شایعات عطر  

شایعات عطر

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی مدرس مراقبت از پوست
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ به شماره 09017562749 بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید.

شماره های درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
چکیده: مراقب عطر قاتل باشید! عطر برای زنان است. عطر مردانه نداریم! هرچه اسانس عطر بیشتر باشد ماندگاری آن بیشتر است! عطرهایی وجود دارد که باعث تحریک میل جنسی می شود! هرچه عطر گرانتر باشد، رایحه بهتری دارد!

شایعه: مراقب عطر قاتل باشید!

چندی پیش شایعه ای با عنوان عطر قاتل در شبکه های اجتماعی منتشر شد. در آن خبر، از قول بیمارستانی به نام Glen Eagles گفته شده بود که هفت خانم با بوییدن عطری به نام Relax دچار مرگ شده بودند. این عطرها به صورت نمونه های مجانی، با پست برایشان ارسال شده بود و گفته شده بود که یک اقدام تروریستی است.

با ریشه یابی های این موضوع در سایت های اینترنتی خارجی متوجه شدم که این شایعه قبلا یک بار در سال 2001 و بعدا در سال 2010 در آمریکا پخش شده. بعد از اینکه داعش آمد، این شایعه در ایران داغ شد. خبرگزاری ایلنا در تاریخ 11 مهر 96 از قول دکتر مصطفی اسماعیلی رئیس اداره آرایشی بهداشتی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که عطر قاتل چیست و برای مقابله با آن چه کار باید کرد نوشت: چنین عطری وارد ایران نشده است و در صورت مشاهده از سطح عرضه جمع آوری خواهد شد. همچنین نکات پیشگیرانه ای مطرح شد. مثلا اینکه از زائران کربلا خواستند که هر عطری را بو نکنند. با توجه به اینکه عطر، کالای ضروری نیست، از خرید عطر در کربلا اجتناب ورزند و همچنین در صورت استنشاق عطرهای مشکل دار، صورت خود (به‌ ویژه بینی و چشم‌ ها را) با آب، به طور مرتب شستشو دهند.
شایعه: عطر برای زنان است. عطر مردانه نداریم!
خیلی ها معتقدند که عطر برای خانم ها است و ادکلن برای آقایان. اما چه در زبان انگلیسی و چه در زبان فارسی واژه هایی مثل ادوتوالت، ادوکلن و ادوپرفیوم به غلظت اسانس عطر بستگی دارد. اگر چه معمولا عطرهای زنانه ادوپرفیوم است و عطرهای مردانه ادوتوالت، اما این موضوع عمومیت ندارد. در بسیاری از برندهای عطریات، هم ادوپرفیوم مردانه وجود دارد و هم ادوتوالت زنانه.

شایعه: هرچه اسانس عطر بیشتر باشد ماندگاری آن بیشتر است!

این موضوع می تواند تا حدی درست باشد اما الزاما صحیح نیست. حقیقت آن است که ماندگاری عطر بسته به ترکیبات چربی دوست به کار رفته در فرمولاسیون عطر دارد. از آنجا که اسانسها معمولا چربی دوست هستند یعنی قابل حل در روغن هستند، با افزایش درصد اسانس می توان ماندگاری عطر را افزایش داد. اما برای تولید کننده عطر روشهای ارزان تری نیز وجود دارد که شامل اضافه کردن ترکیبات روغنی به فرمول عطر است.
شایعه: عطرهایی وجود دارد که باعث تحریک میل جنسی می شود!
همیشه در دانستنی های علمی خوانده ایم که حیوانات برای نشان دادن آمادگی خود برای جفت گیری و برقراری ارتباط با جنس مخالف ترکیباتی از خودشان ترشح می کنند تا جنس مخالف را جذب کنند. اما آیا این موضوع در انسان نیز می تواند صحت داشته باشد؟ در مورد این موضوع در فصل جداگانه ای در فصول آینده صحبت می کنیم.

شایعه: هرچه عطر گرانتر باشد، رایحه بهتری دارد!

لزوما اینطور نیست. خیلی وقتها بالا بودن قیمت عطر به علت پول بسته بندی آن است. عطرهایی وجود دارد که شیشه هایشان با جواهرات تزئین می شود. یا از نوع خاصی از کریستال ساخته شده اند. از طرفی، خیلی وقتها شما برای خرید یک عطر گران قیمت باید پول برند را بدهید. درست مثل خرید لباس های برند دار. نکته بعدی آن که ممکن است عطری که گران خریده اید اصلا مناسب شخصیت و نوع پوست شما نباشد. بنابراین برای انتخاب درست عطر به بالا بودن قیمت عطر زیاد اهمیت ندهید.
• شایعات عطر

beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- ادکلن = Cologne ادکلن
کلن 
ماده‌ای که توانایی آسیب رسانی به ژنوم یا اختلال در فرایندهای متابولیکی سلول را دارد.
eau de cologne = ادو کلن

FACTICE, Oversize perfume or cologne bottles filled with a tinted liquid for display purposes. = بطری عطری كه در اندازه بزرگ ساخته شده و معمولاً با مایعی رنگی پر می شود تا فقط در معرض نمایش قرار داده شود. ماكت های بزرگ عطر ك در ویترین ها می چینند.

EAU DE COLOGNE, Contains the lowest concentration of 2-4% base. It’s light, refreshing and can be applied often. = ادوكلن دارای كمترین غلظت یعنی 2 تا 4 درصد اسانس پایه است. ادوكلن ها ملایم و طراوت بخش هستند و می توانند به دفعات استفاده شوند.

COLOGNE (MEN'S), Unlike women’s colognes, it is similar to the concentration of eau de toilette and in some instances perfume. = بر خلاف كلون های زنانه، كلون های مردانه غلظتی شبیه اُدو توالت دارند.

CITRUS, Odors from citrus fruits such as orange, lemon, lime, mandarin and bergamot which give fresh, fruity top notes used especially in eau fraiche, classical and men’s colognes. = سیتروس: بوهایی كه از میوه های مركبات مثل پرتقال، لیمو، لیموترش، ماندارین و برگاموت بدست می آید و رایحه فوقانی تازه و میوه ای دارد. در ادكلن های كلاسیك مردانه استفاده می شود.

NEROLI OIL, Neroli essential oil is extracted from the fragrant blossoms of the bitter orange tree and has a beautiful aroma that appeals to men and women alike. In common with rose and jasmine, neroli oil is almost a complete fragrance in itself and forms the heart of one of the worlds most enduring perfumes, ‘Eau de Cologne’. = روغن نرولی: روغنی كه از شكوفه معطر پرتقال تلخ به دست می آید.
cologne
ادکلن
colognes
کلن
2- اقدام = Measure اقدام

colorimetric measurement = اندازه گیری های رنگ سنجی

Radioimmunoassay (RIA), a very sensitive in vitro assay technique used to measure concentrations of antigens (for example, hormone levels in blood) by use of antibodies. = آزمون رادیوایمیونو اَسِی، یك آزمون اینویتروی بسیار حساس برای اندازه گیری آنتی ژنها (مثلا سطح هورمونهای خون
3- ادوکلن = Eau De Cologn ادوکلن
ادو کلن

EAU DE COLOGNE, Contains the lowest concentration of 2-4% base. It’s light, refreshing and can be applied often. = ادوكلن دارای كمترین غلظت یعنی 2 تا 4 درصد اسانس پایه است. ادوكلن ها ملایم و طراوت بخش هستند و می توانند به دفعات استفاده شوند.

NEROLI OIL, Neroli essential oil is extracted from the fragrant blossoms of the bitter orange tree and has a beautiful aroma that appeals to men and women alike. In common with rose and jasmine, neroli oil is almost a complete fragrance in itself and forms the heart of one of the worlds most enduring perfumes, ‘Eau de Cologne’. = روغن نرولی: روغنی كه از شكوفه معطر پرتقال تلخ به دست می آید.
4- پخش شده = Dispersed پخش شده 

pre dispersed = از پیش پراکنده شده
5- ماندگار = Long Lasting ماندگار
6- ادوتوالت = Eau De Toillette ادوتوالت
7- ماندگاری = Lastingness ماندگاری
8- ادوپرفیوم = Eau De Perfume ادوپرفیوم
پوست دائما در حال از دست دادن آب به صورت بخار به محیط اطراف می باشد که به این پدیده، تبخیر نامحسوس آب از اپیدرم اطلاق می شود (شُکری، ص 19) امولینت ها با کاهش تبخیر نامحسوس آب از سطح پوست، سبب باقی ماندن آب در لایه شاخی و افزایش محتوای آب آن می شوند (شکری ، ص 42). محدود نمودن تبخیر نامحسوس پوست یکی از پنج عملکرد ماتریکس بین سلولی می باشد (سعیدی، ص 85). افزایش میزان تبخیر نامحسوس پوست اگر تاحدی باشد که محتوای آب لایه شاخی به کمتر از 10 درصد برسد، عوارض خشکی پوست بروز می کند (سعیدی، ص 86).
9- وزارت بهداشت = Ministry Of Health وزارت بهداشت
10- سازمان غذا و دارو = Food And Drug Administration اداره دارو و غذا 

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید