مقالات

۵۲ - الاستاز مقاله احسان حسنانی در مورد الاستاز را در این بخش مطالعه کنید.
۵۳ - تریپسین مقاله احسان حسنانی در مورد تریپسین را در این بخش مطالعه کنید.
۵۴ - آدیپوسایت  آدیپوسایت ها، سلول های چربی هستند که در عمقی ترین بخش پوست یعنی هیپودرم قرار گرفته اند.
۵۵ - سلول های بنیادی کاربرد سلولهای بنیادی را خیلی جاها می شنویم. خیلی جاها فقط تبلیغ است و بسیاری از محققان تحقیقات واقعی کرده اند. برخی از افراد عوام فریبی می کنند و با به کارگیری واژه های دهان پرکنی مثل سلولهای بنیادی عوام فریبی می کنند.
۵۶ - ناخن ناخن صفحه ای از جنس کراتین سخت است که علاوه بر نقش حفاظتی، نقش کمکی نیز در حساسیت لمس دارد. رشد ناخن بین ۱/۸ تا ۴/۵ میلی متر در ماه گزارش شده است. بنابراین، حدود هر ۶ ماه تمام سطح ناخن تجدید می گردد.
۵۷ - اپیدرم پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده که لایه فوقانی آن اپیدرم یا روپوست نام دارد.
۵۸ - لایه شاخی فوقانی ترین لایه اپیدرم لایه شاخی نام دارد. سلولهای لایه شاخی اپیدرم را کورنئوسیت می نامند.
۵۹ - لایه خاردار لایه خاردار اپیدرم، ضخیم ترین بخش زنده اپیدرم بوده و از ۳ تا ۱۰ ردیف سلول چندوجهی تشکیل شده است.
۶۰ - کراتینوسیت کراتینوسیت ها بخش عمده سلولهای لایه اپیدرم را تشکیل می دهند و درگیر برنامه تمایز سلولی هستند
۶۱ - ملانوسیت ملانوسیت سلولهایی هستند که مسئولیت ساخت رنگدانه های ملانین را در پوست و مو به عهده دارند.
۶۲ - ملانین ملانین رنگدانه اصلی پوست و مو است که در سلولهای ملانوسیت ساخته می شود.
۶۳ - سبوم ترکیباتی که توسط غدد سباسه یا غدد مولد چربی به سطح پوست رانده می شوند در اصطلاح سبوم خوانده می شود. برخی از چربی های سبوم در سلول های غدد سباسه ساخته می شوند و بخشی دیگر از جریان گردش عمومی خون دریافت می شوند. چربی های واقع در سطح پوست مخلوطی از سبوم و چربی هایی هستند که منشأ اپیدرمیک دارند.
۶۴ - لایه دانه دار لایه دانه دار اپیدرم از یک تا چهار ردیف، سلول تشکیل شده که هنوز زنده اند و فعالیت های متابولیکی دارند.
۶۵ - سایتوکین سایتوکین ها پروتوئین هایی هستند که علایم را به صورت موضعی بین سلولها منتقل می کنند.
۶۶ - مست سل مست سل ها تنظیم کننده های اصلی master regulators سیستم ایمنی بدن هستند.
۶۷ - لایه بازال لایه زایا یا لایه بازال زیرین ترین لایه پوست است که برنامه تمایز سلولی از آنجا شروع می شود
۶۸ - لایه شفاف لایه روشن یا شفاف اپیدرم، جایی است که سلول های آن کراتینه و هسته های سلول، متلاشی شده اند.
۶۹ - لانگرهانس سلولهای لانگرهانس سربازان خط مقدم سیستم ایمنی پوست هستند.
۷۰ - پیاز مو پیاز مو بخش پیازی شکل ریشه مو است. بخش میانی پیاز مو به سمت داخل فرو رفته و برآمدگی های درم را احاطه می کند.
۷۱ - فولیکول مو در داخل کیسه های لوله مانندی به نام فولیکول تشکیل شده و از پوست سر بیرون می آورد.
۷۲ - کوتیکول بیرونی ترین لایه ساقه مو کوتیکول است. حدود 10 درصد از وزن مو را کوتیکول تشکیل می دهد. 
۷۳ - درمال پاپیلا درمال پاپیلا فولیکول را از اپیدرم بسط داده و عمل ساخت تارهای مو را انجام می دهد.
۷۴ - کلاژن حدود ۷۷% از وزن خشک بدون چربی درم، از کلاژن تشکیل یافته است. 
۷۵ - درم پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده که لایه میانی آن درم یا میانپوست نام دارد.
۷۶ - ماتریس ماتریس برون سلولی یا ماده زمینه ای درم، بافتی است که سلولها را به هم پیوند می دهد.
۷۷ - DEJ فصل مشترک درم و اپیدرم از پروتئینهای ساختاری مهمی تشکیل شده که در حفظ یکپارچگی پوست اهمیت دارند
۷۸ - غدد آپوکرینی ترشحات غدد آپوکرینی به داخل فولیکول مو می ریزد. این غدد تنها در نواحی خاصی از بدن انسان وجود دارند. 
۷۹ - غدد اکرینی غدد آکرینی مستقیما به سطح پوست راه دارند. عرق ترشح شده از این غدد بی بو هستند و برای تنظیم دمای بدن ترشح می شوند. 2.5 میلیکون غده آکرینی در تمام سطح پوست وجود دارد که بیشتر آن ها کف دست و پا، زیربغل و پیشانی قرار گرفته اند.
۸۰ - فیبروبلاست فیبروبلاست سلولهای اصلی بخش میانی پوست است که کلاژن و ماتریس برون سلولی را تولید می کند.
۸۱ - عصب های پوست دوستان عزیز سلام احسان حسنانی هستم و از سری آموزش های مربوط به سطح پیشرفته امروز می خواهم در مورد سلول های عصبی و حس لامسه صحبت کنم
۸۲ - اثر استرس در داخل فولیکول مو سه دسته سلول وجود دارد. سلولهای کراتینوسیت که مسئول کراتین سازی یا موزایی هستند. سلولهای ملانوسیت که مسئول ملانین سازی و مشکی بودن مو هستند و سلولهای فیبروبلاست که درمال پاپیلا را تشکیل میدهند. در اثر استرس، رادیکال های آزاد تولید می شود. رادیکال های آزاد برای تامین الکترون مورد نیاز خود به سلولهای کراتینوسیت حمله می کند و آنها را ازکار می اندازد. به این ترتیب موزایی متوقف می شود. همچنین به سلولهای ملانوسیت حمله می کنند و از غشا و هسته آن سلول الکترون می دزدند و سلول را از کار می اندازند. به این ترتیب سلولهای ملانین ساز از بین رفته و مو سفید می شود. همچنین با پروکسی کردن لیپیدهای غشاء سلولهای فیبروبلاست و ازکار انداختن آنها موجب کوچک شدن درمال پاپیلا و سست شدن استحکام مو به پوست سر می شود. همچنین با اثرگذاری روی سلولهای فیبروسیت پوست سایر نواحی بدن، کلاژن سازی و الاستین سازی را متوقف نموده و موجب پیرشدن پوست می شوند.
۸۳ - پوست حساس چیست؟ در پوستی که حساس نیست لایه سدی پوست یکپارچه است. سلولها منظم کنار هم قرار گرفته اند و از نفوذ عوامل بیگانه به خوبی محافظت می کنند. اما در پوست حساس شکاف ایجاد شده است. مثل دیواری که ترک برداشته و سرما از آن عبور می کند. پوست حساس هم شکافهایی دارد که عوامل آسیب رسان از آن عبور می کنند و به پوست می رسند. از آنجا که مواد آسیب رسان خودشان را به لایه بازال می رسانند و پایانه های عصبی را تحریک می کنند احساس سوزش ایجاد می شود. احساس سوزش توسط سلولهای مرکل و همچنین رشته های عصبی ازاد که به داخل اپیدرم راه دارد احساس می شود. قرمزی پوست به این علت ایجاد می شود که سلولهای کراتینوسیت با دریافت پیام وجود عوامل آلرژی زا شروع به تولید موادی به نام مواد واسطه التهابی می کنند. به این مواد مدیاتورهای التهابی نیز گفته می شود.
۸۴ - پوشش اسیدی پوشش اسیدی پوست، مسئول حفاظت از پوست در برابر آلودگی ها، سموم و باکتری ها است.
۸۵ - کورنئومتری کورنئومتری، روش اندازه گیری رطوبت پوست است. ظرفیت خازنی پوست یا کورنئو یکی از فاکتورهاییست که برای تعیین میزان آب پوشیده شدن اپیدرم و کمیت دادن به اثر محصولات آرایشی مرطوب کننده استفاده می شود. کورنئومتری یا اندازه گیری ظرفیت خازنی پوست توسط دستگاه کورنئومتر انجام می شود. کورنئومتر با کورنومتر فرق می کند!
۸۶ - فیبرونکتین مقاله احسان حسنانی در مورد فیبرونکتین را در این بخش مطالعه کنید.
۸۷ - کراتین 95 درصد ساختمان مو را پروتئینی به نام کراتین تشکیل می دهد. کراتین از زنجیرهای بلند آمینواسید تشکیل شده. رشته های کراتین با دو نوع پیوند به نام های هیدروژنی و گوگردی با یکدیگر متصل هستند.
۸۸ - پپتیدهای ماتریکین ماتریکین به پپتیدهایی گفته می شود که در اثر تجزیه مولکول های ماتریس برون سلولی آزاد می شوند. پپتیدهای ماتریکین به پپتیدهایی گفته می شود که مشابه با ماتریکین ها دارند. به عبارت دیگر دارای توالی خاصی از اسیدهای آمینه مشابه پپتیدهای جدا شده از کلاژن های تخریب شده پوست است. پالمیتوئیل اولیگو پپتید، یکی از پپتیدهای ماتریکین است که با فریب سلول های فیبروبلاست آن ها را به کلاژن سازی می گمارد.
۸۹ - ملانوتروپین ملانوتروپین، هورمون ملانین سازی و به عبارت دیگر هورمون تحریک کننده ملانوسیت است. این ماده طبیعی در برنزه شدن پوست نقش دارد. ملانوتروپین یک پپتید 13 تائی است که 7 پپتید 4 تا 10 مسئول فعالیت ملانوتروپ و 3 پپتید 11 تا 13 مسئول اثر ضد التهابی می باشند. آگونیست ها و آنتاگونیست های هورمون ملانوتروپین در این بخش توضیح داده شده است.
۹۰ - سیرتوئین مقاله احسان حسنانی در مورد سیرتوئین را در این بخش مطالعه کنید.
۹۱ - لامینین لامینین گروهی از گلایکوپروتئین های بزرگ است که 50 عضو دارد.
۹۲ - لایه هیدرولیپیدی روی لایه شاخی پوست یک روکش امولسیونی وجود دارد که فاز روغنی آن را سبوم و فاز آبی آن را عرق تشکیل می دهد. این روکش امولسیونی لایه هیدرولیپیدی نام دارد که مانند سدی از تبخیر اب و اتلاف رطوبت پوستی جلوگیری می کند.
۹۳ - پوست دوم عبارت پوست دوم به امولسیون های لاملار گفته می شود که به تقلید از ساختار لیپیدی لایه شاخی روی پوست لایه ای تشکیل داده که از اتلاف رطوبت می کاهد.
۹۴ - اسیدیته پوست روی پوست یک پوشش نازک اسیدی وجود دارد که حاوی اسیدهای چرب ترشح شده از غدد سبابه است که با اسید لاکتیک و اسید آمینه های عرق آمیخته می باشد. pH پوست انسان سالم نسبتاً اسیدی است. این خاصیت اسیدی به ممانعت از رشد باکتری ها کمک می کند.
۹۵ - عصب های پوست اندام های حسگر عصبی پوست را بشناسیم. سلولهای مرکل، رشته های آزاد عصبی، حسگر پاسینی، رافینی و مایسنر چه فرقی دارند
۹۶ - ساختار پوست پوست، تمام قسمت های بدن را پوشانده و از آن محافظت می کند. مو و ناخن از ضمائم پوست هستند. 
۹۷ - ناراحتی ها و بیماری های پوست تنها 25 درصد افرادی که مشکل پوستی دارند به پزشک مراجعه می کنند. بنابراین بیشتر افرادی که بیماری پوستی دارند، ناشناخته هستند و آمار دقیقی از شیوع بیماری های پوستی وجود ندارد. آکنه، درماتیت، شوره، لکه های تیره، خشکی پوست، اگزما، اریتما، عفونت، تحریک، پسوریازیس، رزاسه، سرطان پوست از رایجترین بیماری های پوست است که با استفاده از منابع معتبر در این وب سایت معرفی شده است.
۹۸ - پوست، اندام تنظیم حرارت بدن افزایش جریان خون در پوست و همچنین تعریق و تبخیر رطوبت پوستی، مکانیزم های اصلی تنظیم حرارت بدن توسط پوست هستند.
۹۹ - پوست در دوره یائسگی اکثر خانم ها در هنگام یائسگی دچار خشکی و خارش پوست می شوند. استفاده از کرم های مرطوب کننده و دوری از مواد آلرژی زا بهترین راهکارهای مقابله با این موضوع است. در این مقاله راهکارهای دیگر توضیح داده می شوند.
۱۰۰ - تغذیه پوست منبع اصلی تغذیه پوست انسان، خونرسانی می باشد. بنابراین مواد غذایی مثل چربی، کربوهیدرات و پروتئین از طریق خون به سلول ها وارد می شوند.
۱۰۱ - پوست حساس پوست حساس پوستیست که نسبت به عوامل حساسیت زا یا آلرژنها، حساسیت بیش از حد متعارف از خود نشان می دهد. عوامل محیطی، موضعی و درونی می توانند حساسیت زا باشند.
۱۰۲ - انواع پوست پوست به چهار دسته نرمال، خشک، چرب و ترکیبی تقسیم بندی می شود. با وجود آنکه روش هایی برای تعیین نوع پوست وجود دارند، اما در واقع تعیین نوع پوست، کار بسیار دشواریست. یکی از روش های تعیین نوع پوست، استفاده از ابزاری به نام ذره بین مجهز به لامپ است که در مطب پزشکان متخصص پوست و در سالن های زیبایی یافت می شود.
۱۰۳ - عرق کردن یکی از مکانیزم های تنظیم دمای بدن، تعریق و تبخیر عرق تولید شده توسط غدد عرق از روی سطح می باشد. دو نوع عرق در پوست ترشح می شود. نوع رقیق توسط غدد آکرینی و نوع غلیظ توسط غدد آپوکرینی. یک انسان با فعالیت زیاد می تواند در یک شبانه روز حتی تا 12 لیتر عرق کند.
۱۰۴ - درماتولوژی چیست؟ درماتولوژی چیست؟ درماتولوژی چیست و درماتولوژیست کیست؟ این مقاله توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۱۰۵ - تمایز سلولی سلول های اپیدرم همگی در لایه پایه ای یا بازال شکل می گیرند. این سلول ها به مرور تغییر شکل داده و به لایه رویی تبدیل می شوند و به سمت بالا حرکت می کنند. این عمل تمایز سلولی نام دارد. تمایز سلول های اپیدرم 28 روز طول می کشد.
۱۰۶ - کلاهک گهواره ای پوسته های سفید و قهوه ای روی سر نوزاد که در اثر تولید بیش از حد چربی توسط پوست ایجاد می شود را کلاهک گهواره ای یا کردل کپ می گویند که مهمترین علامت مشخصه آن بروز پوسته های در حال افتادن روی پوست سر است. این عارضه معمولاً به خودی خود ظرف چند ماه رفع می شود. شامپوهای ملایم موجب شل شدن و افتادن این پوسته ها می شوند. اگرچه گاهی از شامپوهای درمانی حاوی ترکیباتی مثل کلیمبازول و اسید سالیسیلیک برای این منظور استفاده می شود.
۱۰۷ - دی هیدروتستوسترون دی هیدروتستوسترون از مشتقات تستوسترون است که با کاتالیزگری 5 آلفا ردوکتاز نوع 2 ایجاد می شود. این هورمون فاز آناژن چرخه رشد مو را کوتاه نموده و اندازه فولیکول ها را کاهش می دهد. موها به ترتیب نازک و کوتاه می شوند و در نهایت ریزش مو اتفاق می افتد.
۱۰۸ - الاستین دومین پروتئین مهم لایه میانی پوست بعد از کلاژن پروتئینی به نام الاستین است که 4 درصد وزن خشک درم را تشکیل می دهد. الاستین می تواند تا 2 برابر کش بیاید.

کلیات پوست

۱۰۹ - اصطلاحات شیمی آرایشی بهداشتی اگر شیمی دان هستید یا به مباحث شیمی آرایشی بهداشتی علاقه دارید این دیکشنری را نصب کنید.
۱۱۰ - بیولوژی آرایشی بهداشتی اگر بیولوژیست هستید یا به مباحث بیولوژی آرایشی بهداشتی علاقه دارید این دیکشنری را نصب کنید.
۱۱۱ - میکروبیولوژی آرایشی بهداشتی میکروبیولوژی از علوم پرکاربرد در حوزه آرایشی بهداشتی است.
۱۱۲ - دی هیدروکسی متیل کرومون دی هیدروکسی متیل کرومون یک ماده شیمیایی است که تأثیر رتینول را زیاد می کند و نیاز به استفاده از رتینول در محصولات آرایشی بهداشتی را با حفظ اثربخشی کاهش می دهد،.
۱۱۳ - لایه بردار، اکسفولیانت اسیدهای آلفاهیدروکسی و بتاهیدروکسی تغییراتی در لایه شاخی و لایه دانه دار اپیدرم ایجاد می کنند که باعث کاهش چسبندگی کورنئوسیت ها در نتیجه افزایش سرعت ریزش پوست می شود.
۱۱۴ - گلوکونات مس گلوکونات مس برای مهار آنزیم های ماتریس متالو پروتئیناز و همچنین افزایش توان کلاژن سازی فیبروبلاست ها به محصولات آرایشی بهداشتی افزوده می شود.
۱۱۵ - اسیدهای هیدروکسی آسیدهای آلفا و بتاهیدروکسی به شکل گسترده ای برای درمان مشکلات مختلف پوستی از جمله کاهش چروک ها در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارند.
۱۱۶ - اسیدهای آلفا هیدروکسی اسیدهای آلفا هیدروکسی دسته ای از اسیدهای کربوکسیلیک هستند که روی اتم کربن آلفای آنها، یک گروه هیدروکسیل نشسته است. کربن آلفا به اتم کربن مجاور با گروه کربوکسیل گفته می شود.
۱۱۷ - آلوئه را گیاه آلوئه را یا به انگلیسی Aloe vera با نام علمی Aloe vera یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۱۸ - تاج خروس ارغوانی گیاه تاج خروس ارغوانی یا به انگلیسی Amaranth با نام علمی Amaranthus hypochondriacus یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۱۹ - آووکادو گیاه آووکادو یا به انگلیسی Avocadu با نام علمی Persea americana یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۲۰ - بائوباب گیاه بائوباب یا به انگلیسی Baobab با نام علمی Adansonia digitata یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۲۱ - امولسیفایر امولسیفایرها یا امولسیون سازها ترکیبات دارای بخش قطبی و غیرقطبی هستند که برای اتصال فاز آبی به فاز روغنی و تشکیل امولسیون در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند.
۱۲۲ - کراس پلیمرهای آکریلات برای اصلاح ویژگی های رئولوژیکی فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی از کراس پلیمرهای آکریلات استفاده می شود.
۱۲۳ - موم زنبور عسل قوام دهنده، پایدارسازی امولسیون های آرایشی، افزایش ظرفیت نگهداری آب
beeswax

۱۲۴ - بلیدز ماده روشن کننده برگرفته از گل مروارید
Bellis Perennis (Daisy) Flower Extract

۱۲۵ - کروماکر ترکیب تجاری حاوی دو عصاره گیاهی کاهش دهنده ملانین و افزایش دهنده کلاژن
Butylene Glycol (and) Sigesbeckia Orientalis Extract (and) Rabdosia Rubescens Extract

۱۲۶ - لومینسکین ترکیب تجاری حاوی دی استیل بولدین (مهارکننده آنزیم تیروزیناز، روشن کننده پوست) در تری گلیسیریدهای 8 و 10 کربنه (کاپریک و کاپریلیک)
Caprylic/Capric Triglyceride (and) Diacetyl Boldine

۱۲۷ - کریسنتلیس کریسنتلسیس، عصاره کریسنتلوم اینیدیکوم است که ملکه گیاهان آفریقا به شمار می آید. کریسنتلس به عنوان فعال کننده لیپولیز در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. بروشور این محصول توسط احسان حسنانی ترجمه شده است.
۱۲۸ - روغن ها پایه اصلی کرم ها و بسیاری از محصولات آرایشی رنگی، روغن است. روغن های آرایشی بهداشتی سه نوع معدنی، طبیعی و سنتزی هستند. پارافین مایع مثالی از روغن معدنی، روغن جوجوبا مثالی از روغن طبیعی و ایزوپروپیل میرستات مثالی از یک روغن سنتزی است.
۱۲۹ - پلی متیل سیلسکوئی اکسان ماده سیلیکونی، لایه ساز، روان کننده، نرم کننده پوست، ایجاد لطافت ابریشم روی پوست
polymethylsilsesquioxane

۱۳۰ - سیلاندیول سالیسیلات از مشتقات سیلانول می باشد، برای جبران سیلسیوم از دست رفته پوست استفاده می شود.
silanediol salicylate

۱۳۱ - فسفولیپیدها فسفولیپیدها، لیپیدهایی هستند که به علت برخورداری از گروه فسفات خاصیت دوقطبی دارند. ویژگی جالب این ترکیبات، تشکیل ساختار دو لایه ای است. فسفولیپیدها به عنوان کمک امولسیون ساز، تنظیم کننده ویسکوزیته و سامانه رهایش و رسانش در محصولات آرایشی بهداشتی کاربرد دارند. بسیاری از امولسیون های آرایشی بهداشتی، فسفولیپیدی هستند.
۱۳۲ - سیکلوپنتا سیلوکسان نوعی دایمتیکون، ترکیب سیلیکونی ارگانیک که برای افزایش مقاومت فرمولاسیون در برابر نفوذ آب (ضدآب شدن) و همچنین برای افزایش خاصیت پراکنش (پخش شوندگی) محصول به فرمولاسیون اضافه می شود.
cyclopentasiloxane

۱۳۳ - اکتیل پالمیتات - اتیل هگزیل پالمیتات استر آرایشی، امولینت، پخش کنندگی خوب
ethylhexyl palmitate

۱۳۴ - پلی دکان هیدروژنیزه امولینت و مرطوب کننده، جایگزین روغن های معدنی
hydrogenated polydecene

۱۳۵ - ساکارز پالمیتات امولسیون کننده و مرطوب کننده
sucrose palmitate

۱۳۶ - هیدروکورتیزون هیدروکورتیزون هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی ترشح می شود. این هورمون استروئیدی خاصیت ضدالتهابی دارد و به عنوان دارو استفاده می شود. مشابه این دارو، پلی ساکاریدهای به دست آمده از مخمر نان هستند که برای مصرف آرایشی بهداشتی کاربرد دارند.
۱۳۷ - کاسنی گیاه کاسنی یا به انگلیسی Chicory با نام علمی Cichorium intybus یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۸ - دارچین گیاه دارچین یا به انگلیسی Cinnamon با نام علمی Cinna momum verum یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹ - اسطوخودوس گیاه اسطوخودوس یا به انگلیسی English Lavender با نام علمی Lavandula angustifolia یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۰ - گل مغربی گیاه گل مغربی یا به انگلیسی Evening Primrose با نام علمی Oenothera biennis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۱ - زنجبیل گیاه زنجبیل یا به انگلیسی Ginger با نام علمی Zingiber officinale یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۲ - جینسنگ گیاه جینسنگ یا به انگلیسی Ginseng با نام علمی Panax ginseng یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۳ - گوار گیاه گوار یا به انگلیسی Guar Gum با نام علمی Cyamopsis tetragonoloba یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۴ - جوجوبا گیاه جوجوبا یا به انگلیسی Jojoba با نام علمی Simmondsia chinesis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۵ - شیرین بیان گیاه شیرین بیان یا به انگلیسی Licorice با نام علمی Glycyrrhiza glabra یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۶ - پنیرک گیاه پنیرک یا به انگلیسی Malva با نام علمی malva sylvestris یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۷ - همیشه بهار گیاه همیشه بهار یا به انگلیسی Marigold با نام علمی Calendula officinalis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۸ - ختمی گیاه ختمی یا به انگلیسی Marsh mallow, Alcea, Althea با نام علمی Althaea officinalis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۴۹ - بنتونیت خاک رس اسمکتایت نام دیگر بنتونیت است. بنتونیت خاصیت جالبی دارد: با جذب آب افزایش حجم پیدا می کند. بنتونیت در آب کلوئید تشکیل می دهد و خواص رئولوژیکی مطلوبی به فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی می دهد.
۱۵۰ - مُرّمکی گیاه مُرّمکی یا به انگلیسی Myrrh با نام علمی Commiphora molmol یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۵۱ - سوربیتان اولیوات ماده امولسیون ساز برگرفته از روغن زیتون
Sorbitan Olivate

۱۵۲ - گلیسریل لینولئات امولینت مشتق از گلیسرین و لینولئیک اسید
glyceryl linoleate

۱۵۳ - پیروویک اسید پیروویک اسید به عنوان لایه بردار و ضد میکروب در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
۱۵۴ - رزورسینول رزرسینول یک هیدروکسی فنل است که به عنوان ضدلک در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
۱۵۵ - بایوکانین بایوکانین A یک ترکیب ایزوفلاونی است که آنزیم ریزش مو و بروز آکنه (5 آلفا ردوکتاز) را مهار می کند. این ایزوفلاون ها خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارند.
۱۵۶ - آرژیرلین پپتید بایومیمتیک بخش انتهایی رسپتورهای اسنپ، ریلکس کننده ماهیچه های صورت، ضد چروک با عملکرد شبیه بوتاکس
acetyl hexapeptide-8

۱۵۷ - پالمیتوئیل اولیگوپپتید پپتید ماتریکین محرک فیبروبلاست برای تولید کلاژن بیشتر
palmitoyl oligopeptide

۱۵۸ - افرای قندی عصاره افرای قندی حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع گلیکولیک اسید
Acer Saccharum (Sugar Maple) Extract

۱۵۹ - پرتقال عصاره پرتقال حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع سیتریک اسید
Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract

۱۶۰ - لیمو عصاره لیمو حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع سیتریک اسید
Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract

۱۶۱ - نیشکر عصاره نیشکر حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع گلیکولیک اسید
Saccharum Officinarum (Sugar Cane) Extract

۱۶۲ - زغال اخته عصاره زغال اخته حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی منبع آنتی اکسیدان های آنتوسیانین
Vaccinium Myrtillus Fruit/Leaf Extract

۱۶۳ - آووکادو نرم کننده پوست
avocado oil

۱۶۴ - روغن دانه کرچک نرم کننده پوست
Ricinus Communis (Castor) Seed Oil

۱۶۵ - روغن بادام شیرین نرم کننده پوست
Sweet Almond Oil (Prunus Dulcis Oil)

۱۶۶ - آلوئه ورا آلوئه ورا یکی از گیاهان ضد التهاب می باشد. موسیلاژهای ترشح شده از برگ های این گیاه، ژلی بی رنگ حاوی ۹۹/۵ درصد آب و مخلوط پیچیده ای از موکوپلی ساکاریدها می باشد. اگر برگ آلوورا را از سوپرمارکت یا سبزی فروشی خریداری کرده باشید، متوجه ماده ژلاتینی بی رنگی که در داخل برگ های آن وجود دارد، شده اید. این ماده ژلاتینی خاصیت ضدالتهابی دارد و علاوه بر کاربرد خوراکی، در صنایع آرایشی بهداشتی نیز کاربرد فراوانی دارد.
۱۶۷ - آلانتوئین آلانتوئین یک ماه ضدالتهاب قدیمی و نام آشنا است که به عنوان مواد اولیه در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.
۱۶۸ - بامبو بامبو یا نی هندی گیاهیست که در جنگل های مرطوب و گرمسیر آسیا رشد می کند. بامبو 25 سانتی متر در روز قد می کشد و ظرف چند ماه هم قد درختانی می شود که چندین دهه از عمرشان می گذرد. بامبو هم خانواده گیاهانی مثل گندم و جو است. به عبارت دیگر، نوعی گراس یا علف است و درخت به شمار نمی آید.
۱۶۹ - جینکوبیلوبا جینکوبیلوبا یک درخت بسیار تنومند است. هزار سال عمر می کند و تا سی متر قد می کشد. برگ های جینکوبیلوبا حاوی ترکیبات پلی فنلی و فلاونوئیدی است که خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند.
۱۷۰ - جوجوبا در بیابان های آمریکای شمالی گیاهی شبیه کاکتوس لوله ای به نام جوجوبا وجود دارد که می تواند در شرایط بیابانی و گرمای طاقت فرسای آن منطقه به حیات خود ادامه دهد. روغن این گیاه، ترکیب بسیار عجیبی است. این روغن همانطور که در گرمای سوزان بیابان سالم مانده، بسیار در برابر اکسیداسیون مقاوم است. از این نظر می توان آن را با روغن عنبر ماهی یا اسپرم وال مقایسه کرد. اما بر خلاف روغن اسپرم وال بوی ماهی نمی دهد.
۱۷۱ - چای سبز چای سبز که خاستگاهش کشور چین است، دارای ترکیبات پلی فنلی با خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی است.
۱۷۲ - مورینگا مورینگا درختی از کشور هندوستان است که از دیرباز در طب سنتی استفاده می شود. کره مورینگا برای ساخت مرطوب کننده های استیکی در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. مزیت کره مورینگا به کره شی باتر آن است که کمتر برق می زند و کمتر روی پوست خاصیت چربی به جا می گذارد.
۱۷۳ - انار انار منبع خوبی برای تأمین ویتامین C (آسکوربیک اسید) و ویتامین B5 (پنتتونیک اسید)، پتاسیم و آنتی اکسیدان های فنلی می باشد.
۱۷۴ - مرمکی موکول مرمرک، گیاه مرمکی یا گیاه میر همگی مترادف هستند. رزین معطر گیاهی مرمکی برای تحریک لیپیدسازی و توقف لیپیدسوزی در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. در ایران باستان رزین مرمکی را در عطرهای مخصوص بانوان استفاده می کردند.
۱۷۵ - اناگر اوناگر، گل مغربی یا گل پامچال یکی از گیاهان طب سنتی است. گیاه اوناگر منبع الهام برند آرایشی بهداشتی اوناگرین می باشد.
۱۷۶ - سیب وحشی سیب وحشی یا سیب خودرو، سیبی است که به صورت طبیعی و بدون آنکه به آن کود داده شود، رشد می کند. یک کمپانی سوئیسی نوعی خاص از این سیب ها تولید کرده و ادعا می کند سلول های بنیادی اش، شبیه سلول های بنیادی موجود در بالج فولیکول موی انسان است.
۱۷۷ - ختمی عصاره ریشه ختمی حاوی موسیلاژهای گیاهیست که حالتی شبیه به نشاسته خیس خورده دارد. ختمی را می توان مانند چای، دم نموده و نوشید. برند آرایشی بهداشتی فیتو از عصاره ریشه ختمی به وفور استفاده می کند.
۱۷۸ - شبدر قرمز عصاره شبدر قرمز حاوی بایوکانین A است.
۱۷۹ - هفت بند هفت بند یا نات گرس گیاهیست که دارای مقادیر زیادی فلاونوئید می باشد. عصاره این گیاه از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش و فروسرخ محافظت می کند.
۱۸۰ - لاوندر لاواند، لاوندر یا اسطوخدوس گیاهیست آفتاب دوست که هم به صورت خودرو رشد می کند و هم می توان آن را کشت نمود. کاربرد اصلی لاوندر استفاده از اسانس روغنی آن در صنایع عطرسازی است. اما جایگاه ویژه ای نیز در تزئین فضای سبز شهری دارد. گل های لاواند را در پارک های تهران هم می توان پیدا نمود. لاواند در فصل مرداد شکوفه زده و گل می دهد.
۱۸۱ - لوتوس سوسن آبی یا لوتوس گیاهیست که ریشه آن در آب و برگ و گل های آن در هوا قرار دارد. ساقه بلندی دارد و برگ های آن پیاله ای شکل است.
۱۸۲ - مورت مورد، مورت، آس و ریحان نام های مترادفی هستند که به درخت مورد اطلاق می شوند. برگ و میوه مورد دارای تانن ها، مواد رزینی، کامفن و اسانس می باشد.
۱۸۳ - شیتاکه شیتاکه یک قارچ خوراکیست که دارای پروتئین هایی به نام سیرتوئین می باشد. سیرتوئین ها مقاومت فولیکول های مو را افزایش می دهند.
۱۸۴ - نیلوفر آبی نیلوفر آبی گیاهیست حاوی آلکالوئیدها، گلیکوزید و تنین ها که برای تهیه لوسیون های آرامبخش پوست استفاده می شوند.
۱۸۵ - کاسنی تقویت فلورای نرمال پوست
Cichorium intybus

۱۸۶ - شاه بلوط شاه بلوط اروپایی حاوی ساپونین های تری ترپنوئیدی مثل آئسین، کومارین ها و فلاونوئیدها می باشد. خاصیت قابض، رفع کوپروز، تونیک، روشن کنندگی، ضد التهاب و ترمیم زخم از آن گزارش شده است.
Aesculus hippocastanum

۱۸۷ - بابونه رومی اسانس ها ، عصاره ها و ترکیبات به دست آمده از گیاه آنتمیس نوبیلبیس یا بابونه رومی در صابون ها، محصولات حمام و محصولات مختلف آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
Anthemis nobilis flower extract

۱۸۸ - سنتلا آسیاتیکا ضد التهاب گیاهی، ضد آلرژی، ترمیم کننده
Centella asiatica

۱۸۹ - پاپیتال پاپیتال، حاوی ترکیبات مشابه هدرین، فلاونوئیدها، ساپونین ها، پلی فنولیک اسیدها. تحریک کننده گردش خون به علت وجود ساپونین ها. ضد التهاب. ضد میکروب.
Hedera Helix (Ivy) Leaf Extract

۱۹۰ - برگ بو گیاه ادویه ای با برگ ها معطر
Laurus (Bay) Nobilis Extact

۱۹۱ - قدیفه عصاره سلول های بنیادی یاسمین به صورت چند سطحی از سیستم کلاژن پوست محافظت نموده و تکثیر و تقسیم سلول های کلاژن را متعادل می کند. از اتلاف کلاژن در اثر پیری پوست جلوگیری نموده و ترکیبات مهم از دست رفته پوست را بازیابی می کند. عصاره سلول های بنیادی گل قدیفه چروک های اطراف چشم را کاهش می دهد. از اتلاف کلاژن جلوگیری نموده و موجب سفتی و بازسازی پوست ناحیه اطراف چشم می گردد. میزان فنیل پروپانوئید در این عصاره با روش تیتراسیون اندازه گیری شده و گارانتی شده است.
LEONTOPODIUM ALPINUM CALLUS CULTURE EXTRACT (and) GARDENIA JASMINOIDES CALLUS CULTURE

۱۹۲ - رز وحشی رز وحشی، عصاره هیدروالکلی رزا کانینا
Rosa canina Extract

۱۹۳ - سویا سویا یکی از پرکاربردترین گیاهان آرایشی بهداشتی است. ژنستئین به کار رفته در محصولات لاغری از دانه سویا به دست می آید. بیولیپیدهای آlیسول تریو از سویا به دست می آید. الاستورگولاتور موستلا پروتئین هیدرولیز شده سویا است. عصاره سویا سرشار از ایزوفلاوون ها می باشد که نوعی فیتواستروژن به شمار می آیند.
۱۹۴ - انار گیاه انار یا به انگلیسی Pomegranate با نام علمی Punica granatum یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۹۵ - نگهدارنده برای جلوگیری از فساد میکروبی محصولات آرایشی و بهداشتی، معمولا بخش اندکی از فرمولاسیون را به مواد پرزرواتیو مثل پارابن ها و ایزوتیازولینون ها اختصاص می دهند که به آن ها نگهدارنده می گویند.
۱۹۶ - بنزالکونیوم کلراید بنزالکونیوم کلراید یک ماده سورفکتانت کاتیونی است که برای مهار رشد میکروارگانیسم ها در شامپوها و پاک کننده ها استفاده می شود. بنزالکونیوم کلراید کف حاصل از مواد شوینده را نیز تقویت می کند.
۱۹۷ - گنه گنه گیاه گنه گنه یا به انگلیسی Quinine با نام علمی Cinchona officinalis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۹۸ - گلرنگ گیاه گلرنگ یا به انگلیسی Safflower با نام علمی Carthamus tinctorius یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۹۹ - مریم گلی گیاه مریم گلی یا به انگلیسی salvia با نام علمی salvia officinalis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۰۰ - رازیانه سرخ گیاه رازیانه سرخ یا به انگلیسی scarlet pimpernel با نام علمی Anagallis arvensis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۰۱ - گل صابونی گیاه گل صابونی یا به انگلیسی Soapwort با نام علمی Saponaria officinalis یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۰۲ - سویا گیاه سویا یا به انگلیسی Soy bean با نام علمی Glycine soja یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۰۳ - پلی کواترنیوم 10 نمک آمونیومی چهارتایی هیدروکسی اتیل سلولز دارای بار الکتریکی مثبت
polyquaternium-10

۲۰۴ - پلی کواترنیوم 7 کاندیشنر کاتیونی برای پوست و مو، کمک به گره گشایی مو، افزایش لغزندگی و شانه خوری مو در حالت خیس
polyquaternium-7

۲۰۵ - سورفکتانت سورفکتانت ها مواد فعال کننده سطح هستند که پس از افزودن به آب، کشش سطحی آب را کاهش می دهند. سورفکتانت ها یک سر قطبی و یک سر غیرقطبی دارند.
۲۰۶ - تگزاپون مقاله احسان حسنانی با عنوان تگزاپون چیست؛ تگزاپون یا سدیم لوریل اتر سولفات پرکاربردترین سورفکتانت صنایع بهداشتی آرایشی است
۲۰۷ - سورفکتانت های آمفوتری سورفکتانت های آمفوتری سورفکتانت های آمفوتری این مقاله توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۲۰۸ - سورفکتانت های آنیونی سورفکتانت های آنیونی سورفکتانت های آنیونی این مقاله توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۲۰۹ - سورفکتانت های کاتیونی سورفکتانت های کاتیونی سورفکتانت های کاتیونی این مقاله توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۲۱۰ - سورفکتانت های غیر یونی سورفکتانت های غیر یونی سورفکتانت های غیر یونی این مقاله توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۲۱۱ - سورفکتانت های شامپو سورفکتانت های شامپو سورفکتانت های شامپو این مقاله توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۲۱۲ - بتائین بتائین: سورفکتانت آمفوتری که کف پایدار تشکیل می دهد. به شامپو خاصیت نرم کنندگی داده و بار الکتریکی ناشی از سورفکتانت های آنیونی را خنثی می کند.
betaine

۲۱۳ - دی سدیم کوکو آمفو استات سورفکتانت آمفوتری ملایم به عنوان سورفکتانت ثانویه، تقویت کننده کف، افزایش ویسکوزیته به فرمولاسیون شامپو اضافه می شود.
disodium cocoamphodiacetate

۲۱۴ - سولفوسوکسینات سولفوسوکسینات: سورفکتانت آنیونی ملایم، می تواند هم به عنوان سورفکتانت اولیه و هم ثانویه استفاده شود. کف خوبی تشکیل می دهد. سازگاری بالایی با پوست دارد.
disodium laureth sulfosuccinate

۲۱۵ - سدیم لوریل اتر سولفات پرکاربردترین سورفکتانت آنیونی، کف عالی تشکیل می دهد (حتی در آب سخت).
sodium lauryl ether sulfate

۲۱۶ - پلی ساکاریدها پلی ساکاریدها مثل گالاکتان ها، فیوکان ها و گلوکومانانها، مولکول های پلی ساکاریدی هستند که در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند.
۲۱۷ - سلولز 0
Cellulose

۲۱۸ - مانیتول 0
Mannitol

۲۱۹ - مالتودکسترین مالتودکسترین، ماده قندی به دست آمده از هیدرولیز نشاسته می باشد. ماده جاذب، نقش سازنده در فرمولاسیون، پایدارکننده امولسیون، لایه ساز، تعلیق ساز.
maltodextrin

۲۲۰ - دی هیدروکسی استون دی هیدروکسی استون ماده مؤثره اغلب محصولات برنزه کننده است. این ماده با آمینواسیدهای پوست واکنش شیمیایی داده و پوست را قهوه ای می کند. این واکنش ها به صورت آنی انجام نمی شوند.
۲۲۱ - درخت چای گیاه درخت چای یا به انگلیسی Tea Tree با نام علمی Melaleuca alternifolia یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۲۲ - رتینیل پالمیتات رتینیل پالمیتات، فرم پایدارشده رتینول می باشد. ویتامین نرمال ساز. به دنبال فعالیت های آنزیمی در پوست تبدیل به رتینوئیک اسید یا رتینول مادر می شود و علائم پیری را برطرف می کند.
Retinyl Palmitate

۲۲۳ - نیاسین آمید نیاسین آمید فرم فیزیولوژیکی نیاسین یا ویتامین B3 است که جزء تشکیل دهنده اساسی آنزیم های کمکی اکسایشی کاهشی به نام های NAD و NADP می باشد. آنزیم های یاد شده، نیروی محرکه متابولیسم سلول ها هستند.
niacinamide

۲۲۴ - ایزوترتینوئین ایزوترتینوئین شکلی از ویتامین A است که برای درمان مشکلات پوستی در محصولات دارویی استفاده می شود. فرم خفیف شده آن یعنی رتینول و مشتقات آن برای کاربردهای آرایشی بهداشتی مناسب هستند.
۲۲۵ - رتینوئیک اسید رتینوئیک اسید یکی از فرمهای ویتامین A است که فرزند رتینول به شمار می آید. رتینوئیک اسید به شکل مستقیم در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده نمی شود.
۲۲۶ - کاروتنوئید کاروتنوئیدها از مشتقات ویتامین A هستند که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند. کاروتنوئیدها هم به صورت دهانی و هم به شکل موضعی استفاده می شوند.
۲۲۷ - پنتنول دپنتنول یا پرو ویتامین B5 برای رطوبت رسانی به پوست و همچنین خواص تسکینی اش در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
۲۲۸ - آسکوربیک اسید آسکوربیک اسید: آنتی اکسیدان، افزایش سنتز کلاژن، ضد لک
ascorbic acid

۲۲۹ - بیوتین بیوتین: ویتامین قابل حل در آّب، مرطوب کننده، درخشان کننده مو. برای متابولیسم بدن ضروری است.
Biotin

۲۳۰ - توکوفریل استات توکوفریل استات خاصیت آنتی اکسیدان داشته، از سلول های پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. خاصیت مرطوب کنندگی نیز دارد. کشسانی پوست را بهبود می بخشد. کاربرد ویژه ای در محصولات ضد آفتاب دارد. توکوفریل استات بر خلاف توکوفرول در برابر حرارت و اکسیژن پایدار است.
tocopheryl acetate

۲۳۱ - واکس ها یا موم های آرایشی بهداشتی واکس یا موم از دیدگاه شیمی، استر یک اسید چرب و یک الکل چرب است. واکس ها از اجزاء اصلی رژ لب و سایر محصولات آرایشی بهداشتی قلمی یا استیکی هستند. موم ها به چهار گروه حیوانی، گیاهی، معدنی و سنتزی طبقه بندی می شوند.
۲۳۲ - آنتی تیروزیناز تیروزیناز آنزیم تبدیل کننده تایروسین به فرم اکسید شده آن می باشد و آنتی تیروزیناز به ماده ای گفته می شود که تایروسین را مهار کند.
۲۳۳ - بید گیاه بید یا به انگلیسی White willow با نام علمی Salix species یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۳۴ - بومادران گیاه بومادران یا به انگلیسی Yarrow با نام علمی Achillea millefolium یکی از گیاهان دارویی است که در صنایع آرایشی بهداشتی و عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
۲۳۵ - رنگدانه ها یکی از ترکیبات اصلی تشکیل دهنده محصولات آرایشی بهداشتی و لوازم آرایش رنگدانه ها هستند. این مطلب توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۲۳۶ - تاریخ انقضا آیا درج تاریخ انقضا روی محصولات آرایشی بهداشتی ضروری است؟ ایا عدم درج تاریخ انقضا به معنای تقلبی بودن کالا است؟
۲۳۷ - کازینگ رفرنس بین المللی برای مجاز یا غیرمجاز بودن محدوده مصرف و عملکرد ترکیبات محصولات آرایشی بهداشتی، سایتی به نام کازینگ cosing می باشد.
۲۳۸ - شیمی آرایشی بهداشتی مبانی شیمی آرایشی بهداشتی. مفهوم آبدوست و آبگریز، ترکیبات قطبی و غیر قطبی، اسید آمینه، پپتید، پروتئین، امولسیون، شوینده، مایسل، لیپوزوم
۲۳۹ - تفاوت ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی احسان حسنانی هستم. در این مقاله آموزشی می خواهیم مزایا و معایب ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی را با همدیگر مقایسه کنیم. ضدآفتاب های فیزیکی به داخل پوست نفوذ نمی کنند. در نتیجه ایمنی شان خیلی بیشتر است نسبت به ضدآفتاب های شیمیایی. به خاطر اینکه آنها نفوذ می کنند و ممکن است ریسک آلرژی و همچنین سرطان را زیاد بکنند.
۲۴۰ - تفاوت ضدآفتاب ایرانی و خارجی گفته اند که یک بار از یک شمیستی پرسیده اند که ضدآفتاب های خارجی بهتر است یا ایرانی و ایشان گفته اند که ضدآفتاب فرانسوی برای آفتاب فرانسه است و ضدآفتاب ایران برای آفتاب ایران طراحی شده است و بر اساس زاویه تابش آفتاب در ایران فرموله شده است و این داستان ها. این صحبت من را یاد این مثال انداخت که شما بیایید بگویید که کفش های ایرانی برای پای ایرانی و مثلا زاویه انحنای کف پای ایرانی ها طراحی شده است. نه دیگر انقدرها هم صنعت ضدآفتاب صنعت پیشرفته ای نیست و دقیقا مثل کفش پوشیدن است ضدآفتاب زدن. شما یک ضدآفتاب ایرانی خوب را انتخاب بکنید و به میزان کافی استفاده بکنید خیلی بهتر از این است که ضدآفتاب خارجی گران بگیرید ولی کم استفاده بکنید.
۲۴۱ - سرب رژلب احسان حسنانی هستم و امروز می خواهم در مورد وجود سرب در رژ لب، لوازم آرایش و محصولات آرایشی بهداشتی صحبت کنم و این که چقدر خطر آن را بایستی جدی بگیریم و این که اصلا چه چیزهایی در مورد سرب گفته می شود. کدامش واقعیت دارد کدامش واقعیت ندارد.
۲۴۲ - SLS Free
۲۴۳ - ویتامین سی در یخچال بهترین شرایط نگهداری از آنها در یک کمد و یا کشویی است که در آن بسته می شود و نور به آن وارد نمی شود و در دمای 25 درجه باقی می ماند. فقط ژل ها و کرم های دور چشم را می توانید در یخچال نگهداری کنید، آن هم به شرط این که سریع مصرفش کنید چون به هرحال دمای پایین یخچال ناپایدار است.
۲۴۵ - توالی فعال به توالی خاصی از اسیدهای آمینه در یک پپتید یا یک پروتئین که مسئول اثربخشی خاصی است توالی فعال می گویند. مثلا هورمون تحریک کننده ملانوسیت که به آن ملانوتورپین می گویند یک تری دکا پپتید (پپتید 13 تایی) با توالی خاص است. ملانوستاتین (ماده آرایشی مهارکننده ملانین سازی) و کلارن (پپتید آرایشی تحریک کننده کلاژن سازی) از توالی فعال ملانوتروپین در مکتنیسم محصولاتشان استفاده می کنند. فایل اطلاعات فنی این دو محصول توسط احسان حسنانی ترجمه شده است.
۲۴۶ - بایواکتیو به مولکولهایی که قادر به تاثیرگذاری در ارگانیسم های زنده هستند بایو اکتیو گفته می شود.
۲۴۷ - زیست دسترس پذیری 0آن بخش از دارو یا ماده دارویی که پس از تزریق به بدن وارد جریان خون می شود و می تواند تأثیر داشته باشد، توسط نسبت خاصی بیان می شود که به ان زیست دسترس پذیری می گویند.
۲۴۸ - اسیدی شدن اسیدی شدن لایه شاخی پوست با افزایش سن در پوست های سالخورده دچار اختلال می شود.
۲۴۹ - افینیتی، جذب تمایلی به تمایل یک ماده برای ترکیب شدن، جذب شدن یا آمیختن با ماده دیگر جذب تمایلی یا آفینیتی گفته می شود. وابستگی، نزدیکی و پیوستگی از دیگر ترجمه های این واژه است. افینیتی مقیاسی برای اندازه گیری میزان جذب مولکول ها نسبت به یکدیگر نیز در علم شیمی می باشد.
۲۵۰ - آمفیفیلیک، دوخصلتی آمفیفیلیک یا مشخصه آمفیفیلیکی به معنای دو خصلتی یکی از ویژگی های ترکیبات ارگانیک است که دارای دو سر آبدوست و آبگریز می باشند. مولکول هایی که دارای بخش هیدروفیل و هیدروفوب باشند، در بیوشیمی آمفیفیلیک نام دارند. بخش قابل حل در آب معمولا قطبی و بخش غیر قابل حل در آب معمولاً غیرقطبی و زنجیره ای است.
۲۵۱ - رادیکال آزاد به مولکول های بدون بار الکتریکی و دارای واکنش پذیری بالا که دارای الکترون جفت نشده والانس هستند، رادیکال آزاد گفته می شود. رادیکال های آزاد اتم ها یا گروهی از اتم ها هستند که بسیار واکنش پذیر بوده و در بدن در اثر فرآیندهای بیولوژیکی یا در اثر عوامل خارجی مثل دود سیگار، سموم و آلودگی ها یا تابش فرابنفش خورشید ایجاد شده و می توانند به سلول ها، پروتئین ها و DNA آسیب برسانند.
۲۵۲ - پ هاش
۲۵۳ - دترجنت دترجنت ها یا محصولات شوینده معمولاً برپایه سورفکتانت هستند. مواد کف کننده، پرکننده، افزاینده؛ آنزیمها ها و غیره به فرمولاسیون شوینده ها اضافه می شود تا اثر بخشی آن را افزایش دهند.
۲۵۴ - ضدآفتاب در منزل بسیاری از پزشکان معتقدند که ضدآفتاب در منزل هم باید استفاده شود. آیا زیاده روی نیست؟ ضدآفتاب در منزل آیا ضرورت دارد؟
۲۵۵ - ضدآفتاب دور چشم برخی معتقدند که ضدآفتاب ها نباید دور چشم استفاده شود. روی دستور العمل برخی کرم های آرایشی بهداشتی نوشته شده که دور چشم استفاده نشود. دلیل آن چیست؟
۲۵۶ - دی اکسان دی اکسان محصول جانبی فرآیند اتوکسیلاسیون یا اتوکسیله کردن ( فرآیند افزودن اتیلن اکساید به اسید چرب) می باشد. دی اکسان یکی از آلاینده های شامپوهای حاوی سدیم لوریل اتر سولفات می باشد و چیزی نیست که عمدا به شامپو و محصولات آرایشی بهداشتی اضافه شود. مطابق استاندارد ایران، حد مجاز دی اکسان برای شامپوی بزرگسال و شامپوی بچه 10 میکروگرم بر گرم می باشد و روش آزمون نیز برای آن ابداع شده است.
۲۵۸ - کربوکسیلات ها کربوکسیلات ها دسته ای از سورفکتانت های آنیونی هستند که در آن گروه کربوکسیل وجود دارد. صابون ها دسته ای از کربوکسیلات ها می باشند. اتوکسی کربوکسیلات ها، استرکربوکسیلات ها، از دیگر انواع کربوکسیلات ها می باشند.
۲۵۹ - استر کربوکسیلات ها از واکنش یک الکل چرب با زنجیر بلند با یک اسید چندتایی، استر کربوکسیلات ها به وجود می آیند.
۲۶۰ - اتوکسی کربوکسیلات ها اتوکسی کربوکسیلات ها از واکنش کلرواستیک اسید با اتوکسیلات ها به وجود می آیند.
۲۶۱ - صابون ها صابون یک سورفکتانت آنیونی از جنس کربوکسیلات است که اسید چرب تشکیل دهنده آن می تواند دودسیل، میریستیل، استئاریک یا اولئیک باشد. مزیت صابون ها آن است که حاوی مواد نفتی نیستند اما عیب بزرگ صابون ها ناپایداری در برابر یون کلسیم و منیزیم (سختی آب) است. صابون پیه، صابون نارگیل، صابون های اولئیک و صابون های تال از انواع مختلف صابون می باشند.
۲۶۲ - دسته بندی شوینده ها شوینده ها یا سورفکتانت ها را به روش های مختلفی دسته بندی می کنند. بر اساس ساختار شیمیایی، سورفکتانت ها به چهار دسته آنیونی، غیریونی، کاتیونی و آمفوتری طبقه بندی می شوند.
۲۶۵ - کف کنندگی شوینده ها کف از حباب های گاز با دیوارهای نازک از مایع ساخته شده که ساختاری سه بعدی دارد. مایع از دیواره ها به وسیله نیروی گرانش به محل اتصال کشیده می شود. شوینده ها با اثر بر خواص الکترواستاتیکی، ویسکوزیته سطح، ویسکوزیته کل و الاستیسیته فیلم می توانند موجب افزایش میزان کف شوند. روابط بین کف کنندگی و ساختار شیمیایی یک ماده شوینده در این مبحث توضیح داده شده است.
۲۶۷ - ایزوتیونات ها از واکنش اسید کلرید با سدیم ایزوتیونات سورفکتانت های ایزوتیونات ساخته می شوند.
۲۶۸ - امولسیون کنندگی شوینده ها وقتی یک ماده نامحلول مثل روغن به آب حاوی شوینده اضافه می شود، احتمال تشکیل امولسیون وجود دارد. این امولسیون می تواند روغن در آب یا آب در روغن باشد. دو حالت دیگر هم ممکن است به وجود آید که یکی انحلال روغن در آب و یا تشکیل میکروامولسیون ها است. پارامتر HLB ارتباط منطقی بین ساختار شوینده و امولسیون کنندگی آن را نشان می دهد.
۲۶۹ - میسل چیست؟ میسل ها توده های کروی هستند که قسمت درونی آن ها هیدروکربنی است. غلظتی از شوینده که در آن اولین میسل ها تشکیل می شوند، غلظت بحرانی میسل نام دارد. اندازه میسل با کمیتی به نام عدد تجمع اندازه گیری می شود.
۲۷۲ - حلالیت شوینده ها معمولاً حلالیت مولکول های شوینده در آب با افزایش دما افزایش می یابد و معمولاً در دمای خاصی میزان حلالیت به شکل چشمگیری افزایش می یابد که به آن دما نقطه کرافت می گویند. توجه داشته باشیم که برخی شوینده ها از این قانون تبعیت نمی کنند. یعنی با افزایش دما، حلالیتشان کاهش می یابد. کاهش نقطه کرافت باعث افزایش تولید میسل می شود.
۲۷۶ - تئوری شوینده ها اگرچه مواد شوینده معمولاً با روش های آزمون و خطا فرمول بندی می شوند و با استفاده از تئوری نمی توان بسیاری از مشکلات را حل کرد، اما با این حال برای درک بهتر عملکرد شوینده ها، دانستن تئوری شوینده ها کمک زیادی می کند. پدیده جذب، کشش سطحی، پدیده میسل، خیس کنندگی شوینده، پراکنده سازی، کف کنندگی و امولسیون کنندگی شوینده ها از خواصی هستند که رفتار یک شوینده را توجیه می کنند.
۲۷۷ - خیس کنندگی شوینده ها وقتی قطره آب روی سطحی قرار می گیرد دو حالت پیش می آید: یا روی آن سطح پخش می شود و یا این که شکل قطره محفوظ می ماند. اگر پخش شود، می گوییم سطح خیس شده و اگر شکل قطره محفوظ بماند، آن سطح خیس نشده است. کاهش کشش سطحی آب در اثر افزودن یک ماده شوینده یا سورفکتانت می تواند یک محلول غیرمرطوب کننده را به یک محلول مرطوب کننده تبدیل کند. بین ساختار شیمیایی و مرطوب کنندگی ارتباطاتی وجود دارد که در این قسمت توضیح داده شده است. یکی از عملکردهای ماده شوینده، سوسپانسیون کردن ذرات جامد در یک مایع مثل آب است. به این فرآیند disperse کردن می گویند. تئوری DLVO پایداری سوسپانسیون ها را توجیه می کند.
۲۷۸ - اسیدهای میوه ای اسیدهای میوه ای نام دیگریست که به اسیدهای آلفا هیدروکسی اطلاق می شود. گلایکولیک اسید که از نیشکر به دست می آید، رایجترین، پرمصرف ترین و پرنفوذ ترین اسید میوه ای می باشد. لاکتیک، مالیک، تارتاریک و سیتریک اسید که از شیر، سیب، انگور و مرکبات به دست می آیند، از دیگر انواع اسیدهای میوه ای می باشند.
۲۷۹ - INCI سیستم نامگذاری بین المللی مواد آرایشی بهداشتی که به اختصار INCI نامیده می شود، سیستمی برای نامگذاری موم ها، روغن ها، رنگدانه ها، مواد شیمیایی، ترکیبات تشکیل دهنده صابون، محصولات آرایشی و شبیه آن است که بر اساس نام علمی و کلمات انگلیسی و لاتین پایه گذاری شده است.
۲۸۲ - ارگانیک واژه ارگانیک در صنایع آرایشی بهداشتی، به محصولاتی گفته می شود که اولاً از مواد اولیه گیاهی تولید شده باشند، و ثانیاً گیاهان مورد استفاده، با کود شیمیایی فرآوری نشده باشند. به علت نبود مرجع قانونگذاری معتبر، نمی توان ارگانیک بودن یک محصول را اثبات یا رد نمود. بدیهی است ارگانیک بودن ملاک کیفیت نیست. اگرچه سازمان هایی مثل اکوسرت، استانداردهایی برای خود دارند که در صورت اجابت، گواهی ارگانیک می دهند.
۲۸۳ - پارابن ها پارابن یکی از انواع نگهدارنده های شیمیایی است که در محصولات آرایشی بهداشتی به شکل رایجی استفاده می شود. پارابن ها (مثل متیل پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل پارابن) استرِ اسید پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید هستند. پاراین ها معمولا به صورت ترکیبی در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شوند تا از محصول در برابر دامنه وسیعی از میکروارگانیسم ها محافظت کنند. نگرانی از وجود پارابن ها در محصولات آرایشی بهداشتی در سال های اخیر افزایش پیدا کرده اما سایت سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2007 بسیاری از این نگرانی ها را بی مورد اعلام کرده و رد می کند.
۲۸۴ - طبقه بندی مواد معطره گیاهان طبقه بندی محصولات معطر گیاهان را می توان بر اساس مکانیزم جداسازی انجام داد. به محصولات استخراج نام عصاره و به محصولات تقطیر نام اسانس روغنی اطلاق می شود.
۲۸۶ - آنتی سپتیک ضدعفونی کننده یا آنتی سپتیک محصولیست که برای جلوگیری از عفونت روی بافت زنده مالیده می شود. البته علاوه بر بافت زنده، به محصولاتی که برای ضدعفونی کردن اجسام استفاده می شود نیز آنتی سپتیک می گویند. باید بین ضدعفونی کننده و نگهدارنده تفاوت قائل شد.
۲۸۷ - امولسیون امولسیون ها، مخلوط های نسبتا پایداری از روغن و آب هستند که با استفاده از ماده ای به نام امولسیون کننده ساخته شده می شوند. کرم ها و لوسیون های آرایشی، امولسیون هستند.
۲۸۸ - کارمین در صنایع آرایشی از رنگدانه ها مختلفی استفاده می شود. یکی از رایج ترین رنگدانه هایی که به عنوان پیگمت های طبیعی در ساخت رژ لب ساخته میشود رنگدانه ای به نام کارمین است که از حشرات قرمز رنگ و پشه مانندی که cochineal نام دارد به دست می آید.
۲۸۹ - اشکال آرایشی محصولات آرایشی بهداشتی به فرم ها و شکل های مختلفی وجود دارند. ساده ترین فرم محصصولات آرایشی بهداشتی محلولها هستند. محلول ها از اجزایی تشکیل شده اند که در یکدیگر حل می شوند. مثل شامپوها. اما گاهی باید ترکیباتی که در یکدیگر حل نمی شوند را در کنار یکدیگر داشته باشیم. مثلا کرم ها و لوسیون ها که از ترکیب آب و روغن به دست می آیند. در این جور موارد از امولسیون ها، سوسپانسیون ها و پمادها استفاده میشوند. استیک ها محصولات جامدی هستند که مستقیما روی موضع مالیده می شوند. مثل رژ لب. آئروسل ها محصولات آرایشی بهداشتی هستند که در قوطی مناسب بسته بندی شده و تحت فشار گاز پیش ران هستند و نازل دارند.
۲۹۰ - ماده اوسرین اوسرین Eucerin تغییر نام یافته اوسریت Eucerit است که نام تجاری یکی از ترکیبات کلیدی Key ingredients تولیدی شرکت بایرزدورف آلمان است و در کرم های اوسرین و نیوآ استفاده می شود. نام انگلیسی اوسرین (یا اوسریت)، لانولین الکل lanolin alcohol است.

کلیات مو

۲۹۱ - شبه بوتاکس خیلی از کرم ها ادعا می کنند که مشابه بوتاکس عمل می کنند. اما اگر بوتاکس را روی پوست بمالید، آیا کار بوتاکس تزریقی را انجام می دهد؟
۲۹۲ - ضد پیری در این مقاله به دو روش آرایشی بهداشتی مبارزه با پیری پوست که رطوبت رسانی و لایه برداری از پوست هستند اشاره می شود. روشهای جراحی در جای دیگری توضیح داده می شود.
۲۹۳ - سیناکه پپتید سنتزی، مشابه واگلرین (زهر افعی)، آنتاگونیست بازگشت پذیر رسپتورهای استیل کولین ماهیچه های پوست صورت که با ممانعت از اتصال عصب به ماهیچه، موجب ریلکس شدن ماهیچه های پوست و عدم حرکت آنها می شود و به این ترتیب از تشکیل چروک جلوگیری می کند. دی پپتید دی آمینوبوتیروئیل بنزیل آمید دی استات
Glycerin (and) Aqua (and) Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate

۲۹۴ - سینکول پپتید سنتزی سه تایی، بیومیمتیک فاکتور رشد بافت TGF، پالمیتولیل تری پپتید 5، تحریک فیبروبلاست و افزایش سنتز کلاژن 1، مهار ماتریس متالوپروتئینازها
Palmitoyl Tripeptide-5 (and) Glycerin (and) Aqua

۲۹۵ - آدنیلات سیکلاز مقاله احسان حسنانی در مورد آدنیلات سیکلاز را در این بخش مطالعه کنید.
۲۹۶ - آرابینو گالاکتان آرابینو گالاکتان که هم از منابع گیاهی به دست می آید و هم با روش های میکروبی استخراج می شود، از اتلاف رطوبت پوست جلوگیری نموده و باعث افزایش SPF و پایداری امولسیون های آرایشی بهداشتی می شود.
۲۹۷ - ماتریکسیل ترکیب دو پپتید ماتریکین: پالمیتوئیل اولیگوپپتید و پالمیتوئیل تترا پپتید
palmitoyl oligopeptide, palmitoyl tetrapeptide-8

۲۹۸ - دی پپتید 2 افزایش گردش لنفاوی، موثر در تخلیه چربی ها و رفع پف زیر چشم
Dipeptide-2

۲۹۹ - پالمیتوئیل تتراپپتید سفت کننده پوست اطراف چشم
Palmitoyl Tetrapeptide-7

۳۰۰ - پالمیتوئیل تری پپتید 1 پپتید ماتریکین محرک فیبروبلاست برای تولید کلاژن بیشتر
palmitoyl tripeptide-1

۳۰۱ - بیوتینوئیل تری پپتید 1 پپتید تقویت شده با بیوتین، با تحریک متابولیسم سلولی با ریزش مو مقابله می کند.
biotinoyl tripeptide-1

۳۰۲ - رومکس اکسیدنتالیس ماده روشن کننده برگرفته از گیاه رومکس، مهارکننده پنج آلفا ردوکتاز، ماده موثره تایروستات
rumex occidentalis extract

۳۰۳ - بلفاریت بلفاریت یکی از بیماری ها و عوارض شایع پوست و مو می باشد. راهکارهای آرایشی مقابله با بلفاریت توسط احسان حسنانی معرفی شده است.
۳۰۴ - سلولیت سلولیت نوعی آشفتگی در بافت های زیرپوستیست که درم و هیپودرم را تحت تأثیر قرار می دهد. سلولیت به پوست ظاهری فرورفته و پوست پرتقالی می دهد و معمولا روی کف پا، ران ها رخ می دهد و معمولاً خانم ها دچار این مشکل می شوند. سلولیت یک بیماری نیست. روش تشخیص سلولیت با جمع کردن پوست با انگشتان دو دست قابل انجام است. رادیوفرکوئنسی و الکسیس معمولاً برای درمان سلولیت توسط متخصصان پوست و مو استفاده می شوند.
۳۰۵ - پیری پوست تابش خورشید، دخانیات، الکل و تغذیه نامناسب 4 عامل بیرونی پیر شدن پوست است. اما بیش از 90 درصد پیری پوست به علت مواجهه با نور آفتاب اتفاق می افتد. برخی دانشمندان پیری پوست را به دو نوع ژنتیکی و نوری تقسیم بندی می کنند. افزایش رادیکال های آزاد، افزایش فعالیت آنزیم های تجزیه کننده پروتئین، کاهش فاکتورهای رشد و کاهش قدرت اتصال درم و اپیدرم از جمله عوامل پیری پوست می باشند.
۳۰۶ - پیری آکتینیک آکتینیک در لغت به معنای عوامل ناشی از مواجهه با پرتوها است. آکتینیسم خاصیت نیروی تشعشعی است و آکتینیک، ایجینگ یا پیری پوست در اثر مواجهه با پرتوهای شیمیایی گفته می شود.
۳۰۷ - رتینول رتینول و مشتقات آن همگی شکل های مختلف ویتامین A هستند. رتینول با افزایش نوسازی سلولی چروکها را کاهش می دهد.
۳۰۸ - ویتامین ها ویتامین های گروه های A,B,C,E که در محصولات آرایشی بهداشتی کاربرد بیشتری دارند به ویتامین های زیبایی مشهورند.
۳۰۹ - پرو ویتامین B5 پروویتامین، مرطوب کننده قوی، تسکین دهنده، از مشتقات پنتتونیک اسید. با قدرت نفوذ به داخل پوست، مو و ناخن.
D-panthenol

۳۱۰ - هیدروکینون هیدروکینون یک ماده شیمیاییست که با مهار آنزیم تیروزیناز، ملانین سازی را متوقف می کند. هیدروکینون رایج ترین ترکیبیست که در محصولات ضد لک و روشن کننده استفاده می شود.
۳۱۱ - روش صحیح استفاده از کرم های حاوی رتینول استفاده از رتینول را به موقع شروع کنید، از کم شروع کنید. مداوم مصرف کنید، شبها مصرف کنید. آموزش روش صحیح استفاده از محصولات رتینول دار توسط احسان حسنانی
۳۱۲ - آیا بوتولیز واقعیت دارد؟ انجمن متخصصان پوست تبلیغات گسترده شبکه های ماهواره ای در مورد بوتولیز را گمراه کننده خواند.
۳۱۳ - پوست سالخورده پوست سالخورده معمولا به پوست خانم ها و آقایان بالای 50 سال می گویند. انتقادی که به این نوع تقسیم بندی وجود دارد آن است که از سن 50 تا 100 سالگی پوست تغییرات فراوانی می کند. بنابراین نمی توان همه افراد بالای 50 سال را در یک دسته بندی قرار داد. باید بر اساس نوع پوست محصول آرایشی بهداشتی را انتخاب و خرید کرد نه سن و سال.
۳۱۴ - لیفت با طلا بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی که ادعا می کنند حاوی طلا هستند، در واقع دروغ می گویند! در این محصولات یا از دانه های اکلیل به جای طلا استفاده شود. یا از زنگدانه های زردرنگ استفاده شده و یا این که طلا دارد ولی در مقیاس بسیار بسیار کم فقط به خاطر این که قسم شان راست باشد. مثلا در حد چند پی پی ام طلا اضافه می کنند. برای اینکه بدانید این عدد چقدر کوچک است، یک ممیز بگذارید و پنج صفر جلوی آن بگذارید و عدد سه را جلوی آن بنویسید. در این حد کم است. این مقدار کم را هم فقط برای این میزنند که بتوانند در قسمت ترکیبات کلمه gold یا طلا را درج کنند. کلمه طلای 24 عیار یا 24K Gold نام تجاری ذرات زردرنگی است که به محصولات آرایشی بهداشتی اضافه می کنند. درست مثل اینکه شخصی دختری به دنیا بیاورد و اسم آن را بگذارد طلا!
۳۱۵ - نقی معمولی این نقی معمولی الان اینجا رسپتور سلول (Cell receptor) است که دارد دیدبانی می دهد. ببینید الان دارد از داخل دوربینش چه چیزی را می بیند. الان از دور این 3تا را کنار همدیگر دید.
۳۱۶ - رسوراترول رسوراترول (Resveratrol) هم مهار کننده آنزیمی است. انواع NMF ها را مهار می کند. آنزیم الاستاز (Elastase)، کلاژناز (Collagenase) و هیالورونیداز (Hyaluronidase) همه را مهار می کند.
۳۱۷ - مینرال تراپی تامین مواد معدنی یا مینرال های مورد نیاز پوست از طریق محصولات آرایشی بهداشتی را مینرال تراپی می گوییم. مثلا لاین مینرال تراپی فلوسلک.
۳۱۸ - محصولات لاغرکننده اگر ماهواره می بینید حتما چپ و راست تبلیغ انواع و اقسام محصولات آرایشی بهداشتی و قرص های لاغر کننده را شنیده و دیده اید.
۳۱۹ - پژواک سنجی، اکوگرافی اکوگرافی، پژواک سنجی یا تصویربرداری با امواج فراصوت روشی برای سنجش پیری پوست می باشد. در این تکنیک، صداهای منعکس شده از لایه میانی پوست با مقدار رشته های کلاژن و آب احاطه کننده آنها در سلول مرتبط می شود. در اکوگراف های حاصل از این تکنیک، نوار تاریک به معنای پژواک دهی کم و پیری پوست ارزیابی می شود.
۳۲۰ - هیپوآلرژنیک هایپوآلرژنیک یک عبارت تبلیغاتیست و به محصولاتی گفته می شود که کمتر واکنش های آلرژیک ایجاد می کنند. معمولا به افراد با پوست های حساس توصیه می شود که از محصولات هیپوآلرژنیک یا کم آلرژی زا استفاده کنند. البته استاندارد خاصی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.
۳۲۱ - میکروریلیف میکروریلیف، روشی برای اندازه گیری چروک های پوست است. میکروریلیف یا آنالیز برجستگی های ریز پوست، روشی برای ارزیابی برجستگی های سطح پوست از جمله چین و چروک ها می باشد. در نگاره های میکروریلیف از تصاویر برداشته شده با دوربین های دیجیتال نیز استفاده می شود.
۳۲۲ - استرس اکسیدانی استرس در اثر افزایش تولید مواد اکسید کننده یا اکسیدان، استرس اکسیدانی یا اکسیدیتیو استرس گفته می شود.
۳۲۳ - آزمایشات بالینی مقاله احسان حسنانی در مورد آزمایشات بالینی را در این بخش مطالعه کنید.
۳۲۴ - بایومیمتیک بایومیمتیک، زیست مقلد نیز ترجمه شده است. به تازگی نوع خاصی از مواد مؤثره آرایشی بهداشتی که ساختار پپتیدی دارند، برای بکارگیری در فرمولاسیون های پیشرفته آرایشی بهداشتی ارائه شده است. پپتیدهای بایومیمتیک با الهام از پپتیدهای طبیعی پوست ساخته شده و با ویژه گری خاصی مکانیزم های فیزیولوژیکی پوست را اجرا می کنند. بیومیمتیک به تعبیری به پروسه ها، ترکیبات و سیستم هایی که از طبیعت تقلید می کنند، اشاره می کند. 0
۳۲۵ - لیپوهورمسیس لیپوهورمسیس یعنی تحریک آدیپوسایت ها یا سلول های چربی ساز. با روش های مختلفی می توان سلول های چربی را تحریک کرد. ایجاد شرایط کم اکسیژن، یکی از روش های تحریک آدیپوزها می باشد.
۳۲۶ - هم ایستایی، هموستاز مقاله احسان حسنانی در مورد هم ایستایی، هموستاز را در این بخش مطالعه کنید.
۳۲۷ - پیری اینفرا پیری اینفرا یا پیری پوست در اثر مواجهه با پرتوهای فروسرخ یا مادون قرمز خورشید است که مورد توجه مطالعات اخیر دانشمندان در حوزه محصولات مراقبت از پوست قرار گرفته است. پرتوهای فروسرخ با افزایش تولید ماتریس متالو پروتئینازها، تشکیل گونه های فعال اکسیژن و از بین بردن کلاژن و الاستین پوست، می تواند موجب ایجاد پیری اینفرا شود.
۳۲۸ - لیپولیز وقتی غلظت گلوگز در خون پایین می آید و بدن نیاز به انرژی متابولیکی پیدا می کند، رسپتورهای غشایی در سلول های آدیپوسایت توسط هورمون ها فعال سازی شده و آنزیمی به نام لیپاز، تری گلیسیریدها را در درون سلول های آدیپوسایت هیدرولیز کرده و اسیدهای چرب تولید شده را به خون ترشح می کند. خون اسیدهای چرب را به اندام های خاصی منتقل نموده تا در آنجا به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرند. به این فرآیند لیپولیز گفته می شود.
۳۲۹ - لیپوفیلینگ لیپوفیلینگ به پر کردن پوست با تزریق چربی بدن گفته می شود
۳۳۰ - ماتریس متالوپروتئینازها ماتریس متالوپروتئینازها، آنزیم های تجزیه کننده کلاژن و الاستین
۳۳۱ - آنتی سلولیت آنتی سلولیت را معمولاً مترادف با لاغری و سلولیت را مترادف با چاقی موضعی تعبیر می کنند.
۳۳۲ - تغییرات هورمونی و پوست آقایان بعد از آندروپوز (یائسگی آقایان) غلظت هورمون های مردانه در بدن کاهش می یابد. خشکی، خشن، زبر و ترک دار شدن پوست از جمله علائم آندروپوز در سنین بالا می باشد.
۳۳۳ - آنتی پروژرین پروژرین را اولین بار در افراد مبتلا به پروژریا کشف کردند. افراد مبتلا به این بیماری در سنین جوانی پوستی شبیه پوست افراد سالخورده دارند. کاراکتر بنجامین باتن در فیلم دیوید فینچر با بازی برد پیت نمونه مشهوری از مبتلایان به این بیماری بود. اخیرا دانشمندان متوجه شدند که پروژرین در پوست افراد سالخورده سالم نیز وجود دارد و وجود آن پیری پوست را شتاب می دهد. برای مهار این پروتئین، از پپتیدهای بیومیمتیک که به تقلید از الافین (آنتی الاستاز طبیعی بدن) ساخته شده کمک گرفته می شود. همچنین عصاره یک جلبک دریایی به نام آلاریا در یکی از اکتیوهای سپیک به نام جوونسنس وجود دارد که می تواند تا 79 درصد، میزان پروژرین را کاهش دهد.
۳۳۴ - آنژیوژنسیس آنژیوژنسیس پدیده ایست که در آن مویرگ های جدید در پوست تشکیل می شود.
۳۳۵ - فیتواستروژن فیتواستروژن ها ترکیباتی گیاهی هستند که عملکردی مشابه استروژن دارند. کرم های آرایشی حاوی ایزوفلاوون مثل الیزابت آردن و نویدرم دارای فیتواستروژن های گیاهی هستند.
۳۳۶ - استریا استریا ناحیه ای خطی از آتروفی می باشد که حاصل تغییر در بافت همبند است و از نظر رنگ می تواند سفید یا بنفش باشد.
۳۳۷ - داروغه های زیبایی رادیکال های آزاد ترکیباتی تشنه الکترون هستند که الکترون های سلول های بدن را می دزدند. درست مثل داروغه که داخل شهر گشت زنی می کرد، مالیات مالیات می کرد و مردم بیچاره را می چاپید. ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها نقش رابین هود را بازی میکنند. به رادیکال های آزاد الکترون می دهند تا دست از سر سلولها بردارد. میوه ها و سبزیجات تازه، ویتامین سی، قرص جوشان، کرم های حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان مثل کیوتن، کرم های حاوی ویتامین E و ویتامین C تعدادی از راه های تامین انتی اکسیدان مورد نیاز پوست است.
۳۳۸ - کیوتن کوانیزیم کیوتن یک حامل انرژی است که به عنوان ماده اولیه در صنایع آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.
۳۳۹ - کلاژن هیدرولیز شده اولیگوپپتید کلاژن با وزن مولکولی پایین، مرطوب کننده و سفت کننده پوست، توالی اسیدهای آمینه: گلایسین، پرولین، هیدروکسی پرولین
hydrolyzed collagen

۳۴۰ - الاستین هیدرولیز شده الاستین هیدرولیز شده، اسیدهای آمینه و مواد غذایی مورد نیاز برای فیبروبلاست را فراهم می کند. لایه ساز و محافظ پوست.
hydrolyzed elastin

دانستنی های پوست و مو

۳۴۱ - لکه های پیری، لکه های خورشیدی لکه های پیری، لکه های خورشیدی یکی از بیماری ها و عوارض شایع پوست و مو می باشد. راهکارهای آرایشی مقابله با لکه های پیری، لکه های خورشیدی توسط احسان حسنانی معرفی شده است.
۳۴۲ - هایپرپیگمنتاسیون / هیپرپیگمانتاسیون پیگمانتاسیون می تواند هایپر یا هایپو باشد. هایپرپیگمنتاسیون یا هایپرپیگمنتیشن یکی از عوارض پوستی است که در اثر تجمع غیریکنواخت رنگدانه های ملانین در پوست اتفاق می افتد. این عارضه شایع اما بی ضرر است. از 40 سالگی به بعد از هر 3 خانم یک نفر دچار لکه های پیری می شود و از 50 سال به بالا بیش از 90 درصد خانم ها به هایپرپیگمنتیشن مبتلا می شوند. برای از بین بردن کک و مک، لکه های پیری و هایپرپیگمنتاسیون از لیزر می توان استفاده نمود.
۳۴۳ - بهترین ضدلک برای مبارزه با لک، لایه برداری، محافظت از آفتاب، رفع التهاب و مهار آنزیم های ملانین ساز باید باهم انجام شود. کرمهایی که از این چهار عامل، بیشترین ها را دارند بهتر هستند. اما اگر بخواهیم به سوالمان برگردیم و بهترین کرم ضدلک را معرفی کنیم، باید ببینیم از عوامل چهارگانه فوق، قوی ترین ها کدامند. مثلا قوی ترین لایه بردار اسیدهای رتینوئیک هستند. قوی ترین ماده ضدالتهاب کورتونها هستند و قوی ترین مهار کننده آنزیم های ملانین ساز هیدروکینون است. بنابراین قوی ترین کرم ضدلک، محصولی است که از همه این عوامل داشته باشد و از هر کدام از اینها هم کم نداشته باشد و زیاد داشته باشد. چنین چیزی دارو خواهد بود و نه کرم. باید توجه داشته باشیم که برای هر لکی نباید قوی ترین داروها را مصرف کرد. مثلا در بحث لایه بردارها باید از لایه بردارهای ملایم شروع کنیم اگر جواب نگرفتیم سراغ لایه بردارهای قوی برویم. یا مثلا برای جلوگیری زا ملانین سازی اول جایگزین های هیدروکینون را امتحان کنیم و اگر جواب نگرفتیم سراغ هیدروکینون برویم. یا برای رفغ التهاب ابتدا ضدالتهاب های گیاهی مثل بیزابولول، آلوئه ورا را امتحان کنیم و در صورت فروکش التهاب، سراغ ضدالتهاب های قوی تر برویم. توجه به این نکته نیز ضروری است که ضدلک های قوی که خاصیت دارویی دارند باید صرفا توسط پزشکان تجویز شوند.
۳۴۴ - ویتامین ث و آکنه احسان حسنانی هستم و می خواهم به این سوال رایج پاسخ بدهم که آیا ویتامین ث باعث آکنه می شود؟ خیلی وقت ها دیده شده است که بعضی افراد در اثر مصرف کرم ها و سرم های حاوی ویتامین ث پوستشان دچار آکنه یا جوش صورت شده است. راستش اولین بار که این سوال مطرح شد من یک کم تعجب کردم.
۳۴۵ - آکنه بعد از اصلاح برای پیشگیری از بروز آکنه قبل از اصلاح باید عوامل اینجاد کننده آکنه که در حین اصلاح ممکن است وجود داشته باشد را حذف کنیم. می دانیم که یکی از عوامل بروز آکنه، باکتری ها هستند. بنابراین باید وسایل اصلاح تمیز و به دور از آلودگی باشند. از تیغ های نو استفاده کنید. ماشین ریش تراشی را با الکل ضدعفونی کنید. بعد از اصلاح دست کثیف به صورت نزدید. از محلولهای حاوی ترکیبات ضدباکتری استفاده کنید. افترشیوها معمولا دارای الکل هستند. زیرا الکل هم ضدعفونی می کند و هم پوست را خنک می کندو این خنکی به رفع التهاب کمک می کند. اما بوی الکل معمولا آزار دهنده است. به همین علت پیشنهاد می کنم از اسپری آنتی آکنه ژنو استفاده کنید. یکی دیگر از عوامل بروز آکنه التهاب است. برای اینکه کمترین التهاب به پوست وارد شود باید تیغ تمیز باشد.
۳۴۷ - کرایوتراپی کرایوتراپی یا همان انجماد با نیتروژن مایع، یکی از روش هایی است که برای درمان ضایعات پوستی از جمله لک اسفاده می شود. در این روش کرایوپن که دستگاهی شبیه پروب است روی ضایعه قرار می گیرد. پوست اطراف ضایعه را تا عمل یک سانت و به پهنای 1.2 سانت منجمد می کند و تا دمای منهای چهل درجه سانتی گراد سرد می کند سپس ناحیه منجمد شده، تاول می زند. در مراحل بعدی، تاول به پوسته ضخیم و در نهایت پوسته ضخیم بعد از یک سال ترمیم شده و لک از بین می رود.
۳۴۸ - روشن کردن پوست گرایش به پوست روشن یا تیره در فرهنگ های مختلف فرق می کند. مثلاً خانم های آسیایی دوست دارند پوست روشن داشته باشند اما خانم های اروپایی برنزه بودن برایشان جذاب است. محصولات روشن کننده نه فقط برای روشن کردن پوست بلکه برای از بین بردن لک های پوست استفاده می شوند. هیدروکینون، آربوتین، کوجیک اسید از جمله ترکیبات روشن کننده پوست می باشند.
۳۴۹ - ملانین سازی سنتز ملانین در پوست از اسید آمینه تایروسین شروع شده و با کاتالیزگری تیروزیناز پس از عبور از DOPA و دوپاکینون، دو نوع رنگدانه به نام های یوملانین و فائوملانین تولید می شود.
۳۵۰ - بیووایت بیواسکراب حاوی پلی هیدروکسی بوتیرات و اکسید تیتانیوم
Polyhydroxybutyrate (and) Titanium Dioxide (and) Blue 1 Lake (and) Ethylene Distearamide

۳۵۱ - آربوتین مهارکننده آنزیم تیروزیناز، 30 مرتبه فعال تر از کوجیک اسید
arbutin

۳۵۲ - دی استیل بولدین یکی از پرکاربرد ترین فیلترهای فرابنفش، از ضد آفتاب های شیمیایی
diacetyl boldine

اصطلاحات آرایشی بهداشتی

۳۵۳ - باورهای نادرست در مورد جوش صورت خیلی ها فکر می کنند شکلات و غذاهای چرب باعث جوش زدن صورت می شود. ولی آیا حقیقت دارد؟
۳۵۴ - آنتی آکنه آکنه معمولاً در هر سن و سالی بروز می کند اما در نوجوانان تازه بالغ به علت بالا رفتن سطح هورمونها این مشکل شایع تر است.
۳۵۵ - آکنه، جوش صورت آکنه بیماری دستگاه پیلوسباسه است که شامل ضایعات التهابی و غیرالتهابی می باشد. ضایعات غیرالتهابی را کمدون می گویند. کمدون ها می توانند سرسیاه یا سرسفید باشند. پاپول ها، پوستچول ها، نگول ها، کیست ها از دیگر انواع آکنه هستند. آکنه های خفیف با آنتی بیوتیک و آکنه های شدید با ایزوترتینوئین درمان می شوند.
۳۵۶ - آرایش و آکنه برخی از محصولات آرایشی ممکن است آکنه را تحریک کند. اگر دچار آکنه هستید از محصولات آرایشی غیر کومدون زا استفاده کنید. برای پوست های چرب، محصولات آرایشی اویل فری توصیه می شود.
۳۵۷ - داروهای تشدید کننده آکنه برخی داروها موجب تشدید آکنه می شوند . مثلا فنیتوئین و فنوباربیتال که برای درمان صرع استفاده می شود و ایزونیازید که در روانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد موجب تشدید آکنه میشوند.
۳۵۸ - تخلیه آکنه آکنه را در شرایط خاصی می توان با استفاده از تیر کومدون تخلیه کرد. برای انجام این کار باید اولا تشخیص دهیم که چیزی که داریم تخلیه می کنیم همان آکنه است. مثلا اگر خال یا بثورات پوستی شبه آکنه را تخلیه کنیم به پوست آسیب می رسد.
۳۵۹ - آکنه در 40 سالگی در سن بلوغ آقایان معمولا بیشتر از خانم ها جوش می زنند اما خانم ها تا سنین بالاتری ممکن است دچار آکنه شوند. برخی خانم ها تا 40 سالگی ممکن است صورت شان جوش بزند.
۳۶۰ - تغذیه و آکنه در مورد رژیم درمانی، نقش تغذیه بر رفع یا تشدید آکنه، نقش شکلات ها، قهوه، کره بر جوش ها در این مقاله بیشتر می خوانیم
۳۶۱ - اسکار آکنه اگرچه آكنه را يك بيماري شديد و يا عامل مرگ نمي دانند اما اسكارهاي به جا مانده از آكنه هاي شديد مي تواند باعث مشكلات رواني مثل افسردگي و كاهش اعتماد به نفس شود. در نوجوانان كيفيت زندگي آنها ممكن است تا حد بيماري آسم و صرع پايين بيايد
۳۶۲ - اصطلاحات آکنه اگر می خواهید کتاب ها و مقالات زبان اصلی و معتبر در مورد آکنه ها مطالعه کنید مجبورید با اصطلاحات تخصصی مربوط به آکنه آشنا باشید. مثلا بدانید که هایپرکراتینیزاسیون چیست؟ پاپول، پوسچول، ندول و کیست چه هستند. یا مثلا وقتی می گویند آکنه دارای پاتوژنز چندعاملی است بدانید که پاتوِنز یعنی چه؟ همچنین اصطلاحاتی مثل تشخیص افتراقی، اندیکاسیون و کنتر اندیکاسیون ممکمن است برای همه آشنا و ملموس نباشد.
۳۶۳ - آناتومی آکنه تشکیل آکنه در واحد پیلوسباسه آغاز می شود. به مجموعه فولیکول و غدد چربی متصل به آن واحد پیلوسباسه گفته می شود. در این مقاله به شکل مفصل در مورد اجزاء واحد پیلوسباسه صحبت می کنیم و مکانیزم تشکیل آکنه را می گوییم.
۳۶۴ - محصولات ضدآکنه بسياري از محصولات بدون نسخه تحت عنوان كاسموسوتيكال طبقه بندي شده اند به طوري كه مزاياي درماني دارند اما دارو محسوب نمي شوند. مواد آرايشي دارويي متعددي براي درمان آكنه مورد ارزيابي قرار گرفته است كه شامل مواد معدني، مواد گياهي، آنتي اكسيدان ها و هيدروكسي اسيدها مي باشد.
۳۶۵ - مواد اولیه ضدآکنه ويتامين C، زينك، روغن درخت چاي، نياسين آميد، چاي سبز، رزوراترول، ساليسيليك اسيد، گليكوليك اسيد مي توانند در درمان آکنه كمك كننده باشد.
۳۶۶ - داروهای آکنه محصولات تجويز شدني شامل رتينوئيدهاي موضعي و خوراكي، آنتي بيوتيك هاي موضعي و خوراكي و بنزوئيل پروكسايد موضعي و داپسون موضعي است. محصولات بدون نسخه نيز ممكن است به تنهايي يا به صورت تركيب با داروهاي نسخه اي استفاده شوند.
۳۶۸ - سرسیاه و سرسفید سرسیاه ها باز هستند و به علت مواجهه محتویات کومدون با هوا و ملانین موجود در لاشه سلولها سیاه به نظر می رسند. سرسفید موقعی است که محتویات کومدون هنوز راهی به بیرون از منافذ پوست پیدا نکرده و بسته است. به کومدون های بسته که به صورت سفید رنگ ظاهر می شود، کومدون سرسفید می گویند.
۳۶۹ - آفتاب و آکنه گواه علمي كه نشان دهنده اثر مثبت مواجهه با نور آفتاب بر آكنه باشد وجود ندارد اما مطالعات جديد نشان داده است كه برخي از طيف هاي نور مصنوعي ممكن است روي بهبود آكنه اثر داشته باشد اما اين ثابت نمي كند كه مواجهه مستقيم با نور طبيعي آفتاب در درمان آكنه مؤثر است.
۳۷۳ - باکتری آکنه باکتری پروپیونی آکنه یک باکتری بی هوازی است که در منافذ پوست زندگی می کند و از پوست در برابر میکروب های بیماری زا دفاع می کند. در عوض از چربی های پوست تغذیه می کند و از محیط امن منافذ پوست به عنوان محل زندگی استفاده می کند. در واقع با پوست معامله می کند. پوست به این باکتری جا و غذا می دهد در عوض باکتری پروپیونی آکنه نگهبان پوست می شود. در اثر بسته شدن منافذ پوست، این باکتری شروع به رشد بیش از حد کرده و با دفع اسیدهای چرب و تکثیر بیش از حد موجب التهاب می شود و آکنه های التهابی را تشکیل می دهد.
۳۷۴ - راکوتان و آکنه راکوتان از داروهایی است که فعالیت غدد چربی را کاهش می دهد. راکوتان به علت عوارض جانبی زیادی که دارد باید به عنوان آخرین حربه در درمان جوش ها استفاده شود. یعنی فقط برای جوش های مقاوم به درمان که به روش های دیگر جواب نداده یا آکنه های التهابی که فرد را دچار افسردگی کرده و یا جوش هایی که اسکار به جار می گذارد مورد استفاده قرار می گیرد.
۳۷۵ - دستکاری آکنه دستکاری جوش های صورت می تواند باعث کمک به از هم گسیختن دیوار فولیکول و تخلیه چرک ها به بخش میانی پوست یا درم شود.
۳۷۶ - تعریف آکنه آکنه بیماری مزمن، رایج و چندعاملی پوست است که می تواند با انسداد یا التهاب واحد پلیوسباسه مرتبط باشد. در این مقاله به بررسی تک تک کلمات این تعریف علمی می پردازیم
۳۷۷ - کومدون چیست؟ به آکنه هایی که هنوز التهابی نشده است کومدون می گویند. کومدونها در اثر انسداد واحد پیلوسباسه تشکیل می شوند و می توانند به دو نوع سرسیاه و سرسفید تقسیم بندی شوند.
۳۷۸ - سبومتر سبومتر، دستگاه اندازه گیری سبوم پوست است. سبومتر یا دستگاه اندازه گیری سبوم پوست یکی از ابزارهای سنجش میزان چربی پوست است که به منظور ارزیابی محصولات آرایشی بهداشتی صورت استفاده می شود. از سبومتر برای تعیین نوع پوست، همچنین در کلینیک های زیبایی و در مطب متخصصان پوست و مو استفاده می شود.

دیکشنری احسان حسنانی

۴۶۳ - میکروبیولوژی با توجه به اینکه بخش عمده محصولات آرایشی بهداشتی را آب تشکیل می دهد و آب در اغلب موارد منبع ایجاد آلودگی در محصولات بهداشت شخصی است، علم میکروبیولوژی کاربرد بسیار تنگاتنگی در صنایع آرایشی بهداشتی دارد. در درجه اول مواد اولیه، محیط کارخانه، تجهیزات و مواد بسته بندی و همچنین کارکنان باید تحت مراقب باشند تا آلودگی ایجاد نشود. تجهیزات ساخت و تولید همواره باید ضدعفونی شوند. پاکسازی تجهیزات، تمیز کردن محوطه و کف ها از مهمترین راهکارهای کنترل میکروبی می باشند. میکروارگانیسم های با اهمیت در صنایع آرایشی بهداشتی در این مقاله معرفی شده است.
۴۶۴ - بسته بندی در بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی طراحی و توسعه از اهمیت بالایی برخوردار است. برای بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی از مواد پلاستیکی (رزین های گرمانرم و گرماسخت) و همچنین از ظروف فلزی و ظروف شیشه ای نیز استفاده می شود. بسته بندی های چند لایه ای که در تولید ساشه ها و تیوب های خمیردندان کاربرد زیادی دارند، نوع دیگری از بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی می باشند.
۴۶۵ - تاریخچه آرایش در مصر باستان اقدامات کازمتیکی یا آرایشی بهداشتی نه فقط برای زیبایی بلکه برای تشریفات مذهبی نیز به کار گرفته می شد.
۴۶۶ - تعریف ایمنی برای جلوگیری از حوادث نامطلوب و پیشگیری از صانحه، رعایت ایمنی همیشه اولین شرط است. شعار «اول ایمنی، بعداً کار» را در تابلوی ورودی بسیاری از پالایشگاه ها دیده ام.
۴۶۷ - آمار واردات آمارهای واردات محصولات آرایشی بهداشتی که توسط برخی مراجع ارائه می شود، معمولا نادقیق و بسیار عجیب است. مقامات بارها اعلام کرده اند که یک میلیارد دلار لوازم آرایشی تقلبی سالانه وارد کشور می شود. اما تعریف دقیقی از لوازم آرایشی ارائه نداده اند. اصلاً مشخص نیست که آیا منظور لوازم آرایشی میکاپ است یا کلیه محصولات آرایشی بهداشتی که شامپو و صابون هم می تواند جزو آن ها باشد، مد نظر است. همچنین ظاهراً دو دسته آمار داریم. آمارهای رسمی و غیررسمی. از همه جالب تر این که قاچاق محصولات آرایشی که به گفته برخی مقامات 80 درصد واردات این شاخه را تشکیل می دهد، جزء آمارهای رسمی وارد نمی شود.
۴۶۸ - فروشگاه اینترنتی وقتی مصرف کننده ای تصمیم می گیرد یک کالا را به صورت اینترنتی خریداری نماید، چند موضوع برایش جذاب است. در این مقاله با این موضوعات آشنا می شویم. ارائه کالاهای اوریجینال و با کیفیت زمان تحویل کوتاه، تحویل رایگان، مشاوره تلفنی و قیمت رقابتی از امکاناتی هستند که در صورت ارائه توسط فروشگاه های اینترنتی، خرید اینترنتی محصولات آرایشی را جذاب می نمایند. موجودی کالا بسیار مهم است و فروشنده باید سعی کند به دنبال کالاهایی باشد که ناگهان نایاب نشوند.
۴۶۹ - قاچاق جولان کالاهای قاچاق در کشور ما پدیده جدیدی نیست. این روزها از قاچاق لوازم آرایشی در گزارشات تلویزیونی زیاد می بینیم. یکی از علت های پر رونق شدن این بازار، گرایش بسیار زیاد زن های ایرانی به لوازم آرایش است. در این که آیا مبارزه با قاچاق و تقلب باید در سطح گمرک انجام شود یا در سطح عرضه اختلاف نظرهایی وجود دارد.
۴۷۰ - موفقیت در صنایع آرایشی بسته بندی زیبا، درک نیاز بازار و تولید محصولی که نیاز آن مسجل شده، همچنین تبلیغات صحیح و بکارگیری شیوه های مدرن معرفی محصول، از کلیدهای موفقیت در صنایع آرایشی بهداشتی است. هیچ چیز نمی تواند بیشتر از خود محصول مشتری را متقاعد کند. بنابراین اگر تولیدکننده هستید، حتماً برای مشتریان خود نمونه بفرستید. اگر بخشی از فرآیندهای کارخانه خود را برون سپاری می کنید، حتماً توافقات خود را مکتوب نمایید. در بسیاری از موارد، کنترل هزینه ها می تواند از اتلاف پول و سرمایه جلوگیری نموده و استمرار شما را افزایش دهد.
۴۷۱ - کپی شده افراد زیادی هستند که با زیر پا گذاشتن قانون کپی رایت و اصول اخلاقی، زحمات نویسندگان واقعی را نادیده گرفته، اقدام به کپی از سایت من و درج مطالب در وبلاگ یا سایت خودشان می کنند. با توجه به اینکه حوصله سرو کله زدن و مکاتبه با همه آنها را ندارم، ترجیح دادم امکان کپی کردن برداشته شود.
۴۷۲ - بیوتکنولوژی بیوتکنولوژی قادر است زندگی ما را بهتر نموده و زمین را به مکان بهتری برای زندگی ما تبدیل نماید.
۴۷۳ - تعیین تاریخ تولید تاریخ تولید و انقضا روی بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی درج نمی شود. این موضوع کار را برای تشخیص محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته سخت می کند. اما شماره ای روی برچسب محصولات آرایشی بهداشتی به نام شماره سری ساخت یا بچ نامبر وجود دارد که اطلاعات زیادی در مورد تاریخ تولید و انقضا به ما می دهد.
۴۷۴ - لیزر لیزرها انواع مختلفی دارند و هر یک از دستگاه های لیزر در زیبایی کاربرد خاصی دارد. لیزرموهای زائد با لیزر رفع چین و چروک فرق می کند. توجه داشته باشید بسیاری از دستگاه هایی که با عنوان لیزر تبلیغ می شوند، در واقع لیزر نیستند.

واژه ها

۵۲۱ - بنزوفنون 3 0
benzophenone-3

۵۲۲ - فیلترهای فرابنفش فیلترهای فرابنفش ترکیباتی هستند که در محصولات ضدآفتاب استفاده می شوند و از پوست در برابر پرتوهای زیانبار آفتاب محافظت می کنند. فیلترهای فرابنفش به دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند.
۵۲۳ - سرطان پوست بر اساس اخبار انجمن سرطان آمریکا یک سوم سرطان های این کشور مربوط به پوست بوده و یک ششم آمریکا در حال گسترش سرطان پوست در زندگی خود هستند. این در حالیست که 95 درصد آمریکایی ها می دانند مواجهه مکرر در برابر پرتوهای آفتاب باعث سرطان پوست می شود. ملانوما خطرناکترین سرطان پوست است.
۵۲۴ - آفتاب سوختگی آفتاب سوختگی یکی از بیماری ها و عوارض شایع پوست و مو می باشد. راهکارهای آرایشی مقابله با آفتاب سوختگی توسط احسان حسنانی معرفی شده است.
۵۲۵ - چگونه پوست خود را برنزه کنیم راه های گوناگونی برای برنزه شدن وجود دارد. آفتاب گرفتن، محصولات آرایشی برنزه کننده و سولاریوم سه روش اصلی هستند اما معمولا ترکیب این روش ها استفاده می شود. برخی افراد، برای برنزه کردن پول زیادی خرج می کنند و چند روز در ساحلهای آنتالیا و کوش آداسی حمام آفتاب می گیرند. اما برنزه که نمی شوند هیچ، پوستشان شبیه کارگران روستایی می شود. فکر می کنید چرا؟
۵۲۶ - سولاریوم سولاریوم همان تخت های برنزه کننده است. در برخی از استخر ها و سالن های زیبایی حتما دیده اید.
۵۲۷ - برنزه شدن بدون آفتاب یکی از معایب برنزه کردن با آفتاب این است که پوست در معرض پرتوهای فرابننفش خورشید قرار می گیرد و ممکن است آسیب ببیند. به همین علت روش ایمن تری به نام برنزه کردن بدون آفتاب با برنزه کننده ها ی خودکار یا اتوبرنزه کننده ها ابداع شد. در این مقاله روش صحیح برنزه کردن بدون آفتاب برای شما شرح داده می شود.
۵۲۸ - چه مقدار ضدآفتاب بزنم؟ چه مقدار ضد آفتاب برای هربار استفاده لازم است؟ دراین مقاله در مورد قانون دو انگشت صحبت می کنیم. این مطلب توسط احسان حسنانی ترجمه شده است.
۵۲۹ - آفتاب مقاله احسان حسنانی در مورد آفتاب را در این بخش مطالعه کنید.
۵۳۰ - مراقبت از پوست در برابر آفتاب آفتاب علاوه بر مزایای بیشماری که دارد، یکی از مهمترین عوامل از بین بردن جوانی و ایجاد کننده چروک های پوستی می باشد. مراقبت از پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است. دوری از آفتاب، استفاده از فرآورده های ضد آفتاب از جمله راهکارهای مراقبت از پوست در برابر آفتاب می باشند. در سالهای اخیر با اینکه آگاهی مردم در مورد استفاده از فراورده ای ضد آفتاب بیشتر شده، سرطانهای چوست افزایش داشته است. چرا؟
۵۳۱ - محصولات ضدآفتاب در هنگام خرید محصولات ضد آفتاب به نکات زیر توجه نمائید، محصولات مراقبت از پوست در برابر آفتاب، این مطلب توسط احسان حسنانی نوشته شده است.
۵۳۲ - پرتوهای فرابنفش مقاله احسان حسنانی در مورد پرتوهای فرابنفش را در این بخش مطالعه کنید.
۵۳۳ - عیار حفاظت در برابر آفتاب مقاله احسان حسنانی در مورد عیار حفاظت در برابر آفتاب را در این بخش مطالعه کنید.
۵۳۴ - برنزه کننده به جای حمام آفتاب گرفتن و قرار دادن پوست در معرض آفتاب سوختگی و سرطان، بسیاری از مردم ترجیح می دهند از کرم ها، روغنها، اسپری ها و سایر محصولات آرایشی بهداشتی برنزه کننده پوست استفاده کنند.
۵۳۵ - برنزه کردن در مبحث برنزه کننده های آرایشی، معرفی دی هیدروکسی استون به عنوان معروفترین ماده برنزه کننده و شرح فرآیند ملانین سازیث وجود دارد.
۵۳۶ - نوار چسب های فرابنفش برچسب های آشکارساز و هشداردهنده پرتوهای فرابنفش محصول جدیدی از غول آرایشی بهداشتی دنیا، کمپانی لورآل، است که در سال 2016 رونمایی شد. این ابزار که به اندازه یک چسب زخم بوده و پشت دست یا روی کمر چسبانده می شود مصرف کننده را از وجود پرتوهای فرابنفش آگاه ساخته و نیاز به محافظت در برابر آفتاب را به او گوشزد می کند.
۵۳۷ - آووبنزون آوو بنزون، فیلتر جاذب UVA
butyl methoxydibenzoylmethane

۵۳۸ - اوکتوکریلن برای افزایش پایداری نوری به فرمولاسیون اضافه می شود
Octocrylene

۵۳۹ - اکتیل متوکسی سینامات فیلتر جاذب UVB که بعد از مشتقات PABA بیشترین کاربرد را در کرم های ضد آفتاب دارند.
octyl methoxycinnamate

۵۴۰ - پنج آلفا ردوکتاز معادل انگلیسی کلمه یا واژه پنج آلفا ردوکتاز، 5 Alpha Reductase می باشد.
۵۴۱ - ماده ساینده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده ساینده، Abbrasive می باشد.
۵۴۲ - ساینده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ساینده، Abrasive می باشد.
۵۴۳ - مقطره معادل انگلیسی کلمه یا واژه مقطره، Absolute می باشد.
۵۴۴ - جاذب معادل انگلیسی کلمه یا واژه جاذب، Absorbent می باشد.
۵۴۵ - جذب سطحی معادل انگلیسی کلمه یا واژه جذب سطحی، Absorption می باشد.
۵۴۶ - آکاسیا معادل انگلیسی کلمه یا واژه آکاسیا، Acacia می باشد.
۵۴۷ - استیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه استیک اسید، Acetic Acid می باشد.
۵۴۸ - استون معادل انگلیسی کلمه یا واژه استون، Acetone می باشد.
۵۴۹ - استیل کولین معادل انگلیسی کلمه یا واژه استیل کولین، Acetylcholine می باشد.
۵۵۰ - اسید منتل معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسید منتل، Acid Mantle می باشد.
۵۵۱ - رنگ اسیدی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ اسیدی، Acidic Dye می باشد.
۵۵۲ - اسیدی شدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسیدی شدن، Acidification می باشد.
۵۵۳ - آکنه معادل انگلیسی کلمه یا واژه آکنه، Acne می باشد.
۵۵۴ - مستعد آکنه معادل انگلیسی کلمه یا واژه مستعد آکنه، Acne Prone می باشد.
۵۵۵ - ماده موثره معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده موثره، Active Ingredient می باشد.
۵۵۶ - مواد مؤثره معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد مؤثره، Active Ingredients می باشد.
۵۵۷ - ماده فعال معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده فعال، Active Matter می باشد.
۵۵۸ - توالی فعال معادل انگلیسی کلمه یا واژه توالی فعال، Active Sequence می باشد.
۵۵۹ - افزودنی معادل انگلیسی کلمه یا واژه افزودنی، Additive می باشد.
۵۶۰ - آدنوزین تری فسفات معادل انگلیسی کلمه یا واژه آدنوزین تری فسفات، Adenosine Triphosphate می باشد.
۵۶۱ - آدیپوز معادل انگلیسی کلمه یا واژه آدیپوز، Adipose می باشد.
۵۶۲ - آدرنالین معادل انگلیسی کلمه یا واژه آدرنالین، Adrenaline می باشد.
۵۶۳ - آئروسل معادل انگلیسی کلمه یا واژه آئروسل، Aerosol می باشد.
۵۶۴ - قوطی اسپری معادل انگلیسی کلمه یا واژه قوطی اسپری، Aerosol Can می باشد.
۵۶۵ - بعد از اصلاح معادل انگلیسی کلمه یا واژه بعد از اصلاح، After Shave می باشد.
۵۶۶ - آگار معادل انگلیسی کلمه یا واژه آگار، Agar می باشد.
۵۶۷ - لکه های پیری معادل انگلیسی کلمه یا واژه لکه های پیری، Age Spots می باشد.
۵۶۸ - آگونیست معادل انگلیسی کلمه یا واژه آگونیست، Agonist می باشد.
۵۶۹ - آلانین معادل انگلیسی کلمه یا واژه آلانین، Alanine می باشد.
۵۷۰ - آلدهید معادل انگلیسی کلمه یا واژه آلدهید، Aldehyde می باشد.
۵۷۱ - انبیق معادل انگلیسی کلمه یا واژه انبیق، Alembic می باشد.
۵۷۲ - قلیا معادل انگلیسی کلمه یا واژه قلیا، Alkali می باشد.
۵۷۳ - قلیاییت معادل انگلیسی کلمه یا واژه قلیاییت، Alkalinity می باشد.
۵۷۴ - قلیاها معادل انگلیسی کلمه یا واژه قلیاها، Alkalis می باشد.
۵۷۵ - حساسیت زایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه حساسیت زایی، Allergenic می باشد.
۵۷۶ - آلرژی زا معادل انگلیسی کلمه یا واژه آلرژی زا، Allergens می باشد.
۵۷۷ - آلرژی معادل انگلیسی کلمه یا واژه آلرژی، Allergy می باشد.
۵۷۸ - بادام معادل انگلیسی کلمه یا واژه بادام، Almond می باشد.
۵۷۹ - روغن بادام معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن بادام، Almond Oil می باشد.
۵۸۰ - آلوپسی آره تا معادل انگلیسی کلمه یا واژه آلوپسی آره تا، Alopecia Areata می باشد.
۵۸۱ - اسید آمینه معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسید آمینه، Amino Acid می باشد.
۵۸۲ - آمونیاک معادل انگلیسی کلمه یا واژه آمونیاک، Ammoniac می باشد.
۵۸۳ - آمونیوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه آمونیوم، Ammonium می باشد.
۵۸۴ - آمفوتری معادل انگلیسی کلمه یا واژه آمفوتری، Amphoteric می باشد.
۵۸۵ - آمپول معادل انگلیسی کلمه یا واژه آمپول، Ampulla می باشد.
۵۸۶ - آناژن معادل انگلیسی کلمه یا واژه آناژن، Anagen می باشد.
۵۸۷ - آندروژنتیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه آندروژنتیک، Androgenetic می باشد.
۵۸۸ - آنیونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه آنیونی، Anionic می باشد.
۵۸۹ - آنتاگونیست معادل انگلیسی کلمه یا واژه آنتاگونیست، Antagonist می باشد.
۵۹۰ - ضد شوره معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضد شوره، Anti Dandruff می باشد.
۵۹۱ - ضد قارچ معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضد قارچ، Anti Fungal می باشد.
۵۹۲ - ضد میکروب معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضد میکروب، Anti Microbial می باشد.
۵۹۳ - ضد باکتری معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضد باکتری، Antibacterial می باشد.
۵۹۴ - آنتی بیوتیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه آنتی بیوتیک، Antibiotic می باشد.
۵۹۵ - شامپوهای ضد شوره معادل انگلیسی کلمه یا واژه شامپوهای ضد شوره، Antidandruff Shampoo می باشد.
۵۹۶ - رفع وز موها معادل انگلیسی کلمه یا واژه رفع وز موها، Anti-Frizz می باشد.
۵۹۷ - ضدالتهاب معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضدالتهاب، Anti-Inflammation می باشد.
۵۹۸ - آفرودیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه آفرودیت، Aphrodite می باشد.
۵۹۹ - آپوکرین معادل انگلیسی کلمه یا واژه آپوکرین، Apocrine می باشد.
۶۰۰ - اپلیکاتور معادل انگلیسی کلمه یا واژه اپلیکاتور، Applicator می باشد.
۶۰۱ - آکواپورین ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه آکواپورین ها، Aquaporins می باشد.
۶۰۲ - آرکتیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه آرکتیک، Arctic می باشد.
۶۰۳ - حلقوی معادل انگلیسی کلمه یا واژه حلقوی، Areolar می باشد.
۶۰۴ - روغن آرگان معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن آرگان، Argan Oil می باشد.
۶۰۵ - زیر بغل معادل انگلیسی کلمه یا واژه زیر بغل، Armpit می باشد.
۶۰۶ - آرنیکا معادل انگلیسی کلمه یا واژه آرنیکا، Arnica می باشد.
۶۰۷ - آروما معادل انگلیسی کلمه یا واژه آروما، Aroma می باشد.
۶۰۸ - آروماتراپیست معادل انگلیسی کلمه یا واژه آروماتراپیست، Aromatherapist می باشد.
۶۰۹ - ماده معطر معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده معطر، Aromatic Agent می باشد.
۶۱۰ - گیاهان معطر معادل انگلیسی کلمه یا واژه گیاهان معطر، Aromatic Plants می باشد.
۶۱۱ - پوست های کدر معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوست های کدر، Asphyxiated Skins می باشد.
۶۱۲ - ارزیابی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ارزیابی، Assessment می باشد.
۶۱۳ - ارزیاب معادل انگلیسی کلمه یا واژه ارزیاب، Assessor می باشد.
۶۱۴ - مواد قابض معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد قابض، Astringents می باشد.
۶۱۵ - آتوپیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه آتوپیک، Atopic می باشد.
۶۱۶ - ممیزی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ممیزی، Audit می باشد.
۶۱۷ - برچسب اصالت معادل انگلیسی کلمه یا واژه برچسب اصالت، Authentication Label می باشد.
۶۱۸ - آزالئیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه آزالئیک اسید، Azelaic Acid می باشد.
۶۱۹ - باکتری ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه باکتری ها، Bacteria می باشد.
۶۲۰ - باکتری کش معادل انگلیسی کلمه یا واژه باکتری کش، Bactericide می باشد.
۶۲۱ - طاسی معادل انگلیسی کلمه یا واژه طاسی، Baldness می باشد.
۶۲۲ - بالم معادل انگلیسی کلمه یا واژه بالم، Balm می باشد.
۶۲۳ - بالزام معادل انگلیسی کلمه یا واژه بالزام، Balsam می باشد.
۶۲۴ - چسب زخم معادل انگلیسی کلمه یا واژه چسب زخم، Band Aid می باشد.
۶۲۵ - سنجاق سر معادل انگلیسی کلمه یا واژه سنجاق سر، Barrette می باشد.
۶۲۶ - نت پایه معادل انگلیسی کلمه یا واژه نت پایه، Base Note می باشد.
۶۲۷ - ریحان معادل انگلیسی کلمه یا واژه ریحان، Basil می باشد.
۶۲۸ - شماره سری ساخت معادل انگلیسی کلمه یا واژه شماره سری ساخت، Batch Number می باشد.
۶۲۹ - بنزیل الکل معادل انگلیسی کلمه یا واژه بنزیل الکل، Benzyl Alcohol می باشد.
۶۳۰ - زیست دسترس معادل انگلیسی کلمه یا واژه زیست دسترس، Bioavailabe می باشد.
۶۳۱ - زیست تخریب پذیر معادل انگلیسی کلمه یا واژه زیست تخریب پذیر، Biodegradable می باشد.
۶۳۲ - بایوپپتید معادل انگلیسی کلمه یا واژه بایوپپتید، Biopeptide می باشد.
۶۳۳ - بیوسنتز معادل انگلیسی کلمه یا واژه بیوسنتز، Biosynthesize می باشد.
۶۳۴ - غان معادل انگلیسی کلمه یا واژه غان، Birch می باشد.
۶۳۵ - بیزابولول معادل انگلیسی کلمه یا واژه بیزابولول، Bisabolol می باشد.
۶۳۶ - تلخ معادل انگلیسی کلمه یا واژه تلخ، Bitter می باشد.
۶۳۷ - بهارنارنج معادل انگلیسی کلمه یا واژه بهارنارنج، Bitter Orange می باشد.
۶۳۸ - سرسیاه معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرسیاه، Blackheads می باشد.
۶۳۹ - دکلره معادل انگلیسی کلمه یا واژه دکلره، Bleach می باشد.
۶۴۰ - دکلره کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه دکلره کردن، Bleaching می باشد.
۶۴۱ - دکلره کردن مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه دکلره کردن مو، Bleaching Your Hair می باشد.
۶۴۲ - بلفاروپلاستی معادل انگلیسی کلمه یا واژه بلفاروپلاستی، Blepharoplasty می باشد.
۶۴۳ - گردش خون معادل انگلیسی کلمه یا واژه گردش خون، Blood Circulation می باشد.
۶۴۴ - گردش خون مویرگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه گردش خون مویرگی، Blood Microcirculation می باشد.
۶۴۵ - گذاشتن و برداشتن معادل انگلیسی کلمه یا واژه گذاشتن و برداشتن، Blot Dry می باشد.
۶۴۶ - سشوار معادل انگلیسی کلمه یا واژه سشوار، Blow-Dryer می باشد.
۶۴۷ - جلبک سبز آبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه جلبک سبز آبی، Blue Green Algae می باشد.
۶۴۸ - رژ گونه معادل انگلیسی کلمه یا واژه رژ گونه، Blush می باشد.
۶۴۹ - بدنه معادل انگلیسی کلمه یا واژه بدنه، Body می باشد.
۶۵۰ - شامپو بدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه شامپو بدن، Body Shampoo می باشد.
۶۵۱ - گل گاو زبان معادل انگلیسی کلمه یا واژه گل گاو زبان، Borage می باشد.
۶۵۲ - بورات ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه بورات ها، Borates می باشد.
۶۵۳ - بوتولیز معادل انگلیسی کلمه یا واژه بوتولیز، Botolizz می باشد.
۶۵۴ - بوتاکس معادل انگلیسی کلمه یا واژه عصاره، Extract می باشد. عصاره های گیاهی از جمله افزودنی هایی هستند که به شامپوها و دیگر محصولات آرایشی بهداشتی اضافه می شوند. به طور کلی عصاره ها به محصولات استخراج گفته می شود که بر اساس مکانیزم حلالیت از گیاه جداسازی می شوند. در استخراج عصاره ها از آب، الکل، روغن ها یا حلال های دیگر استفاده می شود و به محصول استخراج با هر یک از این حلال ها، نام خاصی اطلاق می شود. عصاره دانه انگور به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و عصاره مریم کوهی در کاهش فاز تلوژن و افزایش فاز آناژن مو در مطالعات آزمایشگاهی مؤثر شناخته شده اند. علاوه بر عصاره های گیاهی، از عصاره جفت جنین و عصاره های حیوانی نیز گاهی در محصولات آرایشی بهداشتی و دارویی استفاده می شود.
۶۵۵ - درب بطری معادل انگلیسی کلمه یا واژه درب بطری، Bottle Cab می باشد.
۶۵۶ - نام تجاری معادل انگلیسی کلمه یا واژه نام تجاری، Brand می باشد.
۶۵۷ - کراتینه کردن مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه کراتینه کردن مو، Brazilian Blowout می باشد.
۶۵۸ - جوش های پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه جوش های پوست، Breakouts می باشد.
۶۵۹ - سرطان سینه معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرطان سینه، Breast Cancer می باشد.
۶۶۰ - درخشندگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه درخشندگی، Brightness می باشد.
۶۶۱ - ناخن های شکننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ناخن های شکننده، Brittle Nails می باشد.
۶۶۲ - وسیع الطیف معادل انگلیسی کلمه یا واژه وسیع الطیف، Broad Spectrum می باشد.
۶۶۳ - بروشور معادل انگلیسی کلمه یا واژه بروشور، Brochure می باشد.
۶۶۴ - برس ابرو معادل انگلیسی کلمه یا واژه برس ابرو، Brow Brush می باشد.
۶۶۵ - براش معادل انگلیسی کلمه یا واژه براش، Brush می باشد.
۶۶۶ - انباشته معادل انگلیسی کلمه یا واژه انباشته، Built Up می باشد.
۶۶۷ - فله ای معادل انگلیسی کلمه یا واژه فله ای، Bulk می باشد.
۶۶۸ - بابا آدم معادل انگلیسی کلمه یا واژه بابا آدم، Burdock می باشد.
۶۶۹ - کوله خاس معادل انگلیسی کلمه یا واژه کوله خاس، Butcher'S Broom می باشد.
۶۷۰ - یون کلسیم معادل انگلیسی کلمه یا واژه یون کلسیم، Calcium Ion می باشد.
۶۷۱ - کالندولا معادل انگلیسی کلمه یا واژه کالندولا، Calendula می باشد.
۶۷۲ - کاملیا معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاملیا، Camellia می باشد.
۶۷۳ - کافور معادل انگلیسی کلمه یا واژه کافور، Camphor می باشد.
۶۷۴ - سرطان معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرطان، Cancer می باشد.
۶۷۵ - کاپیسلپرو معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاپیسلپرو، Capicellpro می باشد.
۶۷۶ - مویرگ ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه مویرگ ها، Capillaries می باشد.
۶۷۷ - کربن بلک معادل انگلیسی کلمه یا واژه کربن بلک، Carbon Black می باشد.
۶۷۸ - کربوکسی متیل سلولز معادل انگلیسی کلمه یا واژه کربوکسی متیل سلولز، Carboxymethyl Cellulose می باشد.
۶۷۹ - سرطانزا معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرطانزا، Carcinogen می باشد.
۶۸۰ - محموله معادل انگلیسی کلمه یا واژه محموله، Cargo می باشد.
۶۸۱ - روغن کرچک معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن کرچک، Castor Oil می باشد.
۶۸۲ - کاتاژن معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاتاژن، Catagen می باشد.
۶۸۳ - کاتالاز معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاتالاز، Catalase می باشد.
۶۸۴ - کاتالیست معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاتالیست، Catalist می باشد.
۶۸۵ - کاتالوگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاتالوگ، Catalogue می باشد.
۶۸۶ - کاتیونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاتیونی، Cationic می باشد.
۶۸۷ - سفیدپوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه سفیدپوست، Caucasian می باشد.
۶۸۸ - موهای قفقازی معادل انگلیسی کلمه یا واژه موهای قفقازی، Caucasian Hair می باشد.
۶۸۹ - سدر معادل انگلیسی کلمه یا واژه سدر، Cedar می باشد.
۶۹۰ - غشاء سلولی معادل انگلیسی کلمه یا واژه غشاء سلولی، Cell Membrane می باشد.
۶۹۱ - نوسازی سلولی معادل انگلیسی کلمه یا واژه نوسازی سلولی، Cell Renewal می باشد.
۶۹۲ - سرامید معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرامید، Ceramide می باشد.
۶۹۳ - ستیل الکل معادل انگلیسی کلمه یا واژه ستیل الکل، Cetyl Alcohol می باشد.
۶۹۴ - بابونه معادل انگلیسی کلمه یا واژه بابونه، Chamomile می باشد.
۶۹۵ - شلات معادل انگلیسی کلمه یا واژه شلات، Chelate می باشد.
۶۹۶ - شلات کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه شلات کننده، Chelating Agent می باشد.
۶۹۷ - مواد معطره شیمیایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد معطره شیمیایی، Chemical Aroma می باشد.
۶۹۸ - پیوندهای شیمیایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیوندهای شیمیایی، Chemical Bonds می باشد.
۶۹۹ - تعادل شیمیایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه تعادل شیمیایی، Chemical Equilibrium می باشد.
۷۰۰ - پیلینگ شیمیایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیلینگ شیمیایی، Chemical Peeling می باشد.
۷۰۱ - کیتین معادل انگلیسی کلمه یا واژه کیتین، Chitin می باشد.
۷۰۲ - کلروفرم معادل انگلیسی کلمه یا واژه کلروفرم، Chloroform می باشد.
۷۰۳ - کروماتوگرافی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کروماتوگرافی، Chromatography می باشد.
۷۰۴ - مزمن معادل انگلیسی کلمه یا واژه مزمن، Chronic می باشد.
۷۰۵ - شیپره معادل انگلیسی کلمه یا واژه شیپره، Chypre می باشد.
۷۰۶ - سینئول معادل انگلیسی کلمه یا واژه سینئول، Cineol می باشد.
۷۰۷ - اسید سیتریک معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسید سیتریک، Citric Acid می باشد.
۷۰۸ - بادرنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه بادرنگ، Citron می باشد.
۷۰۹ - سیتروس معادل انگلیسی کلمه یا واژه سیتروس، Citrus می باشد.
۷۱۰ - کلاسیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه کلاسیک، Classic می باشد.
۷۱۱ - خاک رس معادل انگلیسی کلمه یا واژه خاک رس، Clay می باشد.
۷۱۲ - پاک کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه پاک کردن، Cleansing می باشد.
۷۱۳ - کلیمبازول معادل انگلیسی کلمه یا واژه کلیمبازول، Climbazole می باشد.
۷۱۴ - بالینی معادل انگلیسی کلمه یا واژه بالینی، Clinical می باشد.
۷۱۵ - کلوتریمازول معادل انگلیسی کلمه یا واژه کلوتریمازول، Clotrimazole می باشد.
۷۱۶ - گل میخک معادل انگلیسی کلمه یا واژه گل میخک، Clove می باشد.
۷۱۷ - شبدر معادل انگلیسی کلمه یا واژه شبدر، Clover می باشد.
۷۱۸ - کوکامیدو پروپیل بتائین معادل انگلیسی کلمه یا واژه کوکامیدو پروپیل بتائین، Cocamidopropyl Betaine می باشد.
۷۱۹ - کاکائو معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاکائو، Cocoa می باشد.
۷۲۰ - کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید معادل انگلیسی کلمه یا واژه کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید، Coconut Fatty Acid Diethanolamide می باشد.
۷۲۱ - روغن نارگیل معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن نارگیل، Coconut Oil می باشد.
۷۲۲ - نارگیل معادل انگلیسی کلمه یا واژه نارگیل، Coconut Palm می باشد.
۷۲۳ - پیوستگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیوستگی، Cohesion می باشد.
۷۲۴ - کلوئیدی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کلوئیدی، Colloidal می باشد.
۷۲۵ - ادکلن معادل انگلیسی کلمه یا واژه ادکلن، Cologne می باشد.
۷۲۶ - تشکیل کلونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه تشکیل کلونی، Colonize می باشد.
۷۲۷ - محصولات آرایشی رنگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه محصولات آرایشی رنگی، Color Cosmetics می باشد.
۷۲۸ - ماندگاری رنگ مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماندگاری رنگ مو، Color Durability می باشد.
۷۲۹ - ژل رنگ مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه ژل رنگ مو، Color Gel می باشد.
۷۳۰ - شدت رنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه شدت رنگ، Color Intensity می باشد.
۷۳۱ - مولکول های رنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه مولکول های رنگ، Color Molecules می باشد.
۷۳۲ - کف رنگ مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه کف رنگ مو، Color Mousse می باشد.
۷۳۳ - سایه رنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه سایه رنگ، Color Shade می باشد.
۷۳۴ - سایه های رنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه سایه های رنگ، Color Shades می باشد.
۷۳۵ - رنگ موهای ماژیکی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ موهای ماژیکی، Color Stick می باشد.
۷۳۶ - موی رنگ شده معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی رنگ شده، Colored Hair می باشد.
۷۳۷ - ماده رنگ کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده رنگ کننده، Coloring Agents می باشد.
۷۳۸ - شانه کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه شانه کردن، Combing می باشد.
۷۳۹ - کومدون معادل انگلیسی کلمه یا واژه کومدون، Comedo می باشد.
۷۴۰ - کانسیلر معادل انگلیسی کلمه یا واژه کانسیلر، Concealer می باشد.
۷۴۱ - برس کانسیلر معادل انگلیسی کلمه یا واژه برس کانسیلر، Concealer Brush می باشد.
۷۴۲ - کنسانتره معادل انگلیسی کلمه یا واژه کنسانتره، Concentrate می باشد.
۷۴۳ - کاندیشنر معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاندیشنر، Conditioner می باشد.
۷۴۴ - کاندیشن کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاندیشن کردن، Conditioning می باشد.
۷۴۵ - مواد کاندیشن کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد کاندیشن کننده، Conditioning Agents می باشد.
۷۴۶ - مشاوره معادل انگلیسی کلمه یا واژه مشاوره، Consultation می باشد.
۷۴۷ - مصرف کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه مصرف کننده، Consumer می باشد.
۷۴۸ - درماتیت تماسی معادل انگلیسی کلمه یا واژه درماتیت تماسی، Contact Dermatitis می باشد.
۷۴۹ - پیوسته معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیوسته، Continuously می باشد.
۷۵۰ - صدفی معادل انگلیسی کلمه یا واژه صدفی، Coral می باشد.
۷۵۱ - کورنئوسیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه کورنئوسیت، Corneocyte می باشد.
۷۵۲ - کورنئوسیت ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه کورنئوسیت ها، Corneocytes می باشد.
۷۵۳ - کورنئومتر معادل انگلیسی کلمه یا واژه کورنئومتر، Corneometer می باشد.
۷۵۴ - کورکتور معادل انگلیسی کلمه یا واژه کورکتور، Corrector می باشد.
۷۵۵ - کورتکس معادل انگلیسی کلمه یا واژه کورتکس، Cortex می باشد.
۷۵۶ - آرایشی دارویی معادل انگلیسی کلمه یا واژه آرایشی دارویی، Cosmeceutical می باشد.
۷۵۷ - کازمتیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه کازمتیک، Cosmetic می باشد.
۷۵۸ - برس های آرایشی معادل انگلیسی کلمه یا واژه برس های آرایشی، Cosmetic Brushes می باشد.
۷۵۹ - فن های آرایشی معادل انگلیسی کلمه یا واژه فن های آرایشی، Cosmetic Foundations می باشد.
۷۶۰ - مواد آرایشی معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد آرایشی، Cosmetic Materials می باشد.
۷۶۱ - جراحی زیبایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه جراحی زیبایی، Cosmetic Surgery می باشد.
۷۶۲ - کاسمتولوژیست معادل انگلیسی کلمه یا واژه کاسمتولوژیست، Cosmetologist می باشد.
۷۶۳ - مقرون به صرفه معادل انگلیسی کلمه یا واژه مقرون به صرفه، Cost Effective می باشد.
۷۶۴ - کومارین معادل انگلیسی کلمه یا واژه کومارین، Coumarin می باشد.
۷۶۵ - پیشخوان معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیشخوان، Counter می باشد.
۷۶۶ - جفت کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه جفت کننده، Coupler می باشد.
۷۶۷ - پوشش معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوشش، Coverage می باشد.
۷۶۸ - پامچال معادل انگلیسی کلمه یا واژه پامچال، Cowslip می باشد.
۷۶۹ - کف کرمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کف کرمی، Creamy Foam می باشد.
۷۷۰ - عصاره رازیانه دریایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه عصاره رازیانه دریایی، Criste Marine Extract می باشد.
۷۷۱ - پنجه کلاغی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پنجه کلاغی، Crow'S Feet می باشد.
۷۷۲ - ناحیه پنجه کلاغی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ناحیه پنجه کلاغی، Crow’S Feet Area می باشد.
۷۷۳ - خیار معادل انگلیسی کلمه یا واژه خیار، Cucumber می باشد.
۷۷۴ - موی مواج معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی مواج، Curly Hair می باشد.
۷۷۵ - سرو معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرو، Cypress می باشد.
۷۷۶ - قبرس معادل انگلیسی کلمه یا واژه قبرس، Cyprus می باشد.
۷۷۷ - کیست معادل انگلیسی کلمه یا واژه کیست، Cyst می باشد.
۷۷۸ - موی آسیب دیده معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی آسیب دیده، Damaged Hair می باشد.
۷۷۹ - موی نم دار معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی نم دار، Damp Hair می باشد.
۷۸۰ - شوره معادل انگلیسی کلمه یا واژه شوره، Dandruff می باشد.
۷۸۱ - حلقه های تیره معادل انگلیسی کلمه یا واژه حلقه های تیره، Dark Circles می باشد.
۷۸۲ - لکه های تیره معادل انگلیسی کلمه یا واژه لکه های تیره، Dark Spots می باشد.
۷۸۳ - کرم های روز معادل انگلیسی کلمه یا واژه کرم های روز، Day Creams می باشد.
۷۸۴ - سلول های مرده معادل انگلیسی کلمه یا واژه سلول های مرده، Dead Cells می باشد.
۷۸۵ - سلول های مرده پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه سلول های مرده پوست، Dead Skin Cell می باشد.
۷۸۶ - دهیدراته معادل انگلیسی کلمه یا واژه دهیدراته، Dehydrated می باشد.
۷۸۷ - پوست ظریف معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوست ظریف، Delicate Skin می باشد.
۷۸۸ - تحویل معادل انگلیسی کلمه یا واژه تحویل، Delivery می باشد.
۷۸۹ - سامانه رسانش معادل انگلیسی کلمه یا واژه سامانه رسانش، Delivery System می باشد.
۷۹۰ - دناتوره معادل انگلیسی کلمه یا واژه دناتوره، Denatured می باشد.
۷۹۱ - دندانه معادل انگلیسی کلمه یا واژه دندانه، Dendrite می باشد.
۷۹۲ - دئودورانت معادل انگلیسی کلمه یا واژه دئودورانت، Deodorant می باشد.
۷۹۳ - عمق معادل انگلیسی کلمه یا واژه عمق، Depth می باشد.
۷۹۴ - درم ابریژن معادل انگلیسی کلمه یا واژه درم ابریژن، Dermabrasion می باشد.
۷۹۵ - درماتیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه درماتیت، Dermatitis می باشد.
۷۹۶ - متخصصین پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه متخصصین پوست، Dermatologists می باشد.
۷۹۷ - درماتولوژی معادل انگلیسی کلمه یا واژه درماتولوژی، Dermatology می باشد.
۷۹۸ - میان پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه میان پوست، Dermis می باشد.
۷۹۹ - پوسته ریزی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوسته ریزی، Desquamation می باشد.
۸۰۰ - گره گشایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه گره گشایی، Detangling می باشد.
۸۰۱ - آشکارساز معادل انگلیسی کلمه یا واژه آشکارساز، Detector می باشد.
۸۰۲ - شویندگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه شویندگی، Detergency می باشد.
۸۰۳ - مکانیسم پاک کنندگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه مکانیسم پاک کنندگی، Detergency Mechanism می باشد.
۸۰۴ - سم زدایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه سم زدایی، Detoxification می باشد.
۸۰۵ - تعویض پوشک معادل انگلیسی کلمه یا واژه تعویض پوشک، Diaper Change می باشد.
۸۰۶ - هضم معادل انگلیسی کلمه یا واژه هضم، Digest می باشد.
۸۰۷ - چال خنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه چال خنده، Dimples می باشد.
۸۰۸ - دی اکسان معادل انگلیسی کلمه یا واژه دی اکسان، Dioxane می باشد.
۸۰۹ - روش مصرف معادل انگلیسی کلمه یا واژه روش مصرف، Direction Of Use می باشد.
۸۱۰ - زدودن چرک معادل انگلیسی کلمه یا واژه زدودن چرک، Dirt Removal می باشد.
۸۱۱ - ضدعفونی کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضدعفونی کننده، Disinfectants می باشد.
۸۱۲ - ضدعفونی کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضدعفونی کردن، Disinfecting می باشد.
۸۱۳ - پخش کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه پخش کردن، Disperse می باشد.
۸۱۴ - پخش شده معادل انگلیسی کلمه یا واژه پخش شده، Dispersed می باشد.
۸۱۵ - توزیع کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه توزیع کننده، Distributor می باشد.
۸۱۶ - پیوندهای دی سولفید معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیوندهای دی سولفید، Disulfide Bonds می باشد.
۸۱۷ - دوز معادل انگلیسی کلمه یا واژه دوز، Dose می باشد.
۸۱۸ - دپنتنول معادل انگلیسی کلمه یا واژه دپنتنول، D-Panthenol می باشد.
۸۱۹ - پس رایحه معادل انگلیسی کلمه یا واژه پس رایحه، Dry Down می باشد.
۸۲۰ - خشک کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه خشک کردن، Drying می باشد.
۸۲۱ - کدر معادل انگلیسی کلمه یا واژه کدر، Dull می باشد.
۸۲۲ - پوست تیره معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوست تیره، Dull Skin می باشد.
۸۲۳ - کدر شدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه کدر شدن، Dullness می باشد.
۸۲۴ - اثر پایدار آناژن مرحله فعال سیکل رشد مو است که در آن سلول ها در ریشه مو به سرعت در حال تقسیم می باشند. طول و بلندی موها به طول مرحله آناژن بستگی دارد. آناژن معمولاً 2 تا 6 سال به طول می انجامد. برخی مطالعات نشان داده که عصاره مریم کوهی روی افزایش فاز آناژن مؤثر است. آناژن، کاتاژن و تلوژن فازهای مختلف سیکل رویش مو هستند که به ترتیب به معنای فاز رشد، فاز توقف و فاز ریزش می باشند.
۸۲۵ - پیش ساز رنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیش ساز رنگ، Dye Precursors می باشد.
۸۲۶ - رنگ کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ کردن، Dyeing می باشد.
۸۲۷ - سفالین معادل انگلیسی کلمه یا واژه سفالین، Earthenware می باشد.
۸۲۸ - زمینی معادل انگلیسی کلمه یا واژه زمینی، Earthy می باشد.
۸۲۹ - ادوکلن معادل انگلیسی کلمه یا واژه ادوکلن، Eau De Cologn می باشد.
۸۳۰ - ادوپارفم معادل انگلیسی کلمه یا واژه ادوپارفم، Eau De Parfum می باشد.
۸۳۱ - ادوپرفیوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه ادوپرفیوم، Eau De Perfume می باشد.
۸۳۲ - ادوتوالت معادل انگلیسی کلمه یا واژه ادوتوالت، Eau De Toillette می باشد.
۸۳۳ - آبنوس معادل انگلیسی کلمه یا واژه آبنوس، Ebony می باشد.
۸۳۴ - اکرین معادل انگلیسی کلمه یا واژه اکرین، Eccrine می باشد.
۸۳۵ - پژواک سنجی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پژواک سنجی، Echography می باشد.
۸۳۶ - اکوگرافی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اکوگرافی، Echography Study می باشد.
۸۳۷ - اگزمایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اگزمایی، Eczematous می باشد.
۸۳۸ - EDTA معادل انگلیسی کلمه یا واژه EDTA، EDTA می باشد.
۸۳۹ - کارایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کارایی، Efficacy می باشد.
۸۴۰ - الاستیسیته معادل انگلیسی کلمه یا واژه الاستیسیته، Elasticity می باشد.
۸۴۱ - خودتراش برقی معادل انگلیسی کلمه یا واژه خودتراش برقی، Electric Razor می باشد.
۸۴۲ - الکترولیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه الکترولیت، Electrolite می باشد.
۸۴۳ - غلاف پوشانی معادل انگلیسی کلمه یا واژه غلاف پوشانی، Encapsulate می باشد.
۸۴۴ - انفلوراژ معادل انگلیسی کلمه یا واژه انفلوراژ، Enflurage می باشد.
۸۴۵ - عشقه معادل انگلیسی کلمه یا واژه عشقه، English Ivy می باشد.
۸۴۶ - افزایش دهنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه افزایش دهنده، Enhancer می باشد.
۸۴۷ - مهار آنزیم معادل انگلیسی کلمه یا واژه مهار آنزیم، Enzyme Inhibition می باشد.
۸۴۸ - اپیکوتیکول معادل انگلیسی کلمه یا واژه اپیکوتیکول، Epicuticle می باشد.
۸۴۹ - اپیتلیال معادل انگلیسی کلمه یا واژه اپیتلیال، Epithelial می باشد.
۸۵۰ - ارلن معادل انگلیسی کلمه یا واژه ارلن، Erlenmeyer Flask می باشد.
۸۵۱ - فوران معادل انگلیسی کلمه یا واژه فوران، Eruption می باشد.
۸۵۲ - اسانس های روغنی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسانس های روغنی، Essential Oils می باشد.
۸۵۳ - استه لودر معادل انگلیسی کلمه یا واژه استه لودر، Estee Lauder می باشد.
۸۵۴ - اتوکسیله معادل انگلیسی کلمه یا واژه اتوکسیله، Ethoxylated می باشد.
۸۵۵ - اتیلن اکساید معادل انگلیسی کلمه یا واژه اتیلن اکساید، Ethylene Oxide می باشد.
۸۵۶ - یوملانین معادل انگلیسی کلمه یا واژه یوملانین، Eumelanin می باشد.
۸۵۷ - گل صد تومانی معادل انگلیسی کلمه یا واژه گل صد تومانی، European Peony می باشد.
۸۵۸ - تبخیر معادل انگلیسی کلمه یا واژه تبخیر، Evaporation می باشد.
۸۵۹ - گل مغربی معادل انگلیسی کلمه یا واژه گل مغربی، Evening Primrose می باشد.
۸۶۰ - لایه برداری معادل انگلیسی کلمه یا واژه لایه برداری، Exfoliate می باشد.
۸۶۱ - تاریخ انقضا معادل انگلیسی کلمه یا واژه تاریخ انقضا، Expiration Date می باشد.
۸۶۲ - زمان تماس معادل انگلیسی کلمه یا واژه زمان تماس، Exposure Time می باشد.
۸۶۳ - فشردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه فشردن، Expression می باشد.
۸۶۴ - پف چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه پف چشم، Eye Bags می باشد.
۸۶۵ - کرم دور چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه کرم دور چشم، Eye Cream می باشد.
۸۶۶ - عفونت چشمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه عفونت چشمی، Eye Infection می باشد.
۸۶۷ - سوزش چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه سوزش چشم، Eye Irritation می باشد.
۸۶۸ - سرم دور چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرم دور چشم، Eye Serum می باشد.
۸۶۹ - سایه چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه سایه چشم، Eye Shadow می باشد.
۸۷۰ - برس سایه چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه برس سایه چشم، Eye Shadow Brush می باشد.
۸۷۱ - مداد ابرو معادل انگلیسی کلمه یا واژه مداد ابرو، Eyebrow Pencil می باشد.
۸۷۲ - مژه ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه مژه ها، Eyelashes می باشد.
۸۷۳ - خط چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه خط چشم، Eyeliner می باشد.
۸۷۴ - ماسک صورت معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماسک صورت، Face Mask می باشد.
۸۷۵ - بخور دادن معادل انگلیسی کلمه یا واژه بخور دادن، Face Steaming می باشد.
۸۷۶ - پاک کننده های صورت معادل انگلیسی کلمه یا واژه پاک کننده های صورت، Facial Cleaners می باشد.
۸۷۷ - اسکراب صورت معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسکراب صورت، Facial Scrub می باشد.
۸۷۸ - بخور معادل انگلیسی کلمه یا واژه بخور، Facial Steam می باشد.
۸۷۹ - اسید چرب معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسید چرب، Fatty Acid می باشد.
۸۸۰ - شنبلیله معادل انگلیسی کلمه یا واژه شنبلیله، Fenugreek می باشد.
۸۸۱ - تخمیر معادل انگلیسی کلمه یا واژه تخمیر، Fermentation می باشد.
۸۸۲ - کود شیمیایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کود شیمیایی، Fertilizer می باشد.
۸۸۳ - پرکننده ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه پرکننده ها، Fillers می باشد.
۸۸۴ - لایه ساز معادل انگلیسی کلمه یا واژه لایه ساز، Film Former می باشد.
۸۸۵ - فیناستراید معادل انگلیسی کلمه یا واژه فیناستراید، Finasteride می باشد.
۸۸۶ - خطوط ریز معادل انگلیسی کلمه یا واژه خطوط ریز، Fine Lines می باشد.
۸۸۷ - نوک انگشت معادل انگلیسی کلمه یا واژه نوک انگشت، Fingertip می باشد.
۸۸۸ - نوک انگشتان معادل انگلیسی کلمه یا واژه نوک انگشتان، Fingertips می باشد.
۸۸۹ - تثبیت کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه تثبیت کننده، Fixative می باشد.
۸۹۰ - گلی معادل انگلیسی کلمه یا واژه گلی، Floral می باشد.
۸۹۱ - فرمالدهید معادل انگلیسی کلمه یا واژه فرمالدهید، Formaldehyde می باشد.
۸۹۲ - فرمالین معادل انگلیسی کلمه یا واژه فرمالین، Formalin می باشد.
۸۹۳ - فرمولاتور معادل انگلیسی کلمه یا واژه فرمولاتور، Formulator می باشد.
۸۹۴ - فنداسیون معادل انگلیسی کلمه یا واژه فنداسیون، Foundation می باشد.
۸۹۵ - کرم پودر معادل انگلیسی کلمه یا واژه کرم پودر، Foundation Cream می باشد.
۸۹۶ - خانه عطر معادل انگلیسی کلمه یا واژه خانه عطر، Fragrance Houses می باشد.
۸۹۷ - کندر معادل انگلیسی کلمه یا واژه کندر، Frankincense می باشد.
۸۹۸ - کک و مک معادل انگلیسی کلمه یا واژه کک و مک، Freckles می باشد.
۸۹۹ - رادیکال های آزاد معادل انگلیسی کلمه یا واژه رادیکال های آزاد، Free Radicals می باشد.
۹۰۰ - ترخون معادل انگلیسی کلمه یا واژه ترخون، French Tarragon می باشد.
۹۰۱ - میوه ای معادل انگلیسی کلمه یا واژه میوه ای، Fruity می باشد.
۹۰۲ - قارچی معادل انگلیسی کلمه یا واژه قارچی، Fungal می باشد.
۹۰۳ - قارچ ها ماده فعال یا اکتیو متر بخش فعال سورفکتانت آنیونی است که با روش تیتراسیون پتانسیومتری اندازه گیری می شود. این تعریف برای شامپوها و مواد شوینده استفاده می شود. در کرم ها و لوسیون های آرایشی بهداشتی، منظور از ماده فعال یا اکتیو، همان ماده مؤثره است. مثلاً ماده مؤثره محصولات آرایشی بهداشتی اوفیسه گلنیک از جلبک های آبی به دست می آید یا مثلاً اسید هیالورونیک یکی از مواد مؤثره به کار رفته در محصولات برند اوسرین است. اکتیوهای آرایشی، موادی هستند که به عنوان جزء اثربخش در انتهای پروسه ساخت به فرمولاسیون اضافه می شوند و اثربخشی یک محصول را به وجود آن ماده نسبت می دهند.
۹۰۴ - قارچ معادل انگلیسی کلمه یا واژه قارچ، Fungus می باشد.
۹۰۵ - شامپو سیر معادل انگلیسی کلمه یا واژه شامپو سیر، Garlic Shampoo می باشد.
۹۰۶ - کروماتوگرافی گازی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کروماتوگرافی گازی، Gas Chromatography می باشد.
۹۰۷ - گاز استریل معادل انگلیسی کلمه یا واژه گاز استریل، Gauze می باشد.
۹۰۸ - میکروب کش معادل انگلیسی کلمه یا واژه میکروب کش، Germicide می باشد.
۹۰۹ - جوانه زدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه جوانه زدن، Germination می باشد.
۹۱۰ - گلایسین معادل انگلیسی کلمه یا واژه گلایسین، Glycine می باشد.
۹۱۱ - گلیکولیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه گلیکولیک اسید، Glycolic Acid می باشد.
۹۱۲ - شرایط مطلوب تولید معادل انگلیسی کلمه یا واژه شرایط مطلوب تولید، Good Manufacturing Practice می باشد.
۹۱۳ - چنگ زدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه چنگ زدن، Grabbing می باشد.
۹۱۴ - گریپ فروت معادل انگلیسی کلمه یا واژه گریپ فروت، Grapefruit می باشد.
۹۱۵ - انگور معادل انگلیسی کلمه یا واژه انگور، Grapes می باشد.
۹۱۶ - روغن هسته انگور معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن هسته انگور، Grapeseed Oil می باشد.
۹۱۷ - موی خاکستری معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی خاکستری، Gray Hair می باشد.
۹۱۸ - سفید شدن مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه سفید شدن مو، Graying Process می باشد.
۹۱۹ - موی چرب معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی چرب، Greasy Hair می باشد.
۹۲۰ - صمغ گوار معادل انگلیسی کلمه یا واژه صمغ گوار، Guar Gum می باشد.
۹۲۱ - گورانا معادل انگلیسی کلمه یا واژه گورانا، Guarana می باشد.
۹۲۲ - H2O2 معادل انگلیسی کلمه یا واژه H2O2، H2O2 می باشد.
۹۲۳ - مراقبت از مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه مراقبت از مو، Hair Care می باشد.
۹۲۴ - رنگ مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ مو، Hair Color می باشد.
۹۲۵ - تراز رنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه تراز رنگ، Hair Color Depth می باشد.
۹۲۶ - اسپری رنگ مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسپری رنگ مو، Hair Color Sprays می باشد.
۹۲۷ - رنگ کردن مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ کردن مو، Hair Coloration می باشد.
۹۲۸ - فر مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه فر مو، Hair Curliness می باشد.
۹۲۹ - پولک مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه پولک مو، Hair Cuticle می باشد.
۹۳۰ - شسوار معادل انگلیسی کلمه یا واژه شسوار، Hair Dryer می باشد.
۹۳۱ - کدورت مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه کدورت مو، Hair Dullness می باشد.
۹۳۲ - نوک مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه نوک مو، Hair Ends می باشد.
۹۳۳ - اکستنشن معادل انگلیسی کلمه یا واژه اکستنشن، Hair Extensions می باشد.
۹۳۴ - فولیکول مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه فولیکول مو، Hair Follicle می باشد.
۹۳۵ - فولیکول های مو روغن بادام از گذشته های دور برای خاصیت مرطوب کنندگی و همچنین تقویت موها در دستورالعمل های آرایشی وجود داشته است. روغن بادام در کلدکرم ها وجود دارد و برخی معتقدند وجود روغن بادام در کلدکرم موجب تیرگی پوست می شود. روغن بادام شیرین غنی از اسیدهای چرب ضروری است و در فرمولاسیون بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی نوین استفاده می شود. اوناگرین، موستلا، پایو از برندهایی هستند که در فرمولاسیون محصولاتشان روغن بادام وجود دارد.
۹۳۶ - ژل موی سر معادل انگلیسی کلمه یا واژه ژل موی سر، Hair Gel می باشد.
۹۳۷ - رویش مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه رویش مو، Hair Growth می باشد.
۹۳۸ - ماسک مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماسک مو، Hair Mask می باشد.
۹۳۹ - ریشه مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه ریشه مو، Hair Root می باشد.
۹۴۰ - ریشه موها معادل انگلیسی کلمه یا واژه ریشه موها، Hair Roots می باشد.
۹۴۱ - ساقه مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه ساقه مو، Hair Shaft می باشد.
۹۴۲ - اسپری مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسپری مو، Hair Spray می باشد.
۹۴۳ - مو صاف کن معادل انگلیسی کلمه یا واژه مو صاف کن، Hair Straightener می باشد.
۹۴۴ - صاف کردن مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه صاف کردن مو، Hair Straightening می باشد.
۹۴۵ - تارهای مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه تارهای مو، Hair Strands می باشد.
۹۴۶ - آرایش مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه آرایش مو، Hair Styling می باشد.
۹۴۷ - استحکام موها معادل انگلیسی کلمه یا واژه استحکام موها، Hair Suppleness می باشد.
۹۴۸ - کلاه گیس معادل انگلیسی کلمه یا واژه کلاه گیس، Hairpiece می باشد.
۹۴۹ - آرایشگاه معادل انگلیسی کلمه یا واژه آرایشگاه، Hair-Salon می باشد.
۹۵۰ - آب سخت معادل انگلیسی کلمه یا واژه آب سخت، Hard Water می باشد.
۹۵۱ - سختی آب معادل انگلیسی کلمه یا واژه سختی آب، Hardness Of Water می باشد.
۹۵۲ - آرایش غلیظ معادل انگلیسی کلمه یا واژه آرایش غلیظ، Heavy Makeup می باشد.
۹۵۳ - فلزات سنگین معادل انگلیسی کلمه یا واژه فلزات سنگین، Heavy Metals می باشد.
۹۵۴ - جاذب الرطوبه معادل انگلیسی کلمه یا واژه جاذب الرطوبه، Hemactant می باشد.
۹۵۵ - حنا معادل انگلیسی کلمه یا واژه حنا، Henna می باشد.
۹۵۶ - فاکتور رشد هپاتوسیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه فاکتور رشد هپاتوسیت، Hepatocyte Growth Factor می باشد.
۹۵۷ - عصاره های گیاهی معادل انگلیسی کلمه یا واژه عصاره های گیاهی، Herbal Extracts می باشد.
۹۵۸ - علف کش معادل انگلیسی کلمه یا واژه علف کش، Herbicides می باشد.
۹۵۹ - چای ترش معادل انگلیسی کلمه یا واژه چای ترش، Hibiscus می باشد.
۹۶۰ - هایلایت معادل انگلیسی کلمه یا واژه هایلایت، Highlight می باشد.
۹۶۱ - موی هایلایت شده معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی هایلایت شده، Highlighted Hair می باشد.
۹۶۲ - هیستیدین معادل انگلیسی کلمه یا واژه هیستیدین، Histidine می باشد.
۹۶۳ - کهیر معادل انگلیسی کلمه یا واژه کهیر، Hives می باشد.
۹۶۴ - هولوگرام معادل انگلیسی کلمه یا واژه هولوگرام، Hologram می باشد.
۹۶۵ - هم ایستایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه هم ایستایی، Homeostasis می باشد.
۹۶۶ - عسل معادل انگلیسی کلمه یا واژه عسل، Honey می باشد.
۹۶۷ - تغییرات هورمونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه تغییرات هورمونی، Hormonal Changes می باشد.
۹۶۸ - هورمون معادل انگلیسی کلمه یا واژه هورمون، Hormone می باشد.
۹۶۹ - تعادل رطوبت معادل انگلیسی کلمه یا واژه تعادل رطوبت، Hydro Balance می باشد.
۹۷۰ - حلال هیدروکربنی معادل انگلیسی کلمه یا واژه حلال هیدروکربنی، Hydrocarbon Solvent می باشد.
۹۷۱ - پیوندهای هیدروژنی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیوندهای هیدروژنی، Hydrogen Bonds می باشد.
۹۷۲ - آب اکسیژنه معادل انگلیسی کلمه یا واژه آب اکسیژنه، Hydrogene Peroxide می باشد.
۹۷۳ - هیدرولیز معادل انگلیسی کلمه یا واژه هیدرولیز، Hydrolysis می باشد.
۹۷۴ - پروتئین های هیدرولیز شده معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروتئین های هیدرولیز شده، Hydrolyzed Protein می باشد.
۹۷۵ - آب گریز معادل انگلیسی کلمه یا واژه آب گریز، Hydrophobe می باشد.
۹۷۶ - محصولات بهداشتی معادل انگلیسی کلمه یا واژه محصولات بهداشتی، Hygiene Products می باشد.
۹۷۷ - هیپودرم معادل انگلیسی کلمه یا واژه هیپودرم، Hypodermis می باشد.
۹۷۸ - هایپوکسی معادل انگلیسی کلمه یا واژه هایپوکسی، Hypoxia می باشد.
۹۷۹ - شناسایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه شناسایی، Identification می باشد.
۹۸۰ - غیرمجاز معادل انگلیسی کلمه یا واژه غیرمجاز، Illegal می باشد.
۹۸۱ - آنالیز تصویر معادل انگلیسی کلمه یا واژه آنالیز تصویر، Image Analysis می باشد.
۹۸۲ - ایمیدازولین معادل انگلیسی کلمه یا واژه ایمیدازولین، Imidazoline می باشد.
۹۸۳ - فوری معادل انگلیسی کلمه یا واژه فوری، Immediate می باشد.
۹۸۴ - سیستم ایمنی معادل انگلیسی کلمه یا واژه سیستم ایمنی، Immune System می باشد.
۹۸۵ - حک شده معادل انگلیسی کلمه یا واژه حک شده، Imprinted می باشد.
۹۸۶ - ناخالصی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ناخالصی، Impurity می باشد.
۹۸۷ - درون تنی معادل انگلیسی کلمه یا واژه درون تنی، In Vivo می باشد.
۹۸۸ - اینکا اینچی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اینکا اینچی، Inca Inch می باشد.
۹۸۹ - عود معادل انگلیسی کلمه یا واژه عود، Incense می باشد.
۹۹۰ - عوددان معادل انگلیسی کلمه یا واژه عوددان، Incense Holder می باشد.
۹۹۱ - آزمون اطمینان از سازگاری معادل انگلیسی کلمه یا واژه آزمون اطمینان از سازگاری، Incompatibility Test می باشد.
۹۹۲ - رنگ های ایندو معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ های ایندو، Indo Dyes می باشد.
۹۹۳ - بی اثر معادل انگلیسی کلمه یا واژه بی اثر، Inert می باشد.
۹۹۴ - عفونت معادل انگلیسی کلمه یا واژه عفونت، Infection می باشد.
۹۹۵ - قابل اشتعال معادل انگلیسی کلمه یا واژه قابل اشتعال، Inflammable می باشد.
۹۹۶ - مواد سازنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد سازنده، Ingredients می باشد.
۹۹۷ - ممانعت معادل انگلیسی کلمه یا واژه ممانعت، Inhibit می باشد.
۹۹۸ - مهارکننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه مهارکننده، Inhibitor می باشد.
۹۹۹ - آغازسازی معادل انگلیسی کلمه یا واژه آغازسازی، Initiation می باشد.
۱۰۰۰ - بازرسی معادل انگلیسی کلمه یا واژه بازرسی، Inspection می باشد.
۱۰۰۱ - دستگاهی معادل انگلیسی کلمه یا واژه دستگاهی، Instrumental می باشد.
۱۰۰۲ - اینترلوکین معادل انگلیسی کلمه یا واژه اینترلوکین، Interleukin می باشد.
۱۰۰۳ - تهاجمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه تهاجمی، Invasive می باشد.
۱۰۰۴ - سیاهه خرید معادل انگلیسی کلمه یا واژه سیاهه خرید، Invoice می باشد.
۱۰۰۵ - تبادل یونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه تبادل یونی، Ion Exchanging می باشد.
۱۰۰۶ - پیوند یونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیوند یونی، Ionic Bonding می باشد.
۱۰۰۷ - ایران کد معادل انگلیسی کلمه یا واژه ایران کد، Iran Code می باشد.
۱۰۰۸ - زنبق معادل انگلیسی کلمه یا واژه زنبق، Iris می باشد.
۱۰۰۹ - اکسید آهن معادل انگلیسی کلمه یا واژه اکسید آهن، Iron Oxide می باشد.
۱۰۱۰ - اتو کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه اتو کردن، Ironing می باشد.
۱۰۱۱ - پرتودهی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پرتودهی، Irradiation می باشد.
۱۰۱۲ - نامنظم معادل انگلیسی کلمه یا واژه نامنظم، Irregular می باشد.
۱۰۱۳ - خارش پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه خارش پوست، Irritation می باشد.
۱۰۱۴ - جداشده معادل انگلیسی کلمه یا واژه جداشده، Isolated می باشد.
۱۰۱۵ - ایزوتیازولین معادل انگلیسی کلمه یا واژه ایزوتیازولین، Isothiazolin می باشد.
۱۰۱۶ - خارش معادل انگلیسی کلمه یا واژه خارش، Itching می باشد.
۱۰۱۷ - پاپیتال معادل انگلیسی کلمه یا واژه پاپیتال، Ivy می باشد.
۱۰۱۸ - جار معادل انگلیسی کلمه یا واژه جار، Jar می باشد.
۱۰۱۹ - کره کاریته معادل انگلیسی کلمه یا واژه کره کاریته، Karite می باشد.
۱۰۲۰ - کمپلکس کراتین معادل انگلیسی کلمه یا واژه کمپلکس کراتین، Keratin Complex می باشد.
۱۰۲۱ - کراتولیتیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه کراتولیتیک، Keratolytic می باشد.
۱۰۲۲ - کراتوز معادل انگلیسی کلمه یا واژه کراتوز، Keratosis می باشد.
۱۰۲۳ - کتوکونازول معادل انگلیسی کلمه یا واژه کتوکونازول، Ketoconazole می باشد.
۱۰۲۴ - گره خورده معادل انگلیسی کلمه یا واژه گره خورده، Kinky می باشد.
۱۰۲۵ - لاکتات معادل انگلیسی کلمه یا واژه لاکتات، Lactate می باشد.
۱۰۲۶ - لاکتیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه لاکتیک اسید، Lactic Acid می باشد.
۱۰۲۷ - لاملار معادل انگلیسی کلمه یا واژه لاملار، Lamellar می باشد.
۱۰۲۸ - ماندگاری معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماندگاری، Lastingness می باشد.
۱۰۲۹ - محصولات شوینده معادل انگلیسی کلمه یا واژه محصولات شوینده، Laundry Products می باشد.
۱۰۳۰ - لسیتین معادل انگلیسی کلمه یا واژه لسیتین، Lecithin می باشد.
۱۰۳۱ - لیفتینگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه لیفتینگ، Lifting می باشد.
۱۰۳۲ - لینالول معادل انگلیسی کلمه یا واژه لینالول، Linalool می باشد.
۱۰۳۳ - لینالیل استات معادل انگلیسی کلمه یا واژه لینالیل استات، Linalyl Acetate می باشد.
۱۰۳۴ - لینولئیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه لینولئیک اسید، Linoleic Acid می باشد.
۱۰۳۵ - بالم لب معادل انگلیسی کلمه یا واژه بالم لب، Lip Balm می باشد.
۱۰۳۶ - برق لب معادل انگلیسی کلمه یا واژه برق لب، Lip Gloss می باشد.
۱۰۳۷ - خط لب معادل انگلیسی کلمه یا واژه خط لب، Lip Liner می باشد.
۱۰۳۸ - متابولیسم لیپید معادل انگلیسی کلمه یا واژه متابولیسم لیپید، Lipid Metabolism می باشد.
۱۰۳۹ - ماتریس لیپیدی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماتریس لیپیدی، Lipidic Matrix می باشد.
۱۰۴۰ - لیپوژنسیس معادل انگلیسی کلمه یا واژه لیپوژنسیس، Lipogenesis می باشد.
۱۰۴۱ - لیپوزوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه لیپوزوم، Liposome می باشد.
۱۰۴۲ - رژ لب معادل انگلیسی کلمه یا واژه رژ لب، Lipstick می باشد.
۱۰۴۳ - نیتروژن مایع معادل انگلیسی کلمه یا واژه نیتروژن مایع، Liquid Nitrogen می باشد.
۱۰۴۴ - طول عمر سلول معادل انگلیسی کلمه یا واژه طول عمر سلول، Longevity می باشد.
۱۰۴۵ - پودر نرم معادل انگلیسی کلمه یا واژه پودر نرم، Loose Powder می باشد.
۱۰۴۶ - آب ولرم معادل انگلیسی کلمه یا واژه آب ولرم، Lukewarm Water می باشد.
۱۰۴۷ - لوپین معادل انگلیسی کلمه یا واژه لوپین، Lupin می باشد.
۱۰۴۸ - لایسین معادل انگلیسی کلمه یا واژه لایسین، Lysine می باشد.
۱۰۴۹ - لیزوزیم معادل انگلیسی کلمه یا واژه لیزوزیم، Lysozyme Enzyme می باشد.
۱۰۵۰ - ماکادمیا معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماکادمیا، Macadamia می باشد.
۱۰۵۱ - ماسیراسیون معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماسیراسیون، Maceration می باشد.
۱۰۵۲ - ماشین آلات معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماشین آلات، Machinery می باشد.
۱۰۵۳ - روناس معادل انگلیسی کلمه یا واژه روناس، Madder می باشد.
۱۰۵۴ - مگنت معادل انگلیسی کلمه یا واژه مگنت، Magnet می باشد.
۱۰۵۵ - جذاب معادل انگلیسی کلمه یا واژه جذاب، Magnificent می باشد.
۱۰۵۶ - ماهونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماهونی، Mahogany می باشد.
۱۰۵۷ - مالاسزیا معادل انگلیسی کلمه یا واژه مالاسزیا، Malassezia می باشد.
۱۰۵۸ - مالاسزیا فورفور معادل انگلیسی کلمه یا واژه مالاسزیا فورفور، Malassezia Furfur می باشد.
۱۰۵۹ - مالاسزیا گلوبوزا معادل انگلیسی کلمه یا واژه مالاسزیا گلوبوزا، Malassezia Globosa می باشد.
۱۰۶۰ - هورمون های مردانه معادل انگلیسی کلمه یا واژه هورمون های مردانه، Male Hormones می باشد.
۱۰۶۱ - ریزش موی الگوی مردانه معادل انگلیسی کلمه یا واژه ریزش موی الگوی مردانه، Male Pattern Hair Loss می باشد.
۱۰۶۲ - مالیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه مالیک اسید، Malic Acid می باشد.
۱۰۶۳ - انبه معادل انگلیسی کلمه یا واژه انبه، Mango می باشد.
۱۰۶۴ - افرا معادل انگلیسی کلمه یا واژه افرا، Maple می باشد.
۱۰۶۵ - مرزنجوش معادل انگلیسی کلمه یا واژه مرزنجوش، Marjoram می باشد.
۱۰۶۶ - بازاریابی معادل انگلیسی کلمه یا واژه بازاریابی، Marketing می باشد.
۱۰۶۷ - ریمل معادل انگلیسی کلمه یا واژه ریمل، Mascara می باشد.
۱۰۶۸ - ماسک کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماسک کننده، Masking Agent می باشد.
۱۰۶۹ - طیف سنجی جرمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه طیف سنجی جرمی، Mass Spectroscopy می باشد.
۱۰۷۰ - انتقال جرم معادل انگلیسی کلمه یا واژه انتقال جرم، Mass Transfer می باشد.
۱۰۷۱ - ماساژ معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماساژ، Massage می باشد.
۱۰۷۲ - ماتریکسیل معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماتریکسیل، Matrixyl می باشد.
۱۰۷۳ - پوست سالخورده معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوست سالخورده، Mature Skin می باشد.
۱۰۷۴ - اقدام معادل انگلیسی کلمه یا واژه اقدام، Measure می باشد.
۱۰۷۵ - مدولا معادل انگلیسی کلمه یا واژه مدولا، Medulla می باشد.
۱۰۷۶ - تقسیم سلولی معادل انگلیسی کلمه یا واژه تقسیم سلولی، Meiosis می باشد.
۱۰۷۷ - ملانوسیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه ملانوسیت، Melanocyte می باشد.
۱۰۷۸ - سلول های ملانوسیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه سلول های ملانوسیت، Melanocytes می باشد.
۱۰۷۹ - ملانوزوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه ملانوزوم، Melanosome می باشد.
۱۰۸۰ - ملانوتروپین معادل انگلیسی کلمه یا واژه ملانوتروپین، Melanotropin می باشد.
۱۰۸۱ - ملاسما معادل انگلیسی کلمه یا واژه ملاسما، Melasma می باشد.
۱۰۸۲ - ملیتین معادل انگلیسی کلمه یا واژه ملیتین، Melitane می باشد.
۱۰۸۳ - دلپذیر معادل انگلیسی کلمه یا واژه دلپذیر، Mellow می باشد.
۱۰۸۴ - منتول معادل انگلیسی کلمه یا واژه منتول، Menthol می باشد.
۱۰۸۵ - متابولیسم معادل انگلیسی کلمه یا واژه متابولیسم، Metabolism می باشد.
۱۰۸۶ - متابولیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه متابولیت، Metabolite می باشد.
۱۰۸۷ - متیل کلرو ایزو تیازولینون معادل انگلیسی کلمه یا واژه متیل کلرو ایزو تیازولینون، Methylchloroisothiazolinone  می باشد.
۱۰۸۸ - میسل معادل انگلیسی کلمه یا واژه میسل، Micelle می باشد.
۱۰۸۹ - آلودگی میکروبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه آلودگی میکروبی، Microbial Contamination می باشد.
۱۰۹۰ - میکروارگانیسم معادل انگلیسی کلمه یا واژه میکروارگانیسم، Microorganism می باشد.
۱۰۹۱ - میکروسکوپی معادل انگلیسی کلمه یا واژه میکروسکوپی، Microscopic می باشد.
۱۰۹۲ - میان رایحه معادل انگلیسی کلمه یا واژه میان رایحه، Middle Note می باشد.
۱۰۹۳ - ملایمت معادل انگلیسی کلمه یا واژه ملایمت، Mildness می باشد.
۱۰۹۴ - میموزا معادل انگلیسی کلمه یا واژه میموزا، Mimosa می باشد.
۱۰۹۵ - وزارت بهداشت معادل انگلیسی کلمه یا واژه وزارت بهداشت، Ministry Of Health می باشد.
۱۰۹۶ - وزارت صنعت، معدن و تجارت معادل انگلیسی کلمه یا واژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، Ministry Of Industry, Mining And Commerce می باشد.
۱۰۹۷ - ماینوکسیدیل معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماینوکسیدیل، Minoxidil می باشد.
۱۰۹۸ - نعناع معادل انگلیسی کلمه یا واژه نعناع، Mint می باشد.
۱۰۹۹ - قابل امتزاج معادل انگلیسی کلمه یا واژه قابل امتزاج، Miscible می باشد.
۱۱۰۰ - میتوکندری معادل انگلیسی کلمه یا واژه میتوکندری، Mitochondria می باشد.
۱۱۰۱ - هم زدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه هم زدن، Mixing می باشد.
۱۱۰۲ - آمیزه معادل انگلیسی کلمه یا واژه آمیزه، Mixture می باشد.
۱۱۰۳ - فاز متحرک معادل انگلیسی کلمه یا واژه فاز متحرک، Mobile Phase می باشد.
۱۱۰۴ - مدرن معادل انگلیسی کلمه یا واژه مدرن، Modern می باشد.
۱۱۰۵ - پروانه بهداشتی واردات معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروانه بهداشتی واردات، Moh Importing License می باشد.
۱۱۰۶ - رطوبت رسانی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رطوبت رسانی، Moisturizing می باشد.
۱۱۰۷ - مونومر معادل انگلیسی کلمه یا واژه مونومر، Monomer می باشد.
۱۱۰۸ - کپک معادل انگلیسی کلمه یا واژه کپک، Mould می باشد.
۱۱۰۹ - موسیلاژ معادل انگلیسی کلمه یا واژه موسیلاژ، Mucilage می باشد.
۱۱۱۰ - غشاء مخاطی دهان معادل انگلیسی کلمه یا واژه غشاء مخاطی دهان، Mucous Membrane Of Oral Cavity می باشد.
۱۱۱۱ - موکول مرمرک معادل انگلیسی کلمه یا واژه موکول مرمرک، Mukul Myrrh می باشد.
۱۱۱۲ - مشک معادل انگلیسی کلمه یا واژه مشک، Musk می باشد.
۱۱۱۳ - موستلا معادل انگلیسی کلمه یا واژه موستلا، Mustela می باشد.
۱۱۱۴ - گیاه مورد معادل انگلیسی کلمه یا واژه گیاه مورد، Myrtle می باشد.
۱۱۱۵ - ناخن گیر معادل انگلیسی کلمه یا واژه ناخن گیر، Nail Clipper می باشد.
۱۱۱۶ - سوهان ناخن معادل انگلیسی کلمه یا واژه سوهان ناخن، Nail File می باشد.
۱۱۱۷ - پیکره ناخن معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیکره ناخن، Nail Matrix می باشد.
۱۱۱۸ - لاک ناخن معادل انگلیسی کلمه یا واژه لاک ناخن، Nail Polish می باشد.
۱۱۱۹ - نانوپیگمان معادل انگلیسی کلمه یا واژه نانوپیگمان، Nano Pigment می باشد.
۱۱۲۰ - نانوامولسیون معادل انگلیسی کلمه یا واژه نانوامولسیون، Nanoemulsion می باشد.
۱۱۲۱ - نانومتر معادل انگلیسی کلمه یا واژه نانومتر، Nanometer می باشد.
۱۱۲۲ - نانوتکنولوژی معادل انگلیسی کلمه یا واژه نانوتکنولوژی، Nanotechnology می باشد.
۱۱۲۳ - لادن معادل انگلیسی کلمه یا واژه لادن، Nasturtium می باشد.
۱۱۲۴ - استاندارد ملی معادل انگلیسی کلمه یا واژه استاندارد ملی، National Standard می باشد.
۱۱۲۵ - موی طبیعی معادل انگلیسی کلمه یا واژه موی طبیعی، Natural Hair می باشد.
۱۱۲۶ - رنگ موی طبیعی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ موی طبیعی، Natural Hair Color می باشد.
۱۱۲۷ - عطرهای طبیعی معادل انگلیسی کلمه یا واژه عطرهای طبیعی، Natural Perfumes می باشد.
۱۱۲۸ - ناندرتال معادل انگلیسی کلمه یا واژه ناندرتال، Neanderthal می باشد.
۱۱۲۹ - عطر نرولی معادل انگلیسی کلمه یا واژه عطر نرولی، Neroli Perfume می باشد.
۱۱۳۰ - گزنه معادل انگلیسی کلمه یا واژه گزنه، Nettle می باشد.
۱۱۳۱ - خنثی کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه خنثی کننده، Neutral می باشد.
۱۱۳۲ - خنثی سازی معادل انگلیسی کلمه یا واژه خنثی سازی، Neutralize می باشد.
۱۱۳۳ - خنثی شده معادل انگلیسی کلمه یا واژه خنثی شده، Neutralized می باشد.
۱۱۳۴ - نیاسینامید معادل انگلیسی کلمه یا واژه نیاسینامید، Niacinamide می باشد.
۱۱۳۵ - کرم های شب معادل انگلیسی کلمه یا واژه کرم های شب، Night Creams می باشد.
۱۱۳۶ - غیر قطبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه غیر قطبی، Non Polar می باشد.
۱۱۳۷ - غیر یونی معادل انگلیسی کلمه یا واژه غیر یونی، None Ionic می باشد.
۱۱۳۸ - بدون چربی معادل انگلیسی کلمه یا واژه بدون چربی، Non-Greasy می باشد.
۱۱۳۹ - غیر محرک معادل انگلیسی کلمه یا واژه غیر محرک، Non-Irritant می باشد.
۱۱۴۰ - غیرقطبیده معادل انگلیسی کلمه یا واژه غیرقطبیده، Non-Polarized می باشد.
۱۱۴۱ - تیز شامه معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیز شامه، Nose می باشد.
۱۱۴۲ - تعهدنامه محضری معادل انگلیسی کلمه یا واژه تعهدنامه محضری، Notarized Commitment می باشد.
۱۱۴۳ - نوکلئوفیلی معادل انگلیسی کلمه یا واژه نوکلئوفیلی، Nucleophilic می باشد.
۱۱۴۴ - مواد مغذی معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد مغذی، Nutrients می باشد.
۱۱۴۵ - بلوط معادل انگلیسی کلمه یا واژه بلوط، Oak می باشد.
۱۱۴۶ - خزه بلوط معادل انگلیسی کلمه یا واژه خزه بلوط، Oak Moss می باشد.
۱۱۴۷ - گلسنگ معادل انگلیسی کلمه یا واژه گلسنگ، Oakmoss می باشد.
۱۱۴۸ - جو دوسر معادل انگلیسی کلمه یا واژه جو دوسر، Oats می باشد.
۱۱۴۹ - اکتوپیروکس معادل انگلیسی کلمه یا واژه اکتوپیروکس، Octopirox می باشد.
۱۱۵۰ - پوست سر چرب معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوست سر چرب، Oily Scalp می باشد.
۱۱۵۱ - پوست چرب معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوست چرب، Oily Skin می باشد.
۱۱۵۲ - پماد معادل انگلیسی کلمه یا واژه پماد، Ointment می باشد.
۱۱۵۳ - اولئیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه اولئیک اسید، Oleic Acid می باشد.
۱۱۵۴ - بویایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه بویایی، Olfaction می باشد.
۱۱۵۵ - حس بویایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه حس بویایی، Olfactory می باشد.
۱۱۵۶ - هرم بویایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه هرم بویایی، Olfactory Pyramid می باشد.
۱۱۵۷ - زیتون معادل انگلیسی کلمه یا واژه زیتون، Olive می باشد.
۱۱۵۸ - مات کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه مات کننده، Opacifier می باشد.
۱۱۵۹ - مجوز گشایش معادل انگلیسی کلمه یا واژه مجوز گشایش، Opening Permit می باشد.
۱۱۶۰ - شرایط عملیاتی معادل انگلیسی کلمه یا واژه شرایط عملیاتی، Operative Condition می باشد.
۱۱۶۱ - متصدی معادل انگلیسی کلمه یا واژه متصدی، Operator می باشد.
۱۱۶۲ - ایزومرهای نوری معادل انگلیسی کلمه یا واژه ایزومرهای نوری، Optical Isomers می باشد.
۱۱۶۳ - چرخش نوری معادل انگلیسی کلمه یا واژه چرخش نوری، Optical Rotation می باشد.
۱۱۶۴ - فرم سفارش معادل انگلیسی کلمه یا واژه فرم سفارش، Order Form می باشد.
۱۱۶۵ - ثبت سفارش معادل انگلیسی کلمه یا واژه ثبت سفارش، Order Registration می باشد.
۱۱۶۶ - ارگانیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه ارگانیک، Organic می باشد.
۱۱۶۷ - شرقی معادل انگلیسی کلمه یا واژه شرقی، Oriental می باشد.
۱۱۶۸ - منشأ معادل انگلیسی کلمه یا واژه منشأ، Origin می باشد.
۱۱۶۹ - بیرونی ترین لایه معادل انگلیسی کلمه یا واژه بیرونی ترین لایه، Outermost Layer می باشد.
۱۱۷۰ - برون سپاری معادل انگلیسی کلمه یا واژه برون سپاری، Outsource می باشد.
۱۱۷۱ - فعالیت بیش از حد جوجوبا یا هوهوبا درختچه ای است که در مناطق صحرایی آریزونا یا آمریکا به عمل می آید. روغن جوجوبا مرطوب کننده، آنتی اکسیدان و ضد التهاب است. حدود 90 درصد از تولید جهانی جوجوبا به مصارف آرایشی بهداشتی می رسد. نوع خاصی از روغن جوجوبای فرآوری شده که روی آن فرآیند اینراستریفیکاسیون انجام شده، با نام تجاری استرهای فلورا برای بکارگیری در صنایع آرایشی بهداشتی در دسترس است. مزیت اصلی روغن های جوجوبا آن است که از نظر شیمیایی، تری گلیسیرید نیستند. بلکه استر یک اسید چرب و الکل چرب می باشند و شباهت زیادی به سبوم (چربی طبیعی پوست انسان و همچنین روغن نهنگ دارند.
۱۱۷۲ - مواجهه بیش از حد معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواجهه بیش از حد، Overexposure می باشد.
۱۱۷۳ - در طول شب معادل انگلیسی کلمه یا واژه در طول شب، Overnight می باشد.
۱۱۷۴ - استرس های اکسیدانی معادل انگلیسی کلمه یا واژه استرس های اکسیدانی، Oxidant Stress می باشد.
۱۱۷۵ - اکسایشی کاهشی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اکسایشی کاهشی، Oxidation Reduction می باشد.
۱۱۷۶ - استرسهای اکسیدانی معادل انگلیسی کلمه یا واژه استرسهای اکسیدانی، Oxidative Stress می باشد.
۱۱۷۷ - ماده اکسید کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده اکسید کننده، Oxidizing Agent می باشد.
۱۱۷۸ - پکینگ لیست معادل انگلیسی کلمه یا واژه پکینگ لیست، Packing List می باشد.
۱۱۷۹ - پالت معادل انگلیسی کلمه یا واژه پالت، Pallet می باشد.
۱۱۸۰ - روغن پالم کرنل معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن پالم کرنل، Palm Kernel Oil می باشد.
۱۱۸۱ - روغن پالم معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن پالم، Palm Oil می باشد.
۱۱۸۲ - پنتین معادل انگلیسی کلمه یا واژه پنتین، Pantene Pro-V می باشد.
۱۱۸۳ - پانتنول معادل انگلیسی کلمه یا واژه پانتنول، Panthenol می باشد.
۱۱۸۴ - اسید پنتوتنیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسید پنتوتنیک، Pantothenic Acid می باشد.
۱۱۸۵ - پاپایا معادل انگلیسی کلمه یا واژه پاپایا، Papaya می باشد.
۱۱۸۶ - پارا تولوئن دی آمین معادل انگلیسی کلمه یا واژه پارا تولوئن دی آمین، Para Toluenediamine می باشد.
۱۱۸۷ - بدون پارابن معادل انگلیسی کلمه یا واژه بدون پارابن، Paraben Free می باشد.
۱۱۸۸ - پارابن ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه پارابن ها، Parabens می باشد.
۱۱۸۹ - پارافنیلن دی آمین معادل انگلیسی کلمه یا واژه پارافنیلن دی آمین، Paraphenylenediamine می باشد.
۱۱۹۰ - گل ساعتی معادل انگلیسی کلمه یا واژه گل ساعتی، Passionflower می باشد.
۱۱۹۱ - رنگ آمیزی پاستیلی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ آمیزی پاستیلی، Pastel Toning می باشد.
۱۱۹۲ - آزمون حساسیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه آزمون حساسیت، Patch Test می باشد.
۱۱۹۳ - پاچولی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پاچولی، Patchouli می باشد.
۱۱۹۴ - پتنت معادل انگلیسی کلمه یا واژه پتنت، Patent می باشد.
۱۱۹۵ - بیجک معادل انگلیسی کلمه یا واژه بیجک، Pay Slip می باشد.
۱۱۹۶ - روغن هلو معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن هلو، Peach Oil می باشد.
۱۱۹۷ - بادام زمینی معادل انگلیسی کلمه یا واژه بادام زمینی، Peanut می باشد.
۱۱۹۸ - مروارید معادل انگلیسی کلمه یا واژه مروارید، Pearl می باشد.
۱۱۹۹ - صدفی کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه صدفی کننده، Pearlising Agent می باشد.
۱۲۰۰ - نفوذ عمقی معادل انگلیسی کلمه یا واژه نفوذ عمقی، Penetrate Deeply می باشد.
۱۲۰۱ - نعناع فلفلی معادل انگلیسی کلمه یا واژه نعناع فلفلی، Peppermint می باشد.
۱۲۰۲ - عطر معادل انگلیسی کلمه یا واژه عطر، Perfume می باشد.
۱۲۰۳ - عطردان معادل انگلیسی کلمه یا واژه عطردان، Perfume Bottle می باشد.
۱۲۰۴ - صنعت عطر معادل انگلیسی کلمه یا واژه صنعت عطر، Perfume Industry می باشد.
۱۲۰۵ - عطرساز معادل انگلیسی کلمه یا واژه عطرساز، Perfumer می باشد.
۱۲۰۶ - معطر کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه معطر کردن، Perfuming می باشد.
۱۲۰۷ - میله فر معادل انگلیسی کلمه یا واژه میله فر، Perm Roller می باشد.
۱۲۰۸ - رنگ موهای دائمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ موهای دائمی، Permanent Dyes می باشد.
۱۲۰۹ - فر دائمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه فر دائمی، Permanent Wave می باشد.
۱۲۱۰ - فر کردن مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه فر کردن مو، Permanent Waving می باشد.
۱۲۱۱ - تراوش معادل انگلیسی کلمه یا واژه تراوش، Permeation می باشد.
۱۲۱۲ - پروکسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروکسید، Peroxide می باشد.
۱۲۱۳ - پروکسی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروکسی، Peroxy می باشد.
۱۲۱۴ - محصولات بهداشت شخصی معادل انگلیسی کلمه یا واژه محصولات بهداشت شخصی، Personal Care Products می باشد.
۱۲۱۵ - پرسولفات معادل انگلیسی کلمه یا واژه پرسولفات، Persulfate می باشد.
۱۲۱۶ - تنظیم کننده pH معادل انگلیسی کلمه یا واژه تنظیم کننده pH، Ph Adjusters می باشد.
۱۲۱۷ - صنایع داروسازی معادل انگلیسی کلمه یا واژه صنایع داروسازی، Pharmaceutical Industries می باشد.
۱۲۱۸ - فئوملانین معادل انگلیسی کلمه یا واژه فئوملانین، Pheomelanin می باشد.
۱۲۱۹ - فسفولیپید معادل انگلیسی کلمه یا واژه فسفولیپید، Phospholipids می باشد.
۱۲۲۰ - پایدار در برابر نور معادل انگلیسی کلمه یا واژه پایدار در برابر نور، Photostable می باشد.
۱۲۲۱ - ویژگی های فیزیکی شیمیایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ویژگی های فیزیکی شیمیایی، Physicochemical Specifications می باشد.
۱۲۲۲ - فیزیولوژیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه فیزیولوژیک، Physiologic می باشد.
۱۲۲۳ - دوران بلوغ معادل انگلیسی کلمه یا واژه دوران بلوغ، Physiological Maturity می باشد.
۱۲۲۴ - فیتئول معادل انگلیسی کلمه یا واژه فیتئول، Phytheol می باشد.
۱۲۲۵ - فیتوسیان معادل انگلیسی کلمه یا واژه فیتوسیان، Phytocyan می باشد.
۱۲۲۶ - فیتولیوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه فیتولیوم، Phytolium می باشد.
۱۲۲۷ - تیره شدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیره شدن، Pigmentation می باشد.
۱۲۲۸ - آناناس معادل انگلیسی کلمه یا واژه آناناس، Pineapple می باشد.
۱۲۲۹ - پیروکتون اولامین معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیروکتون اولامین، Piroctone Olamine می باشد.
۱۲۳۰ - پلاسیبو معادل انگلیسی کلمه یا واژه پلاسیبو، Placebo می باشد.
۱۲۳۱ - محصولات معطره گیاهان معادل انگلیسی کلمه یا واژه محصولات معطره گیاهان، Plant Aromatics می باشد.
۱۲۳۲ - عصاره گیاهان معادل انگلیسی کلمه یا واژه عصاره گیاهان، Plant Extracts می باشد.
۱۲۳۳ - منشاء گیاهی معادل انگلیسی کلمه یا واژه منشاء گیاهی، Plant Orinin می باشد.
۱۲۳۴ - جراحی پلاستیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه جراحی پلاستیک، Plastic Surgery می باشد.
۱۲۳۵ - بلوند پلاتینه معادل انگلیسی کلمه یا واژه بلوند پلاتینه، Platinum Blonde می باشد.
۱۲۳۶ - گروه قطبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه گروه قطبی، Polar Group می باشد.
۱۲۳۷ - سر قطبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه سر قطبی، Polar Head می باشد.
۱۲۳۸ - قطبیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه قطبیت، Polarity می باشد.
۱۲۳۹ - قطبیده معادل انگلیسی کلمه یا واژه قطبیده، Polarized می باشد.
۱۲۴۰ - پلی اتیلن معادل انگلیسی کلمه یا واژه پلی اتیلن، Polyethyene می باشد.
۱۲۴۱ - پلیمریزاسیون معادل انگلیسی کلمه یا واژه پلیمریزاسیون، Polymerization می باشد.
۱۲۴۲ - پلی فنل معادل انگلیسی کلمه یا واژه پلی فنل، Polyphenol می باشد.
۱۲۴۳ - پلی کواترنیوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه پلی کواترنیوم، Polyquaternium می باشد.
۱۲۴۴ - پلی ساکارید معادل انگلیسی کلمه یا واژه پلی ساکارید، Polysaccharide می باشد.
۱۲۴۵ - پلی وینیل پیرولیدون معادل انگلیسی کلمه یا واژه پلی وینیل پیرولیدون، Polyvinylpyrrolidone می باشد.
۱۲۴۶ - انار معادل انگلیسی کلمه یا واژه انار، Pomegranate می باشد.
۱۲۴۷ - دم اسبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه دم اسبی، Ponytail می باشد.
۱۲۴۸ - منافذ معادل انگلیسی کلمه یا واژه منافذ، Pores می باشد.
۱۲۴۹ - تست تخلخل موها معادل انگلیسی کلمه یا واژه تست تخلخل موها، Porosity Test می باشد.
۱۲۵۰ - متخلخل معادل انگلیسی کلمه یا واژه متخلخل، Porous می باشد.
۱۲۵۱ - ساختار متخلخل معادل انگلیسی کلمه یا واژه ساختار متخلخل، Porous Structure می باشد.
۱۲۵۲ - کنترل محصول در سطح عرضه معادل انگلیسی کلمه یا واژه کنترل محصول در سطح عرضه، Post Marketing Surveillance می باشد.
۱۲۵۳ - پودری معادل انگلیسی کلمه یا واژه پودری، Powdery می باشد.
۱۲۵۴ - آماده سازی مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه آماده سازی مو، Pre Treatment می باشد.
۱۲۵۵ - پری بایوتیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه پری بایوتیک، Prebiotic می باشد.
۱۲۵۶ - اقدامات پیشگیرانه معادل انگلیسی کلمه یا واژه اقدامات پیشگیرانه، Precautions می باشد.
۱۲۵۷ - پیش ساز معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیش ساز، Precursor می باشد.
۱۲۵۸ - پیری زودرس معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیری زودرس، Premature Aging می باشد.
۱۲۵۹ - پیری زودهنگام معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیری زودهنگام، Pre-Mature Aging می باشد.
۱۲۶۰ - ماده نگهدارنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده نگهدارنده، Preservative می باشد.
۱۲۶۱ - پنکیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه پنکیک، Pressed Powder می باشد.
۱۲۶۲ - سورفکتانت اولیه معادل انگلیسی کلمه یا واژه سورفکتانت اولیه، Primary Surfactant می باشد.
۱۲۶۳ - شستشوی اولیه معادل انگلیسی کلمه یا واژه شستشوی اولیه، Primary Washing می باشد.
۱۲۶۴ - پرایمر معادل انگلیسی کلمه یا واژه پرایمر، Primer می باشد.
۱۲۶۵ - خانواده محصولات معادل انگلیسی کلمه یا واژه خانواده محصولات، Product Line می باشد.
۱۲۶۶ - تاریخ تولید معادل انگلیسی کلمه یا واژه تاریخ تولید، Production Date می باشد.
۱۲۶۷ - پروفیلومتری معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروفیلومتری، Profilometry می باشد.
۱۲۶۸ - پروفرم معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروفرم، Proforma می باشد.
۱۲۶۹ - پروژلین معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروژلین، Progeline می باشد.
۱۲۷۰ - پروژرین معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروژرین، Progerin می باشد.
۱۲۷۱ - پرولین معادل انگلیسی کلمه یا واژه پرولین، Proline می باشد.
۱۲۷۲ - پروموت معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروموت، Promote می باشد.
۱۲۷۳ - پرو رتینول معادل انگلیسی کلمه یا واژه پرو رتینول، Pro-Retinol می باشد.
۱۲۷۴ - سپر محافظ معادل انگلیسی کلمه یا واژه سپر محافظ، Protective Shield می باشد.
۱۲۷۵ - پروتکل معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروتکل، Protocol می باشد.
۱۲۷۶ - پرو ویتامین B5 معادل انگلیسی کلمه یا واژه پرو ویتامین B5، Pro-Vitamin B5 می باشد.
۱۲۷۷ - پسورالن معادل انگلیسی کلمه یا واژه پسورالن، Psoralen می باشد.
۱۲۷۸ - پسوریازیس معادل انگلیسی کلمه یا واژه پسوریازیس، Psoriasis می باشد.
۱۲۷۹ - پف زیر چشم معادل انگلیسی کلمه یا واژه پف زیر چشم، Puffiness می باشد.
۱۲۸۰ - پالپ معادل انگلیسی کلمه یا واژه پالپ، Pulp می باشد.
۱۲۸۱ - نقاط نبض دار معادل انگلیسی کلمه یا واژه نقاط نبض دار، Pulse Points می باشد.
۱۲۸۲ - بطری پمپ دار معادل انگلیسی کلمه یا واژه بطری پمپ دار، Pump Bottle می باشد.
۱۲۸۳ - خلوص معادل انگلیسی کلمه یا واژه خلوص، Purity می باشد.
۱۲۸۴ - تضمین کیفیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه تضمین کیفیت، Quality Assurance می باشد.
۱۲۸۵ - کنترل کیفیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه کنترل کیفیت، Quality Control می باشد.
۱۲۸۶ - استانداردهای کیفیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه استانداردهای کیفیت، Quality Standards می باشد.
۱۲۸۷ - قرنطینه معادل انگلیسی کلمه یا واژه قرنطینه، Quarantine می باشد.
۱۲۸۸ - درخشان آگار یا آگارآگار یک جلبک قرمز است که معمولاً در سواحل کم عمق کشورهای آسیایی شرقی مثل کره شمالی، چین و ژاپن یافت می شود. از این ماده می توان برای نرم کنندگی و رطوبت رسانی به پوست و مو استفاده کرد. اخیراً از کاربرد آگار در صنایع غذایی برای مبارزه با چاقی مفرط، تحقیقاتی منتشر شده است.
۱۲۸۹ - ماده اولیه معادل انگلیسی کلمه یا واژه ماده اولیه، Raw Material می باشد.
۱۲۹۰ - مواد اولیه معادل انگلیسی کلمه یا واژه مواد اولیه، Raw Materials می باشد.
۱۲۹۱ - گونه های فعال اکسیژن معادل انگلیسی کلمه یا واژه گونه های فعال اکسیژن، Reactive Oxygen Species می باشد.
۱۲۹۲ - احیا معادل انگلیسی کلمه یا واژه احیا، Recovery می باشد.
۱۲۹۳ - گل سرخ معادل انگلیسی کلمه یا واژه گل سرخ، Red Flower می باشد.
۱۲۹۴ - رسوب مجدد معادل انگلیسی کلمه یا واژه رسوب مجدد، Redeposition می باشد.
۱۲۹۵ - قرمزی معادل انگلیسی کلمه یا واژه قرمزی، Redness می باشد.
۱۲۹۶ - اندیس شکست معادل انگلیسی کلمه یا واژه اندیس شکست، Refractive Index می باشد.
۱۲۹۷ - جوان سازی معادل انگلیسی کلمه یا واژه جوان سازی، Rejuvenate می باشد.
۱۲۹۸ - جوانسازی معادل انگلیسی کلمه یا واژه جوانسازی، Rejuvenate می باشد.
۱۲۹۹ - پاک کننده آرایش معادل انگلیسی کلمه یا واژه پاک کننده آرایش، Remover می باشد.
۱۳۰۰ - انرژی رسانی معادل انگلیسی کلمه یا واژه انرژی رسانی، Revitalize می باشد.
۱۳۰۱ - ریوایوژن معادل انگلیسی کلمه یا واژه ریوایوژن، Revivogen می باشد.
۱۳۰۲ - سبوس برنج معادل انگلیسی کلمه یا واژه سبوس برنج، Rice Bran می باشد.
۱۳۰۳ - کچلی معادل انگلیسی کلمه یا واژه کچلی، Ringworn می باشد.
۱۳۰۴ - رولان معادل انگلیسی کلمه یا واژه رولان، Rollon می باشد.
۱۳۰۵ - رزماری معادل انگلیسی کلمه یا واژه رزماری، Rosemary می باشد.
۱۳۰۶ - گلاب معادل انگلیسی کلمه یا واژه گلاب، Rosewater می باشد.
۱۳۰۷ - زبری معادل انگلیسی کلمه یا واژه زبری، Roughness می باشد.
۱۳۰۸ - سابال معادل انگلیسی کلمه یا واژه سابال، Sabal می باشد.
۱۳۰۹ - ساشه معادل انگلیسی کلمه یا واژه ساشه، Sachet می باشد.
۱۳۱۰ - ایمن معادل انگلیسی کلمه یا واژه ایمن، Safe می باشد.
۱۳۱۱ - اسید سالیسیلیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسید سالیسیلیک، Salicylic Acid می باشد.
۱۳۱۲ - رازیانه آبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رازیانه آبی، Samphire می باشد.
۱۳۱۳ - چوب صندل معادل انگلیسی کلمه یا واژه چوب صندل، Sandal Wood می باشد.
۱۳۱۴ - ساپونین معادل انگلیسی کلمه یا واژه ساپونین، Saponins می باشد.
۱۳۱۵ - نخل اره ای معادل انگلیسی کلمه یا واژه نخل اره ای، Saw Palmetto می باشد.
۱۳۱۶ - اسکاندیناوی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسکاندیناوی، Scandinavian می باشد.
۱۳۱۷ - جای زخم معادل انگلیسی کلمه یا واژه جای زخم، Scar می باشد.
۱۳۱۸ - تفرق معادل انگلیسی کلمه یا واژه تفرق، Scattering می باشد.
۱۳۱۹ - تیغه های قیچی معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیغه های قیچی، Scissors Blades می باشد.
۱۳۲۰ - کرم لایه بردار معادل انگلیسی کلمه یا واژه کرم لایه بردار، Scrubbing Cream می باشد.
۱۳۲۱ - سنجد تلخ معادل انگلیسی کلمه یا واژه سنجد تلخ، Sea Buckthorn می باشد.
۱۳۲۲ - بهینه سازی سایت معادل انگلیسی کلمه یا واژه بهینه سازی سایت، Search Engine Optimization می باشد.
۱۳۲۳ - سبابه معادل انگلیسی کلمه یا واژه سبابه، Sebaceous می باشد.
۱۳۲۴ - غدد سباسه معادل انگلیسی کلمه یا واژه غدد سباسه، Sebaceous Glands می باشد.
۱۳۲۵ - سلول چربی معادل انگلیسی کلمه یا واژه سلول چربی، Sebocyte می باشد.
۱۳۲۶ - درماتیت سبورئیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه درماتیت سبورئیک، Seborrheic Dermatitis می باشد.
۱۳۲۷ - سبوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه سبوم، Sebum می باشد.
۱۳۲۸ - تولید سبوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه تولید سبوم، Sebum Production می باشد.
۱۳۲۹ - ترشحات معادل انگلیسی کلمه یا واژه ترشحات، Secretion می باشد.
۱۳۳۰ - سلنیوم سولفاید معادل انگلیسی کلمه یا واژه سلنیوم سولفاید، Selenium Sulfide می باشد.
۱۳۳۱ - اتو برنزه معادل انگلیسی کلمه یا واژه اتو برنزه، Self Tanning Product می باشد.
۱۳۳۲ - نیمه دائمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه نیمه دائمی، Semi Permanent می باشد.
۱۳۳۳ - نیمه جامد معادل انگلیسی کلمه یا واژه نیمه جامد، Semi Solid می باشد.
۱۳۳۴ - رنگ موهای نیمه دائمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ موهای نیمه دائمی، Semi-Permanent Dye می باشد.
۱۳۳۵ - حساس شدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه حساس شدن، Sensibilization می باشد.
۱۳۳۶ - پوست سر حساس معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوست سر حساس، Sensitive Scalp می باشد.
۱۳۳۷ - توالی معادل انگلیسی کلمه یا واژه توالی، Sequence می باشد.
۱۳۳۸ - سرنوآ معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرنوآ، Serenoa می باشد.
۱۳۳۹ - سرین معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرین، Serine می باشد.
۱۳۴۰ - کنجد معادل انگلیسی کلمه یا واژه کنجد، Sesame می باشد.
۱۳۴۱ - شامپو زدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه شامپو زدن، Shampooing می باشد.
۱۳۴۲ - اصلاح صورت معادل انگلیسی کلمه یا واژه اصلاح صورت، Shaving می باشد.
۱۳۴۳ - شی باتر معادل انگلیسی کلمه یا واژه شی باتر، Shea Butter می باشد.
۱۳۴۴ - عمر مفید معادل انگلیسی کلمه یا واژه عمر مفید، Shelf Life می باشد.
۱۳۴۵ - درخشش معادل انگلیسی کلمه یا واژه درخشش، Shimmer می باشد.
۱۳۴۶ - شیراگازوم معادل انگلیسی کلمه یا واژه شیراگازوم، Shiragazome می باشد.
۱۳۴۷ - عوارض جانبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه عوارض جانبی، Side Effect می باشد.
۱۳۴۸ - طرفین سر معادل انگلیسی کلمه یا واژه طرفین سر، Sidelocks می باشد.
۱۳۴۹ - سیلانول معادل انگلیسی کلمه یا واژه سیلانول، Silanols می باشد.
۱۳۵۰ - سیلوکسان معادل انگلیسی کلمه یا واژه سیلوکسان، Siloxane می باشد.
۱۳۵۱ - مراقبت از پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه مراقبت از پوست، Skin Care می باشد.
۱۳۵۲ - شفافیت پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه شفافیت پوست، Skin Clarity می باشد.
۱۳۵۳ - آسیب پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه آسیب پوست، Skin Damage می باشد.
۱۳۵۴ - تیرگی پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیرگی پوست، Skin Darkening می باشد.
۱۳۵۵ - بیماری های پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه بیماری های پوست، Skin Diseases می باشد.
۱۳۵۶ - عارضه پوستی معادل انگلیسی کلمه یا واژه عارضه پوستی، Skin Disorder می باشد.
۱۳۵۷ - خشکی پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه خشکی پوست، Skin Dryness می باشد.
۱۳۵۸ - طراوت بخش معادل انگلیسی کلمه یا واژه طراوت بخش، Skin Freshner می باشد.
۱۳۵۹ - تحریک پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه تحریک پوست، Skin Irritation می باشد.
۱۳۶۰ - روشن کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه روشن کننده، Skin Lightener می باشد.
۱۳۶۱ - نوسازی پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه نوسازی پوست، Skin Renewal می باشد.
۱۳۶۲ - افتادگی پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه افتادگی پوست، Skin Sagging می باشد.
۱۳۶۳ - حساسیت پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه حساسیت پوست، Skin Sensitivity می باشد.
۱۳۶۴ - قوام پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه قوام پوست، Skin Tone می باشد.
۱۳۶۵ - دفاع طبیعی پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه دفاع طبیعی پوست، Skin'S Natural Defenses می باشد.
۱۳۶۶ - قبض معادل انگلیسی کلمه یا واژه قبض، Slip می باشد.
۱۳۶۷ - لغزندگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه لغزندگی، Slippery می باشد.
۱۳۶۸ - شکاف معادل انگلیسی کلمه یا واژه شکاف، Slot می باشد.
۱۳۶۹ - لک تیره معادل انگلیسی کلمه یا واژه لک تیره، Smudge می باشد.
۱۳۷۰ - گل میمون معادل انگلیسی کلمه یا واژه گل میمون، Snapdragon می باشد.
۱۳۷۱ - سودا معادل انگلیسی کلمه یا واژه سودا، Soda می باشد.
۱۳۷۲ - سدیم بی کربنات معادل انگلیسی کلمه یا واژه سدیم بی کربنات، Sodium Bicarbonate می باشد.
۱۳۷۳ - سدیم لارت سولفات معادل انگلیسی کلمه یا واژه سدیم لارت سولفات، Sodium Laureth Sulfate می باشد.
۱۳۷۴ - سدیم لوریل سولفات معادل انگلیسی کلمه یا واژه سدیم لوریل سولفات، Sodium Lauryl Sulfate می باشد.
۱۳۷۵ - سدیم استئارات معادل انگلیسی کلمه یا واژه سدیم استئارات، Sodium Stearate می باشد.
۱۳۷۶ - نرمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه نرمی، Softness می باشد.
۱۳۷۷ - حلالیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه حلالیت، Solubility می باشد.
۱۳۷۸ - استخراج با حلال معادل انگلیسی کلمه یا واژه استخراج با حلال، Solvent Extraction می باشد.
۱۳۷۹ - تسکین دهنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه تسکین دهنده، Soothing Agent می باشد.
۱۳۸۰ - دانه سویا معادل انگلیسی کلمه یا واژه دانه سویا، Soybean می باشد.
۱۳۸۱ - اسفنج معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسفنج، Sponge می باشد.
۱۳۸۲ - اسفنجی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسفنجی، Sponge-Like می باشد.
۱۳۸۳ - اسکوالن معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسکوالن، Squalene می باشد.
۱۳۸۴ - علف چای معادل انگلیسی کلمه یا واژه علف چای، St.John'S Wort می باشد.
۱۳۸۵ - فاز ساکن معادل انگلیسی کلمه یا واژه فاز ساکن، Stationary Phase می باشد.
۱۳۸۶ - بخار آب معادل انگلیسی کلمه یا واژه بخار آب، Steam می باشد.
۱۳۸۷ - استیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه استیک، Stick می باشد.
۱۳۸۸ - تحریک کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه تحریک کننده، Stimulant می باشد.
۱۳۸۹ - تحریک کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه تحریک کردن، Stimulate می باشد.
۱۳۹۰ - اختلاط معادل انگلیسی کلمه یا واژه اختلاط، Stirring می باشد.
۱۳۹۱ - انبارش معادل انگلیسی کلمه یا واژه انبارش، Storage می باشد.
۱۳۹۲ - خودتراش راست معادل انگلیسی کلمه یا واژه خودتراش راست، Straight Razor می باشد.
۱۳۹۳ - صاف کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه صاف کننده، Straightening می باشد.
۱۳۹۴ - تار مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه تار مو، Strand Of Hair می باشد.
۱۳۹۵ - توت فرنگی معادل انگلیسی کلمه یا واژه توت فرنگی، Strawberry می باشد.
۱۳۹۶ - ترک های پوستی معادل انگلیسی کلمه یا واژه ترک های پوستی، Stretch Mark می باشد.
۱۳۹۷ - استرچ مارک معادل انگلیسی کلمه یا واژه استرچ مارک، Stretch Marks می باشد.
۱۳۹۸ - سترون معادل انگلیسی کلمه یا واژه سترون، Strile می باشد.
۱۳۹۹ - سرسخت معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرسخت، Stubborn می باشد.
۱۴۰۰ - آرایشگر مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه آرایشگر مو، Stylist می باشد.
۱۴۰۱ - چربی زیرپوستی معادل انگلیسی کلمه یا واژه چربی زیرپوستی، Subcutaneous Fat می باشد.
۱۴۰۲ - لایه زیرین معادل انگلیسی کلمه یا واژه لایه زیرین، Subnatant می باشد.
۱۴۰۳ - سولفاسیون معادل انگلیسی کلمه یا واژه سولفاسیون، Sulfation می باشد.
۱۴۰۴ - سولفوناسیون معادل انگلیسی کلمه یا واژه سولفوناسیون، Sulfonation می باشد.
۱۴۰۵ - پیوندهای گوگردی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیوندهای گوگردی، Sulfur Bonds می باشد.
۱۴۰۶ - آفتابگردان معادل انگلیسی کلمه یا واژه آفتابگردان، Sunflower می باشد.
۱۴۰۷ - فراورده ضدآفتاب معادل انگلیسی کلمه یا واژه فراورده ضدآفتاب، Sunscreen می باشد.
۱۴۰۸ - سفتی پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه سفتی پوست، Suppleness می باشد.
۱۴۰۹ - پدیده های سطحی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پدیده های سطحی، Surface Phenomena می باشد.
۱۴۱۰ - سوسپانسیون کردن معادل انگلیسی کلمه یا واژه سوسپانسیون کردن، Suspend می باشد.
۱۴۱۱ - سوسپانسیون معادل انگلیسی کلمه یا واژه سوسپانسیون، Suspension می باشد.
۱۴۱۲ - غدد عرق معادل انگلیسی کلمه یا واژه غدد عرق، Sweat Glands می باشد.
۱۴۱۳ - ترشح عرق معادل انگلیسی کلمه یا واژه ترشح عرق، Sweat Secretions می باشد.
۱۴۱۴ - مرزنگوش معادل انگلیسی کلمه یا واژه مرزنگوش، Sweet Marjoram می باشد.
۱۴۱۵ - بنفشه معطر معادل انگلیسی کلمه یا واژه بنفشه معطر، Sweet Violet می باشد.
۱۴۱۶ - شیرین کننده معادل انگلیسی کلمه یا واژه شیرین کننده، Sweetener می باشد.
۱۴۱۷ - همزیستی معادل انگلیسی کلمه یا واژه همزیستی، Symbiosis می باشد.
۱۴۱۸ - سمپاتیک معادل انگلیسی کلمه یا واژه سمپاتیک، Sympathetic می باشد.
۱۴۱۹ - هم افزایی معادل انگلیسی کلمه یا واژه هم افزایی، Synergy می باشد.
۱۴۲۰ - تارتاریک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه تارتاریک اسید، Tartaric Acid می باشد.
۱۴۲۱ - تراز رنگ مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه تراز رنگ مو، Tdl می باشد.
۱۴۲۲ - روغن درخت چای معادل انگلیسی کلمه یا واژه روغن درخت چای، Tea Tree Oil می باشد.
۱۴۲۳ - تلوژن معادل انگلیسی کلمه یا واژه تلوژن، Telogen می باشد.
۱۴۲۴ - رنگ موی موقتی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رنگ موی موقتی، Temporary Hair Color, Temporary Dye می باشد.
۱۴۲۵ - تستوسترون معادل انگلیسی کلمه یا واژه تستوسترون، Testosterone می باشد.
۱۴۲۶ - اثر درمانی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اثر درمانی، Therapeutic Effect می باشد.
۱۴۲۷ - برس های حرارتی معادل انگلیسی کلمه یا واژه برس های حرارتی، Thermal Brushes می باشد.
۱۴۲۸ - گرماسخت معادل انگلیسی کلمه یا واژه گرماسخت، Thermoset می باشد.
۱۴۲۹ - قوام دهنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه قوام دهنده، Thickener می باشد.
۱۴۳۰ - تیوگلیکولیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیوگلیکولیک اسید، Thioglycolic Acid می باشد.
۱۴۳۱ - تنتورها معادل انگلیسی کلمه یا واژه تنتورها، Tinctures می باشد.
۱۴۳۲ - ترمیم بافت معادل انگلیسی کلمه یا واژه ترمیم بافت، Tissue Repair می باشد.
۱۴۳۳ - تیتانیوم دی اکساید معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیتانیوم دی اکساید، Titanium Dioxide می باشد.
۱۴۳۴ - توکوفرول معادل انگلیسی کلمه یا واژه توکوفرول، Tocopherol می باشد.
۱۴۳۵ - تغییر رنگ مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه تغییر رنگ مو، Toning می باشد.
۱۴۳۶ - درخت تانکا معادل انگلیسی کلمه یا واژه درخت تانکا، Tonka Beans می باشد.
۱۴۳۷ - مشک تنکین معادل انگلیسی کلمه یا واژه مشک تنکین، Tonquin Musk می باشد.
۱۴۳۸ - پیش رایحه معادل انگلیسی کلمه یا واژه پیش رایحه، Top Note می باشد.
۱۴۳۹ - موضعی معادل انگلیسی کلمه یا واژه موضعی، Topical می باشد.
۱۴۴۰ - توسولین معادل انگلیسی کلمه یا واژه توسولین، Tosolin می باشد.
۱۴۴۱ - توتارا معادل انگلیسی کلمه یا واژه توتارا، Totara می باشد.
۱۴۴۲ - توتارول معادل انگلیسی کلمه یا واژه توتارول، Totarol می باشد.
۱۴۴۳ - حوله معادل انگلیسی کلمه یا واژه حوله، Towel می باشد.
۱۴۴۴ - سمیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه سمیت، Toxicity می باشد.
۱۴۴۵ - کد رهگیری معادل انگلیسی کلمه یا واژه کد رهگیری، Tracing Code می باشد.
۱۴۴۶ - کتیرا معادل انگلیسی کلمه یا واژه کتیرا، Tragacanth می باشد.
۱۴۴۷ - فاکتور رشد انتقالی معادل انگلیسی کلمه یا واژه فاکتور رشد انتقالی، Transforming Growth Factor می باشد.
۱۴۴۸ - شفافیت معادل انگلیسی کلمه یا واژه شفافیت، Transparency می باشد.
۱۴۴۹ - تری کلوزان معادل انگلیسی کلمه یا واژه تری کلوزان، Triclosan می باشد.
۱۴۵۰ - تری اتانول آمین معادل انگلیسی کلمه یا واژه تری اتانول آمین، Triethanolamine می باشد.
۱۴۵۱ - تری پپتید معادل انگلیسی کلمه یا واژه تری پپتید، Tri-Peptid می باشد.
۱۴۵۲ - تروپوالاستین معادل انگلیسی کلمه یا واژه تروپوالاستین، Tropoelastin می باشد.
۱۴۵۳ - تیوب معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیوب، Tube می باشد.
۱۴۵۴ - تلاطم معادل انگلیسی کلمه یا واژه تلاطم، Turbulence می باشد.
۱۴۵۵ - موچین معادل انگلیسی کلمه یا واژه موچین، Tweezers می باشد.
۱۴۵۶ - تیروزیناز معادل انگلیسی کلمه یا واژه تیروزیناز، Tyrosinase می باشد.
۱۴۵۷ - تایروسین معادل انگلیسی کلمه یا واژه تایروسین، Tyrosine می باشد.
۱۴۵۸ - تایروستات معادل انگلیسی کلمه یا واژه تایروستات، Tyrostat می باشد.
۱۴۵۹ - یوبیکینون معادل انگلیسی کلمه یا واژه یوبیکینون، Ubiquinone می باشد.
۱۴۶۰ - فراصوت معادل انگلیسی کلمه یا واژه فراصوت، Ultrasound می باشد.
۱۴۶۱ - فرابنفش معادل انگلیسی کلمه یا واژه فرابنفش، Ultraviolet می باشد.
۱۴۶۲ - کد یکتا معادل انگلیسی کلمه یا واژه کد یکتا، Unique Code می باشد.
۱۴۶۳ - غیراشباع معادل انگلیسی کلمه یا واژه غیراشباع، Unsaturated می باشد.
۱۴۶۴ - ناپایدار معادل انگلیسی کلمه یا واژه ناپایدار، Unstable می باشد.
۱۴۶۵ - اوره معادل انگلیسی کلمه یا واژه اوره، Urea می باشد.
۱۴۶۶ - اسید اوریک معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسید اوریک، Uric Acid می باشد.
۱۴۶۷ - ادرار معادل انگلیسی کلمه یا واژه ادرار، Urine می باشد.
۱۴۶۸ - یورانیک اسید معادل انگلیسی کلمه یا واژه یورانیک اسید، Uronic Acid می باشد.
۱۴۶۹ - وازلین معادل انگلیسی کلمه یا واژه وازلین، Vaseline می باشد.
۱۴۷۰ - شیر گیاهی معادل انگلیسی کلمه یا واژه شیر گیاهی، Vegetable Milk می باشد.
۱۴۷۱ - منابع گیاهی آندروژنتیک به معنای هورمونی-ارثی است. یعنی نوعی از ریزش مو که علاوه بر هورمون های مردانه، به ژنتیک هم وابسته است. نام دیگر تاسی ارثی، تاسی آندروژنتیک می باشد. آندروژنتیک از دو واژه آندروژن و ژنتیک تشکیل شده است. شایع ترین نوع ریزش موی سر، آلوپسی آندروژنتیک یا ریزش موی ارثی می باشد.
۱۴۷۲ - حامل معادل انگلیسی کلمه یا واژه حامل، Vehicle می باشد.
۱۴۷۳ - رایحه مخملی معادل انگلیسی کلمه یا واژه رایحه مخملی، Velvet Fragrance می باشد.
۱۴۷۴ - شاه پسند معادل انگلیسی کلمه یا واژه شاه پسند، Verbena می باشد.
۱۴۷۵ - تنوع معادل انگلیسی کلمه یا واژه تنوع، Versatility می باشد.
۱۴۷۶ - خس خس معادل انگلیسی کلمه یا واژه خس خس، Vetiver می باشد.
۱۴۷۷ - ویال معادل انگلیسی کلمه یا واژه ویال، Vial می باشد.
۱۴۷۸ - ویسکوز معادل انگلیسی کلمه یا واژه ویسکوز، Viscose می باشد.
۱۴۷۹ - ویسکوزیته معادل انگلیسی کلمه یا واژه ویسکوزیته، Viscosity می باشد.
۱۴۸۰ - ویزیولاین معادل انگلیسی کلمه یا واژه ویزیولاین، Visioline می باشد.
۱۴۸۱ - برص معادل انگلیسی کلمه یا واژه برص، Vitiligo می باشد.
۱۴۸۲ - فرار معادل انگلیسی کلمه یا واژه فرار، Volatile می باشد.
۱۴۸۳ - فراریت معادل انگلیسی کلمه یا واژه فراریت، Volatility می باشد.
۱۴۸۴ - پر حجم معادل انگلیسی کلمه یا واژه پر حجم، Voluminous می باشد.
۱۴۸۵ - حجم دهنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه حجم دهنده، Volumizing می باشد.
۱۴۸۶ - شامپو حجم دهنده معادل انگلیسی کلمه یا واژه شامپو حجم دهنده، Volumizing Shampoo می باشد.
۱۴۸۷ - داوطلبانه معادل انگلیسی کلمه یا واژه داوطلبانه، Voluntary می باشد.
۱۴۸۸ - گردو معادل انگلیسی کلمه یا واژه گردو، Walnut می باشد.
۱۴۸۹ - فاضلاب معادل انگلیسی کلمه یا واژه فاضلاب، Waste Water می باشد.
۱۴۹۰ - مقاومت در برابر آب معادل انگلیسی کلمه یا واژه مقاومت در برابر آب، Water Resistance می باشد.
۱۴۹۱ - مقاوم به آب معادل انگلیسی کلمه یا واژه مقاوم به آب، Water Resistant می باشد.
۱۴۹۲ - ضدآب معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضدآب، Waterproof می باشد.
۱۴۹۳ - ضد آب معادل انگلیسی کلمه یا واژه ضد آب، Water-Proof می باشد.
۱۴۹۴ - طول موج معادل انگلیسی کلمه یا واژه طول موج، Wavelength می باشد.
۱۴۹۵ - واکس ها معادل انگلیسی کلمه یا واژه واکس ها، Waxes می باشد.
۱۴۹۶ - موم انداختن معادل انگلیسی کلمه یا واژه موم انداختن، Waxing می باشد.
۱۴۹۷ - پوشیدنی معادل انگلیسی کلمه یا واژه پوشیدنی، Wearable می باشد.
۱۴۹۸ - خیس معادل انگلیسی کلمه یا واژه خیس، Wet می باشد.
۱۴۹۹ - خیس شدن معادل انگلیسی کلمه یا واژه خیس شدن، Wetting می باشد.
۱۵۰۰ - جوانه گندم معادل انگلیسی کلمه یا واژه جوانه گندم، Wheat Germ می باشد.
۱۵۰۱ - پروتئین گندم معادل انگلیسی کلمه یا واژه پروتئین گندم، Wheat Protein می باشد.
۱۵۰۲ - سرسفید معادل انگلیسی کلمه یا واژه سرسفید، Whiteheads می باشد.
۱۵۰۳ - سفیدی معادل انگلیسی کلمه یا واژه سفیدی، Whiteness می باشد.
۱۵۰۴ - شانه دندانه درشت معادل انگلیسی کلمه یا واژه شانه دندانه درشت، Wide Tooth Comb می باشد.
۱۵۰۵ - وحشی معادل انگلیسی کلمه یا واژه وحشی، Wild می باشد.
۱۵۰۶ - آویشن معادل انگلیسی کلمه یا واژه آویشن، Wild Thyme می باشد.
۱۵۰۷ - هاماملیس معادل انگلیسی کلمه یا واژه هاماملیس، Witch-Hazel می باشد.
۱۵۰۸ - شانه های چوبی معادل انگلیسی کلمه یا واژه شانه های چوبی، Wooden Combs می باشد.
۱۵۰۹ - چروک پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه چروک پوست، Wrinkle می باشد.
۱۵۱۰ - صمغ زانتان معادل انگلیسی کلمه یا واژه صمغ زانتان، Xanthan Gum می باشد.
۱۵۱۱ - زایلیتول معادل انگلیسی کلمه یا واژه زایلیتول، Xylitol می باشد.
۱۵۱۲ - یاسمین معادل انگلیسی کلمه یا واژه یاسمین، Yasmin می باشد.
۱۵۱۳ - مخمر معادل انگلیسی کلمه یا واژه مخمر، Yeast می باشد.
۱۵۱۴ - زینک اکساید معادل انگلیسی کلمه یا واژه زینک اکساید، Zinc Oxide می باشد.
۱۵۱۵ - زینک PCA معادل انگلیسی کلمه یا واژه زینک PCA، Zinc Pca می باشد.
۱۵۱۶ - استئارات روی معادل انگلیسی کلمه یا واژه استئارات روی، Zinc Stearate می باشد.
۱۵۱۷ - اکسید روی معادل انگلیسی کلمه یا واژه اکسید روی، Zno می باشد.
۱۵۱۸ - عیوب معادل انگلیسی کلمه یا واژه عیوب، می باشد.
۱۵۱۹ - شیمی معادل انگلیسی کلمه یا واژه شیمی، می باشد.
۱۵۲۰ - مصرف کنندگان معادل انگلیسی کلمه یا واژه مصرف کنندگان، می باشد.
۱۵۲۱ - مهندس معادل انگلیسی کلمه یا واژه مهندس، می باشد.
۱۵۲۲ - اتوی مو معادل انگلیسی کلمه یا واژه اتوی مو، می باشد.
۱۵۲۳ - لوریل معادل انگلیسی کلمه یا واژه لوریل، می باشد.
۱۵۲۴ - ازن معادل انگلیسی کلمه یا واژه ازن، می باشد.
۱۵۲۵ - اسکار معادل انگلیسی کلمه یا واژه اسکار، می باشد.
۱۵۲۶ - متخصص پوست معادل انگلیسی کلمه یا واژه متخصص پوست، می باشد.

beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید