores
pores, openings of hair follicles = منافذ پوستی، دهانه های فولیکول

physical enlargement of pores = افزایش سایز فیزیکی منافذ

conspicuous pores = منافذ مشخص پوست 

small pores = منافذ ریز


تلفظ pores ↓


تلفظ when skin is oily facial pores look larger ↓
20- کرم پودر = Foundation Cream
21- بروشور = Brochure بروشور
22- پودری = Powdery
powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
پلی هولوزیدها واحدهای قندی هستند که به علت قطبیتشان تار و پودهایی برای به دام انداختن مولکول های آب تشکیل می دهند. پودری
23- کومدون = Comedo
acne lesions, characterized by open comedones (blackheads) and closed comedones (whiteheads) = زخم های آکنه با کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) 
آنزیم های از بین برنزه الاستین و پروتئین های مشابه
closed comedo = کومدون بسته، جوش سرسفید

open comedo = کومدون باز، جوش سرسیاه

comedogenic = کمدوژنیک، جوشگاه زایی

noncomedogenic = غیرکومدون زایی

comedones = کومدون ها


تلفظ comedones ↓
24- تونر = Toner تونر
25- مستعد آکنه = Acne Prone
acne prone skin = پوست مستعد آکنه
مستعد آکنه
26- تیتانیوم دی اکساید = Titanium Dioxide
Titanium Dioxide, TiO2 = تیتانیوم دی اکساید
اکسید تیتانیوم


تلفظ titanium dioxide ↓
27- لایه زیرین = Subnatant لایه زیرین
28- اشک = Tear

تلفظ tear ducts ↓


تلفظ zinc stearate ↓
29- تفرق = Scattering
30- بالم لب = Lip Balm بالم لب
31- بدون چربی = Non-Greasy غیر چرب، بدون چربی
32- آرایش کردن = Make Up
sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 
آرایش کردن با لوازم آرایش رنگی و گریم و میکاپ
33- سرسفید = Whiteheads
acne lesions, characterized by open comedones (blackheads) and closed comedones (whiteheads) = زخم های آکنه با کومدون های باز (سرسیاه) یا کومدون های بسته (سرسفید) 
آنزیم های از بین برنزه الاستین و پروتئین های مشابه جوش های سر سفید 


تلفظ whiteheads ↓
34- بدون آبکشی = Leave-On بدون آبکشی
35- افرا = Maple
Red Maple, Acer rubrum = افرای قرمز، افرای مرداب، افرای شکر

BALSAMS, Sticky, resinous materials obtained from trees or shrubs which give a combined sweet-woody odor associated with well-seasoned, nonconiferous woods such as maple. = بالزام یا بِلسان: ماده رزینی چسبناك كه از درخت یا بوته به دست می‌آید و بوی شیرین چوبی دارد كه به افرا مرتبط است.
36- اکسید روی = Zno
37- پودر = Powder
Micro granulated powder = پودر میکروگرانوله، پودر گرانول شده، دانه دانه شده با اندازه های ریز

Powder puff = وسیله ای نرم برای پودرزنی

powder foundation = فنداسیون های پودری آرایش

pressed powder products = محصولات پودری فشرده

light beige powder = پودر بژ رنگ سبک 
either with sunscreen or other appropriate measures, like covering exposed skin
powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
پلی هولوزیدها واحدهای قندی هستند که به علت قطبیتشان تار و پودهایی برای به دام انداختن مولکول های آب تشکیل می دهند.
Broken powder = پودر خرد شده 

eyeshadow powder = پودر سایه چشم

loose powder = پودرهای نرم

Decolorizing powder = پودر دکلره

Powder Brush = برس پودر 
پودر 
پودری

Free flowing powder = پودري كه آزادانه جاري مي شود

White fluffy powder = پودر نرم سفيد


تلفظ eyeshadow powder ↓


تلفظ loose powder ↓


تلفظ powder ↓
38- فرابنفش = Ultraviolet
ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 


تلفظ ultraviolet or uv radiation ↓
39- شیمی = Chemistry
organic chemistry = شیمی آلی 
شیمی 

AROMA CHEMICALS, Molecules obtained from natural products or made by synthetic organic chemistry that have an aroma. Most of the synthetic aroma chemicals are nature identical, i.e., identical to the same molecule obtained from a natural product. = مواد شیمیایی آروماتیك یا آروماكمیكال ها مولکول‌هایی هستند كه از محصولات طبیعی به دست می‌آیند یا به صورت سنتزی ساخته می‌شوند و بو دارند. بسیاری از مواد شیمایی آروماتیك بوی شبیه مواد طبیعی دارند. به عبارت دیگر شبیه مولکول‌هایی هستند كه از طبیعت به دست می‌آیند.


تلفظ chemistry ↓


تلفظ organic chemistry ↓
40- مصرف کنندگان = Consumers مصرف کنندگان 


تلفظ consumers ↓
41- میسلارواتر = Micellar Water محلولهای پاک کننده مایسل در آب، میسلارواتر که برای پاک کردن صورت استفاده می شوند.
42- تجدید ضدآفتاب = Renew Sunscreen تمدید ضدآفتاب، تجدید ضدآفتاب، استفاده دوباره از ضدآفتاب بعد از دو ساعت
43- کف دست = Palm Of The Hand

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید