شایعات عطر  

شایعات عطر

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی
پژوهشگر و مدرس مراقبت از پوست
WhatsApp: 09101971690
لطفا از تماس تلفنی با این شماره خودداری فرمایید. این شماره فقط جهت پیام متنی با واتسپ می باشد.
چکیده: مراقب عطر قاتل باشید! عطر برای زنان است. عطر مردانه نداریم! هرچه اسانس عطر بیشتر باشد ماندگاری آن بیشتر است! عطرهایی وجود دارد که باعث تحریک میل جنسی می شود! هرچه عطر گرانتر باشد، رایحه بهتری دارد!

شایعه: مراقب عطر قاتل باشید!

چندی پیش شایعه ای با عنوان عطر قاتل در شبکه های اجتماعی منتشر شد. در آن خبر، از قول بیمارستانی به نام Glen Eagles گفته شده بود که هفت خانم با بوییدن عطری به نام Relax دچار مرگ شده بودند. این عطرها به صورت نمونه های مجانی، با پست برایشان ارسال شده بود و گفته شده بود که یک اقدام تروریستی است.

با ریشه یابی های این موضوع در سایت های اینترنتی خارجی متوجه شدم که این شایعه قبلا یک بار در سال 2001 و بعدا در سال 2010 در آمریکا پخش شده. بعد از اینکه داعش آمد، این شایعه در ایران داغ شد. خبرگزاری ایلنا در تاریخ 11 مهر 96 از قول دکتر مصطفی اسماعیلی رئیس اداره آرایشی بهداشتی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که عطر قاتل چیست و برای مقابله با آن چه کار باید کرد نوشت: چنین عطری وارد ایران نشده است و در صورت مشاهده از سطح عرضه جمع آوری خواهد شد. همچنین نکات پیشگیرانه ای مطرح شد. مثلا اینکه از زائران کربلا خواستند که هر عطری را بو نکنند. با توجه به اینکه عطر، کالای ضروری نیست، از خرید عطر در کربلا اجتناب ورزند و همچنین در صورت استنشاق عطرهای مشکل دار، صورت خود (به‌ ویژه بینی و چشم‌ ها را) با آب، به طور مرتب شستشو دهند.
شایعه: عطر برای زنان است. عطر مردانه نداریم!
خیلی ها معتقدند که عطر برای خانم ها است و ادکلن برای آقایان. اما چه در زبان انگلیسی و چه در زبان فارسی واژه هایی مثل ادوتوالت، ادوکلن و ادوپرفیوم به غلظت اسانس عطر بستگی دارد. اگر چه معمولا عطرهای زنانه ادوپرفیوم است و عطرهای مردانه ادوتوالت، اما این موضوع عمومیت ندارد. در بسیاری از برندهای عطریات، هم ادوپرفیوم مردانه وجود دارد و هم ادوتوالت زنانه.

شایعه: هرچه اسانس عطر بیشتر باشد ماندگاری آن بیشتر است!

این موضوع می تواند تا حدی درست باشد اما الزاما صحیح نیست. حقیقت آن است که ماندگاری عطر بسته به ترکیبات چربی دوست به کار رفته در فرمولاسیون عطر دارد. از آنجا که اسانسها معمولا چربی دوست هستند یعنی قابل حل در روغن هستند، با افزایش درصد اسانس می توان ماندگاری عطر را افزایش داد. اما برای تولید کننده عطر روشهای ارزان تری نیز وجود دارد که شامل اضافه کردن ترکیبات روغنی به فرمول عطر است.
شایعه: عطرهایی وجود دارد که باعث تحریک میل جنسی می شود!
همیشه در دانستنی های علمی خوانده ایم که حیوانات برای نشان دادن آمادگی خود برای جفت گیری و برقراری ارتباط با جنس مخالف ترکیباتی از خودشان ترشح می کنند تا جنس مخالف را جذب کنند. اما آیا این موضوع در انسان نیز می تواند صحت داشته باشد؟ در مورد این موضوع در فصل جداگانه ای در فصول آینده صحبت می کنیم.

شایعه: هرچه عطر گرانتر باشد، رایحه بهتری دارد!

لزوما اینطور نیست. خیلی وقتها بالا بودن قیمت عطر به علت پول بسته بندی آن است. عطرهایی وجود دارد که شیشه هایشان با جواهرات تزئین می شود. یا از نوع خاصی از کریستال ساخته شده اند. از طرفی، خیلی وقتها شما برای خرید یک عطر گران قیمت باید پول برند را بدهید. درست مثل خرید لباس های برند دار. نکته بعدی آن که ممکن است عطری که گران خریده اید اصلا مناسب شخصیت و نوع پوست شما نباشد. بنابراین برای انتخاب درست عطر به بالا بودن قیمت عطر زیاد اهمیت ندهید.
• شایعات عطر

5DVD2
برای دریافت سرفصل ها و اطلاعات بیشتر، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال فرمایید.

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- عطر = Perfume
copycat perfume = عطرهای تقلیدی که محصول نظیرسازی عطرهای معروف هستند اما با همان بسته بندی و نام عرضه نمی شوند. بلکه با هدف کیفیت بهتر و قیمت پایین تر تولید می شوند. 

perfume and parfum = پرفیوم و پارفوم، شکل های مختلف عطر، از نظر لغوی، پارفوم معادل فرانسوی پرفیوم است

unscented or the same scent as your perfume = بدون بو یا از رایحه ای هم خانواده با عطر شما 

Natural perfumes = عطرهای طبیعی

Neroli perfume = عطرهای نرولی

perfumer’s palette = پالت عطرساز

masculine perfumes = عطر مردانه 

Eau de perfume = ادوپرفیوم
عطرساز
عطر


تلفظ perfume and parfum ↓


تلفظ perfume ↓


تلفظ perfumer ↓


تلفظ unscented or the same scent as your perfume ↓
2- وزارت بهداشت = Ministry Of Health وزارت بهداشت
3- مشک = Musk
4- اقدام = Measure
colorimetric measurement = اندازه گیری های رنگ سنجی
اقدام
5- گلی = Floral
hyrdosol, Herbal distillates, floral waters, hydrosols, hydrolates, herbal waters, and essential waters, are aqueous products of distillation. = هیدروسل، مقطره گیاهی، گلاب، هیدرولات ها، آب اسانسی، محصول آبی تقطیر
پلی هولوزیدها مشابه هیالورونیک اسید تا چندین برابر حجم خود آب جذب می کنند. فلورال، بر پایه رایحه گل ها
6- ماندگار = Long Lasting ماندگار
7- سازمان غذا و دارو = Food And Drug Administration اداره دارو و غذا 
8- ماندگاری = Lastingness ماندگاری
9- ادوتوالت = Eau De Toillette ادوتوالت
10- پخش شده = Dispersed
pre dispersed = از پیش پراکنده شده
پخش شده 
11- ادکلن = Cologne
eau de cologne = ادو کلن
ادکلن
کلن 


تلفظ cologne ↓


تلفظ colognes ↓
12- ادوکلن = Eau De Cologn ادو کلن
ادوکلن
13- ادوپرفیوم = Eau De Perfume ادوپرفیوم

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید