مراقبت از پوست در برابر آفتاب  

مراقبت از پوست در برابر آفتاب

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی مدرس مراقبت از پوست
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ به شماره 09017562749 بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید.

شماره های درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
چکیده: آفتاب علاوه بر مزایای بیشماری که دارد، یکی از مهمترین عوامل از بین بردن جوانی و ایجاد کننده چروک های پوستی می باشد. مراقبت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است. دوری از آفتاب، استفاده از فرآورده های ضد آفتاب از جمله راهکارهای مراقبت از پوست در برابر آفتاب می باشند. در سالهای اخیر با اینکه آگاهی مردم در مورد استفاده از فراورده ای ضد آفتاب بیشتر شده، سرطانهای چوست افزایش داشته است. چرا؟
مراقبت از پوست در برابر آفتاب

آیا می توان ضدآفتاب را روی مرطوب کننده زد؟

یکی از دوستان سوالی کردند که من احساس کردم باید به صورت دسته جمعی جواب داده بشه و اینکه یک سوء برداشتی شده است از اینکه من گفته بودم ضدآفتاب باید روی پوست تمیز استفاده بشود و این دوستمان فکرکرده بودند که تمیز یعنی اینکه هیچگونه آب رسان یا مرطوب کننده ای زیر آن نباشد.

ببینید وقتی که ما می گوییم تمیز، علت آن در درجه اول این است که روی پوستمان میکروب و آلودگی نباشد زیرا یکی از عوامل ایجادکننده آکنه یا جوش صورت کثیفی هایی است که روی پوست قرار می گیرد یا باکتری های است که در پوست قرار می گیرد. اگر که ضدآفتاب بزنید روی پوستی که کثیف است می تواند آن را مستعد آکنه یا جوش صورت بکند. در نتیجه علت اینکه می گویند پوست تمیز باشد این است. شما می توانید بعد از اینکه پاکسازی پوست را انجام دادید و پوست را تمیز کردید، روی آن را کرم مرطوب کننده بزنید و بعد ضدآفتاب استفاده کنید.

حتی می توانید ضدآفتاب را با کرم مرطوب کننده به یک میزانی که مرطوب کننده دیگر غالب نشود، یک کم مرطوب کننده و به اندازه 2 بند انگشت ضدآفتاب مخلوط بکنید اگر احساس می کنید ضدآفتابتان خیلی مرطوب کننده نیست و آن را روی صورت استفاده کنید. به این ترتیب که مرطوب کننده را از کرم خارج می کنید و به یک مقدار کافی کف دستتان میریزید، ضدآفتاب را رویش با انگشتتان کف دست قاطی می کنید و روی پوست تمیز می مالید. همچنین می توانید مرطوب کننده را اول روی پوست بزنید و بعد ضدآفتاب را روی آن.

نکته مهم دیگر این است که روی آرایش نباید ضدآفتاب را استفاده کرد. به این علت که حتی اگر که آن آرایش شما تمیز باشد، یعنی مشکل میکروب را نداشته باشیم، این فیلترهای شیمیایی ضدآفتاب برای اینکه بتوانند نفوذ کنند به داخل پوست احتیاج دارد که روی پوست تمیز استفاده بشود تا بتوانند نفوذ کنند به داخل پوست. اما در مورد مرطوب کننده اینطور نیست.
یعنی اگر شما مرطوب کننده زدید روی پوست تمیزتون و بعد ضدآفتاب را رویش زدید اتفاقا کمک می کند به نفوذ فیلترهای شیمیایی ضدآفتاب.

برای زدن و تجدید ضدآفتاب آیا صورت باید شسته بشود یا می تواند روی ضدآفتاب قبلی زده شود.

پاسخ به این سوال خیلی واضح است. ضدآفتاب کلا باید روی پوست تمیز استفاده بشود. حالا چه برای تجدیدش چه برای زدنش.
اما اگر که در جایی هستید که دسترسی به آب ندارید می توانید با استفاده از میسلارواتر (micellar water) که شوینده های بدون آب کشی هستند صورتتان را پاک کنید و ضدآفتاب را روی آن بزنید؛ اما حالت ایده آل آن این است که جایی باشید که به آب دسترسی داشته باشید. بعد از اینکه با یک میسلارواتر (micellar water) یا شوینده فوم یا هر شوینده دیگری ضدآفتاب را پاک کردید آب کشی کنید، اجازه دهید که پوستتان خشک بشود و بعد ضدآفتاب را تجدید کنید.

آیا دور چشم باید ضدآفتاب زده شود؟

پاسخ سوال در درجه اول این است که دور چشم بهتر است با عینک های آفتابی محافظت شود. یعنی عینک های آفتابی بزرگ با شیشه هایی که UV را کاملا جلویش را می گیرد. اگر که عینک آفتابی در دسترس نبود از ضدآفتاب مخصوص دور چشم که بعضی از برندها دارند، مثلا برند اوسرین (Eucerin) دارد، برند ایزدین (ISDIN) دارد. اما اگر که ضدآفتاب مخصوص دور چشم هم در دسترس نبود، ضدآفتاب معمولی زدنش بهتر از نزدن آن است. البته روی پلک پایینی و خیلی هم نزدیک به چشم نباید باشد. روی پلک بالایی اصلا ضدآفتاب نزنید.

آیا ضدآفتاب را می شود به لب ها زد؟

آیا اگر ضدآفتاب را روی لب ها بزنیم بازهم بایستی 20 دقیقه را صبر کنیم بعد رژ لب بزنیم یا می شود 5 دقیقه بعدش از رژ لب استفاده کرد؟
به طور کلی برای لب ها بهتر است از بالم لب های دارای SPF استفاده بشود. یعنی خود آن کرم ضدآفتاب روی لب ها مالیده نشود چون ممکن است زبان بزنید و وارد بدنتان بشود. این است که در درجه اول بهتر است که ضدآفتابتان مناسب لب باشد یا بالم لب باشد. اما اگر که دسترسی ندارید زدن ضدآفتاب بهتر از نزدن آن است.

نکته دوم اینکه علت اینکه می گویند ضدآفتاب ها را قبل از اینکه بروید جلوی نور آفتاب بزنید این است که ضدآفتاب ها یک سری فیلتر فیزیکی دارند و یک سری فیلتر شیمیایی دارند. فیلترهای شیمیایی آنهایی هستند که نور آفتاب را جذب می کنند و فیلترهای فیزیکی آنهایی هستند که مثل آینه منعکس می کنند.
آن شیمیایی هایی که نور آفتاب را جذب می کنند برای اینکه بتوانند کارشان را انجام بدهند احتیاج دارند که یک فرصتی بهشان بدهیم به لایه های پوست نفوذ بکنند و خودشان را برسانند به چند لایه زیری تر و بتواند محافظت را کامل انجام بدهند. به این علت است که می گویند بایستی ضدآفتاب را 20 دقیقه قبل از مواجهه با آفتاب زد. ربطی به رژ لب زدن ندارد. برای رژ لب زدن همین که یک چند دقیقه ای صبر کنید تا ضدآفتابتان خشک بشود کفایت می کند.

آیا در خانه هم نیاز به ضدآفتاب هست یا نه؟

حقیقتش این است که این سوال از آنجایی ناشی می شود که بسیاری از پزشکان مردم را به ضدآفتاب زدن خیلی زیاد دعوت می کنند و من خودم در کلاس هایی بودم که از پزشکان پرسیدند آیا باید در منزل ضدآفتاب بزنیم و آنها گفتند که بله باید بزنید.
اما نظر خود بنده این است که هر چیزی را که برای یک نفر سخت بکنید، یک کاری را برای یک نفر سخت بکنید، باعث می شود که آن کار را کلا کنار بگذارد. ضدآفتاب زدن در منزل هم همین حکم را دارد.
به جز در مواقعی که فرد تحت درمان شدید لک است، یعنی فاز درمانی درمان لک را طی می کند، چون می دانید که هر درمانی یک فاز شدید دارد و یک فاز نگهدارنده دارد. به جز افرادی که در فاز درمان شدید لک یا مثلا درمان شدید جوش هستند که لایه بردار استفاده می کنند، در این صورت در منزل استفاده از یک کرم روزی که حاوی SPF باشد نهایتا کار ساز است و نیازی نیست که ضدآفتاب را با آن حجمی که بیرون می زنید استفاده کنید.
حتی اگر که جلوی مانیتور وقتتان را می گذرانید یا نور لامپتان پرتوهای فرابنفش دارد همان کرم روزی که حاوی ضدآفتاب است برای منزل کافی است. هم صورت شما را مرطوب نگه می دارد هم از پوستتان در برابر اشعه های مضر جلوگیری می کند.
خیلی از آنهایی که گفته اند آب کشی نکنید، با توجه به اینکه اگر که دیدید پوستتان را نوچ می کند آنها را یک آبکشی مختصر بکنید در نتیجه آن حالت از بین می رود. ولی در کل تونرها نیاز به آب کشی کردن ندارند و به صورت پیش فرض طوری طراحی شده اند که بدون آبکشی کردن کارشان را انجام دهند. بعد از تونر زدن می توانید حالا یک کرم مرطوب کننده یا یک سرم استفاده کنید مطابق پوستتان، مطابق نیاز پوستتان.

کرم پودر اول بزنیم یا ضدآفتاب؟

به عبارت دیگر اول آرایش بکنیم یا ضدآفتابمان را بزنیم. پاسخ به این سوال این است که ضدآفتاب برای اینکه اثر کند احتیاج به یک محیط پاک دارد. مخصوصا ضدآفتاب های شیمیایی احتیاج به یک پوست پاک و تمیز دارند برای اینکه آن ترکیباتی که داخلشان است و بهشان فیلتر شیمیایی می گوییم و نور را جذب می کند باید به داخل پوست نفوذ کند و در قسمت های مختلف لایه های فوقانی پوست قرار بگیرد به طوری که وقتی که نور خورشید می آید به صورت چند مرحله ای بتواند آن را جذب کند.
اگر که شما ضدآفتاب را روی یک سطحی بزنید که قبلا آرایش شده یا تمیز نیست در نتیجه این ترکیبات اولا نمی توانند نفوذ کنند و ثانیا روغنی که موجود در کرم ضدآفتاب است باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. آن آرایشی که شما کرده اید می رود داخل منافذ و وقتی که رویش بسته می شود محیطی آماده می کند برای رشد باکتری ها و ممکن است اصلا صورتتان جوش بزند. از این جوش های کوچک سرسفید که بهشان می گویند کومدون (Comedo).
در نتیجه اول باید ضدآفتاب بزنید بعد کرم پودر یا آرایشتان را بزنید. اما ممکن است این سوال پیش بیاید که خوب ما آرایشمان روی کرم ضدآفتاب لیز می خورد یا اصلا آرایش کردن روی کرم ضدآفتاب مشکل است.
برای این دسته از افراد ضدآفتاب های کرم پودری یا ضدآفتاب های رنگی آمده است و همچنین ترکیباتی مثل بی بی کرم (BB Cream) و سی سی کرم (CC CREAM) آمده است که از آنها هم می توانید استفاده کنید.

نکاتی در مورد مصرف ضدآفتاب

1. تا حد امکان در فاصله زمانی 10 صبح تا 4 بعدازظهر، کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید. زیرا در این محدوده زمانی میزان رسیدن تابش UVB نور خورشید به سطح زمین در شدیدترین میزان خود می باشد. بنابراین توصیه می شود فعالیت های محیط باز به صبح زود و یا بعدازظهر موکول شود.

2. در سال های اخیر، علی رغم استفاده از فرآورده های ضدآفتاب، بروز ضایعات و سرطان های پوست افزایش داشته است. یکی از عللی که پژوهشگران بر می شمارند، اعتماد بیش از اندازه به این فرآورده ها است و افراد تصور می کنند با کاربرد یک ضدآفتاب، کاملاً در برابر نور خورشید مصون می باشند؛ بنابراین باید از لباس های آستین بلند، کلاه های با لبه بزرگ و پوشش کامل استفاده شود تا میزان تماس بدن با نور کاهش یابد. نکته دیگر آنکه لباس های تیره توان بیشتری در محافظت پوست در برابر تابش نور دارند، اگرچه در تابستان، باعث احاس گرمای بیشتر در فرد می شوند.

3. ۲۰تا ۳۰دقیقه پیش از بیرون رفتن باید از فرآورده ضدآفتاب استفاده نمود. همچنین در صورتی که برای مدت طولانی مجبور به ماندن در محیط باز باشیم، باید هر ۲ساعت، دوباره از فرآورده ضدآفتاب استفاده نمود. نکته مهم این است که حتی در شرایط آب و هوای ابری نیز نباید استفاده از ضدآفتاب را فراموش نمود. برخی بر این باورند که استفاده از فرآورده هایی با SPF بالا، نیاز کاربرد مجدد آن ها را برطرف می سازد؛ در حالی که همانگونه که پیشتر اشاره گردید، ارتباط مستقیمی بین عدد SPF و درصد عملکرد آن وجود ندارد.

4. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در مورد استفاده از فرآورده های ضدآفتاب، مقدار فرآورده ای است که باید مورد استفاده قرار گیرد. استاندارد رسمی برای دستیابی به عملکرد فرآورده بر اساس مقدار SPF بیان شده، استفاده از حداقل ۲mg/cm۲ از فرآورده در سطح پوست، با توجه به اینکه به طور میانگین سطح پوست صورت حدود ۶۰۰ سانتی متر مربع است، بنابراین باید حداقل ۱/۲ گرم از فرآورده در سطح پوست صورت مالیده شود. اهمیت این امر به ویژه در مورد نوع اشکال فرآورده دیده می شود. به عنوان نمونه در مورد پودرها، اغلب خانم ها حدود ۰/۰۸۵ گرم از فرآورده را در سطح پوست صورت استفاده می کنند و باور دارند که اثرات ضدآفتابی لازم اعمال می شود؛ در حالی که برای رسیدن به این کارایی باید این میزان مصرف پودر ۱۴ بار در سطح تکرار شود.
5. در محیط هایی که سطوح آن ها دارای انعکاس نور بالایی هستند مانند مناطق ماسه ای (مانند سواحل دریا و بیابان)، برف، نواحی شنی و اب، باید بیشتر مراقب آفتاب سوختگی بود.

6. باید مراقب مناطق مرتفع بود، زیرا با افزایش ارتفاع، از ضخامت جو کاسته می شود و در نتیجه میزان جذب اشعه UV کاهش می یابد.

7. از تخت های برنزه کننده (solarium) باید اجتناب نمود، زیرا معمولاً این دستگاه ها با استفاده از اشعه UVA کار می کنند.

8. نوزادان و کودکان را از تابش مستقیم نور خورشید باید محافظت نمود.

9. باید به بچه ها از کودکی در خصوص آفتاب سوختگی آموزش داد، تا نسبت به اثرات تابش نور خورشید و نحوه مراقبت از خود، آگاهی داشته باشند.

10. علاوه بر پوست باید از چشم نیز مراقبت نمود، لذا استفاده از عینک های محافظ در برابر تابش اشعه ماورای بنفش، بسیار دارای اهمیت است.

11. یکی از نقاطی در صورت که گاه مورد محافظت قرار نمی گیرد، بینی می باشد. بینی بیشترین میزان نور را در صورت دریافت می کند، بنابراین استفاده از فرآورده های ضدآفتاب در این ناحیه بسیار مهم است.

12. با توجه به تومورهایی که در ناحیه لب ایجاد می شود، استفاده از ضدآفتاب های ناحیه لب، که معمولاً به صورت قلم لب (lipstick) ارائه می شوند، بسیار مهم می باشد. این فرآورده ها معمولاً به صورت فیزیکی عمل می کنند.

فراورده های ضدآفتاب :

این فراورده ها که به فرم کرم ، لوسیون و حتی اسپری عرضه می شوند حاوی موادی موسوم به فیلترهای UV هستند که از طریق فیزیکی تفرق نور Light scattering و یا جذب اشعه Absorbtion مانع رسیدن اشعه UV به پوست می شوند.

با توجه به اینکه بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی ترکیبات ضدآفتاب هستند، نحوه استفاده از فراورده های ضدآفتاب یا فراورده های آرایشی بهداشتی حاوی ترکیبات ضدآفتاب از اهمیت زیادی برخوردارند. به خاطر داشته باشید که استفاده سخاوتمندانه، کلیدی ترین نکته در خصوص روش صحیح استفاده از فراورده های ضدآفتاب است.

کرم ضدآفتاب در کدام مرحله از روند مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرند؟ اگر محصولات مراقبتی متعددی اعم از پاک کننده ها، داروهای درمان آکنه و مرطوب کننده ها را استفاده می کنید، به طور معمول آخرین موردی که مورد استفاده قرار می گیرد کرم ضدآفتاب است. اگر ابتدا ضدآفتاب و بعد، مثلاً مرطوب کننده را مصرف کنید، تاثیر ضدآفتابی را که استفاده نموده اید ناخواسته از بین خواهید برد.
استفاده از پایه آرایش (نوع بدون ضدآفتاب) بعد از کرم ضدآفتاب به چه صورت است؟ اگر پایه آرایش مصرفی شما از نوع مایع و رقیق باشد یا از لوسیون مرطوب کننده رنگی (که حاوی ضدآفتاب نیست) استفاده نمایید، قدرت کرم ضدآفتاب را تا پائین ترین حد کاهش می دهید. به هر حال، اگر از پایه آرایش مایع استاندارد، پایه آرایش کرم - پودر، کرم پایه آرایش و یا پودر فشرده استفاده می کنید تا زمانیکه آن را از روی پوست پاک نکرده اید یا به مقدار بسیار زیاد روی پوست مالش داده اید، احتمال این که لایه زیرین ضدآفتاب را تحت تأثیر قرار دهد، بسیار کم یا ناچیز است.
چگونه از پایه آرایشبه عنوان ضدآفتاب استفاده کنیم؟ اگر از پایه ارایش خود به عنوان محصول ضدآفتاب استفاده می کنید، باید آن را به طور سخاوتمندانه مصرف نمایید، زیرا اگر تنها لایه ای نازک از آن را به کار برید، یا از محصول دیگری روی آن استفاده کنید، اثر محافظتی ضدآفتاب را کاهش خواهید داد. پودرهای فشرده متعددی با درجات در حالت مختلف SPF وجود دارد. هرچند درباره صحت و درستی عدد SPF تردیدی نیست، اما مسأله این است که اکثر خانمها، مقادیر کافی پودر را روی پوست خود استفاده نمی کنند. لذا به میزانی که در برچسب محصول ذکر شده، محافظت کننده نیست. اگر پودر را به مقدار کم روی پوست پراکنده کنید، به هیچ عنوان از تأثیر حفاظتی ذکر شده آن محصول بهره مند نخواهید شد، باید مطمئن شوید که پودر فشرده به نحوی استفاده شده که به طور کامل و یکنواخت پوستتان را پوشانده باشد. به هر حال به نظر نمی رسد که پودرهای فشرده شیوه مطمئنی برای محافظت از پوست در برابر آفتاب باشند

ضدآفتاب مناسب پوستهای چرب

علیرغم ادعاهای مطرح شده در بروشور شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی، که مثلاً کرم ضدآفتاب خود را فاقد چربی و مناسب پوست چرب ذکر کرده اند، محصولات ضدآفتاب مناسب پوست های چرب به ندرت یافت می شود. زیرا همواره این خطر وجود دارد که ترکیبات ضدآفتاب، منافذ پوست را مسدود کرده یا ظاهری چرب و لیز به پوست بدهند. این مشکل معمولاً در استفاده از ضدآفتاب های شیمیایی بروز می کند. چراکه دی تیتانیوم دی اکساید و اکسید روی، تقریباً بی ضرر بوده و کمترین خطر تحریک کنندگی را دارند. همچنین «بدون چربی» ادعایی بی معنی است و شاید مصرف کنندگان را به سوی خرید فرآورده هایی که سبب انسداد روزنه ها می شوند، گمراه کند. تعداد زیادی از این مواد وجود دارد که شبیه چربیها به نظر نمی رسند، اما مطمئناً می توانند مشکلات را وخیم تر کنند. تقریباً اکثر مواد آرایشی حاوی ترکیباتی هستند پوست را چرب می کنند.


• مراقبت از پوست در برابر آفتاب

beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- آکنه = Acne
P acnes
باکتری پی آکنه
acne = chronic inflammatory disorder of the sebaceous gland
آکنه = عارضه التهابی و مزمن غده پیلوسباسه
acne cyst
آکنه کیستی، کیست آکنه
acne lesions
عوارض یا زخم های آکنه ای
acne scars
اسکار آکنه، فرورفتگی یا برآمدگی های ایجاد شده روی سطح پوست در اثر عدم درمان به موقع آکنه
acne vulgaris
آکنه وولگاریس
acne
آکنه، جوش، بیماری پوستی که با التهاب مزمن غدد سبابه مشخص می شود و در اثر فعالیت بیش از حد غدد سبابه و تغییرات هورمونی ایجاد می شود.
anti acne ingredients
مواد ضدآکنه
cystic or nodular acne
آکنه کیستی یا ندولار
propionibacterium acne
باکتری پروپیونی آکنه، پروپیونی باکتریوم آکنه
retin A or retinoic acid is used in acne treatments
رتین آ یا رتینوئیک اسید برای درمان آکنه استفاده می شود
some cases of acne
برخی کیس های آکنه
2- بالم = Balm
3- شیمی = Chemistry شیمی 

organic chemistry = شیمی آلی 

AROMA CHEMICALS, Molecules obtained from natural products or made by synthetic organic chemistry that have an aroma. Most of the synthetic aroma chemicals are nature identical, i.e., identical to the same molecule obtained from a natural product. = مواد شیمیایی آروماتیك یا آروماكمیكال ها مولکول‌هایی هستند كه از محصولات طبیعی به دست می‌آیند یا به صورت سنتزی ساخته می‌شوند و بو دارند. بسیاری از مواد شیمایی آروماتیك بوی شبیه مواد طبیعی دارند. به عبارت دیگر شبیه مولکول‌هایی هستند كه از طبیعت به دست می‌آیند.

organic chemistry = شیمی آلی
chemistry
شیمی
organic chemistry
شیمی آلی
شیمی آلی
4- پوشش = Coverage پوشش

good coverage = پوشش خوب 

Gray hair coverage = پوشش سفیدی موها
5- میسل = Micelle
micelles, micelle, aggregate of surfactant molecules that arrange themselves in a spherical form in aqueous solutions = میسل، مایسل، تجمع مولکول های سورفکتانت که به شکل کروی در محلول آبی
میسل، مایسل
میسل ها، مایسل ها
micelles
میسل ها، مایسل ها
6- تفرق = Scattering
7- سرین = Serine اسید آمینه سرین

serine protease = سرین پروتئاز

Potentilla, Potentilla anserine = پنجه برگ چمنزاری، پتنتیلا، گیاه پنجه ای یا پنج انگشت 
8- تونر = Toner تونر
تونرها
اکتیو آرایشی بهداشتی که فقط با افزودن آن به فرمولاسیون یک محصول آرایشی مثل یک کرم و مالیدن آن به پوست، با وارد کردن شوکهای خفیفی مثل ایجاد شرایط هایپوکسی (کمبود اکسیژن) ، آدیپوزها را برای تولید چربی بیشتر تحریک می کند. 
Alcohol-free toners can be sprayed on the face and are best suitable for dry and sensitive skin types = تونرهای بدون الکل را می توان روی صورت اسپری کرد. این تونرها برای پوست های خشک و حساس بیشترین سازگاری را دارند

Toners also known as fresheners or astringent = به تونرها فرشنر و قابض هم گفته می شود
Alcohol-free toners can be sprayed on the face and are best suitable for dry and sensitive skin types
تونرهای بدون الکل را می توان روی صورت اسپری کرد. این تونرها برای پوست های خشک و حساس بیشترین سازگاری را دارند
Some toners may contain an exfoliating ingredient to help remove dead skin cells
Toners also known as fresheners or astringent
به تونرها فرشنر و قابض هم گفته می شود
toners
تونرها
9- پودر = Powder پودر 
پودری

Powder puff = وسیله ای نرم برای پودرزنی

SILK POWDER = پودر ابریشم

loose powder = پودرهای نرم

Powder Brush = برس پودر 

Broken powder = پودر خرد شده 

eyeshadow powder = پودر سایه چشم

powder foundation = فنداسیون های پودری آرایش

light beige powder = پودر بژ رنگ سبک 

Decolorizing powder = پودر دکلره

Free flowing powder = پودري كه آزادانه جاري مي شود

White fluffy powder = پودر نرم سفيد

Micro granulated powder = پودر میکروگرانوله، پودر گرانول شده، دانه دانه شده با اندازه های ریز

powdery makeup products = مواد آرایشی پودری

pressed powder products = محصولات پودری فشرده

Add water to clay powder = آب را به پودر خاک رس اضافه کنید

ACACIA CATECHU BARK POWDER = پودر تنه درخت اقاقیا

JUGLANS REGIA SHELL POWDER = پوسته گردو

PIMENTA OFFICINALIS FRUIT POWDER = فلفل دلمه ای

CINNAMOMUM ZEYLANICUM BARK POWDER = سینا-مون
eyeshadow powder
پودر سایه چشم
loose powder
پودرهای نرم
powder
پودر
10- سرطان = Cancer
skin cancer = سرطان پوست

noncancerous = غیرسرطانی 

Breast cancer = سرطان پستان 

Cancer signal = علامت سرطان

carcinoma, cancer = سرطان

vitamin A is an antioxidant that helps to prevent skin cancer = ویتامین A آنتی اکسیدانی است که جلوی سرطان پوست را می گیرد

carcinoma, a cancer arising in the epithelial tissue of the skin or of the lining of the internal organs = كارسینوما، سرطانی كه در بافت اپیتلیال پوست یا در پوشش داخلی اندامهای بدن ایجاد می شود.
vitamin A is an antioxidant that helps to prevent skin cancer
ویتامین A آنتی اکسیدانی است که جلوی سرطان پوست را می گیرد
11- رژ لب = Lipstick رژ لب

lipsticks and lip glosses = رژ لب ها و برق لب ها 
lipsticks and lip glosses
رژ لب ها و برق لب ها
12- منافذ = Pores منافذ

fine pores = منافذ کوچک پوست

Large pores = منافذ بزرگ

small pores = منافذ ریز

shrink pores = جمع کردن منافذ
ترکیبی حاوی پروتئین های متصل به موکوپلی ساکاریدها که در بافت همبند پوست یافت می شوند.
clogged pores = منافذ مسدودشده پوست

minimise pores = کوچک کردن منافذ

conspicuous pores = منافذ مشخص پوست 

enlarged facial pores = منافذ پوست صورت بزرگ شده

physical enlargement of pores = افزایش سایز فیزیکی منافذ

decreased elasticity around pores = کاهش الاستیسیته و کشسانی پوست اطراف منافذ

pores, openings of hair follicles = منافذ پوستی، دهانه های فولیکول

Combination dry skin may have noticeable follicles, pores, down the center of face = پوست ترکیبی مایل به خشک ممکن است فولیکولها و منافذ نسبتا بزرگ و قابل توجهی در بخش مرکزی وپایینی صورت داشته باشند

Combination oily skin has a wider distribution of the larger pores down the center of the face extending to the outer cheeks = پوست های ترکیبی مایل به چرب منافذ بزرگتری در قسمت مرکز صورت دارند که می تواند تا ناحیه بیرونی گونه ها گسترده شده باشد

Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores = پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد

Pores are not visible or become smaller towards the outer edges of the face = منافذ پوست به چشم نمی آیند یادر قسمت گوشه خارجی صورت کوچک تر هستند

Pores become smaller towards the edge of the face = منافذ پوست به سمت بیرون صورت کوچکتر می شوند

Pores may be clogged from dead skin cell buildup in the hair follicle = منافذ پوست ممکن است در اثر انباشت سلول مرده در فولیکول مو مسدود شده باشد

Pores may be clogged on the nose, chin and center of the forehead = منافذ پوست در ناحیه بینی، چانه ومرکز پیشانی ممکن است مسدود شده باشد

when skin is oily facial pores look larger = در پوست چرب، منافذ پوست بزرگتر به نظر می آیند
Combination dry skin may have noticeable follicles, pores, down the center of face
پوست ترکیبی مایل به خشک ممکن است فولیکولها و منافذ نسبتا بزرگ و قابل توجهی در بخش مرکزی وپایینی صورت داشته باشند
Combination oily skin has a wider distribution of the larger pores down the center of the face extending to the outer cheeks
پوست های ترکیبی مایل به چرب منافذ بزرگتری در قسمت مرکز صورت دارند که می تواند تا ناحیه بیرونی گونه ها گسترده شده باشد
Comedones may be present or larger pores in the center of the face
Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores
پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد
Pores are not visible or become smaller towards the outer edges of the face
منافذ پوست به چشم نمی آیند یادر قسمت گوشه خارجی صورت کوچک تر هستند
Pores become smaller towards the edge of the face
منافذ پوست به سمت بیرون صورت کوچکتر می شوند
Pores may be clogged from dead skin cell buildup in the hair follicle
منافذ پوست ممکن است در اثر انباشت سلول مرده در فولیکول مو مسدود شده باشد
Pores may be clogged on the nose, chin and center of the forehead
منافذ پوست در ناحیه بینی، چانه ومرکز پیشانی ممکن است مسدود شده باشد
pores
منافذ
when skin is oily facial pores look larger
در پوست چرب، منافذ پوست بزرگتر به نظر می آیند
13- پودری = Powdery پودری

powdery makeup products = مواد آرایشی پودری
14- تومور = Tumor
Tumor, Neoplasm = نئوپلاسم، تومور، ضایعه ای که با رشد بیش از حد بافت بدن تظاهر می یابد

nodules are smaller tumors = ندول
nodules are smaller tumors
ندول
15- بروشور = Brochure بروشور
16- کومدون = Comedo کومدون های ریز

comedone = کومدون، جوش های غیر التهابی کوچک

Comedonal = کومدونی

comedones = کومدون ها
دستگاهی برای اندازه گیری ریزش پوست. از این دستگاه برای اثبات افزایش چسبندگی بهتر کورنئوسیت ها توسط سیمول اسکین اکتیو آرایشی استفاده شد.
comedogenic = کمدوژنیک، جوشگاه زایی

Microcomedo = کومدون های ریز

open comedo = کومدون باز، جوش سرسیاه

closed comedo = کومدون بسته، جوش سرسفید
Free radical scavenger
open comedone = کومدون باز

noncomedogenic = غیرکومدون زایی

closed comedone = کومدون بسته

Comedo (/ˈkɒmɪdəʊ) = جمع کومدون

comedone extractor = ابزار تخلیه کومدون

comedone extraction = تخلیه کومدون

loosening of comedones = نرم کردن کومدون ها و آماده سازی برای تخلیه

Comedonal acne vulgaris = آکنه وولگاریس کومدونی

Whitehead (open comedone) = سرسفید (کومدون باز)

Acne Comedonica (mild acne) = آکنه کومدونی (خفیف)

Black head (closed comedone) = سرسیاه (کومدون بسته)

Non-comedogenic, non-oily, non-visible inflammation = نغیر کومدون ساز، فاقد چربی، التهاب نامرئی

An extraction is a procedure in which comedones are removed from the follicle by manual manipulation = تخلیه به خارج کردن کومدون از فولیکول با روش دستی گفته می شود

An open comedone is a blackhead, a closed comedone is a whitehead = کومدون باز سرسیاه و کومدون بسته سرسفید است
An extraction is a procedure in which comedones are removed from the follicle by manual manipulation
تخلیه به خارج کردن کومدون از فولیکول با روش دستی گفته می شود
An open comedone is a blackhead, a closed comedone is a whitehead
کومدون باز سرسیاه و کومدون بسته سرسفید است
Comedones may be present or larger pores in the center of the face
comedogenic
کمدوژنیک، جوشگاه زایی
comedones
کومدون ها
loosening of comedones
نرم کردن کومدون ها و آماده سازی برای تخلیه
17- کارایی = Efficacy اثربخشی، کارآمد بودن

caffeine-like efficacy = اثر شبه کافئینی 
کارایی
efficacy
اثربخشی، کارآمد بودن
efficacy2
کارایی
18- مواجهه = Exposure مواجهه، در معرض قرار گرفتن، در تماس قرار گرفتن
محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی با خاصیت لایه بردار مثل سالیسیلیک اسید که برای رفع چروک ها یا جوش های صورت استفاده می شوند.
overexposure = مواجهه بیش از حد

sun exposure = مواجهه با آفتاب

Exposure time = زمان تماس، زمان مواجهه

Store out of sun exposure = دور از معرض آفتاب نگهداری شود

exposure to toxic chemicals = مواجهه با مواد شیمیایی

apply 15 minute before sun exposure = پانزده دقیقه قبل از مواجهه با آفتاب استفاده شود

Symptom of: eczema and rosacea,infections like scarlet fever andshingles, temperature exposure,stress = علائم بیماری هایی مثل: اگزما و روزاسه، عفونت هایی مانند مخملک و زونا، قرار گرفتن در معرض دما، استرس

Mostly caused by sun exposure and hormonal imbalances = اغلب در اثر مواجهه با خورشید یا عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود
Mostly caused by sun exposure and hormonal imbalances
اغلب در اثر مواجهه با خورشید یا عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود
Resulting in the formation of many fine lines and also by the lack of care, improper skincare products and also by sun exposure
exposure to toxic chemicals
مواجهه با مواد شیمیایی
19- لوسیون = Lotion لوسیون
لوسیون ها

lotion 2 = لوسیون

Body lotion = لوسیون بدن

lotion-like = لوسیون مانند

tanning lotion = لوسیون برنزه کننده

unscented lotion = لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود

Oil-control lotion = لوسیون کنترل چربی 

moisturizing lotion = لوسیون مرطوب کننده

Most lotions are oil-in-water emulsions = اغلب لوسیون ها امولسیون روغن در آب هستند

lotions that contain smaller amounts of emollients = لوسیون هایی که حاوی امولینت کمتری هستند

Cleansing milks are non-foaming lotions designed to cleanse dry and sensitive skin types = شیرپاک کن ها یا شیرهای کلنزر لوسیون های غیر کف زا هستند که برای تمیز کردن پوست خشک و حساس طراحی شده اند

first sunless tanning lotion was introduced in 1960 = اولین لوسیون برنزه کننده بدون آفتاب در سال 1960 معرفی شد

Or lotions that help rebalance the pH = لوسیون هایی که به متعادل کردن پ هاش کمک می کنند
Cleansing milks are non-foaming lotions designed to cleanse dry and sensitive skin types
شیرپاک کن ها یا شیرهای کلنزر لوسیون های غیر کف زا هستند که برای تمیز کردن پوست خشک و حساس طراحی شده اند
Or lotions that help rebalance the pH
لوسیون هایی که به متعادل کردن پ هاش کمک می کنند
lotion 2
لوسیون
lotions that contain smaller amounts of emollients
لوسیون هایی که حاوی امولینت کمتری هستند
lotions
لوسیون ها
unscented lotion
لوسیون بدون بو که قبل از مصرف عطر و ادکلن استفاده می شود
20- سرسفید = Whiteheads جوش های سر سفید 
whiteheads
جوش های سر سفید
21- انسداد = Blockage Or Plug انسداد در دهانه فولیکول مو
blockage or plug
انسداد در دهانه فولیکول مو
22- داروها = Medications داروها

the use of blood thinners medications = استفاده از داروهای رقیق کننده خون
medications
داروها
the use of blood thinners medications
استفاده از داروهای رقیق کننده خون
23- کف دست = Palm Of The Hand
24- تونرها = Toners تونرها
اکتیو آرایشی بهداشتی که فقط با افزودن آن به فرمولاسیون یک محصول آرایشی مثل یک کرم و مالیدن آن به پوست، با وارد کردن شوکهای خفیفی مثل ایجاد شرایط هایپوکسی (کمبود اکسیژن) ، آدیپوزها را برای تولید چربی بیشتر تحریک می کند. 
Alcohol-free toners can be sprayed on the face and are best suitable for dry and sensitive skin types = تونرهای بدون الکل را می توان روی صورت اسپری کرد. این تونرها برای پوست های خشک و حساس بیشترین سازگاری را دارند

Toners also known as fresheners or astringent = به تونرها فرشنر و قابض هم گفته می شود
Alcohol-free toners can be sprayed on the face and are best suitable for dry and sensitive skin types
تونرهای بدون الکل را می توان روی صورت اسپری کرد. این تونرها برای پوست های خشک و حساس بیشترین سازگاری را دارند
Some toners may contain an exfoliating ingredient to help remove dead skin cells
Toners also known as fresheners or astringent
به تونرها فرشنر و قابض هم گفته می شود
toners
تونرها
25- بالم لب = Lip Balm بالم لب
26- فرابنفش = Ultraviolet
Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 

ultraviolet rays of the sun = پرتوهای فرابنفش خورشید
ultraviolet or uv radiation
پرتوهای فرابنفش
ultraviolet rays of the sun
پرتوهای فرابنفش خورشید
27- دور چشم = Contour Of The Eyes اطراف چشم ها
contour of the eyes
اطراف چشم ها
28- فرابنفش = Ultraviolet
Ultraviolet ray = اشعه فرابنفش 

UV, Ultraviolet = پرتوهای فرابنفش

ultraviolet or uv radiation = پرتوهای فرابنفش 

ultraviolet rays of the sun = پرتوهای فرابنفش خورشید
ultraviolet or uv radiation
پرتوهای فرابنفش
ultraviolet rays of the sun
پرتوهای فرابنفش خورشید
29- کرم پودر = Foundation Cream
30- پوست چرب = Oily Skin پوست چرب
منیزیم در 300 واکنش بیوشیمیایی سلولی به عنوان کوفاکتور آنزیمی نقش دارد.
combination oily skin = پوست ترکیبی مایل به چرب

oily skin, greasy skin = پوست چرب

moisturisers for oily skin = مرطوب کننده های پوست چرب

Combination oily skin has a wider distribution of the larger pores down the center of the face extending to the outer cheeks = پوست های ترکیبی مایل به چرب منافذ بزرگتری در قسمت مرکز صورت دارند که می تواند تا ناحیه بیرونی گونه ها گسترده شده باشد

Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores = پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد
Combination oily skin has a wider distribution of the larger pores down the center of the face extending to the outer cheeks
پوست های ترکیبی مایل به چرب منافذ بزرگتری در قسمت مرکز صورت دارند که می تواند تا ناحیه بیرونی گونه ها گسترده شده باشد
Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores
پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد
Some contain a higher alcohol content for oily skin types usually applied with a cotton pad
combination oily skin
پوست ترکیبی مایل به چرب
moisturisers for oily skin
مرطوب کننده های پوست چرب
oily skin
پوست چرب

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید